Het tragische ongeval op het Delftplein Joodse, katholieke en protestantse kerkmuziek „Cremer met „Zwarte crêpe de Chine" KLINGDECOR Agenda voor Haarlem Loodgieter voor Haarlemse Rechtbank Lij densmeditatie voor jonge mensen Wat is helpen? Literaire avond in de Boekenweek te Haarlem Boeiende en interessante aüond in Hervormde kerk te Heemstede N.V. „RIPPERDA Uit STAD 1 N.V. DE HOUTWERF - en STREEK VOOR AL UW SCHILDERWERKEN Houten noodlokalen voor kleuterschool Delftwijk I VRIJDAG 14 FEBRUARI 1958 PAGINA 3 Me). J. de Geus voor het I.P.C. Plantsoen bij de Hannie Schaftstraat Subsidie voor Katholieke Schoolpsychologische Dienst District Haarlem van de K.N.L.T.B. Voorzitter Wilton neemt afscheid Zestig jaar in de confectie Trek ik mij iets aan van het publiek? Grondophoging bij Schipholweg Burgerlijke Stand Haarlem Nieuwe stroomleve- ringsovereenkomst tussen Haarlem en Heemstede D. Hakkenbroek en F. Kamstra jubileren bij N.V. Ripperda GARENKOKERSKADE no. 19 - HAARLEM TELEFOON 13468 - 13720 Tekort aan leslokalen in Haarleni'noord Johannes Passion op 25 maart te Haarlem Uitvoering door H.C.O.V. Bronbemaling nodig bij bej aardencomplex aan Orionweg Haarlem kan 2.222.000 lenen Films: Muziek onee! Pauze-Theater Diversen T entoonstellingen Nazorg en Dienst voor de Beschuttende Werkplaatsen Beurs van Amsterdam - Beurs van New York Afscheid inspecteur C. van Buren Gontactavond ,,'t Helm" I '"Ife&r De Haarlemse rechtbank behandelde Kjstermiddag een aanrijding met dode lijke afloop voor een der daarbij betrok kenen, welke op 18 oktober van het afgelopen jaar 's avonds plaats vond op het Delftplein tussen een vrachtwagen en een personenauto. Tegen een 36-ja- rige loodgieter uit Haarlem, die met de personenauto een verkeerde manoeuvre gemaakt had en daardoor de botsing veroorzaakte, eiste de officier van jus titie, mr. G. W. F. van der Valk Bou- man, tweehonderd gulden boete of der tig dagen vervangende hechtenis, drie weken voorwaardelijk en twee jaar voorwaardelijke ontzegging van de rij bevoegdheid. De loodgieter had de dag vóór het tragische ongeval een auto gekocht, Waarin hij op de noodlottige avond voor het eerst reed. Hij had nog geen rijbewijs, maar in de wagen zaten twee vrienden, die wel de rijbevoegdheid had den. Toen hij, komend uit de Delftlaan bij het Delftplein de Rijksstraatweg op wilde rijden, nam de loodgieter de bocht te ruim, naar zijn zeggen maak te hij een verkeerde manoeuvre om dat een collega, de heer P. H- Brakel, tegen hem aan viel. Het gevolg was de aanrijding, waarbij de heer Brakel do delijk gewond werd. De verdachte raak- Te beginnen zaterdag 22 februari wordt tijdens de vasten iedere zater dagavond in de St. Josephkerk aan de Jansstraat de lijdensmeditatie gehou den voor de katholieke jongeren. Dit geschiedt nu voor de vijfde keer. De predikaties zullen worden gehouden door de bekende Franciscaner pater Krouwels. Men verwacht, dat vele jon geren weer acte de presence zullen ge ven. van het Interparo- itatief Centrum te Haarlem heeft mejuffrouw J. de Geus, maatschappelijk werkster van de Ne derlandse r.-k. Invalidenbond St.-Lidui- na dinsdag- en donderdagavond respec tievelijk in Brinkmann en in het Men- delcollege een inleiding gehouden over het onderwerp „Wat is helpen?" Een korte inleiding overigens, omdat me juffrouw De Geus daarna haar gehoor inspireerde tot het vormen en uitspre ken van een mening over dit onder werp. Aan de hand van een aantal door haar opgegeven vragen, waarin enkele eenvoudige problemen ter spra ke werden gebracht, ontsproot tijdens de bijeenkomst in het Mendelcollege een aangename discussie van woord voerders, die optraden namens de groepjes, waarin mejuffrouw De Geus haar gehoor had ingedeeld. Op de vra gen kwam dikwijls een doeltreffend en niet minder vaak ook een voor de hand liggend antwoord. Men was het er over helPen in Christelijke zin een volkomen achteruitstellen van priva te belangen van de help<st)er inhoudt Verder dat helpen zinvoller is, wanneer zowel de gever als de ontvanger van hulp ervan overtuigd zijn, dat hulp vaardigheid een vanzelfsprekende vorm van naastenliefde is, die nauwelpks ge- poch op eigen verdiensten van de ge ver en besef van afhankelijkheid van de ontvanger duldt. Ofschoon m som mige gevallen een spontane hu p ning op een acute situatie beshss,®"? *al, aldus de mening