Mr. De Graaf in debat over Indonesië Afstaan van soevereiniteit over Nw.-Guinea voor K.Y.P. moreel onaanvaardbaar versjacheren zijn aan onze zorg toevertrouwde Papoea 's Het zou van de €kefarine,4 JL .Rijdende school- H D Habes slaat Smash naar fraaie zege op O.T.T.C. D De rechter en zijn beul m De Bilt behoeft weerkundigen HBC speelt tegen DHC een onfortuin lijke wedstrijd 4 krachtige middelen tegen griep in 1 tablet Opleiding aan Utrechtse universiteit Nog geen rijbewijs voor bromfietsers KNSB wil organisatie van toernooien om schaatstitels Schaatswedstrijden te Stockholm Olympische rel in Italië Eerste Kamer over de voetbalpools J, W, TE HENNIPE: MAN VAN DE MAAND Sigarenindustrie beloont wegenwachter met 1000 sigaren Broekman tweede op de 3000 meter in Oslo TAFELTENNISCOMPETITIE Duitse bob wereldkampioen WOENSDAG 5 FEBRUARI 1958 PAGINA 7 mm I? - mxm Wereldkampioenschappen wielrennen in Duitsland Sportflitsen Coach Schenk verklaart: Om het Russisch kampioenschap Beleid, van minister te passiet Een onafhankelijke jury van vooraanstaande journalisten heeft de wegenwachter J. W. te Hennipe uit Nieuw-Lekkerland op grond van zijn bijzondere prestaties uitgeroepen tot Man van de Maand. De Nederlandse Sigarenindustrie wenste hem daarmede geluk en beloonde hem met 1000 sigaren. (Van onze tafeltennismedewerker) Smash heeft zich dit weekeinde in de hoofdklasse voortreffelijk geweerd en O.T.T.C. met 73 geklopt. Nedlloyd echter heeft voor de grootste verras sing gezorgd, door de ongeslagen koploper Wibo met maar liefst 100 kansloos te verslaan! LuckRaek en Povac speelden gelijk, hetgeen het eerste winstpunt voor de Amsterdammers betekende. Wifra had aan Quick een moeilijke tegenstander en kon maar net met 64 winnen. Sparta 2 was heer en meester over V.T.V. en won gemakkelijk met 91. Wibo 2 deed het beter dan het eerste team en klopte P.S.V. met 64. Sparta had met Maas stad geen moeite (100) en Scylla en Batswingers deelden na zware strijd de punten gelijk op. Bij de r.-k. overgangsklassers een krappe overwinning van Smash 2 op A.M.V.J., maar voor het overige drie nederlagen. H.B.C. verloor ongelukkig van D.H.C. met 64 en G.T.T.C. was tegen stadgenoot T.O.G. met 82 bepaald kansloos. Smash 3 deed het minder dan vorige week en verloor met 73 van Sparta 3. - - siiiiiiis! door FRIEDR. DÜRRENMATT Veel belangstelling voor het FIFA-jeugdtoernooi Advertentie V/er werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar en.... doen wonderen/ Chefarine „4" bevat 4 wereldberoemde geneesmiddelen, die tezamen nóg krach tiger werken. Bovendien zorgt één van de middelen, dat ook de zwakste maag «iel van streek raakt. Chetarine „4" is dan ook het middel bij uitstek tegen pijnen en griep. f/ BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET tegen pijnen en griep. Geschikt voor de gevoeligste maag, *ant die wordt beschermd door het bestanddeel Chefarox (Van onze Haagse redactie) Bij de rijksuniversiteit te Utrecht zijn plannen in voorbereiding voor de stichting van een opleiding, gericht op de meteorologie. De minister van verkeer en waterstaat wordt, hiertoe genoodzaakt loor een nijpend gebrek Aan deskundigen voor het K.N.M.I. te £>6 Bilt, aldu: verklaarde hij tijdens overleg met een commissie uit de tirrlXl* Kamer„ Jöe opleiding van abi turiënten van fï.B.S. en gymnasium in een tweejarige cursus is geen succes geweest o.m. omdat er niet voldoende belangstelling voor bestond. Minister Algera acht het op het ogen blik nog niet noodzakelijk een rijbewijs yopr bromfietsers verplicht te stellen. Hij wil eerst nog eens afwachten. Men denke over het invoeren van zo een rijbewijs niet te licht: het betreft vele honderdduizenden personen. Dit stand punt heeft de minister uiteengezet tij dens het mondeling overleg met de Tweede-Kamercommissie over de be groting van verkeer en waterstaat. De minister voegde er aan toe, dat intus sen wel reeds verschillende andere maatregelen genomen kunnen worden om het veroorzaken van ongelukken door bromfietser tegen te