Nasution gelast arrestatie van de vier kolonels tg" Twaalf Duitse geleerden terug uit Rusland Gefeliciteerd namens uw verloofdeHannie zegt vandaag Beatrix PRISMA in Tunis en Bizerta tegen Frankrijk Wellicht sullen er levens moeten worden opg Het te™"* ..GEEF ONS WAPENS" Spanning stijgt in Djakarta „Shermans" maken korte metten Luchtblokkade van Sumatra Nieuwe minister van Rood-China weer 1 1 Prinses geeft verjaardagsgeschenk van Haarlems meisje aan „verre geliefde Jongen rijdt met een flinke vaart tegen autobus Kantoorbediende ensceneert een inbraak Franse zaakgelastigde protesteert tegen sluiten van consulaten en evacuatie Stuurloos schip tegen spoorbrug in Maastricht Schat gevonden in Loretta-kerk te Praag altijdeven lekker weer in Europa Aan de kunstmanen hebben geen Duitsers meegewerkt Bommenwerper moest stuk van kernwapen laten vallen Hijzelf gedoodzijn vriendje gewond Na enige grepen in de postzegelkas Bejaarde vrouw door vrachtwagen gegrepen en gedood ONGELUKKEN IN DE STAATSMIJN „WILHELMINA" DONDERDAG 13 FEBRUARI 1958 o 81ste JAARGANG No. 29834 ge MORRIS 'fjeforet/oc/óuf// Suède Dames/Herenjasjes Iets meer wind H .3 m in m PRISMA HORLOGES Twaalf Duitse geleerden die sinds het einde van de oorlog in de Sovjet- Unie hebben gewerkt, zijn gisteren in West-Duitsland teruggekeerd, aldus bericht Reuter. Zij zijn gerepatrieerd, nadat de Westduitse regering twee jaar lang gepoogd heeft de Sovjet-Unie hiertoe te bewegen. Men gelooft, dat de geleerden deelgenomen hebben aan Russisch werk dat in het geheim werd verricht. De Duitsers zijn vergezeld van gezinsleden. Zij werden van Helmstedt met bussen naar het doorgangskamp Friedland gebracht. Met bromfiets van vader In Tilburg Mislukte overval op postagentschap 24-jarige jongeman in de kraag gegrepen Radio-activiteit Morgen eindcontrole van huis te Putten Eén dode en één gewonde Goud en juwelen, boe ken en schilderijen BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM '9'ef°°n: Redactie 21544, Advertentie» 21545 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. Umuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: J. W Boerrigter en Mr. W A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter, hoogte. Omroepers 16 cents per m m-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRIJS 61 cent» per week, f 2.65 per maand, I 7 90 per kwartaal Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. De spanning in Djakarta is gisteravond nog meer gestegen door een fa<Horede van generaal Nasution, de stafchef van het Indonesische leger, ^arin hij de arrestatie gelastte van de vier kolonels die maandag een ulti matum aan de regering-Djuanda hebben gesteld, aldus meldt het A.N.P. Nasution heeft alle militairen opgedragen de kolonels, die dinsdag oneervol °ntslagen zijn, aan te houden. De vier kolonels vertoeven naar men aan neemt in Midden-Sumatra. Zij worden ervan beschuldigd, dat zij de veilig heid van de staat in gevaar brengen en dat zij betrokken zijn geweest bij aanslag op Soekarno in november, waarbij elf mensen om het leven jttvamen en ongeveer honderd anderen werden gewond. De kolonels zijn: 'litenant-kolonel Ahmad Hussein, die is afgezet als commandant van ^oord-Sumatra, kolonel Maludin gimbolon, die is afgezet als onderbevel hebber van het leger, kolonel Dahlan Djamboek en kolonel Zulkifli Lubis. Vice-luchtmaarschalk Suryadama heeft gisteravond Midden-Sumatra