Nederland is voor afvuren van raket- Wapens ongeschikt Mr. Blaisse (K.V.P.) bepleit verlaging defensie lasten Prestige-verlies voor Soekamo Procuratiehouder verduistert 1,8 min. Liefdadige instellingen vonden bij hem royaal onthaal Prinses Beatrix neemt een verkwikkend bad in de Caraïbische Zee Grootse gala-receptie in het fort Amsterdam Lt.-generaal Calmeyer b. d verklaart in Tweede Kamer Nog geen f 100.- over? Nice begroef Carnavals-gasten Brutale juwelen- diefstal in Venlo Huis ingestort door rukwind Repatriëren per auto Roofoverval op bejaarde man Kunstmaan van de marine laat op zich wachten Ontploffing te Rotterdam Het weer Nog onzekerheid over Moerdijkkanaal vooruit: Soekarno 15 februari weer naar huis IN TIEN JAAR TIJD Bij N.V. Buit f 22.000.- Sultan van D jok ja: Soekarno's prestige is geschaad Jeugdige dader aan- gehouden Poging tot lancering met Vanguard-raket weer mislukt Eén dodeéén zwaar gewonde Twee gedetineerden uit Norg ontsnapt, maar weer gegrepen xW MORRIS heforei/wêut// Guur Het weer in Europa woensdag 5 februari 1958 81sfe JAARCANC No. 29827 i 1 - Suède Dames/Herenjasjes bureau smedestraat 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertentie» 21545 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. IJmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: J. J. W Boerrigter en Mr. W A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRIJS 61 cent» per week, f 2.65 per maand, f 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur avonds tel. 21544. (Van onze parlementaire redacteur) Met een twintigtal sprekers is de Kamer begonnen aan een monsterdebat °i'er de buitenlandse politiek, dat drie dagen in beslag zal nemen. Behalve •sinister Luns waren ook minister Staf en de beide staatssecretarissen aan wezig om zich te verdiepen in het ballistische vuurwerk van politieke en •Militaire problemen dat de eerste dag reeds is afgevuurd. Het maakt af en toe een lugubere indruk de Kamer de gevaren te horen opsommen, die Europa als voorpost in de koude oorlog tussen Oost en West bedreigen. In de beschouwingen mengden zich sombere perspectieven ten aanzien van het Russische imperialisme en zelfs het Chinees communistisch opdringen in de wereld, waarover prof. Scholten (A.R.) het woord voerde. Men had het over de negentig klaarstaande divisies achter het ijzeren gordijn en de voor drong van de Russen op het gebied van de continentale raketten, maar 'dn vergat toch ook niet meer hoopgevende Westerse steunpunten zoals <fe N.A.T.O. Vele Kamerleden spraken over de mo£ .iijkheid dat Nederland nog eens bases zal moeten inrichten voor het afvuren van raketten. Lt.-generaal Cal- •Meyer b.d. vond dit onzin in een zo dichtbevolkt land, op een strategisch uiterst bedreigd punt gelegen. Hü noem- «e. .Nederland „een der meest onge schikte plaatsen voor deze wapens Maar in beginsel achtte hij de beslis- ®lnS van de NATO, dat West-Europa S.?.Ze bases moet aanvaarden, juist, i.'l 'iet over de voorlichting van de AATO een ander geluid horen dan de eer Welter, die enthousiast uit het {J°ofdkwartier in Parijs was terugge vend. De C.H. spreker daarentegen Si dat de NATO-conferentie in decem- rat dergelijke onmogelijkheden als de biocVases in Nederland tevoren had °inen de Nederlandse regerinR om zich in beginsel ïereid te verklaren deze ba- Ses ook hier te aanvaarden, de enig luiste was. Dat waren allen met hem eens Mr. Blaisse (K.V.P.) vroeg ech ter óf het juist was, dat Noorwegen en Denemarken zich al aanstonds aan