K.V.P. vraagt aandacht voor de problemen der burger luchtvaart phmtieA Unie vein twee koninkrijken IClip ■VorOL een mond vol Sneeuwwitjes Y raas Antwoord Forum van Convent Christe- lijk-Soeiale organisaties De rechter en zijn beul Schiphol moet zich gereed maken om straalvliegtuigen te ontvangen Russisch schaakkampioenschap Schorsing Kocsis loopt ten einde MEUBELEN en Bezitsvorming verwezenlijken via de loonpolitiek Verkeer en Waterstaat in Tweede Kamer Syrische oppositie tegen unie met Egypte Schilderij van Titiaan gerestaureerd Tahl behoudt kans op de overwinning Australië behaalt de overwinning Militair hockeyteam gaat oefenen Hulp voor gewonde Engelse voetballer FIFA wijzigt straffen van Hongaarse spelers Militairen bereiden zich voor op komende interlandwedstrijden f! Twee prijzen in essay-prijsvraag VRIJDAG 14 FEBRUARI 1958 PAGINA 9 Wèg keelpijn Röntgenstralen onthullen overschildering Om Russische schaaktitel In vierde testmatch Veel belangstelling voor voetbalkampioenschappen Zuidafrikaanse vrouw stelt twee nieren beschikbaar BEZOEKT DE GROTE MEUBELSHOW IN DE AH0Y-HAL TE ROTTERDAM Onderhoudsplicht Contract minderjarige Reparatie plastic emmertjes Huurverhoging door FRIEDR. DÜRRENMATT Telegram van Nationale Reserve aan minister Staf Examens (Van onze parlementaire redacteur) „Wij betreuren de brute gang van za ken, waardoor de K.L.M. in Indonesië grote verliezen heeft ondervonden. Ge lukkig is gebleken, dat de verliezen nog niet onoverkomelijk zijn. Het vervoer van passagiers en vrachten is in 1957 gunstig geweest", aldus de heer Visch (K.V.P.), die donderdag bij de behan deling van de begroting van verkeer en waterstaat in de Tweede Kamer de pro blemen van de burgerluchtvaart be sprak. Hij zag in het openen van de nieuwe lijn over de Noordpool op Tokio, die in de herfst wordt verwacht, een bewijs, dat de maatschappij zich hand haaft. Wel vroeg hij minister Algera de volgende week, bij zijn antwoord aan de Kamer nader in te gaan op de maat regelen tot kostenvermindering, waar door ook het oersoneel zal worden inge krompen. De heer Visch vroeg grote voortva rendheid bij het gereed maken van al- les wat in onze nationale luchthaven no- dig is voor de landing van straalvlieg tuigen, die de K.L.M. na 1960 in dienst zal nemen. De positie van Schiphol in het wereldluchtvaartverkeer moeten wij met alle kracht handhaven. Hij wilde meer nieuws horen over de plannen om met kleinere verkeersvliegtuigen weer binnenlandse routes te gaan vliegen en bleek vooralsnog weinig vertrouwen te hebben in de economische mogelijkhe den daartoe. Ook in helikopters voor dit binnen lands verkeer zag hij vanwege de hoge kosten niet veel heil. Over de toene- Advertentie keeltabl. helpen direct In antwoord op de samensmelting van Egypte en Syrië gaan nu ook Irak en Jordanië tot een unie over. Maar terwijl de beide republieken tot een fusie besloten hebben, bepalen de twee koninkrijken zich tot een federale structuur. De door Nasser en Koewatly geschapen Verenigde Arabische Repu bliek zal geconfronteerd worden met een door Hoessein en Feisal gevormd Hasjemietisch blok. Het akkoord van Cairo en Damascus heeft geleid tot een hechte band tussen Bagdad en Am man. Zo wordt ln het begin van 1958 plotse ling de staatkundige kaart van het Mid- den-Oosten drastisch gewijzigd. De Ara bische staten groeperen zich tot ver schillende kampen. Aan de kant van Egypte en Syrië staat bijvoorbeeld Jemen, en aan de kant van Irak en Jordanië staan Saoedi-Arabie en de Li- banon. Van de zogenaamde Arabische eenheid valt nog mar bitter weinig e bespeuren en de Arabische L^a als internationale politieke niets meer te betekenen. De Egypte haren en de Syriërs zoeken in hun pui- Jenlandse politiek steun bij de Sovjet unie, terwijl het Iraaks-Jordaans bioK zich op het Westen oriënteert. De twee groepen staan zeer vijandig tegenover elkaar, en Jordanië heeft zich aanvanke lijk niet zonder reden ernstig bedreigd gevoeld door de vorming van de Ver enigde Arabische Republiek. Irak en Jordanië waren nog niet zo lang geleden beide Britse mandaatge bieden. Hun koningshuizen zjjn tot op 2,®. S, van vandaag nauw gelieerd. fpno Tweede en Hoessein hebben «™ÏL5?