Eisenhower verwacht einde van de depressie ondanks de werkloosheid Alles wijst er op, dat in maart de werkgelegenheid in Amerika weer sal toenemen Radio en TV verkoudheid. nervositeit? .-eti tt&titttfeek jf#f ASPRO Processie-proces in Breda Aambeien? In Indonesië geleden schade is groter dan men vermoedt Anne Frank-prijzen uitgereikt ALLES IS BETREKKELIJK Overval van prins Carnaval op vliegbasis Eindhoven Unda-congres in Monte Carlo Juridisch steekspel rond overtreding van processieverbod Moeilijkheden bij exportfinanciering punt van studie Aanmoediging voor jonge auteurs naar Nederland deelt in de prijzen Drie Oostduitse lectors uitgeweken „Cesare" van Jan Fabricius Vanavond Officier van Justitie eist schuldigverklaring I Moderne projectielen Ook Nederlandse industrie ingeschakeld? HEMOTABS Kwartaalverslag Centraal Orgaan De opleiding van de medische specialisten For Gentlemen Only SCHEEPVAARTBER1CBTEN DONDERDAG 13 FEBRUARI 1958 PAGINA 15 ASPRO Tm GESLAAGDE KRIJGSLIST neem dit tabletje en U stilt de pijn* Katholieke Illustratie Zeepost MARKTBERICHTEN President Eisenhower heeft in een speciale verklaring uiting gegeven aan zijn bezorgdheid over de toenemende werkloosheid in de Verenigde Staten. Hij gaf evenwel als zjjn mening te ken nen, dat de meeste slechte berichten reeds ontvangen zijn en hij zeide er Van overtuigd te zijn, dat Amerika geen langdurige daling van de economische bedrijvigheid tegemoet gaat. Alles wijst er volgens president Eisenhower op, dat zich in maart het begin van een toeneming der werkgelegenheid zal gaan aftekenen. Dit zal dan het begin van het eind van de economische achteruit gang z|jn. Deze speciale verklaring van de pre sident hield verband met de sterke stijging van de werkloosheid in de Verenigde Staten, die dinsdag door het departement van handel bekend was gemaakt. Volgens de cijfers van het departe ment van Handel bedroeg het aantal werklozen medio januari 4.490.000, waarmede de werkloosheid het hoogste peil sedert 1950 had bereikt. De stij ging van het aantal werklozen met 1.120.000 sedert medio december was Op het door de UNDA, de interna tionale katholieke vereniging voor ra- r„® en televisie, georganiseerde werk- vi«£.es .«voor katholieke film- en tele- 8rik !i"Ctif' dat van 2 tot 9 febru- cumenfairp 7 ,s de Nederlandse do- êen i! ?u,len M«n volk zijn", het K?NP ekroond' ald«s bericht Deze documentaire over de parochie gemeenschap van de Meerburgkerk te Zoeterwoude-Leiderdorp werd gemaakt door W. J. v. d. Poel en cameraman W. Oldebroek. De K.R.O.-televisie heeft deze film uitgezonden op zondag 15 december j.l., voorafgaande door een Hoogmis-uitzending uit deze paro chie. Het hoofd van de K.R.O.-televi- sie de heer J. Castelfjns heeft de prijs in ontvangst genomen, die uitgereikt werd door Z. H. Prins Rainier van Mo naco. Het congres had ten doel ervaringen in de samenstelling van katholieke reli gieuze televisieprogramma's uit te wis selen. Meer dan honderd inzendingen werden bestudeerd en besproken. Deze inzendingen waren in verschillende ca tegorieën ingedeeld. wJIV,i?Ji„sector liturgie speelde vooral o grote rol. De Kath. T.V.- actie in Frankrijk beschikt over en kele goede religieuze films, welke men daar niet alleen in de televisie programma's, maar ook in de actie les mission par ie cinema" opneemt. Tn de categorie „Bijbel" won Frankrijk eveneens een prijs met een film over het lijden van Christus. De Verenigde Staten ontvingen in de sector het religieuze spel een prijs met een uitzending over het leven iq9o ter Pro, martelaar in Mexico ini 1928. Op het gebied van de kerkgeschiede nis stond Amerika ook bovenaan. Mon te Carlo had een congreszaal en de no dige apparatuur beschikbaar gesteld. Voor de vele deelnemers is dit een zeer vruchtbaar congres geweest. De UNDA, die haar zetel heeft in Fribourg, Zwitserland, is voornemens werkcongressen van deze aard jaar lijks te herhalen. Drie lectors van de medische facul teit van een Oostduitse universiteit zijn naar West-Berlijn uitgeweken, aldus hebben ambtenaren van de Westberlljn- se vluchtelingendienst volgens Reuter meegedeeld. De uitgewekenen zijn dr. Maischein, dr. Goos en dr. Siemon. Aan het slot van het levensoverzicht dat de VARA—TV onlangs