„Starre premiestelsel moet ver vangen worden" Nog geen oplossing voor Rijk Bestelt Amsterdam nog 45 nieuwe trams? Wie vervangt de K.P.M.? Rjj m f 62-jarige bekent 42 inbraken ERIC DE NOORMAN Ambonnezen demonstreren in Den Haag H Geen sluitende exploitatie bij thans geldend rentepercentage Ontploffing in marathontoren van het Stadion Brandkast met 11 mille weggehaald Amsterdam toegankelijk voor schepen van 100.000 ton? Ontploffing op spoorbaan KRUISWOOKDHAADSFL Gunstig aanbod van Beijnes- Beverwijk l' i Schip bij Urk aan de grond Totale buit BOUWONDERiNEMERS EN WONINGBOUW Elektriciens net weg Mr. BLAISSE VRAAGT PRIORITEIT VOOR AUSLANDSBONDS Mr. Stikker heeft een onderhoud met Lloyd Gesprek over Indonesië Stewardessen tot 35 jaar Tweede Kamer Binnenkort debat over de werkloosheid De uitbreiding van Schiphol Joegoslavische politici veroordeeld Broodoorlog in Amersfoort duurt voort Rijkssteun bepleit voor ei gen-woningbouw Migranten in de grote stad Rust bij eendenkooi verstoord Misleid door de mist Spoedig weer vlot 3/2 ton WOENSDAG 5 FEBRUARI 1958 PAGINA V Maatregel van de K.L.M. Drs. Hagenaar ambassadeur te Ankara 7////I/'1 Van arbeiders en kleine zelfstandigen Landbouwer vrijgesproken /*- Oplossing kruiswoordraadsel van dinsdag Nog steeds een „stop" voor de IJ-tunnel „Hoewel er onzerzijds terecht om verschillende redenen veel kritiek bestaat op de regeling voor de bouw van woningen door bouwondernemers voor verkoop of verhuur, wil ik toch niet nalaten te wijzen op de grootse taak, welke wij in het Nederlandse sociale en economische leven hebben te vervullen wanneer verwacht wordt dat wij dit jaar de bouw van 40.000 woningen tot stand zullen bren gen. Een grootse tahk, waarbij risi co's moeten worden gedragen, welke ons overigens niet vreemd zijn. Daar zijn wij ondernemers voor. Wij zijn gaarne bereid deze taak op ons te nemen. Omdat wij weten, dat Neder land deze woningen dringend nodig heeft voor zijn geestelijke volksge zondheid". Met deze woorden besloot de voorzit ter van de vakgroep woningbouw voor de markt van de Nederlandse aanne mers- en patroonsbond 'N.A.P.B. de heer B. J. Huurman, zijn rede bij de opening van de dinsdag te Amster dam gehouden vergadering van deze vakgroep. Deze vergadering was belegd, naar de heer Huurman zei, tei bezinning op het probleem noe tegemoet te komen aan de taak, welke de overheid aan de bouwondernemers heeft toegedacht. In het bijzonder doelend op de pre- miebeschikking woningbouw 1957, vroeg spr. zich af, waarom de overheid niet meer overleg pleegt met het bedrijfsle ven alvorens allerlei regelingen af te kondigen en waarom geen gebruik wordt gemaakt van de op de praktijk gerichte adviezen van de bestaande or ganisaties. Dan kan worden voorkomen, dat regelingen worden gemaakt, waar uit kennelijke onvoldoende inzicht in de praktijk en kennis van de feitelijke om standigheden spreekt. Enerzijds ver langt de overheid, dat de particuliere bouwondernemers 40.00u woningen tot stand brengen, anderzijds maakt zij voor die ondernemers een regeling, welke niet is te hanteren. De heer Huurman deed de suggestie de starre limiet van 30.000 t.a.v. de premieverstrekking te vervangen door een variabele grens, waarbij rekening wordt gehouden met de geldende grond- kosten en met plaatselijk of regionaal optreden extra bouwkosten, o.m. voort vloeiend uit de fundering. De kern van de moeilijkheden moet worden gezocht in het feit, dat de be schikking is gebaseerd op een aanzien lijk lagere rentevoet dan de huidige. De regering erkent, dat het thans gelden de rentepercentage een sluitende ex ploitatie bij een redelijk te achten huur niet toelaat. Deze erkenning blijkt daar uit, dat zij ten behoeve van de woning- wetbouw kapitaal verstrekt tegen een rente van 4 pet. Hier is dus sprake van een extra subsidie aan de woningwet- bouw. Spr. acht het zeker niet onrede lijk, dat ock aan de particuliere wo ningbouw een dergelijke faciliteit wordt toegekend in de vorm van een extra toeslag. Men bedenke slechts, dat het verschil van 2 pet. tussen de voor de premie gefixeerde rente en de huidige rentevoet bij een woning van f 25.000.