Bezorgdheid in de Belgische Senaat over het Deltaplan Bedreiging voor Jordanië Brits kabinet verontwaardigd over Bonns halsstarrigheid m Kruiswoordraadsel ERIC DE NOORMAN Kritiek op de houding van Den Haag Hoger vergoeding kostwinners Verdere inkrimping van garnizoenen aan de Rijn is niet denkbeeldig Dr. Vivian Fuchs in moeilijkheden Charles Morgan overleden Opzet expeditie Sterrengebergte sterk beperkt? VRIJDAG 7 FEBRUARI 1958 De maximumsnelheid Minister dringt aan op nog strengere controle En voor militairen op herhaling Amsterdamse poëzieprijs Jan Hanlo bekroond Het onderhoud van de Engelse troepen Lt.-gen. b.d. J. Kalff overleden Voorzitter der vereniging NederlandOostenrijk Kleurenfilmpje over de reis van de prins Slechte T.V.-ontvangst in Den Helder Actiecomité boekt succes Ned. straaljager in Frankrijk neergestort Piloot ongedeerd Goedkeuring voor de Amsterdamse dollar lening Smokkel van kobalt naar Oost-Europa Notariaat ig Oplossing kruiswoordraadsel van donderdag Nieuwe Pauselijke staatssecretaris De naam van kardinaal Siri wordt genoemd Duizenden brieven van Poolse kinderen Polen protesteert bij Franse regering Tegen het aanhouden van een vrachtschip Moeilijkheden bij de financiering Harry Meurs overleden In .de Belgische Senaat zijn gisteren drie interpellaties aan de orde geweest over het Deltaplan. De eerste was van de heer De Baeck (C.V.P.), die van de Belgische minister van buitenlandse zaken wilde weten wat de gevolgen voor België kunnen zijn van de uitvoe ring op Nederlands grondgebied van de werken, die krachtens de Deltawet moeten worden uitgevoerd. Ook wilde "ij van de minister horen welke maat regelen de Belgische regering zal ne men om de rechten en rechtmatige be langen van België te beschermen. De tweede was afkomstig van de heer De Smet (C.V.P.), die de Belgi sche minister van openbare werken en wederopbouw vroeg welke studies men heeft gemaakt van de mogelijke in vloed van de geleidelijke uitvoering van het Deltaplan op de aard van de stro ming van de Schelde en de toestand van de Belgische kust. De heer De Baeck verwees in zijn tede naar vragen, die de heer Burger <P.v.d.A.) ir dit verband in de Neder landse Tweede Kamer heeft gesteld en die bij die gelegenheid de kwestie van de Belgische belangen ter sprake heeft gebracht. De heer De Baeck achtte de woorden van de heer Burger opmer kelijk, „daar Nederland zich om de Belgische belangen niet veel schijnt te bekommeren". De heer De Baeck legde er de nadruk op dat de afsluiting van het Haringvliet en het Volkerak op volkenrechtelijke gronden bestreden kan worden en dat deze afsluiting in strijd is met het ju ridische statuut mzake de tussenwate ren van de Schelde. Hij verklaarde dat dit statuut Nederland welomlijnde ver plichtingen oplegt. De heer De Baeck merkte verder op dat de lelgische regering niet kan toestaan dat de Nederlandse rege ring haar steeds voor een voldongen feit plaatst. Wij moeten eisen dat de Nederlandse regering ons in derge lijke gevallen raadpleegt. Wij zien zeker het nut van het Deltaplan voor Nederland in, maar dit land dient de verantwoordelijkheid op zich te ne men voor de gevolgen die de uitvoe ring van de Deltawerken voor België kunnen hebben, aldus de heer De Baeck. De heer Desmet merkte op dat in Vandaag over twee weken zal er in Egypte en Syrië een zogenaamde volksstemming gehouden worden over de fusie van de beide staten. Maar men behoeft de uitslag van dit plebisciet niet ai te wachten, om te kunnen vaststellei. dat de stichting van de Verenigde Arabische Republiek een feit is. De staatkundige kaart van het Midden-Oosten is definitief gewijzigd, nu Cairo en Damascus tot een unie hebben besloten. Nasser