Ir n inimumm »Trrortrir< mum rrmwi tt iYrrrmrmrrrrrmrmrm c nun rrnvrn ti nrrn1Dnimiunini^ 9 de versnapering van de eerste RANG Twee jaar overvallers geeist tegen pompstation De ontembare A Kruiswoordraadsel CM*»*" Verduistering bleek uit twee boekhoudingen Bouwondernemers dringen aan op wijziging premieregeling Toch onteigeningsprocedure voor grondstroken Hagerlingerweg Burgerdienstplicht voor de Bescherming Bevolking ERIC DE NOORMAN ALBERT HEIJN Ongelooflijk brutale streek" voor de Amsterdamse rechtbank J. J. VAN KOOTEN Uw baby ...en u Vele rare sprongen met geld Twaalf eigenaren dienden bezwaar schrift in Hoe spelen de -r.-kclubs? A.-H.-SuperMart RANG is alleen RANG als er RANG op staat Minister Staf legt verklaring af DE KLEINE AUTO B.M.W. 600 cc De verdwenen 1,8 miljoen gulden De particuliere woningbouw Jachtopziener schiet jongeman dood Bestuur der Stichting voelt er weinig voor Modern winkelen ^uperMals i/lees DONDERDAG 13 FEBRUARI 195b PAGINA RENAULT kopen. GARAGE DEN HOUT De zaak-majoor K. „Ons ambtenarenapparaat is niet corrupt" Daders roofoverval te Ridderkerk bekennen „Johan Maurits" op de thuisvaart Passagierslijsten VESPA, 4-00 cc. 2 cyl. SANTPOOR'l MODESHOW en CAUSERIE voor aanstaande moeders Verhoging pachtprijzen 8 9 10 11 Oplossing van woensdag VERHUUR zonder chauffeur in de Speciale aanbiedingen 278 218 168 188 UIT EIGEN SLAGERIJEN: Veiling-verse groenten Waterstanden Advertentie RANG O O O (Van een verslaggever) „Een ongelooflik brutale streek", sprak woensdag de president van de Amsterdamse rechtbank mr. dr. L. Span jaard. Voor hem op de groene tafel lag het lijvige dossier van de gerucht makende overval op het benzinepomp station aan de Sloterweg bij Amsterdam. Daarin stond hoe de pompbediende op de mistige avond in september van het vorige jaar met een pistool in de rug gehoorzaamde aan de opdracht van de twee overvallers „Hup, je geld". Hij over handigde een tas met bijna zeshonderd gulden. Gezeten In de verdachtenbank vernamen de twee jeugdige Rotterdamse chauffeurs, even b'eek en ontdaan als de pompbediende tijdens de overval, de eis van de officier van justitie: twee jaar gevangenisstraf met aftrek. De chauffeurs waren destijds werk zaam bij een taxionderneming en een transportbedrijf. Wat voor de een een zucht naar avontuur was, gold voor de ander als bittere noodzaak. De taxi chauffeur verdiende goed en bezat zelfs een eigen auto. De vrachtwagenbestuur der echter had grote schulden omdat hij overmoedig „llerlei luxu euze artikelen, zoals een televisietoestel en een bromfiets, had aangeschaft. Voor de rechtbank gaven zij opnieuw elkaar de eer van het initiatief. Wie het eerst met het plan voor de overval op de prop pen kwam, is dan ook niet met zeker heid te zeggen. Vast staat in ieder geval dat zij in een café op het Rotterdamse Katen- drecht voor 85 gulden een pistool koch ten, waarvan de verdachten hardnek kig volhielden dat het maar een alarm pistool was. Met dit apparaat stapten zij maandagavond 4 september in de •wagen van de taxichauffeur, die, als gold het een dienstrit, zijn meter in werking stelde. De wagen reed via Delft, Den Haag en Utrecht naar Am sterdam. Onderweg werd verschillende keren bij pompstations gestopt, maai steeds bleek de gelegenheid ongunstig. Om geen verdachte indruk te maken kocht men bij elk station wat benzine. Aanvankelijk wilden zij ook het sta tion aan de Sloterweg voorbijrijden doch toen zij de indruk kregen dat de bediende sliep, besloten zij hier hun slag te slaan. Het was inmiddels ai vier uur in de morgen geworden en het was op de Sloterweg, waar het zicht van wege ue mist slecht was, zeer stil. De vrachtwagenbestuurder nam het pistool en stapte het pompstation binnen, ter