Uit Kemoemerlaind Ambtenaar voor de sport zal belangrijke De woningbouw kan voort gang hebben De ontembare WILLEM II 1958, Kruiswoordraadsel GEMEENTERAAD VAN BEVERWIJK SUBSIDIE AAN SEMINARIES IN DISCUSSIE Twee jaar voor overvallers ERIC DE NOORMAN Moeder en kind door militaire auto gegrepen Jeugdige dief al opgespoord Georges Rouault overleden draijer Henriëtte Davids gehuldigd NAAIMACHINES Motie-Vermeer verworpen Slijter met cognacfles geslagen BRENG VW KOLENHANDELAAR NIET IN MOEILIJKHEDEN BETAAL UW KOLEN CONTANT! UW BRAVO ER WEER Beiden op slag dood Nederlandse toeristenkaart Naast paspoort alleen toeristenkaart Instelling van bedrijfslichamen door regering VRIJDAG 14 FEBRUARI 1958 PAGINA Sport en lichamelijke oefening RENAULT kopen. GARAGE DEN HOUT Mevrouw Fortanier-de Wit verlaat Tweede Kamer Woningen uit beheer gegeven Vogelstand aangekocht Passagierslijsten ZANDVOORI Carnavalsavond katholieke jongeren DE FIJNE 80LKNAK VOOR 20 ct Vrijspraak voor vrouw uit Helden Beschuldigd van het aanzetten tot moord TOERISTENKAART fNr Reisdocumenten Systeem van verlopen paspoorten vervalt „Opmerkelijke" prognose van paragnost Croiset P.B.O. HET VOORJAAR komt, bestel nu uw planten boomkwekerij ,JLoop naar de honderd Oplossing kruiswoordraadsel van donderdag ENGEL, Gr. Houtstr. 181, Tel. 14444 TJe raad van Beverwijk heeft in de donderdag gehouden openbare raads vergadering uit de eerste woningbouwlening gelden opgenomen tot een totaal van 2.229.331 voor de woningbouw en 500.000 voor het bouwrijp- maken en aankoop van gronden. Voorts werd een niet genoemd bedrag aanvaard uit de tweede woningbouwlening. De leningen werden niet met vreugde aangegaan, omdat de raad ondanks verklaringen van de wethou- dér, die het tegendeel moesten aantonen, er niet zeker van was, dat de hoge rente van deze leningen, niet tot uitdrukking zouden komen in de huren De voorzitter gaf daaromtrent evenwel zekerheid. Uitgebreide discussies zijn gevoerd over de benoeming van een amb tenaar voor de sport, waartoe tenslotte werd besloten. Interessant waren de beschouwingen over het verlenen van subsidie aan seminaria e.d. instellin gen. De christelijke fracties verklaarden zich hiertegen, omdat men deze zaak geheel aan de kerken moet laten, die vrij dienen te staan tegenover de overheid. De heer KOGER (Chr. Part.) heeft zich wat de leningen van de Bank voor Ned. Gemeenten betreft, uitgesproken tegen de hoge rente van 6 pet, die het aanvaarden van de gelden moeilijk maakt, want de gevolgen voor de hu ren zpn zeer onprettig. Omdat verwacht mag worden, dat de regering zal bij dragen in de te hoge huurlasten, kan er een lichtpunt komen en daarom, zij het met bloedend hart, was sprekers fractie niet teeen de voordracht. Ook de andere fracties hebben zich niet juichend uitgelaten over deze le ningen. De wethouder van financiën, de heer W. Alberda, vond het vanzelfspre kend, dat de regering hoge renten ging geven, om de woningbouw te kunnen fi nancieren r et het op deze manier ver kregen geld. Wat een te verwachten ho gere huur betreft van de met dit geld gebouwde woningen, kon de wethouder verklaren, dat de regering een hogere bijdrage ter compensatie heeft toege zegd. Het gaat er nu maar om en dat is het belangrijkste, dat kan worden voortgebouwd, hetgeen zonder deze gel den niet mogelijk zou zijn geweest. Op verzoek van „Het Apostolisch Genoot schap" werd subsidie verleend voor de stichting >an een kerkgebouw voor de ze gemeente. De raad achtte het van belang, dat contact opgenomen wordt met Velsen, in verband met het aantal leden uit Velsen, dat