Voor alle vliegtuigen met uitzondering van toestellen van de luchtmacht ge sloten verklaard. De Garuda Indone sian Airways heeft alle vluchten naar het opstandige gebied gestaakt. Nasution heeft gisteren op een bij eenkomst van de „organisatie van jon geren uit Sumatra voor verdediging van de eenheidsrepubliek" verklaard, dat wellicht levens zullen moeten wor- den opgeofferd bij de regeling van de *°estand op Sumatra. De actie van s°mmige officierei daar komt neer op een algehele schending van de militai- r" normen, zei hij. Wij moeten bereid zowel materiële als financiële of- te brengen, aldus Nasution, en in- Vpnodig ook offers aan mensenle- Sain Minister van binnenlandse zaken, "Usi Hardjadinata, maakte gisteren De 60-jarige maarschalk Tsjen Ji, die Premier Tsjoe-Li-Lai opvolgt als mtnis- ler van buitenlandse zaken van commu- nistisch China. Tsjen is een oude vriend van Tsjoe. Hij leerde hem indertijd ken den in Frankrijk, waar zijn vaaer nern had laten studeren. Samen met i sjoe Vormde hij er een afdeling van de Chinese communistische partij. Advertentie BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOLSTR 48 A'DAM TEL 717162 Verwachting tot vrijdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Veranderlijke bewolking met van- J'ond en vannacht enige regen, maar tyj^gen overdag overwegend droog Matige tot vrij krachtige zui- ''ike wind. Zachter, vooral in 3e cht en ochtend. zon: 7.59—17.51. Maan: 5.08—13.58. p^khoim A°^öen Amsterdam Sri Lu ussei Nice Senêve «enen Weer heden afgej temp. neersJ 7 uur 24 uui geheel bew. 2 1 zwaar bew. -5 5 onbewolkt 1 0 onbewolkt 4 0.7 licht bew. 6 7 regen 6 7 geheel bew. 7 1 half bew. 8 0 half bew. 7 4 zwaar bew. 9 0 zwaar bew. 10 0 onbewolkt 8 0 zwaar bew. 4 0 licht bew. 2 0 mist 10 0 bekend, dat kolonel Hussein ook is ont slagen als hoofd van het burgerlijk be stuur in Midden-Sumatra. Hussein nam dit bestuur in december 1956 over. De regering heeft hem evenwel nooit als hoofd in de orovincie Midden-Su 1a- tra erkend, zei de minister. Husseins eigenmachtig ontreden van 1956 werd begin vorig jaar gevolgd door soortge lijke acties in andere gebieden, zo voeg de hij hieraan toe. Radio Padang heeft volgens Reuter gemeld, dat een aantal organisaties in Midden-Sumatra telegrammen aan de centrale regering heeft gezonden, waarin geprotesteerd wordt tegen het ontslag van de vier kolonels. President Soekarno heeft gisteren in het Indonesisch consulaat-generaal te Tokio een conferentie belegd met de diplomatieke vertegfenwoordigers van de Afrikaans-Aziatische landen: Birma, Ceylon, Afghanistan, Cambod ja, Egypte. Ethiopië, Iran, Pakistan, Laos, de Libanon, de Filippijnen en Sa- oedi-Arabië. Aldus bericht United Press. Het is niet bekent geworden of de hui dige politieke situatie in Indonesië het onderwerp der besprekingen was. Volgens een mededeling van radio Djakarta heeft de Indonesische lucht macht pamfletten boven midden-Suma- tra uitgeworpen, waarin een beroep wordt gedaan op begrip bij de bevol king en deze tevens tot waakzaamheid wordt aangespoord. Intussen is Midden-Sumatra door het verbreken der telefoon- en telegraaf verbindingen, thans vrijwel van Java geïsoleerd. Radio Padang blijft voort gaan met het uitzenden van berichten, zowel in het Indonesisch als in het EngeL. Til Pi -V. Aannemer Carmen Ottilio vit' Paterson in de Amerikaanse staat New Jersey heeft een nieuwe