Het programma Brits koninklijk van het bezoek Hoog spanning in Parijs Oostduits apparaat wordt vervolmaakt 9 fe Berkelse arts toch bij de zaak betrokken? Kruiswoordraadsel 4 ERIC DE NOORMAN H Djuanda maant tot voorzichtigheid bij liquideren ƒ46,7 miljoen voor Amsterdam Ulbricht in actie Recherche stelt onderzoek in naar een tweetal briefjes Poolvaarders niet tevreden Vier maanden voor villabraak Zanghulde ook op Aruba Spaak spreekt in Brussel Wij zijn noch schroomvallig, noch negatief DINSDAG 11 FEBRUARI 1958 PAGINA 2 Van 25 tot 27 maart HENRIETTE DAVIDS 70 JAAR Lening van Bank Ned. Gemeenten GENERAAL NORSTAD NAAR DELFT De vergiftiging in Leeuwarden Internationale Raad Pax Christi bijeen Zondag 18 mei vredesdag 23456789 10 11 Amerikaanse waarne mers naar verkiezingen in de Sovjet-Unie Geen verlaagde invoer rechten op citrusfruit Twee inbrekers gearresteerd Meer klaarheid in Haagse juwelendiefstalP Het programma van net staatsbe zoek dat H.iVi. Koningin iriizabeth li en Z.K.H. de Hertog van Edinburgh van 25 tot 27 maart aan Nederland zullen brengen, is als volgt samenge steld: Koningin Elizabeth en de hertog van Edinburgh zullen in de ochtend van 25 maart met het Britse Koninklijke jacht „Britannia'' in IJ mu:den aankomen. De „Britannia" zal dan naar Amsterdam opstomen en ligplaats kiezen op het IJ tegenover het Centraal-Station. Prinses Beatrix zal de koninklijke gasten aan boord van de ..Britannia'' verwelkomen. De koninklijke gasten en prinses Bea trix zullen vervolgens per motorsloep varen naar de landingssteiger aan de Prins Hendrikkade bij de Sint Nicolaas- kerk, waar Koningin Juliana en Prins Bernhard hun gasten zullen verwelko men. Bij de landingssteiger en in een op de kade op te richten paviljoen zullen de ambassadeurs van de landen van het Britse gemenebest, de Nederlandse mi nisters en een aantal andere Neder landse autoriteiten aan koningin Eliza beth en de hertog van Edinburgh wor den voorgesteld. Na de inspectie van de erewacht zul len de hoge gasten per calèche langs het Damrak naar het koninklijk nalcis op de Dam rijden, waar de erewacht zal worden geïnspecteerd. De konink lijke gasten zullen dan het paleis be treden en op het balkon verschijnen. Nadien zullen koningin Elizabeth en de hertog van Edinburgh zich naar het nationaal monument begeven en daar een krans leggen. Vóór het noenmaal worden in het paleis de burgemeester en de leden van de gemeenteraad van Amsterdam aan de koninklijke gasten voorgesteld. Na het noenmaal begeven de konink lijke gasten zich per rijtuig naar het rijksmuseum voor een bezichtiging van de 17de eeuwse Nederlandse schilder kunst. Per auto wordt van hier gere den naar de n.v. Asser's di mantmaat- schappij. Des avonds zullen de koninklijke gas ten aanzitten aan het gala-diner dat koningin Juliana en prins Bernhard te hunner ere in het koninklijk paleis zul len aanbieden. Daarna wordt in het Concertgebouw een concert bijgewoond, dat wordt aangeboden door het ge meentebestuur van Amsterdam. Gasten aan het diner en bij het concert zijn de ambassadeurs van de landen van het gemenebest, de overige hoofden van de diplomatieke missies, de Nederlandse ministers en andere Britse en Neder landse autoriteiten. Woensdag 26 maart zullen koningin Elizabeth en koningin Juliana een kort (Vervolg van pag. 1) En ongetwijfeld is de Franse diploma tie inderdaad aanzienlijk geschrokken, zoal niet van het aan Sakiet voltrok- kene, dan toch van de reacties, die dit in de hele wereld heeft uitgelokt en waarbij van Sakiet reeds gesproken is als een hernieuwd Guemica. Zijnerzijds vangt ,,Le Monde" zijn hoofdartikel als volgt aan: „De lezing van de voor naamste organen der internationale pers geeft zelden eer. indruk van een stemmigheid. Vandaag doet zich zulks dan wel een keer voor. Het is ongeluk kig, dat deze eenstemmigheid zich voordoet in de