in Beverwijk de ze kerk zal bezoeken. Akkoord ging de raad ermee, dat het college afwijzend staat tegenover subsidiëring van de in richting van het kerkgebouw. De heer KOGER (Chr. Part.) adviseerde in de subsidieregeling in overleg met Velsen en Heemskerk gelijke bepalingen op te nemen met betrekking tot leden uit die gemeenten, die van een kerkgebouw in beverwijk gebruik maken en anders om. Het overgaan tot benoeming van een vakonderwijzer voor lichamelijke oefe ning, een ambtenaar voor de sport, zo als B. en W. voorstelden, heeft de in stemming gehad van de heer DE RUI TER (Chr. Part.), die evenwel miste de uiteenzetting hoe deze ambtenaar contact met de sportverenigingen moet Advertentie KOOPPLANserieus onderzoeken en proberen Gedragslijn, welke nooit teleurstelt I R. 4: 1 op 17 Dauphine- 1 op 16. Frégate: 1 op 11 Langdurige fabrieksgarantie tncl. arb-loon Vraag eens vriiblijvend nadere inlichtingen De rechtbank te Amsterdam heeft donderdag twee 18 jarige jongens we gens diefstal in vereniging en poging tot diefstal met geweldpleging conform de eis veroordeeld tot twee jaar ge vangenisstraf met aftrek van voorar rest. Tegen een 22-jarige, van wie het plan tot de overvallen zou zijn uitge gaan, gelastte de rechtbank ven onder zoek naar zijn geestvermogens. De twee eerstgenoemden waren in november van het vorig jaar uit een gesticht te Amersfoort ontsnapt en daarop, na een inbraak in Doom te hebb n gepleegd, naar Amsterdam ge lift. Hier ontmoetten zü hun 22-jange vriend. De volgende dag deden de twee jongsten een poging om de eige naar van een slijterij aan de Ceintuur baan van zijn kas te beroven. Zij sloe gen de man met een volle cognacfles op het hoofd, maar de overvallene ver weerde zich zo hevig dat de jongens onverrichter zake moesten vluchten. De 22-jarige had op de uitkijk gestaan. Diezelfde avond deden zij een poging een oude vrouw te overvallen, echter wederom tevergeefs. Beide veroordeel den zijn reeds vaker met de justitie in aanraking geweest. De officier van justitie, die van me ning was dat de oudste de aanstichter tot deze laffe overval was geweest, had tegen hem eveneens twee jaar geëist. Mevrouw A. Fortanier-de Wit te Overveen is in verband met particu liere omstandigheden voornemens ont slag te nemen als lid van de Tweede Kamer. Mevrouw Fortanier, die deel uit maakt van de V.V.D.-fractie, is lid der Kamer seder juni 1946. Na het bedanken van mevrouw For tanier komt voor benoeming in aan merking de heer M. Visser te Arnhem. Hij is voorzitter van de V.V.D.-fractie ia da raad dier gemeen to. hebben en daartoe een sportraad in het leven geroepen wilde zien. De heer DE WEIJER (K.V.P.) was evenwel bevreesd, dat de gemeentelijke huishouding te kostbaar wordt. Zeker nu men de ambtenaar voor de sport een eigen dienst wil geven. De tijd daar voor is nog niet rijp. Beter ware het een sportraad te benoemen, dat wordt tenminste niet te hoog gegrepen. De heer BOER (A.R.B.) daarentegen was enthousiast voorstander van het voorstel van B. en W waarvan hij veel goeds verwachtte voor de Bevervvijk.se sportwereld. Mevrouw ALLAN (V.V.D was blij, dat gymnastiekonderwijs aan de scholen gegeven gaat worden, maar B. en W. blazen wel hoog van de toren door nu meteen maar een ambtenaar voor de sport a raisor van 12.000 te benoemen, een ambtenaar voor wie niet eens een volledige dagtaak bestaat. Voorlopig geen ambtenaar, riep spreekster uit, wel gymnastiekonder wijs! De heer MUSKEE (C.P.N.) verklaar de volledig achtei de voordracht te staan, hij vond het evenwel onjuist de ambtenaar meteen maar een admini