manier gevonden voor het snel afbreken van huizen. Hij schakelt daarvoor twee oude 45 tons Sherman-tanks in. Hier ziet men hoe korte metten gemaakt wordt met een huis in Hamburg Turnpine. A avertentie worden U geleverd door *t SILVER STOEPKE. Gr Houtstr 49 Rusland zal Turkije helpen met bouwmaterialen en. indien nodig, met deskundigen, aldus bericht Reuter. Een overeenkomst hiertoe is gisteren door de twee landen getekend. De omvang van de hulp is niet bekendgemaakt. (Van een verslaggc er) I' Memand zal vandaag verbaasder zijn dan de luit. ter zee derde klasse Carl van enendaal als Prinses Beatrix aan boord van Hr. Ms. fregat Van Speijck op hem toestapt en hem feliciteert met zijn verjaardag. Niet alleen namens de Prin ces zelf, maar vooral namens zijn ver loofde, mej. Hannie van Ginkel uit de Stuyvesantstraat 70 in Haarlem. Prinses Beatrix zal de jonge zeeofficier het ge schenk van zijn verloofde overhandigen: een dikke brief, een boekje van Simon Carmiggelt en pokerstenen. Met spanning wacht Hannie van Ginkel het antwoord van haar verloofde af, die, na zijn geest drift over de verrassing te hebben geuit, wel precies zal willen weten hoe zij dat zo heeft kunnen arrangeren. In april a.s. kennen de 20-jarige Han nie en de 21-jarige manne-officier elkaar twee iaar Zij waren van plan zich dan m verloven. Maar vier maanden ge eden is Carl van Venendaal, die in Scherpen zeel woont naar de West geroepen voor anderhalf jaar. ..Waarschijnlijk zie ik hem niet terug voor volgend iaar ap zegt Hannie berustend. In januari schreef Carl van Venendaal dat Prinses Beatrix op zijn verjaardag op zijn semp, de Van Speiick. van Aruba naar de Bo venwindse eilanden zou varen. Dit kwam in de kennissenkring van Hannie zo ter sprake en iemand op perde - „voor de grap, eigenlijk," ver telt Hannie - dat ze Prinses Beatrix dan wel kon vragen of deze haar ver loofde wilde feliciteren. „,Ik was dat eerst helemaal .liet van plan, maar in een dolle bui heb ik daarna naar het Paleis Soestdijk geschreven, overi gens zonder hoop op antwoord. Ik vroeg in de brief of de Prinses de groe ten en mijn felicitaties zov willen over brengen. Een week later komt er be richt van de secretaresse van de Prin ses, dat deze het gaarne zal willen doen. Als de prinses mej. van Ginkel een dienst kon bewijzen door een pakje, of een brief mee te nemen, moest ze die maar opsturen i.. ar het paleis". Dit heeft Hannie uiteraard niet nagelaten. Ze kocht een boekje waarvan ze zelf had genoten en pokerstenen, die hij graag wilde hebben. De 20-jarige Hannie van Ginkel wacht vol spanning op antwoord van haar ver loofde uit de West. Vandaag, op zijn verjaardag, brengt Prinses Beatrix hem de gelukwensen en geschenken over van Hannie uit Haarlem. Op haar kantoor, bij een textielfir ma aan de Keizersgracht in Amster dam, waar Hannie assistente is op de afdeling in- en verkoop, was zij van daag niet helemaal met haar gedachten b.., haar werk. Ze stelde zich vele malen de situatie voor van het schip, de prinses en haar verloofde. „Ik hoop dat hij me telegrafeert," zei ze. De geleerden zijn na afloop van de laatste oorlog naar de Sovjet-Unie ge gaan of erheen gebracht en hebben daar op contract gewerkt. Deze contrac ten zijn volgens een woordvoerder van het Westduitse ministerie van buiten landse zaken begin 1956 verlopen. Daar na woonden de geleerden te Soetsjoemi, een plaats "an de