deze verplichting hebben onttrok- uitzoeken, dan was veel onrust wei dat de handelwijze van j> ultimatieve eisen, die thans in 0°*'o aan president Soekamo worden ljesteld, hebben een unieke beteke- sHet Indonesische nationalisme is 'eeds gekenmerkt geweest door een eker dualisme. Er zijn de nationalis- en, die met de Japanners hebben öccollaboreerd, en degenen, die ver zet hebben geboden of zijn onderge doken. Er zijn er, die de permanente revolutie voorstaan, er. anderen, die terwille van de redelijkheid bereid zijn het sentiment te beteugelen. Er zijn Java-centrische nationalisten en nationalisten, die méér voelen voor een federale opbouw dan zij bijvoor beeld aan Nederlanders zouden dur ven bekennen. Dualisme is er altijd Geweest, maar er was nooit een al ternatief. Alleen de stroming van Soe- barno die meent, dat het doel alle V]iddelen heiligt, de stroming van de ,ronische revolutionairen, die uit etend oog hebben voor politieke n niet voor economische en sociale waarden. gold tot dusver als de ge- £atenteerd nationalistischeAlleen .°ekarno kon tot dusver het nationa- l?Tfie legitimeren. Er was wel oppo- tiemaar die nam tot voor kort ijnmer vaste vormen aan. Voor een let gering deel is dat toe te schrij- aan het enorme prestige van vekarno als leider en als symbool, vg-tta trad wel af als vice-president, I?aar hij heeft tot dusver nooit de V}oed kunnen opbrengen zich openm llJk tegen de president te keren. Zelfs °P de bijeenkomst te Padang, waar anti-communistische militairen en Politici vaststeldendat Indonesië de n°od tot de lippen is gestegen, ver oorzaakte loyaliteit aan Soekamo 9 aarzeling bij de besluitvorming. De eisen, die men Soekamo thans Tokio stelt, vormen dan eindelijk Waterscheiding. Vanaf vandaag be aat er naast de door ressentiment ttue 5ltie stroming van Soekamo een scheid' van de eerste duidelijk ge- demo door een verlangen naar mi«delatie en efficiency, maar niet Het a~fnationalistisch dan de eerste. te.nrninsy'0o'rd van Soekamo, als hij niet Zo ,e een antwoord geeft, doet ten, (jjg ee' «eel ter zake. De krach- zullen h ^ava aan het werk zijn. tot een halen' °f het in lndonesië ^laatst r°ederkrijg komt of niet. Punt wor,° j no z^°b °P bet stand- daartoe kolonels, dan zal hij Wat hij ee.rst alles moeten loochenen. SePrediktln voorgaande jaren heeft dat hij Veel waarschijnlijker is, aa«nei«,fen nevelachtige houding zal d-elijke van Tijd tot tijd een dui- standm,n?0r^eur voor bet Javaanse echter verradende- Hoofdzaak is nu is Zlin prestige geleden heeft nesis getoonddat men in Indo- •»-( OO/C 7?Y7f"Tnn/f7-)0-far.rs'L. 1. ook °f tégen hem. zónder +A1gltio?lalistisch kan zijn ken, de heer Calmeyer vroeg de aandacht voor het feit, dat aan de andere kant van het ijzeren gordijn deze bases reeds gereed staan om raketten af te vuren. Over een mogelijke vermindering van onze defensielasten Hepen de menin gen uiteen. Mr. Blaisse oordeelde dat Nederland recht heeft op herziening van zijn bijdrage. In andere landen is men daar allang aan toe. Wjj zijn nu bo vendien extra zwaar belast door de In donesische maatregelen. Hij betwijfel de of de lasten nog wel verdeeld zijn volgens het beginsel van de draag kracht. Lt.-generaal Calmeyer herinner de aan de noodzaak om het machtseven wicht met het oog op de dreigende Russische agressie in stand te houden. Verschillend was ook het oorcieel over het Poolse plan om een neutrale zone dwars door Europa te maken. Mr. Patfjn (P.v.d.A.) zag daar nog wel een marge in voor onderhandelingen met de Russen, mits er werkelijk controle kan worden uitgeoefend over Oost-Duits- land, Tsjecho-Slowakije en Polen. Te gelijkertijd herinnerde hü eraan, dat de Russen eerst met werkelijke con cessies voor de dag moeten komen, waarvan sinds Yalta geen sprake meer is. Lt.