stratieve taak te geven. Instelling van een sportraad juichte hij toe. Wethou der ALBERDA, die vertelde, dat de ambtenaar .oor de sport en de licha melijke opvoeding, onder de wethouder van sport- en jeugdzaken zal staan en voorts de afdeling onderwijs zal advise ren. Het -s niet de bedoeling degg amb tenaar, die een eigen dienst krijgt, een kostbaar apparaat ter beschikking te stellen in de vorm van een grote eigen dienst. De Sociaal-Culturele Raad van Beverwijk zal ook een sportsectie in stellen, zodat deze sectie, die recht streeks met de ambtenaar van de sport te maken krijgt en een aparte sportraad onnodig en overbodig is. Een uitsteken de samenwerking is op deze wijze te be reiken. Een dure opzet is dus niet ge maakt, maar voor een jonge ambtenaar voor de sport liggen in een benoeming op dit ogenblik grote toekomstmogelijk heden. Wethouder NIESTEN verklaar de, dat de afdeling onderwijs meerma len voor de vraag staat, hoe sportvel den e.d. goed te benutten. Een ambte naar voor de sport is nodig om de ac commodatie zo goed en efficiënt moge lijk te kunnen gaan benutten in het voor deel var de gehele jeugd. In tweede instantie heeft de heer de Weijer (K.V.P.) gezegd, dat hij na het betoog van de wethouders over zijn eerste schroom heen was. Maar graag wilde hij van het college horen of ook na het benoemen van een ambtenaar voor de sport het college de eerste viool zal blijven spelen en of geen botsingen zijn te verwachten tussen de sportamb tenaar en Openbare Werken. De heer SCHROER (K.V.P,.) beklem toonde, dat de ambtenaar voor de sport aan het college verantwoording zal moeten afleggen, sport-technisch te lei den heeft en ook niet mag staan tus sen B. en W. en de sportverenigingen, die zich rechtstreeks tot het college moeten kunnen blijven wenden. De ambtenaar voor de sport zal rond sep tember a.s. in functie moeten treden, zeide wethouder Alberda. Het is de be doeling, dat hij de schakel wordt tus sen de sectie sport van de Sociaal Cul turele Raad en het college van B. en W. Zonder stemming werd het voorstel aanvaard met de stem van mevrouw Allan (V.V.D.) tegen. Op voorstel van B. en W. ging de raad ertoe over 54 woningen en 27 auto boxen in exploitatie te geven aan de stichting woningbouw St.-Willibror- dus. Een wijziging van de overeenkomst met het P.E.N., was voor de heer BEENTJES (K.V.P.) aanleiding te in formeren naar het tijdstip van het aan- en uitdoen van de straatverlichting. Soms branden de lantaarns nog als het reeds daglicht is. Wethouder NIESTEN die zeide, dat het Gasbedrijf het tijd stip bepaalt, waarop de verlichting wordt ontstoken en uitgaat, kon toezeg gen een en ander te laten controleren. Rapporten van het N.E.I. over on- derwijsaangelegenheden werden de raad aangeboden. Ze zullen tijdens de begrotingsbehandeling onderwerp van bespreking zijn. De rapporten zullen ook ter kennis worden gebracht aan de gemeentebesturen van Velsen en Heemskerk. Ten behoeve van het Gem. Gasbedrijf kunnen voor 6000 een bestelauto en voor 1.942,20 een nieuwe schrijfmachi ne en een telmachine worden aange schaft. Subsidie werd verleend 100 per jaar per Beverwijkse leerling aan instituten, die jongens opleiden voor de geestelijke staat. De heer MUSKEE (C.P.N.)die in dit verband over Mandementspolitiek begon te spreken, werd door de VOORZii ilk het woord ontnomen. Om principiële redenen stemden de heren DE RUI TER en KOGER (Chr. Partijen) tegen, omdat zij van mening zijn, dat de op leiding voor het geestelijk ambt geheel een zaak van de Kerk is. Mevr. ALT,AN (V.V.D.), die dezelfde mening was