^e.enschaPPelijke overgrootvader hubfitk Jerif Hoessein van Mecca. De mieti!ch»OI?1,ngen van de twee Hasje- Jb Wd zijn ongeveer even oud kwamen ongeveer tegelijkertijd op Sn S1' die 22 is. werd koning in 1953 en Hoessein, die 23 is kwam in 1952 aan het bewind. Irak is'overijens al een onafhankelijke souvereine staat sinds 1932, terwijl Jordanië eerst in 1946 zelfstandigheid verkreeg. Irak is een heel wat krachtiger staat dan Jordanië. Irak beschikt over olie bronnen, die een rijke bron van inkom sten vormen. Het land heeft een stabie le regering en een sterk en betrouwbaar leger. Het is vrij dun bevolkt en de bo dem biedt goede mogelijkheden voor een bloeiende landbouw, als men de hangende irrigatieplannen ten uitvoer bronst Jordknië is er daarentegen heel wat slechter aan toe. Het land is bepaald overbevolkt en de samenstelling van die bevolking leidt voortdurend tot grote binnenlandse verdeeldheid. Meer dan de helft der Jordaniërs zijn namelijk Palestijnse vluchtelingen, die over het algemeen zeer ontevreden zijn over hun lot. Het grootste deel van Jordanië be staat uit woestijngrond en er heerst dan ook grote armoede in het land. De natie heeft zich vele jaren slechts kun nen handhaven dank zij belangrijke fi nanciële steun van Engeland, maar en kele jaren geleden hebben de Jordaniërs de banden met de Britten verbroken en zij zijn nu geheel op hulp van bevriende Arabische staten aangewezen. Irak, dat bijna vijf maal zo groot is als Jordanië en dat twee en een half maal'zo veel inwoners heeft, zal onge twijfeld in de te vormen federale unie een dominerende rol spelen. Maar het schijnt Jordanië toch niet te kunnen over halen om ook toe te treden tot het Pact van Bagdad, het Midden-Oostelijk ver dedigingsstelsel dat de belangen van Irak verbindt met die* van Turkije, per- zië, Pakistan en Engeland. Jordanië heeft vorig jaar wel nauwe betrekkin gen aangeknoopt met Amerika, door in te gaan op de Eisenhower-doctrine, maar het heeft zich toch nooit zo vol ledig in het Westerse kamp begeven als Irak. De koningen Feisal en Hoessein heb ben deze week in de Jordaanse hoofd stad, Amman, de plannen voor een fe derale unie besproken. Zij hebben be sloten de strijdkrachten ^an de beide landen samen te voegen en het politiek en economisch beleid n de beide lan den te coördineren. Zij beseffen, dat de vereniging van de twee rijken neg tal van practische moeilijkheden zal opleveren, maar zij weten ook, dat de unie voor Jordanië de redding kan zijn van de ondergang, nu het regime in Am man bedreigd wordt door Nassers im perialisme. De vorming van een Hasje- mietische federatie zou kunnen voorko men dat Jordanië geannexeerd werd bü°k ^eren'gde Arabische Repu- ming van het luchtverkeer op de lucht haven Zestienhoven maakte hij de op merking, dat samenwerking nodig zal zijn, waarbij elke luchthaven zich be wust moet blijven van zijn eigen plaats in het luchtverkeer. Hij vestigde de aan dacht op de noodzaak van een nieuw systeem van opleiding voor burgerpilo ten, dat is aangepast aan de straal vliegtuigen en op de mogelijkheid van samenwerking ir dit opzicht met de ko ninklijke luchtmacht. „Als de goede wil tussen de departementen van verkeer en van oorlog er is, dan is dat bereik baar", aldus de katholieke woordvoer der. Voorts vroeg hij thans eindelijk eens tot een beslissing te komen inzake de schadevergoeding en de her-vestiging van de inwoners van het dorpje de Rijk, dat door de uitbreiding van Schiphol zal moeten verdwijnen. Al is dit in eer ste instantie een zaak van de gemeente Haarlemmermeer, ik verwacht toch, al dus de heer Visch, dat de regering alles zal doen om een snelle oplossing van de problemen voor de bevolking te be vorderen. De neer Visch vestigde nog de aan dacht op het tekort aan goed weten schappelijk onderlegd oersoneel van het K.N.M.I. en vroeg de regering haar vol ledige aandacht te schenken aan mid delen om daarin zo spoedig mogelijk te voorzien. Volgens het Egyptische blad „Al Ah- ram" treedt president Koewatli van Syrië