is begonnen met de verwezenlijking van een oud ideaal. Reeds j-.ren geleden ontvouwde hij zijn droom van een Pan-Arabisch rijk in zijn beruchte boek „Egypte's bevrijding: De filosofie van de revolu tie": een werk dat men indertijd wel Nassers „Mein Kampf" heeft genoemd. Met de vereniging van Egypte en Syrië is nu een eerste stap gezet op de weg naar de vorming van een groot Arabisch rijk; een rijk dat zich. volgens Nassers eigen woorden, zou moeten uitstrekken „van de Atlan tische Oceaan tot de Perzische Golf". Zover is het voorlopig nog niet, maar de Egyptische dictator heeft zijn gebied toch al aanmerkelijk vergroot. Als hij straks officieel president is geworden van de „Verenigde Arabische Repu bliek", zal hij de heerser zijn over een staat met een oppervlakte van niet minder dan 1,5 miljoen km2, en maar liefst 28 miljoer. mensen zullen aan zijn dwingelandij zijn onderworpen. Het is wel een heel vreemdsoorti ge staat die Nasser en Koewatly nu tot stand gebracht hebben. Egypte en Syrië grenzen immers ner gens aan elkaar De beide gebieden worden gescheiden door Jordanië en Israël. Maar in Cairo en Damascus heeft men die geografische moeilijk heid nogal licht opgenomen. De twee presidenten hebber overeenkomstige politieke opvattingen, en om louter poli tieke redenen hebben zij het raadzaam geacht hun belangen te coördineren, ie officiële naam voor het buitenlands beleid van de nieuwe staat is: „positief neutralisme", een term waarmee in feite bedoeld wordt dat men een pro- Russische en anti-Westerse politiek zal volgen. Overigens is er reeds sprake van, dat nog een derde staat zich bij de unie zal aansluiten: het Koninkrijk Jemen, een land aat al geruime tijd nauwe relaties onderhoudt met Egypte en Syrië. Jemen is echter maar een klein en onbete kenend rijkje, dat weinig zou kunnen bijdragen tot een versterking van de Verenigde Arabische Republiek. Maar Iedere uitbreiding van zijn droomstaat, hoe gering dan ook, is president Nas ser welkom. Ook Jemen zou hij gaarne In de nieuv e republiek opnemen. Nassers eerste ambitie is de inlijving van Jordanië. Vorig jaar zijn zijn pogin gen om koning Hoessein door een staats greep ten val te laten brengen mis lukt, maar de Egyptische heerser heeft de moed niet opgegeven. Hij speculeert op de ontevredenheid van de Palestijn se vluchtelingen in Jordanië en hij tracht met alle middelen die ontevreden heid aan te wakkeren. Hij weet, dat het huidige Jordaanse bewind niet erg stabiel is, en dat er maar weinig be hoeft te gebeuren, of ei ontstaat een ernstige politieke crisis. Nasser zal on getwijfeld iedere gelegenheid aangrijpen om tegen Hoessein te ageren, in de hoop alsnog het Jordaanse bewind te zien ineen storten. Maar de andere Arabische landen van het Midden-Oosten zullen zich krachtiger te weer stellen tegen eventuele Egyptische annexatie-pogin gen. Saoedie-Arabië, de Libanon en Irak zijn, evenals Jordanië, uitgesproken an ti-Russische staten, die van het buiten lands beleid van Egypte en Syrië niet gediend zijn. Zij hebben, in tegenstel ling tot Jordanië, solide regeringen, die niet beducht behoeven te zijn voor on dermijnende activiteiten van Eyptisc' - Syrische zijde. Mocht Nasser er dus ooit in slagen Jordanië te overrompe len, dan zou dat toch voorlopig het ein de zijn van zijn expansie-politiek. Er moet heel wat veranderen wil hij el ders in de Arabische wereld aanhang krijgen. Overigens is de mogelijkheid niet uit gesloten dat de koninkrijken Irak, Sa oedie-Arabië en Jordanië, in antwoord op de fusie van Egypte en Syrië, zelf tot een unie zullen besluiten. Een der gelijke maatregel zou vooral voor het zwakke Jordanië van het grootste be lang zijn. De