PRINS ORSINI neemt niet meer aan ceremoniën deel De Paus drong er onlangs bij de Romeinse adel op aan het voorbeeld te geven goede D Boelg amn WYBERT Mgr. Brans vijfentwintig jaar missiebisschop Prinses Beatrix verovert het hart van de kinderen van Curasao ■Culinaire primeurs— De rechter en zijn beul JL)e brief van Feest in Tilburg Tijdens rondritten door de stad verbreekt de bevolking jubelend de afzetting Vastenbrief van kardinaal Feltin Schilder als een man van 't vak: Cetalac! VAN CETA-BEVER koks aan tafel INCIDENT ROND VORST-ASSISTENT BIJ PAUSELIJKE TROON FEESTELIJK BEZOEK AAN DE WEST „Leek en liturgie" DINSDAG 4 FEBRUARI 1958 PAGINA Nlilj oenenorder voor Bata „Noblesse oblige" Bij guur weer M kunt U verkoudheid voorkomen met f Gehoorzaamheid en vrijheid Aartsbisschop eist burgerrechten voor negers Inleidingen op KJS.D. te Nijmegen Pax-Christi-Beweging viert 10-jarig bestaan Mgr. Alfrink naar Parijs door FRIEDR. DURRENMATT (Van onze Romeinse correspondent) e gebeurtenissen rond prins Filip- po di Solafra, vorst-assistent bij de pauselijke troon, hebben in Italië grote opspraak en in het Vati- caan ernstige bezorgdheid gewekt. De aanvankelijke berichten waren zo te genstrijdig, dat eerst heden een re constructie mogelijk is. De prins, die lijdt aan periodiek optredende neer slachtigheid en zenuwuitputting, gevolg Van zijn verwondingen in de wereldoor log, werd door een zelfmoordpoging van de Engelse filmactrice Belinda Lee diermate aangegrep - dat hu door het doorsnijden der polsslagade ren zich het leven trachtte te benemen. Dit werd tijdig door zijn huisknecht ont dekt en de prins werd via een zieken huis naar een zenuwinrichting ge bracht. Belinda Lee kwam twee weken gele den plotseling per yliegtuig over uit Zuid-Afrika, waar zu een film draait. Aan haar aanwezigheid in de Italiaan se hoofdstad werd geen ruchtbaarheid gegeven, op het vliegveld Ciampino was zij niet opgemerkt. Te Rome nam zij haar intrek bij een bevriende fami lie. De blonde 22-jarige filmster, de „En gelse Mariene Dietrich", is het vorig jaar, toen zij in Rome was voor opna men, in vuur en vlam geraakt voor de knappe Italiaanse aristocraat. Don Fi- lippo, die gehuwd is en twee kinderen heeft, verstoorde thans Belinda's droom om er samen van door te gaan en na beider echtscheiding de roman ce met een huwelijk te bekronen. In haar teleurstelling wilde zij na het be slissende onderhoud door het innemen van een grote dosis van een slaapmid del zelfmoord plegen. Reeds in een toe stand ,van levensgevaar werd zij door haar gastvrouw gevonden en in allerijl ï-aar een hospitaal overgebracht, waar de doktoren haar wisten te redden. Later kwam het gebeurde prins Or- sini ter ore. Hij bezocht Belinda in het ziekenhuis, waar hij dusdanig door haar daad werd aangegrepen, dat hu in een zware zenuwcrisis geraakte met het reeds vermelde gevolg. De 38-jarige prins stond bekend als een model der oude aristocratie. HU is een hard werkend zakenman inde city, wars van het mondaine leven. Als een der twee vorst-assistenten bij de pauselijke troon bekleedt hu de hoogste honoraire lekenfunctie aan het pauselijk hof. Sinds Julius II is dit ambt erfelijk in de beide families der Colona's en Orsini's. Na de dood van don Domenico, grootvader van de huidige vorst-assistent, heeft het geruime tijd geduurd, voor een lid (Vervolg van pag. 1) De tekst van Boelganins brief werd de buitenlandse correspondenten te Moskou verstrekt op een persconferen tie onder voorzitterschap van Leonid Ljatsjev, een woordvoerder van het Russische ministerie van buitenlandse zaken. Desgevraagd antwoordde Iljat- sjev, dat de Russen bereid zijn deel te nemen aan een topconferentie, on verschillig of het een conferentie op brede basis dan wel een van beperkte omvang is. Hij verklaarde dat het aantal deelnemers op voorbereidende besprekingen kan worden vastgesteld. Over Eisenhowers opmerking dat de positie van de communistische landen in Oost-Europa een geschikt onderwerp voor bespreking op een