van het „lezing gevend auditorium" in andere omstan ^gheden het geven van hulp met ve tekt en wijsheid dienen te geschieden. Voor de pauze heeft mejuffrouw De Geus min of meer aangeduid wat hei- Pen is. Zij l-.l~.mpte zich niet vast aan een definitie, omdat naar haar oordeel helpen een moeilijk te omschrijven han delwijze van de mens is. Zij werd aan het begin van de bijeenkomst verwel komd door de heer H. W. M. van Os, die ook na de discussie tot haar een dankwoord richtte. „en wethouders van hosnivv, gemeenteraad voor «21'5:^1,^baar te stellen voor het treffen van voorzieningen op het gedeel te gronds aan de noordz^de vin de Hannie Schaftstraat tussen de Richard Holkade en de Pladellastraat, bestaan de uit het egaliseren, het opbrengen van een laagje compostaarde en het in- zaaien van graszaad. Aldus zal een tij- delnk speelveld voor de jeugd worden gecreëerd. B. en W. achten aanleg van een plantsoen aldaar niet alleen uit es- tetisch oogpunt aanbevelenswaardig, maar ook omdat zulks een einde zou maken aan de verstuivingen, welke in de zomer alleronaangenaamst zijn. De kosten van een plantsoen 47.500,- achten zij echter onder de tegenwoor dige omstandigheden onverantwoord, zodat zij de voorkeur geven aan een provisorische begroeiing. B. en W. van Haarlem stellen aan de raad voor aan de Stichting Katholieke Schoolpsychologische Dienst een subsi die voor het lopende jaar toe te kennen van 48.755,-. Het bureau is, zoals be kend, vorig jaar zijn werkzaamheden begonnen. te beklemd tussen het stuur van de wa gen en de rugleuning, waardoor hij ern stige beenfracturen opliep, welke gis termiddag nog niet hersteld waren. De officier van justitie wilde bij zijn eis rekening houden met het lichame lijk en geestelijk leed van de verdach te. Hij achtte echter grove schuld wel aanwezig. De verdediger, mr. R. K. P. Kalbfleisch, bepleitte clementie bij de geldboete. Hij wees er op, dat de ont zegging van de rijbevoegdheid voor de verdachte weinig zou betekenen, om dat deze sinds het ongeval niet meer in een auto durft te zitten. De rechtbank zal 27 februari uit spraak doen. Zater houdt het district Haarlem van de Koninklijke Nederlandse Lawn Ten nis Bond in restaurant Brinkmann aan de Grote Markt in Haarlem haar voor jaarsvergadering. Buiten de gebrui kelijke agendapunten zal de vergade ring de agenda van de jaarlijkse bonds- ledenvergadering, welke 8 maart in Utrecht gehouden wordt, in behandeling nemen. Op deze vergadering zal de K.N.L. T.B. afscheid nemen van haar voorzit ter mr. H. Wilton, die hoogstwaar schijnlijk opgevolgd zal worden door mr. C. H. Muntz uit Rotterdam. Voorts zal het bestuur van het district Haar lem verslag uit brengen van de bespre kingen die zij gevoerd heeft om het schooltennis op de middelbare scho len te bevorderen. Ten slotte zal men aandacht wijden aan het komende seizoen en het stich ten van een speciaal jeugdfonds. De vergadering begint om drie uur. De heer L. Dekker, bekend als „Klein maar Dapper" uit de Gen. Botha- straat te Haarlem herdenkt deze week het feit dat hij zestig jaar in de confec tie werkzaam is. Ondanks het feit, dat hjj zondag 16 februari 79 jaar wordt, hoopt hij nog vele jaren te winkelen, al was het alleen maar omdat hij er aan verknocht is en het „nering doen" niet laten kan. In de Boekenweek, die dit jaar van 1 tot 8 maart wordt gehouden, zal op maandag 3 maart een literaire avond worden georganiseerd in de Vleeshal ,te Haarlem. Zes auteurs uit Haarlem en omgeving zullen ieder voor zich een antwoord geven op de hun voorgeleg de vraag „Trek ik mij iets aan van het publiek?" De auteurs zijn: Godfried Bo- mans, Tjebbo Franken, Harriet Laurey, Michel van der Plas, Harrie Prenen en Barend Rijdes. Er wordt gelegenheid gegeven met de schrijvers in discussie te treden. De leiding zal berusten bij H. van Run. In tegenstelling tot vorige jaren, toen er meerdere literaire avonden tijdens de Boekenweek werden gehou den, willen de Haarlemse boekverko pers zich dit jaar tot de organisatie van één avond beperken, in de hoop daarvoor ruime belangstelling te krij gen van de letterlievenden uit Haar lem en omgeving. Voor het ophogen van ongeveer twee entwintig hectare gronds ten zuiden van de Schipholweg stellen burgemees ter en wethouders van Haarlem aan de gemeenteraad voor 1.600.000,- beschik baar te stellen. Zij wijzen