vorming van een Ver enigd \rabisch Koninkrijk zou de red ding kunnen zijn van de Jofdaanse de mocratie, die op het ogenblik onder wel zeer zware druk staat van Nas- Mrs nieuwe totalitaire staat. een Nederlands memorandum wordt ge zegd, dat het afsluiten van de zeear men slechts een verhoging van enke le centimeters van het waterpeil in de monding van de Schelde tengevolge zal hebben. Wat wordt hiermee bedoeld? Twee of drie centimeter of 40 of meer? Ook de heer Van Buggenhout (C.V.P.) oefende kritiek uit op de z.i. weinig vriendschappelijke houding van de Ne derlandse regering in deze kwestie. Ne derland heeft volkomen het recht voor zijn veiligheid te waken en zijn grond gebied tegen de aanvallen van de zee te beschermen, aldus de heer Van Brug- genhout. Maar België heeft het recht te eisen, dat zijn veiligheid niet wordt bedreigd door de uitvoering van bepaal de werken en dat zijn toegangswegen tot de Rijn niet in gevaar worden ge bracht. De besprekingen over het Deltaplan zullen volgende week in de Belgische Senaat worden voortgezet. De minister van justitie heeft de procureurs-generaal bij de gerechts hoven verzocht nadere voorschriften te geven over het toezicht op de nale ving van de maximum-snelheidsvoor- schriften. Het is gebleken, aldus het ministe rie van justitie, dat in het algemeen de noodzaak van de naleving van de voorschriften veel begrip heeft ontmoet. Aan de hand van statistische gegevens uit enkele grote steden is geconstateerd dat het aantal persoonlijke ongelukken en het aantal botsingen met materiële schade sedert de invoering van de maximum-snelheid terug zijn gelopen. Inmiddels doet zich echter een neven gevolg var de invoering gevoelen: het publiek dat niet van gemotoriseerde voertuigen gebruik maakt rekent er op, dat de voorschriften t.a.v. de maxi mum-snelheid zonder uitzondering wor den nageleefd. Het gevaar, dat dege nen, die zich niet aan de voorschriften houden, veroorzaken, neemt daardoor toe. Wellicht speelt ook het door de poli tie nog wel toegepaste systeem van waarschuwingen een rol. Sommige weg gebruikers schijnen hierin aanleiding te vinden het met de naleving van de voorschriften minder nauw te nemen. De minister heeft in het belang van de veiligheid van het verkeer de poli tie opgedragen voortaan van elke gecon stateerde overtreding proces-verbaal op te maken. Verder zal de politie meer stelselmatig controle dienen uit te oefenen. Tot lid van de raad voor de kunst is benoemd de heer P. Pella te Enschede, die zitting zal hebben in de afdeling theater (onderafdeling opera en dans) als opvolger van prof. dr. H. E. Reeser. (van onze Haagse redactie) Minister Staf lieel besloten tot een aantal niet onbelangrijke verbeteringen in de erschillende kostwinnersvergoe dingen voor militairen. Hij heeft daar van aan de Eerste Kamer mededeling gedaan in een nota naar aanleiding van het verslag, dat de Kamer over zijn be groting heeft uitgebracht. Van de zijde der K.V.P.-fractie is reeds herhaalde lijk op de genoemde verbeteringen aan gedrongen. Zij zullen ingaan omstreeks het begin van april van dit jaar. De bewindsman stelt twee wijzigin gen voor ten behoeve van militairen Öi voo" eerste oefening onder de wa penen zijn. Een dezer verbeteringen zal inhouden, dat van de inkomsten van broeders en zusters van de militair niet meer 70 pet. zal worden medegerekend bij het vastellen van de zogenaamde overblijvende gezinsinkomsten, doch dat dit percentage zal worden terugge bracht tot 60. Deze verbetering leidt er toe, dat in een aantal gevallen, waarin tot dusver op grond van het resterende gezinsinkomen geen vergoeding kon worden toegekend, zulks wel mogelijk wordt. Bovendien zal in vele