De droom is verwezenlijkt „VARIOMATIC", wereldprimeur van de DAF-personenauto Nederlandse oud-gevangenen eisen schadevergoeding 's nachts pijn SS* jsw.'ts t? ts. vs Goedkope, kleine wagen met koppeling en automatische automatische versnelling HARMONISCH UITERLIJK: FRAAI LIJNENSPEL Reorganisatie bij Jezuïeten Jasje zonder mooimakerij Sensatie in de automobielwereld Proces tegen I. G. Farben Lagere rente voor kasgeldleningen der gemeenten en aldoor wakker helpen direct Indonesië Bedrijven moeten zelf kosten van regerings- toezicht betalen Dr. Anthon van der Horst geopereerd Geen audiëntie i)c Woeste ijóeve W. B. van den Brink continu variërend tussen een eerste versnelling en een overdrive. Daarbij is uitgegaan van een principe, dat in de werktuigbouwkunde reeds lang met succes wordt toegepast, doch dat thans voor het eerst in de automo bielindustrie wordt geïntroduceerd. Pe „Variomatic" De motor Schijnwerper op de lens van listige fotograaf De primeur, die de DAF in de in ternationale automobielwereld lan ceert, is het geheel niuwe volautoma tische aandrijvingssysteem, „Vario matic" genaamd. De wagen is dus niet uitgerust met de conventionele versnellingsbak, koppeling, cardanas en differentieel. De DAF presenteert een geheel nieuw automatisch wer kend versnellingsmechanisme met een oneindig aantal versnellingen, Het uiterlijk .Ann1 77*1 Bij de rechtbank te Frankfurt/a./M. hebben 81 Nederlanders leden van het „Comité appel „E", compagnie Zo- schen" een proces aanhangig ge maakt tegen de Duitse fabriek I.G. Karben, waar zij in de oorlog gedwon gen te werk zijn gesteld. Ieder van hen eist een bedrag van 10.000 Mark als smartegeld en schadevergoeding voor het ondergane leed en de, onmenselijke omstandigheden waaronder zy moes ten leven. Zij vormen slechts een deel van de groep van 1170 mensen, die in mei 1944 glooiende motorkap. (Eigen bericht) De regering heeft besloten de maxi mum toelaatbare rente voor kasgeld leningen ten lastevan provinciën en gemeenten nader vast te steljen op 5 pet per jaar overeenkomende met het onlangs verlaagde promes -discon to van de Nederlandsche Bank. Even wel met dien verstande dat vóór 14 februari 1958 vervallen kasgeldleningen nog eenmaal kunnen worden verlengd tegen een rente van 5'A pet dan wel, indien deze rente lager was, tegen de. zer lagere rente, en voor dezelfde ter mijn als waarvoor zy aanvankelijk waren aangegaan. Advertentie De generaal der Jezuïten, pater J. Janssen, heeft een aantal beslui ten genomen betreffende de indeling van de Orde in provincies. Er wordt een vice-provincie opgericht voor de Philip- pijnen, die wordt ingedeeld bij de as sistentie voor Indië en Oost-Azië. De provincie Mexico wordt in tweeën ge splitst, in een noordelijke en een zuide lijke. Alle missies van de Jezuïeten in China en in de diaspora worden ver enigd tot 'én provincie, die de naam draagt van provincie an het Verre Oos ten. Ook zij ressorteert onder de assis tentie Indië. Een onafhankelijke vice- provincie, behorend tot de Franse assistentie, wordt opgericht op en omvat Madagascar en Tananarive. Tenslotte wordt een onafhankelijke vice-provincie voor Chili in het leven geroepen. De bedoeling van deze reorganisatie is het bestuur te vereenvoudigen, maar de nieuw opgerichte provincies zullen de steun, op financieel gebied en wat de personeelsvoorziening betreft, van de moederprovincies bleven genieten, aldus meldt het K.N.P. vanuit het concentratiekamp Amers foort naar de Duitse fabriek werd over gebracht. Slechts 200 keerden daarvan levend terug. Velen van hen zijn blij vend invalide. Zij hadden gedurende circa een jaar gewerkt in de Leuna en Buna-werken van Farben. waar syn thetische benzine en rubber werden vervaardigd. Twee van de aanhangig gemaakte processen zullen als proefproces wor den gevoerd. De overige 79 komen na afloop van die twee aan de orde. Deze actie, waarbij de Amsterdam se advocaat mr. L. Mok als juridisch adviseur optreedt, is geïnspireerd op een proces van de Duitser Wolheim, die in het concentratiekamp