Het grote seizoen begint pas op 25 maart Zal het eeuwfeest meer worden dan ieus festival? een relig] Cité-Secours biedt onderdak aan onvermogende pelgrims H Genoeg redenen waarom ons bedreigd voelen Wij iUBTpATERHEU IN NAAM VAN DE CHRISTELIJKE CARITAS Dr. Drees antwoordt Boelganin Hervatting onderhandelingen langs de diplomatieke weg Jongen met zijn fiets geslipt en overreden ZATERDAG 8 FEBRUARI 1958 PAGINA 5 S' BERNAOETfE WJcringer 8cho0nllrie kerken is eveneens grote öiedaiii ak gehouden. De duizenden v lr'0Rs en andere pieuze souvenirs, Hek in j de binnenmuren van de basi- hangpv, l°op der jaren werden be- b°nt ali Zfn no? even lelijk en kakel- tbinste yoorheen, maar ze zijn nu ten- venals u, oon en zonder spinnewebben, dels rlS bonderden vlaggen en vaan- *eiaten Pelgrims er hebben achter- Prachtig bungalowkamp op bergweide buiten Lourdes Geen audiëntie Lourdes bereidt zich voor op het eeuwfeest 0© viering van het eeuwfeest der verschijningen begint vandaag (zaterdag) met de opening van een Triduum, tijdens hetwelk de bekende vroegere stenprediker van de Notre Dame te Parijs, Père liquet, de predikaties houdt. Met stijgende spanning heeft Lourdes dit ogenblik verbeid, in een gevecht 'e9en de tijd, dat de stad dreigt te verliezen. Want dewijl de menigte vandaag samenstroomt bij de grot, is de stad nog vervuld van lawaai. Zware vrachtwagens "tef puin en zand denderen door de smalle straten, betonmolens malen, pneumatische beitels worden knet terend in het beton gedreven, draglines happen met hun enorme kaken meters grond uit de rotsige bodem, huizenhoog waaien de stofwolken op. Er heerst een koortsachtige bedrijvigheid; men wil alles tegelijk doen. Er worden straten aangelegd, opgebroken en verbreed, rioleringen vernieuwd en vlaggemasten opgericht. De stad heeft twintig miljoen gulden voor openbare werken Uitgetrokken. Er worden nieuwe hotels gebouwd; Hotel du Vatican wordt met twee etages verhoogd, Hotel Cluny eveneens; ook andere hotels breiden hun accom modatie uit. In tientallen café s en restaurants wordt getimmerd, gemetseld en geschilderd. Zelfs op zondag werkt men door; er mag geen minuut meer verloren gaan, want over enige dagen breekt de stroom los en dan moet Lourdes de eerste tienduizenden pelgrims van de zes miljoen, die men dit jaar verwacht, kunnen Ontvangen. Een geagiteerde stemming beheerst de slad. Het lijkt alsof iedereen bevangen is door de eeuwfeestkoorts. Er is vrijwel geen plekje waar men ongestoord kan lopen, omdat in elke straat wordt gebroken en gebouwd. In de iRue de la Grotte wordt een kolossale erepoort opgericht met een op een Spoetnik gelijkende bol in de top. De tientallen souvenirwinkels zijn reeds geopend; de ver koopsters worden radeloos van de stofwolken, die on ophoudelijk de vitrines belagen; zij vechten met haar plumeaus voor een verloren zaak, want het blijft een stofboel. De winkeliers poetsen hun gevelpuien zonder merkbaar resultaat, al gooien zij emmers water over de straat om het stof te beklijven. Irt de grot der verschijningen is een nieuw modern altaar geplaatst, terwijl het ijzeren afsluithek is verwijderd. Het huis van cle familie Soubirous, een afgedankt arrestantenlokaal. Alleen rond de grot is het nu betrek kelijk rustig, hoewel ook hier nog niet alles klaar is. Evenals jn de stad is gebroken en gebouwd. Eerder wer- den reeds de van 1891 daterende pisci- onder de basiliek afgebroken; de «leuwg groter en beter geoutilleerd Werden achter het heiligdom opge trokken, waar er meer plaats is voor de Pelgrims om bij het baden der zieken bidden, zonder gestoord te worden door de processies naar de grot. Ook ?e grot zelf heeft een goede beurt ge degen. Bezoekers van vorige jaren jennen de heilige plek nauwelijks te- Jug- Het grote afsluithek is verdwenen; net Pompeuze altaar in de grot heeft plaa berp ts gemaakt voor eer moderne, so- 'dre offertafel van marmer, die ver