Nathalie, vrolijke persiflagi op de gangsterfilm E O PROF. TF.T.1.F.GEN VOOR G. EN W. Verdraagzaamheid en Godontkennend humanisme Vereniging van Astmatici hield voorlichtingsavond Prachtig cüarinetspel door Bram de Wilde II Het hart op de tong Ss Film vol vaart van Christian Jaque in Rembrandt Santa Lucia Brandend moeras Pyama Game Films in Roxy Op leven en dood Films in Minerva Dr. H. EPelser over „Astma en levenshouding Uit STAD1 Ien STREEK CONCERT N.PH. ORKEST Apotheken en dokters diensten Cinema Palace Frans Hals Lido Luxor AARDAPPELEN V. DEURSEN's SLEUTEL WEG? Sportagenda ZATERDAG 15 FEBRUARI 1958 PAGINA 2 Films: Diversen Heemstede ISilllilill Voor betere AARDAPPELBEDRIJF Burgerlijke Stand Haarlem WIJ BRENGEN EEN GROOT AANTAL NIEUWE MODELLEN EETKAMERS EN BANKSTELLEN IN GEMATIGD MODERNE STIJL BEKLEDING NAAR KEUZE EETKAMER 625.- BANKSTEL 465.- EETKAMER 735.- EETKAMER 875.- EETKAMER 1390.- BANKSTEL 598.- BANKSTEL 775.- BANKSTEL 975.- KRUISSTRAAT 11 - HAARLEM TELEFOON 11491 DE SLEUTELSPECIALIST" H.H. Missen op zondag ZANDVOORT Chinees restaurant geopend BLOEMENDAAL DIAMANTEN HUWELIJKSFEEST De organisaties Cycle-cross in Zwanenburg HEEMSTEDE Burgerlijke Stand Raadsvergadering K.A.J. bisdom Haarlem Overweg Pijlslaan afgesloten V.K.D.-nieuws „Het Witte Paard" RENAULT kopen. GARAGE DEN HOU? Het lichaam van St. Bernadette DISTINCTIE COMFORT en SFEER Overveen FILMJOURNAAL De Franse regisseur Christian Jaque, die het in zjjn vorige films te veel zocht in het etale ren van de charmes van zijn vrouw, Martine Carol, verrast thans met een film Nathalie, waarin hij een geslaag de persiflage levert op het type gang sterfilm dat men gemeenlijk in de bio scoop ziet. Hij laat tijdens een modeshow een kostbare broche verdwijnen en een gum kauwende Amerikaan zou er al lang goede sier van hebben gemaakt als een der mannequins, een bijdehandse tante, die haar ogen goed de kost geeft, zich niet meester van het kleinood had ge maakt. Zij wil het sieraad terugbren gen, maar raakt verwikkeld in een moordzaak, die haar midden in een gangsterbende voert, een onfris stel lie den, met wie zij wel raad weet. Men dwingt haar medeplichtige te worden aan een vreemde samenzwering, maar onze mannequin heeft zo veel lef, dat zij de gangsters van zich weet af te schudden en op eigen houtje tracht het CINEMA-PALACE: Santa Lucia, a. L 2, 4.15, 7, 9.15 uur. FRANS HALS: Tan. ma.: Brandend moeras, 14 jaar. 2.30, 7, 9.15 uur. Zo. 2, 4.15, 7, 9.15 uur. Di. t.m. do.: De vrouw die de liefde ont dekte, volw. 2.30, 7, 9.15 uur. Di. één avondvoorstelling om 8 uur. LIDO: Pyama game, a. L 2, 4.15, 7, 9.15 uur. Za.-avond: The Glenn Miller story, a. L 11 uur. Zo.-ochtend: The Glenn Miller-Story, a. L 11 uur. LUXOR: Op leven en dood, 18 J. 2, 7, 9.15 uur. Za. en zo. 2, 4.15, 7, 9.15 uur. MINERVA: T.m. zo.: 20.000 mijlen onder zee, 14 jaar. Za. en zo. 7. 9.15 uur. Zo.-middag: Schots en scheef, a. 1. 2, 4.15 uur. Ma. t.m. di. 8.15 uur: Je kunt het toch met meenemen, a. L Wo.: East of Eden, 14 jaar. 8.15 uur. REMBRANDT: Nathalie, 14 j. 2, 4.15, 7, 9.15 uur. Zo.-ochtend: In het jachtgebied der haaien, a. 1. 11 uur. ROXY: T.m. zo.: Vrouw zonder genade, 14 j. 2.30. 7. 