persoonlijk op tegen de „Vijanden" van de nieuwe Egyptisch-Syrische unie, die „grote sommen gelds besteden voor het voeren van een zenuwoorlog" tegen het samengaan van de twee landen, al dus bericht Reuter. Dit is de eerste maal, dat er in de Egyptische pers mel ding wordt gemaakt van verzet tegen de unie. Morgen komen de leiders van de Sy rische politieke partijen te Damascus bijeen voor de opstelling van een ge meenschappelijk communiqué, waarin de ontbinding der partijen wordt bekend gemaakt. Naar „Al Ahram" weet te melden wil de communistische partij hier niet aan meedoen. Van regerings wege zijn alle bureaus van de Syrische communistische partij gesloten, nadat de leider Chaled Bakdasj en acht leden van het centrale partijcomite naar Mos kou zijn vertrokken. Een aan Titiaan toegeschreven schilderij dat deel uitmaakt van de Koninklijke verzameling in Engeland is in zijn oorspronkelijke staat ge bracht, nadat een röntgen-onder- zoek had uitgewezen, dat een ont brekend gezicht vier eeuwen geleden is overgeschilderd. Het gerestaureer de schilderij bevindt zich in Hamp ton Court. Tot nu toe had het schilderij, dat door Charles I was gekocht, slechts twee figuren te zien gegeven: een por tret van Titiaan en zijn vriend Andrea dei Franceschi. Op het rechtergedeel te van het doek was een lege ruimte, die aanleiding gaf tot de veronder stelling, dat er iets ontbrak vanwege het gebrek aan evenwicht m de groep. Derhalve werd het schilderij aan een röntgenonderzoek onderworpen met riet resultaat, dat er thans een derde figuur te zien is: een jongere man, rechts op het doek. Ook werd nog een vierde fi guur ontdekt een drie-kwart portret van een mannenfiguur dat nooit werd voltooid. De groep van Titiaan werd over deze onvoltooide schildering heen geschilderd. Het röntgenonderzoek van schilderij en vertoont een grote overeenkomst met het röntgenonderzoek bij de mens. Ifnl Bij gevechten in de buurt van Didi-Ifni zijn de vorige week 49 Span jaarden gesneuveld en velen gewond, aldus heeft het „Marokkaanse bevrij dingsleger" bekendgemaakt. Het 23ste schaakkampioenschap van de Sovjet Unie, dat op het ogenblik in Riga aan de gang is. Tahl en Petrosian kijken toe, terwijl Spassky een zet noteert. Te Riga zijn enkele partijen gespeeld uit de negentiende en laatste ronde van het toernooi om het Russische kampioen schap. De uitslagen waren: GipslisTaima- nov 0-1, KrogiusPolugaevsky %-%, AverbachPetrosyan %-%, Kotov-To- lush 1-0, Suetin—Gurgenidze 1-0, Bron- steinKorchnoy Boleslavsky Bannik X>FurmanGeiler afgebr., SpasskyTahl afgebr. Er is nog geen beslissing gevallen. Aan de leiding staan op het ogenblik Petrosyan en Bronstein ieder met 12 punten. Van belang is de afgebroken partij tussen Spassky en Tahl, die vrij dagmorgen wordt uitgespeeld. Tahl heeft 11% punt en 1 afgebroken partij en Spas sky 10% punt en 1 afgebroken partij. De Australiër, hebben de vierde test match tegen Zuid-Afrika met 10 wickets gewonnen. Op de laatste dag van deze wedstrijd waren de „Springbokken" in hun tweede innings all out voor 198 runs, zodat zij in de twee innings in to taal 401 runs resp. 203 en 198 runs scoor den. Een zelfde aantal punten hadden de Australiërs in hun eerste innings vergaard zodat zij hun openings-batslie- den naar de wickets moesten sturen om een enkele run te slaan, waarna de stumps konden worden getrokken. De „Aussies" hebben, hoewel er nog een wedstrijd moet worden gespeeld, zich hierdoor al zeker gesteld van de overwming. De Zweden blijken een bijzonder gro te belangstelling aan de dag te leggen voor het toernooi om het wereldkampi oenschap voetbal, waarvoor de wedstrij den in juni worden gespeeld. Na de televisie-uitzending van de lo ting begonnen de verzoeken bij de organisatoren binnen te stromen. Ander half uur na de uitzending waren er al 50.000 aanvragen binnengekomen. Na vijf dagen was- de 5 miljoen overschre den. De jaarlijkse hockeywedstrijd tussen de militaire teams van Nederland en België zal ditmaal op zaterdag 12 april in het Wagenerstadion te Amstelveen worden gespeeld. Tevoren zullen de Nederlandse mili tairen in een