Ook Garuda-raad van Zuid-Sumatra eist aftreden van regering-Djuanda Sjafrudin doet beroep op Onduidelijk DODEN op de weg 1 m 1 Ij Kernpunt van Franse klacht Optreden van Algerijnse opstandelingen wordt van Tunesië uit geleid VEILIGHEIDSRAAD KOMT DINSDAGAVOND BIJEEN NASSER feliciteert FEISAL Samenwerken W i «WMORRIS (jeforeyouévp/ Conflict breidt zich uit Atomium-kapsel voor Carnaval Mededirecteur verduistert 64 mille Duurtetoeslag voor lager rijkspersoneel Syrisch verzet tegen unie met Egypte Voortvluchtige Duitse juwelen- dief in arrest Het weer Ongeloofwaardig excuus Boycott van Midden- Sumatra uitgebreid JordaansIraakse Unie Nieuw incident aan de Algerijns Tunesische grens Geheim bezoek van Malinowski aan Oost-Duitsland Iets minder zacht A WIE WINT 4MJA WOENSDAG Het weer in Europa ZATERDAG 15 FEBRUARI 1958 81ste JAARGANG No. 29836 Bij handelsmij. te Haarlem nisten" f mmmÊmm If Manchester United DUNCAN EDWARDS iS STERVENDE Sociaal commentaar 1 STURKA JACKS/PANTALONS al in BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. ITmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 3. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W. Severln. HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter, hoogte. Omroepers 16 cents per m m -hoogte. De administratie behoudt zich het rechi voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRI3S 61 cents per week. f 2.65 per maand, f 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. Soekarno en Hatta Sjafruddin Prawiranegara, die directeur van de Bank Indonesia is ge feest en zich thans in Midden-Sumatra bevindt, heeft gisteren in een Engelse uitzending van radio Padang een beroep op president Soekarno en oud-vice-president dr. Hatta gedaan beiden een „ideale combinatie" te Vormen. Soekarno als constitutioneel president en dr. Hatta als premier met volle verantwoordelijkheid voor staatszaken, aldus bericht Keuter. Sjafruddin zei: „indien deze poging, die in de laatste minuut wordt gedaan, om de twee leiders tot elkaar te brengen, mislukt, is president Soekarno daarvoor voornamelijk verantwoordelijk". „Want het beëindigen van de huidige politieke en economische crisis ligt thans in zijn handen". „In dat geval ben ik van mening dat de revolutionaire raad (van Midden-Sumatra, red.) volkomen gerechtigd en in staat is zijn toevlucht te nemen tot tame lijk onconventionele middelen om de eenheid in het land te herstellen en vrede-en rust in heel Indonesië te verzekeren. Want wij zijn ervan over tuigd, dat zelfs de bevolking van Java slechts wacht op dat ogenblik om in verzet te komen tegen het despotisme, dat haar wordt opgelegd door middelen, die Soekarno geleerd heeft van de Japanners en de commu- parlement zal bemiddelen in de ge schillen tussen de centrale regering en de buitengewesten. Imron Rosjadi, van de fractie der Islamietische Nahdatul TJlama verklaarde aan een correspon dent van P.Ia., dat de meeste parle mentsleden niet het aanwenden van ge weld wensen in het regelen van deze kwestie. Het parlement is de geschikt ste instantie om als bemiddelaar op te treden, teneinde bloedvergieten te v-norkomen, aldus Rosjadi, die daaraan toevoegde, dat de geschillen tussen centrale regering en buitengewesten dloor vreedzame middelen kunnen wor den opgelost, waarbij het parlement de helpende hand kan bieden. Ook de Garuda-raad van Zuid-Su- rnatra heeft gisteren volgens United Press het aftreden van de regering Djuanda geëist, omdat zij er niet in geslaagd is de goede betrekkingen tussen Djakarta en de buitengewes ten te herstellen. De raad telegra feerde zijn eisen naar het socialis tische dagblad, Pedoman, zonder haar het door de Midden-Sumatraan- se beweging gestelde ultimatum te verwijzen. „Eadio Padang: heeft volgens Reuter jfjheld dat luitenant-kolonel Ahmad 2j-j*sSein huilde en de epauletten van sfJtl Uniform rukte tijdens een domon- -.'