top-conferentie kan zijn, zegt Boelganin, dat de hou ding van de Sovjet-Unie t.o.v. deze lan- nver- afien uitleg behoeft. Een polemiek aKLkwestie heeft totaal geen zin, de Dui?,P £!mn: Met betrekking tot sfsche premfleniging brach1 de Rus- c n°gniaai het Russische U dfe tussen Oo«en' dat dit 'n kwestie is aie tussen uost en West-'Dnit^lanri geregeld moet worden. Hij verwierp voorts het Amerikaanse voorstel voor de afschaffing van het vetorecht in de Veiligheidsraad. Volgens Boelganin zou afschaffing van het vetorecht uit eindelijk leiden tot ontbinding van de V.N. Het bureau van president Eisenho wer heeft reeds verklaard dat in Boel- ganins brief reeds eerder gedane Rus- sische voorstellen worden herhaald en er een negatief standpunt in wordt in genomen t.a.v. de voorstellen van de Amerikaanse president m.b.t. onder werpen die op een top-conferentie zou den moeten worden besproken. In de verklaring wordt gezegd dat de brief nog wordt bestudeerd, „doch net is reeds duidelijk dat verdere verduide lijking van het Russische standpunt noodzakelijk is, voordat om de woor den, die de president 12 januari j.l. sprak, aan te halen „de voor waarden zijn vervuld, die nodig zijn °m te verzekeren dat een bijeenkomst van de leiders van Oost en West goede hoop zou opleveren, dat de zaak van de vrede en gerechtigheid erdoor zou wor den bevorderd". De voorzitter van de Amerikaanse Senaatsondercommissie voor ontwape ning, de democratische senator Hum phrey, heeft vandaag in een toespraak tot de Senaat erop aangedrongen dat Amerika onderhandelt over een verbod v*n twee jaar op kernwapenproeven onder internationaal toezicht en dat deze kwestie van de andere ontwapenings voorstellen wordt gescheiden. De V.S. *n°eten zijns inziens enkele van hun hui- jj.®e ontwapeningsvoorstellen afzonder- irn,,aan Rusland doen toekomen „om de ook tSe te doorbreken". Humphrey deed comJj,et voorstel om een speciale V.N.- Verk Ss'e in te stellen voor het wapen- bew,ler ln het Midden-Oosten „om de gen„ Peningswedloop daar te beëlndi- fa?c Nederlandse schoen- en leder- dP„ n Bata te Best hebben een or- Va„ ^an 3,7 miljoen gulden ontvangen rinp ministeries van Oorlog en Ma- n voor de levering van schoenen. rm?,e order vormt een onderdeel van „«en tot een totaalbedrag van en n/r mili°en gulden welke Oorlog den. ?rme hebben gesloten met Ne derlandse en buitenlandse bedrijven. van dit geslacht opnieuw benoemd werd. Eerst nadat de familieraad de nog jonge don Filippo formeel tot hoofd der familie verklaard had, verscheen in diens persoon wederom een Orsini bij grote plechtigheden naast de fi guur van de Paus. goeden De moet gezegd herhaaldelijk niet te na gesproken worden, dat het heden voorkomt, dat dragers van luisterrijke Italiaanse namen hun „noblesse oblige" met voeten treden. Reeds verschillende malen heeft de H Vader in zijn jaarlijkse toespraak tot het Romeinse patriciaat zelfs op onge woon scherpe wijze hen op hun reli gieuze, morele en sociale plichten ge wezen. Onlangs nog herhaalde Pius XI] zijn vermaningen en waarschuwingen „in twee huizen de erfenis Van vroe gere roem te bewaren om de gemeen schap, die waardevolle bijdragen te kunnen leveren, waartoe gij nog immer in staat zijt". En voorts: „Uw gods dienstig en moreel gedrag zij smette loos, in het bijzonder in Uw familie en in het beoefenen van een gezonde soberheid van leven". Het was op de ze bijeenkomst, dat namens allen prins Filippo Orsini een adres tot de H. Va der richtte. Afgezien uiteraard van de vraag naar de toerekeningsvatbaarheid van de prins voor zijn zelfmoordpoging, is in elk geval de „romance" met de ac trice geen staaltje van het goede voor beeld, waarom de Paus de Romeinse aristocratie zo dringend gevraagd heeft. In Vaticaanse kringen wordt deze affaire om de hoogste lekenfunctiona- ris aan 's pausen hof en wel iemand uit een geslacht, dat 5 pausen, waar onder een gecanoniseerde, aan de Kerk schonk in hoge mate betreurd. Men acht het niet waarschijnlijk, dat de benoeming officieel zal