gaan. In overweging is een wijziging van fj^I^^sen verkeersreglement, waardoor h-rj® y'jf -iaar alle bromfietsen die uur vprh^nen r«den dan 40 km Per thans wordtnninZNleHn ,W"den- ?eeds fietsen meer ^v,^ .rla,"d geen brom" 40 km per uurR kunn^: d^ sneller dan rijden er nog herf mafr -er vóór de afspraak terzake80^? kwam. Va» deze zulfe^ m^stest^ bmnen vijf jaa verdwenen lifn h! gebruik van de enkele dar nog overblij vende zal worden verboden. Voorts zullen aile bromfietsen bin nenkort moeten worden voorzien van een geel herkenningsplaatje, waardoor men ze beter van gewone fietsen zal kunnen onderscheiden. Deze regeling kan spoedig worden verwacht, het ont- werp-besluit is de ministerraad al ge passeerd. Zowel de Westduitse als de Oostduitse Wielersportorganisatie zal zich kandi daat stellen voor de organisatie van de Wereldkampioenschappen 1959. Op het jaarlijkse congres van de UCI dat op 1 maart te Parijs wordt gehou den, zal het ten aanzien van de toewij ding van de organisatie dus ongetwij feld tot een stemming komen, aange zien Nederland en Spanje reeds hun kandidaturen hadden gesteld. Zwitserland, Spanje en West-Duits- land hebben voorts het verzoek inge diend de wedstrijd om het wereldkam pioenschap cyclecross in 1959 te orga niseren. Te Leningrad heeft de 22-jarige stu dente Taisa Chenchik het Russische re- n°rd hoogspringen dames verbeterd S:et een sprong van 1.75% m. Het Rus- c« record stond op 1.75 m. serie .1 Schaken op 24 partijen Werëi serle Pior pi°en Smyslov - a Botwinnik tussen de en oud-kam- om de wereldtitel zal op 4 maart beginnen. groot aantal wielerclubs uit Zuid- Hand heeft zich uitgesproken tegen de KNWS*ng V3n '*cen^ege*der) door de^t Mosk°u is ee i begin gemaakt met scha eekamp om bet wereldkampioen- tifoiS schaken voor dames tussen de Zavotoudster Olga Rubtsova en Eli- Won h ,Bykova- Olga °n het eerste duel. Rubtsova (wit) SDepia"1 I1 n is ?en. voetbalwedstrijd ge- de i tussen de jeugdploegen (onder vië nlaar» vall- EnSetand en Joegosla- lijk s„„i? ,mo,ehng eindigde in een ge- (Van onze parlementaire redacteur) ,,Nu iog financieel-economisch voor deel willen behalen van het afstaan van Nieuw Guinea aan Indonesië" heeft mr. de Graaf (K.V.P.) in de Tweede Kamer gekwalificeerd als „een directe koloniale daad bjj uitstek", die de K.V.P. steeds als moreel onaanvaard baar zal verwerpen. Het zou gelijk staan met het versjacheren van de aan onze zorg toevertrouwde Papoea's voor fi nancieel-economisch gewin. Iets an ders is, of wij deze zorg, die wij doel bewust in de geest van het Handvest der Verenigde Naties op ons hebben genomen, in de toekomst steeds met handhaving van de soevereiniteit moe ten laten samengaan. Er kunnen zich andere mogelijkheden voordoen. Soe vereiniteit is geen doel maar middel. Maar, zoals de situatie nu is, moeten wij vasthouden dat die kans er niet is. Praten over een wijziging in onze ver houding tot Nieuw Guinea kan slechts tot vaagheid 'eiden. Er is nu eenmaal een sterk moreel aspect aan deze zaak verbonden. Wie dat ontkent begaat po litiek onfatsoen, aldus de katholieke woordvoerder, die zich afvroeg hoe men politiek zo argeloos kan zijn, te beweren dat het belang van de Papoe a's iets anders zou vergen. Degenen die dat zeggen laten na om precies aan te geven wat dat dan wel zou zijn. Men voert ue Pap ea een ogenblik ten to nele er laat dan meteen het gordijn weer zakken. Men draait dan eigen lijk zijn belang meteen weer de neb om. In dit verband noemde de katholie ke spreker dr. C. de Vogel, die o.a. in ons blad „Kerstoverpeinzingen" schreef, die wel vredelievend klonken, maar voor de Papoea weinig vrede zou den hebben gebracht, tenzij de vrede der vergetelheid. Ook een zojuist ver schenen geschrift van de Groningse hoogleraar in het Volkenrecht prof. Röling, achtte hij eenzijdig en onvolle dig. „Men kan het voorstellen alsof het communisme door onze verhouding tot Nieuw Guinea zo krachtig is geworden, maar men ziet dan over het hoofd, dat het los van dit vraagstuk reeds tot grote