fden week door mgr. Théas geconsa creerd werd. De preekstoel is eveneens yerwfjderd en vervanger door een een voudige stenen lezenaar. De honderden ^rukken en korsetten, die genezen pel- &!jllns aan de grot hadden opgehangen, jun verdwenen; slechts enkele tiental- 2« krukken zijn blijven hangen, roet- wart yan de kaarsenwalm, zodat zij duwejjjks opvallen tegen do zwarte vIbu ^e' bekende beeld van de Onbe- tlinu Ontvangenis heeft zaterdag een n,<e wasbeur' gekregen. Kenners van Lourdes, die in de ko- j^ende maanden het heiligdom bezoe- zullen het als eer. blijde verras- ,ng ervaren, dat de grot door deze vep; sober aan schoonheid ge- als r heeft De grot aantreffen' z0' led rnadette haar honderd jaar ge- sag, is onmogelijk. Maar het oor dat men getracht heeft, de sPronkeljjke situatie weer zo dicht bocp te benaderen door alle over- 'Se toevoegingen te verwijderen. Xjj H He grot heeft men het terrein acht meter verbreed, waartoe een muur uit de Gave is opgetrokken. De rivier, die honderd jaar geleden vlak langs de grot stroomde, werd reeds spoedig omgelegd om de aanleg van de Esplanade mogelijk te maken en is thans ter plaatse enigszins ver smald. Herinneringen aan Bernadette ri„Z?,?isln de afgelopen honderd jaar n® PIaa„E' waar de Heilige Maagd aan öernaaette iS verschenen, veranderd de stad veranderd. Het m vandaag lijkt in bijna niets ÏThou vn wil? ie Van een eeuw ge" leden. m welke peri°de de bevolking groeide van 4000 tot 16000 zielen. De pelgrim heeft moeite, zich nog enigs zins een voorstelling te maken van de omgeving van Bernadette voor en tii- dens de verschoningen. Gelukkig is er echter wel iets bewaard gebleven. Behalve het cachot" in de Kue des Petits Fossés, de als arrestantenlokaal afgedankte ruimte, waarin het verpau perde molenaarsgezm Soubirous in 1856 gratis onderdak vond, het „Maison pa- ternelle", waarin het gezin enige jaren na de verschijning een betere huisves ting vond, en de molen van Boly, waar Bernadette werd geboren, vindt men m Lourdes ook nog de voormalige pasto rie, waar Bernaoette verslag van de verschijningen moest uitbrengen aan deken Peyramale. In het gebouw, dat midden in een tuin aan de Avenue Maransin ligt, dichtbij het station, is maandag een informatiebureau voor pelgrims geopend. Zij kunnen er gratis inlichtingen krijgen over logiesmoge- lijkheden in en rond Lourdes, geld wis selen en treinkaartjes bestellen. Ook het bekende Café Francais be staat nog, het stamcafé van de nota bele cercle aan de Place du Marcadal, waarin honderd jaar geleden burge meester Lacadé, procureur Dutour, commissaris Jacomet en andere voor aanstaande stedelingen hun ongeloof en scepticisme over de beweerde ver schijningen \an het ongeletterde dag lonerskind niet onder de pluche stoelenin het dal van de Adour een majes- mooie legende zijn, een hallucinatie van een meisje, dat door de pastoor van Bartrès was beïnvloed met zijn verha len over de verschijning in 1846 van Onze Lieve Vrouw in La Salette. De faam van Lourdes als plaats van won derbare genezingen wordt in het artikel toegeschreven aan dokter Dozous, die al te grif de eerste genezingen het predicaat „miraculeus" gegeven zou hebben. Men krijgt echter de indruk dat de honderdjarige strijdvraag de inwoners van Lourdes niet al te zeer beroert. Ongetwijfeld geloven de meesten, die dezer dagen in stilte naar de grot trek ken, onvoorwaardelijk in het wonder; een kleine kring van „verlichte gees ten", de nakomers van de negentiende eeuwse „verlichting", denkt er mis schien het zijne van, maar spreekt zijn twijfel of ongeloof niet uit, want wat er ook waar of niet waar geweest moge zijn, het wonder heeft Lourdes bepaald geen windeieren gelegd. Hotels reeds volgeboekt Hiervan getuig, de stad zonder eni ge terughoudendheid. De zeshonderd notels en pensions hebben hun be staan te danken aan het wonder, de honderden winkels en restaurants eveneens. De