9.15 uur. Zo. 2, 4.15, 7, 9.15 uur. Ma. t.m. do.: De zonen van de muske tiers, 14 jaar. 2.30, 7, 9.15 uur. Zaterdag 15 februari Mendel College, 20 uur: „Het dievenbal" van Jean Anouilh. Uitvoering door de leerlingen van het Mendel College met enige gastspeelsters. Regie: Jan W. van de Ven. Brinkmann, Groote Markt, 19.30 uur: Feestneuzensnorrenplakkersfestijn. Zondag 16 februari Stadsschouwburg, 20 uur: De Nederlandse Comedie met „Wie is Janus?", blijspel van Carolyn Green. Regie: Henk Rigters, mun.v. Mary Dresselhuys, Mien Duymaer van Twist, Joan Remmelts, Louis Borel, Dick Scheffer en anderen. Mendel College, 20 uur: „Het dievenbal" van Jean Anouilh. Zie zaterdag 14 februri. Nieuw Berkenrode: Uitvoering van de gymnastiekafdeling van de r.k.s.v. HBC. Na afloop bal. Maandag 17 februari Concertgebouw, 20 uur: Concert door de orkestklasse de Mij tot Bevordering der Toonkunst. Grote Kerk, 15.30 uur: Beiaardbespeling door Arie Peters, stadsbeiaardier. Frans Halsmuseum, 20 uur: Prof. dr. G. Stuiveling spreekt over Simon Vestdijk Volksuniversiteit Brinkmann, Groote Markt, 20 uur: Dr. A. L. Constandse spreekt over „Het wereld gebeuren van heden" (Geloof en Weten schap Brinkmann, Groote Markt, 21 uur: Mej. L. Schouten spreekt over „Indianen in Amerika" (Geloof en Wetenschap). Raadhuis Aalsmeer, Dorpsstraat, 14.30 uur: Vergadering van de Raad der gemeen te Aalsmeer. Maandag 17 februari tot en met Woensdag 19 februari Stadsschouwburg, 20 uur: Toneelgroep Theater met „Het dagboek van Anne Frank". Regie: Karl Guttmann, m.m.v. Mar tine Crefcoeur en Robert de Vries. Haarlem Apotheken: Noorder-Apotheek, Jan Gij- zenkade 181, tel. 52956; Apotheek Rem mers, Kruisstraat 6, tel. 10354; Apotheek 't Gildehuys, Koninginneweg 3, tel. 12038. Doktersdienst: Men belle nummer 11990. Tandartsen: J. J. van Koolbergen, Zomer- kade 161, Haarlem; F. H. Driessen, H. Heijermanslaan 6, Heemstede, tel. 36601. Ziekenvervoer: GGD, tel. 14141; Margriet, Turfmarkt 10 rd., tel. 21400. Aerdenhout Apotheken: Aerdenhout Apotheek, Zand- voortseiaan 162, tel. 26772. Doktersdienst: W. E. Ulrici, Spiegelen- burghlaan 20, tel. 27888. Wijkverpleging: Zr. H. J. G. Lugthart, Anjelierenlaan 5, tel. 26876. Tandartsen: Zie onder Haarlem. Bloemendaal Apotheken: Bloemendaalse Apotheek, Bloemendaalseweg 85, tel. 22181; Apotheek De Wilde, Broek bergenlaan 42, Santpoort- Dorp, tel. 02560-8284. Doktersdienst: J. H. M. Egberts, Zuider Stationsweg 12, tel. 57458. Wijkverpleging: Zr. J. R. de Bruyn, Plant soenlaan 5, tel. 52368. Tandartsen: Zie onder Haarlem. Apotheken: Aerdenhout Apotheek, Zand- voortselaan 162, Aerdenhout, tel. 26772. Doktersdienst: J. Laeijendecker, Raad huisplein 9, tel. 38103; W. van der Linde, Heemsteedse Dreef 253, tel. 34606. Tandartsen: Zie onder Haarlem. Overveen ApothekenBloemendaalse Apotheek, Bloemendaalseweg 85, Bloemendaal. Doktersdienst: J. A. Hollander, Zijlweg 17, tel. 11431. Wijkverpleging: Zr. J. R. E. de Bruyn, Plantsoenlaan 5, Bloemendaal, tel. 52368. Tandartsen: Zie onder Haarlem. Santpoort Artsen: J. Stoliei Hoofdstraat 165, Sant poort, tel. K 2560-8310. Apotheken (ook nachtdienst): Apotheek De Wilde, Broekbergenlaan 48, Santpoort, tel. K 2560 8284, en Bloemendaalse apo theek, Bloemendaalseweg 85, Bloemendaal, tel. K 2500-22181. smerige zaakje waarin zij is verwikkeld tot klaarheid