N aar een breuk? Onverantwoorde enormiteit Bommen op Sakiet veroorzaken in de Franse hoofdstad politieke spanning Was premier G in de gewraakte actie gekend? Het eeuwfeest te Lourdes met grote praal geopend Boodschap van H. Vader aan de pelgrims Hete-luchtleiding vrijwel zeker verkeerd gemonteerd Wu tóe Kinderen dansen voor Beatrix i, Het radio-actieve huis in Putten Lt. Mohamed kon neerstorten op Kol. v. d. Palmkazerne niet voorkomen Vrouw met mes in bovenarm gestoken Maatregelen van regering in Tunis tegen Frankrijk Bejaarde vrouw dood aangetroffen Het weer DINSDAG 11 FEBRUARI 1958 81ste JAARGANG No. 29832 rnSSm Staatsloterij Tsjoe treedt af als minister van Buitenlandse Zaken Kachel en as in zee Oorzaak vliegramp te Bussum Twee gevallen van straatroof De „Piet Hein" was niet in de wateren van Noord-Celebes Het schip ligt in Nieuwediep! Gasverstikking in Haarlem ee MORRIS 'fjéforet/MÓuy/ Damespantalons in kleuren Aanhoudend zacht BLIKGROENTEN ÉSl!" BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. IDmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 3. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRI3S 61 cents per week. f 2.65 per maand, f 7^90 per kwartaal Voor klachten over de bezorging na 5.50 uur 's avonds tel. 21544. De republieken Tunesië en Frank rijk staan sinds vorige week za terdag op wel zeer gespannen i'°et. Nooit is de verstandhouding tus- de beide staten zo slecht geweest, op het ogenblik het geval is. De interpretaties van het gebeurde lopen volkomen uiteen, dat het voor de buitenstaander moeilijk is zich een oor deel te vormen over' wat de Fransen een „incident" en de Tunesiërs een i.daad van agressie" noemen. Geen Van beide uitdrukkingen lijken ons hier op hun plaats. Een bombardement waarbij vele tientallen doden vallen Js niet meer zo maar een incident, maar het gaat ook te ver orq de Fransen van Agressieve bedoelingen te beschuldigen. Het was tenslotte een militaire en geen Politieke maatregel. Het was zuiver een rePresaille-actie, genomen in het kader van de Algerijns-Franse oorlog. In hoe verre deze actie gerechtvaardigd was, een ,-ndere kwestie. Men kan zich hijvoorbeeld afvragen of de afstraffing V'el opwoog tegen de bedreiging waar- ban de Franse strijdkrachten meenden hloot te staan. De Frans-Tunesische betrekkingen heb ben zich de laatste twee jaar sterk Sewjjzigd. Liet de situatie zich aan vankelijk nog vrij gunstig aanzien, sinds Jhfig jaar waren de relaties voort- hurend slechter geworden. De evene menten van vorige week zouden nu Vel eens kunnen leiden tot een defi nitieve breuk. Onder de druk van de Tunesische onafhankelijkheidsbeweging. de Neo-Destour, had Frankrijk op 2o maart 1956 de onafhankelijkheid van het vroegere protectoraat erkend. Maar de betreffende officiële overeenkomst was wel in zeer vage termen gesteld. In een reeks nieuwe conventies, zo kwamen de beide partijen overeen, zou den de Frans-Tunesische betrekkingen bader worden uitgewerkt. Maar van die uitwerking is nooit iets terecht ge komen. De Tunesiërs en de Fransen schenen elkaar bij de besprekingen over de afschaffing van het protecto raat niet goed begrepen te hebben. Ter wijl de eerstgenoemden voldaan waren over de verwerving van hun „indépen- dence" merkten de laastgenoemden op dat de nieuwe betrekkingen het best aangeduid konden worden met de uit drukking ..interdependence". Die onder linge afhankelijkheid werd door Parijs zó uitgelegd, dat de Franse regering voorlopig verantwoordelijk zou blijven voor de buitenlandse politiek en de defensie van Tunesië, maar al spoedig bleek dat de Tunesische regering het