■'ivan trouw van scholieren en rlan,? e\7v.Yan de universiteit van Pa- y lgens deze radio hadden zich gistermorgen in Padang duizend scholieren en studenten verzameld, die in optocht naar de woning van Hussein trokken, waar, nadat een nationaal lied was gezongen, door een van de deelne mers enkele resoluties werden voor gelezen. Deze resoluties behelsden, dat do scholieren en studenten de eisen tot ontslag van de centrale regering steunen, krachtig protesteren tegen het ?onervo1 ontslag van Hussein en z« fcrRer?a's- bereid zijn hun leven te o - l voor de vervulling van hun doel- Sum=.gen en het bestuur van Midden- st ujhtra verzoeken alle jongelieden zo 1 edig mogelijk te mobiliseren. j.Jh een toespraak, die twintig minuten ni *1' zeide Hussein: „Wij vechten vn °im Soede baantjes te krijgen, doch .or het welzijn van de republiek als K heel Tegelijkertijd rukte hij, aldus radio Padang, terwijl de tranen langs ?.Vn wangen stroomden, de epaulettes Ian zyn uniform, en wierp ze op de ?i,°ï f üaaPte ze weer op, toen de uitriepen, dat zij zijn leiding en hem beschouwden als l i gouverneur". Met be trekking tot de mobilisatie, vroeg Hus sein de menigte of zijn hiertoe bereid waren. Spontaan betuigden de toehoor ders hun instemming. Vervolgens zei Hussein: „Nogmaals herinner ik u al len er aan, dat dit onze heilige strijd is. En wees met bezorgd, de Al machtige is met ons". Het Indonesische ministerie van scheepvaart heeft inmiddels alle In donesische schepen gelast de havens van Midden-Sumatra te boycotten. Dit bcriht volgens U.P. het linkse blad „Sin Po". Volgens het blad is het be sluit hiertoe genomen na bijeenkom sten tussen de minister van scheep vaart, Mohammad Nazir, en andere functionarissen. De telefoon-, en lucht-verbindingen met Midden- Sumatra zijn al eerder door de hesische regering afgebroken. Het Indonesische persbureau P.Ia. heeft gemeld, dat een groep parle mentsleden tracht te bereiken, dat net De inspecties der rijksbelastingen strooien momenteel kwistig aansla- Sen in het schoolgeld rond. De nieu- fce schoolgeldwet bracht de rijksbe- Lasting-administratie een nieuwe taak, Welke zij kennelijk zo efficiënt mo gelijk wil verrichten. De vraag rijst fchter, of men de efficiency niet te er heeft doorgevoerd. Op het aan- a9biljet fan men na naarstiglijk beuren slechts één cijfer vinden dat W0 a<Uiwijzing kan zijn ter beant- dig jding van de toch gerechtvaar- hooz® vraag van de aangeslagene, hij *elfc kind en voor welke school kolon°olgeld moet betalen. Als in Voorh van bet aanslagbiljet bij- beter.ee^ bet cijfer 6 is vermeld, dan VonJ dit dat men is aangeslagen Vera schoolgeldjaar 1956/'57. Maar ge er zoekt men vergeefs naar eni- sch^^^ding. Als men meer dan één hi ter and bind heeft, wordt het of v 'hhte moeilijk om te beoordelen fj ®n terecht wordt aangeslagen. del in aans^a9biljet bevat de mede- naam' dat inspecteur zo nodig de foor J?an ^et bind kan opgeven waar- resr)rnjfn aangeslagen. Gevolg: cor- belast- er}^e tussen aangeslagene en kuvi-, inQlnsPectie, welke men had unnen voorkomen Qageve door de basis- hieldet £p het aanslagbiljet te ver- betp» ,en had dan de efficiency c' Qen.ionrl De Haarlemse recherche heeft don derdag de 55-jarige G. K. in verzekerde bewaring gesteld, omdat hij ervan