vorm van een veroorde ling en nog ongelukkiger, dat het voor werp dier veroordeling Frankrijk is, zij het dan met hier en daar de aanvoe ring van verzachtende omstandighe den". En Frankrijks meest gezagheb bende krant schrijft verder onder meer dat de verklaringen van de bevelvoe ring aangaande het strikt militair ka rakter van de gebombardeerde doe len niemand bevredigen, vanzelf sprekend „Le Monde" incluis. Het zal de Tunesische autoriteiten, zo ver volgt het blad, maar al te gemakkelijk vallen om de diplomatieke vertegen woordigers, die uitgenodigd zijn zich ter plaatse te begeven, de graven der kinderen te tonen, de met kogels door zeefde schoolbanken en de vernielde vrachtwagens van het Rode Kruis. En verder: ,,Het brute feit ligt daar van een raid dewelke alles, de moraal en het eigenbelang, doet veroordelen. Men zal opwerpen, dat de moraal in onze da gen vaak slechts schijnheiligheid is. Niettemin blijft, dat de verontwaardi ging van de volken meestentijds oprecht is en soms die van de regeringen ook". ,,Le Monde" resumeert dan de diplo matieke en internationaal-politieke ge volgen van het bombardement als volgt: In het bijzonder de V.S. en Groot-Brittannië, die in Bourguiba on danks al zijn fouten een vriend van het Westen blijven zien, zullen wellicht tot een moeilijke keuze tussen Frankrijk en Tunesië gedwongen worden, een keuze, waarvan het niet zeker is, dat zij ten gunste van Frankrijk zal uitvallen. Te meer niet daar men er staat op kan maken, dat Nasser en het Kremlin al het mogelijke profijt uit het gebeurde zullen proberen te trekken. Eens te meer, zo schrijft het blad, is het de ge hele broze stellage van de Arabische politiek onzer geallieerden, die door een beslissing van Frankrijk aan het wankelen wordt gebracht. „Le Monde" hoopt het beste van de door Washing ton te ondernemen pogingen om Frank rijk en Tunesië weer vriendschappelijk tot elkaar te brengen voor het regelen van hun geschillen, voortspruitend uit het Algerijnse conflict, maar eindigt toch mc de volgende voorspelling: „Zij, die het besluit voor het bombar dement van Sakiet hebben genomen zijn zeker geen voorstanders van inter nationalisatie van het Algerijns conflict Zij kunnen echter moeilijk ignoreren dat hun initiatief hoe men het ook keert of wendt, daar regelrecht op aan stuurt". Gistermiddag is de naar Tunis terug geroepen Tunesische ambassadeur, Masmoudi, uit Parijs vertrokken en in middels in Tunis gearriveerd. Het laat ste bezoek, dat hij in de Franse hoofd stad aflegde, gold de aartsbisschop van Parijs, Kardinaal Feltin. Beiden wonen in dezelfde straat. Dit bezoek heeft hem verkwikt, aldus verklaarde de ambas sadeur. Onder de talrijke Parijse per soonlijkheden, die Masmoudi op het vliegveld van Orly uitgeleide deden, merkte men onder meer op oud-pre mier Mendès-FraiK Francois Mau- riac, Jean-Jacques Schreiber, de hoofd redacteur van de Express, voorts nog enkele socialistische afgevaardigden en een officiële afvaardiging van de com munistische partij. Masmoudi's laatste verklaring was, dat hij na onmiddellijk een onderhoud te hebben gehad met Bourguiba zou gaan trachten de Frans- Tunesische vriendschap weer op de been te brengen. Volstrekt hopeloos wordt een dergelijk pogen te Parijs nog niet geacht, maar hoe het kan wor den ondernomen zolang Bourguiba on der meer bij zijn eis blijft, dat na het gebeurde in Safcïet geen lid van de Franse strijdkrachten nog langer op Tu- nesisch gebied kan worden geduld Bi- zerta inbegrepen ziet nog niemand. bezoek brengen aan Aalsmeer en rich vervolgens per auto na een korte rit door Scheveningen naar het paleis Huis ten Bosch begeven. De hertog van Edinburgh en prins Bernhard zullen een bezoek brengen aan ,de Jaarbeurs ie Utrecht en daarna eveneens naar Huis ten Bosch gaan. Hier zal prinses Wilhelmina de koninklijke gasten een bezoek brengen. Na