t0MPMOfMtr dt* Karei Doorman in centrum politieke strijd van Meningsverschil tussen de regering en de grootste politieke partij Voorlopig geen illusies over verkorting van diensttijd VenhcJk, Prinses Beatrix op St.-Maarten Het slapen "Late roepingen- Blijf meester Motie van socialisten in Tweede Kamer Y er zwijging van inkomsten Veel kopers voor de DAF-auto Onuitroeibare liefde voor het huis van Oranje Houding der V.S. jegens Djakarta wordt strakker Katholieke jonge boe ren naar Oeganda? Ongezienbesteld Dr. Boon ook ambassadeur bij lunesie Territoriale wateren RUSLAND STEUNT INDONESISCHE AANSPRAKEN Opening van De Kibo in Hattem DONDERDAG 13 FEBRUARI 1958 PAGINA 3 Waar SAN FRANCISCO H0ofdcontroleur van de belasting vrijgesproken Voor de stichting van proef boerderijen Staf goed strateeg De hoge defensiekosten Taak van de „Karei Doorman" „Dossierkruier" Uw voorkeur naar uitgaat... naar het directe contact met de zuivere Virginia tabak in de Gladstone zonder filter, of naar het koele, mildere roken door het extra fijne Silk Filter: GLADSTONE blijft GLADSTONE, de King Size Virginia op-zijn-best. Suriname in afwachting Kopen Belgen Nederlandse landbouwgronden? wat munhaPPt maakt is goed (Van onze parlementaire redacteur) ten over een meer efficiënte aanwen ding van het schip, dat ken ik de uit- Uit politiek oogpunt is het debat over sjag aj valI tevoren". Jrs. Korthals de begroting van oorlog nog pikant ge- (V.V.D.) vroeg zich af, wat de conse- worden door het toespitsen van het me- quenties zullen zijn van een dergelijk ningsverschil tussen de P.v.d.A. en de meningsverschil tussen de regering n regering over het nuttig effect van het (je grootste partij, die haar beleid zegt vliegdekschip de Karei Doorman. Evert steunen. Luitenant-generaal b.d. Cal- Vermeer heeft een motie ingediend 0111 meijer (C.H.) drukte zich heel diploma- in overleg met de N.A.T.O. een doel- tiek uit en zei, dat hij als jong Kamer- matiger taak voor dit schip te vinden, ij,) u;t reverentie voor hen, die al tien De stemming over deze motie waar de jaar lid zijn en al die tijd enorme be- Kamer niet veel in ziet, is naar van- dragen hebben gevoteerd tot verbete- daag verschoven, nadat minister Staf ring van het schip, natuurlijk niet ach- sterk had afgeraden er op in te gaan. ter die motie kou gaan staan. Hij vond Ook de staatssecretaris voor marine, de de bedoeling van de P.v.d.A. duister, heer Moorman, heeft zich sterk verzet (De socialisten willen natuurlijk het tegen de socialistische poging. Hij zei, liefst het hele schip opdoeken, maar zij dat de kosten, die men zou uitsparen vonden een compromis 0111 toch te kun- (5 miljoen exploitatielasten) in geen nen ageren zonder ernstig met de re- verhouding staan tot het ernstig ver- gering in conflict te komen en vroe- lies aan paraatheid. ,,De Doorman is gen slechts een meer doelmatige be- een schip van de N.A.T.O.", zo betoog- stemming). De K.V.P. alleen heeft zich de ir. Staf. „Als ik daar moet gaan pra- over de motie nog niet uitgesproken. Advertentie die zijrt heerlijk! Het gerechtshof te 's Hertogenbosch heeft de hoofdcontroleur der belastingen hit Kerkrade vrijgesproken van de hem ten laste gelegde verzwijging van inkom sten bij zijn belastingaangiften. Nadat de man 30 januari voor de derde maal voor het hof had terecht gestaan, is het hof niet tot de overtuiging gekomen, „oA Verdachte de belastingaangifte op- onjuist had ingevuld. De procu- j®V,Vg®"®.raal had 100 boete voorwaar- met een proeftijd van