DE KLOKKENLUIDER VAN DE NOTRE DAME Q Nina, een liefde in weerwil van het IJzeren Gordijn Ober Bram Neuteboom gaat volgende week met pensioen DOOR EEN ZATERDAGSE BRIL Films in Frans Hals N.Ph.0. concerteert voor het P.E.N. I 2 WA ARDE 'WAARDEMAKER Spektakelstuk Van Jean Delaunoy Cinema Palace De Spaanse Vlieg AGENDA The King and four ueens Reprises Deze week in Lido GROEN C „Ein Walzertraum" Kelnersvak 46 jaar met hoofse zwier beoefend to sevilla orange marmelade ZATERDAG 8 FEBRUARI 1958 PAGINA in Rembrandt Films: Diversen Apotheken en dokters diensten Haarlem Aerdenhout Bloemendaal Heemstede Overveen Santpoort Lwcor neemt "li vaker M CENTRALE VERWARMING POW-R-MATÏC Oliebranders Haarlemse Raad voor de Jeugd Burgemeester Cremers over „Robot of Democratie" Burgerlijke Stand Haarlem Muzikale klacht voor G. en W. Passagierslijsten Z ANDVOORT Feest van de jeugd RENAULT kopen. GARAGE DEN HOUT II A lil O MOOH3 Hoge schoenen en steunzolën In Haarlemse raad Protestantse fracties gaan fusioneren K.A.B,-Kring Noord FILMJOURNAAL De klokkeluiderWie zou het anders kunnen zijn dan Quasimodo, de bultenaar van de Notre Dame, die zijn idool, de zigeunerin Esmeralda uit de klauwen van de beul redt, haar meesleurt naar de veilige transen van de Notre Dame om haar in r" - nederigheid te dienen en voor haar Het kostelijke, soms wat pikante ver haal van „De Spaanse Vlieg", een vooral aan ouderen welbekend toneel stuk van Franz Arnold en Ernst Bach, valt deze week verfilmd en wel in Rem brandt te genieten. Vier dorpsnotabelen worden twintig jaar lang beduveld door een fraaie Spaanse danseres, die de he ren stuk voor stuk en zonder dat zij het van elkaar wisten, had wijsgemaakt, dat zij een zoon had, voor wie zij trouw alimentatie betaalden. Een handige ad vocaat komt in het bezit van de alimen tatiestukken en dan beginnen de verma kelijke verwikkelingen, omdat de goede naam van de notabelen ernstig ge schaad dreigt te worden. Tenslotte komt alles uiteraard weer in orde. Het geld is naar charitatieve instellingen ge gaan, die beheerd worden door de pin nige echtgenotes van de notabelen. Een film, die soms een tikje ondeu gend is, toegankelijk vanaf achttien jaar CINEMA-PALACE: Notre Dame de Paris, 18 j. 2, 4.15, 7, 9.15 uur. FRANS HALS: T.m. wo.: Begeerte en zonde, 18 j. 2.30, 7, 9.15 u. Zo. 2, 4.15, 7, 9.15 u. Di. één avondvoorstelling om 8 uur. Do.: Zij die zich verkopen, 18 j. 2.30, 7, 9.15 uur. LIDO: Nina, 14 j. 2, 4.15, 7, 9.15 uur. Zo.-ochtend: Mysterieus Azië, a. 1., 11 u. LUXOR: The king and four queens, a. 1. 2. 7, 9.15 uur. Za. en zo. 2, 4.15, 7, 9.15 uur. MINERVA: Tm. zo.: Vader tegen wil en dank, 14 Za. en zo. 7, 9.15 uur. Za. en zo.: Knock on wood, 14 j. Za. 2.30 u. Zo. 2, 4.15 u. Do.: De voddenrapers van Abbê Pierre, 14 j 8.15 uur. REMBRANDT: De Spaanse vlieg, 18 1. 2, 4.15, 7. 9.15 uur. Zo.-ochtend: In het jachtgebied der haaien, a. L 11 uur. ROXY: Tm. zo.: De terugkeer van Lemmy Caution, 18 j. 2.30, 7, 9.15 uur. Zo. 2, 4.15, 7, 9.15 uur. Ma. t.m. do.-middag: Vera Cruz, 14 j. 2.30, 7, 9.15 uur. STUDIO: Tm. zo.: Het loon van de angst, volw. - Za. 2, 6.45, 9.15 uur. Zo. 1.45, 4.15, 6.45, 9.15 u. Ma. t.m. do.: Les diaboliques, volw. 2.15, 7, 9.15 uur. Zo.-ochtend: In einer kleinen Konditorei, alle leeft. 11 uur. Zaterdag 8 februari Stadsschouwburg, 20 uur: Hoofdstad Ope rette met „Ein Walzertraum" van Oscar Straus. Gebouw Cultura, 20 uur: Contactavond van het Instituut voor arbeidersontwikke ling, m.m.v. „De Gong". Krelagehuis: Internationale Badminton kampioenschappen. Zondag 9 februari Krelagehuis, 9 en 14 uur: Internationale Badminton-kampioenschappen. Concertgebouw, 14.30 uur: Concert door het Hekster Kwartet. Programma: Werken van Schubert, Dvorèk en Franck. (Ge loof en Wetenschap). Stadsschouwburg, 20 uur: Hoofdstad Ope rette met „Ein Walzertraum" van Oscar Straus. Maandag 10 februari Stadsschouwburg, 20 uur? Rederijkerska mer „Alberdingk Thijm" met het toneel stuk „Het geschenk". Regie: Jan W. van de Ven. (R.