met deze interpretatie van de gemaak te overeenkomst allerminst eens was. De Tunesiërs wilden een eigen rol spe len in de internationale politiek eri zij' tvensten hun verdediging zelf in han den te nemen. Zij lieten Parijs weten uat de aanwezigheid van Franse troe- Pen op Tunesische bodem niet gewenst was. (Zij waren alleen bereid de Fran sen voorlopig hun vlootbasis Bizerta te aten houden). j. Intussen heeft in juli van het vorig ®at de constituerende Nationale Ver- padtring van Tunis, die praktisch in japjjen is van de Neo-Destour, de re- rJin ij.V roepen, Hablb Bourguiba, me tot dan toe alleen regeringsleider v.as werd tevens staatshoofd. Tunesië werd een presidentiële democratie. De nieuwe staatsvorm was niet op die van Frankrijk, maar op die van de Ver- mgde btaten geïnspireerd. De Franse reactie op do verander- de situatie in Tunesië was er een van „faire bonne mine a mauvais jeu". Nog geen week nadat Bourguiba de Bey had afgezet en de monarchie had afgeschaft, verklaarde Parijs zich bereid hem als president te erkennen. Die snelle erkenning heeft mdert\jd in vele kringen nogal wat ver bazing gewekt, maar de Franse rege ring hoopte van de betrekkingen met Tunesië kennelijk te redden wat er nog Ie redden viel. Op het einde van 1957 ^aren de Frans-Tunesische betrekkin gen echter al weer heel stroef gewor den door de besluiteloosheid van Pa rijs ten aanzien van het verzoek van Bourguiba om wapens voor zijn nieu we strijdkrachten. (Amerika en Enge land doorkruisten toen Frankrjjks be laid, dat gekenmerkt werd door een afwachtende houding). De Fransen verwijten Bourguiba zijn ?^mpathie met de opstandelingen in De 'pan Tunesië grenzende Algerije, rio aiiJne.sisehe president zegt, dat hij loont insr rebellen slechts asyl ver- vfnXn n,'m.aa£ Parijs vertrouwt men' hem niet. De Algerijnse kwestie is het grote struikelblok op de weg naar een betere Frans-Tunesische verstandhou ding. Bourguiba heeft zich in het con flict tussen Frankrijk en de Algerijnse opstandige beweging min of meer van beide partijen gedistantieerd. Hij is zelf wel een vurig nationalist, maar hij heeft zich steeds willen hoeden voor extremisme. Hij heeft altijd be seft dat Tunesië goede betrekkingen zou hioeten onderhouden met de Westerse liote mogendheden, en zelfs met frankrijk heeft hij geen breuk willen Dfeeren. Maar anderzijds heeft hij in Tunesië zelf voortdurend onder druk gestaan van die nationalisten die aan drongen op zo groot mogelijke ste™ aan de Algerijnse rebellen. Zo heeft hij dan ook indertijd toegelaten, dat er °P Tunesisch grondgebied een grote conferentie van Algerijnse rebellenlei ders werd gehouden, een feit dat uiter aard in Parijs zeer veel kwaad bloed heeft gezet. Het wederzijds wantrouwen van de Fransen en de Tunesiërs is door het bombardement van vorige Week zo groot geworden, dat men zich afvraagt of het conflict nog wel opge- lost kan worden. Bourguiba is op het ogenblik met de Franse regering niet Pieer ,,on speaking terms". H(j heeft zijn ambassadeur in Parijs terug ge- foepen, hij heeft de onmiddellijke te rugtrekking geëist van de in Tunesie gelegerde troepen, en hij hee.ft een beroep gedaan op de Veiligheidsraad Van de Verenigde Naties. Het gebeurde ,.eeft ernstige internationale consequen ts en oiivoorbeeld in Amerika is men a'et erg te spreken over de manier tarop de Franse militaire overheden %bben geme-nd te moeten ingrijpen, f, Het zal de Fransen niet meevallen tyh de wereld van hun gelijk te over jagen. Mogelijk was overigens ook de rthse regering zelf onaangenaam ver wal door het radicale optreden van de (jtaire autoriteiten, al heeft Parijs n,-h, althans voor de buitenwereld, on- adellijk achter deze autoriteiten ge- v; d. Maar de aliaire kan nog tot op enbarende ontwikkelingen leiden. 