toegedaan stemde eveneens tegen. De heer COELINGH (A.R.B.)die het toe juichte, dat steeds meer jongelieden ook uit de lagere standen de gelegen heid hebben de opleiding tot geestelijke te volgen, vond het van betekenis, dat ze daarbij financieel geholpen worden. De heer ETTEMA (K.V.P.), die het be treurde, dat seminaries aan de gemeen te om subsidie moeten vragen, wees er op, dat deze steun van groot belang is, omdat daarmee wordt meegeholpen aan de geestelijke volksgezondheid te bouwen. De ouders van de betref fende jongelui moeten zich reeds vele offers getroosten, de Kerk draagt eveneens bij, maar de zeer hoge kos ten aan de opleiding verbonden vraagt verdere hulp. Daarbij moet men het zeer waarderen, dat de seminaries om geheel vrij te staan van overheidsbe moeiing en politiek geen Rijkssubsidie wensen aan te vragen. Wethouder NIESTEN beantwoordde enkele vragen en heeft op verzoek van de heer COE LINGH graag toegezegd, dat de subsi dieregeling voorlopig voor twee jaren zal gelden. Voor het aanleggen van een parkeer terrein bij de Grote Kerk werd 7.900 bestemd. Met voldoening begroette de raad het voorstel de vogelstand van wijlen kapi tein Rommel aan te kopen voor 875 en enkele andere voorzieningen nodig daartoe te treffen o.a. aankoop van een zwarte vrouwtjes zwaan voor 300. In totaal is 2850 nodig om Scheybeeck deze bijzonder aardige attractie te ver lenen, die zoals de heer VAN DORP (A.R.B.) zeide, leuker is dan een her tenkamp, waar men toch altijd op af stand moet blijven. Hier kan iedereen vlakbij de vogels komen om ze te be wonderen. Op ons bureau aai: de Smedestraat te Haarlem liggen de passagierslijsten ter inzage van het m.s. „Aurelia" van de Stoomvaart Maatschappij „Ne derland" (verwachte aankomst te Ge nua 28 februari) en van het s.s. Orion" van de Koninklijke Rotterdamse Lloyd (verwacht te Rotterdam op 2 maart). Katholieke jongeren van Zandvoort houden zaterdagavond om 8 uur hun maandelijkse contact-avond in het paro chiehuis. In verband met de vasten avond wordt iedereen in carnavalsstem ming en in carnavalscostuum verwacht. 104. Ondanks zijn hevige schrik hervindt Harald snel zijn tegenwoordig heid van geest. Razendvlug legt hij een pijl op de pees, maar Eric is hem voor. Terwijl hij naar voren springt, scheert zijn speer door de lucht en met een rochelende kreet zakt Harald van zijn paard. Bijna gelijktijdig heeft Ene het dier bij de teugel en slingert zich in het zadel. Dan buigt hij zich op zij, grijpt Ingrid stevig vast en drijft het ros met de knieën aan Het gaat alles zo razend snel in zijn werk, dat Haralds mannen het amper volgen kunnen. Maar dan beginnen de pijlen Eric om de oren te vliegen, terwijl de Advertentie Advertentie r. Een in kolonne rijdende militaire vrachtauto van de aan- en afvoertroe- pen te Haarlem is donderdagmorgen in een bocht van de Maresingel te Leiden plotseling van de rijbaan afgeweken, met het gevolg dat hij tegen een lan taarnpaal reed en daarna een vrouw en een kind greep. Beiden, de drieendertig- jarige mevrouw M. A. Vosters-Teeuwen uit Leiden en haar achtjarig zoontje, waren op slag dood. Twee andere voor bijgangers, een man en een kind, liepen lichte verwondingen op. Het Arnhemse gerechtshof heeft gister- 1 morgen een 33-jarige huisvrouw uit Helden van het haar ten laste gelegde: uitlokken tot poging tot moord, vrijge sproken. De vrouw werd ervan beschul digd drie jaar geleden een vriend te hebben aangezet haar man te vermoor den. Deze had inderdaad een poging daartoe ondernomen, doch deze mislukte. 