-K. Blindenbond ..St.-Odilia"). Brinkmann, Groote Markt, 20 uur: Pater Suasso de Lima de Prado W.P. spreekt over „De boeiende belevenissen in worste lend Afrika". (Geloof en Wetenschap). Frans Halsmuseum, 20 uur: Prof. dr. G. Stuiveling spreekt over Simon Vestdijk. (Volksuniversiteit). Minerva-theater, 20.15 uur: Lourdesavond. Apotheken: Frans Hals-Apotheek, Frans Halsplein 1, tel. 11180; Apotheek Buzink, Lange Veerstraat 19, tel. UOOO. Doktersdienst: Men belle nummer 11990. Tandartsen: W. Brandt. Heemsteedse Dreef 58, Heemstede, tel. 39330; A. J. G. Hop, Santpoorterplein »19, Haarlem, tel. 16775. Zieken ver voer: GGD, tel. 14141; Margriet, Turfmarkt 10 rd., tel. 21400. Apotheken: Apotheek Schotsman, Bin nenweg 206208, Heemstede, tel. 38320. Doktersdienst: C. Kroon, Burg. Den Tex- laan 12, tel. 26073. Wijkverpleging: Zr. H. J. G. Lugthart, Anjelierenlaan 5, tel. 26876. Tandartsen: Zie onder Haarlem. Apotheken: Elswout Apotheek, Bloemen- daalseweg 341, Overveen, tel, 16760; Sant- poortse Apotheek, Bloemendaalsestraatweg 145, Santpoort-Station, tel. 02560-8249. Doktersdienst: C. Eenhoorn, Bloemen- daalseweg 17, tel. 54003. Wijkverpleging: Zr. J. R. E. de Bruyn, Plantsoenlaan 5, tel. 52368. Tandartsen: Zie onder Haarlem. Apotheken: Apotheek Schotsman, Bin nenweg 206—208, tel. 38320. Doktersdienst: P. M. van der Gugten, Heemsteedse Dreef 37, tel. 39903; J. J. van Luin, Bronsteeweg 76, tel. 34445. Tandartsen: Zie onder Haarlem. Apotheken: Elswout Apotheek, Bloemen- daalseweg 341, tel. 16760. Doktersdienst: C. R. Post, Gillis School meesterlaan 2, Haarlem, tel. 10367. Wijkverpleging: Zr. J. R. E. de Bruyn Plantsoenlaan 5. Bloemendaal, tel. 52368. Tandartsen: Zie onder Haarlem. Artsen: M. Trooster, W. Daniëlslaan 14, Santpoort, tel. K 2560-8410. Apotheken (ook nachtdienst): Santpoortse apotheek, Bloemendaalsestraatweg 145, Santpoort, tel. K 2560-8249. het brood uit zijn mond te sparen. Tot zij beiden om het leven komen en samen in een graf belanden, waar ze dan eindelijk, zij het minder con- fortabel dan hij althans gehoopt had, verenigd zijn. Jean Delannoy heeft van Hugo's ro man een kleurenfilm gemaakt, waarin hij op zijn manier de legende naver telt. Hij was niet de eerste die het verhaal in een film heeft gevat. Holly wood heeft het al gedaan in de stomme jaren van de film, en afgaande op onze herinnering, geloven wij dat ér niet veel verschil is na al die jaren. Want ook Delannoy ontkomt niet aan de me lodramatische effecten, die van het dra ma afdruipen, overal waar de massa in beweging komt of de bultenaar lik kebaardend rondsluipt. Om van Lollo maar niet te spreken, die hier weder om aanwezig is om redenen, die wel spectaculair zijn maar niets met talent te maken hebben. Delannoy heeft er maar weer eens een kijkspul van gemaakt, met veel la waai, veel kleur, veel van alles, maar weinig film. In het begin 'ijkt het er op, dat hij ons een drama zal laten zien, dat nadrukkelijk visueel binnen de transen van torens gehouden wordt, maar zodra hij de kans krijgt begint hij druk en massaal en volks te doen in de nauwe straatjes van Parijs, en we zitten midden in het openluchttheater, waar geen film aan te pas komt. H'j heeft zijn kleuren niet slecht gebruikt, dat wil zeggen, met zorgvolle aandacht voor de technische weergave, maar waar dienen ze eigenlijk voor? 18 jaar. Vier