75 55 (Van onze Parijse correspondent) PAKIJS, hedenmorgen. Het wordt vrijwel als zeker beschouwd, dat de Franse premier Gaillard hedenmiddag voor de Nationale Vergadering een verklaring zal afleggen met betrekking tot het zaterdag j.l. uitgevoerde bombardement door 25 Franse gevechtsvliegtuigen waarvan meer dan de helft van Amerikaanse herkomst op het Westtunesische grensdorp Sakiet-Sidi-Joessef. Drie af gevaardigden, twee radicaal-socialisten en de voorzitter van de communis tische fractie, Duclos, hebben voorts tot dusverre met betrekking tot de jammerlijke gebeurtenis een verzoek om de regering te interpelleren inge diend en deze interpellatie-aanvragen zullen in ieder geval een parlementair debat teweeg brengen, waarvan niet te voorzien is waartoe het kan leiden. De verklaring van de premier wordt begrijpelijkerwijze met grote spanning tegemoet gezien, in het bijzonder verwacht men opheldering aangaande het nog duistere punt, welke militaire instantie in Algerije het bevel tot het bombardement heeft gegeven en of dit bevel gegeven is met vooraf ver kregen instemming, eventueel op vooraf gegeven instructie, van de verant woordelijke politieke instanties; waarbij zelfs de vraag aan de orde is ge steld of men hier niet met een militair optreden te maken heeft gehad, waarin rechtstreeks de voorzitter van de ministerraad gekend had moeten worden overeenkomstig de grondwettelijke bepaling, dat deze qualitate qua „de leiding heeft van de gewapende macht". Is hij erin gekend? - 1 i .•■■wIwAV- (Van onze speciale verslaggever) LOURDES, hedenmorgen Bjj de grot van Massabielle is vanmorgen het feest begonnen, dat dit jaar de christenheid uit alle windstreken naar Lourdes zal voeren. Het mondia le karakter van het eeuwfeest manifesteert zich nu reeds in de aanwezig heid van pelgrims uit tientallen landen. Tot hun heeft de H. Vader vandaag een speciale boodschap gericht, die om twaalf uur, nadat het Angelus bij de grot gebeden was, door de bisschop van Tarbes en Lourdes, mgr. Théas, werd voorgelezen. Dit was het hoogtepunt van de openingsplechtigheid, die een onafzienbare menigte op het plein vóór de Kozenkranskerk bijwoonde. Een heerlijk plaatje uit de West. Kin deren dansen voor prinses Beatrix. de maandag geplaatste lijst van hej ®n Van f 6°." der Staatsloterij moet dier nummer 1959 vervallen en het num- 13338 moet zijn 14338. j^erenigde Staten ~.e Amerikaanse v0o5l?e h?eft een nieuw type torpedo Ont... estrÜding van duikboten, „de Rat" en ^°rpen, dat zelf zijn doel opzoekt achtervolgt. Parlementariërs en politieke waarne mers hebben gisteren in versterkte ma te de indruk gekregen, dat noch de pre mier noch de minister van nationale de fensie noch di<- van buitenlandse za ken, zelfs misschien niet de residerend minister in Algerije, op de hoogte wa ren van wat het militaire opperbevel in Algerije, of misschien ook maar het be vel van de betrokker sector, precies in het schild voerde. Hoezeer ook achter af de minister van nationale defensie „galamment" het militaire optreden volkomen heeft willen dekken en recht vaardigen. Maar in ieder geval is toch de regering onder de indruk gekomen van de zeer aanzienlijke afwijkingen tus sen enerzijds de eerste verslagen gele verd door d militaire instanties van Al gerije en naderzijds die van journalis tieke ooggetuigen ter plaatse, buiten landse zowel als Franse, aangaande de uitwerking van het bombardement. De ze journalistieke verslagen