invloed in Indonesië is geraakt. Men moet Nieuw Guinea niet zien als een soort narcoticum, dat men ter wille van de strijd tegen het wereldcommu nisme aan de patiënt gaat toedienen om hem voorlopig rustig te houden". Het Nieuw Guinea-conflict staat volgens mr. de Graaf in geen en kel oorzakelijk verband tot de huidi ge anti-Nederlandse maatregelen. Wel MR. DE GRAAF was hij het met prof. Röling eens wanneer deze zegt, dat het afglijden naar rechteloosheid in Indonesië een zaak is van zorg voor de gehele vrije wereld. De mogelijkheden voor Neder land om daartegen iets te ondeme men zijn echter thans zeer beperkt. De huidige Indonesische regering kan in ieder geval niet als een ge sprekspartner worden beschouwd, die enig recht heeft op vertrouwen. Vooral in politiek opzicht moet de ont wikkeling van Nieuw Guinea met vaart worden aangepakt, aldus mr. de Graaf. Drs. Korthals (V.V.D.) vroeg of de re gering bereids is, met Australië samen de andere Westelijke mogendheden om waarborgen te vragen, zodat men ach ter ons staat in de zware en ondank bare taak die ons in Nieuw Guinea wacht. Wij kunn n met Nieuw Guinea nog ernstige moeilijkheden tegemoet zien. Om /errassingen te voorkomen, moeten tijdig maatregelen worden ge nomen, aldus de liberale woordvoerder. Dr. Schmal (C.H.) vroeg om een krachtig optreden van de regering ter afwering van aanvallen op de bevol king en ook door het convoyeren van Nederlandse schepen in ae Indonesische wateren. De erkenning van de republiek Zuid Molukken dient volgens hem thans te geschieden. (Op het Binnenhof wa ren de Kamerleden door een delega tie van Ambonezen met spandoeken ontvangen). De heer Weiter (K.V.P.die de eerste helft van de sprekers des avonds laat besloot, wees op de door en door foutieve Amerikaanse poli tiek, waardoor het zover is gekomen dat Indonesië thans niet te helpen is. Zodra de omstandigheden het ech ter mogelijk maken moet op de eer ste plaats Amerika klaar staan om de desolate boedel te redderen en zich het spreekwoord herinneren „Pou- voir oblige". Hij bracht hulde aan de „verloren schildwachten van het koninkrijk", de laatste diplomaten, die te midden van ongehoorde moei lijkheden in Djakarta op hun post blij ven. Drs. Korthals protesteerde tegen het opheffen van het Indonesische consulaat in Paramaribo. „Het is niet onze stijl". Het debat over Indonesië maakte deel uit van de behandeling van de begro ting van Buitenlandse Zaken in de Twee de Kamer. Vandaag zou de heer De Kadt het standpunt van de P.v.d.A. uiteen zetten. Eerst morgen zal minister Luns antwoorden. de rustelmet~l-0J°egOSlavië leidde bij et is precies vier jaar geleden dat ons land met een bijzondere primeur op onderwijsgebied kwam nl. een rijdende school voor kinderen van kermisexploitanten, een onderwijsvorm die ook in het buiten land nog geheel onbekend was De rij dende school kreeg een bijzonder neu traal karakter, omdat .oor deze onderwijsvorm len heel bijzondere samenwerking geboden was. In het stichtingsbestuur bestaande uit kermisexploitanten en leer krachten van schippersscholen is de helft van de leden katholiek. Voordien geschiedde het onderwijs aan kinderen van houders van kermisin- richtingen voor de goed gesitueerden op een internaat en voor de meerder heid alleen des winters op een gewone of schippersschool. Maar dat jaar kwam de eerste rijdende school „aan de rol'', een school die daarheen reed waar belangrijke kermissen waren. Als de kinderen dan niet naar de school kunnen komen, dan moet de schooi maar bij de kinderen komen, eaeneerde men. Het onderwijssys- L, la individueel onderwijs, zoals net onderwijs aan schipperskinderen. ]eer1mcS,ee-rmiddel' worden door de pr, aTg,?