de lunch zullen de koninklijke gasten een korte rit per auto maken en dan na een kort oponthoud bij de Engelse school naar het gemeente museum gaan. Hier zullen de burge meester en de leden van de gemeente raad de koninklijke gasten ontvangen, waarna in genoemd museum de ten toonstelling „The age of Shakespeare" zal worden bezichtigd. Na dit bezoek zullen koningin Eliza beth en prins Philip een ontvangst bij wonen in de dierentuin, welke te hun ner ere wordt gegeven door de hoof den /an de diplomatieke missies der Britse gemenebestlanden aan de in Ne derland wonende onderdanen van het Britse gemenebest. Alvorens naar Huis ten Bosch terug te keren zuilen de koninklijke gasten "en bezoek brengen aan prinses Wilhel- t ina in het paleis Lange Voorhout. Des avonds zullen de vorsten aanzit ten aan een diner in de Trèveszaal, dat ter ere van net hoge bezoek door de regering zal worden aangeboden. Daar na zal een receptie worden gehouden. De vorsten keren na afloop daarvan naar Huis ten Bosch terug. In de ochtend van donderdag 27 maart zullen de vorsten per auto naar Delft gaan voor een bezoek aan het waterloopkundig laboratorium. Daar na volgt een bezoek aan Rotterdam, waar na een lunch in het stadhuis, aangeboden door het gemeentebestuur van Rotterdam, het „Bouwcentrum' en de „Missions to Seamen" zullen worden bezocht. Van de „Missions to Seamen" wordt oer rijtuig gereden naar de Parkkaue, waar de „Britan nia" gemeerd ligt. Het officiële afscheid heeft plaats op de kade voor de „Britannia" in aanwe zigheid van de ambassadeurs van de landen van het gemenebest en Neder landse autoriteiten. Op de kade zal een erewacht staan opgesteld. De vorsten gaan vervolgens aan boord van de „Britannia", terwijl koningin Juliana en prins Bernhard per auto naar Huis ten Bosch zullen terugkeren. Later in de avond zullen koningin Elizabeth en de Hertog van Edinburgh aan boord van de „Britannia" een af scheidsdiner aanbieden ter ere van ko ningin Juliana en prins Bernhard. Na het diner zal de „Britannia" Rot terdam verlaten. De Indonesische premier Djuanda Kartawidjaja, heeft gisteren in het par lement verklaard, dat de regering nog niet in staat is te verklaren of de Neder landse bedrijven, die in de campagne ter bevrijding van westelijk Nieuw-Gui- nea werden „overgenomen", „zullen worden genationaliseerd of in beslag genomen." In het regeringsantwoord op de alge mene beschouwingen in eerste termijn over de regeringsverklaring oyer de kwestie-Nieuw-Guinea zeide Djuanda: „Bij het liquideren van het Nederlandse kapitaal, moet de regering er voor zorg dragen, dat de in dit opzicht te nemen maatregelen niet door vijandschap wor den ingegeven, of in elk geval niet de haat aanwakkeren tegen zulk kapitaal van andere westerse landen, die ons niet vij andig gezind zijn," omdat daardoor In donesië in een moeilijke positie zou komen te verkeren. Hij verklaarde, dat de regering daarom immer de grootste zorgvuldigheid heeft betracht bij het overnemen van Neder landse eigendomsrechten, daar hierbij ook gemengde ondernemingen zijn be trokken. In dit verband noemde hij de Koninklijke/Shell (Bataafse Petroleum Maatschappij). Premier Djuanda sprak de hoop uit op nauwere betrekkingen met Australië in het geschil over Nieuw-Guinea. Hij be toogde, dat de veiligheid van zowel Australië als Indonesië in hoge mate afhankelijk is van de vriendschapsban den tussen hen beiden. Mevrouw Henriette Davids viert don derdag 13 februari haar 70ste verjaar dag. Elkeen zal in de gelegenheid wor den gesteld haar op die dag van 3 tot half 6 in de foyer van theater Carré te Amsterdam geluk te wensen. Me vrouw Davids zal dan recipiëren. De gemeente Amsterdam heeft van de Bank voor Nederlandse Gemeenten zeven aanbiedingen gehad voor geld leningen tot een bedrag van 46.777.974.