wijl de taxichauffeur zijn wagen op een zijweg reed. „Ik kom wat benzine kopen", sprak de chauffeur tot de pon.pbediende. „Kan gebeuren meneer", antwoordde deze, maar op hetzelfde ogenblik voelde hij een hard voorwerp in zijn rug en hoor de hij de man zeggen: „Hup, je geld" Even dacht de pompbediende nog aan tegenstand, maar toen hij door de ach terruit de taxi zag staan, kwam de ge dachte in hem op dat er waarschijnlijk nog wel meer daders waren en gaf hij zijn geldtas af. „Hij heeft één keer geschoten, edel- AdvertenUe achtbare", vertelde de pompbediende als getuige op de zitting. Het wapen ketste. Voordat hij de trekker opnieuw kon overhalen heb ik de tas maar af gegeven. Je kunt immers nooit weten. Misschien deed de revolver het een tweede keer wel. Het zag er allemaal echt uit. Ik voelde me bedreigd. Ze maken je zelfs al voor vijfentwintig gulden koud", luidde het relaas van de pompbediende. De daders maakten zich na de over val snel uit de voeten. De politie werd direct gealarmeerd. Omdat al eerder, op de verkeersweg naar Utrecht een nachtelijke overval was gepleegd, was de controle verscherpt. Dit laatste was bijvoorbeeld de oorzaak van het feit dat in het pompstation aan de Sloter weg nog geen half uur voor de komst van de twee chaufftars een rechercheur kwam kijken of daar alles in orde was. Drie maanden lang bleven de twee Rotterdammers buiten schot. Toen gaf de vrachtwagenchauffeur zich bij de politie aan onder het motto: „Ik wil schoon schip maken". „De wetgever neemt deze feiten ern stig. Er staat maximaal twaalf jaar voor", sprak de officier van justitie mr. W. K. Baron van Dedem, „Ik vind deze overval zeer ernstig. De pomp stations moeten hiertegen beschermd worden". De verdediger van de vrachtwagen bestuurder de bestuurder had één veroordeling wegens joyriding be pleitte een gecombineerde straf. De raadsman van de taxichauffeur deze had nog een blanco strafregister achtte zijn cliënt slechts schuldig aan heling van het gestolen geld. Hij vroeg onmiddellijke invrijheidstelling, wat door de rechtbank na raadkamer werd afgewezen. Uitspraak 26 februari. Advertentie KOOPPLANserieus onderzoeken en proberen Gedragslijn, welke nooit teleurstelt 1 R. 4: 1 op 17 Dauphine- 1 op 16. Frégate: 1 op 11. Langdurige fabrieksgarantie lncl. arb.loon Vraag eens vrijblijvend nadere inlichtingen (Van onze parlementaire redacteur) De minister van oorlog ir. Staf heeft woensdag in de Tweede Kamer ver klaard dat hy tegen de verdachtmaking van de twee officieren, die betrokken zijn by de zaak tegen majoor K„ niet is opgekomen alleen omdat hy zelfs niet de schyn wil wekken dat hy zou twijfelen aan hun integriteit. De minister zei dat hij met een gerust hart kon verklaren dat ons militair en burgerlijk ambtenarenapparaat niet corrupt is. Vanzelfsprekend kan ?r geen sprake zijn van enige beïnvloeding van het verloop van het recht. Volgens de minister was er geen enkele aanwijzing dat er ook maar enig verdacht feit zou zijn geweest waarvan met hij of de justitie onmiddellijk in kennis was ge steld. Hij verklaarde het te betreuren dat de regering machteloos staat te genover verdachtmakingen, die nog juist niet zover gaan dat een strafver volging wegens smaad mogelijk is. Een 27-jarige inwoner uit Dordrecht en een eveneens 27-jarige jongeman uit Zwijndrecht hebben bekend, zaterdag avond de overval op de weduwe De Jong te Ridderkerk tc hebben gepleegd Woensdag zullen zij voor de officier van justitie te Rotterdam worden ge leid. Beide mannen waren zondag door de Ridderkerjcse politie aangehoude--.. Hr. ms fregat „Johan Maurits van Nas sau", dat sinds 17 maart 1955 in Neder lands Nieuw-Guinea vertoeft, is 9 fe bruari j.l. naar Nederland vertrokken. Het