wordt verdacht het laatste jaar een bedrag van ongeveer 64.000 ten nadele van een Haarlemse handelsonderneming, waarvan hij mededirecteur was, ver duisterd te hebben. Hij heeft inmiddels het ten laste gelegde toegegeven. K. was reeds sinds 1 februari geschorst als financieel directeur in verband met zijn voor de onderneming onvoordelig beleid van de laatste tijd. De schorsing had echter niets te maken met de ge pleegde verduistering Volgende week komln de aandeelhouders van de onder neming bijeen om te beslissen over het verlenen van ontslag aan de gearres teerde directeur. De verduistering is komen vast te staan uit het acc°dd tantsrapport. Daaruit bleek dat de direc teur regelmatig geldsbedragen uit ae kas nam, die hij echter voor privé doel einden aanwendde. Hij tekende voor deze bedragen wel schuldbekentenissen, maar door zijn schorsing en door een akuut gebrek aan kasmiddelen was hij niet in staat het uit de kas genomen bedrag vóór het accountantsonderzoek terug te storten. De regering heeft besloten aan het iaf?.r rUksPersoneeI over j)et eerste halfjaar 1958 een duurtetoeslag te ge ven. Ambtenaren en werklieden, die op 1 januari 1958 een loon ontvingen van met meer dan f 416 per maand of f 96 per week, ontvangen over het eerste halfjaar 1958 een duurtetoeslag van f 15,60 voor elk kind waarvoor zij op 1 januari 1958 kindertoelage of kinder bijslag genoten. De uitbetaling zal zo spoedig moge lijk plaats hebben. Deze maatregel houdt verband met het aan de Tweede Kamer aangeboden wetsontwerp tot het verlenen van een duurtetoeslag aan hen die ohder de kinderbijslagwet vallen. De minister van binnenlandse zaken heeft aan de provinciale- en gemeente besturen verzocht een gelijke maat regel voor het provinciaal- en gemeen- tepersoneel te nemen. Op de Rijksweg Deventer-Apeldoorn, onder Teuge is vrijdagavond de bijna 60-jarige J. Straatman uit Wilp, toen hij plotseling met zijn rijwiel de weg overstak, door een juist passerende bus van de Veluwse autodienst aangereden. De man werd tegen het wegdek geslin gerd en liep o.m. een schedelbasis-frac- tuur en een diepe hoofdwond op, ten gevolge waarvan hij spoedig is over leden. De chauffeur van de bus liep een shock op en moest in het ziekenhuis worden opgenomen. De 43-jarige J. Verkaak uit Nijmegen, die op de gedeeltelijk opgebroken We zenlaan met zijn motor kwam te val len en daarbij zware hoofdwonden op liep, is in het Canisiusziekenhuis te Nij megen aan de gevolgen overleden. In de zuidelijke streken van Europa, en daar moet men dan ook Limburg, Brabant en het Rijnland toe rekenen, breekt vanavond het Carnavalsfeest los. Actuele zaken zullen er een grote rol in spelen en men mag wel aannemen dat de kunst manen en de ruimtevaart daarbij een belangrijke plaats zullen innemen. Maar ook het atomium van de komende Brusselse wereldtentoonstelling kan de carna valsvierders inspireren, zoals blijkt uit dit kapsel, dat ontworpen werd door een Antwerpse figaro. Frankrijk heeft bij de Veiligheidsraad der Verenigde Naties een klacht tegen Tunesië ingediend wegens hulpverlening aan de Algerijnse opstandelingen, aldus bericht United Press. In de klacht wordt gezegd dat rebellen van Tunesisch ge bied af aanvallen kunnen doen op de „integriteit van het Franse gebied en de veiligheid van personen en goederen van Franse onderdanen". Het optreden van de rebellen wordt geleid van Tunis uit, waar sinds vorig jaar juli, met toestem ming van de Tunesische regering, de staf van de Algerijnse rebellen is geves tigd, aldus de Franse klacht. Het indie nen van de klacht is de