Ausch witz gevangen heeft gezeten en even eens naar de I. G. Farben fabriek is overgebracht. Zyn eis van 10.000 Mark werd eind 1956 door een Duitse rechtbank toegewezen: Farben is toen in hoger beroep gegaan. Later is met verscheidene personen, die het zelfde lot als Wolheim hadden onder gaan, een schikking getroffen. Enkele der vorderingen, die thans door de Nederlanders officieel zijn in gesteld beogen een schadevergoeding voor de echtgenoten van de mannen, die tijdens de werkzaamheden bij I. G. Far ben om het leven zijn gekomen. Ver wacht wordt dat de behandeling Van de ze processen geruime tijd zal vergen. De plaatselijk militair commandant van Djakarta, luitenant-kolonel E. Dachjar heeft de Nederlandse bedrijven, die onder regeringstoezicht zijn gesteld, geïnstrueerd om zelf de kosten van de bij hen geplaatste commissie van toe zicht te financieren. In deze verordening, die op Nieuw jaarsdag werd uitgegeven, doch eerst gisteren werd bekend gemaakt, wordt gezegd, dat de taak van de door de regering benoemde commissies in het belang is van de betrokken ondernemin gen en dat de reis- en verblijfkosten, alsmede de representatie door de be drijven moeten worden gefinancierd, in overeenstemming met hun winsten. Voorlopig is het bedrag hiervoor vast gesteld op 5.000 rupiah, aldus meldt het ANP. Advertentie Bonzo is het vol maakte voedsel voor iedere hond! 70 cent per pak. mijn Laatst stond ik al half in een pakkenwinkel te draaien, aarzelend of ik mij nu een nieuw jasje zou aanschaffen of niet. Want ik heb', voor ik tot zulke daden overga, altijd een geduchte schroom te overwinnen. Terwijl ik daar stond te weifelen werd aandacht getrokken door het roerende tafereeltje van een verkoper die een recalcitrante klant tegen wederzijds heug en meug een pantalon trachtte op te dringen. „Nu mijnheer", zei de pakkenman met verbeten minzaamheid, „in Uw geval zou ik U een „terylene-pantalon aanbevelen". De cliënt dacht even diepzinnig na en vroeg toen achterdochtig: „Is dat een kunstvezel?" De verkoper hief de ogen ten hemel en liet toen het volgende antwoord los: „Nee mijnheer, toch niet, die stof is synthetisch". De componist en dirigent dr. Anthon van der Horst, die in de r.-k. Zieken verpleging te Hilversum met goed ge volg een ernstige operatie heeft onder gaan, zal de eerstkomende tijd zijn werk zaamheden niet kunnen vervullen. De uitvoering van de Johannes Passion, die de Nederlandse Bachvereniging op 14 februari in het Concertgebouw te Am sterdam zal geven, wordt daarom ge dirigeerd door de leider van het Ne derlands Kamerkoor, Felix de Nobel. Bij de V.P.R.O wordt dr. Van der Horst voorlopig vervangen door de Amster damse organist, Simon. C. Jansen. Mgr. M. A. Jansen, bisschop van Rotterdam, zal woensdag, 12 februari, geen audiëntie verlenen. Advertentie Exclusief Wildrestaurant ftlFDe pleisterplaats waar ftVw Napoleon reeds gast was tv a. d hoofdweg Arphem - Apeldoorn - BEEKBERGEN ui k 6766 580 Vandaag viert de heer W. B. van den Brink ongetwijfeld de feestelijkste ver jaardag zijn ne genendertigste van zijn leven. „Ik ben dankbaar, dat ik dit voor mijn veertigste jaar heb kunnen doen," zei hij zelf. En met „dit" bedoelt hij dan het feit, een bijdrage te hebben geleverd bij de tot standkoming van een produkt, dat vandaag wordt ge ïntroduceerd en dat over geheel de we reld in bepaalde kringen hèt gesprek van de dag zal zijn. U begrijpt wellicht al, welk feit wordt bedoeld. De intro ductie van Neder- nenautoerDee h!er°Van den Brink nu is de man, die het uiterlijk van de Wa°In 1952 kwamrdenheer Van den Brink bij de DAF. Een paar jaar later ontvouwde dr. Huub van Doorne zxjn toekomstplan. „Daar komt de Meneer Huub was er content mee en daarna was het dus een kwestie van bijpolijsten en verfijnen." Als zo de gang van zaken bij het ontwerpen van een carrosserie wordt verteld, lijkt zulks een simpele zaak te zijn. Spoedig echter blijkt, dat het toch niet zo eenvoudig gaat. „Kijk", zegt de heer Van den Brink, het moest dus een familiewagen voor vier