andere ge vallen de vergoeding worden verhoogd. Door de andere verbetering zal de mogelijkheid om als ongehuwd hoofd kostwinner te worden aangemerkt wor den uitgebreid. Thans is daarvoor no dig, dat de militair tenminste in het gezin inbrengt het dubbele van de ove rige gezinsinkomsten: dit zal worden gewijzigd in die zin, dat hij reeds als hoofdkostwinner zal worden beschouwd indien hij tenminste evenveel inbrengt als de overige gezinsinkomsten bedra gen. Daar voor de hoofdkostwinner een groter percentage van zijn inkomsten kan worden vergoed dan voor de z.g. medekostwinner, zal deze wijziging vooral voor gezinnen met lage inko mens een hogere kostwinnersvergoe ding tot gevolg hebben. Voor militairen op herhaling wordt de kostwinnersver goeding vervangen door een vergoe ding wegens gederfde inkomsten. De regeling zal in grote lijnen daarop ne jrkomen, dat aan loontrekkenden en daarmede gelijk te stellen personen tachtig nrocent van hun brutoloon zal worden vergoed en dat voor zelfstan digen een vergoeding zal worden uitge keerd, welke gelijk is aan het brutoloon dat aan een vervanger zou moeten wor den uitgekeerd. Zowel in het ene als in het andere geval ..al de vergoeding worden ge bonden aan een maximumloon van 6.900 per jaar, met dien verstande echter, dat onafhankelijk daarvan de kinderbijslag of kindertoelage inte graal zal worden vergoed. Op advies van de jury is de poëzieprijs- B1957 van de .emeente Amsterdam (voor een in 1956 in de Nederlandse taal in bundels of in tijdschriften ge. publiceerd gedicht), toegekend aan Jan Hanlo voor zijn gedicht „Niet Onge lijk". De jury bestond uit ds. W. Barnard, D. A. M. Binnendijk en Bert Schier- beek. „Niet Ongelijk" is geoubliceerd in Gard Sivik, no. 5 1956. De poëzieprijs is vijfhonderd gulden groot. 98. Terwijl hij scherp luistert naar de geluiden om zich heen wikkelt Eric zijn gevangene in diens eigen mantel, zodat deze geen vin kan ver roeren en bindt hem een lap om de mond. Een zwak gerucht bij de omgeval len boom doet Eric opkijken. Daar staat Harald alleen verbaasd om zich heen te kijken. Maar dan verschijnt er een peinzende uitdrukking op het gezicht van de Sluwe. Bruusk wendt hij zich om en roept luid de krijgers bijeen. Gespannen wacht Eric af. Hij kan niet verstaan wat Harald de man nen toeschreeuwt, maar de geluiden vertellen hem genoeg. De troep vertrekt en ineens begrijpt Eric het. Grinnikend haast hij zich naar zijn gevangene. „Voor mij is het gevaar geweken," zegt hij betekenisvol, terwijl hij de man- telgesp op zijn handen weegt. „Het teken van de slang Bohuslan. Zoals il al vermoedde," mompelt hij dreigend. „En dit is mijn teken," vervolgt hij, „het teken van de Noorman." Het scherp van zijn zwaard zweeft beangsti gend dicht langs de hals van de ander. „Je bondgenoot Harald is er van door. Begrijpelijk, want hij zat met iets in zijn maag. Nu hoeft hij niet langer bang te zijn, dat de heer van Bohuslan ontdekt, dat hij geld steekt in een verloren zaak." In doodsangst staart de Bohuslaner hem aan. „Een verloren zaak," herhaalt Eric grimmig. „Sta op vriend, binnenkort zal je ervaren hoe de zaken er werkelijk voorstaanvoor Bohuslan." (Van onze Londense correspondent) LONDEN, hedenmorgen De Britse ambassadeur in Bonn is naar Engeland gekomen en had giste ren een bespreking met de Britse mi nister van buitenlandse zaken, Selwyn Lloyd, op diens departement. De West- duitse ambassadeur in Londen braebt gisteren eveneens een bezoek aan het Britse ministerie van buitenlandse zar ken. Het ligt voor de hand, dat deze beide verzoeken verband houden met de weigering van de Westduitse rege ring een jaarlijkse bijdrage te beta len voor het onderhoud van de