reactie van Pa rijs op- het laten bijeenroepen van de Veiligheidsraad door de Tunesische pre sident, Bourguiba, naar aanleiding van het bombardement van Sakiet-Sidi-Joes- sef. De Veiligheidsraad zal de Tunesi sche klacht dinsdag in behandeling ne men. Onze Parijse correspondent bericht, dat „Le Monde" naar aanleiding van de Franse tegenklacht schrijft: "De Franse regering stond nu geen andere weg meel open. Het dossier der door Tunesië ge pleegde schendingen van de grens en van de door Tunesië aan de Algerijnse op stand verleende steun is inderdaad te belangrijk dan dat de regering-Gaillard er niet op uit zou zijn om een waar schijnlijke veroordeling van Frankrijk in evenwicht te houden door een gelijk tijdige veroordeling van Tunesië. Zij zou dit, aldus vervolgt „Le Monde" te ge makkelijker moeten bereiken, daar zowel de toon van Bourguiba's laatste rede voering als de maatregelen die hij getrof fen heeft tegen de Franse troepen, in het buitenland een zekere ommezwaai teweeg beginnen te brengen. In het bij zonder de Amerikanen verwijten hem dat hij de Sovjets in de kaart speelt en „The New York Times" keert zich tegen hem op heftige wijze". Onze correspondent schrijft voorts: s - - awagre 1 1 f - Op de weg tussen Tunis en Bizerta zijn barricades opgericht, bestaande uit inderhaast bij elkaar gereden landbouwwerk tuigen, om alle verkeer van Franse legereenheden te stremmen. Gewapende burgers hebben zich bij deze versperringen opgesteld. President Nasser, het hoofd van de Verenigde Arabische republiek, heeft gisteren volgens Reuter een gelukste legram gezonden aan koning Feisai van Irak naar aanleiding van de tot standkoming van de Jordaans-Iraakse statenbond, waarvan gisteren in een deel van onze edities werd bericht. Nasser noemde de nieuwe Arabische statenbond ,,een gezegende stap", waar het gehele Arabische volk naar heeft verlangd. Nasser is ervan overtuigd, dat de vereniging van Jordanië en Irak „de dag van grote eenheid" naderbij brengt. Het valt op, dat koning Hoessein in Nassers boodschap niet wordt ge noemd. Det Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken heeft verklaard, dat el- U?glriAg nauwere aaneensluiting volken wordt toege- s Z1^ door de betrokken volken wordt gewenst en men rekening houdt ^hele gebfed^ en de stabilite* in het j-EeJl^0°,Ld„Vwerder van het ministerie, die deze verklaring voorlas, wilde te genover de pers met met zoveel woor den zeggen, of volgens de Verenigde Staten de nieuwe Arabische statenbond en de Egyptisch-Syrische unie aan de ze voorwaarden voldoen. Volgens het Egyptische blad „Al Ah- ram" treedt president Koewatli van Syrië persoonlijk op tegen de „Vijanden" van de nieuwe Egyptisch-Syrlsche unie, die „grote sommen gelds besteden voor het voeren van een zenuwoorlog" tegen het samengaan van de twee landen, al dus bericht Reuter. Dit is de eerste maal, dat er in de Egyptische pers mel ding wordt gemaakt van verzet tegen de unie. Morgen komen de leiders van de Sy rische politieke partijen te Damascus bijeen voor de opstelling van een ge meenschappelijk communiqué, waarin de ontbinding der partijen wordt bekend gemaakt. Naar „Al Ahram" weet te melden wil de communistische partij hier niet aan meedoen. Van regerings wege zijn alle bureaus van de Syrische communistische partij gesloten, nadat de leider Chaled Bakdasj en acht leden van het centrale partijcomite naar Mos kou zijn vertrokken. pao- wtsreesr LANOCM WAPemcmim DOOR Ot V S. S A ZWARTE ZEE NKARA BUN m WM SYRIË ISKEN DAMASCUS IRAK MIDOE JORDANIË SAO EDI ARAB/E De doktoren van het Isar-ziekenhuis