personen worden met flinke 'kofferruimte. Het ging er dus om, dat de jas geen vierkante bak werd. Wel wilde ik, dat het uiterlijk een demonstratie was van de Nederlandse deaelijkheid en het Nederlandse karakter. En natuuurlyk geen mooi makerij Kitsch is misschien te veel gezegd van al dat chroom, maar u begrijpt' me wel. Nu is dit weer klaar en ik denk al weer aan heel andere dingen. Er komt nooit een eind aan. Voor de heer Van den Brink bij de DAF kwam, had hij meer ^an zich doen spreken. Zo heeft hij de eerste Nedcrlandse anderlmlfdekker touringcar ontworpen. „Het was een wagen met vhe^l9ldnee^nh ri verwerkt. De bus had bijvoorbeeld een pantry en een totïet aan boord. Heel noodzakelijke dingen, vind ik. Die vliegtmgideeen ^met onbegrij- pelijk, want na de oorlog heb ik ook twee jaar by de KLM gewerkt. Ik deed daar meer aan de zijlijnen van de vormgeving, zoals 0Tfhgewerkte tekeningen. Ik beschouwde dit werk als noodzakelijk voor mijn verdere owttoikJcBlinp." Zo komt het gesprek op de opleiding. „Die heb ik me zeltm°eten geven',, vertelt de heer Van den Brink. „Het ts een kwestie van studie en zelfontwikkeling. Van jongsafaan kon ik twee kanten uit. Ik had be,lang stelling voor de techniek en voor de vormgeving Als een fcnaap vtrn vyj jaar tekende ik al autootjes. En toen ik van de MTS m Rotterdam kwam, heb ik tegen mezelf gezegd: Techniek kun je leren. Bat is een kwestie van hersens gebruiken. Ja, en het esthetische moet je tn je hebben. Wel, zo is het gegaan »ii^at7iinS fnnnt''V?ri0matic" en Wat 5^Ja™jesl, Ue „Variomatic" heeft zogenaamde V-snaren Zij lopen over snaarschijven, waarvan de ene helft ten opzicht van de andere ver schuifbaar is, waardoor de werkzame diameter van de snaarschijven kan variëren. De twee voorste schijven worden via een verdeelkast achter de aandrijfas door de motor aangedre ven. Van de achterste schijven zit er op elke pendelas een. Als nu het voertuig in beweging komt, liggen de V-snaren op de schijven aan de motorzijde op een kleine diameter en de achterste schijven op een grote diameter. Het toerental van de motor wordt dus in een langzame rotatie op de achterwielen omgezet. Geelt men meer gas, dan zullen met ae voorste schijven meeroterende cen- trifugaalgewichten een steeds groter wordende druk op die schijven uit oefenen. Het gevolg ervan is, dat de V-snaren daar naar een grotere dia meter gedwongen worden, terwijl zij daardoor in de achterste schijven Paar een kleinere diameter worden getrokken. Men bereikt, dat uitslui tend door het indrukken van het gaspedaal de Variomatic geleidelijk varieert van de maximale reductie naar de overdrive. Voor die reductieregeling wordt voorts hog gebruik gemaakt van het motor- hacuum. Daartoe zijn op de voorste schij ven vacuumcylinders toegepast. Daar- °m schakelt de Variomatic automatisch teruy bij toenemende wegweerstand en lp-vens kan zo op de normale manier op motor worden geremd. Men kan van 7 e Variomatic dus zeggen, dat hij auto- diatisch de juiste overbrengingsverhou- f aangepast aan het toerental van de „.°tor> (jg sneiheid van de wagen en de eerstand van de i eg, kiest. Boven- len neemt de ariomatic de functie van et differentieel volledig over. En dit °"es werd bereikt met een eenvoud van e°nstructie, die slechts een minimum aan onderhoud vergt. De motor van de wagen is een eigen ontwerp luchtgekoelde tweecilinder vier takt kopklepmotor, een vlakke tweeci- Uüder, waarvan de inhoud 590 cc is met Dertig jaar geleden droom den de Van Doornes al van een eigen auto mobiel. Op zijn slaapkamer tje kon men Huub vinden, gebogen over vele vellen vol schetsen en tekeningen. Een tijdje later werkten Huub en Wim 's avonds, in het don ker, in hun werkplaatsje aan de constructie van een be- stelwagentje. Maar, toen het klaar was, was ook hun geld op. Zij moesten hun plan laten varen, maar vergeten hebben ze het nooit. Want, toen de gebroeders Van Doorne daarna begonnen aan de bouw van opleggers en aanhangwagens, toen zij eendrachtig samenwerkend hun bedrijfje zagen uit