Brit se garnizoenen aan de Rijn en met het nieuwe Duitse voorste' 100 miljoen pond sterling in Duitse Marken te depone ren bij de Bank van Engeland als ren teloze vooruitbetaling voor wapenen te leveren door Engeland aan Duitsland in de loop van de lrc mende drie jaren. Gisteren had de Britse regering het nieuwe voorste van Duitsland, dat in Bonn reeds eergisteren publiek was ge maakt door d Duitse regering, nog steeds niet officieel ontvangen. Deson danks werd gisteren in Westminster aangenomen, dat tijdens de kabinets bijeenkomst welke gisteren plaats vond onder voorzitterschap van minister R. A. Butler, het Duitse voorstel is be sproken en dat dit voorstel grote ver ontwaardiging heeft gewekt bij het Brit se kabinet. De verontwaardiging is eveneens groot onder Lagerhuisleden, en er wordt reeds openlijk gesproken over de wenselijkheid meer Britse troe pen terug te roepen uit West-Duits- land indien de regering in Bonn voet bij stuk houdt. Ondertussen is de zaak nog steeds hangende bij de NATO-raad, waarvan hier in Londen wordt verwacht, dat hij nogmaals een ernstige poging zal doen om Duitsland te bewegen een re delijke bijdrage te leveren voor het onderhoud van de Britse garnizoenen aan de Rijn. Indien de NATO-raad eveneens nul op het request krijgt, lijkt het niet waarschijnlijk dat de Britse regering zich zal kunnen schikken in de toestand ontstaan door Duitslands merkwaardige houding. Het parlement zou de rege ring geen rust laten en zou blijven aan dringen op represailles in de vorm van verdere inkrimping van de Brit se garnizoenen. Van een van de hellingen op de werf „De Vooruitgang" te Alphen aan den Rijn is donderdagochtend tewatergelaten het 685 ton metende kustvaartuig „Carnisse- singel", dat tijdens de komende voorjaarsbeurs, van 18 tot en met 27 maart te Utrecht te bezichtigen zal zijn. Het betrof hier een dwarstewaterlating. Te 's-Gravenhage is donderdagmid dag in de ouderdom van 91 Jaar over leden luitenant generaal b.d. J. F. B. Kalff, sinds 192» voorzitter van de ver eniging Nederland-Oostenrijk. Lt.-generaal Kalff werd 7 mei 1866 te Zwolle geboren. Reeds in 1887 trad hij in militaire dienst als tweede luitenant. Hi" diende later onder meer als kapi tein bij de generale staf, was daarna commandant van de derde divisie en nadien, als generaal-majoor, bevelheb ber van de derde militaire afdeling. 1 oktober 1923 werd hem eervol ont slag uit de militaire dienst verleend on der dankbetuiging voor de veeljarige en belangrijke diensten, aan de lande be wezen. Lt.-generaal Kalfi is tientallen ja ren voorzitter geweest van de vereni ging Nederland-Oostenrijk. Hij was in het bezit van het onderscheidingste ken voor langdurige dienst als officier. Voorts was hij ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw, ridder in de orde van Oranje Nassau met de zwaar den en commandeur in het Legioen van Eer van Frankrijk. Ter gelegen heid van zijn negentigste verjaardag heeft de heer Kalff de hoogste Oosten rijkse onderscheiding ontvangen n.l. het grote gouden ereteken met de ster. De heer Kalff is tot aan zijn ziek wor den, enkele dagen geleden, als alge meen voorzitter van de vereniging Ne derland-Oostenrijk actief geweest. Zijn belangstelling voor Oostenrijk werd ge wekt nadat hij als neutraal waarnemer in 1918 de krijgsverrichtingen in noord- Italië tussen de Oostenrijkse-Hongaar- se legers en Italiaanse troepen had ga de geslagen. Twee jaar nadat de vereni ging Nederland-Oostenrijk werd „pge- richt werd hij tot algemeen voorzitter gekozen. Het stoffelijk overschot van Lt.