gaf van de toneelschrijver Jan Fabricius werd de bejaarde auteur beloofd dat een van zijn blijspelen voor de televisie zou wor den opgevoerd. Men koos daarvoor het weinig gespeelde „Cesare", waar van woensdagavond onder regie en in de bewerking van Willy van Hemert een voorstelling werd gegeven. Het is een virtuoos geschreven, wer velend, levenslustig en zeer oppervlak kig stuk. Het speelt in de twintiger ja ren maar kon in iedere tijd in Italië spelen, de hele geschiedenis draait rond één persoon, de losbollige, geniale op lichter Cesare. Deze amorele figuur is inderdaad meesterlijk geconcipieerd, zo virtuoos zelfs dat men er niets dan genoegen aan beleeft. De opvoering werd geheel gedragen door de vertolker van deze figuur, Wim v.d. Heuvel. Hij is een van de weinige Nederlandse acteurs die zulk een flit sende, dynamische, overrompelende persoon gestalte weet te geven. Het tem po van de opvoering was hoog, en werd tot het eind toe knap volgehouden. De regie was verzorgd en exact en zocht het gelukkig niet in experimenten. Ook in de kleinere rollen werden bevredi gende prestaties geleverd. J. v. S. Het omroeporkest speelt vanavond o.l.v. Henk Spruit voor de AVRO vier orkeststukken van Anton Bruckner. An- dor Foldes is solist in het Vijfde piano concert van Beethoven. (402 m 20.05 Uur). Voor France III (Nat.) speelt het Or- chestre Nat. o.l.v. Manuel Rosenthal o.m. het ballet Le prince de bois van Bartók. (280 m 20 uur). Voor het Ital. lie progr. speelt het symfonieorkest van Turijn o.l.v. Geor- gio Gasline o.m. de weinig gespeelde onate voor violen, celli en contrabas sen van Rossim. (355 m. 20.45 uur.) de grootste stijging sedert 1941, In welk jaar de Amerikaanse regering gegevens over de werkloosheid begon te verza melen. President Eisenhower legde bij z|jn verklaring „feitenmateriaal" over om aan te tonen, wat de regering doet en wat zij het congres vraagt te doen om de huidige teruggang in het economi sche leven tegen te gaan. H|j deelde mede, dat het centrale banksysteem de laatste maanden maatregelen heeft ge nomen tot verruiming van het krediet. Het programma der regering voorziet verder voor de eerste helft van het lo pende jaar in een scherpe stijging van het tempo, waarin contracten voor de aanschaffing van defensiematerieel bij het particuliere bedrijfsleven worden geplaatst. Naar raming zullen er dit jaar con tracten voor defensiemaerieel ter waarde van 23,6 miljard dollar worden geplaatst. In 1957 bedroegen deze uitgaven 17,8 miljard dollar. De regeringsuitgaven voor civiele openba re werken zullen in 1958 stijgen tot 1.730 miljoen dollar en in 1959 tot 1970. miljoen dollar, vergeleken met 1.290 miljoen dollar in het afgelopen jaar. President Eisenhower noemde twee redenen voor z|jn vertrouwen, dat de Amerikaanse economie later in 1958 een herstel te zien zal geven. De eerste reden is zijn overtuiging dat de krach ten, die aan de economische groei ten grondslag liggen, groot en onvermin derd blijven. De tweede reden is het vastbesloten streven der regering naar bevordering van het economische her stel op iedere gezonde wijze. De ver klaring van de president had weinig invloed op de New Yorkse effecten beurs, waar de noteringen voor de zes de achtereenvolgende keer verder daal den. Naar ter beurze verluidde heeft men in sommige beleggerkringen het ge voel, dat de regering de ernst van de economische toestand onderschat en niet inziet met welke spoed er corri gerende maatregelen moeten worden genomen. In financiële kringen vestigde men er de aandacht op, dat de ver klaring van de president de mogelijk heid open laat, dat de werkloosheid nog zal toenemen alvorens er een verbe tering intreedt. Men herinnerde aan een voorspelling van de minister van handel, Sinclair Weeks, dat de werk loosheid in februari mogelijk het cijfer v|jf miljoen zal bereiken. Advertentie mmT2 Net voor deze belangrijke bespreking'n pracht van een opkomende verkoudheid. Ik nam twee 'ASPRO's en... wèg verkoudheid, wèg hoofdpijn! 'ASPRO' helpt direct, is onschadelijk en irriteert de maag niet! en de pijn verdwijntI Vele uren heeft de Bredase recht bank woensdagmiddag besteed aan de berechting van drie priesters, die te recht moesten staan wegens overtre- din- van het processieverbod. 