drietal oefenwedstrijden uitkomen. Voor zaterdag 15 maart staat de wedstrijd Union—voorlopig militair elftal op het programma. Na deze ont moeting te Nijmegen zal het team de finitief worden samengesteld. Dit Neder landse militaire elftal komt vervolgens woensdag 2 april te Delft tegen de Delftse studenten in het veld en op zaterdag 5 april in Amsterdam tegen een Amster damse combinatie. Mevrouw Beryl Holton uit Johannes burg, die met twee paar nieren werd geboren, heeft aangeboden een paar ter beschikking te stellen van Duncan Ed wards, de Engelse voetballer, wiens nieren bij de vliegramp van München werden gekwetst. ,,Tndien ik hiermede een leven kan redden, zal ik graag on middellijk naar München gaan", ver klaarde zij. Toen mevrouw Holton negen jaar ge leden werd doorgelicht bemerkten de artsen dat zü niet twee doch vier nie ren heeft. In de toestand van Edwards is overi gens een verbetering gekomen. „Ed wards is op het ogenblik bij bewustzijn en weet wat er met hem gebeurd is. Hij vroeg naar de anderen. Ik heb hem verteld dat met de anderen alles in orde is, hij weet nog niet dat velen dood zijn," zei een arts, var het zieken huis „Rechts der Isar". Ondanks de vooruitgang durven de artsen geen voorspelling te doen over de kansen op herstel, zij willen eerst afwachten hoe de toestand zich in de komende drie dagen ontwikkelt. Duizenden voetballiefhebbers hebben donderdag een laatste groet gebracht aan de bij het vliegtuigongeluk omge komen voetballers van Manchester Uni ted. In Bamsley werd de middenvoor van Manchester United en het nationa le elftal Tommy Taylor ten grave ge dragen. Advertentie De door de Hongaarse bond geschors te voetballers Kocsis, Szalnok, Garam- voelgy! en Szabo zullen met ingang van zaterdag weer in wedstrijden mogen uitkomen. Het dagelijks bestuur van de FIFA nam dit besluit op zijn vergade ring te Zurich. Ook de schorsingen van Puskas en Czibor werden bekort: zij duren nu tot 15 augustus a.s. De Hongaarse voetbalbond schorste de spelers naar aanleiding van de ver boden toernee van „Honved" door Zuid-Amerika. Enkele andere spelers, die eveneens werden geschorst, kregen gratie toen zij naar Hongarije terug keerden. Het bestuur accepteerde voorts het voorstel om de samenstelling van de international Board het hoogste li chaam op het gebied der spelregels te wijzigen. Op het ogenblik hebben in de Board zitting twee leden van ie der der vier Britse bonden en twee ver tegenwoordigers van de FIFA. Elk der Britse bonden heeft, evenals elk der vertegenwoordigers van de FIFA, een stem. Volgens het voorstel wenst de FIFA in de toekomst vier vertegenwoor digers in de Board te hebben, elk met één stem, terwijl het aantal leden van de vier Britse bonden verdubbeld wordt, zonder dat deze bonden meer stemmen krijgen. De stemmenverhouding wordt dan l-i. De jury d'appel voor de eindronden van het toernooi om het wereldkam pioenschap in Zweden werd samenge steld uit de Brit Drewry (voorzitter), dr. Andrejevic (Joegoslavië), Salem (Egypte), Borrero (Columbia) en Skin ner (Hongkong). De organisatie van de eindronden van het toernooi om het wereldkampi- oenschap-1962 werd opgedragen aan Chili, zulks na een gunstig rapport van de financiële commissie van de FIFA. De wedstrijd Nederland-Turkije (mili tair), voor de eerste ronde van het toer nooi om het internationale militaire voet balkampioenschap (groep a), zal don derdag 6 maart in net Feijenoordstadion te Rotterdam worden gespeeld. Voor de ontmoeting Nederland-Luxem burg (militair), die donderdag 20 maart wordt gehouden, is „Houtrust" in Den Haag als speelveld gekozen. De deelne ming van Turkije, dat met Nederland, Frankrijk en Luxemburg groep a vormt, is inmiddels twijfelachtig geworden. In dien Turkije zich terugtrekt zal het speelsysteem worden gewijzigd. De ploe gen zullen dan geen halve competitie spelen doch een hele. De winnaar van de groep gaat over naar de eindronde. De oefencampagne van het Neder- landse Militaire team voor het eventu ele duel met Turkije is begonnen. Donderdagmiddag trainden de kandida ten onder leiding van bondscoach Schwartz op