1 De man werd tot drie jaar gevange nisstraf veroordeeld. De vrouw stond terecht voor de rechtbank te Roermond en het gerechts hof te 's-Hertogenbosch. De rechtbank veroordeelde haar tot negen maanden gevangenisstraf, (wegens poging tot moord en uitlokken daartoe), en het hof tot één jaar (alleen ter zake van uitlokking). De hoge raad had het arrest van het hof vernietigd, en de zaak verwezen naar het gerechtshof te Arnhem, om uitsluitend recht te doen inzake de uitlokking. De procureur-generaal achtte ver dachte moreel schuldig, doch eiste vrij spraak bij gebrek aan bewijs. Het echtpaar heeft zich inmiddels verzoend. Deze kaart is niet geldig voor reizen naar an dere landen dan België, Duitsland, Frankrijk, Luxemburg, Oostenrijk en Zwitserland. 2. Deze kaart is niet geldig voor vestiging in het buitenland, noch voor een verblijf aldaar van meer dan 3 maanden. 3. De houder van deze kaart is niet tot het verrichten van werkzaamheden buitenland. igtf h cl ijpkhet geWfciB acn.^F buitenland bepalingen De houder van deze kaart onderworpen aan de daar gel ten opzichte van vreemdelingen.1 5. Deze kaart geldt slechts voor de op blz. 2 ver* melde kinderen, indj£^i in gezelschap van de houder van deze kaailra^en. 6. Iedere eigenmachtige wjj?iging van deze kaart maakt haar ongeldig. Deze kaart^^|dig tot de op blz. vermeldo datum die niePMer dan 1-februari 1939 kan zijn. 8. De geldigheidsduur van deze kaart kan in geen ""Vverlengd worden. MINISTERIE VAN BUITENLANDSE ZAKEN Geldig toL. por reizen naar en in) ^-voor reiz V^GIË, tréLvtrk DUITSLAND. FRANKRIJK, LUXEMBURG. .OOSTENRIJK ea ZWITSERLAND Indien U ia 1959 wederom naar het buitenland wenst te reizen, verdient het aanbeveling tijdig een paspoort aan te vragen bü de Gemeente* Secretarie van Uw woonplaats. Deze kaart blijft eigendom •an de Staat der Nederlanden en kan tö allen tijde Y worden ingehouden. m« mi»* j Deze foto geeft een beeld van de voor- rechtsen achterzijde (links) van de nieuwe toeristenkaart, die naast het paspoort in de toekomst geldig zal zijn in België, Duitsland, Frankrijk, Luxemburg, Oostenrijk en Zwitserland. Naast het paspoort zal na 1 maart nog slechts een toeristenkaart met vier maanden geldigheidsdunr worden af gegeven. Deze kaart, waarop alleen ge meentelijke leges zullen worden geheven, is bestemd voor hen, die hoogst zeiden de grens Overschrijden en voor wie het aanschaffen van een paspoort van ƒ5.- te bezwaarlijk of kostbaar is. De kaart zal geldig zijn voor België, Duitsland, Frankrijk, Luxemburg, Oos tenrijk en Zwitserland. Bewijzen van Nederlanderschap blijven voorlopig geldig, doch worden na 1 maart niet meer verstrekt, collec tieve paspoorten ook niet, met uit zondering van de collectieve paspoorten voor schoolreisjes naar België en Luxemburg. De toeristenkaart. waarop mee reizende kinderen beneden de 16 jaar kunnen worden genoteerd, zal door de burgemeester van de woonplaats der aanvragers kunnen worden verstrekt. Het systeem van reizen op een nog niet vijf jaar verlopen paspoort in België, Luxemburg en Frankrijk komt te vervallen. In de naaste toekomst zal men alléén op geldig paspoort of met een geldige toeristenkaart tot deze lan den toegang hebben. De dief die in de avond van 11 febru ari achtereenvolgens een oude dames fiets, een herensportrijwiel, een oude en tenslotte een nieuwe bromfiets stal, is reeds ontmaskerd. Het blijkt de 14-ja- rige G.H. uit Bussum te zijn, die ten slotte op zijn laatste aanwinst naar Win schoten reed, daar de bromfiets voor honderd gulden van de hand deed en er een hotelkamer besprak. Toen de ho telhoudster haar lijsten bij de politie inleverde, stelde zij de dienaren van de H. Hermandad ervan op de hoogte, dat het haar argwaan had opgewekt, dat 'n 14-jaige knaap zonder enige geleide in haar hotel wilde logeren. En daar mee was het avontuur voor H. afgelo pen. Toen de politie hem aan de tand voelde, kwam spoedig het hele verhaal er uit. De bromfiets is in beslag genomen en de knaap zal naar Laren worden over gebracht. Ondertussen is wel gebleken, dat de oude damesfiets, die in plaats van het herensportrijwiel werd gezet, was gestolen in de St.