er op, dat het voor de woningbouw in het zuid-ooste lijk deel van Haarlem noodzakelijk is, dat de gronden zo spoedig mogelijk in gereedheid worden gebracht. Het voor stel heeft betrekking op grond, waarop ongeveer vijfhonderd woningwetwonin gen en ongeveer driehonderdvijftig middenstandswoningen kunnen worden gebouwd. Bovendien is er ongeveer 3,6 hectare gereserveerd voor de aan leg van sportvelden. De gronden voor woningbouw zullen tot ongeveer twin tig centimeter boven N.A.P. moeten worden opgehoogd, de sportvelden kun nen ongeveer tien centimeter lager lig gen. Om het rijden van zandauto's door de stad te vermijden, zal er naar wor den gestreefd de zandaanvoer per bak te doen geschieden. Met het oog daar op is aan de Schalkwijkerweg een los- gelegenheid, annex werkterrein gepro jecteerd met een rechtstreekse verbin dingsweg naar het op te hogen gebied, die later goede diensten zal kunnen be wijzen voor de aanvoer van bouwmate rialen. GEBOREN: C. A. Schavemaker-de Jong z.; M. Th. A. Bruijnzeels-Berger z.; P. J. Kaasenbrood-Vogelenzang z.; D. A. Deinum-Borst z.; G. M. A. van der Weiden-Reijnen z.; M. L. H. Veld man-de Laat z.; Th. J. Kauffeld-Hui- zinga d.; J. Ram-Peetoom d.; J. S. Pel- Oldenburg d.; E. P. Pimmelaar-Ver- haert d.; J. G. A. Freni-Smit d.; M. G. Van Putten-Tuijn <d. GEBOREN: z. v. E. M. Broers-Ge- laudie; z. v. A. H. E. Holleboom-An- driessen; z. v. A. E. Broerse-Hubers; d. v. C. Bijman-Vis; d. v. J. Koppen- Haagsma; d. v. J. C. Seijffert-Lahne- mann; d. v. A. A. Hoogervorst-de Wit; d. v. G. J. van der ar-van Roode. GETROUWD: Ph. van Norden en E. O Eichhorn; H. J. Hulsebos en M. kcharphuis; J. List en M. Schelvis. OVERLEDEN: J. van Elk, 74 j„ brouwersstraat; A. Spoor, 78 j., Stal- Paert van der Wielenstraat; L. L. van •sikkelerus, 68 j„ Hélène Swarthstraat; P. Visser, 45 j„ Ravelingsteeg; Th. H. P. van der Meulen, 62 j., Delftlaan; A. J. Schumacher-Droz Valk, 92 j„ Em- r='of11-1' F!.amma-IJsebrands, 81 j., Gasthuisvest; M J. de Jong-Blim, 68 géstraTte 1 R- Bergsmafse j„ Ha- De Letterlievende Vereeniging „J. J. Cremer" heeft gisteravond in de Haarlemse Stadsschouwburg onder regie van Henk Bakker een boei ende vertolking gegeven van het toneel spel „Zwarte crêpe de Chine" door Les ley Storm, in de vertaling van Liane Saalborn. Het was de derde toneel-op- voering, welke de Cremer-spelers hun leden en donateurs dit seizoen aanbo den, die thans een stuk zagen met een flinke dosis psychiatrische problema tiek - nogal moeilijk te verteren, maar met allure voor het voetlicht gebracht. In ons land heeft de Engelse schrijf ster Lesley Storm vooral bekendheid verworven met haar blijspel „Toontje heeft een paard getekend". Haar „Zwarte crêpe de Chine" is indertijd hier door het beroeps-toneel (met Lou- ■dy Nijhoff in de hoofdrol) opgevoerd en enige jaren geleden ook als radio-hoor spel bewerkt. Het is een tragisch fa milie-drama met als uitgangspunt een „Oedipus-binding" tussen een vrouw van middelbare leeftijd en haar volwas sen geworden zoon, die op trouwen staat. De kwesties worden gecomple teerd door de voor de hand liggende animositeit tussen vader en zoon openlijk aan de dag tredend en een gefrustreerde aversie van de moeder jegens haar toekomstige schoondoch ter De vader heeft jarenlang een on- (der)bewuste jalouzie gekoesterd je gens zün zoon, de voortdurende span ningen tussen beiden enerveren de moe der, die met angst de dag ziet nade ren, dat zij haar zoon moet afstaan en eveneens onbewust in diens aan staande vrouw een mededingster er kent. Uit die moederlijke ziels-conflicten is de diefstal verklaarbaar van een zwar te crêpe de Chine nachtpon, door de vrouw in een warenhuis gepleegd. Een schande voor de familie, die geacht en in onmiskenbaar goede doen is. Een psychiater wroet in de diverse com plexen, met het gevolg, dat de echte lijke harmonie voorgoed verstoord dreigt te worden. De verdediging van de moeder bij de onvermijdelijke straf procedure is namelijk gebaseerd op de voor buitenstaanders compromitte rende onbewustheden. Tenslotte ziet de moeder terwille van haar man en haar kinderen van een dergelijk plei- h°°i af, bekent zonder meer schuld en wordt tot drie maanden gevangenisstraf Burgemeester en wethouders van Haarlem bieden de gemeenteraad een nieuwe stroomleveringsovereenkomst met de gemeente Heemstede ter vast