schip zal op de thuisreis Singa pore en Aden aandoen en wordt om streeks begin april in Den Helder ver wacht. Zoals bekend werd hr. ms „Johan Maurits van Nassau" door hr. ms fre gat „Evertsen" afgelost. Laatstgenoemd schip is 26 januari j.l. in Nederlands Nieuw-Guinea aangekomen. Op ons bureau aan de Smedestraat te Haarlem ligt de passagierslijst ter inzage van het m.s. „Oranje". Ver wachte aankomst van het schip te Am sterdam 21 februari. *7" .fen drijns van triomf om zijn dunne lippen rijdt Harald aan het hoofa van zijn krijgsbende en loert af en toe naar het meisjedat met een touw om naar hals naast het paard loopt. Niet Langer hoeft hij zich te verbergen uit vrees voor een ontmoeting met Erics leger. Het grootste leger kan tegen hem mets uitrichten, nu hij Ingrid gegijzeld heeft. Harald lacht geluidloos. Hij weet wat hem te doen staat. Regelrecht op Erics legerkamp aan om daar de overgave te eisen van die vervloekte Noorman en zijn troep. Brutaal rijdt hij een emdweegs voor zijn mannen uit over de heirbaan naar het westen. In een bocht van het pad in de schaduw van de hoge sparren ontwaart hij voortstrompelt }]°;veloz'B figuur, die zwaar leunend op een staf moeilijk om en schijnt onbekende, klaarblijkelijk een zwerver, kijkt op noch uit de weg" riem w® n<"Je"nS van Harald's bende niet bewust. „Hé lummel, zich dan langzaam om In aun^lliPi zwerver staf aarzelend stil en draait staal in de zijne voelt breektZttlnZ,™*71 Varï Z ?ud en..hard1als hij van louter schrik deen f klamme zweet hem eensklaps uit en kan Eric de Noorman meer verroeren, want hij staat oog in oog met Advertentie 2 cyl. Ideale vvegligging; zeer comfortabel en gemakkelijk plaatsbiedend aan 4 volw. personen RAI stand nr. 16 Zuinig in gebruik en sierlijk van lijn. RAI stand nr. 23 Showrooms: Houtplein 1820 - Tel. 12000 Grote Houtstraat 140 - Tel. 12349 Gedurende de R.A.I. zijn wij op beide stands vertegenwoordigd en geven U gaarne alle gewenste inlichtingen. We hebben het genoegen u uit te nodigen tot het bijwonen van een welke wij a.s. donderdag van 10.30 tot 12.00 uur en 14.30 tot 16.00 uur zullen houden In ons gebouw Grote Houtstraat 54-60, Haarlem. Onder het genot van een smakelijk kopje koffie of thee met gebak demon streren en expliceren wij u op originele wijze, zowel het nieuwste op het ge bied van baby's uitzet als de modernste kleding voor de aanstaande moeder. GRATIS TOEGANGSBEWIJZEN zijn verkrijgbaar op de baby-afdeling tweede etage van ons gebouw Grote Houtstraat 54-60 te Haarlem. Het onderzoek in de zaak van de pro curatiehouder die in dienst by een bank aan de Sarphatistraat in Amsterdam een bedrag van 1,8 miljoen gulden ver duisterd heeft, is op het ogenblik voor- nameiyk op de administratieve züde van de affaire gericht. Een van de dingen die daarbij zijn komen - ,st te staan is wel dat de procuratiehouder ook van valsheid in geschrifte beschuldigd kan worden, waarvoor de maximale straf vijf jaar bedraagt. Volgens de politie zijn er nog vele andere facetten, waar van de betekenis nog lang niet duidelijk is en die in een uitgebreid onderzoek nog belicht moeten worden. Inmiddels heeft de verdachte procuratiehouder con tact gehad met mr. Jeltjer de Jong, die waarschynlijk in de komende rechts zitting als zyn raadsman zal optreden. Het was commissaris Dijkstra altijd niet tot in de perfectie duidelijk, hoe de procuratiehouder in zijn functie van boekhouder-kassier tien jaar lang zijn grote verduisteringen kon volhouden. En dat terwijl de betrokkene zelf na zijn aanhouding verklaarde dat hij zelf al veel en veel eerder de ontdekking van zijn falsificaties had verwacht. Hoe wel de politie nog geenszins wil uit schakelen, dat de controlerende accoun tant