-. In een voorstel aan de raad om de leningen te aanvaarden, schrijven B. en W. dat de rente van de aangeboden leningen „aan de hoge kant is". Zij ver trouwen echter dat, voor zover het lenin gen voor woningbouw betreft, een rente bijslag uit 's Rijks kas zal worden ver leend, waardoor een exploitatie-opzet van de woningen met een rente van 4% mogelijk zal zijn. Daar de bouw van scholen zeer urgent wordt geacht, menen B. en W. dat het sluiten van de kostbare leningen voor scholenbouw eveneens aanvaardbaar moet worden geacht. Van het aangeboden bedrag zal ƒ33.175.000 worden gebruikt voor de fi nanciering van woningwetbouw, alsmede voor met woningbouw samenhangende werken zoals scholenbouw, het laatste in het bijzonder voor consolidatie en finan ciering van reeds onderhanden werken. Voorts is 1.000.000 bestemd voor de bouw van een U.L.O.-school aan de Sara Burgerhartstraat, ƒ348.363 voor 14 wo ningwetwoningen, ƒ5.401.336 voor 216 woningwetwoningen, 480.000 voor een- trale verwarming in 280 woningwetwo ningen, 2.733.275 voor 136 woningwet woningen en 4.000.000 voor de bouw van het Cartesius-lyceum. Tenslotte stellen B. en W. de raad voor nu reeds over te gaan tot goedkeuring Van het opnemen bij de Bank voor de Nederlandse Gemeenten van het voor keursbedrag voor Amsterdam van de Rentespaarbrieven 1957. Op uitnodiging van het Delftse stu denten dispuutgezelschap „Vrije Studie", het in 1862 opgerichte en oudste dis puutgezelschap aan de technische hoge school, zal de opperbevelhebber van de NATO, generaal Norstad, 19 februari des avonds om acht uur in de aula van de technische hogeschool voor studenten een voordracht houden over de NATO. Tevoren, in de namiddag, zal de gene raal op de markt te Delft een erewacht inspecteren, gevormd door de studenten weerbaarheden, daarna zal hij ten ge meentehuize worden begroet. Begeleid door een bereden ere-escorte van leden van de studenten-caroussel- vereniging te Delft, zal de generaal daarna een rijtoer naar de sociëteit Phoenix maken, waar het bestuur van de DSDG „Vrije Studie" zijn hoge gast op de gebruikelijke wijze zal ontvangen. 101. Als aan de grond genageld staart Eric naar het tengere meisje; de weerloze gevangene van Harald en zijn wrede troep; de gijzelaarster, het mes op de keel van Erwin, Olav en hemzelf. Wat kan hij doen om de toe stand te redden? Misschien zou hij kunnen proberen, Harald onder schot te krijgen, maar dit denkbeeld verdwijnt even snel als het opgekomen is. Ingrid zou het gelag betalen. Met gebalde vuisten en samengeknepen lippen trekt Eric zich terug terwijl hij koortsachtig zijn hersens pijnigt om een oplossing te vinden. Regin, de oude Bohuslaner merkt ogenblikkelijk, dat er iets aan de hand moet zijn, maar Erics gezichtsuitdrukking ziende houdt hij wijselijk zijn mond en laat zich als een lam meevoeren. Het enige wat Eric voorlopig doen kan is de troep in het oog te houden en dan maar hopen, dat een gelegenheid zich voor zal doen, om Ingrid uit Harald's handen te krijgen. De draagwijdte van deze ongelukkige situatie is nauwelijks te over zien. Met het meisje als gijzelaarster kan Harald eisen stellen, hoge eisen, eisen waaraan Olav en Erwin blindelings zouden voldoen. Gespannen scha duwt Eric de troep in de vlakte. De Bohuslaner ruiters zijn er niet meer bij. Ongetwijfeld heeft Harald hen weggestuurd. En dan, laat in de middag, houdt Eric eensklaps de pas in en staart achterdochtig naar de ruiterschare achter de bomen op de tegenoverliggende hellingMaar als hij temidden van de krijgers de forse gestalte van Thorwald gewaar wordt, komt hij opgelucht te voorschijn. Men heeft ook hem ontdekt en even later staat Eric tegenover de stoere Viking. „Ik weet wat er gebeurd is," zegt Eric gehaast. „Waar zijn Olav en Erwin?" „Olav is zwaar gewond", antwoordt de Viking ernstig. „En Erwin„Erwin is even tevoren geheel alleen ver trokken, om met Harald te