Houtrust. Volgende week woensdag volgt een oefenwedstrijd te gen het Nederlandse Jeugdelftal samen- esteld uit spelers van 16 tot 18 jaar g. „FIFA-j van H/V.C. te Amersfoort. Op 21 febru- e z.g „FlFA-jeugd") op het terrein C. te Amersfoort. Op 21 febru ari wordt wederom op Houtrust getraind Advertentie Zowel in het moderne als in het meer klassieke gen re presenteert ELTINK U een keurcollectie zit-, eet- en slaapkamers. Als speciale attractie wordt de kleurenfilm „Uw Kamer-raad" door lopend vertoond. Maar de grootste attrac tie blijft toch dat U door rechtstreeks van de fabriek te kopen 300 TOT 500 GULOEN BESPAREN kunt op ieder ameublement. WIJCHEN (BI] NIJMEGEN) NIEUWE WEG TEL K 8894-441 Van8t/m 16 febr, dagelijks geopend van 10 tot 22 uur, zondag 13-22 uur. T0EGANB 6RATIS. Vragen voor deze rubriek moeten worden gericht aan de Redactie van ons blad (met in de linker-bouenhoek der enveloppe: „Vragenrubriek"). De beantwoording ge schiedt gratis. De Redactie behoudt zich echter het recht voor, bepaalde vragen niet voor beantwoording in aan merking te doen komen. Over de beslissing dienaangaande fcan niet worden gecorrespondeerd. Gaarne vermelding van naam en adres bij de ingezonden vragen. Men houde er nog rekening mee, dat men minstens M dagen op antwoord zal moeten wachten en dat het ons niet mogelijk is, in te gaan op verzoeken tot persoonlijke oeantwoording der brieven. en tenslotte speelt het voorlopige Neder landse militaire elftal dinsdag 25 febru ari op een nog aan te wijzen terrein, een Ifchtwedstrijd tegen het Nederland se b-elftal. Mevr. L.- stelt een vraag over on derhoudsplicht. Antwoord: Niet alleen zij die verdie nende kinderen hebben moeten bijdra gen in de onderhoudskosten, ook zij die dergelijke kinderen niet hebben. De dienst van sociale zaken onderzoekt elk geval op zichzelf en stelt daarna het bedrag vast, dat ieder der daarvoor ln aanmerking komende onderhouds plichtigen moet bijdragen. Een en ander heeft plaats naar billijkheid en recht. Dat kunt u gerust overlaten asm de ambtenaren van die dienst, die heus wel weten hoe zij te handelen hebben. Niet in elke gemeente is de regeling dezelfde, dus kunnen wij u geen be dragen noemen. Dit gaat trouwens toch slecht, omdat wij niet over de no dige ge :evens beschikken. M. van D.- Mijn minderjarige doch ter heeft zich voor een jaar verbon den tot de afname van schoon heidsproducten, welke eens per maand worden gezonden en waar voor elke maand 2 moet worden betaald. Dit is 5 maanden aan de gang geweest. Kunnen ze ons wat maken, als wij weigeren de overi ge maanden verder te betalen? Er wordt nu gedreigd met het kanton gerecht. Antwoord: In het algemeen is het zo, dat minderjarigen handelsonbekwaam zijn, d.w.z., dat een ouder, wanneer deze voor betaling wordt aangesproken als wettelijk vertegenwoordiger van zijn minderjarige kind, zich op de nietigheid van het contract kan beroepen: zonder toestemming van de ouders (de vader) bestaat het contract niet. Het wordt ech ter anders, indien de ouder doet blijken van zijn toestemming, door de verplich- tingen, welke de minderjarige door het contract worden opgelegd, uit te voe ren. Wij geloven, dat u door betaling gedurende 5 maanden vast zit aan ver dere betaling. Ons inziens doet u dus het beste tot het einde verder te be talen; een eventueel proces zult u ver liezen. H.P.Hoe maak ik plastic emmer tjes en teiltjes waar gaatjes in ge brand zijn weer heel? Antwoord: In theorie zoudt u een plas tic emmer, waarin een gat gebrand is, weer dicht kunnen maken, door in het gat een passend stukje van hetzelfde plastic te zetten en de naden dicht te smelten. In de praktijk zal dit echter niet meevallen, omdat plastic een zeer slechte warmtegeleider is en het zeer moeilijk zal zijn de naden tot smeltens toe te verhitten, zonder dat het mate riaal er naast te week wordt en weg trekt of plaatselijk verbrandt. Maar kans op succes hebt u met vastlijmen van dergelijke stukken met een speci ale lijm voor het lijmen van plastic De kans op een duurzame reparatie lijkt ons echter zeer klein. (Van onze redacteur) Laat de ondernemer