12 juni 1955 en 23 juli 1957 hadden twee pa ters en een kapelaan aan Sacraments processies deelgenomen in Geertrui- denberg. Z|j waren niet verschenen en werden door een van de verdedigers rar. J. v. d. Biesen vertegenwoordigd. De officier van justitie mr. Moons stel de in zijn requisitoir, dat hjj tot ver volging was overgegaan, omdat in ge val van vrijspraak zou blijken, dat de wet niet te handhaven is, waarbij een hoogst onjuiste situatie zou komen vast te staan, en in geval van een veroor deling mogelijk wat meer licht zou ko men in deze nog duistere materie rond artikel 184 van de grondwet. De gehele zitting was een bewijs van deze duisternis. Het werd een juri disch steekspel, waarbij de feiten vaak ivdergeschikt werden De feiten stonden overigens vast en werden toegegeven. De vraag waar het om ging was of in 1848 in Geertruidenberg openbare godsdienstplechtigheden gebruikelijk waren. Zo ja, dan mogen er nu jok processies worden gehouden. Uit archiefonderzoek door de deskun dige, de archivaris van Breda, F. Brekelmans, waren aanvankelpk al leen negatieve aanwijzingen komen vast te staan. Uit niets bleek, dat de plechtigheden wel gebruikelijk waren. Tot een brief werd gevonden van de burgemeester van Geertruidenberg, ge schreven op verzoek van de kanton rechter in Oosterhout. Daarin stond dat het was toen 1856 het stoffe lijk overschot van rooms-katholieken door de geestelijke en zijn dienaren van de kerk naar het graf werden bege leid. Dit wordt opgevat als een gods dienstige plechtigheid. Dit was ook in KM 5 bouwwerken op het terrein van de komende wereldtentoonstelling te 1 met mt alle standpunten bezien even groots zijn, bewijst deze foto. Het enorme Atomium lijkt hier wel een aardig stukje speelgoed. (Van onze correspondent) den om de muts weer in Flitserianus de carnavals- j hppft krijgen. muts. riep de barkeeper Woensdagmidd g Er werd een kriisslist toe dat deze ziin groeten Prins Flitserianus van de bedacht. Krijgslist toe, dat aeze zijn groeien Eindhovense Carnavals- vereniging De Volders, vermomd als een gewoon burger en vergezeld van enkele journalisten, een overval gepleegd op de vliegbasis Eindhoven, een overval, welke volledig slaagde, ondanks de attente sterke wacht aan de poort van het vliegveld en on danks het moedig en ieder gevaar verachtend optre den van een kapitein. Fr aan de vliegers maar moest ging een telefoontje overbrengen en snelde met de journalisten naar bui ten. Fluks verdwenen de heren in hun auto en reden weg. Op hetzelfde moment kwam de kapitein naar buiten gehold, klamp te zich vast aan de wagen, maar kon de toenemende naar de basis: of de pers snelheid van de auto niet kon komen voor een be- mmenen en kletterde tegen zoek aan de crewroom van moeaer aarde. Nauwelijks 314 welke er zo leuk moest was de wagen door de uit' zien dat er wel een P00^ gestoven of de wacht Twee jaar geleden ver- stukje copy in zat. Oké, ?fav^j®®rd de auto overden enige vliegers van de heren waren welkom. uden de basis de muts van een Toen het gezelschap zich Het woord is nu weer lid van de Raad van Elf per auto aan de poort meld- aan de vliegers. B|j hoog van De Volders. Het fleu- de werd het ontvangen door en laag en bij heel veel rige hoofddeksel werd in een kapitein. Het bezoek bier zweren zij weerwraak, triomf meegenomen naar aan de crewroom was aller- De muts komt weer te- de basis en kreeg daar in gezelligst: handtekeningen rug, zo hebben zij zich in de crewroom van 314 plaatsen in het gastenboek, het hoofd gezet. Kom maar squadron een ereplaats. De een kopje koffie, een si- op, dagen De Volders. Volders bezonnen zich garet. De bezetting was Daar komt dus beslist een naarstig de hen toege- uitermate slap, daar de veldslag van. Er zijn be- brachte schade te herstel- vliegers een lezing elders slist spannende carnavals- len en pijnigden zich het op de basis bijwoonden, dagen in Eindhoven op hoofd een manier te vin- Plotseling greep Prins til! 1848 al gebruikelijk. Het kerkhof was ommuurd. In 1855 werd het hek van een houten schot voorzien, waardoor men van de openbare weg niets meer kon zien van de plechtigheid. Ande re openbare plechtigheden werden niet gehouden. Daaruit putte de officier