onderhandelen." „Dat vreesde ik al," stoot Eric uit. Waarom hebt ge hem niet tegengehouden?" Thorwald haalt de schouders op. „Hij voert het bevel. Wat kan ik anders dan gehoorzamen?" „Een paard, geef me een paard," snauwt Eric. „Ik moet achter hem aan vóór hij een onherstelbare fout begaat." De leider van de communistische party in Oost-Duitsland, Walter Ul bricht, heeft in de Volkskamer een po litiek van „democratisch centralisme" aangekondigd, aldus meldt Reuter. Het doel ervan is, zei hy, het bestuur van het land en de economie aan te passen bij de noodzaak van een hoge re produktie. Er zullen industriële mi nisteries worden ontbonden en de plaat- selqke bestuursorganen en bedrijfslei dingen krygen een grotere verantwoor- 1 deiykheid. De byeenkomst van de Volks kamer was belegd ter goedkeuring van de in een wetsontwerp neergelegde maatregelen betreffende „de vervolma king en vereenvoudiging van het staats apparaat". Fred Oelssner, de ontslagen partij theoreticus, luisterde onaandoenlijk naar de kritiek van Ulbricht op de hui- Een nieuwtje in de Kalverstraat te Amsterdam, de grammofoonplatenautomaat. Inworp vier zilveren guldens. In de in enkele dagen befaamd ge worden vergiftigingszaak in de Leeuwar der gevangenis wordt het diepgaand on derzoek van de rüksrecherche met kracht voortgezet. Hierbü wordt het steeds meer in twyfel getrokken dat de wegens ver giftiging van zyn vrouw tot levenslange gevangenisstraf veroordeelde 34-jarige bouwkundige zelfmoord zou hebben ge pleegd. Er zyn gegronde redenen voor, omdat men geen enkel motief heeft kun nen vinden op grond waarvan de man zelfmoord zou hebben gepleegd. Het wordt ook steeds duideiyker dat de Berkelse arts O., die zoals bekend even eens een levenslange gevangenisstraf uitzit wegens vergiftiging van zijn echt genote door cyaankali, iets met deze zaak te maken heeft. Men heeft in de cel van de bouwkundige onder het flesje cyaankali een briefje gevonden, waarop stond: mcdicynen van dokter O., een briefje dat duidelijk in de richting van de arts wyst. Bovendien schijnt dokter O. nu een ander briefje te hebben overgelegd, af komstig van de bouwkundige, waarin deze afscheid neemt uit dit leven en tevens bekent schuldig te zijn aan de moord op de vrouw van dokter O. In hoeverre men dit briefje ernstig kan nemen staat te bezien, aangezien O. wel eerder met briefjes heeft gewerkt. Terwijl dokter O. ontkent iets met de vergiftiging van de bouwkundige te ma ken te hebben, legt hy anderzijds een briefje van de bouwkundige over, dat zijn eigen onschuld zou moeten bewij zen en wellicht zou kunnen dienen om revisie van zijn vonnis te bewerkstelligen. Als O. Inderdaad lets met deze zaak van doen zou hebben, wordt de vraag hoe hij aan het dodelijk vergif kwam des te interessanter. Op deze vraag poogt men bij het onderzoek een ant woord te vinden. Men houdt rekening met de mogelijk heid, dat de bouwkundige met het brief je met de woorden „medicijnen van dr. O." dat onder het flesje met cyaankali in zijn cel werd aangetroffen, ervoor heeft willen zorgen, dat het gevangenis personeel op de hoogte zou zijn van de herkomst van het vergif. Aan de andere kant blijft de mogelijkheid bestaan, dat de bouwkundige uit dankbaarheid voor verleende „hulp" voor dr. O. de ont lastende brief heeft geschreven. Een gezelschap van 22 leden van de Zuidpool-expeditie van Sir Edmund Hillary is in Christchurch in Nieuw- Zeeland aangekomen. De mannen heb ben dertien maanden doorgebracht in Scott Base. De poolvaarders bleken weinig tevre den te zijn met de organisatie van de expeditie. Zo hadden zij al die tijd geen vers-bevroren groente gezien, hoewel men die in Scott Base gemakkelijk had kunnen bewaren. In plaats daarvan had men hun al die tijd ingebliktê en ge droogde groenten, een geschenk van een firma in Nieuw-Zeeland, te eten ge geven. Ook was men niet te