een Jaar, waarmee hij bevestiging vroeg MaasteichtT°nniS Van de te De Katholieke Nederlandse jonge boeren- en tuindersbond heeft van de bisschoo van Mbarara.mgr. M. Ogez, een uitnodiging ontvangen in Oeganda proefbrTderijen te stichten. In een schrijven aan het secretariaat der K.N.J.B.T.B. deelt de bisschop me de, dat de bedoeling van deze proefboer- derijen is een centrum te zijn, van waaruit de jonge negers uit de omge ving een landbouwopleiding ontvangen, en daarbij nauw samen te werken, te dien einde stelt de bisschop land van de missiestaties voor deze proefboerde- rjjen ter beschikking. Het verzoek van mgr. Dgez wordt thans op het secretariaat en'in de af delingen der katholieke boerenjeugdor- ganisatie besproken. Het verzoek heeft In eerste instantie zowel bij de leiding als bij de leden een gunstig onthaal ge vonden. Over de concretisering van dit ver zoek kan nog niets definitiefs worden meegedeeld. Het is in geen geval de be doeling, dat de jonge Nederlandse boeren en boerinnen, die naar Afrika zouden gaan, daar langer dan vijf jaar zullen blijven. De gedachten gaan eer der uit naar een spoedige overdracht aan de Afrikanen zelf, wanneer zij daar toe genoeg ontwikkeling hebben opge daan. Het secretariaat onderzoekt daar- ook de mogelijkheid om jonge Afri kaanse negers eventueel naar Neder land te laten komen om hier aan de tropische landbouwschool hun kennis dit te breiden teneinde zodoende in ataat te zijn na enige tijd de leiding der proefboerderijen over te nemen. He bedevaart der 2000 jonge boeren en boerinnen in mei naar Lourdes zal geheel in het teken staan van de hulp verlening aan de gebieden, waar ,,de "Oden der Kerk" groot zijn. Verenigde Naties Dag Hammar- y Jpld de secretaris-generaal van de V-N., heeft de oprichting voorgesteld j*n een wetenschappelijke commissie an de V.N. voor ruimtetoestellen. De- riÜ naar het voorbeeld van r® V.N.-commissie voor kernenergie, zou overeenstemming tussen de rege ringen over et verbod en het gebruik lo ,deze toestellen voor militaire doe- en bunnen vergemakkelijken. (AFP) De heer Ritmeester (V.V.D.), die op bescherming van Nieuw-Guinea. had aangedrongen en de heer Visch, die de mogelijkheid had aangetoond, dat de Karei Doorman als drijvend vliegveld daarheen zou gaan, kregen nijdige op merkingen van de heer Vermeer te ho ren: „Voor militaire avonturen is onze fractie niet te vinden". De heer Ver meer maakte zich ook nog boos, omdat het schip drie jaar heeft moeten dok ken. Nu moet in een tijd, waarin de de fensiepositie om financiële redenen pre cair is, daarvoor het Nederlandse volk ook nog „dokken". Minister Staf is in het gevecht om zijn beide begrotingen, die, los van de mo tie reeds z. h. s. zijn aangenomen, als een goed strateeg op sommige pun ten wat teruggetrokken. Hij gaf iets toe aan de verlangens van de Kamer naar verkorting van diensttijd. Er zal al thans een commissie van brede samen stelling komen, die dit vraagstuk gaat bestuderen. Luitenant-generaal Calmeij- er liet zich ontvallen, dat c'it op niets zal uitlopen. Later op de avond liet ook de minister doorschemeren, dat men zich geen illusies moet maken, dat er nu een verkorting van de diensttijd komt. Ir. Staf deelde mede, dat hij bezig is een nieuwe organisatie in het leven te roepen ter vervanging van de na tionale reserve. De huidige vrijwilli gers zullen daarin in zuiver militair verband samengaan met dienstplich tigen zonder mobilisatiebestemming, die eveneens vrijwilligers willen worden. De