jonge weduwen van gesneuvelde dieven-broers wonene samen met hun schoonmoeder een bejaarde vrouw met de baard in de keel, die trefzeker heid met een vuurwapen, paart aan dic tatoriale neigingen op een eenzame hoeve, waar goud van een bankroof ligt verstopt. Moe kent de plaats en de schoondochters wachten al twee jaar het moment af, waarop zij het geheim ieder voor zich kunnen ontfutselen. De komst van een avonturier roept bij de heb zuchtige dames amoureuze gevoelens wakkei-, die zij natuurlijk trachten te combineren met 'n verhouding teneinde de begeerde buit te bemachtigen. Geen wonder, dat de stoere manspersoon (Clark Gable) al knipogend en minne kozend zijn best doet en tweevoudig slaagt. „The king and four queens", een matige pseudo-western in kleurig cine mascope, geregisseerd door Raoul Walsh, is geschikt voor alle leeftijden. In Studio draaien deze week twee films van de bekende Franse filmregisseur Henri-Georges Clouzot. Tot en met zon dag Het loon van de angst, waarin Clou zot een beeld geeft van de hopeloosheid van het leven, het harteloos treffen van het lot en de uitzichtloze verveling aan de zelfkant. Een beklemmende film voor volwassenen. Van maandag tot en met donderdag Les diaboliques. Eveneens voor volwassenen. In Roxy draait tot en met zondag De terugkeer van Lem my Caution met Eddie Constantine in de hoofdrol. 18 jaar. Van maandag tot en met donderdag Vera Cruz 14 jaar. In de avondvoorstellingen tot en met zondagavond in het Minerva-theater te Heemstede een kostelijke creatie van Fernandel in de film Vader tegen wil en dank. 14 jaar. In de middagvoorstellin gen van zondag Knock on wood, even eens 14 jaar. Donderdagavond De vod denrapers van abbé Pierre. 14 jaar. Advertentie •-ViU" Advertentie BLOEMENDAAL TELEF. 54855 Begin 1955. De vier bezettingsmach ten Engelsen, Amerikanen, Fransen en Russen hebben nog vaste voet in Wenen. In deze niet meer zo chaoti sche en angstige stad leert een Ame rikaanse journalist een Russisch meisje kennen. Het is duidelijk, dat de twee van elkaar gaan houden. Is er voer deze liefde onder het IJzeren Gordijn door een kans? Het meisje Nina heeft zich slechts aarzelend tot een afspraak laten ver leiden. Uit haar star masker spreekt de angst. Op een slinkse manier slechts kan zij de jonge Amerikaan ontmoeten. Haar chefs zij is werkzaam op het persbureau Tass, een half-militaire ge meenschap laten haar gangen na gaan en maken haar duidelijk dat een dergelijke omgang hoogst ongewenst is. Toch zet het meisje door. Onbeschoft optreden van een der Russen resulteert in zijn dood. De Amerikaanse journa list moet vluchten naar een kennis in de Oostenrijkse bergen. Nina zal wor den teruggezonden naar Moskou. Maar ook zij weet onder te duiken. Na en kele wel wat gezochte misverstanden, waardoor beiden in de grootste onze kerheid verkeren omtrent eikaars wel varen, heeft deze geschiedenis een blij einde. Men ziet de twee gelieven onge dwongen, bevrijd van een zware last, lopen door een vrolijk vlaggend Wenen dat de geallieerde troepen zo juist heb ben verlaten. Zo ongeveer is het verloop van de film Nina door Rudolf Jugert gemaakt naar de roman: Romeo en Julia in Wien. Een film, die niet meer beoogt te vertellen dan een aangrijpend ver haal, die geen opmerkelijke of origine le verteltrant bezit, maar de feiten voor zich laat spreken. Intussen zijn deze feiten wel zo, dat men geboeid de ge schiedenis volgt. Met name de druk, die de Russen op Nina uitoefenen, de sfeer in de Sovjet-gemeenschap en de angst die_ spreekt "it de oogopslag van het meisje laten niet na indruk te ma ken. Jugert die wij kennen van: 's Nachts langs de weg heeft voor zijn Nina een goed type uitgezocht. Het meisje Anouk Ai née is heel geloofwaardig de jon ge Russin, die door een het moet gaan alvorens zij de stem van haar hart vrij elijk kan volgen. 