van Justitie het bewijsmateriaal. Mr. Moons hield een requisitoir, dat meer dan een uur duurde. Het werd een rechtshistorisch college van betekenis. In het algemeen stelde de officier, dat er sinds 1948 geen processieverbodzaak meef gediend heeft in Breda. Verblij dend achtte de officier het dat het aan tal gevallen zo gering en het klimaat zo mild is geworden. Dit bewijst, dat er een groeiende verdraagzaamheid is, een klimaat, waarin eerlang een nieu we wettelijke regeling van deze mate rie mogelijk zal z|jn, die meer is aan gepast aan de realiteit. Mr. Moons wees er voorts op, dat artikel 184 niet in strijd is met het Verdrag van Rome van 1954 en het vriendschapsverdrag met Amerika, waarin vrijheid van godsdienst wordt gewaarborgd voor iedereen. Hij schaarde zich achter het standpunt van de regering en de meerderheid van de Tweede Kamer. H|j vroeg ten slotte de rechtbank te verklaren, dat de verdachten de wet op de kerkge nootschappen hebben overtreden. Een strafsanctie is pas mogelijk b|j een herhaling van de feiten. De twee verdedigers mr. W. van Wij- men en mr. J. v. d. Biesen hielden een feitelijk en juridisch verweer. Mr. van Wjjmen achtte het bewijs niet ge leverd. Uit het archiefonderzoek z|jn alleen negatieve aanwijzingen geput en deze hebben geen bewijskracht. Uit de brief van de burgemeester blijkt, dat er in 1848 wel openbare godsdienst plechtigheden gebruikelijk waren, want volgens een schrijven van de minister uit 1855 is ook grondgebied van de kerk openbaar, als men de plechtigheden van de openbare weg kan volgen. Dit is in 1848 het geval geweest. Mr. Van den Biesen zei artikel 184 van de Grondwet als antiquiteit een eerste kla begrafenis te willen geven. Hij acht dit artikel in strijd met het Ver drag van Rome. De rechter moet de nationale wet en grondwet toetsen aan dit internationale verdrag. Er is geen wettelijke basis, aldus pleiter, voor een veroordeling en ontslag van rechtsver volging zal moeten volgen. Na re- en dupliek werd de uitspraak bepaald op 25 februari. De directeur materieel luchtmacht, generaal-majoor W. J. Reynierse is na 'n reis van een maand door de Verenig de Staten op Schiphol aangekomen. Generaal-majoor Reynierse heeft de lei ding gehad van een Nederlandse dele gatie, bestaande uit vier militairen, waaraan enkele vertegenwoordigers van de Fokkerfabriek in Amsterdam, Avio- landa te Papendrecht, Philips en de Hollandse Signaalapparatenfabriek wa ren toegevoegd. Gedurende een viertal weken heeft men een studiereis ge maakt langs produktiecentra en proef- terreinen van moderne projectielen, die over geheel Amerika verspreid liggen. Het doel is geweest gegevens te ver zamelen om de Nederlandse regering in te lichten over de mogelijkheden tot samenwerking tussen de Verenigde Sta ten enerzijds en Nederland anderzijds met betrekking tot de vervaardiging van moderne projectielen. „Ik heb de overtuiging", aldus de directeur materieel luchtmacht, „dat met technische bijstand van de Ameri kanen en gezien in Europees verband er zeker mogelijkheden voor de Neder landse industrie zijn om bij de vervaar diging van moderne projectielen te worden ingeschakeld. De uitvoerige ge gevens, welke de delegatie heeft verza meld, zullen in een advies aan de minis ter worden uitgebracht". Advertentie Advertentie Duizenden lijders aan aambeien zijn blij verrast over de blijvende verlichting van hun kwaal. Hemotabs la een volkomen nieuw middel ln tabletvorm, gewoon in te nemen met 'n glaasje water. U heeft geen zalf of zetpillen nodig. Hemotabs doen de zwellingen slinken en bevor deren genezing; ze zijn zacht laxerend en helpen zodoende de normale functies regelen, zo belangrijk voor 'n volkomeD herstel en lange vrijwaring van ptjn. 