meer vrijheid om de lonen te differentiëren, doch verbind aan een bepaald percentage van die loonsverhogingen de voorwaar de, dat zjj niet in de consumptieve sfeer belanden. Zo zal men de loonpo litieke mogelijkheden van de bezitsvor ming kunnen verwezenlijken. Dat was een van de conclusies, waartoe een fo rumgesprek leidde, dat donderdag in Utrecht werd gehouden door het twin tig jaar bestaande Convent van Chris- telijk-Sociale organisaties. Het forum, dat bestond uit de heren C. J. van Mastrigt (gespreksleider), H. van Ejjsden, I. P. van Leerdam, drs. J. W. de Pous, prof. mr. W. Rip en prof. dr. F. de Roos werd geken merkt door een grote mate van eensge zindheid. Vat de vorm van het bezit betreft gingen de gedachten van prof. De Roos het meest uit naar aandelen, waarvoor dan de nodige risicospreiden- de beleggingsinstituten moeten worden geschapen. Voor een regeling van bo ven af, was het forum huiverig, terwijl werd benadrukt, dat de werknemer al- hebben altijd een hekel aan politie gehad". De „U gaat met Gastmann om?" commissaris nam zich voor om voorzichtig te zijn. „Een verhoor?" vroeg de man in overall en hij Ook Tschanz wist niet goed, wat hij van de zaak schoof wat dichter naar het raam. „Daar heb ik moest denken. „In ieder geval zullen wij ons niet la- nu geen tijd voor." ten observeren", dachten beiden ongeveer tegelijk, „Weest u alstublieft niet zo onvriendelijk, zei anders komen we nog in een boek". Maar toen ze de commissaris. „We willen alleen maar wat bab- na een handbeweging van de schrijver in een zachte beien." De schrijver bromde iets onverstaanbaars. 18 Ik houd van die streek Raerlach keek over de schoongewassen velden. Alles lag nu in een helder, rustig licht. Een warme, zachte zon hing aan de hemel en neigde reeds naar de avond. Beiden zwegen. Na enige tijd vroeg „Mevrouw Schoenier zei, dat u een map hebt mee genomen uit de kamer van Schimed „Dat was niets van belang, Tschanz, dat was iets persoonlijks". Tschanz antwoordde of vroeg niets - ïeer. Alleen klopte Baerlach even op de snelheidsmeter, toen uez op honderd vijfentwintig stond. „Niet zo hard, Tschanz, niet zo hard. Niet dat ik bang ben, maar mijn maag is niet in orde. Ik Den een oude man." u De schrijver ontving hen in zijn werkkamer. Het was een laag vertrek in een oud huis. Beiden moes ten onder de deur als onder een juk bukken. Buiten blafte het witte hondje met de zwarte kop van de man, die hun ééns de weg naar Lamboing had gewe zen en binnen in huis lag ergens een kind te schrei en. De schrijver zat bij het gothische boogvenster, gekleed in een overall, met een leren jasje er over heen. Hij draaide zich op zijn stoel naar de binnen- tredenden toe, zonder zijn schrijftafel, die bezaaid was met papieren, te verlaten. Hij stond ook niet op, groette ternauwernood en vroeg wat de politie van hem wilde. „Wat 'n onbeleefde vent", dacht Baerlach, „hij houdt niet van de politie. Schrijvers leunstoel waren gaan zitten, merkten zij verrast, dat ze in het licht van de kleine vensters zaten, ter wijl ze in de lage, groene kamer tussen de vele boe ken het gezicht van de schrijver nauwelijks zagen, zo vals was het tegenlicht". J,, „Wij komen in verband met de zaak bchmied begon de commissaris, „die in de buurt van Twann werd vermoord". „Ik weet het. Dus voor de zaak doctor Prantl, die Gastmann bespioneerde", antwoordde de donkere fi guur tussen de raampjes. „Gastmann heeft er mij over gesproken". Even viel er een lichtstraal over zijn gezicht toen hij een sigaret opstak. De twee za gen hoe zijn gezicht tot een grijns vertrok: „Wilt u mijn alibi?" „Neen", zei Baerlach. De schrijver zuchtte. „Daar heb je het alweer. Schrijvers worden in Zwitserland op ontstellende wijze onderschat". De oude lachte; „Als u het dan absoluut wilt we ten, we hebben uw alibi natuurlijk al onderzocht. In de nacht van de moord hebt u om half een de boswachter ontmoet tussen Lamboing en Schernelz. U liep een eindje met hem op, omdat u dezelfde kant uit moest. Volgens de boswachter was u in een vrolijke stemming". „Ik weet het De veldwachter van Twann heeft al twee keer de