- betekent, dat jaarlijks 500 meer moet worden opgebracht voor een sluitende exploitatie/ In dit verband zei de heer Huurman, dat het naar zvn mening aan geen twij fel onderhevig is, dat in verband met het besluit eigen-woningbezit zo spoe dig mogelijk een bemiddelend orgaan moet worden gecreëerd met een landelijk werkingssfeer. De besprekingen hierover verkeren reeds in een vergevorderd sta dium. Spr. zei te vertrouwen, dat be grip zal worden gevonden voor het feit, dat pas dan de bouwondernemers een Nog geen minuut nadat twee elektri ciens de ruimte onder de marathontoren van het Olympisch Stadion in Amster dam hadden verlaten ,deed er zich gister morgen even voor negen uur een hevige ontploffing voor. De vloer van de ruimte onder de toren, die van gewapend beton is, werd opgelicht en in stukken gesla gen door de kracht van de explosie. De deur van de ruimte versplinterde en stukken ervan vlogen twintig meter verder door de ruiten van de direc teurskamer. Enkele ruiten werden ver nield. Er bestaat geen gevaar voor omvallen van de toren omdat de fundering niet aangetast is. De elektriciens die daar bezig waren, moesten enkele lampen vernieuwen. Ze hadden net de deur achter zich gesloten of er klonk een zware explosie die in de buurt van de toren een chaos van beton, stenen en glas veroorzaakte. Men vermoedt, maar dat is nog lang niet zeker, dat er gas ontsnapt is uit de leidingen die naar de top van de marathontoren lopen. De leidingen zijn al vele jaren oud Personeel van de Gas bedrijven in Amsterdam heeft vanmor gen al direct de nodige voorzorgsmaat regelen genomen. (Van onze parlementaire redacteur) Mr. P. Blaisse (KVP) heeft vanmid dag in de Tweede Kamer zijn bezorgd heid uitgesproken over de gang van za ken met betrekking tot de onderhande lingen met Duitsland en met name de regeling van de vorderingen die Neder land op Dnitsland heeft in verband met de zgn. Auslandsbonds. Hij gaf de regering twee mogelijkhe den aan om deze zaak te bespoedigen. Men zou de kwestie van de Auslands bonds uit de thans lopende onderhan delingen met Duitsland kunnen lichten om deze zaak te laten voorgaan voor de andere vraagstukken. Men zou ook de Londense Schuldovereenkomst kun nen toetreden onder voorbehoud. Zo doende zouden de rechten ten aanzien van de Auslandsbonds door Nederland niet behoeven te worden prijs gegeven. Mr. Blaisse zei dat het tijd wordt dat wij deze zaak thans regelen omdat Ne derlandse krediteuren in hun eigen na deel en in het nadeel van het gehele land worden verhinderd betalingen te ontvangen van debiteuren die wel de gelijk willen betalen. Hij gaf toe dat de kwestie van de Auslandsbonds inder tijd met instemming van de Kamer was gekoppeld aan de Londense Schulden overeenkomst. belangrijke bijdrage voor de leniging van de woningnood zullen kunnen ver lenen, wanneer maar enigermate een sluitende exploitatie van dii woningen kan worden verkregen. Dit zal volgens spr. slechts mogelijk zijn, wfmneer aan enkele gerechtvaar digde wensen wordt tegemoet gekomen voor wat betreft het uitschakelen van extra kosten en het thans te starre pre miestelsel. De Nederlandse ambassadeur, mr. D. U. Stikker heeft hedenmiddag op zijn ver zoek een onderhoud gehad met de Britse minister van buitenlandse zaken, Sel- wyn Lloyd, aldus bericht United Press. In welingelichte kringen heeft men de indruk, dat vooral over Indonesië ge sproken is. De K.L.M. had