'n Complete kuur 1.47. Bij Apothekers en Drogisten. Het Centraal Orgaan voor de Econo- export in vrije concurrentie is aan- mische Betrekkingen met het Buiten land w|jst er ir. zjjn jongste kwartaal verslag op, dat het met grote bezorgd heid de gang van zaken in Indonesië volgt, die alle tek-nen vertoont van een vrijwel volledige, gedwongen, likwida- tie van de Nederlandse belangen in dit land. In de eerste plaats wordt hierdoor uiteraard aan de economie van Indo nesië zelf onberekenbare schade toege bracht. Het is echter een c loochenbaar feit en het is goed dat alle kringen van het Nederlandse volk zich dit rea liseren dat de schade welke door de recente ontwikkelingen ook aan onze economie wordt berokkend groter is dan men op grond van de waarde der in Indonesië bedreigde investeringen alleen zou vermoeden. Ook het op 3 pet berekende aandeel in ons nationaal inkomen van de directe baten die onze economische activiteit in en met betrekking tot Indonesië met zich brengt, geeft nog geen voldoende inzicht in de omvang van het belang dat hier aan de orde is, evenmin als de grootte van onze uitvoer naar Indonesië, die met een bedrag van ruim 300 min per jaar 3 pet van onze totale export uitmaakt. Wat hier op het spel staat is die combinatie van Nederlandse deskundig heid en energie met de natuurlijke rijk dommen van Indonesië die enerzijds aan Indonesië de grondslag voor zijn materieel bestaan heeft verschaft en anderzijds, mede door de ontwikkeling van tal van verwante activiteiten, de positie van Nederland in de wereld economie in aanzienlijke mate heeft be paald. Het Centraal Orgaan hoopt dat het inzicht in de grote wederzijdse be langen waarom het hier gaat nog tijdig een aanvaardbare oplossing van de ge rezen moeilijkheden naderbij zal bren gen: Het Centraal Orgaan wijst er nog op, dat het gedurende de ver slagperiode kennis kreeg van enige ge vallen waarin Nederlandse exporteurs grote moeilijkheden ondervonden b|j het verkrijgen van toestemming tot kre dietverlening resp. -verzekering in ver band met voorgenomen exporttrans acties op krediet. Het Centraal Orgaan kan zich niet aan de indruk onttrekken dat bij be paalde Nederlandse overheidsinstanties onvoldoende besef aanwezig is voor de noodzaak dat de Nederlandse exporteurs zich ook op het gebied van de krediet verlening aanpassen aan hetgeen hun concurrenten in andere landen met steun van hun regeringen op dit terrein doen. Het Orgaan heeft er volledig be grip voor dat hier bepaalde grenzen van redelijkheid niet kunnen worden overschreden, doch indien dit, zoals in de gevallen die het hier op het oog heeft, niet het geval is, dient z.i. aan de Nederlandse exporteurs de mogelijkheid te worden geboden aan de buitenlandse concurrentie, ook op het gebied der krediet-verlening, het hoofd te bieden. Voor een land als het onze, welks economie in sterkere mate dan die van welk Westeuropees land ook, op gewezen, is het behoud en een ver sterking van onze exportpositie een belang van de allereerste orde. Het Nederlandse exporterende bedrijfsleven moet z. i. in deze concurrentiestrijd op de onontbeerlijke steun van de Neder landse overheid ten volle kunnen re kenen. Het Centraal Orgaan stelt zich voor zich in de komende t|jd intensief met dl* onderwerp bezig te houden. (Van onze Haagse redactie) Van KVP-zijde in de Eerste Kamer wordt gevraagd of het waar is dat van de z|jde van het departement van socia le zaken en volksgezondheid druk wordt uitgeoefend om het plan van de door de minister ingestelde commissie tot bestu dering van de opleiding en erkenning van medische specialisten alsnog in te voeren. De KVP-fractie wijst in het voorlopig verslag van de Kamer op 's ministers begroting op de rede van de voorzitter van de r.-k. artsenvereni ging, prof. dr. A. Th. L. M. Mertens te Utrecht, waarin deze de verklaring over „departementale druk" heeft afgelegd. Op de voorpagina van het nummer van deze week is een fraaie kleuren foto afgedrukt van het Erechtheion, de antieke tempel van Pallas Athene in de Griekse hoofdstad. Twee pagina's foto's zijn gewijd aan de beroemde violist Yehudi Menuhin, die op een repetitie in de Albert Hall te Londen uiting gaf aan een uitbundige stemming. J. W. Hofwijk heeft een bezoek gebracht aan de London Airport en vertelt erover bij een serie eigen foto's. Het hyper moderne vliegveld blijkt niet te zijn ontkomen aan de tragiek, dat het reeds verouderd was, toen het zijn voltooiing naderde. Rogier van Aerde wijdt een met pakkende foto's geïllustreerd ar tikel aan de liefdadige actie van Louis- Léon de Danne en diens medewerkers in de Franse hoofdstad, waar vele, voor al oudere mensen in een onbeschrijfe lijke ellende verkeren. Verder is er van de hand van R. Kalkhoven een on derhoudende reportage over de talrijke Chinese restaurants en eethuizen, welke de laatste jaren in ons land zijn ge opend. Het uitvoerige relaas over Fidel Castro, de advocaat uit Havanna, die rebellenleider werd, is geschreven door Mr. C. M. van Emmerik. De karakteris tiek van de week is gewijd aan de Fransman Louis Armand, die onlangs is aangewezen als voorzitter van de Europese atoomgemeenschap. Het boei ende feitenverhaal over de dodelijke ziekte van de Duitse keizer Frederik III wordt voortgezet. En Jan Cottaar schrijft deze week over sport en vrije tijdsbesteding. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staat achter de naam van hét schip vermeld. Argentinië: m.s. „Alcor" 20 febr. Austra lië: s.s „Öronsay" 24 febr.; Brazilië: s.s. „Libertad" 24 febr.; Canada: s.s. „Rijn dam" 17 febr.; s.s. „Sommeldijk" 19 febr. m.s. „Byklefjell" 24 febr.: Chili: via New York 19 febr.; Ned. Antillen: m.s. „Ado nis" 17 febr..; m.s. „Isis" 24 febr.; Nieuw Zeeland' via Engeland 22 febr.; Surina me- m.s. „Charis" 19 febr.; Unie van Z. Afrika en Z. W.-Afrika: m.s. „Winches ter Castle" 22 febr.; Brits-Oost-Afrika: s.s „Pierre Loti" 22 febr. Inlichtingen betreffende de verzen dingsdata van postpakketten geven de postkantoren. VEILING POELDIJK, 12 febr. Sla A f 31 00—35.50, A II f 27.00—28.00, B f 25.50— 31 00, BII f 21.00—23.00, C f 17.00—23.00, CII f 15.50—16.50, per 100 stuks. Alicante f 2.85—3.45, Andijvie II 8188 cent, idem afw. 40—68 cent, Stoofsla 68—76 cent, Veld sla f 0.95—1.30, Prei A 24—33 cent, AII 12—18 cent, BII 10—21 cent, Boerenkool 1013 cent. Groene kool 8.5 cent, Savoye kool 6.5 cent, Spruiten 4041 cent, alles per kg. Selderie f 10.00—16.00. Peterselie f 29.0033.00, Raapstelen f 9.5013.00, per 100 bos. Aanvoer: sla 12.000 stuks, prei 4000 kg, druiven 700 kg, selderie 5500 bos. VEILING VENLO, 12 febr. Bieten, rode A 68. Champignons I 341, II (enkel los) 315, III 205—222. Rode kool 1114. Witte kool 810. Savoye kool A 1418. Spruitkool A 5564, B 4449. Boerenkool 48. Knol- seiderie A 1624, B 917. Peen, rode: Breekpeen A 10—17, B 16—21, C 13—17. Prei A 1220. Schorseneren A 3340, B 2432. Sla kas A 23.20—29.60, B 20—22.50, C 15—18. Veldsla 139—179. Uien B 24. Witlof AI 50— 53. All 44—48, BI 53—55, BII 45—50. VEILING TlEL, 12 febr. Resp. le en 2e soort. Appelen Bramley Seedling 64 73; Goudreinette 70—76; Jonathan 82—84; Rode Keuleman 55—65; Laxton Superbe 95—113, 63—80, a-sortering 116—118; Winston 98—100, 71—93; Eisdener Klumpkes 6568; Champignons 335345. Groenten: boerenkool 13—17; kievitsbonen (gedopt) 5556; prei 1113; spruiten 5557, 41— 43; wortelen 16—18. Alles in centen per kilo, tenzij anders vermeld. NUCHT. KALVERENMARKT UTRECHT, 12 febr. Aanvoer 362 stuks. Prijs per stuk: f 3045, prijs per kg lev. gew. f 1.10 1.25. KAASMARKT WOERDEN, 12 febr. Aanvoel' 7 partijen. Notering; f 2.102.20. KOFFIETERMIJNMARKT ROTTERDAM, 12 febr. Stemming: prijsh. Noteringen: mrt. 222—225 (223—226), mei 219V2—221Ji (220—223), juli 2081'4—209 (20814—210)sept. 196—197 (19614—19814), dec. 19014—193 (192—1941/2). Advertentie Onder ons, mijne heren: een stijlvolle maaltijd is een deel levensvreugde. Leest U onderstaand re cept maar eens - een re cept, dat tot de fantasie spreekt, nietwaar Iets anders-dan-anders. Zou Uw betere helft het niet eens willen klaarmaken? Vraag het haar eens? Sneetje Hawaii In een koekepan sneetjes brood goudbruin bakken of in de oven roosteren. Daarna ieder stukje be leggen met een plak ham. Daarop een hele schijf ananas en daaroverheen een plak belegen kaas leggen. In de oven zetten, totdat de kaas uit gaat vloeien en licht gekleurd is. Voor 't opdienen met wat paprikapoeder be strooien. PUBLICATIE VAN HET NED. ZUIVELBUREAU RIJSWIJK Woensdagmorgen heeft de staatsse cretaris van onderwijs, kunsten en we- wetenscliappen, mr. R. G. A. Höppe- ner, in zijn werkkamer ten departemen- te de Anne Frank-pr|jzen uitgereikt, die waren toegekend aan Cees Noote- boom en aan Harry Mulisch. Door eer buitenslands'verblijf was Cees Noo- teboom verhinderd aanwezig te zjjn. In zijn toespraak zeide mr. Höppe- ner dat prijsuitreikingen thans geen zeldzaamheid meer zjjn, maar dat de prijsuitreiking van deze morgen toch een zeer speciaal