14 jaar. In de Ridderzaal van het Haarlemse stadhuis heeft vrijdagavond burgemees ter mr. O. P. F. M. Cremers in het kader van de door de Haarlemse Raad voor de Jeugd georganiseerde lezin genreeks „Haarlem, onze stad, ons werk, ons leven" gesproken over het onderwerp „Robot of Democratie". Uit zijn betoog hebben de vele aan wezigen de conclusie mogen trekken, dat het ambtelijk apparaat waarmee een overheidsdienst veelal is toegerust in de verste verte niets te maken heeft met de gevoelloze werkwijze van een robot. Integendeel. Mr. Cremers heeft hun dat aan de hand van talrijke gre pen uit de ambtelijke praktijk duide lijk gemaakt. De vaak uit statistieken verkregen gegevens worden met de grootste zorg en behoedzaamheid door de overheid gehanteerd. Wanneer echter deze gegevens kritiekloos worden aan gewend dan is het de taak van de de mocratische bestuurder om in te grij pen. In dit verband betreurde mr. Cre mers het, dat van de zijde van het publiek zo weinig goede kritiek wordt geleverd op de beslissingen en beslui ten van de overheid. Men praat wel en men heeft ook vaak kritiek, maar die is dikwijls van overtuigingskracht ge speend. Hij deed dan ook een dringend beroep op de jongelui daadwerkelijke belangstelling te koesteren voor de ver richtingen van de overheid. „Indien bij u een gemeenschaps-interesse aanwezig is, dan maak ik mij voor de jongelui, die u te leiden hebt, geen zorgen". Aan het begin van zijn betoog gemoede lijk en los van papier verklaarde de heer Cremers het een voorrecht te vinden, dat hij de voordrachtenreeks van de Haarlemse Raad voor de Jeugd had mogen openen. Sprekende over burgerzindagen zei hij, dat die alleen maar in die zin slagen, dat er in de dagbladen verslagen komen, „die klin ken als een klok". Een lezingenserie, zoals de Haarlemse Raad voor de Jeugd had opgezet, had meer zijn sym pathie en hij meende dan ook, dat de initiatiefnemer precies „roos" ge schoten had. De bijeenkomst werd geopend door de voorzitter van de Haarlemse Raad voor de Jeugd, de heer W. van Liemt, die in het kort nog eens de opzet van de voor drachtenserie uiteenzette. Hij sloot de bijeenkomst, die muzikaal werd geïllus treerd door vier leden van de Stedelijke Gymnasiale Muziekvereniging Linos", ook weer. GEBOREN: C. M. Bouma-Herben, z.; E. H. Kroonenberg-Slappendel, z.; A. Maertens-van Helden, z.; W. M. de Rieu-Schreuel, z.; M. Versteeg-de Swart, d.; H. Noordbruis-Bouman, d.; J. de Boer-Jelmersma, d.; M. J. H. Hekker- van Kessel, d.; C. H. Th. van der Kroft- Smit, d.; J. Everts-van den Berg, d. GETROUWD: H. F. Hetem en A. M. van Schooten. OVERLEDEN: L. Vermeulen, 78 jr., Frans Halsstraat; A. D. Stöver, 61 jr.; Pepijnstraat; C. Dijkhuizen, 66 jr., Maerten van Heemskerkstraat; W. Poelwijk, 84 jr., Kamperlaan; J. Wit- teveen-Diek, 74 jr., Rijksstraatweg; A. van Gulik-van Leeuwen, 76 jr., Oranje plein; P. M. J .J. Sopers, 80 jr., Kin- derhuissingel. Wie er gisteravond op uit was om een paar uurtjes uitgebreid te lachen, kreeg het volle pond bij „Ein Walzer traum een operette op muziek van Oscar Straus, in de Haarlemse stads schouwburg gebracht door de Hoofd stad-Operette onder auspiciën van de Stichting „Geloof en Wetenschap". Re gisseur Otto Aurich had de romantiek en de charme sterk naar de achter grond gedrukt en het accent op de klucht gelegd. Hij kon ons inziens moeilijk anders, omdat verreweg het grootste deel van zijn spelersmateriaal ongeschikt was om charme en roman tiek te presenteren. Het is dus