tot voor kort geen eindleeftijd aan het beroep van ste wardess gesteld. Sinds enkele jaren heeft de K.L.M. stewardessen in dienst genomen op een contract met een ma ximum looptijd van vijf jaar. Enige tijd geleden heeft de K.L.M. be sloten de eindleeftijd van het beroep van stewardess te stellen op 35 jaar. Deze leeftijdsgrens, die ook door een aantal andere luchtvaartmaatschappijen is gesteld wordt de juiste geacht. De stewardessen, die deze leeftijd hebben v chreden zullen de uitoefening van deze functie moeten beëindigen, hetgeen gepaard zal gaai met een financiële regelinj Voor die dames, die daarop prijs stellen, zal een passende grond- functie iii het bedrijf worden gezocht, tegen eei. daarmee in overeenstemming zijnd salaris. Uit het kantoor van een bottelarij aan de Waldorpstraat in Den Haag is vannacht een brandkast met 11.000 weggehaald. Dp dieven zijn binnengeko men aan de achterkant. Veertien da gen geleden hadden zij al een bezoek gebrach' aan de bottelarij. Er werd toen een ruitje ingedrukt. Van een nieuw ruitje op deze plaats behoefde nu alleen maai de verse stopverf te worden verwijderd. De iabrekei« "ebben de deur van de garage naast het kantoor geopend. Zij hebben hun auto naar binnen gereden en daar de brandkast opgeladen. Het zal een zwaar karwei zijn geweest. De politie heeft nog geen spoor van de daders gevonden. Terug van hun januari-reces zijn de leden van de Tweede Kamer dins dag ontvangen door een groep Ambo nezen, die voor de ingang van het Kamergebouw een haag vormden en op spandoeken het verzoek ter kennis brachten om Ambon te helpen. „Volk van Nederland. Als u ons in 1950 had geholpen, zouden wij u nu kunnen hel pen. Red ons uit de rode chaos", zo stond er op deze spandoeken te lezen. Voordat de Kamer met de behande ling van de begroting van buitenlandse zaken begon werd een verzoek ingediend door de heer Bie- wenga (A.R..) om de ministers van sociale zaken, van economische zaken en van volkshuisvesting te interpelleren over de stijgende werkloosheid. Ook mr. Burger heeft hierover gesproken en in aansluiting op de reeds beant woorde schriftelijke vragen die hij in januari heeft ingediend, thans via de voorzitter de regering verzocht een nota in te dienen over dit vraagstuk dat dan later kan worden bediscussi eerd. Dr. Kortenhorst zal zich hierover met het kabinet verstaan. „Mogelijk resulteert hieruit wel een nota", aldus de president. Vóór de vergadering begon is in de vacature van dr. ir. A. Vondeling, die tot minister van landbouw is benoemd, een nieuw lid van de P.v.d.A. geïn stalleerd. In handen van de voorzitter legde mr. A. J. Schouwenaar de eed op de grondwet en de eed van zuive ring af. Het merkwaardige is dat de heer Schouwenaar de echtgenoot is van mevrouw dra. J. F. Schouwenaar- Franssen, die in de Eerste Kamer zit ting heeft voor de V.V.D. (Van onze Haagse redactiel Het werk aan de nieuwe startbaan voor Schiphol kan voortgang vinden ook al is nog niet definitief beslist over de verplaatsing van het gehucht Rijk, dat t.z.t. voor de uitbreiding van de na tionale luchthaven zal moeten wijken. Voorlopig zullen nog slechts een paar huizen behoeven te worden afgebroken en men heeft gegronde hoop dat de baan in 1960 gereed zal zijn. Eerst te gen die tijd zullen ook de andere hui zen moeten verdwijnen. Thans wordt onderzocht of in verband met de ont eigeningen ten behoeve van Schiphol een vrijwillige ruilverkaveling kan plaats vinden. Minister Algera heeft deze medede lingen gedaan tijdens een mondeling overleg met 'n commissie uit de Twee de Kamer ter voorbereiding van de be handeling van de begroting van ver keer en waterstaat. Tijdens dit overleg kwam ook de verbetering van het Noordzeekanaal ter sprake. De be windsman deelde daarbij mee, dat on