-generaal Calmeyer zag in het Ra- packi-plan een zeer groot gevaar, even als mr. Blaisse, die er ook een ver sterking van de status quo van Oost en West-Duitsland in ontdekte. De ka tholieke woordvoerder vroeg de rege ring om een bespoediging van de on derhandelingen met Duitsland over de schuldafwikkeling en met name de kwestie van de Auslandsbonds alle voorrang te verlenen. Mr. Blais.e bepleitte voorts concen tratie van de Europese instellingen in Brussel, terwijl de C.H. de heer Schmal aan Straatsburg de voorkeur gaf. Drs. Korthals (V.V.D.) vroeg om in ieder geval te voorkomen, dat het Hof in dezelfde plaats zijn zetel zou hebben waar de beleidsorganen wor den gevestigd. Mr. Schmal was niet gerust op de Belgische eisen ten aanzien van net Moerdijkkanaal en was van oordeel dat minister Luns het vorig jaar geen goedkoop mar zou zjjr geweest door niet duidelijker ieder aanbod van Ne derlandse zijde inzake een kanaal voor de toekomst definitief van de hand te wijzen. Over de plaatsing van de Belgische gasten in de Ridderzaal bij de onderte kening van het Unieverdrag liet mr. Blaisse afkeurende woorden horen. Men schijnt bij de afdeling protocolaire za ken van het ministerie van minister Luns een ernstige steek te hebben la ten vallen. Volgens de Indonesische minister van scheepvaart, commodore Nazir, zal pre sident Soekarno op 15 februari zijn ver blijf van zes weken in Japan beëindi gen en van Tokio weer naar Djakarta terugkeren. Dit meldt Reuter uit Hong kong. I Na haar aankomst op de luchthaven van Willemstad op Curasao begaf H. KH. Prinses Beatrix zich naar het Gouverne mentshuis. Vanaf het bordes begroette zij de menigte. V.l.n.r. eerste minister Jonckheer, gouverneur Speekenbrink, me vrouw Gorsira, mevrouw Jonckheer, Prinses Beatrix en mevrouw Speekenbrink Van een buitengewoon grote verduis tering dïe ongeveer een bedrag van 1,8 miljoen gulden omvat, wordt sinds maandag een 49-jarige procuratiehou der uit Amsterdam verdacht. Hij is zoals wij gisteren in het kort berichtten door de hoofdstedelijke recherche in zijn luxueus ingerichte woning in de buurt van het Victorieplein Sn Amster dam aangehouden. Hij had slechts 25 gulden op zak en in zijn woning werd nog een bedrag van zeventig gulden gevonden. Van het overige verduisterde bedrag is volgens de verklaringen van de verdachte niets meer over. HU heelt een zeer groot leven geleid, waaraan ook zün echtgenote, die tot voor kort In de ochtenduren van de derde dag van haar bezoek aan de West, heeft prinses Beatrix bezoeken afgelegd aan de Raad van Ministers en aan de Sta ten. Rond tien uur verliet zij het gou vernementshuis om zich, in gezelschap van haar gevolg naar het nieuwe ge bouw van de Raad van Ministers te begeven, dat eveneens aan het Fort plein ligt, juist tegenover het paleis. De voltallige raad van ministers wachtte de prinses op en na een korte rondgang door het gebouw werd ge- pausseerd in de vergaderzaal, waar zich al snel een geanimeerd gesprek ontwikkelde. Later begaf de prinses zich naar het gebouw waar de Staten der Nederlandse Antillen bijeen plegen te komen, en dat het stadhuis wordt genoemd. Aan de voet van de grote trap, die de in gang van dit bijzonder mooie oude