^.in.een maP meegenomen kend in eerf"age" worden aangete kend in een admmistratieboekie Het experiment werd een groot succes en het-gevolg is dat de Prinses Beatrix" school van meester D. c van 1 aderi steyn uit Rotterdam en zijn echtgeno te (ook ir het onderwijs Werkzaam) deze week gevolgd wordt door de Prinses Irene-school, waar meester R. Bakk.. uit Assen de scepter zal gaan zwaaien, geassisteerd door zijn toekomstige echtgenote, „juf" g. Speelman. e directeur-generaal van het On derwijs, mr. J. G. Broekman, zal vrijdag in Groningen de offi ciële opening verrichten van deze schooi, die daarna zal gaan rijden door Nederland, om dan eens hier dan elders de kinderen van de kermisex ploitanten op te vangen. De Prinses Ireneschool is evenals de eerste kermisschool-op-wielen, twin tig meter lang. De schoolwagen is tien meter lang, de woonwagen acht en halve meter. Men betreedt de schooi aan de achterzijde en komt eerst in een halletje, met toilet en kapstok, waaraan zeker dertig jasjes kunnen hangen. Een dubbele klapdeur scheidt de h-11 van het moderne klas lokaal van 2.50 m bij 8.35 m. Het schoollokaal is uiterst praktisch en comfortabel ingericht met elektrische vloerverwarming, elektrische ventila tie stalen buismeubelen. Bijna de ge hele voorwand var de schoolwagen wordt in beslag genomen door gemon teerde kasten voor leermiddelen, ter wijl daar tevens een draaibaar school bord is aangebracht. Op de beide zij wanden van de rijdende school zal men aan elke kant drie bronzen sierplaten aantreffen, voorstellende kinderen met nieren en kleuters met bloemen. De platen zijn ontworpen door de Gro- ninger kunstenaar 'K. van Dijk en wer- eg°ten ook een experiment Heilige"l Bergens Klokkengieterij in ie woonwagen van de rijdende school is zo comfortabel en mo dern ingericht dat vele huis vrouwen hierover verrukt zouden zijn: een praktisch keukentje, een leuke eethoek, een fraaie „ombouw" boven een blanke haard, een zithoek met een uitschuifbare_ bank.De binnenwanden van de woning zijn afgewerkt met fraaie houtsoorten. Zo ook de slaap kamer, waar twee grote leg- en hang kasten zijn aangebracht. Twee twee persoonsbedden zijn boven elkaar ge bouwd. Kortom een „rijdend paleis je" Met deze school trekt nu het on derwijzers-echtpaar kris-kras door Ne derland, naar die plaatsen waar er kermis is. Daar zal men de rijdende school zien tussen de nougatkramen, schiettenten en autoscooters. En het „aap-noot-mies" van de kinderen zal iedereen, als welluidende muziek in de oren linken. Want ook deze kinderen, geboren en getogen op en rond het kermisterrein hebben recht op een goede en harmonische vorming. De Koninklijke Nederlandse Schaat- senrijdersbond (KNSB) zal de interna tionale federatie volgend jaar of in 1960 waarschijnlijk vragen om de Euro pese of Wereldkampioenschappen te organiseren, aldus deelde de Nederland se ploegleider, Schenk, ons mede tij dens de internationale wedstrijden in het Bislet-stadion in Oslo. 'Wij hebben vele malen de kwestie besproken, maar de slechte condities van het ijs maken het ons onmogelijk om de kampioenschappen in Neder land te houden. Wij kunnen evenwel de kampioenschappen ergens in Zweden organiseren en Gotenborg zou een. ge schikte plaats zijn,' zeide Schenk. 'Wij hadden geen geluk in Eskilstuna tijdens het afgelopen weekeinde maar ik ben er zeker van dat het bij de wereld kampioenschappen in Helsinki beter zal gaan, vooral Jan Pesman op de 5000 en 10.000 meter. Hij zal sterk genoeg zijn Gontsjarenko, Shilkow en Johanne- sen goede tegenstand te bieden. De Nederlandse ploeg in Helsinki zal bestaan uit Broekman, Pesman, van der Berg en de Graaff. Cees-Jan Kroon vertrekt vandaag naar Nederland. De Nederland ie ploeg zal tot volgen de week in Noorwegen blijven en ver volgens naar Helsinki vertrekken. In Stockholm zijn internationale schaatswedstrijden gehouden. De uitslagen op de 500 meter waren: 1. Eng, Zw. 43.4. 2. Dahlberg, Zw. 44.3. 3. Malmsten, Zw. 44.4. 13. Pesman, Ned. 46.3. Uitslagen van de 1.000 m.: 1. Stroem, Zw. 1.33.4. 2. Sjoelin, Zw. 1.33.4. 3. Pa- rak, Oostenr. 1.36.3. Uitslagen op de 3.000 m.: 1. Kuhnert, Oost-D. 4.49.2. 2. Dahlberg, Zw. 4.53.7. 3. Pesman, Ned. 4.57.4. 4. Van den Berg, Ned. 4.57.4. Algemeen klassement: 1. Kuhnert 93.000. 2. Dahlberg 93.250. 3. Eng 94.117. 