derzocht wordt of toegang uit zee mo gelijk moet worden gemaakt voor sche pen tot 100.000 ton of dat kan worden volstaan met het toegankelijk maken voor schepen van 65.000 ton. De Velser- tunnel levert in ieder geval geen be- Drie Joegoslavische politici, beschul digd van een poging tot samenzwering tegen de regering, zijn vanochtend vol gens U.P. door een gerechtshof te Bel grado veroordeeld tot gevangenisstraf fen van vier tot acht jaar. De ver dachten hebben hoger beroep aangete kend. De openbare aanklager, die in de dag vaarding een „manifest" had laten op nemen dat door de beklaagden naar anti-Titoïsten in het buitenland gesmok keld was, had de rechtbank gisteren gevraagd strenge vonnissen te wijzen. Bogdan Krekic, oud 71 jaar en lei der van de socialistische partij van voor de Tweede Wereldoorlog, werd veroor deeld tot zeven jaar gevangenis. Alek- sander Pavlovic, 73 jaar, werd tot 8 jaar veroordeeld. Hij is een van Kre- kie's voor-oorlogse medewerkers. Mi lan Zujevic, professor aan de universi teit van Belgrado, kreeg vier jaar. Hij was de „koerier" van het komplot. De broodoorlog in Amersfoort is nu ruim een week oud. De situatie is, wat de prijzen betreft, nog precies zo als wij bij het begin van de schermut selingen meldden. Naar verluidt wordt de Amersfoortse fabrikant In zijn mani pulaties financieel gesteund door de leden van de efficiencyclub, een ver eniging van een 20-ta' grote bakkers, verspreid over het gehele land. Ieder lid zou, zo verluidt, per week 100 bijdragen, zodat de Amersfoortse fa briek wekelijks een kleine 2.000 aan ..oorlogsvergoeding" ontvangt. Intus sen heeft de Amersfoortse bakkerscoö peratie per advertentie aangekondigd, at zij scherpe maatregelen in petto heeft. De landelijke bakkersbonden zul len deze week met de Amersfoortse bakkers In beraad gaan over eventue le stappen. De bonden keuren het op treden van de Amersfoortse fabrikant ten sterkst af. Binnenkort is de benoeming te ver wachten van drs. H. Hagenaar, laatste lijk tijdelijk zaakgelastigde der Neder landen te Djakarta, tot hr. ms. buiten gewoon en gevolmachtigd ambassadeur te Ankara. zwaar op daar de toelaatbare diepgang boven de tunnel even groot is als in de Noordersluis bij IJmuiden. Naar mi'. Algera verwacht zal bin nenkort wel het ogenblik zijn aangebro ken voor verdubbeling van de sluis in het Amsterdam-Rijnkanaal bij Wijk bij Duurstede. Hieromtrent bestaat een af spraak met Amsterdam. Op den duur zullen verder ook de spoorbruggen over dit kanaal omhoog moeten worden ge bracht. 96. Dat is een pracht kans om beide schurken in handen te krijgen, be seft Eric. Omzichtig sluipt hij in een boog achter de samenzweerders, maar bemerkt dan ineens een beweging tussen de stammen en ziet tot zijn teleur stelling, dat daar krijgers gelegen zijn. Hoe groot hun aantal is, kan hij van zijn plaats af onmogelijk beoordelen, maar het maakt hel in ieder geval on mogelijk iets te ondernemen. Voorzichtig schuift hij dichter op de pratenden toe. Het is wellicht de moeite waard te horen, wat die daar te bespreken hebben en bovendien kan hij zo de onbekende beter bekijken, al is het dan maar op de rug„Toch heb ik het bevel van mijn Heer U te vergezellen," hoort hij de man met een nasale stem zeggen. „Per slot hebben we er recht op, ons van de toestand te overtuigen." Harald haalt de schouders op. „Ver trouwt ge mij soms niet? Het is zoals ik U gezegd heb. Ik beheers de toestand volkomen. De Noorman zwerft ergens rond, maar mijn troepen zullen niet rusten voor ze hem te pakken hebben." „Toe maar," denkt Eric grimmig, „een leugentje meer of minder geeft ook niet. Ja, ja, ik zwerf wel rond, maar je moest eens weten waar, schurk." Veel wijzer wordt hij overigens niet van het gesprokene en hij vraagt zich geërgerd af