te brengen. Zij is zowel de wanhoop van de gangsters als van ue politie, die ook achter haar aan zit. Aan het slot weet zij in een gevaarlijke situatie de gangsters onschadelijk te maken en de politie te doen triomfe ren. Jaque heeft er een zeer onderhou dend, vrolijk geval van gemaakt. Vele absurditeiten die in de gangsterfilm voorkomen neemt hij op de hak; hij verleent aan een ontmoeting tussen de mannequin en een boodschapper een onverwacht humoristisch accent; van een achtervolging in een warenhuis maakt hij, ook filmisch gezien, een aantal geslaagde dwaze scènes, vol vaart. Het snelle tempo valt trouwens in de hele film op. De vele décou- pages geven haar een innerlijke be weging, die men geamuseerd onder gaat. Men ervaart het duidelijk: hier is een vakman aan het werk, die het (overvloedig gesproken) woord in dienst stelt van het beeld. De types zijn daarnaast goed getrof fen. De gangsters zijn naar de eis lugu ber, het juffertje is een katje dat men niet zonder handschoenen moet aanpak ken zij zou ook u eens in de judo greep kunnen nemen en de politie commissaris is de radeloosheid zelve. Een frisse, aanstekelijke film, die te recht lachsalvo's ontketent. Men kan deze film zien in Rembrandt (14 jaar). en charmante, soms wat al te ro mantische film draait de komende dagen in Cinema Palace onder de titel „Ganta Lucia". In een hotel hebben een jong stel en de vader van de vrouw, drie gladde gauwdieven, hun intrek genomen. Zij hebben kostbare diamanten buitgemaakt en willen die de grens oversmokkelen naar Parijs. Dat blijkt niet zo gemakkelijk, temeer daar ze geschaduwd worden. Bij toeval komen zii in contact met 'n jonge, open hartige Italiaan, die voortreffelijk zingt, en hem geven ze een guitaar cadeau, welke, zonder dat de jongen het merkt, met de diamanten bezet is. De Italiaan wordt door de jonge vrouw mee naar Frankrijk getroond, maar het lukt de gauwdieven niet de guitaar terug te krij gen. Het verhaal krijgt een spannend en allerplezierigst verloop, waarmee ieder een zich uitstekend kan amuseren. Alle leeftijden dus. De film „Brandend moeras" die tot en met maandag in Frans Hals draait, is maar een simpel gevalletje. Een loods, Johnny Weissm aller, heeft na een ongeval met een schip zijn verantwoor delijkheidsgevoel verloren. Er is maar weinig dat hij nog aandurft, maar als het er op aankomt, weet hij zich tel kens weer te redden. Vanzelfsprekend toont hij enkele keren zijn geweldige spierkracht en zijn moed en bovendien is hij de veroveraar van de harten van tweee meisjes. De omhelzingen zijn talrijk, de vechtpartijen niet minder. Veertien-jarigen en ouderen kunnen de film gaan zien. Van dinsdag af draait in hetzelfde theater „De vrouw die de liefde ontdek te". De titel is al voldoende om te we ten, wat de inhoud van deze rolprent is. Voor volwassenen. Advertentie Pyama Game met Doris Day in de hoofdrol is een heel genietelijke Ame rikaanse musical, waarin zoals ge bruikelijk overdadig veel wordt ge zongen, maar waarin enkele technisch goed opgenomen revuescenes voorko men. Vooral de picnic, als het gehele personeel van een pyamafabriek er een dag op uittrekt, is fleurig en kleu rig, een blijmoedig en zorgeloos ge heel, waar de ongecompliceerde vro lijkheid van afstraalt. Een