een klucht geworden die veel ruimte vrij liet voor spoetniks, erdsatellieten en bestedingsbeperking' en waaraan de liefhebbers van dit genre veel plezier beleefd zullen heb ben. Het verhaal van de dochter van Vorst Joachim XIII, wier bruidegom in de huwelijksnacht er vandoor gaat, omdat hij feitelijk gedwongen werd te trouwen, bleek voldoende te zijn om al le mogelijke en onmogelijke situaties te scheppen, waartoe de dirigente van een damesorkest het hare in een speelse amourette met de bruidegom bijdroeg. Wat zang betreft, kunnen wij kort zijn; Rosy Parrish (de dochter), Jan Handerson (Niki) en Lizzi Schöffmann (dirigente) voldeden uitstekend. Zij zon gen licht en gemakkelijk, waren glas helder en maakten van hun rollen een gave creatie. De overigen staken daar bij opvallend af. Daartegenover stond, dat er voortreffelijk geacteerd werd. Vooral Otto Aurich en Fritz Steiner toonden zich meesters in de kolder, ge boren clowns, die weten wat een goed lachs publiek waard is. Het orkest onder leiding van Wilhelm Rettich gaf prachtig partij. De dirigent verdient een extra compliment, omdat hij even gloedvol aan het werk bleef, wanneer tussen de bedrijven door vele van zijn toehoord(st)ers heerlijk aan de kwebbel togen en de muziek gebruikten als een welkome omlijsting van huise lijke gesprekken. W.H. Op ons bureau aan de Smedestraat te Haarlem ligt de passagierslijst ter inzage van het s.s. „Zuiderkruis". Het schip is onderweg van Tandjong Priok naar Amsterdam, waar het 20 februari verwacht wordt. De afdelingscommissie voor het jeugd werk in de parochie van St.-Agatha te Zandvoort, organiseert a.s. zondag een feestavond in het parochiehuis. De verkenners, welpen, gidsen en kabouters zullen deze avond zelf verzorgen. Prij zen zijn beschikbaar gesteld voor de groepen die de beste prestaties hebben geleverd. Pasoor H. Brans zal een causerie hou den over het jeugdwerk. ,i De Brinkmann-habitué's zullen vanaf dinsdag iemand missen in het be faamde Haarlemse établissement. Ober Abraham Neuteboom (voor zijn vaste klanten en vrienden veelal „Bram") wordt die dag vijfenzestig jaar en zal daarom wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd af- i scheid nemen van het kelnersvak, dat hij zesenveertig jaar met hoofse zwier beoefend heeft. De directie van de N.V. Exploitatie Maatschappij v. h. Gebr. Brinkmann en andere autoriteiten zullen hem bij die gelegenheid terecht wel inet loftuitingen overladen. Hij heeft het er in alle opzichten naar ge maakt, deze markante ober, schijnbaar onvermoeibaar en onverstoorbaar, die met vriendelijke terughoudendheid altijd raak weet te schieten bij zijn klanten en door die eigenschappen ten zeerste gewaardeerd wordt. „Als ik ze vertel, dat ik weg ga, willen ze het niet geloven," vertelde de ober ons. „Ik zie er zelf ook wel tegen op, omdat ik niet tegen afscheids-gedoe kan en omdat ik altijd plezier in mijn werk heb gehad." En dat laatste klinkt alles behalve obligaat. Wethouder van der Werff zal zijn we kelijks spreekuur niet op woensdag 12, maar op donderdag 13 februari houden des middags van 3 tot 4 uur ten raad- huize van Zandvoort. Advertentie KOOPPLANserieus onderzoeken en proberen Gedragslijn, welke nooit teleurstelt R. 4: 1 op 17. Dauphine: 1 op 16. Frégate: 1 op 11. Langdurige fabrieksgarantie incl. arb.loon. Vraag eens vrijblijvend nadere inlichtingen Advertentie Van ouds bekend Tel 14609 Officieel Phillps-reparateur Kruisstraat 38 Haarlem Een zurige Spaanse schone, Estella geheten, vormt dè -wistappel van be geerte in een v'ssersdorpje. Zij brengt alle mannen het hoofd op hol. en er is bijvoorbeeld een rijke reder, die haar huwen wil. Hoewel Estella