wat hem nu te doen staat, als hij eensklaps achter zich een luide schreeuw hoort, gevolgd door een schel gehinnik. Geschrokken beseft Eric, dat dit maar één ding be duiden kan. Ze hebben zijn paard gevonden. De N.V. Boiwfonds Nederlandse Ge meenten heeft in een nota aan minis ter Witte bijzondere steunmaatregelen epleit voor de eigen-woningbouw van arbeiders en kleine zelfstandigen. Zij deelt mede, dat hun positie door de eenztjdige verbeteringen in de fi- nancieringsvoorwaarden voor de wo ningwetwoningen, aanmerkelijk ongun stiger is geworden aan ten tijde van de invoering vai de premieregeling en is van mening dat de bouw van eigen wo ningen voor de financieel minder draag krachtige groepen evenzeer als de wo ningwetbouw als sociale woningbouw" kan worden beschouwd. In de nota wordt meegedeeld, dat voor de woningwetbouw thans kapitaal be schikbaar wordt gesteld tegen een ren te van 4 pet, maar dat de particulier die zich een eigen woning wil verschaf fen een rente moet betalen van om streeks 6,5 procent. Begin 1957 kon het verschil in wekelijkse lasten tussen een eigen woning en een zelfde huurwoning r- grond van de bestaande subsidie- verschillen, reed" worden geraamd op ongeveer 3 gulden per week, aldus het adres. Indien wordt aangenomen, dat het renteverschil tussen de eigen-wo- ningbouw en de woningwetbouw 2 pro cent bedraagt, dan betekent dit op een lening van 15.000 een bedrag van 300 per jaar of j 6 per week, zodat het totale verschil bij precies het zelfde wooncomfort hierdoor op onge veer 9 per week is gekomen. Het bouwfonds bepleit de steun voor de onder deze groep vallende eigen wo ningen dusdanig te verhogen, dat zou kunnen worden gesproken van een ge lijkstelling met de woningwetwoningen. Om dit te bereiken zal een hogere toe slag nodig zijn dan tot dusver met daar boven een tegemoetkoming in de door de hoge rentevoet voor de eigen wo ning opgetreden lastenstijging. Mr. C. W. G. H. Baron van Boetze- laer van Oosterhout, die onlangs is af getreden als ambassadeur van Neder land te Parijs, zal het voorzitterschap aanvaarden van het Nederlands Bene- lux-comité. Donderdagmiddag tussen half één en kwart voor één heeft zich op het baan vak tussen de legerplaats Oldebroek en Zwolle een ontploffing voorgedaan, waar door de leiding boven beide sporen brak. Op ongeveer twintig meter van de spoorbaan is een granaat ontploft. Een scherf van deze granaat heeft de twee bovenleidingen geraakt en vernielt. Daardoor was gedurende de middag het treinverkeer tussen Zwolle en Oldebroek gestremd. De treinen van Amersfoort reden niet verder dan tot Oldebroek. Het verkeer tussen Zwolle en Oldebroek werd met bussen, onderhouden. t butiatie£ van de Armenraad zal het Instituut voor Sociaal Onderzoek van het ,?,lk ,het ISONOVO) een onderzoek instellen naar de maatschappe lijke aanpassing van migranten in Amster dam. Jaarlijks vestigt zich in de hoofdstad een groot aantal gezinnen en alleenstaan den van elders. Bij een deel verloopt de aanpassing aan de grote stad niet zonder storingen. Hierbij, zo schrijven' B. en w aan de raad, dient er rekening mede ge houden te worden, dat in vele gevallen deze moeilijkheden niet ter kennis komen van de geëigende organen om hulp te bie den, omdat de migrant onbekend is met de mogelijkheden. De raad van Amsterdam is voorgesteld om 60 van de kosten van het onderzoek op zich te nemen (f 13.105). Het Rijk draagt 40 (Van een verslaggever) Tussen de gemeente Amsterdam en de directie van Beijnes in Beverwijk zijn besprekingen gaande over het twee de deel van de order voor nieuwe tramwagens. De mogelijkheid is niet uitgesloten dat deze order voor 45 tram stellen toch verstrekt zal worden hoe wel de verdere vernieuwing van het tramwagenpark niet als eerste punt op de