groeien tot een bedrijf, en later zelfs tot een fabriek en daarvoor toen een naam moesten kiezen, werd het DAF. De „A" van Aanhang wagens moest namelijk in de toekomst de „A" van Auto mobielen worden. In 1950 kon dat heuglijke feit ge vierd worden. Btfna vier jaar geleden reeds is, in het diepste ge heim, met de bouw van een geheel eigen personenwagen begonnen. Achter gesloten deuren vertelde Huub van Doorne zijn plan aan enkele medewerkers. In de loop der jaren groeide het aantal, dat bij de ontwikkeling een rol heeft gespeeld tot honderd vijftig man. Het groeiproces verliep zonder horten en stoten. Er werd eerst een kleine bestelwagen gebouwd, waarmee ongemerkt het nieuwe principe van de aan drijving werd beproefd. Al die tijd hamerde dr. Huub erop, dat de wagen zijn tijd technisch jarenlang vooruit moest zijn, zonder dat daar bij uit het oog mocht wor den verloren, dat het totale produkt ondanks een zo laag mogelijke aanschaffingsprijs Op 19 december j.l. werd voor Z. K. H. Prins Bernhard het geheim van de DAF onthuld. In het voorportaal van de manege in Deurne toonde dr. Huub van Doorne de „ver wezenlijking van zijn droom." een volwaardige auto moest worden. En het grondthema was, „wij beleven nu de op komst van de automatische koppeling, wel dan introdu ceert de DAF ook nog de automatische versnelling". Intussen werd ook begon nen aan het ontwerpen van het model. Opnieuw zette dr. Van Doorne zijn visie uiteen: een Nederlandse auto voor het, Nederlandse gezin". Na- der gepreciseerd kwam die gedachte hierop neer, dat een carrosserie moest gor den ontworpen, die met de afmetingen van een kieme auto het uiterlijk van een normale wagen moest hebben, die bovendien „Europees" van lijn moest zijn, zonder dat het comfort eraan werd opgeofferd en die voorts een royale ruimte voor de bagage had. Een auto dus, die een compromis vormde tussen lijn en com fort. Zo experimenteerde men door; jaren achtereen. Nadat verschillende ontwikkelings stadia waren doorlopen, wer den vier proefwagens ge bouwd. Eén ervan kwam te recht in de experimentele afdeling van de fabriek en werd er dag en nacht be proefd. De drie andere gin gen, op simpele wijze, maar bijzonder doeltreffend geca moufleerd (voor een andere motorkap en achter een grauw linnen dakje, waar door een soort bestelwagen- tje ontstond) de vaderland se wegen op. Zodra het don ker was reden ze de fa- briekspoorten uit. En, hoe wel het moeilijk was om het geheim te bewaren, het luk te. Het gebeurde wel eens, dat een listige fotograaf toch zijn slag wilde slaan. Ook daar was echter op gerekend. Zodra men onraad vermoed de, werden vanuit de auto de stralen van een sterke schijnwerper gericht op de lens van het gesignaleerde fototoestel. Aldus bleef de nieuwste auto ter wereld ge heim tot op de dag van van daag, „het uur D", zoals de ingewijden het moment noemden, waarop wij U thans de details van Neder lands eerste personenauto mogen onthullen. Hnd. De experimentele wagens zijn overal in Nederland beproefd. Als er geen „pottekijkers" in de buurt waren, werden zij van hun camouflage (achter: huif van zeildoek; voor: dub bele motorkap) ontdaan. Het scherm is opgetrokken.Uit de schijnwerpers dalen de lichtbundels neer. Zij waaien uiteen bij het bereiken van bun doel. Daar staat, stralend in een krans van licht, duizenden kaarsen sterk, de eerste Nederlandse personenauto, de auto van DAFVan Doorne's Automobielfabriek te Eindhoven. De bokaal met bruisende champagne in de rechterband en de beschuit met muisjes in de linkerhand, zo wordt de „geboorte" gevierd. En, al dat enthousiasme is niet Zonder reden. Het gaat namelijk om een „wonderkin of, om wat prozaïscher taal te gebruiken, een were primeur. De personenauto van de DAF. de venvezen- lijking van een dertig jaar oude droom van twee energieke broers, wier harmonische samenwerking heeft geleid tot een concern met wereldfaam, is niets meer en niets minder dan een sensatie van de eerste orde in de hedendaagse wereld van de automobiel. Die op winding geldt niet