worden in getrokken, maar men vermoedt, dat de prins de Vaticaanse autoriteiten zijn beslissing zal doen toekomen om in den vervolge niet meer aan pauselijke ce remoniën deel te nemen. De oudste zoon van don Filippo is thans 9 jaar, zodat de mogelijkheid be staat, dat het hoofd van het geslacht Colonna de eerstkomende 12 jaren al leen de functie van vorst-assistent zal vervullen, tot de jonge don Domenico meerderjarig zal zijn. Advertentie Morgen viert een oud Nederlands mis sie-bisschop uit In donesië zijn zilveren bisschopsjubileum; mgr. Mathias Brans, oud Apostolis Vi caris van Medan. Volgend jaar wordt hij tachtig. Hij is nog krachtig en ge zond en hij geniet volop van zijn ver diende rust in het Capucijnenklooster aan de Korvelse weg te Tilburg. Met een bewonderingswaar- dig elan volgt hij nog steeds de mo derne stromingen zowel in Nederland als in Indonesië. Geen tijdschrift, dat onder de klooster lingen circuleert en geen nieuw boek, dat ter inzage op de bibliotheek is neergelegd ontsnapt aan zijn belangstel ling. Hij is boven dien een verwoed krantenlezer. Zijn ouderdom en ook wel zijn doofheid mogen hem enigs zins van het brui sende leven gedis- tancieerd hebben, zijn oordeel heeft misschien wel juist daardoor aan waarde gewonnen. Mgr Mathias Brans werd te Strijp (Groot-Eindhoven) op 23 nov. 1879 ge boren trad in 1896 m de Capucijnen- orde én werd in 1903 priester gewud. Hii is lector van de theologanten; gardian en pr°vinciale .definito ge- weest. In 1920 vertrok hu als missio naris naar Sumatra en al het jaar daarop kwam zijn benoeming tot Apos tolische Prefect, destijds nog van heel Sumatra. Met de Riouw-archipel, Banka en Billiton en de vele eilanden aan de Westkust had dit missiegebied een uit gestrektheid van vijftien maal Neder land.. en daarvoor waren vijftien priesters ter beschikking! Al in 1923 werden Banka en Billiton aan de Pa ters van de H.H.Harten afgestaan en Zyid-Sumatra aan de Priesters van het H. Hart. Vele congregaties heeft Mgr. Brans voor zijn missie aangetrok ken, vooral voor het onderwijs, want dat was zijn grootste zorg. In 1933 werd hij tot bisschop gewijd. Kort daarop werden de Bataklanden, die zolang krachtens Art. 177 van de Indische Staatsregeling voor de kath. missie gesloten waren gehouden, voor het missiewerk geopend. Het zwaarte punt van het bekeringswerk, dat totdan- toe bij de Chinezen lag, verschoof zich naar de Bataks rond het mooie Toba- r9eer* Er ontstond een massa-beke- cijfers overtuigen wel het sterkst: in.1934 telde het missiegebied van Noord-Sumatra nog maar 8056 katholieken, in 1941 waren 't er al 30.000 en in 1957 al 85.000! Als men van de 23 jaren Batak-missie de acht jaren kampleven van ae missionarissen afre kent (de bisschop zelf maakte hierop geen uitzondering), dan zijn er in deze Bij aankomst op de dr. Albert Plesman-luchthaven te Willemstad op Curasao werd Prinses Beatrix verwelkomd door gouverneur A. B. Steekenbrink; de eerste minister E. Jonckheer; de gezaghebber van Curagao M. P. Gorsira en de Com mandant Zeemacht in de Nederlandse Antillen, commandeur H. A. W. Goossens. Na de inspectie van de erewacht werd de Prinses een bouquetje bloemen aangeboden door de 10-jarige Margareta Manuela. (Telefoto) gang van de Anna-baai beschermde en waarin nu de havendienst is ge vestigd. Van het fort Nassau af heeft men een der mooiste uitzichten over Curasao die men zich kan bedenken. Ruim twintig minuten lang verbleef de prinses er, waarbij zij zich uitvoe rig liet voorlichten over het panora ma en over de gang van zaken bij de scheepvaart. Via een omweg over Parera reed de prinses langs het autonomiemonu- ment, waar zij een ogenblik stilhield. Na verwelkomd te zijn door de waarne mend gezaghebber, de heer Beaujon, legde zij bloemen bij het monument, aldus hulde brengend aan het tastbare bewijs dat de Nederlandse Antillen ge worden zijn tot een autonome eenheid binnen het kader van het Nederlandse koninkrijk. De prinses verliet nu de Pundazijde van de stad en passeerde