ge bouw vormt, stonden de onder-voorzit ter der staten de heer J. R. L. Beau- jon en het enige vrouwelijke statenlid, mevrouw L. C. van der Line Helmeier, om de hoge gast te ontvangen en naar de Statenzaal te begeleiden. Ook hier verbleef de prinses ruim een half uur, waarin zij niet alleen kennis maakte met alle statenleden, doch tevens in verschillende gesprekken dieper inging op de diverse aspecten van de parle mentaire arbeid in Willemstad. Te voet keerde de prinses weer naar het paleis terug. In de middag, na de lunch vermeldde het programma „rust" en dat beteken de dat H.K.H. voor het eerst de kans kreeg kennis te maken met de Caraï bische Zee, helder blauw en doorzich tig en heerlpk warm, een ideale zee voor hen, die van zwemmen houden. En tot hen behoort prinses Beatrix. Geen wonder dus, dat zfj voor één middag er tussen uit brak en op een afgelegen plaats aan een klein strandje een duik nam in het verfrissende water en de tropenzon de kans gaf haar een tint te geven, die straks als zp terug is op Soestdijk het onweerlegbare bewijs zal zijn van haar bezoek aan deze landen. Dinsdagmiddag heeft de prinses nog onverwacht, in gezelschap van jonk- vrouwe Röell en mej. Meurs, een wan deling door Willemstad gemaakt. In korte tjjd was de stad zwart van de mensen. Het gezelschap bezocht een tweetal zaken en heeft daarna door de voornaamste winkelstraten gelopen. De dag werd besloten met een groot se gala-receptie in het fort Amsterdam. Honderden gasten, uiteraard in groot toilet, hadden zich verzameld op het af gesloten plein tussen het PaJ®ls, en de regeringsgebouwen toen om half negen de prinses in gezelschap van gouver neur en mevrouw Speekenbrink en de De toeristen, die dezer dagen op het vliegveld van Nice aan de Franse Rivièra aankomen, worden op passende wijze begroet door een speciale delegatie namens Prins Carnaval. Het was een goed. idee vaji de prins der zotheid, om de aan komenden alvast in de juiste stemming voor het komende Carnaval te brengen. eerste minister en mevrouw Jonckheer, de trappen van het gouvernementshuis afkwam. De marinierskapel speelde 4iet Wilhel mus en onder aan de trap hadden de ministers en andere autoriteiten met hun dames zich verzameld om de prin ses te verwelkomen. Curagaose muziek van Edgar Palm en zjjn orkestje, een groep dansers en danseressen onder leiding van Carlos Sillie en vijftal musici die een zoge naamde Binta-groep vormden (een ty pisch Curasao's orkestje) en de voor drachtkunstenaar £ilis Juliana luister den de receptie op. Er werd gedanst voornamelijk Cura^aose en Caraïbi sche dansen er werd gepraat, wat gedronken en gegeten en naar de entre- acts gekeken. De ongedwongen sfeer maakte deze ontvangst zeer gezellig en eerder dan men gewild had kwam het ogenblik waarop de prinses zich terug trok en de receptie ten einde kwam. Dinsdagavond omstreeks 9 uur is er midden in het winkelcentrum van Venlo een bijzonder brutale juwelen- diefstal gepleegd, waarbij voor een waarde van 22.000,- aan juwelen, broches en ringen is verdwenen. Omstreeks die tijd stopte een grijze personenauto met twee mannen in de Nieuwstraat nabij de juwelierswinkei van de heer Peeters, op de hoek van de Klaasstraat en de Nieuwstraat. De beide mannen hebben kans gezien de spiegelruit van een der etalages aan de zijde van de Nieuwstraat met een zware steen in te slaan en voor iemand op het gerinkel afkwam, een tableau met juwelen, ringen en broches door de opening weg te nemen. Direct daar op zijn de daders