meeste hotels zijn reeds voor het hele seizoen volgeboekt; de prijzen zijn flink gepeperd en doen niet onder voor die van Parijs of van de grote badplaatsen in het hoogseizoen Dagelijks ziet men meer vreem delingen door de stad dwalen. Toen wü er eind vorige week arriveerden, was Lourdes nog rustig, maar nu wemelen de straten reeds van toeristen en pel grims, die voor de opening van het eeuwfeest gekomen zijn. Er komen er nog veel meer. Want hoewel het eeuwfeest aanstaande dins dag officieel geopend wordt door Zij ne Eminentie kardinaal Gerlier, aarts bisschop van Lyon en primaat van Gailië, begint het grote seizoen pas op 25 maart, bij de opening van de nieu we basiliek. De grote hotels zijn nog gesloten; zij zijn berekend op het zo merseizoen, dus niet verwarmd, en wil len met vroegtijdige opening niet het risico lopen, dat alle leidingen bevrie zen. Het is aan alles merkbaar, dat niet 11 februari, maar 25 maart de grote aanvangsdag zal zijn; op deze datum zijn ook de hotclbouw, openba re werken en andere voorbereidingen berekend. Intussen treft de stad wel voorbe reidingen om de eerste pelgrims te ont vangen. Het politiekorps wordt met tachtig man uitgebreid cn de Süreté Nationale heeft reeds een aantal in specteurs gestuurd, die zich zo onop vallend als het inspecteurs mogelijk is, tussen de pelgrims zullen bewegen om zakkenrollers, hotelratten en ander ge spuis, dat uiteraard bij een dergelijke opeenhoping van vreemdelingen niet ombreekt, op de vingers te kunnen De Gave, die langs de grot stroomt, is reeds het lieve, kalme bergbeekje, dat de zomerpelgrims van ouds ken nen. Zij zingt haar eeuwige lied en mur melt zacht, terwijl zij in deze tijd van het jaar nog een wilde stroom moest zijn, zoals honderd jaar geleden, toen het omstreeks de eerste verschijning regenachtig en guur weer was. Het schijnt, dat de hele natuur zo ongenaakbaar soms in de bergen, maar altijd majestueus zich inspant om de opening van het grote feest extra luister bij te zetten. Reeds is de trek naar de grot be gonnen. Van 2 tot en met 10 februari pelgrimeren de inwoners van Lourdes in kleine groepen naar het heiligdom en houden er een novene ter voorbe reiding op het grote feest, dat a.s. dins dag geopend wordt. Ook op deze dag zullen de Lourdais de eersten zijn, samen met de pelgrims uit de Bigorre. het bergland rond Lour des, vanwaar honderd jaar geleden ook de eerste pelgrims kwamen. Zij wor den vergezeld door driehonderd burge meesters. In de vroege morgen zullen zij, te beginnen bij de parochiekerk in de stad, in processie naar de grot trek ken, onderweg de Rozenkrans biddend. Aan de hotels, winkels e.d. is verzocht, het personeel zoveel mogelijk vrijaf te geven en in de gelegenheid te stellen, aan het massale eerbetoon van Lour des deel te nemen. Behalve de inwoners van Lourdes trekken dezer dagen ook reeds ande re pelgrims naar de grot. Zaterdag avond waren het enige honderden militairen, kort voor hun inscheping naar Algiers. Het was de mooiste lichtprocessie, die wij ooit in Lour des zagen. Er brandden nog geen schijnwerpers op de Esplanade, de (Van onze speciale verslaggever) et is met bijna blinde roekeloosheid, dat de Secours Catholique, de Franse nationale Caritas, nabij Lourdes een groots project uitvoert. Op een 'looiende bergwei van de grot af een kwartier lopen wordt de laatste hand ge. legd aan vijf supermoderne bungalows, die samen bijna zeshonderd pelgrims kunnen bevatten. Volgend jaar wordt de Cité-Secours uitgebreid tot een accommodatie Yaa achthonderd personen. el" iswaar is pas de helft van de bouwsom aanwezig, maar de directeur, mgr. Jean Rodhain, vertrouwt blindelings op de mildda digheid van de hele katho lieke wereld. Hij meent dit met recht te kunnen doen, want de Cité-Secours zal gratis onderdak bieden aan onvermogende pel grims van alle nationalitei ten. Tot verleden jaar was het voor de armsten onder ons