5. Van den Berg 95.867. In Italië is, aldus United Press, een rel aan de gang, die dreigt een spaak in het wiel te steken van de voorber reidingen der Olympische zomerspelen 1960. Bij deze rel zijn het Italiaans Olym pisch Comité (CONI), de gemeenteraad van Rome, de grootste politieke partij van het land en de regering betrokken. De voorzitter van CONI, Onesti, heeft zijn advocaat opdracht gegeven op te treden tegen het dagblad II Popoio, or gaan van de christen-democratische par tij (regeringspartij), wegens twee hoofd artikelen waarin zijn integriteit betwij feld wordt. Te zelfder tijd betichtte het bekende Romeinse sportblad Corriere Dello Sport de regering van een „ongelooflijk gebrek aan belangstelling" wat de Olympische spelen betreft, en voorspel de dit blad dat het Romeinse Olym pische dorp niet tijdig gereed komt als niet snel maatregelen genomen worden. Te Riga zijn de partijen uit de der tiende ronde van het Russische schaak kampioenschap gespeeld. De uitslagen waren: FurmanBannik 10, Krogius Petrosyan De partijen Polu- grevskyTahl, GelierKotov, Gipsils Gurgenidze, SpasskySuetin, Tolush Averbach en BronsteinBoleslavsky werden alle afgebroken. Taimanov was vrij. Na de dertiende ronde heeft Spassky de leiding met 8 p. en 1 afgebr. partij uit 12 part. Hij wordt gevolgd door Boles lavsky met 7V4 p. en 1 afgebr. part. uit 13, Geiler met 6% p. en 2 afgebr. part. en Averbach 6% P- en 1 afgebr. part. uit 13 part. Op de vijfde plaats staat Petrosyan met 6 p. en 1 afgebr. part. uit 12 en zesde is Krogius met 6 p. uit 12 part. (Van onze Haagse redactie) Minister Samkaldeo is naar het oor deel van de Eerste Jamer in zijn be strijding van de voetbalpools te pas sief geweest. Uit het voo.lopig verslag op de begro ting van justitie blijkt het vrijwel al gemene oordeel, dat de reeds bestaande wetgeving voldoende middelen biedt om tegen de pools op te treden. Een goed beleid eist ook, zo meent men, dat delicten zoveel mogelijk worden voorkomen opdat niet de eerbied voor het geschreven verbod van de wet gever teloor gaat. Sinds een aantal uit spraken van de rechter is echter de goklust steeds toegenomen, zonder dat de minister heelt ingegrepen. Het voor lopig verslag spreekt ook van een al ge ene overtuiging dat de salarissen van het personeel der rijkspolitie ver betering behoeven. Het tekort aan per soneel wordt naar het oordeel van de Kamer in belangrijke mate veroor zaakt door het salarispeil. Advertentie De heer Te Hennipe heeftin de nacht van 22 januari j.l. zich wel zeer bij zonder onderscheiden. Op de Rijksweg Rotterdam-Nijmegen, in de omgeving van Gorinchem, werden honderden automobilisten overvallen en geïso leerd door een sneeuwstorm van voor ons land ongekende hevigheid. Zelf verblind door de sneeuw, met voor bijzien van gevaar voor eigen leven, heeft hij de ravitaillering van vele gestrande automobilisten weten te verzorgen. Met deze kranige wegen wachter worden door deze beloning ook zijn dappere collega's geëerd. De Nederlandse Sigarenindustrie be loonde de Man van de Maand met de beste beloning, die men een man kan geven: met 1000 sigaren. In het Bisletstadion te Oslo zijn in ternationale schaatswedstrijden gehou den, waaraan door onze landgenoten Broekman, De Graaf en Kroon is deel genomen. Winnaar van de 500 meter werd da Fin Taivo Salonen in 43.6 sec. vóór de Bulgaar Hilleren, die er 44.1 sec. voor nodig had. De Graaf werd zesde in 45 sec., Kroon zevende in 45.1 sec. en Broekman tiende in 45.5 sec. Ook de 3000 meter eindigde in een overwinning voor Salonen (4.50.4). De beste Ne derlander was Broekman. Hij bezette de tweede plaats met een tijd van 4 min. 54.3 sec. De Noor Oeverbij werd derde in 4 min. 54.8 sec. en De Graaff en Kroon namen respectievelijk de vijfde (4.55.9) en de zesde plaats (4.58.5) in. Het algemeen klassement zag er als volgt uit: 1. Salonen 92.000 pnt; 2. Oeverbij 93.833 pnt.; 3. De Graaff 94.317 pnt.; 4. Seiersten (Noorw.) 