of zelfs de directie van de bank misschien onverantwoord nonchalant is De Raad van Bestuur Bouwbedrijf, de federatie van ondernemersorganisaties in het bouwbedrijf, heeft zich naar aanleiding van de opgetreden stagnatie in de parti culiere woningbouw met een schrijven gericht tot de minister van Volkshuis vesting en Bouwnijverheid, ir, H. Witte, waarin een aantal suggesties wordt ge daan, om de bestaande belemmeringen op te heffen. In deze brief wordt onder meer gezegd, dat de moeilijkheden, welke voortvloeien uit de kapitaalschaarste en de daarmede samengaande noge rentevoet zouden kun nen worden ondervangen door een ver hoging van de premies of door het ver lenen van een tijdelijke rentebijslag. Dat de premie niet meer, zoals voor heen, wordt verstrekt aan de bouwer, maar aan de eerste eigenaar-bewoner, heeft tot gevolg, dat het bedrag der premie niet meer kan dienen voor de mede financiering van de bouw en leidt er voorts toe, dat ook over het bedrag van de premie overdrachtskosten en make laarsprovisie moeten worden betaald. Daarom wordt er op aangedrongen de pre mie wederom toe te kennen aan de bouw ondernemer. Voorts wordt voorgesteld tussen de ge welde huurgrenzen en premiepercentages •en Interpolatie toe te passen en een ge leidelijk aflopende premie in te voeren, Waardoor de bouwondernemer zal streven naar een zo hoog mogelijke premie, het geen wil zeggen zo laag mogelijke bouw kosten. Gevraagd wordt de bepaling dat de premie wordt teruggevorderd indien de huurwoning binnen 10 jaar wordt ver kocht aan een eigenaar-bewoner te laten vervallen, daar zij in strijd is met de bevordering van bet eigen-woningbezit. Uitgangspunt zou moeten zijn een zo danige soepelheid van de premie-beschik king, dat het mogelijk is in elke ge meente een huis, bestemd voor de verkoop, van dezelfde grootte en dezelfde kwali teit te bouwen, ondanks de verschillen in kostenfactoren, welke de bouwonder nemer niet zelf in de hand heeft. De op een vast bedrag gefixeerde grens van de stichtingskosten zou moeten worden vervangen door een variabele grens, welke beïnvloed wordt door de hoogte van de te verlenen totaal-premie. De differentiatie in de grens der stichtingskosten kan wor den verkregen door niet de bruto-stich- tingskosten, doch de netto-stichtingskosten (kosten minus premie) als norm aan te houden. De bouw van woningen, bestemd voor de verkoop, zou tenslotte aanzienlijk kunnen worden gestimuleerd indien zou worden vastgesteld, dat voor elke woning, welke binnen de gestelde stichtingskosten blijft, 100 pet. premie wordt verstrekt. geweest bi) het controleren van de boek houding en de kas, meent zij thans te weten, dat er buiten de boekhouding van de betrokkene nog de boekhouding van een gelieerde bank ter vergelijking moest worden gebruikt, als men dé ver schillen en de falsificaties had willen opmerken. Dit is pas in januari gebeurd toen er een reorganisatie in de bank aan de Sarphatistraat plaats had en er een nieuwe accountant verscheen. In grote trekken kan men de ma nipulaties van de verdachte als volgt beschrijven. Als er bij bepaalde trans acties van de bank aan de Sarphati straat wissels werden uitgeschreven, werden deze gedeponeerd bij de „moe- derbank". In zijn eigen boekhouding no teerde de verdachte echter bedragen, die vaak één of twee ton boven het be drag van de gedeponeerde wissels uit gingen. Volgens de boekhouding van de bank aan de Sarphatistraat had men dus veel hogere vorderingen dan de gelieer de bank in werkelijkheid als „schuld" had. De vorderingen werden echter niet geïnd en in de jaarlijkse overzichten kon de procuratiehouder wel dusdanig knoeien, dat hei verschil niet bleek. Van die verschillen echter kon de procuratiehouder