spreken over de geheimzinigheid, die er op Scott Base heerste. De buitenwereld, zo zeiden de dige organisatie van de produktie. (De partij heeft verklaard, dat Oelssner zich tegen de nieuwe maatregelen heeft ver zet).Ulbricht zei dat acht ministeries en de in april van het vorige jaar in gestelde economische raad zullen wor den opgeheven. Het zyn de ministeries van staal, steenkool en energie, zware machinebouw, lichte industrie, algeme ne machinebouw, voedselvoorziening, arbeid en beroepsopleiding. Het minis terie van ontwikkeling wordt ministe rie van bouwnijverheid. Ulbricht repte niet over de zuivering van vooraanstaande functionarissen van de communistische party. Hij zei slechts dat de pogingen om de Duitse democra tische republiek van binnen uit te ver zwakken als definitief verydeld kunnen worden beschouwd. „Wij hebben tijde lijk grote moeilijkheden gehad In ver band met de gebeurtenissen in Honga- rye en Polen", aldus de Oostduitse leider. De rechtbank te Amsterdam heeft vanmorgen de 33-jarige Bussumer P. terzake van poging tot diefstal teza men met een 35-jarige reeds veroor deelde los werkman veroordeeld tot 4 maanden gevangenisstraf. De officier had het dubbele geëist. De los werkmar werd op zaterdag avond 16 februari van het vorig jaar op heterdaad betrapt door een politie agent bij een poging tot inbraak in een villa langs de Amersfoortsestraatweg bij Bussum. Een tweede man verdween ijlings in het duister. De man, die van het balkon sprong en daarby een en kel brak, hield vol dat hij geen mede plichtige had gehad. P„ die sinds 1945 in totaal zes maal voor inbraken is ge straft, bleef „tegen beter weten in", zo vermeldt het vonnis, ontkennen. Als voornaam bewijs tegen hem is aange nomen: een diepe afdruk van een schoen in de villa tuin. De hak van P.'s schoen paste precies in deze afdruk en bovendien werden langs scheikundige weg resten uit de villatuin afkomstige modder op deze hak aangetoond. De internationale raad der Pax Christi, bestaande uit de bisschop pen-voorzitters der nationale Pax Christi-afdelingen, heeft afgelopen weekeinde onder voorzitterschap van kardinaal Feltin vergaderd in het aartsbisschoppelyk paleis van Parys. Dit meldt het K.N.P. De besprekin gen waren gewijd aan het internatio nale Pax Christl-congres, dat van 4 tot 8 augustus in het paviljoen van Civi- tas Dei op de wereldtentoonstelling te Brussel gehouden wordt, en aan de in ternationale stertocht van Pax Christi- jongeren van 14 tot 31 augustus in Bre- tagne. De internationale Pax Christi- Vredesdag is vastgesteld op zondag 18 mei met als thema: „Mijn broeder, de buitenlandse arbeider". Als studieon derwerp voor het internationale con gres te Brussel is aangewezen het the ma „Techniek en vrede". Aan de vergadering te Parys hebben deelgenomen de bisschoppen-voorzit ters uit Duitsland, Oostenrijk, België, Spanje, Frankrijk, Italië, Luxemburg, Zweden en Zwitserland. Voor Neder land nam mgr. dr. B. J. Alfrink aan de besprekingen deel. Maandag hebben de schoolkinderen van Aruba Prinses Beatrix een zang- hulde gebracht. De heldere kinderstem men klonken fris en opgewekt in de nog koele ochtendlucht. De kennismaking me' het eiland begon na de zanghuid j met een korte rit door Oranjestad, langs veel vlaggen, versie ringen en vrolijk groetende mensen. Zij dwongen de auto stapvoets te rijden. Daarna ging het in de richting van Ba- lashi, de plaats waar het nieuwe Aru baanse water- en elektriciteitsproject zal verrijzen, een project dat niet minder mannen, wist meer over wat er op Scott j dan NAF 20.000.000 zal vergen Horizontaal: drukmachine vriend op grote afstand employee in overheidsdienst bepaald wezen (myth.) wapen tuin pers. vnw. naderend onheil toespraken drijvend eilandje vlaktemaat bak natuurver schijnsel sproeier lO gem. in Noord- Brabant planeet nauwgezet Duitse stad Verticaal: 1. deel van huis rang 2. wending kop en staart van walvis 3. rivier in Italië redetwist 4. toneelspeelster Amsterdams gebouw 5. zeef glazen klok 6. nikkel (scheik.) droogvloer 7. schrijver van N.T. 8. door middel van wisselborgtocht getij OO 9. bepaalde com missie berg (in sa- menst.) 