te München hebben vanmorgen verklaard dat het heden de crisisdag voor de voet baller Duncan Edwards en voor de tweede piloot Rayment is en dat zij practisch geen hoop meer hebben- dat deze twee slachtoffers van het ongeluk ven negen dagen geleden met het BEA- vliegtuig het leven zullen behouden. Tweemaal in de afgelopen drie dagen heeft een kunstnier het stikstof-gehalte van Edwards' bloed weer op normaal gebracht, maar vanochtend was de toe stand weer zeer slecht. Edwards is bui ten bewustzijn. De veertigste editie van de Russi sche encyclopedie is gisteren volgens United Press uitgekomen. In deze uitgave worden slechts vijf pagina's gewijd aan Stalin, die als een belangrijke figuur in de strijd van de internationale arbeidersklasse wordt gekenmerkt, maar tevens veroordeeld om zijn kortzichtigheid en zijn ijdel- heid. In 1947 werden aan Stalin 87 pagina's tekst en 14 foto-pagina's ge wijd. iiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiNiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiii Franse troepen hebben donderdag avond aan de AlgerijnsTunesische grens een vuurgevecht geleverd met Algerijnse opstandelingen, aldus heb ben Franse ambtenaren gisteren te Al giers aan A.F.P. meegedeeld. Een grote groep rebellen, die zich aan weerszijden van de grens bevond, opende met auto matische wapenen en mortieren het vuur op de grenspost Boe Sjebka, twin tig kilometer ten zuid-oosten van Te- bessa. Franse troepen beantwoordden het vuur en de opstandelingen trok ken zich geheel op Tunesisch gebied terug. De Fransen leden geen verlie zen, aldus de ambtenaren. llllllillllillllMII III III Mil Mil lllll Itlll lllll Hill III III HIIHIHIHIII Veel meer dan het begin volgende week te verwachten rumoer te Lake Success blijft, volkomen begrijpelijk, de situatie in Tunesië zelf Frankrijks onmiddellijke en benauwde aandacht in beslag nemen. Hefschroefvliegtuigen van het Franse leger zijn begonnen met de revitaillering van de geblokkeer de garnizoenen. Van deze methode, die geen contact met de grond nood zakelijk maakt, neemt men aan dat zij de kansen op incidenten tot een mi nimum beperkt. Indien zich toch in cidenten voordoen, aldus verkaarde hedenmiddag op een persconferentie de minister van nationale defensie, Cha- ban-Delmas, komt de verantwoordelijk heid hiervoor geheel voor rekening van de Tunesiërs. De minister verklaarde ook nog: „Om uit de situatie te geraken waarin zij door de Tunesische maatregelen ge bracht zijn, zouden normaliter onze troepen naar een gewelddadige oplos sing (une solution de force) moeten grijpen. En daar men de Tunesische regering niet de belediging kan aan doen van te denken dat zij dit niet be dacht heeft, komt men er toe zich af te vragen of dat het niet is wat zij beoogt". Zijnerzijds heeft de minister van buitenlandse zaken, Pineau, gis teren in de kamercommissie van bui tenlandse zaken verzekerd dat in geen geval Frankrijk Bizerta zal opgeven. Reuter bericht dat de Franse regering een protestbijeenkomst tegen de aanval op Sakiet in een Parijse vergaderzaal heeft afgelast. Vele sprekers, onder wie dichter en filosoof Jean-Paul Sartre en enkele parlementsleden zouden daar het woord voeren. Ook verbood de regering betogingen tegen deze protestvergadering. De Tunesische regering heeft in een nota het Franse protest tegen de blok kade van 15.000 man Franse troepen op Tunesisch grondgebied verworpen. Dit is het antwoord op een Franse nota, waarin de mogelijkheid van hervatting van de onderhandelingen wordt geop perd, maar waar geprotesteerd wordt te gen de uitwijzing van