wekelijks bedragen aftrekken voor zichzelf zonder dat zijn bank, kas of boekhouding bij deze val se rekenarij te kort kwam. Toen ech ter bij de reorganisatie de „schuld" van de gelieerde bank aan de hand van de wissels vergeleken werd met de vorderingen van de bank aan de Sar phatistraat, stond het verschil na enig optellen vast op bijna 1,8 miljoen. In hoeverre de procuratiehouder bui ten de bank om nog met valuta en schatkistpapieren gehandeld heeft, is nog lang niet uitgezocht. „Hij heeft zul ke rare sprongen gemaakt met geld," zegt de politie, „dat we nog lang niet weten, wat hij gedaan heeft en wie er bij betrokken zijn geweest." Gisterochtend vroeg is de 27-jarige R. Hei tink in de Slangenburg bij Doetin- chem door een jachtopziener uit Wes tendorp doodgeschoten. De jachtopzie ner stond uit te kijken naar stropers. Toen de heer Héitink op zijn brom fiets over de binnenweg naderde, som meerde de boswachter hem te stoppen. De heer F itink verkeerde blijkbaar in de veronderstelling, dat hij werd over vallen en reed door. De jachtopziener greep zijn geweer cn loste een schot, dat de jongeman in de nek trof. Deze zakte in elkaar en overleed ter plaatse. De jachtopziener had al geruime tijd staan wachten. Omstreeks half een des nachts was er ook iemand langs ge komen, die hij aangehouden had, doch deze gaf aan de sommatie gevolg. De jachtopziener heeft niet de bedoeling gehad het slachtoffer neer te schieten. Hij wilde in de lucht schieten, doch hield zijr geweer te laag. De jongeman was ongehuwd, doch zou binnenkort gaan huwen. Hij was land bouwer van beroep en stond gunstig bekend. De jachtopziener staat bekend als iemand die graag met stropers vecht. Het incident gebeurde on ongeveer 500 meter afstand van de ouderlijke woning van het slacht' f m. Het par ket van de officier van justitie te Arn hem is vanmiddag voor onderzoek in Doetinchem gearriveerd. In zjjn vergadering van 24 september 1957 besloot de gemeenteraad van Vel- sen tot voorlopige goedkeuring van het plan tot onteigening van een aantal grondstroken, die nodig zijn voor de aanleg en verbreding van het gedeelte van de Hagelingerweg tussen het spoor wegviaduct en de Kwekerslaan. Deze aanleg en verbreding zijn vastgelegd in het uitbreidingsplan Santpoort-Noord en ip het uitbreidingsplan voor het gedeelte van de gemeente Velsen ten zuiden van het Noordzeekanaal. B. en W. hebben het voorlopig ont- eigeningsbesluit ter kennis van de be langhebbenden gebracht en hen nog maals in de gelegenheid gesteld de grondstroken onder de door B. en W. gestelde voorwaarden aan de gemeente in eigendom over te dragen. Een van de eigenaren heeft van de geboden ge legenheid gebruik gemaakt en de hem in eigendom toebehorende grondstrook inmiddels aan de gemeente overgedra gen. Het voorlopig goedgekeurde ont eigeningsplan heeft van 25 november 1957 af gedurende dertig dagen voor eenieder ter inzage gelegen, terwijl de belanghebbenden in de gelenheid zjjn gesteld hun bezwaren schriftelijk in te dienen. Binnen de daartoe gestelde ter mijn heeft mr. Silvain Groen te Haar lem namens twaalf eigenaren van de bij de onteigening betrokken grondstro ken bezwaren ingebracht. In een advies stelt de hoofdingenieur- directeur van de directie voor de volks huisvesting en de bouwnijverheid in de De kosten van de destijds tot stand gebrachte ruilverkaveling voor de gron den in de Velserbroekpolder te Sant poort zijn onlangs vastgesteld op 371,13 per volbelaste ha en door de gemeente, voor zover zij eigenaresse van die gron den is, voldaan. Het komt B. en W. re delijk voor, dat de gemeente deze kos ten, voor zover zij haar gronden aldaar heeft verpacht, op de betrokken pach ters verhaalt door middel van een