10. gezwind soort groente 11. fo..or verzoekschriften (Van onze Brusselse correspondent) Brussel, hedenmorgen. De secretaris-generaal van de NATO, Paul-Henri Spaak, heeft gisteren in het „Palais des Académies" te Brussel een rede uitgesproken in aanwezigheid van premier Van Acker en diens minis ters en van het byna voltallige diploma tieke corps, onder wie de Pauselyke nun tius, mgr. Forni, en de ambassadeur van de Sovjet-Unie, Avilov. Spaak is zondagnamiddag in Brussel gearriveerd voor het eerste officiële bezoek aan Belgische hoofdstad in zijn hoedanig heid van secretaris-generaal va,11 NATO. De minister van buitenUnase zaken, Victor Larock stelde be het auditorium voor als de van het vreedzame Europa. Larock zei te hopen dat Spaak op ze^re^ag^o landen van ct oosten de waar vriendschap en vrede brengen waar naar ze verlangen. Spaakveraeaigde^in ziin rede de stelling, dat men ten on rechte de Atlantische politiek als schroomvallig en negatief bestempelt. Volgens hem heelt de alliantie, zoals elke alliantie in verleden en heden te kampen met centrifugale krachten, maar men kan duidelijk een strekking waar nemen in de richting van vastere coör dinatie. Dit is vooral duidelyk gebleken na afloop van de Atlantische topconfe rentie te Parijs, toen het er op aankwam de brieven van de Russische premier Boelganin te beantwoorden. Geen enkele van de deelnemers heeft gedacht aan een gemeenschappelijk antwoord, maar uit de afzonderlijke boodschappen kan men eenzelfde klank vernemen. Spaak drukte de overtuiging uit dat, mocht het dit jaar tot een topconferentie komen, de Westerse mogendheden schouder aan schouder zullen staan om een gemeen schappelijk standpunt te verdedigen. Waar de soevereiniteit van de verschil lende nationale staten zovele eeuwen haar uitdrukking vond in een volstrekt autonome buitenlandse politiek, beleeft men thans het schouwspel dat.een we- reldmogendheid zoals de VS haar diplo matieke nota's voorlegt aan haar bond genoten en er de inhoud van wijzigt in de door deze bondgenoten gewenste zin. Vervolgens sneed Spaak het probleem van de defensie aan. Hij noemde zien een voorstander van volledige maar aan ook volledig gecontroleerde ontwape ning. In afwachting dat de mensheid langs die weg de vrede op een duurzame basis vestigt, dient elk land met de beste ter beschikking staande middelen zyn verdediging te organise ren. In dit verband noemde Spaak het pa radoxaal dat sommigen zich tegenstan- der verklaren van een defensieve con- ceptie die bewust het gebruik van de meest doeltreffende wapens zou verza ken De Atlantische coalitie kan derge lijke wapens niet missen in de strijd Base gaande was dan de mensen die er werkten. Dat er tussen Hillary en dr. Fuchs een zekere wrijving was ontstaan, had den de mannen pas veel later vernomen, en dan nog maar bij fragmenten. Het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken heeft de namen bekend gemaakt /an drie Amerikaanse waar nemers, die de volgende maand de verkiezingen voor de Opperste Sovjet in de Sovjet-Unie zullen bijwonen, aldus bericht Reuter. (A.F.P.) Ruim drie kwartier bleef prinses Beatrix te Balashi. Vandaar ging het naar een ander nieuw „project", name lijk naar Santa Cruz, waar de prinses de nieuwe huishoudschool zou openen. Na dat de gedeputeerde van onderwijs prin ses Beatrix uitgenodigd had, de ope ningsplechtigheid te verrichten, welke bestond uit het doorknippen van een lint, namen de schoolkinderen het initiatief over en brachter zij de prinses een zang- hulde. die klonk als een klok. Oostenrijk Aartshertogin