minister stelde de Kamer gerust met betrekking tot de verdediging van het oosten en het noorden van ons land. Daarover zijn in overleg met de N.A.T.O. plannen uitgewerkt, waarbij ook rekening is gehouden met het feit, dat het Duitse leger nog niet is ge vormd, terwijl ook h„t gevaar bestaat van vermindering van Engelse troepen ei in Duitsland. De poging van de K.V.P. om ir. Staf tot bezinning te brengen over het hoog oplopen van de defensiekosten, vooral nu de bestellingen van vroeger jaren in stijgende mate worden afgeleverd, is op niets uitgelopen. De minister voerde ter verdediging aan, dat hij bekneld zit tussen de verplichtingen, die met de N.A.T.O. zijn aangegaan en het rigou reus optreden van zijn ambtgenoot van financiën. Ook voor zijn begroting geldt dat wat aan de ene kant meer moet worden uitgegeven aan de andere kant moet worden bezuinigd. Hij gaf toe, dat de kasuitgaven in 1958 wel tot 1745 miljoen zullen stijgen, maar dat vond hij normaal wegens de late afleverin gen. De exploitatiekosten voor de ge hele defensie berekende hij op 1356 mil joen per jaar. 'et de investeringen er hij wordt dit bedrag 1650 miljoen. De minister is niet van plan, afgezien van de besnoeiing in verband met de beste dingsbeperking, aan deze bedragen, die per jaar tot en met 1960 zullen gelden, te tornen. Hij beriep zich op de over- komst 'n bij de kabinetsforma tie gesloten. "Vel wordt steeds getracht bezuinigingen aan te brengen om de doelmatigheid te bevorderen. Waar mo gelijk worden economen ingeschakeld. De heer Visch bleef van mening, dat vele posten op de begroting niet meer te controleren zijn en dat het er alle schijn van heeft, dat het gehele dcfen- sieplafond te hoog is gegrepen. Over de nieuwe plannen met de vrij willigers heeft ir. Staf nog medege deeld, dat zwaardere eisen moeten worden gesteld aan de elementaire oefening. Van overdreven exercities en drillen zal in de nieuwe militaire orga nisatie echter geen sprake zijn. Wel moet worden voorkomen, dat er steeds nieuwe vrijwilligers in te kleine groe pen bij komen. Daarom zullen de nieuwe eenheden aan een bepaalde op pervlakte b.v. 20 km2. worden ge bonden. Zij zullen ter beschikking komen van de militaire bevelhebber. Het contact met „Steun Wettig Gezag" in verband met de werving zal voorlo pig worden verbroken. Of hervatting van deze werving wenselijk is, zal na der worden bezien. De heer Calmeyer wees erop, dat er duizenden dienstplich tigen zijn zonder mobilisatiebe stemming, zodat hij niet kon veronder stellen, dat de Nationale Reserve nu zou uitsterven. Anderen waren minder voldaan. Over de nieuwe taak van de Karei Doorman heeft staatssecretaris Moor man de Kamer uitvoerig ingelicht, Als uiterst belangrijke primaire taak is aan dit schip de bestrijding van on derzeeboten toevertrouwd. Verwacht wordt, dat het in juli weer in de vaart komt en dan minstens acht jaar mee kan. Het schip zal jachtvliegtuigen, bommenwerpers en helikopters kun nen bergen en van de nieuwste ra- darapparatuur zijn voorzien. De heer Moorman wees erop, dat de laatste tijd het belang van onderzeebootbe- strijding 1. in Engeland terdege wordt ingezien. Men begrijpt daar dat ook in een oorlog met kernwapens de zeewegen zullen moeten worden be schermd. De Engelse marine wordt daarom gereorganiseerd. De onder- zeebootbestrijding zal op de Atlan tische Oceaan met twee groepen wor den aangepak: De staatssecretaris deelde mede, dat de spreiding van onze vloot uit veilig heidsoverwegingen reeds ter hand