-Jansstraat te Laren ten nadele van mej. F.P. Deze kreeg haar eigendom van de politie reeds terug, voordat zij tijd had gevon den, aangifte te doen van de vermissing. De Franse schilder Georges Rouault, de laatste grote meester van de Parijse School, is donderdag op 86-jarige leef tijd in zijn woning in de Franse hoofd stad overleden. Georges Rouault was 27 mei 1871 te Parijs uit een Bretonse familie gebo ren. Zijn kunst is verwant aan die der „Fauves". Als gelovig katholiek heeft hij veel religieuze onderwerpen geschil derd. Daarnaast circusmotieven en land schappen. Hij prefereert donkere, war me kleuren met zwarte contouren. Rouault va: Adder in de orde van St. Gregorius de Grote. De uitvaart van Georges Rouault is maandag in de kerk van St. Germain des Prés in Parijs. Het gezin van Rouault had het over lijden reeds enigt tijd zien aankomen, daar zijn toestand verleden maandag plotseling een ongunstige wending had genomen. Isabelle Rouault, zijn dochter en se cretaresse, deelde donderdagavond me de, dat haar vader bijna zes maanden niet meer geschilderd had. „Hij bleef stil zitten, schijnbaar geabsorbeerd in zijn onvoltooide schilderijen, die aan de wanden van zijn atelier hirigen, alsof hij trachtte contact met zijn eigen ik te verkrijgen," verklaard zij, „ik zal voortgaan mij met de zorg over zijn werken te belasten, zoals ik in het ver leden gedaan heb." Zijn echtgenote, zjjr. drie dochters en een zoon waren bij het sterfbed aan wezig. De schilder had woensdag de H. Sacramenten ontvangen, nadat hij wekenlang door ziekte aan het bed ge kluisterd was geweest. De Utrechtse paragnost Croiset heeft op verzoek van de redactie van hét Hamburger Abendblatt een maand ge leden vanuit zijn woonhuis in Utrecht da plaats aangewezen, waar de vijfja rige Bemd Schelegel uit Buxtehude bij Hamburg al spelend te water geraakte. In Buxtehude deden geruchten de ronde_ dat het kind ontvoerd zou zijn. Een journalist van deze Hamburgse krant heeft zich toen in verbinding gesteld met de heer Croiset, die een lokale beschrijving gaf van het gebeu ren. Volgens de heer Croiset was het kind niet ontvoerd maar verdronken. Hij gaf nauwkeurig de plaats aan waar het kind te water was geraakt. Deze situatiebeschrijving werd vier weken geleden door het Hamburger Abendblatt gepubliceerd, zoals ook de mededeling van de heer Croiset, dat het kind na enkele weken in de omgeving van de plaats waar het verdronk drijvende zou worden gevonden. Woensdagmiddag is het kind inder daad een kilometer van de plaats, die door de heer Croiset was aangegeven, drijvend aangetroffen. Prof. W. H. C. ten Haeff, bijzonder hoogleraar in de parapsychologie te Utrecht, noemde lit geval „opmerke lijk", vooral omdat de voorspelling van te voren door een derde de journalist werd vastgelegd. Het Hamburger Abendblatt publiceer de ook de lokale bijzonderheden, die de heer (jroiset vanuit zijn huls opsomde, zoals een plantsoentje, dat nil „zag*, een kanaal, een tank op drie „poten enz. Het blad illustreerde deze bijzon derheden met ter plaatse genomen