karakter droeg. „Ik ben nu namelijk" zo zeide hij, „de uit voerder van de wens van een echt paar, dat zjjn naam liever niet ver meld ziet, en mij door bemiddeling van de Netherlands American founda tion in staat stelt tot het ter beschik king stellen van deze prijzen". De naam Anne Frank is een be grip geworden en stimuleert tot het goede en :;chone. Het dagboek van An ne Frank is door kundige en begrij pende auteurs met uiterst veel piëteit voor het toneel bewerkt waardoor het een nog veel groter publiek heeft be reikt dan het reeds in boekvorm deed. De prjjs werd beschikbaar gesteld voor jonge Nederlandse auteurs, een ge dachte welke geheel in de geest is van Anne Frank, die op zo jeugdige leef tijd gestorven, haar ideaal om schrijf ster te worden, niet kon verwezenlijken op de wijze die haar voor ogen stond. Nadat de staatssecretaris een woord van dank gericht had tot het bedoelde echtpaar dat deze pr|jzen mogelijk maakte, tot de jury, en tot de Netherlands American Founda tion, richtte h|j zich tot Harry Mu lisch. H|j zeide verheugd te z|jn hem deze pr|js, die .en prijs ter aanmoedi ging is, te kunnen uitreiken. GO zult, aldus de staatssecretaris, als schrij ver geen "anmoediging nodig hebben maar toch spreek ik de hoop uit dat deze prOs voor u betekenis zal heb ben. Niet alleen omdat hO u wel licht in staat stelt enkele materiële wensen in vervulling te doen gaan, maar vooral ook omdat aan deze prüs de naam verbonden is van het meisje, dat in de moeilükste om standigheden een positieve levens instelling wist te behouden en uit te dragen. Hierna reikte de staatssecretaris de prijs uit. De plechtigheid werd bügewoond door de heer M. van Loosdrecht, sous chef van de afdeling buitenlandse be trekkingen, door dr. J. Hulsker, chef van de afdeling kunsten, en namens de jury door de heren Adriaan van der Veen en A. J. Michael. ALWAKI 12 v. Cebu n. Singapore. ARENDSKERK 13 te Melbourne. AVERDIJK p. 12 Key West n. Houston. BANGGAI 13 te Penang. BENGKALIS 13 te Singapore. BENINKUST p. 12 Kp. Finist. n. Freetown. BILLITON 13 te Tuticorin. BINTANG 12 nm. v. Singapore n. Tj. Pnok. BUSSUM p. 12 R. Fartak n. A'dam. CALT. PERNIS 12 te Sidon. COTTICA 11 v. Ciud. Truj. n. La Guaira. DELFLAND p. 12 Palma Kanarische eil. n. A'dam. GABONKUST 13 te Lagos. GHANAKUST 12 v. Havre n. A'dam. GIESSENKERK 12 te Pt. Said. GOOILAND 12 v, Hamb. n. A'dam. GORDIAS 13 te Hamburg. GROOTE BEER p. 12 Krakatou n. Aden. HEEMSKERK 13 te Takubar. JOH. v. OLDENB. 12 v. Melb. n. Sydney. KINDERDIJK p. 12 Lizard n. N. York. LAAGKERK 13 te Mtwara. LETO 11 v. Freetown n. IJmuiden. LINDEKERK p. 12 Lissabon n. Pt. Said. MAASDAM 12 te Pt. of Spain. MERWELLOYD 11 v. Philad. n. Beyrouth. MODJOKERTO 12 v. Genua n. Bilbao. ORANJE 12 v. Suez n. Pt. Said. POELAU LAUT 12 v. B. Papan n. Tj. Priok PRINS FREDERIK HENDRIK p. 12 Gibr. n. Cartagena. PRINS WILLEM III p. 12 Dover n. Havre. SALATIGA 12 te Bahrein. SOESTDIJK 12 te Philadelphia. STRAAT LOMBOK 13 te Sydney. TEUCER 13 te Semarang. VIVIPARA p. 12 Flores Az. n. Portland. WILLEMSTAD 13 te Madeira. ZONNEKERK 12 v. Brisbane n. Townsv. ZUIDERKERK p. 12 Ouess. n. Duink. AALSUM 13 te Beira. AEGIS 13 te New Orleans. ALBIREO 12 v. Karachi n.Bombay. ALDABI 12 v. R. de Jan. n. Ilheus. AMELAND p. 12 Providence North East Channel n. Beaumont. AMSTELBRUG p. 12 Gibr. n. Marseille. ARGOS 13 te Ceuta. BOISSEVAIN 12 te Nagoya. BOSCHKERK p. 12 Kp. Guardafui n. Madr CALAMARES 11 v. Mobile n. Pto. Barrios. CASTOR 12 v. La Guaira n. Port of Spain. CHARIS 12 v. Hamb. n. Antw. DINTELDIJK 12 in Golf van Tehuantepec n. L. Angeles. EEMLAND 12 v. Montevideo n. Itajai. EENHOORN 13 te Hamb. EOS 12 v. Alexandrië n. Beyrouth. ESSO DEN HAAG 13 v. Camarebo n. Pto. la Cruz. GANYMEDES 14 te Antw. HATHOR 13 te Piraeus. HECTOR 14 te Cartagena. HECUBA 12 te Pta. Cardon. HERMES 13 v. Corinto, 13 te La Liberstad. JACOB VEROLME 13 te Provindence. JAGERSFONTEIN 12 te L. Palm, 13. v. Las Palmas n. Kaapstad. JAPARA 13 te Zanzibar. KREBSIA 12 te Curasao, daarna Bachaquero, LAWAK 13 te Seatle. LEKKERKERK 12 v. Mars. n. Havre. LISSEKERK 13 te Antw. verw. LOMBOK 13 te Durban. LUTTERKERK 12 v. R. Tan. n. M. al J4hm. MOORDRECHT p. 12 St.