is ge nomen. Men benut daarbij zowel havens in de Caraïbische Zee als havens van onze bondgenoten in de N.A.T.O. De staatssecretaris van oorlog, mr. Kranenburg, deelde mede, dat het aan tal woningzoekenden bij de strijdkrach ten in 1957 met 10 pet. is verminderd tot beneden 8000. In dat jaar kreeg men de beschikking over 1907 meer wonin gen. Hij gewaagde van moeilijkheden met de provincie Noord-Holland, die plano logische bezwaren heeft tegen „militai re etablissementen in het Gooi". Een commissie, waarin vertegen woordigers van het departement en van de onderofficieren zitting hebben, werkt aan de mogelijkheden tot gezinshereni ging. Zij streeft met succes o.m. naar functieruil in plaats van woningruil. Sprekende over de affaire majoor K. heeft de staatssecretaris opgemerkt, dat er een „dossierkruier over de re dacties van de dagbladen rondwaart met rapporten, die hij uit zijn ambtelij ke periode heeft overgehouden". Het publiek krijgt een partijdig gekozen se lectie stukken voor ogen. De minister heeft de heer Visch me degedeeld, dat de kans, dat het vlieg veld van Eindhoven nog vóór 1962 wordt verbeterd wel niet groot is, maar helemaal uitgesloten is het niet. De staatssecretaris mr. Kranenburg lokte min of meer een discussie uit met de heer Koersen (K.V.P.) over de stroppen, die bij het rijk zijn ont staan door de afk -.ring van de ondeug delijke helmen. De heer Koersen bleef volhouden, dat de voorschriften voor de fabricage niet deugdelijk zijn geweest en dat ook de controle is tekort gescho ten. Na uitvoerige interrupties maakte de voorzitter, de heer Van Sleen, een eind aan de discussie en vroeg de heer Koersen of hij thans „naar genoegen was ingelicht". „Wel ingelicht, maar niet naar genoegen", luidde het ant woord. Een kleine duizend gegadigden staan momenteel reeds op de wachtlijst, wel ke de DAF-fabrieken te Eindhoven hebben aangelegd van degenen, die de nieuwe personenauto hebben besteld. AI deze liefhebbers hebben de nieuwe Nederlandse personenwagen nog steeds niet gezien. Zij kennen het produkt slechts van de publicaties in de kran ten, of van het zien op de televisie. Advertentie MET OF ZONDER SILK FILTER: GLADSTONE HOUDT DE SMAAK WAAR U VAN HOUDTI Woensdagmorgen vroeg verliet prin ses Beatrix Aruba om het laatste deel van haar reis door de Nederlandse Antillen te beginnen, namelijk het be zoek aan de Bovenwindse Eilanden. Toen het vliegtuig van de prinses op de Juliana-luchthaven van Sint-Maarten was aangekomen werd zij hartelijk ver welkomd. Padvinders vormden een ere wacht. De waarnemend gezaghebber, de heer Hesseling, getuigde in zijn wel komstwoord van de onuitroeibare liefde der Bovenwinders voor het huis van Oranje en het besef dat hier leeft voor het feit dat Oranje het hart van het koninkrijk is, een hart dat zich zonder terughoudendheid opent en waarin de grote krachten van een vrouw leven. HU gewaagde van het geloof in de eco nomische opleving van de Bovenwin den en suggereerde in dit verband e mogelijkheid dat enkele uit Indonesië verstoten Nederlanders deze eilanden zouden kunnen helpen met hun erva ring, ondernemingsgeest en arbeidslust. De rit van het vliegveld, dat op een landtong ligt, naar Philipsburg gaf prinses Beatrix reeds een indruk van het totaal andere, namelijk veel groene re, landschap van de Bovenwinden. In het gezaghebbershuis was de officiële ontvangst met een welkomstwoord van de heer Hesseling en een heildronk en Op de Westerschelde heeft zich een ernstig scheepsongeval