Amsterdamse urgentielijst voor komt. Voor Beijnes zou deze order werk voor ongeveer 114 jaar betekenen waardoor een kritieke periode in het produktieschema zou kunnen worden overbrugd. Amsterdam heeft indertijd de ver nieuwing van het tramwagenpark ge projecteerd op 70 nieuwe tramstellen. Daarvan werden 25 onmiddellijk bij Beijnes besteld met een optie voor nog 45 wagens. Na de aflevering van Dinsdagmiddag hebben Ambonnezen met spandoeken gedemonstreerd voor de ingang van de Tweed Kamer op het Binnenhof in Den Haag. „Volk van Nederland, als u ons in 1950 had geholpen, zouden wij u nu kunnen helpen. Red ons uit de rode chaos," stond er op de spandoeken te lezen. Men schrijft ons uit Indonesië: De K.P.M.-Hjnen lopen als een dicht net over alle eilanden van de Archipel; uitgaande van het centrum Priok (Dja karta's haven) lopen de lijnen tot aan de meest afgelegen hoekjes van het eilanden-rijk. De veertiendaagse of maandelijkse K.P.M.-boot was voor de meeste kleinere havens en eilandjes bij na het enige en zeker het voornaamste contact met de rest van Indonesië en het buitenland: de voornaamste toe voer, niet alleen van goederen, maar ook van geschriften, ideeën en invloe den. Als deze lijnen in communistische handen zouden komen, dan had het communisme daardoor de meest be trouwbare, goedkope en zekere weg voor zijn communistische propaganda veroverd. Het zal evenzeer een propa- ganda-vloot als een handelsvloot kunnen worden, die zij aan Indonesië zullen le veren. Op slag komen dan de vredige eilandjes, die tot nu toe nauwelijks communisme kenden, open te liggen voor de intensieve, ongestoorde, en goedkope rode propaganda. Zij, de communistische landen, heb ben dat begrepen. De laatste weken kwamen al de aanbiedingen van Rus land en Polen, om tienduizenden ton nen scheepsruimte beschikbaar te stel len. Het Westen geeft miljoenen en mil jarden uit voor de bestrijding van de werelddreiging van het communisme, voor Nato en Seato enz. En we mogen met trots constateren, dat Nederland zich de grootste offers getroost voor dit doel. Terwijl het Westen zo bereid vaardig de zwaarste offers brengt geeft het op de meest inconsequente manier in Indonesië aan de communisten een prachtige kans, bewijst htm een on schatbare dienst, door aan de commu nisten de K.P.M.-lijnen te gunnen, zo maar gratis, zonder zelfs een poging te doen, om die lijnen uit rode handen te houden. Er is geen twijfel aan, of de Poolse en Russische reders bieden hun schepen aan op aansporing van hun regering, en waarschijnlijk ook wel met financië le steun van hun regeringen, want die reders zullen uit zichzelf ook wel lie ver fraaie winstrekeningen zien, zoals hun Westerse collega's. Het zal een onherstelbaar jerlies kun nen betekenen, als de Westerse regerin gen verzuimen, him reders aan te spo ren en te stimuleren en zelfs te helpen, hun schepen aan te bieden voor de leeggevallen lijnen. Het zouden waar schijnlijk de best-bestede miljoenen zijn, die het Westen in dit jaar kan uit geven in de strijd tegen het wereldcom munisme, als het Westen enkele miljoe nen aan het bezetten van deze lijnen be steedde. We hebben, meen ik, de indruk ge wekt, dat we het kwalijk zouden ne men, wanneer Westerse landen, onze vrienden en bondgenoten, die lijnen gin gen bevaren. We hebben wellicht de in druk gewekt, dat die landen hun soli dariteit met ons moesten tonen... door Indonesië geen schepen te leveren. Juist het tegendeel moest het geval zijn. Dat eist de consequente anti-com munistische politiek van ons land. Het is niet unfair, het is geen onder kruiperij en ook geen gebrek aan soli dariteit, wanneer een bevriend land als Duitsland of Scandinavië zijn schepen gaat aanbieden voor de lijnen, waaruit de Nederlanders verdreven zijn; inte gendeel, het