de schipbrug, de Emma-brug, om zich naar Otraban- da te begeven. Ook daar maakte zij een rondrit door de verschillende wijken, om tenslotte een half uurtje te vertoe ven in het Curagaos museum, waar te harer ere een Curagaose tentoon stelling was ingericht, die j.a. tal van historische zaken omvatte, welke een beeld geven van de manier waarop men in vervlogen dagen op dit tropi sche eiland placht te leven. Van het museum uit reed de prinses terug naar het gouvemementsplein en daarmee was de kennismaking met Willemstad en de Willemstedelingen, die zich hierbij beslist niet onbetuigd hadden gelaten, ten einde. Prinses Beatrix had zondagavond, strikt incognito, Willemstad „verkend". Nadat h.k.h. met gouverneur en me vrouw Speekenbrink had gedineerd, maakte zij in een gesloten auto een tocht rondom het Schottegat en langs de zee en de Piscaderaweg, over de prachtig verlichte Emmabrug, terug naar het paleis van de gouverneur Later op de avond was de prinses voor de ramen van het paleis getuige van het openzwaaien van de met oranje en rood-wit-blauwe lichtjes versierde schipbrug en het doorvaren van sche pen, een fascinerend gezicht. Nog enthousiaster dan de eerste keer zongen de wel vijfduizend schoolkinde ren, die op het zonovergoten plein voor het paleis te Willemstad prinses Bea trix in de vroege morgen van de twee de dag van haar bezoek aan de West een aubade brachten, nogmaals dat rit mische liedje, waarbij zij het geluid van maraca's nabootsten. De prinses had daar namelijk via haar adjudant om gevraagd. Frater Fidelius, die de aubade dirigeerde, glunderde er zicht baar om. Nog meer was die menigte van vrolijk uitgedoste kinderen opge togen, toen de prinses zelf het woord nam om de zangertjes hartelijk te dan ken en hen te zeggen, dat zij niet al leen die maandag maar ook dinsdag niet naar school hoefden. Opnieuw kla terde uit duizenden handjes een lang durig applaus, toen frater Fidelius aan Kardinaal Feltin, aartsbisschop van Parijs, heeft zjjn Vastenbrief dit jaar gewijd aan het probleem van de „ge hoorzaamheid en de vrijheid binnen ae Kerk". Na een leerstellige uiteenzetting behandelt kardinaal Feltin de practi- sche toepassingen. Twee hoofdstukken van zjjn brief zijn gewijd respectievelijk aan de gehoorzaamheid der christenen binnen de Kerk, en aan de gehoorzaam heid der katholieken inzake hun activi teiten op het gebied van tijdelijke en profane aangelegenheden, aldus meldt het K.N.P. Kardinaal Feltin zinspeelt duidelijk op de kwestie der priester-arbeiders en op de crisis binnen de Franse Katholie ke Jeugdbeweging, waarbij tot uitdruk king kwam dat sommige katholieken de Katholieke Actie voor concrete oplos sing van politieke vraagstukken wilden spannen. In een laatste punt stelt kar dinaal Feltin vast, dat al zijn de Ka- tholieke-Actie-leden vrij in de keuze van methoden en techniek, het aan de hiërarchie ls voorbehouden de richting en de doeleinden vast te stellen. 15 jaren 77.000 (hoofdzakelijk Bataks) tot de Kath. Kerk overgegaan; dat is gemiddeld 5.000 per jaar! Daarbij moet men bedenken, dat intussen Mon seigneur nog twee stukken van zijn •terrein heeft afgegeven: in 1952 werd het zuidelijk gedeelte aan de Italiaanse missionarissen van Parma en in 1955 het eiland Nias met het aangrenzend gebi~d van Sumatra aan de Duitse Capucunen toevertrouwd. Er zijn nu in dit missiegebied 28 hoofd- en 547 bij staties; er werken hier 56 priester missionarissen. Als men in aanmerking neemt, dat een aantal van hen aan het di recte missiewerk, b.v. door hun les sen aan het klein- en groot-semina rie, is onttrokken, betekent dit, dat elke priester behalve zijn voornaam ste taak, het bekeringswerk, nog de zielzorg heeft voor minstens 2.000 katholieken. Tot deze enorme ontwik keling heeft Monseigneur in de 25 jaren van zijn bisschopsambt belang rijk bijgedragen. Op een bijeenkomst van studenten in Zuid-Afrika, die gewijd was aan be schouwingen over het katholieke gezins leven, heeft de aartsbisschop van Dur ban, mgr. Denis