zozeer het uiterlijk en evenmin het interieur, al zijn ook die twee lacetten van het voertuig ieders bewondering waard. Deze overigens niet te mis kennen waarden van de benjamin onder de automobielen vervagen namelijk bij liet ontdekken van een mechanisch nieuwtje, dat uniek is voor een auto en dat dan ook geen nieuwtje, maar groot nieuws genoemd moet worden: de Variomatic, een eenvoudige constructie, die de aan" drijfkracht automatisch op de achterwielen overbrengt. Een constructie, waarvan de idee is geboren in het brein van dr. Huub van Doorne en die onder zijn stimulans en leiding is gegroeid tot één homogene conceptie. De auto, die DAF thans lanceert en die de volgende week op de RAl-tentoonstelling in Amsterdam debuteert, is de eerste en enige wagen in zijn prijsklasse, die in de standaarduitvoering geleverd wordt met een automatische koppeling en met een automatische versnelling volgens een eigen ontwerp. vergroot. De spatborden lopen niet met de motorkap mee omlaag, zoals dat ach ter evenmin het geval is bij het koffer deksel. Zowel de voor- als achterruit zijn groot en ook opzij heeft men een royaal uitzicht. Aan de achterzijde treft men niet de glooiende lijn als bij de motorkap. Hier is dus sprake van het klassieke ponton-model, waardoor zoveel mogelijk kofferruimte kon worden ge creëerd. Voorts deed het ons een genoe gen, te mogen constateren, dat zeer sober met chroom is „gewerkt", waar door het uiterlijk aan allure heeft ge wonnen. Overziet men zo het produkt, dat de DAF thans indroduceert op de markt van de personenwagens, dan kan zon der overdrijving worden vastgesteld, dat dit Nederlandse produkt in de ge hele automobielwereld, van klein tot groot, veel opwinding en opschudding zal veroorzaken. Hier staat namelijk de goedkope, kleine volautomatische auto, zonder dat er gebruik moest worden gemaakt van de hydraulische appara tuur, zoals by de grote Amerikaanse wagens en sommige Europese wagens bet geval is en die om deze reden reeds kostbaar in aanschaf zijn. De DAF heeft de moedigste stap, welke een debute rende industrie kan ondernemen, ge waagd. Zy heeft namelijk vebroken met al het conventionele in een voornaam onderdeel van de automobiel: de trans missie. Door niet reeds door voorgan gers gebaande paden in te slaan, heeft de DAF een groot risico genomen. De gevolgen ervan zijn niet te overzien, maar laten zich toch wel enigszins gis sen. Is het, aldus menen wij tenminste, niet zo, dat de kans op een eventuele mislukking van het thans in praktijk gebrachte revolutionaire idee veel klei ner kan worden geacht, nu een be trouwbare naam als de DAF aan het produkt is verbonden? RUUD VAN DEN HENDE Het voorfront met de De Variomatic" Elk achterwiel wordt door een V-snaar aangedreven. De snaar loopt over twee schijven, die ieder bestaan uit twee ten opzichte van elkaar verschuifbare schijfhelften. 1.18 meter, en de grootste lengte is 3.G0 meter, de grootste breedte 1.44 meter en de grootste hoogte 1.44 meter. De in wendige breedte is voor 1.20 meter en achter 1.25 meter. Het gewicht van de wagen is 575 kg, de maximum snelheid 80 km. per uur en het benzineverbruik 1 op 17. een boring en slag van resp. 76 en 65 mm. Het maximale vermogen van de motor is 22 pk. bij 4000 omwentelingen per minuut. De motor zit voor in de wagen, terwijl de transmissieorganen achter zijn opgesteld, Aangezien de wagen geen smeerpun- ten heeft, blijft het onderhoud in de prac- tijk beperkt tot het geregeld controleren van het olieniveau in het carter. De wielbasis van de wagen is 2.05 meter, de spoorbreedte zowel voor als achter Wat het uiterlijk betreft, voor wij een beeld van de vorm van de wagen wil len geven, zij opgemerkt, dat de twee- deurs sedan een zelfdragende carrosserie van geperst staalplaat heeft. Het voor front heeft een glooiende motorkap, die mogelijk werd, omdat de motor twee liggende cilinders heeft. Het vooruitzicht van de bestuurder is daardoor uiteraard De achterzijde van de DAF-auto.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 3