en ook die uitgebracht- door waarnemers van het Rode Kruis, die zich ter plaatse bevon den, kloppen al heel weinig met de mili taire versie, als zou het dorp Sakiet voor negen-tiende intact zijn gebleven en zouden er slechts militaire objecten zijn getroffen. De regering heeft Algiers dan ook om een aanvullend verslag ge vraagd tevens is Lacoste dringend naar Parijs ontboden. Wat de regering ook in de Nationale Vergadering te berde mag brengen, zij zal de niet weinig talrijke politici en po litieke commentaarschrijvers de communisten buiten beschouwing gela ten die van oordeel zijn, dat het bombardement op zijn minst als een zo wel politiek als militair onverantwoor- de enormiteit moet worden beschouwd, moeilijk tot ander inzicht weten te be- wr n. Waarom, aldus vragen zij, in dien te Sakiet genestelde feilaghanes- ten moesten uitgeroeid worden, dan niet gebruik gemaakt van de toch altijd veel nauwkeuriger artillerie? Zelfs Paris Presse, welk behoudensgezind blad over het algemeei. sterk gepor teerd is voor een krachtig op het Frans houden van Algerije gericht be leid, stelt vast, dat de operatie-Sakiet ten uitvoer is gelegd met een tentoon spreiding van middelen en op een dus danig mome.it, dat men zich moet af- vrar m of iemand niet „het onherstelba re" teweeg heeft wilier brengen. Het blad schrijft dit in een aan het bom bardement gewijd afkeurend hoofdarti kel onder de koi „Het voldongen feit „Een voldongen feit", zo merkt dit blad op, „waar onze diplomatie gaarne van af zou willen". Vervolg op pagina 2) Premier Tsjoe-En-Lai van communis tisch China is vandaag op zijn verzoek als minister van huitenlandse zaken ver vangen loor Tsjen die tevens vice- premier wordt. Dit is bekendgemaakt door het persbureau „Nieuw China". Tsjoe was sinds het aan de macht komen van de communisten in 1949 zowel pre mier als minister van buitenlandse za ken. Mohamed Masmoudi, de ambassadeur van Tunesië in Frankrijk, die door zijn regering is teruggeroepen naar aanlei ding van het bombardement door Franse vliegtuigen van het dorpje Sakiet-Sidi- Joessoef, heeft in Parijs voor zijn ver trek verscheidene bekende Fransen ont vangen. Hier ziet men Masmoudi links met de schrijver Frangois Mauriac (rechts). De met beton omgeven vaten met de radio-actieve as en de kachel uit het huis van de familie Haanschoten te Putten zijn maandagmiddag in zee ge stort van boord van de kruiser De Zeven Provinciën die met een smaldeel van Den Helder uit op oefening is ge gaan. De vaten zijn 's morgens vroeg van het terrein van de KEMA te Arn hem naar Den Helder vervoerd. „Niet zonder ontroering brengen wij u", zo zegt de Paus, „de gedenkwaardige 11de februari 1858 in- herinnering, die door de liturgie der Kerk bezongen wordt met: „Heden is de roemrijke Koningin des Hemels op aarde versche- 'nen. Vandaag heeft zij haar volk woor den van heU en beloften van vrede gebracht". Wilt met ons daarom het loflied van onze dank doen opstijgen voor de troon van de Goddelijke barm hartigheid om zoveel gunsten, die een eeuw lang over de aarde zijn uitge strooid. Beantwoordt de oproep van Maria door werken van boetvaardigheid en liefde, door hervormingen van per sonen en groepen, zoals wij hebben aan bevolen. Moge eensgezinde vastbeslo tenheid onze harten verheffen en ze voeren tct de trouwe nakoming van de geboden van de Heer. Moge van alle kanten een smeek bede tot de Heer opstijgen, voor de Kerk, voor haar vrijheid, overal waar zij vervolging lijdt, voor haar uitbrei ding onder alle volkeren, voor de vrede in de wereld. Laten de zieken het edel moedige offer van hun lijden en laten de