-gene raal b.d. Kalff zal maandag 10 februa ri des middags om drie uur worden ter aarde besteld op „Oud Eik en Duinen" te 's-Gravenhage. Polygoon Profilti heeft van het be zoek van prins Bernhard aan Liberia een kleurenfilmpje gemaakt, dat met ingang van vandaag in de Cineac's van de grote steden wordt vertoond. Het is van de hand van Piet Buis en geeft naast een beknopt verslag van de reis een indruk van Liberia, het landschap, de bevolking en de belangrijkste be- staansbronnen: het ijzererts en de rub ber. Het filmpje is in kleuren en dat is prettig, want het fleurige, bonte le ven in Monrovia en verder het binnen land in kan het best met een kleuren- camera worden betrapt. Het, i.v.m. de slechte T.V. ontvangst in Den Helder, enige maanden geleden opgerichte T.V. actie-comité heeft als eerste resultaat een onderhoud gehad met de directeur-generaal van de P.T.T. ir. J. D. H. v.d. Toorn. Deze heeft toegezegd, dat de P.T.T. alle mo gelijke moeite zal doen, om de ont vangst te verbeteren. Als mogelijkheden werden genoemd: bouw van een kleine steunzender in de kop van Noord-Hol land; uitzendig via draadomroep; zono dig bouw van een grote steunzender. De bestaande zender Lopik, zal bin nen afzienbare tijd reeds verbeterd wor den, o.m. door verlenging van de anten ne van 200 tot 300 meter. Ook hierdoor zal de ontvangst in Den Helder waar schijnlijk reeds beter worden, aldus de heer v.d. Toorn. Advertentie «STLEVtH Dr. Vivian Fuchs verkeert, naar Reu ter meldt, 45 kilometer tem zuiden van depot 700 in ernstigë moeilijkheden. De expeditie is de door Sir Edmund Hillary uitgezette route kwijtgeraakt. Twee van de voertuigen, zgm. „snowcats" zijn in een spleet gestort. Men is er wel in geslaagd ze naar boven .e krij gen, maar het besturimgsmechanisme van de ene is defect geraakt. Het nam vijf uur in beslag om het mankement te herstellen. De Britse schrijver Charles Morgan is hedenmorgen te Londen plotseling overleden. Hij is 64 jaar geworden Charles Langbridge Morgan, roman schrijver en essayist, is tijdens de eerste wereldoorlog in Nederland geïnterneerd geweest. Zijn boek 'The Fountain', dat in 1933 bekroond werd, behandeit de ge schiedenis van een Brits officier en zijn gedwongen verblijf in Nederland. Zijn eerste roman was 'The Gunroom'. Tot zijn voornaamste werken mag men rekenen: 'Portrait in a mirror' (in 1930 bekroond), 'Sparkenbroke', 'The Flashing Stream' (toneelstuk), 'Reflections in a Mirror', Ttiver Line', 'Liberties of the mind', 'The Voyage' (In 1940 bekroond' en 'A Breeze of Morning'. Morgans romans, waarvan veelal het conflict tussen geest en materie onder werp is, hebben, hoewel er een zekere letterkundige scholing voor nodig is om ze te kunnen lezen, in brede kring op gang gemaakt. Morgan is jarenlang lit terair medewerker van de Times geweest. Hij heeft gestudeerd aan de universiteit van Oxford en is voorts marine- officier geweest. Donderdag is in een Thunderstreak straaljager van de Neuerlandse lucht macht tijdens een oefenvlucht boven Noord-Frankrijk nabij Verdun neerge- s'ort. Op 40.000 voet hoogte stopte de 1 'tor. Een poging hem te starten mis lukte. De vlieger meldde, toen hij o- 7 000 voet zat. dat hij ging springen. Later werd bericht, dat hij ongedeerd de grond had - :reikt nabij Betancourt. De vlieger is de 24-jarige ongehuwde tweede luitenant W. H. Ketel van de basis Volkel, woonachtig te Ubach over Worms in Lirr urg. Naar wij vernemen heeft minister Hof - stra zijn goedkeuring gehecht aan de dollarlening, welke Amsterdam in New- Fork hoop te sluiten. Naar de mening van de minister is de lening verant woord omdat de gelden voor havenwer ken zullen worden besteed welke Inves teringen op de duur weer deviezen kun nen opleveren. Vandaag zijn de besprekingen met de New Forkse beurscommissie begon nen. Onlangs is in