stelling aan. In 1955 hebben B. en W. van Heemstede gevraagd aan Haarlem of de prijs, welke zij moeten betalen voor de door Haarlem geleverde stroom verlaagd kon worden. B. en W. van Haarlem menen thans, dat aan dat ver zoek tot op zeker hoogte tegemoet ge komen kan worden. De Haarlemse le vering van gas aan Heemstede levert echter jaarlijks een niet onaanzienlijk verlies. De nieuwe overeenkomst wordt geacht te zijn ingegaan 1 januari 1956. Wat de financiële consequenties betreft, delen B. en W. mede, dat van Heem stede over 1956 terzake van de levering van elektriciteit ongeveer 285.861,- minder, en terzake van de levering van gas 142.856,- meer zal worden ontvan gen. Door de verhoging van de gasprijs met twee cent per kubieke meter zal het verlies op de gaslevering aan Heemstede met een belangrijk bedrag worden verminderd. Maandag 17 februari zullen de he ren D. Hakkenbroek en F. Kamstra, beiden uitvoerders bij de N.V. Ripperda te Haarlem, glas- en schil derwerken, hun vijfendertig jarig jubi- leuin vieren. Beiden hebben in de loop der jaren verschillende grote werken op verdienstelijke wijze uitgevoerd. veroordeeld. Met het gevolg, dat de vete tussen vader en zoon wordt bijge legd. Het spelen van een dergelijk stuk moge voor amateur-tonelisten een waagstuk zijn, gezegd moet worden, dat „.Cremer" hiermede niet te hoog gegrepen heeft. Regisseur Bakker heeft de subtiele stemmingen en de soms kwasi-luchthartige, meestal beklem mende sfeer bijzonder goed weten te treffen. Eki Oostwald-Bouwer was bewonde renswaardig in de hoofdrol. Zij maak te van de moeder een schijnbaar opge wekte. gedistingeerde vrouw, moedig vechtend tegen alle ziele-narigheid, groots en volkomen levensecht, wan neer zij in het nauw gedreven wordt door hetgeen de psychiater allemaal ontdekt heeft. De echtgenoot werd voortreffelijk getypeerd door Dick Ste vens: vermoeid-stug en zakelijk. Wim Rijke speelde de psychiater op een wij ze, die eveneens bewondering afdwingt omdat hij pathos vrijwel wist te vermij den. Hans van Belle speelde met sublie me onbevangenheid de zoon, jongens achtig en aanhankelijk. Een creatie was de spontane en hartelijke dochter des huizes, gespeeld door Nelliette Vis- Mooy. Agnes Koorenblik, als een sim pele en meevoelende gedienstige, en Lucie Rinkel, de bakvis-achtige ver loofde, completeerden op gelukkige wij ze de uitstekende bezetting van dit stuk- OZD. Gisteravond werd in de Nederlands Hervormde kerk op het Wilhelmi- naplein te Heemstede een mu ziekavond gegeven, die gewijd was aan de joodse, katholieke en protestantse kerkmuziek. Deze unieke gebeurtenis, die een indrukwekkende getuigenis werd vanwege de vele overeenkomsten in deze drie verschillende richtingen, werd op treffende wijze geïllustreerd door het in ieders taal, en op ieders eigen wijze zingen der gemeenschappe lijke onderdelen van de eredienst: In troïtus, schuldbelijdenis, geloofsbelijde nis, psalmen en slotgezangen. De inleider der verschillende gezan gen, de heer Paul Chr. v. Westering, heeft op boeiende wjjze deze ongetwij feld moeilijke materie voor de aanwezi gen verstaanbaar gemaakt. Het vocale gedeelte was in uitstekende handen bij de heer I. Ereira, voorzanger bjj de vrfje Israëlitische gemeente te Amster dam, het parochiële mannenkoor der O.L.Vr. Hemelvaartkerk uit Heemste de, onder leiding van Louk Nelissen en het Hervormd Kerkkoor onder leiding van de cantor-organist Paul. Chr. v. Westering. Als instrumentaal intermezzo blies de joodse voorzanger op een ramshoorn (in werkelijkheid dus de hoorn van een ram) zoals dat op het Israëlitisch oud jaar gebruikelijk is. Een mysterieuze, haast onheilspellende klank die bestaat uit drie tonen (grondtoon en twee bo ventonen), welke door een zeer lang zaam glissando (glijden) worden be reikt. Maar niet alleen de klank van de ze ramshoorn boeide door zijn exotische sfeer; heel de hebreeuwse zang van de ze voorzanger kenmerkte zich door een melancholieke, Oosterse sfeer, die wel zeer sterk suggestief werkte. Zoals dominee van Deyl het in zijn begroetingswoord opmerkte: „muziek uit Jerusalem, Rome en Dordrecht". Zo waren deze drie muzieken, afgezien van de tekst, ook wel zeer verschillend geaard. De reeds genoemde sfeer der joorde muziek, het Gregoriaanse met zijn onregelmatig ritme (z.g. vrij rit me) dat die wonderlijke soeplesse in