Godgewijde zielen de vrijwillige op offering van hun aan God toebehorend leven voegen bij dit gebed. En als onderpand van de vele ge naden, die wij in dit Maria-jubeljaar verwachten, schenken wij u van ganser harte onze vaderlijke apostolische ze gen". Toen Lourdes vanmorgen vroeg ont- (Van onze Haagse redactie) Minister Staf heeft een uitvoerige uiteenzetting gegeven van de omstan digheden. die aanleiding zijn geweest tot het neerstorten van een Ameri kaanse Super Sabre op de k donel Van der Palmkazerne te Bussum, waarbij vijf militairen werden gedood en vijf tien gewond. De bewindsman doet dit in antwoord op vragen van het Tweede-Kamerlid Visch (K.V.P.) Volens het verslag waren de weers omstandigheden tijdens de vlucht niet ongunstig en waren alle voorgeschre ven controlemaatregelen uitgevoerd. Kort na de start ontdekte de vlieger, de eerste luitenant Rezk Mohamed, echter rookontwikkeling achter een pa neel in de stuurhut. Zoals later kon wor den achterhaald is de brand vrijwel ze ker te wijten geweest aan het op nnjuis- .e wijze monteren van een hete-lucht leiding. Bij het eerste teken, dat er iets niet in orde was, vloog lt. Mohamed te rug naar Soesterberg om te landen. Toen hij echter op aanwijzing van de controletoren het druksysteem van de stuurhut uitschakelde in de ver wachting. dat de rookontwikkeling zou verminderen werd deze juist veel er ger. De vlieger kon niets meer zien en vloog de landingsbaan voorbij. Ook een tweede poging mislukte om dezelfde re den. De controleofficier adviseerde toen het toestel te verlaten en de vlieger be sloot hoogte te winnen om ruimte voor de parachutesprong te krijgen. Op het moment dat de kap van de stuurhut werd afgeworpen kwam het vliegtuig boven de wolken uit. Door het afwer pen van de kap verergerde de intensi teit van het vuur en de hitte en de rook noodzaakten de vlieger zijn toestel on middellijk te verlaten. De koers was toen noord en de hoogte 2500 meter. Mo hamed kwam dank zij zijn valscherm behouden op een dak terecht. Het vlieg tuig viel op de kolonel van der Palm kazerne en ontplofte. De stukken wer den over een afstand van 500 meter verspreid met de bekende zeer ernsti ge gevolgen. waakte, was de stad één grote vlag- genzee. Het nationale blauw, wit en rood mengde zich met de blauw-witte vlaggen van Lourdes en de geel-witte van het Vaticaan. Zij wapperden aan hoge masten op de pleinen, hingen af van de balcons der hotels en uit de vensters van de woningen. In het ou de stadsdeel hingen de wimpels dwars over de straten en in talrijke etalages prijkten grote foto's van Bernadette, de H. Maagd en de grot. In deze feest tooi ontving Lourdes, terwijl de och- tendschemer nog tussen de bergen hing, duizenden pelgrims, die vannacht reeds uit hun bergdorpjes vertrokken moesten zijn. Het waren boeren uit de Bigorre, kleine gedrongen typen met de Baskenmuts op de bruingebran de koppen. Met de vaandels van hun dorp trokken zij op naar Lourdes, waar honderd jaar geleden hun voorouders de eerste pelgrims van buiten waren. Ook de Esplanade en de voorgevels van de drie kerken zijn uitbundig ver sierd met wimpels, schilden en vaandels Tegen deze achtergrond droeg mgr. Thé as een Pontificale H. Mis op, tijdens welke Kardinaal Gerlier een korte toe spraak hield. Twintig aartsbisschoppen en bisschoppen uit verscheidene landen waren hierbij aanwezig. In het stadscentrum, van het station naar de parochiekerk en vandaar via de Rue de la Grotte naar de Esplanade, werd om half negen alle verkeer stil gelegd om ruimte te maken voor de gro te processie, waaraan de inwoners van Lourdes en de pelgrims