haar zinnen gezet heeft op de zoon van de reder, hu zij de vader, met dubieuze oog merken. Daar komen uiteraard de no dige verwikkelingen van, die in de fraaie filmtitel aangekondigd worden. De film draait tot en met woensdag in Frans Hals. Ti i ar.t 18 jaar, meent de K.F.C. Donderdag draait in Frans Hals een soortgelijke film, „Zij, die zich verkopen", eveneens toegang acht tien jaar. Wie vorige week zaterdag goed zijn krant heeft gelezen, heeft twee berichten opgemerkt, die volkomen eikaars tegenpolen zijn. Op de ene pagina -tond vermeld, dat Den Haag dit jaar geen bloe- menkoningin zal begroeten en ook geen andere attracties zal bieden, op een andere pagina kon men le zen, dat Haarlem weer een twintig bloemenmeisjes op straat en zelfs over de grens gaat zetten, terwijl er voorts nog enkele spectaculaire evenementen op het programma staan. Het argument, dat Den Haag temidden van de van alles organi serende steden door zijn niets-doen een unieke attractie wordt, gaat helaas niet op. Ten eerste, omdat de Residentie heel graag wat zou organiseren, maar geen centen heeft. Ten tweede, omdat het niets doen van Den Haag helemaal geen attractie is, getuige althans de bittere uitlatingen irt Haarlems gemeenteraad. Ik laat nu in het midden, of wij ons in Haarlem niet gelukkiger zouden voelen, als er helemaal niets gebeurde. Wij zitten echter met de harde realiteit, dat Haar lem wel centen heeft, en zelfs een heleboel dubbeltjes. En die moeten wij besteden. Laat Den Haag zich maar beperken. Goed, de bloemen meisjes trekken er dus weer op uit. Hopelijk met een frisser en vlotter melodietje voor haar lof lied dan vorig jaar. Bij de Stichting, waar men via die zusjes van Flora het buitenland wil stichten, wor den ijverig mappen aangelegd, plannen worden ont- en verwor pen en tenslotte zwermen de meis jes uit, vrolijk als lente-klokken. Er zit dus muziek in. Maar er komt nog meer, heb ik gelezen. Een unieke taptoe met honderden muzikanten zal onder leiding van de heer Van der Peyl een klan- .kenfeest organiseren, dat reeds, voor drie dagen later het konin- ginnefeest begint, de klap op de vuur-peyl zal zijn. En of dat alle maal niet genoeg is, komen er nog vier draaiorgels uit Friesland en even zovele uit Noordholland om te proberen elkaar de slinger af te steken. Kijk, zo'n feest mag u niet mis sen. Misschien wordt dit regionaal orgelconcours ooit internationaal. Het draaiorgel is meer dan eens een dankbaar onder werp geweest voor zalige be spiegelingen. Ik heb u wel eens meegenomen naar onzt buurt, waar het draaiorgel het leven plotse ling een andere kleur gaf. Wan neer op een stille zomeravond plot seling een aria uit La Traviata met huppelende klanken duor de straten kringelt, zijn binnen een paar seconden alle flat-ramen be zet met kinderkopjes en ziet een of ander deugnietje wel kans in haar ponnetje de straat op te glip pen en achter op het orgel te kruipen. In de binnenstad, waar Jupiter met rinkelende bekken opereert, is het niet minder fees telijk. Vooral op zaterdagmiddag, wanneer je hortend en stotend je een weg zoekt door de drukte, maakt het je gelukkig ergens in een zijstraat een draaiorgel te horen. Daarom heeft het mij deugd ge daan, dat Haarlem nu middels de Kring van draaiorgelvrienden een stadsdraaiorgel heeft gekregen, een stedelijk pierement dus, dat hopelijk niet een mislukt ex-pierement wordt. Intussen heeft de redactie een brief in mineurtoon bereikt van de reeds genoemde Vrienden. Daar in wordt verteld, dat Haarlem nog maar twee draaiorgels heeft, die een moeizaam bestaan gaan leiden, de organisten in ieder geval. De mensen worden steeds minder geefs, zeggen zij, en