-Vinc. n. M. al Ahm. NAESS COMMANDER 16 te Port Said verw. NIEUW AMSTERDAM 12 v. Willemstad n. Havana. OMALA 12 v. Belem n. Curasao. ORANJE 13 v. Port Said n. Napels. OSIRIS 13 te Laguara. PEPERKUST 12 v. Freetown n. Dakar. POSEIDON 13 te Gonaives. PRINS CASIMIR 12 te Burriane. PRINS WILLEM TWEE 12 v. Hamburg Canada. PRINS WILLEM VIJF 13 te Valencia. RONDO 12 te San Francisco. STAD DELFT 12 te Hamburg. TALISSE 13 te Halifax. TAPPANZEE 12 v. Venetië n. Piraeia TARA 13 te Bahia Blanca. TELAMON p. 12 Finisterre n. Madeira. THEMIS 11 v. Baltimore n. New York. TJINEGARA 12 v. Santos n. Kaapstad. WELTEVREDEN p. 12 St. Vincent n. Bone. ZAANKERK p. 12 Singapore n. Manilla. ZUIDERKERK 13 te Duinkerken. ANDIJK 13 te Rotterdam. ALCOR 12 v. R'dam n. Hamburg. STAD GOUDA 12 v. R'dam n. Hampton- roads. VRIJDAG progr. HILVERSUM I, 402 m. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gymn. 7.20 Gram. 8.00 Nws. 8.18 De ontbijtclub. 9.00 V. d. vrouw. 9.35 Waterst. VPRO: 10.00 Caus. VARA: 10.20 Orgelsp. 10.35 V. d. zieken. 11.20 Pantaar- dig en mineraal. AVRO12.00 Dansmuz. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Sport en prognose. 12.50 Pianospel. 13.00 Nws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Lichte muz. 13.55 Beursber. 14.00 Kinderkoor. 14.35 Hobotrio. 15.00 Gevar. progr. VARA: 16.00 Orgel en zang. 16.30 Muziekrevue. 17.40 Lichte muz. 17.55 Act. 18.00 Nws. 18.15 Caus. 18.25 Latijnse klanken. 18.50 Caus. 19.10 Musette-brk. VPRO: 19.30 Forum. 19.55 VPRO:-nws. 20.00 Nws. 20.05 Caus. 20.35 Regeringsuitz. 20.45 Ka merkoor en orgel. VARA: 21.00 Leert uw landgenoten kennen. 21.30 Documentaire. 21.55 Gram. 22.25 Buitenl. overz. VPRO: 22.40 Caus. VARA: 23.00 Nws. 23.15-24.00 Gram. HILVERSUM II, 298 m. NCRV: 7.00 Nws. en SOS-ber. 8.00 Nws. en weerber. 8.15 en 8.30 Gram. 9.00 V. d. zieken. 9.30 V. d. huisvr. 9.35 Gram. 11.00 Radiophil- harm. ork. 12.10 Cello en piano. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Gram 12.53 Gram. of act. 13.00 Nws. 13.15 Lichte muz. 13.45 Vocaal ens. 14.25 Gram. 14.45 Alt en clavecimbel. 15.30 Lichte muz. 16.00 Tuin- bouwpraatje. 16.15 Gram. 16.30 Piano recital. 17.20 Koperens. 17.35 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Gram. 18.00 Accordeon- muz. 18.20 Stemmen van Overzee 18.35 Gevar. progr. v. d. Jeugd. 18.50 Cursus Openbaar kunstbezit. 19.00 Nws. en weer ber. 19.10 Caus. 19.15 Regeringsuitz 19.25 Nieuwe gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 Gram. 20.30 Hoorsp. 20.55 Südwestfunk- ork. en soliste. 21.55 Reisbeschrijving. 22.15 Accordeon-wereldkampioensch. '57. 23.00 Nws. 23.35-24.00 Gram. ENGELAND, BBC Home Service, 330 m: 13.00 Ork. conc. 14.10 Ork. conc. 20.00 Gevar. muz. 21.00 Ork. cono. 22.45 Gevar. ENGELAND, BBC Light progr., 1500 en 247 m: 13.00 Lichte muz. 13.30 Nws en gevar. muz. 14.00 Lichte muz. 16.00 Mil. ork. 16.45 Ork. conc. 18.15 Gevar. muz 19.00 Gevar. progr. 21.00 Gevar. progr. 22.15 Gevar. muz. 23.40 Lichte muz. 0.15 Gevar. muz. NDR/WDR, 309 m: 12.00 Klassieke muz 13.15 Lichte muz. 16.00 Kamermuz. 17.20 Pianorecital. 17.45 Gevar. muz. 19.20 Ork. conc. 20.00 Operamuz. 23.30 Moderne muz. 24.00 Nws. 0.10 Dansmuz. 1.15-4.30 Gevar. muz. FRANKRIJK, Nationaal progr., 347 m 12.00 Ork. conc. 14.00 Gram. 15.30 Kamer muz. 16.55 Gram. 19.03 Harprecital. 20.15 Isabelle et Pantalon, opera-buffa. 23.10 Moderne muz. BRUSSEL, 324 m: 12.00 Gram. 12.34 Gram. 13.11 Gram. 15.45 Operettemuz 16.02 Gram. 16.25 Zang en piano. 17.10 Lichte muz. 18.00 Gram. 18.30 V. d, sold 19.40 Volkszang. 21.30 Gitaarrecital. 22.15 Jazzmuz. 22.45 Gram. 484 m: 12.00 Gram. 13.10 Ork. conc. 14.00 Kamermuz. 15.00, 15.15, 15.30 en 16.05 Gram. 17.10 Gram. 20.30 Kamermuz. 22.30 Discographie. 22.35 Chansons. DUITSE TELEVISIEPROGR. 17.00-18.00 Carnavalsprogr. 20.00 Joum. 20.15 Weerber. 20.20 Filmrep. 20.50 Exa men des Lebens, TV-spel. FRANS-BELG TELEVISIEPROGR. 19.00 Le temps et les oeuvres. 19.30 Feuill. 20.00 Nws. 20.25 Gevar. progr 22.00 Filmrep. 22.30 Eurovisie: Act. te Pari;?. 22.50 Wereldnws. VLAAMS-BELG. TELEVISIEPROGR. 19.00 V. d. jeugd. 19.30 Nws. 20.00 Do cumentaire film. 20.25 God schept de dag, TV-spel. 21.55 Nieuwe films. 22.30 Eurovisie: Sportrep. te Parijs. 22.58 Nws.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 15