België een Belgische expediteur gearresteerd, die de Duitse grens over wilde met een vracht kobalt, een metaal dat bij de vervaardiging van atoomwapens wordt gebruikt, aldus be richt AFP. Uit het onderzoek is geble ken, dat de expediteur al 23 ton van dit metaal, dat bestemd was voor Oosteuro- pese landen, over de grens heeft ge bracht. Verscheidene tonnen kobalt zijn aangetroffen bij een andere verdachte, die in Brussel is aangehouden, evenals zijn vriendin, een Zweedse danseres, die in Luik woont. Men verwacht nog meer arrestaties. Bij K.B. ziji. benoemd tot notaris te 's-Grivenzande: C. A. F. Loth, kand.- not., in de plaats van P. W. de Kan, di„ eervol is ontslagen; te 's-Graven hage: J. M. Demenint, kand.-not., in de plaat, van mr. W. J. van Heel, die is overleden; te Roermond: Ch. A. M Stassen, kand.-not.. in de plaats van P. J. H. van Crugten, die eervol is ont- lagen, en te Oosterbeek (gemeente Renkum): H. B Th. Kuion. kand.-not., in de plaats van H. Houtzagers, die eveneens eervol is rntslagen. Op hun verzoek is eervol ontslag verleend aan J. P. van der Sluis, met ingang van 1 juni uit zijn ambt van notar'Y te Gorredijk, aan H. M. van Weel, met ingang van 1 juli uit zijn ambt van notaris te Bloemendaal, aan J. Scnolten, eveneens met ingang van 1 juli, uit zijn ambt van notaris te Haarlemmermeer en an J. H. J. Vink, met ingang van dezelfde datum uit zijn ambt van notaris te Rijswijk (Z.H.). Horizontaal: 1. voorzetsel; 3. klemwerk tuig; 5. gebogen; 8. spil; 10. kleur; 13. bez. voornaamw.; 15. Nederland' (afk.); 16. pers. voornaamw.; 17. bijwoord: 19. vogelpro- dukt; 20. godsdienst (afk.); 21. nummer (afk.); 22. ongevuld; 24. afstandsmaat (afk.); 26. jongensnaam; 28. taalopgave; 29. larve; 31. opgeruimd; 32. Engels lidwoord; 33. luizenei; 34. huisdier; 36. soort steen; 37. elektrisch geladen deeltje; 39. gerecht; 42. stookgerei; 45. jongensnaam; 47. kloos terzuster; 48. rijwiel; 50. plaats in Drente; 52. zangnoot; 54. het Romeinse rijk (afk.); 55. stapel; 57. bijwoord; 58. eenheid van kracht (afk.); 59. bergplaats; 61. winter- voertuig; 63. inhoudsmaat (afk.); 64. meis jesnaam; 65. fris; 67. vogel; 69. bez. voor naamw.; 70. koker; 71. meisjesnaam; 72. zangnoot. Verticaal: 1. geogr. aanduiding (afk.); 2. deel v. d. hand; 3. familielid; 4. kle dingstuk; 6. bedorven; 7. soort onderwijs (afk.); 8. werelddeel; 9. selenium (afk.); 11. laatstleden (afk.); 12. insect; 14. deel van een franse ontkenning; 16. meisjes naam; 18. nobele; 20. Frans kledingstuk; 21. Noord-Holland (afk.); 22. bevel; 23. slim; 25. inhoudsmaat (afk.); 27. euro- peaan; 28. duur van eb en vloed; 30. be- 'afk,); 33- muurholte; 35. Kinversiering38. soort schoeisel- 4(1 mu. ziekdrama; 41. vreselijke ziekte; gjgl iekijn; 44. lichaamsholte; 44. teken van verdriet; 46. voegwoord; 47. de onbekende (afk.); 49. titel (afk.); 51. bijwoord; 53. uitheemse plant; 56. alpenweide; 58. ge wicht; 60. uitroep van pijn; 62. mannelijk zoogdier; 63. vlees; 64. bevestiging; 65. af standsmaat (afk.); 66. lidwoord; 67. bevel; 68. dus (Eng.). Horizontaal: 1. barcarolle; 2. idool - mufti; 3. eventjes - S.D-ï 4- sits - althéa; 5. te - pareren; 6. spiritus7 gr0g jn; 8. c.n. - Amer - vod, 9. Hatta - arena; 10. etui - stoten; H. poker - slenk. Verticaal: biest - schep; 2. advies - NATO; 3. roet - p.g. - tuk; 4. conspiratie; 5. alt - aroma, 6. jarige: 7. omelet - rats; 8. lustrum - rol; 9. lf - hes - vete; 10. etsen - ionen; 11. Ida - ondank. Volgens een bericht in het Italiaanse blad „Espresso" zou de 51-jarige kar dinaal Siri, de aartsbisschop van Ge nua, grote kans maken benoemd te worden tot staatssecretaris van Z.H. de Paus. In Vaticaanse kringen echter wordt