met hun buit in de auto snel weggereden. De politie is onmiddelijk met het onderzoek be gonnen. Vanmorgen vroeg is door een rukwind het huis van de alleen wonende 70-jarige L. de Weerd te Borger ingestort. De be woner, die te bed lag, werd onder wrak stukken bedolven en moest door buren worden bevrijd. Hij was niet gewond. Van de woning staan alleen nog de achtergevel en de schoorsteen overeind, die met het oog op het instortingsgevaar op advies van gemeentewerken vermoede lijk zullen worden omver gehaald. Sultan Hamengkubuwono van Djokja karta heeft op een persconferentie in Washington gezegd dat Indonesië naar zijn mening op de lange duur z(jn poli tieke en economische moeilijkheden te I boven zal komen en dat nog steeds de I mogelijkheid bestaat, dat oud-vice-prc- 1 sident Mohammed Hatta de leiding van de Indonesische regering op zich neemt. De sultan vertoeft volgens U.P. in Amerika in zijn hoedanigheid van voor zitter van de Indonesische raad voor het toerisme. Maandag over een week be- gint te Santa Barbara in Californië een congres over het toerisme in het gebied van de Stille Oceaan, waaraan de sultan zal deelnemen. Hij zei dat vele leden van de P.N.I. niet erg gelukkig zijn met de successen, die de communisten in Indonesië be- I halen. President Soekarno, zo zei sultan Hamengkubuwono heeft vee) van zijn prestige verloren door midden in de moeilijkheden zijn land te verlaten, maar toch blijft zijn invloed nog groot. De berichten uit Japan over een ultimatum, dat aan president Soekarno zou zijn ge steld, had de sultan wel gelezen maar over de juistheid ervan kon hij zich geen oordeel vormen. Na afloop van zijn pers conferentie heeft de sultan een bezoek gebracht aan vice-president Nixon. mam i De heer Will de Niet uit Djakarta is op het ogenblik in een kleine bestelwagen met zijn vrouw Marianne en zijn vijf dochters bezig te repatriëren naar Neder land. De tocht zal zoveel mogelijk over land worden gemaakt. Het gezin bereikte enige dagen geleden per schip Rangoon, vanwaar de verre tocht per auto verder ging. Op de bovenste foto ziet men het echtpaar De Niet bij de „dappere" auto. Onder v.l.n.r. de vijf dochtertjes: Petra van elf, Sylvia van acht, Dagmar van drie, Karen van zeven en Yvonne van negen jaar. (Van onze Haagse redacteur) Een achttienjarige kantoorbediende ging dinsdagmiddag een winkel in de Laan te Den Haag binnen en vroeg de winkelier inlichtingen over een gehoor apparaat. Toen de bejaarde eigenaar van de zaak naar zijn kantoortje ging en een brochure zocht, gaf de jongeman hem met het ijzeren handvat van een soort bajonet een klap op het hoofd. Het slachtoffer werd overvallen door een dui zeling. De aanvaller schrok en nam de vlucht. Op het alarm van de winkelier, die slechts gering letsel had opgelopen, werd de kantoorbediende op de Grote Markt door een hoofdagent aangehouden. De kantoorbediende heeft als motief voor zijn poging tot diefstal opgegeven, dat hij in financiële moeilijkheden verkeer de; hij was uit zijn betrekking ontslagen. De Vanguard-raket van de Ameri kaanse marine, die een kunstmaan de ruimte in moest brengen, is vanmorgen 2 minuten en 43 seconden na het af schieten ontploft. Het is de derde keer, dat een dergelijke poging met dit type raket is mislukt. Dc drietraps-raket met de Amerikaanse kunstmaan werd door de veiiigheidsofficier van het af- vuurterrein tot explosie gebracht, toen bleek dat de „Vanguard" zijn koers niet handhaafde. De raket was goed opgestegen en klom verscheidene