zich draagt, muziek die eigenlijk „Oos ters" noch „Westers" aandoet. En dan tenslotte de protestantse kerkmuziek, waarbij men zich zowel „thuis" als „vreemd" voelt. De hoekigheid der me lodieën, de evenwichtigheid van ritme, geven deze muziek iets stoers en ver trouwds, maar tegelijkertijd ook iets stijfs hetgeen door de berijming der psalmen nog eens te meer wordt bena drukt. Deze kerkmuziekavond die een rede lijke belangstelling had, speciaal van protestantse zijde, mag zowel door de sfeer van eenheid en verbondenheid als door de wjjze waarop ze verzorgd was voor de initiatiefnemers een aansporing zijn met deze interessante avonden door te gaan. Advertentie Burgemeester en wethouders van Haarlem stellen de gemeenteraad voor een bedrag van 166.200 beschikbaar te stellen voor het bouwen van een per manent schoolgebouw in traditionele bouwwijze voor de „Kleuterschool Delftwijk" aan de Generaal Spoorlaan. Naast de noodzakelijke dienstruimten zal het gebouw drie werklokalen en een speellokaal bevatten. Door de stichting van het gebouw kan het gebouw aan de Dokter de Liefdestraat, thans bij de kleuterschool in gebruik, voorlopig weer beschikbaar komen voor het lager on derwijs. In de toekomst is het echter bestemd voor de in die wjjk te stichten tweede kleuterschool. Tengevolge van de sterke bevolkings aanwas in het uiterste noorden van de gemeente Haarlem zullen daar met in gang van het cursusjaar 1958-1959 acht tot elf leslokalen voor het lager onder wijs mèèr nodig zijn dan thans. Omdat de rijks-inspecteur voor het lager onderwijs in Haarlem tot nu toe geen toestemming heeft gegeven aan de stichtingsplannen voor de definitieve schoolgebouwen van de Charlotte de Bourbon-school, de Dr. Alphons Ariëns- school en de Kardinaal de Jong-school, kan in de toegenomen behoefte aan lo kaalruimte alleen worden voorzien door het stichten van noodlokalen. Binnenkort zal de gemeenteraad nog een voorstel worden gedaan voor het stichten van een vierklassig houten schoolgebouw op het terrein, bestemd voor een wjjkgebouw aan het Marsman plein. Een maand geleden besloot de ge meenteraad reeds tot het bouwen van enkele houten leslokalen in die buurt. Evenals vorig jaar zal ook nu de Johannes Passion van J. S. Bach te Haarlem worden uitgevoerd door de Heemsteedse Christelijke Oratorium Vereniging en wel dinsdag 25 maart in het gemeentelijk concertgebouw. Aanvang 's avonds half acht. Medewerking verlenen Annette de la Bye, sopraan; Aafje Heijnis, alt, Ar jan Blanken, tenor; Paul Hameleers, tenor; Peter de Vos, bas; David Holle- stelle, bas; Piet Kee, orgel; Gertrude Maclaine, clave cimbel; Max Werner, viola da gamba en het Noordhollands Philharmonisch Orkest. Het geheel staat onder leiding van de nieuwe diri gent van de H.C.O.V. de heer Jaap Hillen. De heer Jaap Hillen is cantor-orga nist te Breda en dirigent van vier ora toriumverenigingen, de Johannes Pas sion alsook de Mattheus Passion zijn onder zjjn bekwame leiding verschei den malen uitgevoerd» Burgemeester en wethouders van Haarlem stellen aan de gemeenteraad voor 4.400,- als voorschot te geven aan de r.-k. Woningbouwvereniging „Sint Bavo" ten behoeve van het aan brengen van bronbemaling, de verbete ring van de ventilatie in de keukens en het treffen van voorzieningen aan de ramen van het bejaardencomplex met voorzieningshuis aan de Orionweg. Rond het verzorgingshuis zal een per manente bronbemaling nodig zijn om het indringen van water door de muren en de vloer tegen te gaan. Vooral bjj aanhoudende regen heeft men last van binnendringend water. Burgemeester en wethouders van Haarlem stellen aan de raad voor van de N.V. Bank voor Nederlandsche Ge meenten te 's-Gravenhage uit de op brengst van de eerste nationale woning bouwlening 1957 te lenen 2.222.000,- te gen een rente van 6 procent met een looptijd van ongeveer vijfentwintig jaar. Advertentie De PLASTICBEKLEDINGSPLAAT voor toonbanken, tafels, bars, enz. enz. Kamperstngel 20-24 - Tel. 0 2500-11932 CINEMA-PALACE: Santa Lucia a. 1. 2, 4.15, 7, 9.15 uur. FRANS HALS: T.m. ma.: Brandend moeras, 14 jaar. 2.30, 7, 9.15 uur. Zo. 2, 4.15, 7, 9.15 uur. Di. t.m. do.: De vr„ou):v, die de liefde ont dekte, volw. 2.30, 7, 9.15 uur. Di. één avondvoorstelling om 8 uur. LIDO: Pyama game, a. 1. 2, 4.15, 7, 9.15 uur. Za.-avond: The Glenn Miller story, a. 1. 11 uur. Zo.