is een dienst, die zij bewij zen aan heel de anti-communistische wereld, en dus speciaal aan Nederland. De Nederlandse regering moet hen daarvoor erkentelijk wezen, an indien dit nog nodig mocht zijn ook duide lijk aan die landen laten weten, dat zij het apprecieert, wanneer zij schepen aanbieden aan Indonesië. Nederland mag er op geen enkele wijze toe bijdra gen, dat Indonesië „gedwongen" wordt schepen binnen te halen met commu nistische bemanning. de laatste wagens van de eerste serie zijn de besprekingen voor de tweede serie begonnen. Aanvankelijk was er in Amsterdam door kapitaalnood geen animo om iot nieuwe bestellingen over te gaan. Dit zou voor Beijnes betekenen dat ongeveer 250 van de 450 personeels leden op straat zouden komen. Er zou, zo verluidt, van de zijde van Beijnes daarom het voorstel zijn gekomen om de gehele serie van 45 irams tegen kostprijs te leveren. Dit zou voor Am sterdam een aanzienlijk voordeel be tekenen. Ten raadhuize werd echter vandaag verklaard dat het onfatsoen lijk zou zijn van de huidige situatie van het bedrijf op deze wijze te profiteren. Anderzijds deelde men ons van de zijde van Beijnes mede, dat reeds ver schillende kleinere orders beneden de kostprijs zijn aangenomen, om personeel en apparatuur aan de gang te houden. Inmiddels is ook Den Haag in de be sprekingen betrokken. Daarbij is zowel de kwestie van de financiering als die van de werkgelegenheid in het geding gebracht. Tot besluiten is men nog n;et gekomen, maar de mogelijkheid ;s niet uitgesloten dat een lening van de Bank voor Nederlandse Gemeenten dit pro ject mogelijk zou maken. De Arnhemse rechtbank heeft een 59-jarige landbouwer uit Drummei vrijgesproken van de hem ten laste ge- legde overtreding van de jachtwet. Hij had vorig jaar in Beneden-Leeuwen ter uitvoering van werk in opdracht van de Nederlandse Heidemaatschappij krachtens de ruilverkavelingswet 1954 een tractor met kunstmeststrooier ge bruikt op een weiland binnen het af- palingsgebied van een eendenkooi. Hiertegen had de kooiker, wijzend op de voor zijn lokeenden noodzakelijke bij de jachtwet beschermde rust, een klacht ingediend. De kantonrechter te Tiel had de land bouwer tot 12.50 boete veroordeeld, en de officier van justitie bij de recht bank te Arnhem had in hoger beroep bevestiging van dit vonnis geëist. De Arnhemse rechtbank overwoog, dat het tenlastegelegde niet wettig en overtuigend bewezen is. Verdachte heeft de werkzaamheden niet buiten noodzaak verricht. De bemestingshan- delifigen werden uitgevoerd in opdracht van de Nederlandse Heidemaatschappij als een noodzakelijk onderdeel van daarbij behorende landbouwwerkzaam- heden. Volgens de overweging van de rechtbank moet worden verwacht, en dit is in de praktijk ook gebleken, dat de mechanisatie in de landbouw hand over hand toeneemt. Het is een econo mische noodzaak geworden, ook voor kleinere bedrijven. Gezien deze omstandigheden kan, al dus de rechtbank, van de landbouwer redelijkerwijs niet worden verwacht, dat hij geen mechanische hulpmidde len meer gebruikt en dat hij zich be perkingen oplegt ten aanzien van de tijdstippen, waarop de werkzaamheden moeten worden verricht. t 3 /d i V *v V HORIZONTAAL: 2. windrichting (afk.), 4. 7. graansoort; 9. rijgsnoer; 12. 