foto's. In do memorie van Antwoord aan do Eerste Kamer over de begroting 1958 van het departement van Binnenlandse Zaken merkt minister Struycken "en aanzien van de P.B.O. o.m. het volgen de op. Het i- an voorkomen, dat bij een uitblijven van de totstandkoming van bedrijfslichamen op basis van vrijwil ligheid een dergelijke drang op de re gering zal worden uitgeoefend om tot instelling van regeringswege over te. gaan, ook zonder dat overeenstem ming met een representatieve vertegen woordiging van ondernemers en werk nemers is verkregen, dat de regering aan deze aandrang gevolg zal geven. De regering meent overigens, dat, hoewel de ontwikkeling van de P.B.O. de laatste tijd aanzienlijk vertraagd is, gehoopt en vertrouwd mag worden, dat de totstandkoming der bedrijfslichamen geheel in de sfeer van vrijwilligheid zal kunnen geschieden. De minister ont kent niet, dat hier en daar een menta liteit aanwezig is, waaruit blijkt dat de gelijkwaardigheid van ondernemers en arbeiders nog niet wordt aanvaard. Het ligt overigens niet op de weg van de regering het bedrijfsleven er met alle macht toe te bewegen tot de instelling van bedrijfslichamen te geraken, aldus de memorie. De regering vindt het niet op haar weg liggen propaganda te voeren voor een vertegenwoordiging van de consu mentenbelangen in c", bedrijfslichamen. schurken schreeuwend op hem in stormen. De reden van hun woede duidelijk genoeg. Het lastpaard, dat het goud van de Bohuslaner meevoert, is aan Haralds paard gekoppeld en dreigt hun op deze manier te ontglippen. Het kost Eric moeite Ingrid voor zich in het zadel te krijgen en gelijktijdig de paarden in toom te houden; hierdoor gaan kostbare ogenblikken verloren. Juist als de Noorman zijn paard de sporen wil geven, wordt hij door een 'pijl getroffen. Zijn greep verslapt en hij wankelt in het zadel. m ot Horizontaal: 1. boom; 4. voorzetsel; 6. afstandsmaat (afk.); 7. grondsoort; 10. water in Brabant; 12. omroepvereni ging; 15. vogelprodukt; 16. vonkje; 19. bladzijde; 22. en anderen (afk.); 23. elk; 24. titel (afk.); 25. beeltenis; 26. godheid; 27. hetzelfde (afk.); 29. ter plaatse (afk.); 31. ongeveer, (afk.); 32. Engelse ontkenning; 33. eikenschors; 35. uitkering; 38. gesloten; 39. standaard, maatstaf; 41. boom; 42. wrede keizer; 44. gedroogde halmen; 45. reeds; 46. jongensnaam; 48 tijding; 50. veevoer; 52. herkauwer; 54. driekroon; 57. te genstand; 61. als onder (afk.); 62. ver laagde toon; 63. figuurlijke benaming voor de aarde; 67. scheel; 70. voeg woord; 71. deel v. d. hand; 73. telwoord; 76. in orde (afk.); 78. koninklijke la® macht (afk.); 79. meisjesnaam; °i. nauwe; 83. vogel; 85. geen uitgezon derd; 86. Engels voegwoord; 87. meet- Advertentie HERENWEG 103 B Heemstede, Tel. 36301 Zeer velen hebben gistermiddag in Carré te Amsterdam mevrouw Hen riëtte Davids, die op deze dag 70 jaar is geworden, gelukgewenst en gehul digd. Aan dè rjj van bekende Amster dammers kwam schier geen einde: Ro sa Spier, Sylvain Poons, Johan Kaart, Max Tailleur, Bert van Dongen, Meyer Hamel, Bernard Drukker en Frits Schiller, waren daar, en ook Rika Hopper voerde het woord. „Loop naar de honderd", stond er hartelijk op het lint van een boeket bloemen, dat het huldigingscomité (Hans Broekman, Max Tailleur, Max van Duren en Karei Wunnink) voor de 70-jarige actrice had klaargelegd. Bij monde van Karei Wunnink werd haar daarna van haar talrijke vrienden een televisietoestel aangeboden, de ar- tistensociëteit „De Nar"' zorgde voor een televisietafel, die haar door Pim Tholen werd aangeboden en daarna trad de tweede