Zwarte Zee. Enkele Duitse geleerden, die repatriëring naar Oost-Duitsland in plaats van naar West- Duitsland verkozen, zijn eerder vrijge laten. Het Westduitse ministerie van bui tenlandse zaken verwacht ü- het geheel 21 geleerden uit Soetsjoemi. Morgen zal een tweede groep in Helmstedt aan komen. Enkele teruggekeerde geleerden ver klaarden, Jat er geen groep Duitse geleerden gewerkt heeft aan de Russi sche kunstmaan. Een van de geleerden, dr. Peter Lertes, zei echter dat de Russische kunstmaan is gemaakt op ba sis van de door Duitse geleerden naar Rusland meegenomen gegevens en de ervaring van deze geleerden. Onze voor naamste taak was het brengen naar Rusland var de wetenschappelijke ken nis, die Duitsland bezat op het einde van de tweede wereldoorlog. De Rus sen waren hoofdzakelijk geïnteresseerd in de VI en de V2, aldus Lertes. Op de vraag of hij van mening was dat de Russen hun kunstmanen hadden kunnen lanceren zonder Duitse hulp, antwoordde hij ontkennend. Lertes ver klaarde voorts dat de groep Duitse ge leerden, die in de Sovjet-Unie heeft ge werkt of nog werkt, niet uitsluitend be staat uit deskundigen op raketgebied. Er zijn voornamelijk deskundigen bij op het gebied van de hoge frequentie, natuurkundigen, wiskundigen en des kundigen op luchtvaartgebied. Dr. Al- bert Joswig zei, dat de Duitse geleer den allen in hun eigen vak te werk wa ren gesteld. Hij verklaarde dat de pe riode tussen het beëindigen van hun werkzaamheden en hun terugkeer, ge diend heeft als quarantaine, die lang genoeg duurde om de Duitse geleerden bijzonderheden te doen vergeten. Blijkens een officiële mededeling van de Amerikaanse luchtmacht heeft een B-47 bommenwerper een week geleden in de omgeving van Savannah Beach, in de Amerikaanse staat Georgia, een deel van een af -ïwapen moeten uit gooien, aldus meldt U.P.. Het vliegtuig was tijdens een botsing, op een hoogte van 12.000 m., met een F-86 straalja ger beschadigd, en moest zoveel moge lijk lading uitwerpen teneinde veilig te kunnen landen. De landing is gelukt. De straaljagerpiloot redde zich met de parachute. De verklaring houdt onder meer in dat „een deel van een kernwapen" is afge worpen. Het uitgeworpen voorwerp kon niet exploderen, zodat het gevaar van radio-aktieve besmetting klein schijnt. De Amerikaanse marine zal het zeege bied voor Savannah Beach afzoeken. Het afgeworpen voorwerp is namelijk nog niet teruggevonden. O Bij een verkeersongeval te Hardinx- veid is woensdag een twaalfjarig jongetje, die een bromfiets bereed, om het leven gekomen. Een elfjarig vriendje, dat achterop zat, moest met een ernstige hoofdwond naar het ziekenhuis worden gebracht. De twaalfjarige Arie van Houwelingen was na schooltijd gaan rijden met de bromfiets van zijn vader en had zijn jongere vriendje Krijn de Ruiter achter op genomen. Toen een autobus van de nieuwe Rijksweg de Rivierdijk opreed en hun weg kruiste slaagde de jongen er niet in de bromfiets tot stilstand te brengen. Hij reed met een flinke vaart tegen de bus en is enkele ogenblikken later overleden. Het zoontje van de familie De Ruiter werd met een hoofd wond in een ziekenhuis te Gorkum op genomen. Een 35-jarige kantoorbediende te Zwolle, heeft zich in de loop van het laatste jaar voortdurend kleine bedragen uit de postzegelkas, die hij onder zijn beheer had, toegeëigend, tot een totaal bedrag van ongeveer duizend gulden. Tenslotte