Fransen uit Tu nesische grensgebieden en de blokkade van de Franse troepen in Tunesië. Een woordvoeder van het Amerikaan se ministerie van buitenlandse zaken heeft in Washington verklaard, dat mi nister Dulles overweegt zijn vakantie van tien dagen-in Washington te onderbreken om de Frans-Tunesische kwestie te be studeren. De Afrikaans-Aziatische landengroep van de Verenigde Naties heeft uitdruk king gegeven aan haar „ontsteltenis" over het Franse bombardement van Sakiet. Deze groep heeft voorts een commissie van zeven man gevormd, die met de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Dag Hammarskjöld, overleg moet plegen over de toestand in Algerije. Het bureau van de socialistische internatio nale heeft een verklaring uitgegeven, waarin recente „barbaarse daden" van Algerijnse opstandelingen worden ver oordeeld, doch waarin tevens wordt ge zegd dat het bombardement van Sakiet, op bevel van de plaatselijke Franse com mandant, „niet verdedigd kan worden, noch uit menselijke, noch uit politieke overwegingen". Het bureau sluit zich aan bij de protesten die de Franse socialisten in de Nationale Vergadering hebben la ten horen en hun voorstel om schade loosstelling aan de Tunesische slacht offers te geven. Volgens het Westberlijnse avondblad „Der Telegraf" zou de Russische mi nister van defensie, maarschalk Ma linowski, de politieke adviseur van liet Russische opperbevel in Oost-Duits land ontslagen hebben. Dit zou vol gens het blad geschied zijn nadat Ma linowski dezer dagen een geheime in spectiereis langs de Russische garni zoenen in Oost-Duitsland had gemaakt. (Van een medewerker) e moeten nog even terugkomen op onze beschouwing over de teleurstellende publicaties van het Centraal Sociaal Werkgeversverbond. Niet alleen hebben ons een aantal brieven bereikt van arbeiders die zeer verontwaardigd op de houding van de werkgevers reageerden, maar daar naast hadden we een paar gesprekken met enkele leidinggevende personen, waardoor ons de ontwikkeling van de zaak iets duidelijker wordt. Dat arbeiders fel reageren, is te be grijpen. Anders dan in vele andere lan den ter wereld, was Nederland een oase van sociale rust na de oorlog. Echte grote stakingen, die het economisch le ven ernstige schade toebrachten, heb ben we niet gekend. Speciaal de katho lieke arbeiders hebben bij meer dan één gelegenheid getoond tot grote offers be reid te zijn wan neer het er op aan kwam een gezamenlijke krachtsinspanning te leveren tot her- stel van ons ge schonden vaderland. Enkele malen is het zelfs voorgekomen, dat ze een wilde staking hebben gebroken. Met name zij herinnerd aan de staking in de meelfabrieken „de Holland" in Amsterdam en een van de wilde bouw vakstakingen nu ongeveer 9 jaar gele den. Zoiets is geen bewijs van zwakte. Trouwens, wie de houding van de ar beiders en hun vakbewegingen t.o.v. het sociaal economisch gebeuren in de na oorlogse jaren ook in het algemeen met zwakheid zou bestempelen, begaat een uiterst gevaarlijke vergissing. We be doelen hier natuurlijk niet mee te drei gen, maar eenvoudig een feitelijkheid aan te geven. Heel bewust hebben de arbeidersleiders aanvaard, dat zij moei lijkheden, die zich in een situatie met verschillend en vaak tegengesteld lig gende belangen nu eenmaal steeds blij ven voordoen, zullen trachten op te los sen langs de weg van 't overleg. Zij de den dit in het volle besef van hun mede verantwoordelijkheid voor het algemeen welzijn. Het was diezelfde verantwoor delijkheid die de arbeidersleiders er toe bracht accoord te gaan met een con sumptie-offer van 5 pet, toen