toneelmeester van Car ré, Henk van Driesten naar voren en schonk mevrouw Davids namens het hele personeel van het theater, de bij behorende antenne. De declamatrice Julia de Gruyter feliciteerde mevrouw Davids in sappig Vlaams, twee huisvrouwen uit Katten burg boden bloemen aan als dank voor het initiatief dat de jarige ontplooid heeft om de kinderen van de Amster damse eilanden 's zomers naar buiten te laten gaan, en mr. P. J. Mijksenaar, stadspropagandist, liet de jarige door middel van zijn dochter (een van de ze ven engeltjes uit het cabaret van Wim Kan) een boeket bloemen aanbieden, nadat hij verteld had hoe mevrouw Da vids herhaaldelijk zijn hulp had inge roepen als zij haar paspoort was kwijt geraakt. Nadien stroomde een urenlan ge rij van mensen langs de jarige. Het werd in de naar verhouding kleine foyer zo vol, dat een van de late aan- komers verzuchtte: „wat een drukte. Ik zal maar wachten tot ze 75 is". lat; 90. klap; 92. briefaanhef (afk.); 94. vervoermaatschappij (afk.); 95. voor zetsel; 97. Frans lidwoord; 98. dunne; 100. getroffen; 101. dubbelklank; 103. zoogdier; 104. deel "v. e. Franse ontken ning; 105. tijdsdeel; 108. vogel; 111. water in Friesland; 4' ris eerder (afk.); »5' ,dfri,r ziekterm (afk.); U7- keu 118- Euro" pese vulkaan. Verticaal: 2- tomilielid; 3. bloeiwijze; 5 eenheid van kracht (afk.); 6. zang- noot; 8. steensoort; 9. siot; n. voor zetsel; 18. toespraak; 14. oppervlak'0" maat 16. bijeenbehorende reek». 17. koraaleiland; 18. plaats in Japan; 19* Europese hoofdstad; 20. hoeveelheid; 21» behoeftigheid; 28. linnen huisje; 30. meetwerktuig; 31. kledingstuk; 32. Eu ropeaan; 34. Aziatisch schiereiland; 35. tot en met (afk.); 36. Frans lidwoord; 37. voegwoord; 38. stijl; 40. ambtshal ve (Lat. afk.); 43. titel (afk.); 44. sport- term; 45. uitroep; 47. verpakking; 49. aanzien; 50. familielid; 51. muziekterm; (afk.); 53. soort schip (afk.); 55. Euro peaan; 56. deel v. e. kippenhok; 58. vo gel; 59. wereldtaal; 60. zijrivier van "e Donau; 61. het jaar onzes Heren; 63. voorzetsel; 64. vogel; 65. water in Fries land; 66. waterstand (afk.); 67. maan stand (afk.); 68. larve; 69. sluis; 72. Nederland (afk.); 74. verzoek; 75. land bouwwerktuig; 77. mogelijkheid; 79. welwillende lezer (Lat. afk.); 80. tob be; 82. stofmaat; 84. het Romeinse im perium (afk.); 85. reeds; 86. plant; 88. ongerijmd; 89. onze planeet; 91. insect; 93. ontvangstbewijs; 96. rivier in Neder land; 99. planeet; 102. melkklier; 104. ontkenning; 106. keurig; 107. klein per soon; 109. gewicht (afk.); 110. geheel de uwe (afk.); 112. eerste persoon (afk.); 113. duur van eb en vloed. Horizontaal; 1. sulky opzet; 2. pra len Uwer; 3. engelenbak; 4. uil iel; 5. Bonn ferula; 6. reegeit wan; 7. ei gisba; 8. klaaglied; 9.een- der oele; 10. rio rozet; 11. stro s.o.s. Verticaal: 1. spelbreker; 2. urn oei eis; 3. lagune knot; 4. kleingeld! 5. yell aero; 6. n. e. figaro; 7. nie tig zo; 8. puber Sloe; 9. zwaluvr iets; 10. eek label; 11. t. r. Ca nadees. Advertentie Alle merken dus ruime keuze De motie-Vermeer, waarin de regerin9 werd uitgenodigd met de NATO te over" leggen om het vliegdekschip Karei Door man een meer doelmatige bestemmtny te geven, is donderdag door de Twcea Kamer verworpen met 43-72 stemman- Alleen de P.v.d.A. stemde voor. De K.V. 1 heeft haar tegenstemmen verklaard mg de motivering dat het huidige pol»»® wereldbeeld een zodanig aspect °te dat het niet verantwoord zou zijn u» zuinigingsoverwegingen de Karei V°je man aan zijn door de NATO opgeien taak te onttrekken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 2