uit de Bigorre deelnamen. Zingend trokken zij door de straten naar het heiligdom om de Pon tificale H. Mis bij te wonen. Om acht uur vanmorgen begon het hard te regenen, zodat men slechts een optocht van paraplu's zag, die door de straten trok. Over de Esplanade woei een harde wind. Om negen uur begon de loodgrijze lucht echter te breken en nam de regen af; een kwartier later scheen de zon reeds over de bergen. Vrijwel alle winkels waren op ver zoek van de burgemeester gesloten, om het personeel gelegenheid te geven zich bij de pelgrims aan te sluiten. Ook alle scholen hadden vrijaf gegeven en op de grote bouwwerken in de stad lag het werk stil. Tijdens de H. Mis voerde een Schola van drie seminaries de wisselende ge zangen uit. Het parochiële zangkoor en het koor van het heiligdom zongen de vierstemmige „Messe du Centenaire" onder leiding van kanunnik Lesbordes, die deze Mis op het thema van „Regina Coeli", speciaal voor het eeuwfeest com poneerde. Gedurende de Offerande zong de menigte het „Magnificat", dat jui chend over de Esplanade schalde. Behalve de officiële bedevaarten uit do Bigorre, Italië en Zuid-Amerika, zijn tienduizenden individuele pelgrims uit vele landen naar Lourdes gekomen. Omdat de meesten niet geregistreerd worden, is hun aantal moeilijk te schat ten, maar men gelooft, dat er vandaag veel meer dan de aanvankelijk verwach te 50.000 z|jn. Op de Esplanade hoort men vele talen spreken en tussen de pelgrims bewegen zich honderden re ligieuzen, priesters zowel als zusters, in allerlei habijten en kappen, die een fleu rige noot vormen in de bonte menigte. Afrikaanse en Indische vrouwen dragen hun veelkleurige kleding en honderden vrouwen uit Bretagne. Normandië en andere streken van Frankrijk zijn in hun historische klederdrachten aangetre den voor het grote feest. I Een onbekende man heeft maandag avond omstreeks zes uur in het Kraling- se Bos te Rotterdam nabji de Paradijs- brug een 56-jarige vrouw, die daar haar auto stond te wassen, met een mes in de linker bovenarm gestoken. De man kwam naar haar toe, vroeg de weg en toen zjj hem die wees, trok hij opeens het mes en stak haar. Op haar gegil vlucht te de man het bos in. De vrouw ging er in haar auto van door en ontmoette in de Prinses Beatrixlaan een agent, die na haar verhaal aangehoord te hebben, direct assistentie ontbood. Met radio wagens werd d- buur' afgezocht, maar de man bleek onvindbaar. De politie vermoedt, dat het hem om geld of de auto te doen was. De onbekende is een jonge man van ongeveer 22 jaar met blond krullend haar en ongeveer 1.65 of 1.70 meter lang. Waarschijnlijk dezelfde man heeft zon dagavond enkele dames van hun tasje beroofd. Zondagavond omstreeks half negen ontrukte op de Avenue Concordia te Rotterdam een man het handtasje aan een 22-jarige kinderverzorgster. Ér zaten wat zakdoekjes, een poederdoos en wat geld in. Ongeveer anderhalf uur later overkwam aan een 20-jarige typis te, die op de Oudedijk met een vriendin liep, hetzelfde. In haar tasje zaten wat postzegels, een tramkaart en een be drag van acht of tien gulden. De beroofden gaven vrijwel eenzelfde signalement van de dader op als de dame uit het Kralingsebos. De marinevoorlichtingsdienst in Den Haag heeft gemeld, dat het bericht van radio Menado volgens welke de Neder landse kruiser „Piet Hein" kort gele den zou zjjn waargenomen in de wate ren van Noord-Celebes alle grond van waarheid mist, aldus meldt het A.N.P. Een woordvoerder van de Marvo heeft gisteravond desgevraagd verklaard, dat de „Piet Hein" op het ogenblik in Nieuwediep wordt omgebouwd tot fre gat en eerst over enkele