Elizabeth van Oostenrijk, prinses van Hongarije en Bohemen, is zaterdagavond op 75- jarige leeftijd in Regensburg overle den. Zij was de dochter van aartsher tog Jozef en aartshertogin Clothilde, prinses van Saksen-Coburg en Gotha. Aartshertogin Elizabeth vluchtte in 1945 uit Hongarije. (Reuter) De regering heeft wel overwogen, zulks mede op verzoek van het Pro- duktschap voor Groenten en Fruit, het invoerrecht op citrusfruit tijdelijk bui ten werking te steller-, maar dit zou 'en dergelijke derving van inkomsten voor de Schatkist betekenen, dat de minis ter van Landbouw, Vissery en Voedsel voorziening het niet verantwoord acht te opnieuw een verlaging by zijn ambt genoot van financiën te bepleiten. De minister va landbouw heeft me degedeeld ir antwoord op schrifteiyke vragen, die hem waren gesteld door het lid van de Tweede Kamer de heer Blaisse. tegen 'r tegenstander die er zich zonder aarzeling van zou bedienen. Spaak zei niet te geloven dat het installeren van Amerikaanse raketsteunpunten op het grondgebied van de bondgenoten het vernielingsrisico ingeval van oorlog zou verhogen. Steunpunten of geen steun- nunten de aanvaller zal zich ten doel «tellen gelijktijdig zoveel mogelijk alle installaties te vernietigen die als basis voor represailles kunnen dienen. Overig gens valt van het standpunt der mili taire logica uit alles te zeggen voor het oprichten van talrijke en zeer versprei de steunpunten. Hoe moeilijker men de opgave van de gelijktijdige uitschake ling van alle bases voor de potentiële aanvaller maakt, hoe meer hy voor een aanval zal terugschrikken. Het vorig jaar werd in Den Haag in een juwelierszaak aan de Heemraad straat ingebroken, waarby sieraden en gouden ringen werden gestolen ten be drage van 25.000. In verband daarmee hield de Amster damse politie twee mannen aan, een 24- en een 27-jarige, beiden zonder beroep. Deze hadden vier ringen in hun bezit, die van deze diefstal afkomstig waren, zy vertelden dat „een kleine man en een kleine vrouw deze ringen ten ver koop hadden aangeboden". In november 1957 vonden kinderen in een luchtrooster in de Kockstraat in Den Haag een party ringen, waaruit de stenen waren gebroken en die afkomstig waren van bovengenoemde juwelierszaak. Nu hield de Haagse politie reeds geruime tijd een loswerkman van 28 jaar in het oog, die in nauwe relatie stond met een 28-jarige Amsterdamse schilder, een man, die opviel door zijn klein postuur. Laatstgenoemde werd eind januari van dit jaar te Amsterdam aangehouden we gens een inbraakje. In zijn bezit werden gereedschappen aangetroffen, waaraan een werktuig ontbrak, dat achtergelaten was bij een in Scheveningen op 2 janu ari j.l. gepleegde inbraak. Daar had men getracht een brandkast te openen. De schilder bleek bevriend met een 18-jarige mannequin. Bij verhoor bleek dat zij het waren geweest die met de gestolen ringen hadden geleurd. Even later werd de loswerkman ge pakt, die bekende samen met de schil der in Den Haag te hebben ingebro ken in een bioscoop aan de Fahren- heitstraat, waarbij voor 6000,- werd gestolen. Verder hadden zij twee keer een bezoek gebracht aan een kinine- fabriek aan de Prinsegracht, waarby respectievelijk 1000,- en 200,- wer den ontvreemd. Uit een perceel aan de Acaciastraat hadden zij nog eens 400,- gestolen. Dat zij indertijd hun pogingen had den opgegeven om de brandkast in Scheveningen te openen, kwam door het feit dat de loswerkman gedurende deze operatie de zware kast op zijn voet had gekregen en daardoor dermate werd ge blesseerd, dat de schilder hem naar de auto had moeten dragen, waarmee zij op roof waren gegaan. Deze auto was gekocht van de f 6000,-, die zijn uit de brandkast van de bioscoop hadden ge stolen. De politie vermoedt dat de heren nog wel meer op hun kerfstok zullen hebben.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 2