16. soort onderwijs (afk.); 17. verlan gen; 18. deel v. e. kasteel; 24. zuil; 26. eil. in de Middell. Zee; 29. woord; 30. inhoudsmaat (afk.). Rondhout, wapen; "lan- ZUil; lid- VERTICAAL: 1. landbouwwerktuig; 2. nummer (afk.); 3. pl. in Noorwegen; 4. ver stand; 5. eng. voorzetsel; 6. de jongere (afk.); 8. voegwoord; 10. water in Friesland; 11. rang in het leger (afk.); 12. drinkgerei; 13. deel v. h. kippen hok; 14. ijs (eng.); 15. opstootje; 19. plant; 20. duur van eb en vloed; 21. reus; 22. op deze wijze; 23. grondtoon; 24. gewicht (afk.); 25. gode zij lof (lat. afk.); 27. laatstleden (afk.); 28. uit roep. HORIZONTAAL: 1. wammen, - gram; 2. averuit, - ara; 3. los, - varsity; 4. entresol, - s.o.; 5. stiel, meter; 6. UEd., - Amman; 7. zus, -toe, - nijd; 8. ir., - Berlijn; 9. floret, - dier; 10. tijk, - lafenis; 11. kast, - ale. VERTICAAL: 1. Wales, - zift; 2. avontuurlijk; 3. mesties, - Oka; 4. mr., - red, br.; 5. euvel, - teelt; 6. Nias, - aorta; 7. trom mel, - fa; 8. slem, - ijdel; 9. Rai - tannine; 10. artsenij, - ei; 11. mayor, dorst. De minister van verkeer en water staat acht het nog steeds niet verant woord ook al waren de benodtgug gelden beschikbaar dat met onder delen van het werk aan de Amster damse IJ-tunnel wordt verder gegaan, voordat over het werk als geheel kan worden beslist. De minister heeft dit meegedeeld in het mondeling overleg met de commis sie uit de Tweede Kamer n.a.v. de be groting 1958. Het technisch overleg is nog niet afgelopen en het overleg met de marine over het functioneren van het marine-etablissement bij uitvoering van de plannen is ook nog niet afgeslo ten. Op de vraag of hij de Coen- en Hemtunnel niet urgent achtte, ant woordde de minister, dat de uitvoering van deze werken moet wachten op het beschikbaar komen van gelden. Verder heeft de minister meegedeeld, dat er nieuwe verkeersregels voor tunnels ont worpen zijn. Misleid door de dichte mist is dins dagmiddag het schip „Schokbeton 1" van de firma Fernhout te Emmeloord bij Urk aan de grond gelopen. De sleepboot „Albert 2" voer ter assisten tie uit doch liep zelf ook aan de grond. De sleepboot liep enige schade aan de schroef op, doch kon zichzelf bevrij den en slaagde er later in, de „Schok beton 1" te bereiken en, zij het met veel moeite, los te trekken. Het schip is naar de haven van Urk gesleept. Daar bleek dat het geen noemens waardige schade had opgelopen. Hdt heeft toen op eigen gelegenheid de reis naar Kampen voortgezet. (Van onze Haagse redactie) Politiemannen uit Den Haag, 's Gra- venzande en Naaldwijk hebben bij een zeer uitvoerig verhoor van een 62-ja rige reiziger uit Den Haag, die momen teel opgesloten zit in de bijzondere ge- vangeneninrichting te Vught, een be langrijk resultaat geboekt. De reiziger bekende namelijk in totaal 4" inbraken, 21 in Den Haag, 16 in 's Gravenzande cl omgeving, een in Breda, een in Eindhoven, twee .n Leidschendam en een in Zoeterwoude. De totale buit heeft 350.000 bedragen. Er werden nog ze ven personen aangehouden, die bij ver schillende van deze <"2 Inbraken betrok ken zijn geweest. De zaak is aan het rollen gegaan toen in augustus van het vorig jaar de rei ziger, een los werkman en diens echt genote werden gearresteerd omdat dit drietal betrokken zou zijn geweest bij de opzienbarende dief tal van ruim 2,5 ton aan zegels van het sociaal fonds voor de bouwnijverheid. Een groot aan tal van de bij een depothouder in Eind hoven gestolen -egels werd toen in de woning van de los werkman gevonden. Men heeft nagegaan met wie de reizi ger de laatste tijd voor zijn arrestatie omging. Zo werden achtereenvolgens de gangen nagegaan van enkele aan nemers, een monteur, een los werk man, een chauffeur en een koopman. Een aannemer die veel zegels had op gekocht werd gearresteerd. Ook de vier overigen werden aangehouden en in verzekerde bewaring gesteld. Allen hebben bekend. De politie vermoedt dat aan de bekentenissen nog geen eind is gekomen. De bekentenissen van de reiziger en zijn handlangers beteke nen dat in Den Haag *»en eind is geko men aan de onrust die het vorig jaar is ontstaan door de grote toeneming van het aantal inbraken. De buit bil de inbraken, behalve die van de zegels, bestond o.m. uit sieraden en geld.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 2