E. Hurly, opnieuw het rassenvraagstuk in Zuid-Afrika aan de orde gesteld. Er is slechts één weg, verklaarde hij, om te bereiken, dat het leven stabiel wor-dt en de rechtszeker heid van het zwarte gezin bewerkstel ligd wordt; men moet de negers einde lijk burgerrechten toekennen De taak van de blanke Zuidafrikaan bestaat hierin, dat hij de grondslagen helpt leggen voor het gezinsleven van de Afrikaan. De apartheidspolitiek met de „heerschappij van de blanke" is een ..Onchristelijke, zelfs onmenselijke" vervalsing. Er bestaat geen andere weg; men moet in de Afrikaan een vol waardig burger van Zuid-Afrika zien. De aartsbisschop verduidelijkte daar op zijn stelling en gaf de weg tot ver wezenlijking aan. „De eerste stap op deze weg, zeide hij, moet een recht vaardige beloning en een sociale oplos sing van het woningvraagstuk zijn. Op geestelijk gebied moet men er op de duur toe overgaan een „apostolaat van persoonlijk contact" in het leven te roe pen, aldus meldt het K.N.P. hare koninklijke hoogheid werd voor. gesteld en de prinses hem persoonlijk nog eens haar dank betuigde voor het heerlijke zangfeest. Na de zanghulde, die een klein half uur in beslag nam, trok de prinses zich weer in het paleis terug. Aan het einde van de morgen ontving zij er de leden van de raad van ministers, de staten, de raad van advies, het be stuurscollege van Curasao en de frac tie-leiders uit de eilandsraad. Het werd een besloten bijeenkomst, waarin h.k.h. de gelegenheid had met hen die leiding geven aan de ontwikkeling van de Ne derlandse Antillen ongedwongen en vrij uit te spreken over alle onderwerpen, die haar bijzondere belangstelling heb ben. Ter opluistering was er in de ont vangstzaal van het gouvernementshuis een muziekje en wel een heel bijzon der, namelijk een familie-orkestje van de heer de Graaf en zeven kinderen. Prinses Beatrix luisterde met belang stelling naar de verrichtingen van dit achttal. Het werd een geanimeerde bij eenkomst en het was ver voorbij de vastgestelde tijd voor de gasten de ho ge stoep van het paleis afkwamen en het bezoek ten einde was. Om drie uur des middags reed de prinses uit v&jr een tocht door Willem stad. In een open auto gezeten, de ogen met een donkere bril beschermd tegen de felle middagzon reed de prinses lan ger dan twee uur rond door de diverse wjjken van de hoofdstad der Neder landse Antillen. Meermalen werd de af zetting verbroken en drong de bevol king jubelend rond de auto. De route die de stoet volgde ging eerst door de Breedestraat op Punda, de Kalverstraat van Willemstad, via het plein dat naar Beatrix's grootmoe der is genoemd, langs het cultuurcen trum naar het Julianaplein, waar de prinses een blik kon werpen op het standbeeld van haar moeder, koningin Juliana, dat kort geleden het plein is komen sieren. De rit ging toen via de Oranjestraat naar de wijken Steenrijk en Marie Pompoen, volkswijken en mid denstandswijken, waarvan de bewoners hun huizen met vlaggen en bloemen hadden opgesierd. Langs het grote Maria-beeld, door de katholieke bevolking van Curagao in het Maria-jaar op een der hoogste punten van het eiland opgericht, ging de tocht naar fort Nassau. Daar ontving gedeputeerde Evertz de prin ses om haar rond te leiden door het oude fort, dat eertijds de havemn- Op de Katholieke Studentendagen, tijdens het afgelopen weekeinde te Nij megen gehouden, is het gespreksthema geweest: „de leek en de liturgie". De befaamde liturgie-historicus prof. dr. J. A. Jungmann S.J. uit Innsbruck stel de dat de liturgie moet zjjn de levende eredienst van de Kerk; en onder Kerk verstaat hij dan het volk Gods als hiërachisch geordende gemeenschap, waarbij we niet alleen of allereerst moeten denken aan het hele mystieke lichaam met de paus als zichtbaar hoofd, maar aan de tot ere-dienst verza melde gemeente. Prof. Jungmann wilde onderscheid ma ken tussen de liturgieën. Er is een ro- meinse liturgie die vooral de Latijnse Kerk geldt en binnen deze Romeinse liturgie de diocesane liturgie, de litur gie van