ver hoging van de pachtprijs. Deze verho ging hebben B. en W. bepaald op 25 per ha. per jaar, met welke verhoging de pachters hebben ingestemd. Daarnaast wettigt de totstandkoming van de tegenwoordige gunstige afwate ringstoestand en de verbeterde ligging van de betrokken gronden aan verhar de wegen eveneens een redelijke ver hoging van de pachtprijs, welke naar de mening van B. en W. dient te worden bepaald op 20 per ha. Met deze ver hoging hebben vier van ue zes betrok ken pachters ingestemd, doch een twee tal heeft zich met een beroep op art. 38 van het pachtbesluit daartegen ver zet. Uit dien hoofde zal het niet mogelijk zijn deze laatste verhoging voor 1 janu ari 1960 voor alle betrokkenen door te voeren. Met het oog hierop zijn B. en W. van oordeel, dat billijkheidshalve die ver hoging eerst met ingang van een nader te bepalen datum van de pachters dient te worden gevorderd. In de provincie Noord-Holland worden in tegenstelling met de andere provin cies de tochten voor de avondvierdaagse gehouden van woensdag 18 tot en met zaterdag 21 juni, waarbij dinsdag 17 juni als voorloopdag is aangewezen voor hen, die zaterdagmiddag niet kun nen deelnemen. De afstanden zijn drie maal 15 kilometer en een maal 20 kilo meter. provincie Noord-Holland, dat het door adressant naar voren gebrachte be zwaar (te weten, dat door het gemis van de te onteigenen grondstroken van de voortuinen het landelijk karakter aan de woonhuizen ontnomen wordt, c.q. geschaad) niet zozeer het gevolg van de onteigening is alswel van de in het uitbreidingsplan gelegde bestem ming op de betrokken grond, zodat dit bezwaar van stedebouwkundige aard is en derhalve niet ter zake dienende. Ten aanzien van de andere bezwaren wordt in het genoemde advies opge merkt, dat de financiële belangen van de betrokkenen voldoende beschermd zijn in de onteigeningswet. B. en W. van Velsen kunnen zich met dit advies verenigen en stellen de gè- meenteraad daarom voor het bezwaar schrift ongegrond te verklaren en te besluiten tot onteigening van de onder havige grondstroken. Horizontaal: 1. wedren wagentje - toeleg 2. prijken - bezittelijk vnw. (verb.) 3. goedkope plaat sen in schouw- burg 4. domkop - teer ffj 5. stad in West- Duitsland - pauselijke kruisstaf 6. bepaald hert - lek 7. cel «O - onderstelling - uitroep 8. treurzang \o 9. gelijk - onzin 10. rivier (Sp.) - sieraad 1 11. uitgedorste halmen - noodsein 00 Verticaal: 1. rustverstoorder 2. kruik - uitroep c - voorwaarde 3. strandmeertje - kluwentje 4. pasmunt 5. padvinderskreet - lucht (in samenst.) 6. north-east (afk.) - barbier 7. onbeduidend - op die manier 8. jongen in de vlegeljaren - rivier in Zeeland 9. bepaalde vogel - een beetje 10. azijn - adreskaartje 11. telegraaf restant (afk.) - bewoner va» Amerika Horizontaal: 1. cm; 3. kg; 5. klap; 7. noot; 9. sas; 10. pil; 12. een; 14. anti; 16. Oslo; 17. or; 18. a.p.; 19. spin; 23. alle; 27. leb; 28. mat; 30. aai; 31. tint; 33. oost; 35. s.s.; 36. at. Advertentie Thans zeer voordelig wintertarief A.R.M. - Houtplein 21 - Tel. 10338 (Zondag 16 februari) 1. WatergraafsmeerDEM 2. VitesseEgmondia 3. VelsenADO 4. OFC—NAS 5. WesterkwartierTYBB 6. LisseTeijlingen Bij wijze van uitzondering enige prof wedstrijden. 