bijzonder aardige film. In Lido voor alle leeftij den. Mala Power is de „Vrouw Zonder Ge nade", in de gelijknamige film, die tot en met zondag in Roxy draait. Haar ouders zijn, toen zij nog een baby was door de Comanches gedood; haar pleeg ouders, Indianen zijn later door een aantal blanke misdadigers vermoord. Zij neemt op zich deze moord te wre ken. Na veel vechten en schieten slaagt zij daarin met de hulp van de districts sheriff. Een romance tussen de sheriff en de vrouw zonder genade kan niet uitblijven, dat is duidelijk. Veertien jaar. Vanaf maandag gaat eveneens in net theater aan de Kleine Houtstraat „De zonen van de Musketiers". Liefhebbers van ouderwetse zwaardgevechten kun nen, mits zij veertien jaar of ouder zijn, deze film gaan zien. De levensgeschiedenis van een Ame rikaanse boks-kampioen, verslaafd aan publieke bijval en later aan morfine, vormt het onderwerp van de beklem mende film „Op leven en dood" (Mon key on my back). Barney Ross, veel vuldig bokskampioen „de man, die niet verliezen kan" is al aardig op zijn retour, wanneer de oorlog uitbreekt. Hij krijgt dan de kans zijn heldenmoed te tonen in de gevechten tegen de Jap pen tussen de linies op Guadalcanal. Levensgevaarlijk gewond en geïnfec teerd met malaria, wordt hij rustig ge houden met morfine, waaraan hij ver slaafd raakt. Terug in Amerika wordt hij als oorlogsheld geëerd, maar later dreigt hij aan lager wal te raken door zijn morfinisme. Hij heeft echter een liefhebbende echtgenote en via een ont wenningskuur ziet het er tenslotte weer vrij goed uit. Een harde film, met spannende scènes en soms zeer goed camera-werk. Toe gang 18 jaar. Minerva brengt volgende week ver schillende reprises. In de avonduren van de bekende film „Twintigduizend mijlen onder zee", een verfilming door Walt Disney van het boek van Jules Verne. Veertien jaar. In de middagvoorstellin gen presenteren Stan Laurel en Oliver Hardy zich in de daverende klucht „Schots en scheef". Alle leeftijden. Vanaf maandag 's avonds „Je kunt het toch niet meenemen". Alle leeftijden. Woens dag en donderdag „East of Eden". Veer tien jaar. Advertentie UW ADRES SINDS 1851 Ged. Oude Gracht 107 - Tel. 14245 Bevallen van een zoon: M. Chr. Bliek Schellekens; C. de WildePrins; J. H. Steensmavan Ham; P. H. van den HoekKauffman; W. de VriesKlaas- sen. Bevallen van een dochter: H. W. Kroes Verdam; E. C. van ZeggerenStui; S. DeenBoeken; D. HooglugtOverbeeke; G. J. van Leuvende Bont. Gehuwd: D. Hardman en J. W. C. van den Bergh; K. Hogendijk en M. M. Vintges. Ondertrouwd: M. G. Visser en H. C. Starreveld. Overleden: H. M. de Lange, 40 jr., Kamperlaan; C. H. Lodders, 94 j., Oran jeboomstraat; C. van der Stad, 84 j., Lange Annastraat; H. J. RietGeels, 36 j., Anjelierstraat; J. J. J. StamHof- mans, 63 jr., van Oorschotstraat; J. E. HageboutElfrink, 72 j., Witte Heeren straat; S. SikkinkFischer, 74 j., Pega- susstraat; A. J. KoningBloch, 71 j., Scheepersstraat. kersenhout, ruim dressoir, tafel met tuimelblad, 4 stoelen met ploegstof eiken 3-zits bank, 2 fauteuils met verende kussens blank eiken, ruim dressoir, tafel met courantenrek, 4 stoelen met twee kleuren plastic-leer berken, ruim dressoir, tafel met tuimelblad, 4 stoelen met schuimrubber zittingen macoré dressoir