het wordt de orgelman steeds moeilijker de slin ger draaiende te houden. Die brief heeft mij een beetje verontrust. Zover laten wij het toch niet komen, dat de orgelman zijn vrije beroep moet laten schie ten en een beroep ga^ doen op de overheid? Hij heeft recht op onze centen. Anders kunt u er zeker van zijn, dat onze gemeente raad weer twee stadso-'ganisten gaat benoemen. En dat kost u dubbel tjes. Van huldigingen weet ober Bram wel iets af. Dat blijkt al uit de lintjes en médailles naast het cijfer 18 op zijn re vers. Ter gelegenheid van zijn zilveren jubileum bij Brinkmann, vijf jaar gele den. werd hij onderscheiden met de zilveren Hocres-médaille en met de gou- den speld van de katholieke kellners- bond. Tevoren had hij bij het Haarlem- se Lion d'Cr gewerkt en toen hij daar tien jaar in dienst was, werd hem reeds de bronzen medaille van de Horecaf verleend. Een kellner is een mensenkenner. Hij maakt zijn klanten in allerlei situaties mee en dat zal wel de oorzaak zijn van de onverstoordheid, die vooral kellners van het oude stempel eigen is. „Je leert de mensen schatten", vertelde ober Bram ons. Over persoonlijke schan daaltjes, waar hij stellig weet van moet hebben, laat hij terecht - en voor de betrokkenen geruststellend - nooit iets los. Wel vertelt hij van de veranderin gen ten goede gedurende de tientallen jaren, dat hij zijn vak beoefent. Vroe ger waren er nog mensen, die vonden, dat zij de ober met een „pssst", een fluitgeluid of een trillend vingertje kon den roepen. Wanneer de ober daaarop (terecht )niet reageerde kwam er chef aan te pas en dan moest de „on beleefde" ober dikwijls nog ken voor koning-klant. Dat klantenras is thans gelukkig uitgestorven. Het fooienstekel is ook, vergeleken bp vroe ger, ten goede veranderd, door de in voering van het „inclusief Daarbij komt vaak nog de „overtip die voor een oude kellner altijd weer gunstiger is dan voor jongeren - vertelt ober Bram. Werktijden voor de kellners van 's morgen, negen uur tot midder nacht en soms tot een uur of drie in de nacht waren vroeger heel normaal. Dat de kellner dan om negen uur de volgende morgen weer present was, eveneens. „Je lichaam ging er naar staan", aldus ober Bram. Last van zijn voeter. heeft hij nooit gehad, dank z(j zijn gewoonte altijd hoge schoenen met ikke zolen en steunzolen te dra gen. Merkwaardigerwijs is hij in zijn De beide prot.-chr. partijen in de Haarlemse gemeenteraad, de A.R. en de C.H.U., zullen na de gemeente raadsverkiezingen op 28 mei van dit jaar, één gezamenlijke fractie gaan vormen in de raad. Tot nu toe had ieder dier partijen een eigen fractie, hoewel er een nauwe samenwerking tussen beide bestond. Met name hiel den beide prot.-chr. fracties gezamen lijke fractievergaderingen. Met de Staatk. Gerei'. Partij, afd. Haarlem, worden nog besprekingen gevoerd over aansluiting bij deze prot.-chr. fractie. De Staatk. Geref. Party is in de Haar lemse raad niet vertegenwoordigd. De A.R. en de C.H.U. zullen bij de komende gemeenteraadsverkiezingen dan ook optreden' met één gemeen schappelijke lijst. Een en ander bete kent niet, dat een der betrokken par tijen hiermee afstand zou hebben ge daan van zijn beginselen of zijn visie. Het betreft alleen praktische samen werking. Donderdag 13 februari viert de K.A.B. kring Noord in samenwerking met de K.A.V. een vastenavond. Hier voor is geëngageerd het van de radio en televisie bekende duo de Notekra- kers, terwijl enkele dames van de K.A.V. ook iets ten gehore zullen bren gen. Natuurlijk wordt er gekiend om waardevolle prijzen. vrije tijd een liefhebber van verre wandelingen (naar Zandvoort en over het Bloemendaalse strand terug) en van