honderden meters, maar in minder dan tien seconden na het afschieten begon zij te schommelen en brak in tweeën. Het grootste deel stortte met een geweldige witte vlam neer. Het andere schoot nog een ogen blik door, maar begon toen ook te schommelen en stortte eveneens neer. Vanochtend heeft zich in een transfor matorhuisje van de G.E.B. op de hoek VondelingenwegPetroleumweg te Rot terdam een ontploffing voorgedaan, waarbij de 63-jarige voorman-monteur H. de Poter uit Rotterdam om het leven kwam en de 42-jarige monteur J. Mean ders, eveneens uit de Maasstad, ernstig werd gewond. Door nog onverklaarbare oorzaak schoot plotseling een steekvlam van vier meter omhoog in een betonnen hoog spanningscel, waarin beide mannen werkzaam waren. Vanochtend vroeg, omstreeks half vier, heeft de rijkspolitie te Bolsward twee mannen aangehouden, die na ver hoor, twee ontsnapte gedetineerden uit het rijksopvoedingsgesticht te Norg ble ken te zijn. Zij zijn afkomstig uit Am sterdam en Rotterdam. De beide mannen hebben bekend dinsdag na hun ontsnapping een auto te hebben ontvreemd om daarmee via rijksweg 43 en de Afsluitdijk naar het westen te rijden. Zij kwamen echter niet zover, want bij de kop van de Afsluit dijk in Friesland reden ze tegen een paal, waarbij de auto werd beschadigd. Zij hebben toen de auto onbeheerd achtergelaten en zich te voet in de richting Bolsward begeven. Hier wer den zij vroeg in de ochtend aan gehouden. De ontsnapten waren opgenomen ln het centrale hospitaal van Veenhuizen. De zaal, waar zij lagen, is voorzien van draairamen met daarvoor harmonicagaas. Het was voor hen betrekkelijk gemakke lijk het raam open te krijgen, het gaas te verwijderen en daarna te verdwijnen. De Amsterdammer was juist vrijdag veroordeeld tot vijf jaar gevangenisstraf wegens een serie inbraken die hij in de zomer van 1957 in manufacturenzaken te Smilde, Bodegraven en Barneveld had gepleegd. Hij is de man, die de gewoonte heeft tijdens gevangenschap lepels en dergelijke in te slikken om zo in een zie kenhuis terecht te komen en gemakke lijker te kunnen ontvluchten. niets van de verduisteringen wist, heeft meegedaan. Zijn malversaties en zijn dure pleziertjes en niet te vergeten zijn overstelpende giften voor liefdadige in stellingen, waaronder missiehuizen in .Afrika, heeft hij de recherche volle dig bekend. De man, die na zün mulo-opleiding op verschillende kantoren als jongste bediende eeft gewerkt, o.a. bij een accountantskantoor, kwam tien jaar ge leden in dienst van een kleine N.V. in de Sarphatistraat te Amsterdam, die zich met schatkistpapier, buitenlandse valuta en leningen bezighoudt. Hij werd daar kassier-boekhouder en hield als enige de kas en boekhouding bij. Gere geld werden er accountantscontroles ge houden, maar merkwaardigerwijze is daarbij niets van verduisteringen aan het licht gekomen, terwijl die toch niet minder waren dan gemiddeld bijna twee ton per jaar. Wegens zijn ver dienstelijk werk voor de N.V. werd hij met ingang van 1 januari j.l. benoemd tot procuratiehouder. Na die datum kwam een andere accountant de boe ken nazien en deze ontdekte direct de grote fraudes, zodat „blindheid" van de vorige accountants er des te onbe- grijperlijker door wordt. „Maar ze zit ten niet in het complot", heeft de ver dachte procuratiehouder verzekerd aan de politie. Toen hij tien jaar geleden in d'ienst kwam van de N.V. had de verdachte een scheld van ongeveer 700 gulden, een boete die hü moest betalen van wege een berechting die hü als N.S.B.