de verschillende orden en bin nen de diocesane liturgie de door de bisschop erkende plaatselijke liturgie. Prof. Jungmann bepaalde naar anlei- ding hiervan de plaats van de leek in de liturgie ook in verband met de kerk bouw, de plaats van het altaar, de kerkmuziek en de kerkzang, die hjj dichter bij de gelovigen brengen. Het bewustzijn van de plaats die aan de leek rechtens toekomt in de liturgie leidt tot het streven naar vernieuwing, tot een verlangen naar grotere openheid en verstaanbaarheid van de liturgische vormen. Daarnaast willen sommigen een liturgie die de mens van deze tüd aanspreekt, waarbij al het traditionele als een hindernis wordt gevoeld. De kwestie liturgie en traditie werd door prof. dr. Th. Vismans O.P. belicht vanuit theologisch standpunt en door dr. J. Grootaers vanuit het standpunt van de leek. De laatste accentueerde het verlangen van de hedendaagse mens naar soberheid en gelijkheid in de gemeenschap. De ethnoloog prof. dr. P. Mohr sprak als zijn mening uit, dat de missie in Afrika een grote kans heelt gemist, om dat zij niet geïformeerd was over de liturgie, welke bij de primitieve volke ren van Afrika al van de tijd vóór Christus aanwezig is. De Romeinse li turgie mag niet als in een vacuum worden ingebouwd, maar zij moet met de oude bestaande vormen en de rijke symboliek van Afrika rekening houden. In een slotwoord ging dom. dr. A. Verheul diep in op de schijnbaar niet te overbruggen kloof tussen de geestes wereld van de liturgie en die van de hedendaagse mens. Hij noemde de tra ditie de levensstroom van de kerk zelf en zag een hoopvol perspectief in de zin van de moderne mens voor echtheid. De Nederlandse sectie van de Inter nationale Pax-Christibeweging treft voorbereidingen voor de viering van haar 10-jarig bestaan. De viering van het tweede lustrum zal plaats hebben op zondag 27 juli te Roermond, in de geest en naar het voor beeld van het eerste grote evenement van de beweging in Nederland, de ster bedevaart naar O. L. Vrouw in 't Zand in mei 1950. Op de vergadering van de Internatio nale bestuursraad te Parijs, die 8 en 9 februari wordt gehouden, zal mgr. Alfrink aanwezig zjjn. Bij die gelegen heid zullen de Internationale Statuten van de beweging hun definitieve vorm krijgen en aan de autoriteiten te Rome worden voorgelegd. Professor J. F. Dauby, die ver bonden is aan de universiteit van Ban gor, in Noord-Wales, zal op woensdag 12 februari 's avonds om kwart over acht in het Minervapavfljoen een lezing houden over „Shakespeare 's King Lear". Advertentie De chef-koks van een groot aantal gerenommeerde hotels en restaurants in ons land komen sinds vijf jaar bij een in een vereniging, die zich verre houdt van economische of sociale vraagstukken, doch zoveel te meer aandacht schenkt aan gemoedelijk on derling verkeer en aan het beste, wat er voor een kok sinds mensenheuge nis te doen valt: lekker koken. De ze club, die ruim honderd leden telt, wil elk lustrum in zijn bestaan vie> ren met een maaltijd van louter culi naire primeurs. Het menu mag geen gerechten bevatten, die al eens eer der zijn toebereid. Aangezien de kook kunst nu niet bepaald van vandaag of gisteren dateert worden er aan de samensteller van dit diner dus wel ho ge eisen van oorspronkelijkheid ge steld. De voorzitter van de Nederlandse club van chef-koks, de heer J. Th. Heering, heeft als eerste deze mees- terproef-in-het-kwadraat voor zijn vak- fenoten afgelegd. In Hotel Kurhaus te cheveningen werd maandagavond voor ruim 120 personen een maaltijd aangericht, waarop gegeten is met een aandacht als zelden aan een diner ten deel valt. Hier gold niet zozeer als norm dat het goed moest smaken van een maitre als de heer Heering, die in de loop der jaren een indruk wekkend aantal gouden medailles en 9. Daar de nationaalraad blijkbaar niet precies wist tegenover wie hij stond, besloot Baerlach hem even op zijn nummer te zetten. „Tschanz, wat mijnheer de nationaalraad zegt, wordt niet opgenomen in het proces-verbaal", zei hu