vissen. Abraham Neuteboom mag dan sinds 1917 in Haarlem wonen, als geboren Leidenaar verzuimt hij nooit op 3 OktO' ber in df Sleutelstad het Ontzet te £e denken met hutspot, haring 4 brood. Na enkele jaren zijn vader, <üe pikeur in de Leidse manege was, ie' holpen te hebben, trok de toen acht tienjarige Bram in 1912 voor het eerst een dienstrok aan in het Palace Ho tel i" Noordwijk. waar hij een paar sei zoenen gewerkt heeft. Daari a kwam hij in hotel Lion d'Or in Haarlem, waar hij tien en een half jaar kellner was. In 1927 begon ober Bram zijn Brinkmann- carrière. Door .kijken en nadoen", zoals hij het noemt, heeft de ober alle fijne kneep jes en trucjes van zijn vak geleerd. Des tijds waren er nog geen georganiseerde vakopleidingen, maar aan het oude be proefde systeem dankt Bram de moei lijk navolgbare uégance bij het vo»<" snijden, serveren, ontsteken van vlart1' puddingen en alle andere handelingen van i?/re Seroutir eerde restaurant-keil- ner. Met plezier vertelt hij van de shoW die op partijen hoogtepunten in zijn loopbaan ten toon gespreid wordt door de kellners. De bekende bruilofs zwaan met ijs bijvoorbeeld en de Om- melette Vesuvius zijn spectakel-stukjes die het altijd uitstekend doen. Ober Bram heeft vele autoriteiten onder zijn klanten gehad. Prins Hendrik kwam wel eens in Haarlem („een goeie klant' laat de ober rich ontvallen) en ook Prins Bernhard is door hem enkele ma len bediend. Buiten de duizenden an dere klanten, die in de loop der jaren iets van de scheidende ober geserveerd kregen n een geheel gevuld concertgebouw heeft, vrijdagavond het Noordhol- lands Philharmonisch orkest onder leiding van Henri Arends geconcerteerd voor de directie en empioyé's van de P.E.N. Het is een goede gewoonte gewor den deze concerten te laten inleiden door de bekende musicus Wouter Paap. Door deze uitleg wordt in niet gerin ge mate het betere begrip ^an de mu ziek bij de vele aanwezigen bevorderd. Wanneer dit dan nog op de vlotte, en uiterst onderhoudende wijze geschied door iemand als Wouter Paap, snijdt het mes aan twee kanten. Paap verstaat op meesterlijke wijze de kunst iets in po pulaire trant te betogen waarbij niet alleen de minder muzikaal ontwikkelden gepakt worden, doch ook diegenen voor wie de taal der muziek minder gehei men bevat. Zeifs de vakman luistert geboeid naar Wouter Paap's explica tie, altijd een wonderlijk mengsel vai) eenvoudige en wetenschappelijke termi nologie. Zo werden de ouverture „Obe- ron" van Carl Maria von Weber en de twee grote werken van Tschaikowsky volkomen begrijpelijk voor iedere luis teraar. De Frar.se violist Gérard Jar- ry speelde Tschaikowsky's vioolconcert met benijdenswaardige techniek en be zielde muzikale overtuiging. Na een iet wat voorzichtig begin, demonstreerde Jarry spoedig een ras-violist te zijn. Het zware concert verkreeg in velerlei opzichten een respectabele vertolking, hierbij conscentieus ter zijde gestaan door Henri Arends en zijn orkest. Na de pauze de Vierde svmphonie van de Russische meester. De symphonisch- dramatische ontwikkeling (zo kernachtig door Wouter Paap in een korte inlei ding gekarakteriseerd) werd door het orkest scherp omlijnd gerealiseerd. Dit drama in klanken, wel eens de biecht van een ziel genoemd, werd fel geac centueerd door de meedogenloze verplet terende fanfares van het koper, die spe ciaal de beide hoekdelen beheersen. Ook de twee middendelen met het unieke Scherzo, bezit in de weliswaar minder spectaculaire melodievorming, toch een uitgesproken melancholie. Een succesvol concert, waarvan vel® bezoekers rijker zijn teruggekeerd. J. v. d. I*

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 2