met berken deuren, ronde tafel met tuimelblad, 4 stoelen met rubbervering noten 3-zits bank, 2 fauteuils met verende kussens blank eiken 3-zits bank, 2 fauteuils met wollen moquette geheel bekleed, geheel verend, wollen uitgeschoren moquette De nog jonge afdeling Haarlem van de Vereniging tot bevordering van de belangen van Astmatici, VBBA, kwam donderdagavond in vergadering bijeen in een van de zalen van café-restanrant Brinkmann. Vele leden en belangstel lenden bezochten deze bijeenkomst. Als spreker was op deze propagantla-avond uitgenodigd dr. H. E. Pelser, internist te Amsterdam, die tot onderwerp van zijn causerie gekozen had „astma en levenshouding". Dr. Pelser belichtte vooral de psychi sche kant van deze ziekte: de invloed, die het optreden van conflicten voor- Voor de leden van „Geloof en Weten schap" heeft prof. dr. ir. F. Ph. A. Tel- legen, hoogleraar aan de Technische Hogeschool te Eindhoven, gisteravond een indringend betoog gehouden over „Verdraagzaamheid en Godontkennend humanisme", waarbij hij zijn onderwerp begrensde tot de verdraagzaamheid in Let publieke maatschappelijke leven voor zover r.k. christenen en Godontken. Advertentie LANGE VEERSTRAAT 10 - TEL. 11493 99 Kathedraal: 6.30, 7.30, 9 H., 11 en 12. St Antonius, N. Groenmarkt: 6.30, 7.30 K.. 8.30 H., 10, 11 en 12. H. Jozef, Jansstraat: 6.45, 8. 9.15 H„ 11 en 18 (Avondmis). O L. Vr. Rozenkrans, Spaarne: 6, 7.30, 9, 10.30 H. en 12. St. Jan, A'damstraat: 6.15. 7, 8.15, 9.30 H., 11 en 12.15. H. Hart, Kleverpark: 6.30, 7.45, 9, 10.30 H., en 12. H.H. Elisabeth en Barbara, P. Kruger- straat: 6.30, 7.45, 9 H. en 11. H. Liduina, Rijksstraatweg: 6.30, 7.30, 9 H„ 10.45 en 12. O L. Vr. van Zeven Smarten, Rijksstraat weg: 6.30, 7.30, 8.45 H.. 10.15, 11.30 en .18 (Avondmis) H.H. Petrus en Paulus: 6.30, 7.45, 9 H., 10.45 en 12. H Bavo (Heemstede): 6.45, 7.45, 9', 10.15 H„ en 12. O L. Vr. Hemelvaart (Heemstede): 7. 8.30 H„ 10, 11 en 12. Allerh. Drieëenheid (Bloemendaal): 7.30, 9 H„ 10.45 en 12. Hulpkerk (Bloemendaal): 7.30 en 9. H. Antonius (Aerdenhout): 7.30, 9 H. en 11. H, Agatha (Zandvoort): 7.30, 9 H„ 11. O L. Vrouw Onb. Ontv. (Overveen): 7, 8 K„ 9 H„ 10.30 en 11.30. Ietwat achteraf gelegen, doch in de onmiddellijke nabijheid van Raadhuis plein en Kerkplein is in Zandvoort dezer dagen een chinees restaurant geopend. Het perceel Swaluestraat 24 is door de heer Kai Joon-Lock in exploitatie geno men en herbouwd tot een eenvoudig, smaakvol restaurant in de stijl van de Chinese eethuizen. De keuken is in goe de handen en zal zeker bijdragen tot het vestigen, ook in Zandvoort, van de reputatie van de Chinese maaltijd. 2 maart zal het zestig jaar geleden zijn dat het echtpaar C. Grootegoed-van Lierop, Bloemendaalseweg 76 te Bloe mendaal, in het huwelijk trad. et programma van het vrijdag avond door het Noordhollands -'hilharmomsch Orkest gegeven concert, dat onder leiding van Henri Arends stond, vermeldde naast twee regelmatig te horen doch niettemin boeiende werken, drie andere toon- scheppingen van Mozart, Roussel en Debussy, die men niet alle dagen op de concertprogramma's tegenkomt. Het feit dat de solist op dit concert nu eens (gelukkig!) niet een pianist of vio list was, doch een clarinettist (en nog wei in het prachtige concert