94.517 pnt; 5 Broek man 94.550 pnt. en 6. Kroon 94.850 pnt. De Australiër Sedgman heeft 2000 Australische ponden (ruim 16.000 gul den) gewonnen door een tennistournooi voor profs in Sydney te winnen. Habes was bij SmashOTTC in stra lende vorm en dwong al zijn tegen standers tot de overgave. Harry Kenter verloor alleen van v. d. Steen en Karei Kramer boekte twee verliespunten: te gen v. d. Steen en de Smit. Winst in het dubbel bezorgde de Amsterdammers ruime winst met 73. Gompelman speelde voor Povac een prima wedstrijd tegen Luck Raek en bezorgde zijn team drie winstpunten. Bouwman kon alleen van Collee winnen, waarna het dubbel de gasten de halve winst én de eerste punt van dit seizoen bezorgde. Van WiboNedlloyd valt weinig te vertel len. De Amsterdammers overheersten op alle fronten en wonnen zonder een enkele partij af te geven. Bij Wifra Quick was het Wim Stoop die de volle winst voor zich liet noteren. Voorts ver loor Duin alleen van Van Ham en klop te van Houten, Blom en Van Ham. Dit betekende derhalve winst met 64 voor de Rotterdamse gastheren. Sparta 2 VTV was een eenzijdige vertoning, die door de reserves ruim werd gewonnen. Alleen Noortje van Megen moest aan Broers het redden van de eer toestaan. Wibo 2 had aan PSV behoorlijk moeite en kon slechts met het kleinst mogelijk verschil winnen. Jacobs verloor van Schep en Schreurs, terwijl ook Hen driks in Schreurs zijn meerdere moest erkennen. Ook het dubbel ging naar de Eindhovenaren. Bij Wibo bleef Stuhle- meyer derhalve ongeslagen. Scylla Batswingers was een zeer spannende strijd, die in een gelijk spel eindigde. Bij de Hagenaars verloor Bouwens van v. d. Voort en Hoefnagel van Van Zoe- len. Voorts kon Mauer het zowel tegen van Zoelen als v. d. Voort niet bolwer ken. Het dubbel, dat beslissen moest over verlies of één punt voor de Hage naars, werd door Batswingers gewon nen en maakte er dus een gelijk spel van. Wibo Sparta 2 8 - 4 3 16 11 67- 52- Wifra 9 5 3 1 13 49—41 Luck Raek 9 4 3 2 11 49—39 Nedlloyd 9 4 2 3 19 55—35 Quick 9 3 1 5 7 39—51 VTV 9 1 1 7 3 27—63 Povac 9 1 8 1 21—69 Sparta 1 9 8 1 17 72—18 Wibo 2 9 6 2 1 14 54—36 Smash 8 5 1 2 11 41—39 Batswingers 9 4 1 4 9 44—46 Scylla 9 3 3 3 9 50—40 PSV 8 2 2 4 7 37—43 Maasstad 9 1 1 7 3 26—64 OTTC 9 1 8 1 25—64 Smash 2 heeft de uitwedstrijd tegen AMVJ tot een goed einde gebracht en met 64 gewonnen. De tegenstanders hadden echter een beter lot verdiend dan deze uitslag. Smash ondervond meer tegenstand dan men verwacht had. Rudi de Haan en Lex Rijnen verloren van de uitstekend spelende Haverkate, terwijl Jos Neep ook van deze speler verloor, hetgeen voor de Smasher de eerste ne derlaag in 2 maanden betekende. Lex Rijnen en Jos Neep wonnen voorts met veel moeite van Schimmelman, terwijl Rudi de Haan met de grootste moeite Verwey kon bedwingen. Al met al, vol gens de Smash-aanvoerder zelf, een zeer gelukkige overwinning. Piet Sleper was bij de ontmoeting GTTCTOG slecht op dreef en verloor al zijn partijen. Zelfs slaagde hij er niet in Dik Kuiper, die waarlijk ook niet in grootse vorm was, te verslaan. Dit gelukte wel aan zijn clubgenoten Theo Blom en Dert v. d. Veldt. Laatst genoemde maakte dus in de overgangs klasse een redelijk debuut. Theo Blom was nog niet helemaal van zijn bles sure hersteld, hetgeen ongetwijfeld de uitslag beïnvloedde. Men verloor dus met 82. Sparta 3 bezorgde Smash 3 een nederlaag met 73, hetgeen onge twijfeld een koude douche betekende na de voortreffelijke prestatie van vo rige week. Egbert Welsink was behoor lijk op dreef en klopte d'Haens. Tegen Berkel stond hij in de 3e game met 20—18 voor om nog met 22—20 te ver liezen. Gerard Keyer was minder goed dan de vorige week, maar klopte toch ook d'Haens, zij het dan ook in een slechte wedstrijd. In de 3e game maakte hij tegen Berkel een tactische fout en verloor. Joop Jansen kwam er eerst te gen d'Haens een beetje in. Hij won de le game, verloor de 2e op matchpoint, maar was in de 3e na 13 uitgeteld. Geen van de Smashers maakte tegen Claes- sens een kansje. Het dubbel was ten slotte voor Welsink-Keyer. HBC had tegen DHC beslist een veel beter lot verdiend. Frans Smit raakte