werd zijn angst voor ontdek king zo groot dat hij besloot een inbraak in scène te zetten. Maandagavond belde hij opgewonden de politie op met de me dedeling dat er in het kantoor was in gebroken. De politie trof de brandkast en verscheidene bureauiaden open aan. Uit de brandkast was het geldkistje met de postzegelkas verdwenen. De politie koesterde onmiddellijk verdenking en tenslotte viel de man door de mand. Hij bekende de inbraak te hebben ge fingeerd om uit de narigheid te komen. Hij had het geldkistje in de Willems vaart gegooid, waaruit het intussen is opgevist. Onderzocht wordt thans of de man zich nog aan meer dan de zegel- kas heeft vergrepen. Een 24-jarige jongeman, heeft woens dagavond omstreeks zes uur een over val willen plegen op het postagent schap in de Zwijsenstraat te Tilburg, gewapend met... in zijn broekzakken gebalde vuisten, die schiettuig moesten voorstellen. Voor zijn mond had hij een shawl gebonden. De postkantoorhouder, de 51-jarige C. J. B, werd gelast zich om te draaien „dan zou er niets gebeuren". Maar de heer B. zette het op een schreeuwen, een tegenactie die de jeugdige gangster dusdanig aan het schrikken maakte, dat hjj gehaast de benen nam. De heer B. ging hem achterna, roepende „houdt de dief, houdt de dief", waar- oo de jongeman al snoedig door voor bijgangers werd gegrepen. Nog wist hij door zich los te ruk ken te ontkomen, maar toen eenmaal de radiowagen van de jiolitie ten to nele verscheen werd het jongemens snel opgespoord en gearresteerd. Woensdag is de 85-jarige weduwe W. BacxVan den Beer op de Broek- hovenseweg te Tilburg om het leven gekomen, toen zij enkele meters voor een rijdende vrachtauto op korte af stand van haar woning de weg over stak. Een aanrijding was niet meer te vermijden. Het slachtoffer werd op slag gedood. Advertentie EEN goed HORLUW Om demonstraties van welke aard ook te voorkomen, patrouilleren op het ogen blik voortdurend militairen door de straten van de stad Tunis. Hier ziet met% soldaten onderweg, voorafgegaan door een politieman. Gisteren hebben In de hoofdstad Tu nis en In de havenplaats Bizerta beto gingen van Tunesiërs tegen Frankrijk plaatsgevonden, aldus melden Beuter en A.F.P. In beide plaatsen riepen de betogers leuzen als: „Geef ons wapens" en „Evacueer de Fransen". In Tunis ontving president Bourguiba een af vaardiging van de betogers, die onder leiding stond van het hoofd van het politieke bureau van de Neo-Destour- partjj. De vertegenwoordiging betuig de de steun van het volk voor de poli tiek der regering. Nadien zei Bourgui ba, dat hij de afvaardiging eraan her innerd heeft dat het gehele volk met de regering verantwoordelijk is voor de veiligheid van iedereen die zich op Tu- nesisch grondgebied bevindt, of het nu Tunesiërs dan wel buitenlanders zijn. „Tunesië zal de steun van de wereld opinie niet vergeten en wil tonen het vertrouwen van de vrije wereld waard te zijn. Wij kunnen in een sfeer van vertrouwen en oprechtheid met alle vol keren die elkaar eerbiedigen samen werken, ook met het Franse volk, dat voor de overgrote meerderheid deze domme aanval in krachtige bewoordin gen heeft -eroordeeld", aldus Bourgui ba. De Franse zaakgelastigde in Tunis heeft volgens United Press bjj de Tu nesische minister van buitenlandse za ken geprotesteerd tegen de evacuatie van Franse burgers uit gebieden bü de Tunesische grens. Sommigen zouden aanzegging