voorgedaan. Het Franse schip „Charles Tellier groot 12.000 ton, kwam in aanvaring met het Turkse Libertyschip „Aijdin", groot 7715 ton. Men ziet hier het Turkse schip, dat de zwaarste schade opliep. daarna begaf de prinses zich naar het balkon, waaronder de schooljeugd van Philipsburg zich inmiddels had verza meld om haar een zanghulde te bren gen. Na afloop hiervan begaf de prin ses zich met haar gevolg naar het Little Bay hotel, maar enkele uren la ter keerde zij terug in Philipsburg voor een bezoek aan de huishoudschool en het St.-Rosahospitaal. Daarna wandel de zjj temidden van de opgetogen be woners van het stadje naar de passan- grahan waar een officiële ontvangst was. Gedeputeerde Peters bood hier, namens de bevolking van St.-Maarten de prinses een schilderij aan. Hoeveel mensen hun opwachting kwamen maken bij prinses Beatrix is moeilijk te schatten, maar het waren er velen. Men moge dit beschouwen als een demonstratie van de goede be trekkingen met de omliggende eilan den, want er waren er verscheidenen bjj, die van het Franse deel van het eiland kwamen en zelfs enkelen die van de Britse eilanden in de omgeving wa ren overgekomen om de festiviteiten mee te vieren. De Surinaamse minister-president Ferrier heeft woensdag in een radio toespraak tot de Surinaamse bevolking gezegd, dat Suriname prinses Beatrix met de zo bekende Surinaamse harte lijkheid en gastvrijheid zal ontvangen en van deze gelegenheid dankbaar zal gebruik maken haar te doen ervaren en beleven hoe groot de liefde voor het Oranjehuis is en hoe zeer Suriname zich erover verheugt de kroonprinses in zijn midden te hebben. De heer Ferrier verzocht de bevolking de vlag uit te steken of bij gebrek aan vlaggen op Surinaamse wijze kleurige hoofd doeken uit de ramen te hangen. Onze prinses, aldus de minister-president, zai evenals haar moeder en vader beleven, dat wij op uitbundige, doch gepaste wij ze onze vreugde weten te uiten, dat wij gastvrij kunnen zijn, zonder opdringe righeid, dat wij haar met onze liefde zullen omringen, dat „Oranje boven' en „Leve de prinses'" overal zal weer klinken. Wij Surinamers hebben in dit opzicht een traditie en een naam hoog te houden. Wij zullen er voor zorgen dat de twee weken voor de pripses on vergetelijk zullen zijn, aldus de pre mier. rp Binnenkort is de benoeming te ver wachten van dr. H. N. Boon, buitenge woon en gevolmachtigd ambassadeur te Rome, tot buitengewoon en gevol machtigd ambassadeur bij de Tunesi sche republiek, met standplaats te Rome. Spanje De Spaanse veiligheidspoli tie heeft 18 personen, verdacht van communistische activiteit, gearresteerd. Het aantal arrestanten van de laatste maanden is hiermede tot 72 gestegen. (U.P.) Het tweede Kamerlid Van Meel heeft de minister van landbouw, visserij en voedselvoorziening o.m. de volgende vragen gesteld. Is het juist, dat de laatste weken vooral in het zuidwesten van ons land op groter schaal boerderijen en land bouwgronden, waarvoor Nederlandse boeren gegadigde zijn, door'Belgen met speculatieve bedoelingen worden op gekocht? Zo ja, kan de minister dan mededeling doen over de omvang, die deze speculatieve grondaankopen aan nemen? Is de minister in staat en bereid op zeer korte termijn een einde te ma ken aan deze gang van zaken en, zo ja, met welke middelen? West-Duitsland Twee S.S.-officieren zjjn te Arnsberg tot gevangenisstraf ver oordeeld wegens het doodschieten van Russische dwangarbeiders in maart 1945. De voormalige S.S.