volgens het K.N.P. dit bericht ten stel ligste tegengesproken en tonen de kerkelijke autoriteiten in het Vaticaan zich zelfs gebelgd over wat zij noemen deze „onzinnige berichtgeving". Tijdens de Vasten van het vorig jaar organiseerde Oostpriesterhulp een snoep- mzameling onder onze jeugd voor de kin deren in de vluchtelingenkampen en in oost-Europa. Bijna honderdduizend „Vas- tentrommels" werden gevuld en verzonden naar Hongarije, Polen, Oostenrijk en west- Duitsland. Thans zijn bij het Huisvestings comité ettelijke duizenden brieven binnen gekomen van Poolse kinderen, die deze „Vastentrommels" ontvingen. Vele brieven gaan vergezeld van foto's en tekeningen, en vertellen op ontroerende wijze van de dankbaarheid voor de zoete offers van onze kinderen. Zaterdagmiddag brengt de K.R O. in De Wigwam een reportage, waarin Wim Quint vertelt over de Poolse brieven, die vele Nederlandse kinderen binnenkort zullen ontvangen. Franse patrouillevaartuigen hebben maandag jl. in de Middellandse Zee een Pools vrachtschip aangehouden, op het vermoeden dat het wapens aan boord had voor de Algerijnse opstandelingen. Toen bleek dat zich geen wapens aan boord bevonden werd toestemming ge geven de reis voort te zetten, zo ver neemt United Press uit regeringskrin gen. De Poolse ambassadeur te Parijs heeft een officieel protest ingediend op het Franse ministerie van buitenlandse zaken, waartegen de Franse regering heeft aangevoerd dat zij het recht van „gewettigde verdediging" heeft, en der halve wapenzendingen die voor de Al gerijnse rebellen bestemd zijn mag on derscheppen, of een onderzoek mag in stellen wanneer er sprake is van enige verdenking te dien aanzien. Als gevolg van de beperking der overheidsuitgaven zijn er moeilijkheden ontstaan bij de financiering zan de ex peditie naar het Sterrengebergte op Ne derlands Nieuw-Guinea. Deze expedi tie, die oorspronkelijk vorige maand zou beginnen, was al uitgesteld tot augustus. Er moet ernstig rekening .worden gehouden met verder uitstel. Thans wordt de mogelijkheid onder ogen gezien de expeditie op een aan zienlijk beperkte schaal doorgang to doen vinden. Van afstel is geen sprake. Het initiatief tot de expeditie is aan vankelijk uitgegaan van prof. dr. ir. F. A- Votum Meinesz. In mei 1956 hebben de Nederlandse Maatschappij voor Na tuurwetenschappelijk Onderzoek voor uost- en West-Indië en het Koninklijk Nederlands Aardrijkskundig Genoot schap te Amsterdam de „Stichting Ex peditie Nederlands Nieuw-Guinea" ge vormd, die onder voorzitterschap staat van prof. dr. H. J. Lam te Leiden. Het doel van de expeditie, die volgens de oorspronkelijke plannen zes maan den zou duren, was een wetenschappe lijke en economische verkenning van het Sterrengebergte in het zuid-oosten van Nederlands Nieuw-Guinea. Als opvoerbasis was Tanah Merah aan de Digoel uitgekozen en het eind doel van de expeditie was het 4170 me ter hoge Antaresgebergte. In de 1200 meter hoge Sibil-vallei is intussen een vliegveldje gereed gekomen, dat voor de expeditie van veel belang zal zijn. Wetenschappelijk en algemeen leider van de expeditie zal dr. L. D. Bron- gersma van het Rijksmuseum voor Na tuurlijke Historie te Leiden zijn. Kapi tein-luitenant t.z. vlieger G. F. Venema is met de technische leiding belast. Woensdag is in Den Haag op 67-ja- rige leeftijd overleden de variété- en showmanager Harry Meurs. Harry Meurs is als acrobaat met zijn Meurs-troupe in vele variété's en cir cussen werkzaam geweest Hij was op- ichter van het Casino" te Rotterdam in 1924 en van de „Arena" Rotterdam in 1930. Van 1940 tot 1948 bracht hij shows in het Scala-theater te 's-Gra venhage.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 2