de inter nationale situatie dit tengevolge van het Korea-conflict noodzakelijk maakte. Zij kunnen zulk een verantwoordelijk heid slechts nemen, indien zij daar bij kunnen rekenen op het vertrouwen van hun leden. Maar dit vertrouwen krij gen zij ook niet cadeau. De leden moe ten weten dat hun leiders met de groot ste nauwgezetheid werkzaam zijn en het overleg voeren. Nu komt het op dat woord overleg aan. Het bepalen van een houding tegenover een nieuwe situatie mag niet een eenzijdige daad zijn zonder meer. Nu ontstond een nieuwe situatie n.l.: ontspanning op de arbeidsmarkt, wel ke ontspanning we ook de doodgewone naam gedeeltelijke werkloosheid mogen geven. Daarbij ontstonden tal van vragen en mogelijkheden. Hei was nu toch vol komen voor de hand liggend, dat de werkgevers tegen de arbeiders-leider3 (Vervolg op pagina 11) De Leidse recherche heeft vrijdag in een hotel te Leiden een voortvluchtige Duitser gearresteerd om wiens arresta tie de Keulse politie had verzocht. Deze man, was medeplichtig aan de plunde ring van een juwelierszaak door drie man in Keulen, waarbij een buit van ruim DM 150.000 in handen van de da ders viel. De twee andere daders zijn onlangs in Duitsland gearresteerd. In een Duitse televisie-uitzending van woensdagavond is in het Duits en in het Nederlands een verzoek aan de kij kers gericht, om de politie in deze zaak te helpen. Advertentie BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL 13439 FERO. BOLSTR. 48 A'DAM TEL. 717162 Een Oostenrijkse handelsreiziger zat in zijn wagen bij een wegkruising in de omgeving van Salzburg te wachten, tot het zijn beurt was om door te rijden, toen tot zijn niet geringe verwondering plotseling het dak van zijn auto begon door te buigen. De handelsreiziger stapte uit en zag tot zijn grote verbazing, dat een olifant bezig was zich erop te installeren. De verzorger van de olifant die bij een circus behoorde snelde toe en betoogde onder veel verontschuldigingen dat het dier gewend was bij voor stellingen op een stoel te gaan zitten van dezelfde groene kleur als de auto van de handelsreiziger. Nog ietwat uit zijn evenwicht gebracht door dit voorval kwam de han delsreiziger in Salzburg aan, waar hij bij een wegkruising door een rood licht heen reed. Tegenover de politieman, die hem aanhield, verklaarde hij dat een olifant op zijn auto was gaan zitten. De politie-agent vond dit het sappigste verhaal, dat hij ooit van een dronken autobestuurder had ge hoord en hij arresteerde de handelsreiziger prompt. Pas op het politie bureau kon de onfortuinlijke vertegenwoordiger de politie overtuigen. Verwachting tot zondagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Over het algemeen veel bewolking met plaatselijk enige regen of mot regen. Overwegend matige wind uit westelijke richtingen. Iets minder zacht. Zondag: Zon: 7.55-17.54. Maan: 6.24-16.04. Maandag: Zon: 7.53-17.56. Maan: 6.53-17.09. Advertentie Voor uw bruiloft, vergadering of feest D16 R26CkS6 geweest? ZALEN DISPONIBEL Advertentie UW OPLOSSING VAN uit de krant van Woensdag j.l. moet Woensdag a.s. binnen zijn! temp. neersl. Station Weer heden atgei. 7 uur 24 uur Stockholm geheel bew. -4 0 Oslo onbewolkt -1 1 Londen onbewolkt -6 0.1 Amsterdam geheel bew. 11 0 Brussel geheel bew. 10 0 Luxemburg zwaar bew. 12 2 Parijs half bew. 7 0 Nice zwaar bew. 8 -v 0 Berlijn zwaar bew. 12 0 Frankfurt zwaar bew. 10 0 München zwaar bew. 7 0 Zürich half bew. 4 0.5 Genève onbewolkt 3 0 Wenen half bew. 8 0 Innsbruck half bew. 1 0 Rome mist 11 0

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 1