vrijwel onmogelijk, naar Lourdes te pelgriïne- ren, want het bestaande asyl heeft niet alleen een bijzonder gebrekkige ac commodatie, maar is bo. vendien veel te klein. Toch zijn het vooral de armen, die verdienen naar de plaats van het wonder te trekken, want was Berna dette, aan wie het wonder zich voltrok, niet één hun ner? En waren het niet de eenvoudigste lieden van Lourdes, die honderd jaar geleden als eersten gehoor gaven aan Maria's bevel, in processie naar de grot te trekken? Welnu, in de komende maanden zullen naar schat ting 25.000 pelgrims over nachten in de Cité-Secours. Zij mogen er vijf dagen blijven, krijgen er volledige maaltijden en behoeven geen cent te betalen. De enige voorwaarde is dat zij zich tevoren aanmelden, want reeds nu zijn de meeste dagen volgeboekt. Alleen in de eerste en laatste maan den van het seizoen is er nog plaats. De pelgrims moe ten bovendien - wanneer zij niet in een parochiële of diocesane groep reizen - een bewijs van hun pastoor over leggen, dat zij inderdaad on vermogend zijn. De Secours Catholique wil hiermede voorkomen, dat er en een kapel, zodat het de pelgrims aan niets ontbreekt. Vele welvermogenden zul len er met jaloerse blikken naar kijken, terwijl zij zich in de stad waarschijnlijk blauw betalen aan een ho telkamer, die mogelijk min der comfortabel is. Nu moet het begrip „on- vermogenden" niet al te eng begrensd worden. Het is be paald niet de bedoeling, dat er alleen Parijse clochards misbruik van de gastvrijheid wordt gemaakt. Deze moge lijkheid is niet denkbeeldig, want men kan er verzekerd zijn van een bijna luxe va kantie in de bergen. De Cité- Secours biedt een onverge telijk uitzicht op de stad be neden en op de hoge bergen rondom, waarvan enkele pieken nog met sneeuw, glanzend in de zon, bedekt zijn. De bungalows bevatten kamers voor twaalf perso nen, voorzien van comforta bele, nieuwe buis-ledikanten met' schuimrubber-matrassen, frisse lakens en schone de kens, wastafels en toiletten. In een der hoofdgebouwen is een eetzaal voor zeshon derd personen ingericht, met een moderne hotel-keuken, waarop een systeem van zelfbediening aansluit. Over dag en 's avonds kunnen de pelgrims, die de hele dag vrij zijn te gaan waar zij willen, wandelen over het achttien ha. grote terrein, waar talrijke bomen scha duw geven, terwijl achter de bungalows gemakkelijke ban ken onder een afdak staan. Er is een klein ziekenhuis voor onverwachte gevallen komen en mensen van gelijk niveau. Een onvermogende - zo werd ons door de directie van de Cité-Secours te ver staan gegeven - kan heel goed een arbeider met een groot gezin, een werkloze, een ambtenaar op minimum salaris, een weduwe, een werkstudent of een eenvou dig dienstmeisje zijn. Deze „nette" mensen behoeven zich niet te generen, ook al zullen er eveneens clochards komen, omdat zij er ook pelgrims - het merendeel - uit hun eigen milieu zullen vinden. Bovendien, wanneer er gens ter wereld, dan is het in Lourdes, waar standsbe grippen wegsmelten als sneeuw op de Pic du Midi. Maria verwacht er haar kin deren uit de hele wereld en kijkt niet naar de dure slee, het eerste klas hotel, de mode van Yve Saint-Laurent, zelfs niet naar de omvang van de offerkaars - pink-dun tot dij-dik - die in het wal mende woud bij de grot wordt neergezet. De man die met de knapzak op de rug uit Bordeaux komt fiet sen, en de student, die uit Stockholm komt liften, zijn haar minstens even welkom als alle burgemeesters van de hoofdsteden der gehele wereld, al zullen de eersten niet in hotel Du Vatican, maar in de Cité-Secours sla pen. Het wordt aan het wijze inzicht van de pastoor der parochie overgelaten of ie mand - in alle eer en deugd - „onvermogend" genoemd kan worden. Voor zeer velen blijft dan nog de financiële moeilijk heid van de reis bestaan. De Secours Catholique kan hier in niet voorzien, maar in bijna geheel Frankrijk zijn parochiële