boswachter over mii ondervraagd. En nog veel andere mensen hier, zelfs mijn schoonmoe der. Ik viel dus wel ondei verdenking", stelde de schrijver met zekere trots vast. „Dat is ook een soort literair succes". Baerlach schreef het aan de ijdelheid van de schrij ver toe, dat hij in alle opzichten ernstig genomen wilde worden. Ze zwegen alle drie. Tschanz spande zich in om de schrijver ln zijn gezicht te zien. Met dit licht slaagde hij er niet in. „Wat wilt u dan nog van mjj?" antwoordde de schrijver tenslotte nijdig. Baerlach hernam: „Komt u dikwijls bij Gastmann?" „Af en toe." „Waarom?" De oude verwachtte weer een kwaad antwoord, maar de schrijver lachte, blies zijn gasten een wolk rook in het gezicht en zei: „Gastmann is een interessant mens, commissaris. Zo iemand lokt schrijvers als vliegen aan. Hij kan heerlijk koken, verrukkelijk zelfs." Nu begon de schrijver over Gastmanns kookkunst te praten en het ene gerecht na het andere te be schrijven. Vijf minuten luisterden beiden en toen nog eens vijf minuten. Maar toen de schrijver al een kwartier over niets anders dan Gastmanns kook kunst had gepraat, stond Tschanz op. Hjj zei, dat hij helaas niet om de kookkunst was gekomen. Baerlach hield hem terug. Hij was wakker gewor den, want het onderwerp interesseerde hem. De oude man leefde helemaal op en begon van zijn kant te vertellen van de kookkunst van de Turken, de Roe menen, de Boelgaren en de Tsjechen. Beiden wier pen elkaar de gerechten als kaatsballen toe. Tschanz transpireerde ervan en zat inwendig te vloeken. Bei den waren niet meer van de kookkunst af te bren gen. Na drie kwartier hielden ze plotseling op, uit geput als na een lange maaltijd. De schrijver stak een sigaar aan. Het was stil. Plotseling zei Tschanz: „Heeft Gastmann Schmied vermoord?" Het was een primitieve vraag en de commissaris schudde zijn hoofd. De schrijver schamperde: „U hakt er nogal aardig op los." „Ik verzoek u te antwoorden," zei Tschanz vast beraden. Hij boog zich wat naar voren, maar het gezicht van de schrijver bleef in de schaduw ver borgen. Baerlach was nieuwsgierig, hoe de ondervraagde zou reageren. (Wordt vervolgd). tijd de vrije keuze moet houden tussen de verschillende vormen van bezit. Het bezit, dat het meest tot persoonlijk heidsontplooiing kan bijdragen moet de voorkeur hebben, maar dat loopt voor verschillende personen natuurlijk uit een. Het forum meende, dat de collectie ve sociale maatregelen waardevol zijn als voedingsbodem voor de particuliere bezitsvorming. Er is natuurlijk een op timum van collectieve voorzieningen. Men kan niet met zekerheid bepalen, waar dat ligt, maar in ieder geval is het reeds nu de tijd er voor te zorgen, dat het individu door de uitoefening van zelfverantwoordelijkheid zich boven de collectiviteit verheft. Drs. De Pous meende, dat men bij bezitsvorming nog te veel denkt aan het overdragen en herverdelen van vermogen. Dat zou de spaarprikkel van degenen aan wie het vermogen wordt onttrokken kleiner maken. Het is beter de aanvang van de bezits vorming te zoeken in de sfeer van de inkomensverdeling. De grote, onrecht vaardige inkomensverschillen moeten verdwijnen, waardoor voor de massa de mogelijkheid tot bezit te komen ook groter wordt: gelijke start, gelij ke kansen. Ook hierover was het fo rum eensgezind. Dat was ook het geval over het be toog van prof. De Roos, waarbij werd gesteld, dat ons land niet in staat is de geïmporteerde inflatie het hoofd te bie den. Het systeem van vaste wissel koersen maakt het onmogelijk de in vloed van buitenlandse prijsstijgingen geheel te weren. Het probleem kwam aan de orde. toen de heer Van Eijsden stelde, dat de voortdurende prijsstij ging gezien moet worden als een on dermijning van de spaarprikkel. Ook de sociale maatregelen werden in dat ver band nog even genoemd. Interessant daaraan was vooral de opmerking van Drs. De Pous, dat het omslagstelsel in de sociale verzekering, welke een voort durende aanpassing van de uitkeringen aan het prijspeil tengevolge heeft, maakt dat de weferstand tegen inflatoi re prijsstijgingen wellicht geringer is dan zij zou