n.l. in zijn eerste wedstrijd al gebles seerd. Hij speelde wel verder, maar bracht het niet tot winst. Guus Plies- ter was voortreffelijk op dreef en liet dan ook drie prachtige overwinningen voor zich noteren. Invaller Jacob Mense was beslist niet slecht, maar winst zat er voor hem toch niet in. Winst in het dubbel maakte deze ne derlaag zo klein mogelijk. De Duitse ploeg van de vier-man's bob is wereldkampioen geworden in Garmisch- Partenkirchen. Bovendien wisten zij het baanrecord van 1 min. 53 sec. terug te brengen tot 1 min. 11,62 sec. Men ziet de ploeg hier door een van de steile bochten schieten, waarbij soms snelheden van omstreeks 100 km per uur behaald werden. 10. „Un monsieur trés riche," antwoordde de veld wachter van Lamboing geestdriftig. „Hij heeft geld ais hooi en trés noble. Hij geeft fooien aan mijn nancée en trots wees hij naar een kelnerin comme un roi. Maar niet met de bedoeling om iets van haar te hebben, jamais." "™a.ï ls H] van beroep?" „Philosophe." „Wat versta je daaronder, Charnel?" map die veel denkt en niets doet." ,,Hij moet toch geld verdienen?" Charnel schudde het hoofd. „Hij verdient geen geld, hu heeft geld. Hij betaalt de belasting voor heel Lambomg. Dat is voor ons voldoende om Gast- mann de sympathiekste man van heel het kanton te achten." „Ik zie wel, dat het nodig is deze Gastmann eens grondig onder handen te nemen. Ik ga morgen naar hem toe." „Wees dan maar voorzichtig wegens zijn hond," waarschuwde Charnel. „Un chien trés dangereux." Tschanz stond op en klopte de veldwachter van Lamboing op de schouders. „O, daar speel ik het wel mee klaar." Het was tien uur, toen Tschanz Clenin en Charne) verliet om naar het restaurant bjj de kloof te rijden, waar Baerlach op hem wachtte. Hij stopte echter nog even bjj de landweg, die naar het huis van Gast mann voerde. Hij stapte uit en liep langzaam naar de tuindeur en langs de muur. Het huis lag nog als tevoren donker en eenzaam tussen de populieren, die meebogen met de wind. De „sleden" stonden nog in het park. Tschanz liep niet om het hele huis heen, maar ging slechts tot de ene hoek, vanwaar hü het verlichte achterfront kon overzien. Hier en daar te kenden zich mensen af tegen de geel verlichte ramen en Tschanz drukte zich stevig tegen de muur om niet gezien te worden. Hij keek over het veld heen. De hond lag er niet meer, iemand moest hem weg gesleept hebben. Alleen de bloedplas glinsterde nog in het licht van de ramen. Tschanz keerde naar zijn auto terug. In het restaurant bij de kloof was Baerlach niet te vinden. Hij had de gelagkamer reeds een half uur geleden verlaten om naar Twann te gaan, nadat hij een borrel had gedronken, zei de waard. Hij was nauwelijks vijf minuten binnen geweest. Tschanz vroeg zich af, wat de oude heer hiertoe gedreven kon hebben, maar hij kon zijn overwegin gen niet langer voortzetten. De niet al te brede weg vereiste zijn volledige aandacht. Hij reed de brug voorbij, waar ze hadden staan wachten, en daalde door het bos naar beneden. Daar had hij een hoogst eigenaardige en vreemde belevenis, die hem tot na denken stemde. Hij had hard gereden en zag plotse ling in de diepte het meer opduiken als een nach telijke spiegel tussen de witte rotsen. Hij moest de plaats van de misdaad bereikt hebben. Van de rots wand maakte zich een donkere gestalte los en gaf duidelijk een teken om te stoppen. Tschanz hield onwillekeurig stil en opende het rechterportier, ofschoon hij er het volgende ogenblik spijt van had Want plotseling flitste de gedachte door hem heen, dat wat hem nu overkwam, ook Schmied overkomen was, een moment voor hij werd neergeschoten. Hij stak zijn hand in zijn jaszak en omklemde zijn revolver. Het koude metaal gaf hem een gerust gevoel. De gestalte kwam naderbij. Toen zag hij, dat het Baerlach was. De spanning week ech ter niet en hij werd wit van opwinding, zonder de reden van zijn vrees te kunnen achterhalen. Baer lach boog zich en zij zagen elkaar strak in het ge- zich. Het leken wel uren, maar in werkelijkheid