-rechter Wetz- ling kreeg vijf jaar voor het doden van 151 mensen en Klönne anderhalf jaar voor deelneming aan het doden van 71. Heeft U zich al een slaap- machine aangeschaft? Nee toch, hoop ik. Het moet een verschrikkelijk ding zijn. Het vermindert Uw behoefte tot slapen met twee uur per dag. Afschuwelijk. Wat is er heerlijker dan behoefte aan slaap te hebben, be halve dan slapen zelf? Wat mij betreft: soms voel ik bepaald een dringende behoefte aan behoefte aan slaap, en altijd word ik met spijt wak ker en voel ik weer laatstgenoemde behoefte. Trouwens, er wordt te weinig ge slapen op de wereld; veel te weinig. Slapende mensen doen over het al gemeen weinig kwaad; zij doen in het geheel niets. Alles wat er aan ellendigs op de wereld gebeurt wordt immer veroorzaakt door bijzondere wakkere mensen. Niet door uitgeslapen mensen. Want uitgeslapen mensen willen alleen maar slapen als U begrijpt wat ik bedoel; en voor de wakkere jongens en stoere knapen moeten wij beslist uitkijken. Zij vinden slaapmachines uit. Laten wij slapen, veel slapen, om die knapen te vergeten. Maar laten wij ook (om de beurt) wakker blijven om die slaapmachine tegen te gaah. In diplomatieke kringen te Washing ton heeft Reuter vernomen, dat de Verenigde Staten schijnen te zijn over gegaan tot een strakkere politiek te genover Indonesië. Tot nu toe had het Amerikaanse State Department elke aanwijzing voor inmenging in Indone- sië's binnenlandse aangelegenheden of commentaar op de behandeling van Nederlandse onderdanen en zakelijke belangen zorgvuldig vermeden. Doch vandaag werd van ambtelijke zijde geen c ikele poging gedaan om de be tekenis van de opmerkingen van mi nister Dulles over de neiging der In donesische regering tot het volgen van een „geleide democratie" te verklei nen. De minister noemde dit een ontwik keling, die wellicht niet geheel in over eenstemming is met de voorlopige grondwet en kennelijk grote groepen der bevolking niet bevredigt. Het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken bestudeert thans een rapport van de Amerikaanse zaakge lastigde in Djakarta, Sterling Cottreil, die woensdag door de Indonesische mi nister van buitenlandse zaken, dr. Su- bandrio, werd ontboden naar aanlei ding van de jongste verklaring van Dulles. Functionarissen van het State De partment zeiden vandaag te menen, dat wat Dulles heeft gezegd, gezegd moest worden, omdat het geen zin heeft het te doen voorkomen alsof de Ver enigde Staten alles wat in Indonesië is gebeurd, welwillend aanzien. De Russische ambassadeur in Djakar ta heeft de Indonesische regering mee gedeeld, dat zijn regering de Indonesi sche aanspraken op soevereiniteit over het zeegebied tussen de Indonesische eilanden en een twaalf-mijlszone rondom Indonesië steunt, aldus heeft volgens Reuter .-adio Moskou gemeld. De Indo nesische aanspraken worden ook door communistisch China gesteund. Zij wor den aangevochten door Nederland', En geland, de Verenigde Staten, Frankrijk, Australië, Nieuw-Zeeland en Japan. Guatemala Het Nationale Congres van Guatemala heeft gisteren gene raal Miguel Fuentes tot president van de republiek gekozen. Zijn ambtstermijn is zes jaar. Advertentie over Uw zenuwen. Neem Mijnhardt's Zenuwtabletten Zij schenken de rust tot herstel Einde 1955 kwam in Berg en Dal, waar toentertijd pater J. van Croonen- burg S.S.Sp. directeur was van het Afrika-museum, een jongeman vragen of het niet mogelijk was hem met pri- vé-onderwijs zover vooruit te helpen, dat hij later in het noviciaat zou kun nen treden en