moeten zijn. In zijn slotwoord benadrukte de heer Van Mastrigt, dat men ondanks de gro te waarde van de bezitsvorming, er niet op korte termijn een heilstaat van moet verwachten. Zo is het, zei hij, ook niet met de P.B.O. Het „Actie-comité Nationale Re serve" heeft de minister van defensie een telegram gezonden, waarin de vrijwilligers der Nationale Reserve de minister „hulde en dank brengen voor de verlening van de zuiver mili taire status" en „de hoop uitspreken dat de minister bij het ontwerpen van nieuwe richtlijnen de op te richten lan delijke contact-organisatie in het over leg zal kunnen betrekken". Abonnee: Heeft mijn huiseigenaar het recht de huur van het door mij gehuurde zakenpand van 181957 af te verhogen zonder eerst met mü in overleg te zijn getreden? Antwoord: Overleg heeft in feite wel plaats gehad, door u in kennis te stel len in juli 1957) met de verhoging van 15 pet. U wist toen dus reeds dat er dien aangaande plannen waren en had er rekening mede kunnen houden, dat de verhoging zou doorgaan. Het is im mers wettelijk geoorloofd: dit is ook u bekend. U valt er blijkbaar alleen maar over, dat uw huiseigenaar niet eerst bij u gekomen is om uw mening te vra gen over de verhoging. Wij geven u de raad de verhoging te betalen; u kunt er niet onderuit, te meer omdat het voornemen in juli 1957 reeds bestond. De jury voor de essay-prijsvraag 1957 van de Association de la presse phonographique heeft de tweede prijs van fonografische opnamen voor de be heer M. Prick van Wely te Den Haag voor zijn inzending onder motto „Ra- ga" met als onderwerp: „de waarde van fonografische opnemen voor de be studering van exotische muziek". De derde prijs werd toegekend aan de heer J. H, Doderer te Amsterdam voor zijn inzending onder motto „Nar cissus" met als titel: „Hondenkar en fonograaf". De prijsvraag, uitgeschreven door de Nederlandse sectie van de association in samenwerking met de N.V. Philips phonographische industrie te Baam en de N.V. Phonograr te Amsterdam, be trof een essay waarin een of meer as pecten van de fonografische reproduk- tie werden behandeld. De jury, onder voorzitterschap van dr. J. Daniskas met als leden de heren R. N. Degens, J. L. Ooms, J. Schrier en B. J. H. Stroman, heeft na rijp beraad gemeend de eerste prijs niet te moeten toeken nen. Als tweede prijs werd een radio- grammofooncombinatie ter beschikking gesteld en als derde prijs een serie mu ziekboeken of grammofoonplaten ter waarde van f 500. NIJMEGEN, 13 feb. Doet. rechten: W. A. A. Nolet, Warmenhuizen. Kand. soc. weten. mej. E. B. Biessels, Nijmegen, W. B. A. H. Quaadvlieg, Vught en E. L. F. M. Franke, Arnhem. LEIDEN, 13 febr. Gepromoveerd (cum laude) tot doctor in de genees kunde op proefschrift .Lavage of the lung" J. A. Kylstra, geboren te Manado, wonende te Den Haag. DELFT, 13 febr. Gepromoveerd tot doctor in de technische wetenschap if; A- T. de Hoop op proefschrift, ge titeld: „Representation theorems for the displacement in an elastic solid and their application to elastodynamic diffraction theory". Promotor was prof, dr. ir. J. P. Schouten. De promotie ge schiedde met lof. ROTTERDAM, 13 febr. Kand. econ.: D. F. A. de Klerck, Den Haag, en P. C. Soeteman. Utrecht. Doet. econ. H. R. van Dijk, Liem Kian Tioqg, en D. B. Berends, allen ta Rotterdam. UTRECHT, 13 febr. Cand. wis- en natuurkunde: R. P. Sprey (cum laude) te Oegstgeest, A. Hoogendoom ta Zwolle; cand. wis- en natuurk. C: Th. A. van Vliet te Oudewater; D; R. F. de Vries te Maarsbergen; E: J. F. v. Vate te Vught; G: A. Lafeber ta Gouda, G. J. Niemann te Enschede, Th. J. Penders te Heer, J. G. G. Schoenma kers te Roermond; L: L. F. Stapper te Hilversum en mej. G. J. C. de Jongh te Culemborg; doet. natuurk.: H. P. Hooymayers te Zeist; doet. scheikunde: G. J. van Stekelenburg te Utrecht en G. A. Bootsma te Utrecht; cand. tand heelkunde: mej. M. de Boer (cum lau de) te Utrecht. AMSTERDAM, 13 febr. Prop. ex. theologie: J. Blok (Amsterdam); cand. wis- en natuurk.: mej. E. W. Metzelaar (Amsterdam), en met lof R. Vetter (Hilversum).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 9