-ochtend: The Glenn Miller-Story, a. 1. 11 uur. LUXOR: Op leven en dood, 18 j, 2, 7, 9.15 uur. Za. en zo. 2, 4.15, 7, 9.15 uur. MINERVA: T.m. zo.: 20.000 mijlen onder zee, 14 jaar. Vr. 8.15 uur. Za. en zo. 7, 9.15 uur. Zo.-middag: Schots en scheef, a. 1. 2, 4.15 uur. Ma. t.m. dl. 8.15 uur: Je kunt het toch niet meenemen, a. 1. Wo.: East of Eden, 14 jaar. 8.15 uur. REMBRANDT: Nathalie, 14 j. 2, 4.15, 7, 9.15 uur. Zo.-ochtend: In het jachtgebied der haaien, a. I. 11 uur. ROXY: T.m. zo.: Vrouw zonder genade, 14 j 2.30, 7, 9.15 uur. Zo. 2, 4.15. 7, 9.15 uur. Ma. t.m. do.: De zonen van de muske tiers, 14 Jaar. 2.30, 7, 9.15 uur. Vrijdag 14 februari 20.15 uur: Zevende con- e u door het Noordhollands Phil- °rkest «-I-V- Henri Arends. ma' Werk™ Wilde, klarinet. Program- sel DehilftS Beethoven, Mozart, Rous- sei, ueoussy en Dukas. Maandag 17 februari Concertgebouw, 20 uur: Concert door de orkestklasse de kfti tot Bevordering der Toonkunst. 6 Grote Kerk, 15.30 uur: Beiaardbespeling door Arie Peters, stadsbeiaardier. Dinsdag 18 februari Grote Kerk, 12 uur: Beiaardbespeling. Vrijdag 14 februari Mendel College, 20 uur: „Het dievenbal" van Jean Anouilh. Uitvoering door de leerlingen van het Mendel College met enige gastspeelsters. Regie: Jan W. van de Ven. Zaterdag 15 februari Mendel College, 20 uur: „Het dievenbal" van Jean Anouilh. Zie vrijdag 14 februari. Zondag 16 februari Stadsschouwburg, 20 uur: De Nederlandse Comedie met „Wie is Janus?", blijspel van Carolyn Green. Regie: Henk Rigters, m.m.v. Mary Dresselhuys, Mien Duymaer van Twist, Joan Remmelts, Louis Borel, Dick Scheffer en anderen. Mendel College, 20 uur: „Het dievenbal" van Jean Anouilh. Zie vrijdag 14 februari. Maandag 17 februari tot en met Woensdag 19 februari Stadsschouwburg, 20 uur: Toneelgroep Theater met „Het dagboek van Anne Frank". Regie: Karl Guttmann, m.m.v. Mar- tine Crefcoeur en Robert de Vries. Donderdag 20 februari Stadsschouwburg, 20 uur: Toneelgroep Theater met „Omzien in wrok", toneelspel van John Osborne. Regie: Robert de Vries, m.m.v. Anny de Lange, Annemarie Heyli- gers, Kees Brusse en anderen. (Abonn- voorst.). Dinsdag 18 februari Rembrandt-theater, 12.4013.20 uur: Pau ze-theater, veertig minuten Rytme met het Kennemer Kwintet. Donderdag 20 februari Brinkmann, Groote Markt, 1214 uur: Bespreking Pauze-theaterconcert door het NPhO, dat wordt gegeven op 25 februari. Vrijdag 14 februari Stadsschouwburg, 20 uur: Prof. dr. ir. F Ph. Tellegen uit Delft spreekt over „Ver draagzaamheid en Godontkennend Huma- nisma" (Geloof en Wetenschap). Concertgebouw, 19.30 uur: Inleiding tot het concert van het NPhO door Paul Chr. Westering (Volksuniversiteit). Minerva-theater, 20 uur: Dr. E. F. Jacobi, directeur van „Artis", spreekt over „Die ren met gevoel en verstand" (Volksuniver siteit). Raamsingel 30, 20 uur: Vormingsavond van de KAB te Haarlem, kring West. Zaterdag 15 februari Brinkmann, Groote Markt, 19.30 uur: Feestneuzensnorrenplakkersfestijn. Banjaert, Wijk aan Zee: Dansweekend van het instituut voor arbeidersontwikke ling. Huis van Looy, 15 uur: Opening tentoon stelling in het kader van het Interscholair Jeugdtoernooi. Zondag 16 februari Nieuw Berkenrode: Uitvoering van de gymnastiekafdeling van de r.kjj.v. HBC. Na afloop bal. Maandag 17 februari Frans Halsmuseum, 20 uur: Prof. dr. G. Stuiveling spreekt over Simon Vestdijk Volksuniversiteit Brinkmann, Groote Markt, 20 uur: Dr. A. L. Constandse spreekt over „Het wereld gebeuren van heden" (Geloof en Weten schap). Brinkmann, Groote Markt, 91 uur: Mej. L. Schouten spreekt over „Indianen in Amerika" Gelo'of en Wetenschap). Raadhuis Aalsmeer, Dorpsstraat, 14.30 uur: Vergadering van de Raad der gemeen te Aalsmeer. Woensdag 19 februari 't Stoofke, Stoofsteeg, 20 uur: Discussie avond over het onderwerp „Is onze be langstelling voor de Bijbel voldoende?" (Katholiek Vrouwengilde). Brinkmann, Groote Markt, 20 uur: De heer E. J. Lodewijks spreekt over het on derwerp „Automatisering en Onderwijs". Beurshal Hoofddorp: Concert door het Noordhollands Philharmonisch Orkest. Raadzaal Haarlem, Prinsenhof, 14 uur: Vergadering van de Raad der gemeente Haarlem. Donderdag 20 februari Beatrixschool, Raaf straat, 20 uur: De heer J. van Dijk spreekt over „Zwerftochten door Europa" (Inst. voor arbeidersontwik keling). Geb. der Vrijz. Hervormden, Jacobstraat, 20 uur: De heer G. Bolle uit Amsterdam spreekt over het onderwerp „Israël" (We ten en Werken). Bisschoppelijk Museum: Oude religieuze kunst, schilderijen, middeleeuwse beeld houwwerken, handschriften en kunstnij verheid. Geopend van 1017 uur; zon en feestdagen van 1316 uur. Cruqulusmuseum, Heemstede: Historische stoommachines en grote maquette van Nederland met waterstanden en overzicht overstromingsramp ln februari 1953. Dagelijks geopend van 912.30 uur en van 13.3016 uur. Frans Halsmuseum: Permanente tentoon stelling van werken uit de Haarlemse School van de 16e eeuw tot op heden (o.m. Hals' meesterwerken). Geopend op werkdagen van 1015 uur: op zon en feestdagen van 13—15 uur. Galerie Espace: Expositie /an tekeningen en gouaches van Lucebert. Geopend: dagelijks van 1117 uur. Vanaf 15 febr. Grote Kerk: Te bezichtigen /an 9—17 uui Museum Het huis van Looy: Tentoonstelling in het kader van het Interscholair Jeugd toernooi. Geopend: dag. van 917 uur en van 19.3022 uur. Zon- en feestdagen van 1417 uur (v.a. 15 febr.). stadhuis Groote Markt, te bezicht.gen op werkdagen van 917 uur; za. 9—12 uur. Teylers Museum: Schilderijen 19e en 20e eeuw. Tekeningen Hollandse. Italiaanse en Franse school 16e tot en met 19e eeuw. Fossielen, nlstorlsche natuurkundi ge instrumenten, mineralen. Geopend iedere werkdag, behalve maandag, van 1115 uur. De eerste zondag van elke maand van 13—15 uur. Woonhuis Jacobus van Looy: Geopend do. van 10—12.30 uur en van 13.3017 uur. Zo. van 1417 uur. AANRIJDING. Gisteravond om acht uur is een 55-jarige kapper bjj het over steken van het Kennemerplein over de beschermende oversteekplaats, door een 42-jarige bromfietser aangereden. Bei den kwamen te vallen. De voetgan ger liep inwendig letsel aan het hoofd op, de bromfietser was overstuur. De politie verzoekt getuigen zich te melden. JEEP GEKANTELD. Donderdagmor gen om kwart over zeven is een jeep uit de Ripperda-kazerne gekanteld, toen hij moest uitwijken voor een bromfiet ser. Twee inzittenden, militairen, wer den uit de wagen geslingerd. Twee an deren, eveneens militairen, kwamen ge klemd te zitten. De chauffeur van een autobus en enige passagiers hebben de wagen weer recht getrokken. De twee nog in de jeep zittende militairen kon den toen de wagen verlaten. De verwon dingen vielen erg mee, want hoewel zij allen over pijn klaagden, bleken zij slechts enkele schaafwonden te hebben opgelopen. Burgemeester en Wethouders van Haarlem stellen de gemeenteraad voor de centrale arbeidsinrichtingen voor lichamelijk gehandicapten te onttrekken aan de taak van de dienst voor de nazorg en deze onder te brengen bij een nieuw in te stellen dienst, genaamd Dienst voor de beschuttende werkplaatsen. De bena ming ..dienst voor de nazorg" willen zij wijzigen in „dienst voor de sociaal- pedagogische nazorg". De ontwikkeling van de dienst heeft er toe geleid, dat de centrale arbeidsinrichtingen voor de lichamelijk gehandicapten werden op gericht en uitgegroeid zijn. Beide onder delen voeren reeds een afzonderlijk be staan met een eigen sfeer. De centrale arbeidsinrichtingen voor lichamelijk ge handicapten zijn tevens werkgelegenheid voor personen, die om andere redenen dan een lichamelijke handicap, moeilijk plaatsbaar zijn in het vrije bedrijf. (Niet officiële Koersen) 3% Ned. 1953 3)4 Ned. 1953 3)5 Ned 1956 3)4 Ned. 1948 3)4 Ned 1950 3)4 Ned. 1954 3)4 Ned. 19551 3-3)4 Ned. 1947 3 Ned. 62-64 bel. fac. Inschr. Grtbk 1946 3 B.N.G. won.bouw 6 Ned. Handel Mij cert. AJi.U. Van Berkel's Patent Calvé-Delft cert. Van Gelder Kon. Hoogvens cert. Unilever cert. Ned. KabeJ Philips Kon. Petroleum „Amsterdam" Rubber HoU. Amerika Ltjn Kon. Ned. Stoomb. MMj Ned. Scheepv Unie K.L.M. H.V.A Deli Mbcert A'dam 2)4 '56 1 A'dam '56 U A'dam ID Rentespaarbr. vorig opening Slot 14/2 88)4 87)5 87% 87)4 85 83% 84)4 84)4 85% 85R 89tf 84)4 107 149)4 154 151% 192 300 181 265 341)4 340V2 237)4 244% 2441/2 146.10 146.80 41A 42 138% 139 y2 135)4 135J/2 107)4 107 108.50 109.30 82% 791/2 58)4 591/2 83)4 93 93 100% Anaconda Copper Bethlehem Steel Chrysler Corp. General Electric Genera) Motors Kennecott Copper KX.M Montgomery Ward Radio Corp Republic Stee) Royal Dutch Shell Union OH Southern Pacific Southern Railway Tidewater U.S Steel 12/2 42 38% 53% 61)4 34% 79 28)4 32% 33)4 42 38% 58% 37% 32% 21V. 55% Stemmine eedr 13/2 41% 38% 52% 60)4 34)4 