- er ondergaan had. Hij was nog geen maand in dienst van het leningenbu reau ol hü deed een greep in de kas om de schuld, die hü uit eigen midde len niet kon delgen, aan te zuiveren. Het werd niet ontdekt. Hij slaagde er echter ook niet in om uit eigen raid- delen het bedrag aan te zuiveren. In tegendeel, hü ging verder. Twee of drie keer per week vergreep hij zich aan kasgelden. De bedragen werden steeds groter. Om zich te dekken was hü ge noodzaakt veelvuldig in de boekhouding te knoeien, waarvoor hü een vrü in gewikkelde methode gebruikte. De boekhouder begon een groots leven. Hij werd een, zoals hij zelf zegt, zeer bekende figuur in het uitgaande leven en had een menigte van op zijn kosten fuivende vrienden. Hij heeft foto's van festijnen waarop hij ver kleed en op een mailcoach door de hoofdstad trekt. Hü maakte zeer dure reizen, naar Zwitserland en Italië en had het kin- derlijke idee dat hü met gokken iets zou kunnen terugwinnen van hetgeen hü verduisterd bad. Bü de speelbanken in Italië echter raakte hij voornamelijk geld kwijt. Hü nam deel aan loterijen cn kocht daarvoor zeer vele loten. Kort geleden kocht hij nog voor drieduizend gulden loten bij een Duitse staatslote- ry. Eén keer heeft zijn deelname hem 12.000 gulden opgeleverd, die echter zo verdwenen waren in de grote stroom van uitgaande gelden. Van zijn salaris, dat bruto 650 gulden per maand be droeg, kon hü onmogelijk zün leven van grand seigneur leiden. Hij vertelde echter aan zijn vrouw, die overigens niet precies wist hoeveel haar man verdiende, dat hij royale tantièmes verdiende, dat hü royale douceurtjes genoot van effecten, „waarin hij wel 'ns wat deed". Zo overvloedig als hij het geld voor zichzelf uitgaf, zo deed hü het ook voor anderen. Aan een slager leende hij eens 23.000 gulden om een zaak op te zetten, maar de slager is inmiddels al failliet gegaan. Hü heeft een caféhouder aan een zaak geholpen en leende veel geld aan an deren. Liefdadige instellingen klopten nimmer tevergeefs bij hem aan de deur. Vooral voor de missie „deed" hij veel. Toen vorige week de accountant van de N.V. waar hij werkzaam was de grote verduisteringen had opgemerkt en hij zich ontdekt achtte, bekende hij zijn echtgenote, die hem op al zijn ple ziertjes vergezeld heeft, de achtergrond van zijn dagelijkse arbeid. De N.V., die uiteraard zwaar gedupeerd is, ziet haar bestaan nog niet bedreigd. De recherche, die naspeurt of de vroegere accountants iets met de zaak uitstaande hebben en of er nog geld over is, zal hem deze week nog voor de officier van justitie leiden. Advertentie BARTEUORISSIR. HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A'DAM TEL. 717162 Verwachting tot donderdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Nu en dan regen, hagel of natte sneeuw. In het zuiden van het land aanvankelük nog regen. Van avond en vannacht storm tussen noordwest en noord, morgen gelei- deiyk afnemende wind. Aanzien- Ujke daling van temperatuur. Zon; 8.13-17.36. Maan: 21.04-8.46. temp. aeersL Station Weer heden afgeL 7 uur 24 uur Stockholm geheel bew. -5 0 Osio sneeuw -5 3 Kopenhagen regen 5 12 Londen regen 7 0.1 Amsterdam regen 7 7 Brussel geheel bew. 7 2 Luxemburg motregen 11 0.3 Parijs motregen 3 0.1 Nice licht be.w. 6 0 Berlijn regen 5 4 München geheel bew. 5 0 Zürich zwaar bew. 1 0 Genèvc onbewolkt -3 0 Locamo onbewolkt -4 0 Wenen geheel bew. 5 0 Innsbruck half bew. -10 0 Rome zwaar bew. 6 0

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 1