7. NAC—BW 8. Blauw Wit—VVV 9. DOS—Amsterdam 10. Haarlem—Xerxes üe inzendingen moeten uiterlijk zaterdagmiddag in ons bezit zijn. Op een woensdag in "en Haag gehouden persconferentie heeft de directeur van het bureau der stichting bevordering bescherming bevolking, mr. L. Tielenius Kruythoff de geruchten tegengesproken volgens welke de rege ring reeds definitief zou hebben be sloten de burgerdienstplicht voor de bescherming van de bevolking in te voeren. Het leek de heer Kruythoff echter niet onwaarschyniyk dat een dergeiyke maatregel voor enkele grote steden, waar zich niet voldoende vry- wilügers hebben gemeld voor de be zetting van sommige vitale diensten van de BB-organisatie thans in over weging wordt genomen. De heer Kruythoff deelde verder mee dat het dagelijks bestuur van de stichting BB maandag 24 februari in Den Haag bijeen zal komen om over deze even tuele invoering van een burgerdienst plicht van gedachten te wisselen. De stichting is namelijk bevoegd aan de regering advies uit te brengen over o.a. de psychologische gevolgen van be paalde maatregelen die de burgerbe scherming betreffen. De eis van de minister van binnen landse zaken, dat de operatieve diensten van de« BB geheel bezet moeten zijn, zo zette de directeur van het bureau der stichting BB verder uiteen wordt door het bestuur van de stichting volledig onderschreven en deze vormt geen punt van wrijving. Anderzijds stelt het bestuur evenwel dat de wervingsre sultaten heel behoorlijk zijn. De BB heeft thans een bezetting van 167.000 leden. Het verloop wordt geheel op gevangen en er is zelfs een kleine vooruitgang. De blokploegen zijn thans mee kan de regering wel genoegen nemen. voor ongeveer tweederde bezet en hier voor de bezetting van de operatieve vaste diensten (medische dienst, op- ruimdienst, sociale dienst en brand weerafdeling) ontbreken er evenwel op de 25.000 man die men nodig heeft ongeveer nog 11.000, voornamelijk in enkele grote gemeenten. Aangezien het hier diensten betreft waarvan de leden in geval van nood gekazerneerd zullen worden aan de rand van de ge meente, bestaat hiervoor tot nu toe slechts weinig animo. De burgerdienst plicht ligt ons volk echter niet en deze zou trouwens vele problemen met zich brengen van organisatorische aard. Vooral op de 167.000 noodwachters die thans reeds deel uitmaken van de BB, zou de invoering van een dergelijke dienstplicht een funeste invloed hebben. Veel meer voelt het bestuur dan ook voor een wervingsactie in de betref fende steden om te trachten het beno digde contingent op basis van vrywll- ligheid te bereiken. In deze geest zou het bestuur de regering dan ook een voorstel willen doen. Het bestuur van de stichting B. B. vindt de basis van vrijwilligheid, die op naastenliefde en offervaardigheid steunt, voor dit werk dermate belang rijk dat het slechts zeer node zijn 'n- stemming zou kunnen hechten aan een dienstplicht voor de B. B. De heer Kruythoff deelde nog mee dat volgend jaar ca. 7000 noodwachters zullen moeten worden geworven voor de zgii. A.B.C.-dienst, die zich zal be zig houden met de problemen welke met radio-activiteit verband houden. De actie voor de werving van vrou welijke leden voor de B.B. zal worden voortgezet Adverten**6 Alleen vrijdag en zaterdag 14 en 15 februari a.s. Rosbief en contre-filet 500 gram Magere runderlappen 500 gram Schouderkarbonade 500 gram Ribkarbonade 500 gram Haaskarbonade 500 gram 208 Speciaal aanbevolen: hamlappen, dikke lenden vetgemest kalfsvlees.' Spec, aanbieding vrijdag en zaterdag PEKELVLEES 200 GRAM 77 Alleen vrijdag cn zaterdag 14 en 15 februari a.s. Eerste soort Witlof g per kilo O* Fijne handappelen - Golden Delicious, per kilo 117 Garantie voor kwaliteit Laagste netto-prijzen Obligatie- spaar systeem GROTE HOUTSTRAAT 99 Donderdag 13 februari Hoog water: 11.22 u. Laag water: 6.31 u. en 19.24 U. Vrijdag 14 februari Hoog water: 0.12 u. en 12.52 u. Laag water: 8.06 u. en 20.49 u. Verticaal: 1. Eist; 2. ma; 3. ko; 4. goes; 5. kan! 6. pp; 7. nl; 8. tal! 9. s.a.; 11. is; 13. n°i» 15. ion; 16. opa; t*' s.l.; 20. pet; 21. H»®' 22. ja; 24. last; lat; 26. el; 28, mt, 29. to; 32. n.s.; 34. o.a.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 2