hebben gekregen hun wo ning binnen een uur te verlaten. Reuter meldt dat te* gisteravond zich 366 uit Tunesische grensgebieden verdreven De voorlichtingsdienst van het minis terie van sociale zaken en volksgezond heid heeft medegedeeld, dat de op- ruimings /erkzaamheden aan de wo ning van het gezin Haanschoten te Put ten vandaag zijn beëindigd. Morgen zal nog een eindcontrole op radio-acti viteit worden ingevoerd. Het huis zal, ook wanneer deze controle een gunstig resultaat heeft opgeleverd, nog niet in bewoonbare staat zijn. Eerst nadat de herstelwerkzaamheden zijn beëindigd, zal het gezin Haanschoten de woning weer kunnen betrekken. Advertentie cent Fransen bij de Franse ambassade te Tunis hebber gemeld. De Franse zaak gelastigde protesteerde eveneens tegen de sluiting van vijf der zeven Franse consulaten in Tunesië. Een formele pro testnota dienaangaande wordt spoedig verwacht. De Tunesische ambassadeur in de Verenigde Staten, Mongi Slim ht-eft de Russische ambassadeur in New York meegedeeld, dat hp „zeer binnenkort" een officieel verzoek tot het bijeenroe pen van de Veiligheidsraad zal indienen. In de staatsmijn Wilhelmina te Ter- winselen is woensdagavond de 44-jarige mijnwerker Paffen uit Nyswiller door een 200 meter diepe val in de schacht om het 'even gekomen. Het ongeluk ge- be 'de omstreeks negen uur. Naai de oorzaak van het tngeluk wordt een uit gebreid onderzoek ingesteld. Het slacht offer was vader van negen kinderen. Woensdagmiddag is in deze zelfde mijn een ongeluk gebeurd, waarbii een Itali aanse mijnwerker door vallend gesteen te werd getroffen, waardoor zijn arm werd verbrijzeld Woensdagavond is het motorschip „Trekvogel" dwars voor de spoorbrug te Maastricht gekomen en door de stroom tegen de pijlers gedrukt. Het ongeluk gebeurde waarschijnlijk, omdat het schip in aanvaring kwam met de resten van een noodpijler van de oude spoorbrug. Zes sleepboten zijn aan het werk geweest de Trekvogel van zijn plaats te krijgen, wat tenslotte wel ge lukte, maar op een andere manier dan beoogd. Juist toen men het schip van de pijlers had, braken namelijk de trossen, van de sleepboten, waarna de Trekvo gel die een defect roer had, stuurloos stroomafwaarts dreef. Een eind bene denstrooms heeft men het schip echter kunnen opvangen. Het werd naar de linker Maasoever gesleept en gelost. De Trekvogel, afkomstig uit Amster dam, schipper Harink, is vrij ernstig beschadigd. Onder meer is de schroef gebroken. De brugpijlers zijn licht be schadigd. Het treinverkeer heeft slechts korte tijd vertraging ondervonden Het in Praag verschijnende avond blad „Vecerni Praha" heeft volgens U.P. de ontdekking van een schat aan goud en juwelen, schilderijen en boeken in de kelder van de Loretta-kerk in Praag gemeld. Toen een loodgieter in de kelder naar waterleidingbuizen zocht, vond hij da schatten twee gouden kronen, gou den platen, een scepter, kroonjuwelen, waardevolle schilderijen, tapijten en boe ken. Volgens de „Vecerni Praha" zijn de schatten in de kerk verborgen door paters kapucijnen van het kloos ter waartoe de kerk behoorde, voor de communistische staatsgreep in 1948. De kapucijnen werden later door de communisten uit het klooster verjaagd. Tsjechische historici onderzoeken thans de schatten om een schatting van de historische waarde ervan te kunnen ma ken, aldus het blad.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 1