zakelijk. „In welk proces-verbaal?" Baerlach verklaarde, dat hij als commissaris van de Bernse recherche een onderzoek moest instellen naar de moord op inspecteur van politie Schmied. Eigenlijk was hij verplicht alles wat de verschillen de ondervraagde personen antwoordden, letterlijk weer te geven, maar omdat mijnheer hij aarzel de een ogenblik, welke titel hjj nu moest kiezen maar omdat de overste blijkbaar de zaak niet goed had begrepen, zou hij de uitval van de nationaal raad niet in het proces-verbaal laten opnemen. De overste was overdonderd. „U stelt een onderzoek in naar een moord?" vroeg hij. „Dat is wat anders." Men moest hem verontschuldigen, zei hij, want hij had die middag gegeten bij de Turkse gezant en later in de middag had hij een vergadering voorge zeten van de Zwitserse vereniging van hoofdofficie ren, waarna hij nog een souper aan de stamtafel der „Helvetiërs" had moeten gebruiken, bovendien had hij in de voormiddag een vergadering van de partijfractie, waarvan hij deel uitmaakte, moeten bijwonen en nu dit feest nog bij Gastmann met een wereldberoemde pianist. Men kon begrijpen, dat hij doodmoe was. Of het niet mogelijk was meneer Gastmann te spreken, vroeg Baerlach nogmaals. „Wat wilt u eigenlijk van Gastmann?" antwoord de Von Schwendi. „Wat heeft hij met die vermoorde politie-inspecteur te maken?" Schmied was jongstleden woensdag zijn gast en is op de terugweg bij Twann vermoord". „Daar heb je het gedonder. Gastmann nodigt ook maar van alles uit en dan gebeuren zulke onge lukken". Baerlach verklaarde, dat zij nu pas ontdekt had den, dat hij bij Gastmann was geweest. De overste was nog niet tevreden. „Wat was dat met de hond?" „Hij heeft mij aangevallen en Tschanz moest op hem schieten". „Dan is het in orde", zei Von Schwendi niet on vriendelijk. „Maar Gastmann is nu werkelijk niet te spreken; ook de politie moet af en toe eerbied hebben voor de gebruiken, die in een gezelschap heersen. Ik kom morgen op uw bureau en zal van avond nog met Gastmann praten. Hebt u soms een foto van die Schmied?" Baerlach haalde een foto uit zijn portefeuille <jn gaf hem die. „Dank u", zei de nationaalraad. Dan knikte hij en ging naar het huis toe. Nu stonden Baerlach en Tschanz weer alleen voor de roestige stangen van het ijzeren hek; het huis zag er weer uit als tevoren. „Tegen een nationaalraad kun je niets onderne men", zei Baerlach. „En als hij er nog overste en jurist bij is, dan heeft hij drie duivels in één lijf. Daar staan we nu met onze mooie moord en kun nen niets beginnen." Tschanz zweeg en scheen na te denken. Eindelijk zei hij: „Het is negen uur, commissaris. Het lijkt mij het beste naar de gemeenteveldwachter in Lam- boing te rijden en bij hem inlichtingen over deze Gastmann in te winnen." „Dat is goed, dat kun je doen. Probeer te achter halen waarom men in Lamboing niets weet van een bezoek van Schmied aan Gastmann. Zelf ga ik-naar het kleine restaurant aan de ingang van de kloof. Ik moet iets hebben voor mijn maag. Ik zal daar op je wachten". Ze liepen de landweg af en kwamen bij de auto Tschanz reed weg en bereikte in enkele minuten Lam boing. Hij vond de gemeenteveldwachter in een café, waar hij met Clenin, die van Twann was gekomen, samen aan een tafeltje zat, een beetje afzijdig van de boeren. Klaarblijkelijk hadden zij een bespreking. De veldwachter van Lamboing was klein dik en rood harig. Hi) heette Pierre Charnel. Tschanz ging bij hen zitten en het wantrouwen, dat beiden een ogenblik koesterden tegenover hun collega uit Bern, verdween spoedig. Alleen was het ClTarnel niet erg naar de zin, dat hij nu in plaats van Frans Duits moest spreken, een taal, die hij niet zo goed meester was. Zij dronken witte wijn en Tschanz at brood met kaas er bij. Hij verzweeg, dat hij van het huis van Gastmann kwam. Hij vroeg alleen of zij nog geen spoor hadden gevonden." „Nee," zei Charnel, „geen spoor van assassin. On a rien trouvé, van moord helemaal niks gevonden. Hij vertelde verder, dat in deze omgeving slechts één