of diocesane fond sen bijeengebracht om on- vermogenden van reisgeld te voorzien. Vele internatio nale bedevaarten hebben een dergelijke regeling getroffen, zodat er duizenden pelgrims, die anders niet naar Lour des hadden kunnen komen, een gastvrij en liefdevol ont haal zullen vinden, in naam van de christelijke caritas. Het is een daad, die vooral in het gecommercialiseerde Lourdes als een weldaad aandoet. Dat men daarbij de goede smaak gehad heeft om een stijlvol en comfortabel ge heel te maken, dat op de be zoekende pelgrims geen stem pel drukken zal, integendeel, het hartelijk gemeende wel kom reeds bij de ingang toe roept, zal vooral door dege nen, die enige aarzeling moe ten overwinnen, hoog ge waardeerd worden. Men vergeeft het daarom de ontwerpers, die hun strakke moderne stijl overi gens consequent volgehou den hebben, dat zij tenslotte toch capituleerden voor de devotionele wansmaak van het grote publiek, door van het nieuwe kapelletje een getrouwe copie te maken van de herdershut in Bartrès, waar Bernadette honderd jaar geleden wel kwam.... als zij de schapen van haar tante hoedde. basiliek was nog niet verlicht en de luidsprekers in de toren zwegen nog, zodat alleen het gezang opklonk in de avondlijke duisternis, het onein dig herhaalde „Ave, Ave Maria" in de verte begeleid door het gera tel van de betonmolens bij de nieu we basiliek. Dezelfde devotie, die deze jongeman nen bezielde, mocht men alle pelgrims van dit jaar toewensen.^ "Vant het onderbrengen van de miljoenen pel grims moge moeilijk zijn, het organise ren van de vele plechtigheden even eens, maar het grootste probleem is ongetwijfeld het „beleven van Lourdes". Hoe zullen de pelgrims in deze baaierd van rumoer en toeristische aanlokke lijkheden, groter dan ooit tevoren, hun intentie zuiver kunnen houden, hun aan dacht blijven richten op het ene doel, waarvoor zij zjjn gekomen, de rust vin den voor een bezinning op het won der, het bezoek aan de grot tot een persoonlijke beleving maken, getuige nis afleggen van, hetgeen hen naar Lourdes dreef? Wanneer het eeuwfeest niet meer zal zijn dan een religieus festival, doet het schromelijk tekort aan wat de or ganisatoren er zich van hebben voor gesteld: een onafgebroken hemelbestor mend gebed, waarin alle volkeren, ver vuld van een groot gemeenschappelijk verlangen, hun stem zullen verheffen, om in deze benarde tijd het uitzicht te openen op een betere wereld. Niet de organisatie, maar de spiritualiteit van de in Lourdes verenigde wereld bevolking zal beslissend zijn voor het welslagen op bovennatuurlijk niveau van de grootste manifestatie, die zich ooit bij de grot van Massabielle heeft voltrokken. De minister-president dr. W. Drees heeft de Russische premier, maar schalk Boelganin, geantwoord op diens brieven van 10 december en 8 januari. Het antwoord is door de minister van buitenlandse zaken, Luns, vrijdagoch tend op zijn ministerie overhandigd aan de Russische ambassadeur, S. P. Kirsanov. Ira zijn antwoord zegt dr. Drees o.m.: In Uw brieven van 10 december 1957 en >8 januari j.l. heeft u mij in kennis gesteld met de bezorgdheid van de re gering van de Sovjet Unie over de toenemende internationale spanningen. Ik kan u verzekeren, dat bij de Neder landse regering dienaangaande niet minder bezorgdheid bestaat. Het spreekt vanzelf, dat middelen tot vermindering van deze spanningen slechts kunnen worden gevonden, in dien men zich rekenschap geeft van de oorzaken, waaruit zij zijn ontstaan. Hier omtrent bestaat ook blijkens uw brieven een diepgaand meningsverschil. We derom is in uw brieven gesuggereerd, Prachtig voorjaarsweer intussen genieten de eerste pelgrims reeds langer dan een week van het mooiste voorjaarsweer, dat men zich wensen kan. De avonden zijn welis waar koud en 's nachts vriest het nog, maar overdag schijnt onafgebroken de gulle zon en is het zo warm, dat men zonder jas de