79% 29% 32% 33)4 42)4 39% 59% 37% 32 21% 56)4 In een buitengewone vergadering in „de Vijverhut" nam de Zandvoortse po- litie-sportvereniging woensdagavond af scheid van haar voorzitter, de inspecteur C. v. Buren, wegens dientsvertrek naar de Nederlandse Antillen. Nagenoeg het voltallige politiepersoneel was aanwezig toen ook mevrouw van Fenema en de burgemeester van Zandvoort arriveer den. De burgemeester richtte het woord tot de heer Van Buren en zeide het pret tig te vinden dat nu eens met de traditie was gebroken om een officieel afscheid te doen plaats vinden aan het bureau van politie. In zijn functie van Hoofd van de plaatselijke Politie, ere-voorzit- ter van de Z.P.S.V., voorzitter van het Strandschap Zandvoort en voorzitter v het Bestuur van „Touring" Zandvoort, gewaagde hij van de moeilijkheden, wel ke de inspecteur van Buren heeft moe ten overwinnen om te besluiten de „gro te reis" naar de Antillen te ondernemen. Men moet hier echter niet te zwaar „aantillen" aldus spreker, aangezien behoudens de kans op een succesvolle loopbaan in „De West", ook het element avontuur, hetwelk in feite in ieders le ven aanwezig moet zijn, niet mag wor den vergeten. Het besluit om te gaan, duidt op het breken met een zekere „sleur" en de burgemeester juichte het toe, alhoewel hij betrokkene vanzelfspre kend niet gaarne ziet vertrekken. Want de heer van Buren is een zéér evenwich tig persoon en een goed politieman. De burgemeester sprak vervolgens de hoop uit, dat de familie v. Buren goede am bassadeurs van de daad- en de werk kracht in de Ned. Antillen mogen zijn en dankte de scheidende functionaris voor het door hem gedane werk voor de stranddienst, het vreemdelingenver keer en het circuit. Spreker bood de heer van Buren een vulpen aan. Vervolgens nam hoofdinspecteur H. P. Huijsman het woord en deze zeide met gemengde gevoelens hier afscheid te moeten nemen van één van zijn naas te medewerkers met wie hij gedurende 5 jaar prettig heeft mogen samenwer ken. Eerlijkheid en rechtvaardigheid stempelden hem tot een zéér goed poli tieman, welke eigenschappen deze in de afgelopen jaren heeft overgedragen op het korps. Namens het politiekorps bood de heer Huijsman de scheidende inspecteur een geschenk aan, dat hem in zijn nieuwe woonplaats zeker vol doening zal geven, namelijk een „luch tige" kamerjas en twee Spaanse woor denboeken. Mevr. Van Buren ontving een ruiker bloemen. Tenslotte dankte de vice-voorzitter van de Z.P.S.V. de heer F. M. Brock- hus, namens bestuur en leden, de heer van Buren voor al het werk in het be lang der vereniging gedaan, en overhan digde hem een lederen aktentas. Inspecteur van Buren beantwoordde de verschillende sprekers en verklaar de een prettige tijd in Zandvoort te heb ben gehad; hij wekte alle korpsleden op, hun dienst op de juiste wijze te blijven vervullen en wenste de Z.P.S.V. een goede „sporttoekomst". Het algemeen bestuur van de cultu rele kring ,,'t Helm" te Zandvoort heeft moeten constateren, dat in deze winter het publiek aanmerkelijk minder be langstelling toont voor de manifestaties welke door de Kring worden georgani seerd. Teneinde zich zo ruim mogelijk te kunnen oriënteren omtrent de oorzaken van deze teruggang, heeft het bestuur het van belang geacht terzake overleg te plegen met dat deel van de Zand voortse bevolking, waarvan aangeno men kan worden, dat het belangstel ling heeft voor de activiteiten van da stichting. In verband hiermede zal op 18 fe bruari in de zaal „Zomerlust" des avonds om 8.30 uur een contactavond met een besloten karakter worden ge organiseerd. Het bestuur hoopt op deze avond tot een gedachtenwisseling te komen en suggesties van de zijde van het publiek te vernemen, welke van belang kunnen zijn bij het verdere beleid. Een viertal deskundigen op cultureel gebied, t.w. de schrijvers Godfried Bo- mans en Harry Mulisch, de journalist H. Prenen, alsmede de kunstschilder A. Heijboer zullen op deze avond eveneens in de zaal aanwezig zjjn teneinde de ge dachtenwisseling op een zo breed mo gelijk niveau te doen plaats vinden. VxV'.'x.v 'ttS'v'.y Mr. J. Algera, minister van Verkeer en Waterstaat, heeft op de 39ste R.A.l.-len- toonstelling voor personenauto's een handje gekregen van een zwevende pop, een van de blikvangers van de tentoonstelling.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 3