persoon in aanmerking kwam, een zekere Gastmann, die woonde in een huis, dat hij van Rolliers had gekocht, waar altijd veel gasten kwamen en die woensdag een groot feest had gegeven. Maar Schmied was daar niet bij geweest. Gastmann wist er niets van. Hü kende die naam niet eens. „Smied n' était pas chez Gastmann, impossible. Volstrekt onmoge lijk." Tschanz hoorde het koeterwaals aan en antwoord de, dat men navraag moest doen bij anderen, die ook op dezelfde dag bij Gastmann waren geweest. Dat had hij gedaan mengde Clenin zich in de con versatie. In Schernelz bij Ligerz woonde een schrij ver, die Gastmann goed kende en die vaak bij hem kwam. Hij had woensdag het feest meegemaakt. Hij wist ook niets van Schmied, had de naam niet gehoord en geloofde niet, dat iemand van de po litie aanwezig was geweest. „Zo, een schrijver," zei Tschanz en fronste zijn voorhoofd. „Met dit exemplaar zal ik nog wel eens kennismaken. Schrijvers zijn altijd twijfelachtige per sonages, nel?" Wat is deze Gastmann voor iemand, Char- (Wordt vervolgd). andere eretekenen heeft verworven, kan men bezwaarlijk verwachten, dat zijn kostjes niet lekker zouden zijn maar hier zag men de tafelenden met het puntje van hun tong proeven om te ontdekken wat er nu eigenlijk pre cies in de gerechten verwerkt was. Het menu was behoudens de vermel ding van de wijnen Uerziger, Würz- garten 1953 en Chateau Lynch Mous- sas 1950 blanco gelaten. Na iedere gang kwamen koksmaatjes de gas ten kaartjes aanbieden met de na men van die nieuwe kook-scheppingen. Kleine schildpadden, vervaardigd van zwezerik, gevuld met paté de foie gras en gehuld in echte schild padgelei, vormden de entrée. Daar bij kwam een hoogst originele salade met als componenten appel, mieriks wortel, verse tomaten, Franse selde rij, amandelen en room. Kortheidshal ve gaan wij voorbij aan de consom mé a la Picasso en vermelden wij slechts terloops het visgerecht, be staande onder meer uit tong-filet, zalm farce en kreeft. De hoofdschotel cótelette de faisan Espagne moeten wij u echter in gedachten wel even volledig opdienen: fazantenborst in co- telettenvorm, gevuld met zeer fijn ge hakte champignons, ham, ui en ver se broodkruimels, samen verwerkt tot droge ragoüt, het geheel overgoten met een rode wijnsaus; gegarneerd met champignons gevuld met chut ney; Dauphine-aardappelen, ver mengd met geraspte citroen en si nasappel en gevuld met bessenge lei; hierbij een halve sinaasappel over goten met chutney-saus. Het sluit stuk, waarbij de naam genoemd moet worden van chef-patissier P. van der Molen, werd gevormd door een choco laden keukenfornuis, compleet met toebehoren en afneembare bovenzij de, gevuld met likeur parfait, gewik keld in marsepein en met een steek vlam bruin gebakken; hierbij petit four in de vorm van een steelpan, die op het fornuis stond; uit de schoor steen een rookpluim van gespon nen suiker. Het heeft iets van de be schrijving van een koninklijke stoet zo in de geest van; gaande een la kei naast ieder rijtuig. Nu, het was ook een vorstelijk diner. Daarbij had maitre d'hótel Peper kamp met zjjn brigade van bedienend personeel van het opdragen der spij zen een reeks shownummertjes ge maakt, die met kennersogen gekeurd en in orde bevonden werden. Het mooiste in deze massaregie was wel, dat alle obers, wanneer zij met de schalen hun plaatsen achter de fraai gedekte tafels hadden bereikt, op een voor de leek nauwelijks waarneem baar lichtseintje precies tegelijk be gonnen te serveren. Uw verslaggever heeft gemeend in de geest van zijn lezers te handelen door de ongemeen fraaie zwezerik schildpadden zij werden met een speciale greep geserveerd om ze on beschadigd op de borden te brengen, even voor u te proeven. Zijn pen blijft echter in gebreke om u te schil deren hoe het smaakt wanneer de chef-kok van het Kurhaus voor zjin collega's aan het koken slaat. Er zijn dingen uit de hogeschoolkunst van het koken, die zich met na laten vertellen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 7