straat opgaat. De bergen rondom Lourdes, de Pic du Midi, dc Pic de Gabizos, de Pic du Midi d'Ossau en de Pic de Ger baden in schoonheid; de sneeuw glanst op hun flanken. Zij verlenen de stad of banken staken. Het weekblad „Le Lavedan", dat hun afwijzende houding voedsel gaf, is verdwenen maar in het zelfde café ligt nu een nummer van „La Presse" op tafel, waarin nog eens omstandig uiteengezet wordt, dat de „verschijningen" niet meer dan een tueus decor. En boven de bergen koepelt de strakke hemel, zo helder blauw als de ceintuur van de Heili ge Maagd was, toen zij aan Bernadette verscheen, oneindig veel schoner dan het fletse blauw, waarmee het beeld in de grot getooid is. Een indrukwekkende lichtprocessie trekt bij avond naar de grot. zoals ook in de propaganda van de Sovjet-Unie sinds vele jaren regelma tig wordt verkondigd, dat de NATO- landen met aggressieve bedoelingen zouden zijn bezield. Na al hetgeen reeds eerder is aan gevoerd ter weerlegging van deze be schuldiging, zou ik hier eigenlijk kun nen volstaan met de voor de hand liggende opmerking, dat ook u niet zult kunnen geloven, dat een land als Nederland zich zou bewapenen met de bedoeling om tezamen met een aantal andere landen een wereldoor log te ontketenen. In de onwezenlijk heid van een dergelijke veronderstel ling zou u reeds een duidelijke aan wijzing kunnen vinden, dat uw opvat ting omtrent de oorzaken van de span ningen niet juist kan zijn. „Met het oog op de grote belangen, welke op het spel staan", noemt dr. Drees dan nog eens enkele der voor naamste redenen, „waarom Neder land, evenals zijn bondgenoten in de NATO, reden heeft zich bedreigd te ge voelen door de politiek van de Sovjet Unie, waarvan het expansionistische karakter helaas in de loop van de laat ste 12 jaren vele malen door de fei ten is bevestigd." Dr. Drees spreekt dan in zjjn broef over de zeer aanzien lijke strijdmacht, die door de Sovjet Unie op de been wordt gehouden, over de onderwerping door de Sovjet Unie van Oost-Europese landen aan régi mes, welke niet steunen op de wil van het volk, over de afwijzing door de Sov jet-Unie, mede te werken aan een re geling van de hereniging van Duits land door middel van vrije verkiezin gen, de gewelddadige onderdrukking van de opstand in Hongarije en de com munistische wereldpolitiek in het alge meen. Uiteraard is de Nederlandse regering zich volledig bewust van de ontstellen de gevolgen, welke een eventuele atoom oorlog voor alle betrokken landen zou hebben. Zij is er echter van overtuigd, dat de samenwerking in de NATO de kans op het uitbreken van een oorlog vermindert, aldus dr. Drees, die ten slotte, waar hij spreekt over een nood zakelijke verbetering van de internatio nale situatie en een daartoe dienen de ontwapeningsovereenkomst, Boelga nin schrijft het twijfelachtig te ach ten of „het houden van een confe rentie van de regeringshoofden van de in uw brief genoemde landen, op dit ogenblik reeds tot de gewenste re sultaten zou kunnen leiden. Het lijkt mij aanbevelenswaardig een hervatting van de onderhandelingen te doen voorberei den langs diplomatieke weg en even tueel in een conferentie van de mi nisters van buitenlandse zaken." „Met betrekking tot uw voorstel om onze onderlinge handelsbetrekkingen te vergroten, zal de Nederlandse re gering gaarne met de Russische rege ring nader overleg plegen om alle han del, welke niet van strategische aard is, te bevorderen. In het bizonder denk ik hierbij aan het tot stand brengen van civiele luchtverbindingen," aldus de mi nister-president. Te Oosterend is vrijdagmiddag de negenjarige G. H. de Jong met zijn fiets geslipt op het besneeuwde weg dek en voor een juist passerende auto bus gevallen. De knaap werd door de bus overreden en was op slag dood. Mgr. J. P. Huibers, bisschop van Haarlem zal dinsdag 11 februari geen audiëntie verlenen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 5