maanden weer in dienst zal worden gesteld. Radio Menado heeft ook bericht dat vastgesteld is, dat een Nederlandse torpedobootjager, met de aanduiding B 816 beschilderd, in dezelfde wateren is waargenomen evenals onderzeebo ten met Nederlandse vlaggen. De woordvoerder van de Marvo heeft naar aanleiding van dit bericht meegedeeld, dat Nederland thans vijf onderzeeboten in dienst heeft, waarvan er zich drie in Nederland en de andere twee in de West bevinden. De Tunesische regering heeft Franse militaire vliegtuigen het gebruik van Tunesische vliegvelden verboden, aldus bericht Reuter. De telefoonverbindingen tussen Franse bases in Tunesië zijn zondag reeds verbroken. De regering in Tunis heeft voorts vijftien Franse boerengezinnen uit het gebied van Sbeit- la, ongeveer 100 kilometer van het dorp Sakiet-Sidi-Joessef, gewezen. Tunesi sche regeringsambtenaren hebben mee gedeeld dat het uitzettingsbevel bete kent, dat de gezinnen het gebied dat onder beheer staat van de gouverneur van Sbeitla, moeten verlaten. Het be tekent niet dat de gezinnen uit Tune sië worden gezet. De ambtenaren ver klaarden, dat de maatregel is genomen om mogelijke heftige betogingen door Tunesiërs te voorkomen. Buitenlandse diplomaten, onder wie Amerikanen, zullen een bezoek aan Sa kiet brengen. In de Amerikaanse pers wordt de Franse aanval op het dorp - als vergelding voor beschieting van Franse vliegtuigen vanuit die plaats - veroordeeld als „barbaarsheid" en. „dwaasheid". De Tunesische ambassadeur in de Verenigde Staten, Mongi Slim, heeft gisteren volgens U.P. gedurende een uur besprekingen gevoerd met de Ame rikaanse minister van buitenlandse za ken, Foster Dulles. Na afoop confe reerde Dulles gedurende anderhalf uur met Eisenhower over de kwestie-Sa kiet. In kringen die in nauw contact staan met het Witte Huis wordt opge merkt, dat president Eisenhower „zeer verontrust" is over het bombardement van Sakiet-Sidi-Joessef. In de nacht van zondag op maandag is de 77-jarige mevr. C. Steeman in haar woning aan de Gen. de la Rey- straat te Haarlem door gesverstikkirg om het leven gekomen. Maandagoch tend trof een uitvoerder ven riolerings- werkzaamheden het stoffelijk overschot van de vrouw aan in de voorkamer. Uit een onderzoek bleek, dat gas ont snapt is uit een ouderwets gasverlich tingsornament in de achterkamer. Vermoedelijk heeft de vrouw verzuimd de vloeistof in de trekbuis aan te vul len. Aaverieniitr BARTEUORISSTR HAARLEM IEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A'DAM TEL 717162 V <- c. -Sm Verwachting tot dinsdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Aanvankelijk opklaringen, maar ook enkele verspreide buien. Later toe nemende bewolking en plaatselijk enige regen. Matige tot krachtige, tijdelijk wellicht harde wind tussen zuid en zuidwest. Aanhoudend zacht weer. Zon: 8.03-17.47. Maan: 3.20-12.08. Station Weer heden af gei. temp. neersi. 7 uur 24 uur Stockholm zwaar bew. -6 0.1 Oslo sneeuw -9 2 Londen half bew. 9 0.2 Amsterdam regen 9 0.2 Brussel zwaar bew. 10 0.2 Luxemburg regen 8 3 Parijs half bew. 9 4 Nice regen 11 4 Berlijn zwaar bew. 4 0 Frankfurt zwaar bew. 3 0 Mtinchen licht bew. 0 0 Zürich geheel bew. 2 0 Genève regen 9 3 Locamo regen 5 7 Wenen mist 0 0.2 Innsbruck licht bew. 1 0 Rome onbewolkt 8 0 Advertentie w- ail Audrey Hepburn verblijft op hel ogenblik in de buurt vun Stanleyville in de Belgische Kongo voor opnamen voor de film „The Nun's Story", waarin zij de hoofdrol van een non vervult. De foto laat zien hoe Audrey trachtte goede vrienden te worden met een geitje.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 1