priester worden. De aamwezige paters universiteits-stu- denten en propaganda-paters zetten zich met de directeur aan de vorming van die ene student en daarmee was in feite een begin gemaakt met de op leiding van z.g. „late roepingen" in de Nederlandse provincie van de Con gregatie van de Paters van de H. Geest. Men zag er toekomst in. Het studiejaar 1956—1957 begon met 8 studenten. Berg en Dal kon niet lan ger voor dit doel gebruikt worden. Tij delijk werd vorig jaar een onderkomen gevonden in een vleugel van het no viciaat te Gennep. In Hattem werd het toenmalige hotel-pension „Flip- Hul" aangekoch' en in september hoewel de restauratie van het tamelijk verwaarloosde gebouw in volle gang was betrokken. Nu zijn er achttien studenten. De ruimte is nog toereikend maar er zijn al plannen om een ach ter het gebouw staande grote garage te gaan verbouwen om nog een twin tigtal studentenkamers aan het be staande aantal toe te voegen. Ook voor een kapel die nu nog in een der za len van het gebouw is ondergebracht zijn de plannen gereed. Bij de plechtige inzegening van dit nieuwe studiehuis eergisteren is de verwachting uitgesproken, dat het in een behoefte zal voorzien Met name geschiedde dit door de provinciaal van de Duitse provincie, pater Hack, die vertelde, dat de ervaring in Duits land doet zien, dat tal van „late roe pingen" tot stand komen. Volgens een recente uitlating van de aartsbisschop van Keulen, Z. Em. kardinaal Frings, behoren de meeste theologanten in dat bisdom tot deze categorie. Aan missionarissen is het volgens de Nederlandse provinciaal van de con gregatie, patei A. Blommaert, niet vreemd om zich te nestelen in een „vreemd klimaat". De ontvangst van de paters in het overwegend anders denkende Hattem is bijzonder goed ge weest. Onder de burgers werd een gro te hartelijkheid aangetroffen. Hoe zij meeleven met het nieuwe huis blijkt uit het volgende. De naam „Flip-Hul" werd gewijzigd in „De Kibo". Onder de bevolking vroeg men zich af wat dit betekende. Men dacht al aan een of andere afkorting, waarvan de vol gende wel de aardigste is: Katholiek Instituut voor Biologisch Onderwijs. Maar men veronderstelde zelf wel, dat dit niet we mogelijk was. Van het gemeentebestuur werd de grootst mogelijke medewerking ver kregen en pater Blommaert was dan ook vol lof daarover en dankte B. en W. daarvoor hartelijk. Er werd een grootheid van geest aangetroffen, die hij vergeleek met de grote ruimte van de Kibo, de noogste berg in Kenya, waarnaar het huis werd genoemd, om daarin tot uitdrukking te brengen, dat de idealen van de studenten tot grote hoogte mogen opstijgen. De structuur van Hattem wijzigt zich snel, aldus burgemeester K. Toornstra. In enkele jaren is het in wonertal door een groot migratie overschot opgelopen van circa 5 tot ruim 7 duizend inwoners. Hjj bracht de gelukwensen over van het gemeen tebestuur, dat de stichting van harte welkom heette. Tegenstellingen blijken bij nadere kennismaking dikwijls geen tegenstellingen te zijn. Integendeel, in de ontmoeting daarvan komen vaak nieuwe krachten tot ontwikkeling. Nieuwe elementen brengen fris bloed in een gemeenschap. Burgemeester Toornstra oud-A. J.C.-leider wist wat het betekende jonge mensen met idealen te leiden en sprak de noop uit, dat het huis in een dringende behoef te zou blijken te voorzien nu in deze tijd van mechanisering en atomise ring jonge mannen gevonden worden met roeping tot een hoger doel.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 3