duur de het maar een paar seconden. Geen van beiden spraken een woord en hun ogen waren als van steen. Toen Baerlach naast hem ging zitten, liet hij het wa pen in zijn zak pas los. „Rijd verder, Tschanz", zei Baerlach. Zijn stem klonk onverschillig en hij had de beleefdheidsvorm laten varen. De ander kromp ineen, toen hij de koele stem van de commissaris hoorde. Pas toen ze Biel voorbij waren, verbrak Baerlach het zwijgen en vroeg, wat Tschanz in Lamboing had vernomen. Op de mededeling dat zowel Charnel als Clenin een bezoek van Schmied aan Gastmann voor uitge sloten hielden, had hij geen commentaar; en wat de schrijver in Schernelz betrof, die Charnel had ge noemd, daar wilde hij zelf mee gaan praten. Even over elven stopte men voor Baerlachs huis in Altenberg en de commissaris stapte uit. „Ik dank je nogmaals, Tschanz," zei hij, terwijl hij hem de hand drukte. „Het is misschien wel een beetje pijnlijk om er over te praten, maar je hebt vanavond mijn leven gered." Hij bleef even staan en keek het achterlicht van de snel optrekkende wagen na. „Nu kan hij zo hard rijden als hij wil." Hij betrad zijn ongesloten huis. In de kamer met de boeken stak hij zijn hand in zijn jaszak en haal de er een wapen uit, dat hij behoedzaam op de schrijftafel deponeerde naast de slang. Het was een grote zware revolver. Langzaam en met moeite trok hij zijn winterjas uit. Toen hij hem uit had kon men zien, dat zijn linkerarm met dikke doeken was omwonden, zoals dat gebruikelijk is bij mensen, die een hond africh ten om hem te leren aanvallen. De volgende morgen verwachtte de oude commis saris, op grond van zijn ervaringen, enige onaange naamheden, zoals hij de twistgesprekken met Lutz noemde. „Het is altijd hetzelfde 's zaterdags", dacht hij, toen hij over de Altenbergbrug schreed, „dan vertonen de hoge ambtenaren hun tanden, alleen vanwege hun slecht geweten, omdat ze de hele week niets hebben uitgevoerd." Hij was deftig in het zwart gekleed, want om 10 uur zou Smied begraven wor den. Hij kon er zich niet aan onttrekken en dat er gerde hem eigenlijk een beetje. (Wordt vervolgd) Sparta 3 12 11 - 1 22 85—35 UBTV 11 19 - 1 20 79—23 A VGA 11 9 - 2 18 73—37 Togido 11 6 2 4 14 59—61 DHC 12 6 - 6 12 60—60 HBC 12 3 2 7 8 52—68 Shell 12 3 2 7 8 41—79 VVGA 9 3 1 5 7 41—49 KKK 11 3 1 7 7 36—74 Smash 3 12 3 2 8 7 47—73 Quick 2 12 1 1 10 3 26—94 Smash 2 12 10 2 - 22 84—36 Sparta 4 12 8 2 2 18 57—63 Disnie 11 7 2 2 16 64—46 UBTV 2 12 6 4 2 16 7743 Nedlloyd 2 12 5 5 2 15 71—49 TOG 12 4 5 3 13 62—58 Vitus 10 3 2 5 8 43—57 AMVJ 12 2 3 7 7 48—72 Povac 2 12 2 3 7 7 48—72 GTTC 12 2 - 10 4 42—78 Onder Ons 11 1 1 9 3 33—77 Luck Raek maakt zondag in de hoofd klasse niet veel kans tegen Wibo. Ned lloyd zet waarschijnlijk tegen Wifra zijn snelle opmars wel voort, terwijl Sparta 2 tegen Povac de beste kans heeft. QuickVTV wordt misschien een ge lijk spel, gezien de verzwakking van de Hilversummers. OTTC is kansloos tegen Wibo 2 en Smash tegen Sparta. Batswingers wint van Maasstad en een gelijk spel is de beste prognose voor PSVScylla. GTTC ontvangt Vitus en zou er goed aan doen tenminste de halve winst in huis te houden, iets wat beslist wel mogelijk is. Smash 2 ont vangt Nedlloyd 2 en zal in wat betere vorm moeten steken om te kunnen win nen. HBC kan winnen van Quick 2 en zal dat ook zeker doen. Smash 3 heeft eveneens een beste kans tegen KKK, iets wat wel gewenst is, gezien de nog vrij schamele plaats op de ranglijst. Frankrijk, België, Engeland, Duits la id, Tsjechoslowakije, Bulgarije, Grie- ':en land, Oostenrijk en Luxemburg heb ben definitief toegezegd deel te zullen nemen aan het FIFA-jeugdtoernooi, dat van 3 tot 13 april a.s. in Luxem burg zal worden gehouden. Enkele wedstrijden van dit toernooi zullen in Frankrijk, België en Duits land worden gespeeld. Men onderhandelt met de Belgische steden Luik, Verviers, Namen of Arion, de Franse steden Nancy, Metz en met de Duitse steden Saarbrücken, Aken, Trier of Neunkirchen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 7