van Mo zart) maakte de gang naar de concert zaal op deze avond bijzonder pret tig. En Bram de Wilde, eerste-clarinet- tist van het concertgebouworkest, heeft zelfs de meest verwende luisteraar niet teleurgesteld. In het verrukke lijke concert voor clarinet en orkest in A dui. dat Mozart in zijn sterfjaar 1791 schreef, heeft B. de Wilde deze mu ziek in al zijn schoonheid vertolkt. Welk een immense rijkdom ligt er in dit schone werk verborgen. Mozart moet wel een bijzondere voorliefde voor de clarinet hebben gehad om hierin, even als in zijn clarmet-kwintet, zijn hele. rijke scheppende geest zonder enige be grenzing aan te wenden. Dit is mu ziek die niet in woorden valt te be jchriiven, zo verheven en zuiver. Laai ik daarom kort zijn en Bram de Wilde hogelijk loven voor zijn prachtige in terpretatie. Het moet dunkt mij voor een kunstenaar wel een zeldzame ge noegdoening zijn deze muziek, zó te kunnen en te mogen spelen, en de luis teraar innerlijk zoveel rijker te maken. Dat dit zeker het geval was. bleek uit de grote bijval vanuit de zaal. Na de pauze vertolkte hij Debussy s „Rhap- sodie voor clarinet en orkest een werk dat door de componist in 19io oorspronkelijk voor clarinet en piano werd gemaakt, maar nog in hetzelf de jaar door hem werd geïnstrumen teerd. Ook hierin had Bram de Wilde volop de gelegenheid zijn prachtige clarinettoon te demonstreren, evenals zijn volkomen boven de materie staan de techniek. Zoals dikwijls valt de ver fijnde instrumentatie van Debussy ook in dit werk bijzonder op. Beide wer ken werden door Henri Arends en het orkest met zorg begeleid, zodat met recht gesproken kan worden van voor beeldige weergaven. Tot opening van dit concert speelde het N.Ph.O. de Eerste symphonie van Beethoven. De tempi van de drie eer ste delen, deden beslist vreemd aan. Henri -Arends kwam met het orkest niet boven een schoolse uitvoering uit, die het hart bovendien op geen enke le manier wist te raken. Het na de pauze gespeelde „Pour une fête de printemps" van Roussel bezat betere 'menschappen wat orkestspel betrof. Dit concert werd echter op overtuigende wijze afgesloten met een herhaling van „L'apprenti Sorcier" van Paul Dukas. J. Lod. nende humanisten elkaar daar ontmoe ten in hun uiteenlopende levensovertui ging. Zijn hoofdbedoeling was de moge lijkheden na te gaan van open ontmoe tingen in de wereld van heden, zodanig dat het christelijk getuigenis daarin aan wezig kan zijn. Reflexie daarop leidt tot bezinning op de gestaltegeving van ons getuige-zijn, welke gestaltegeving de juiste richting ontvangt door onze voortdurende zorg, dat de ander in ons niet alleen onszelf maar God kan ontmoeten. Verdraag zaamheid is geen abstract probleem, dat met de maat der waarheid exact meetbaar is, maar een voor iedere ge lovige centrale levenskwestie, welke aan de orde is, waar overtuigingen botsen en de verdraagzame bewust en zede lijk verantwoord geen gebruik maakt van de eventuele macht om zijn eigen overtuiging te doen zegevieren. Voor de katholiek rust de verdraagzaamheid als een positieve plicht op de tweezijdigheid van zijn katholiek zijn: de getrouwheid aan de Heer in de beleving der Bood schap enerzijds en de getrouwheid aan de Heer in zoverre de Boodschap be stemd is voor allen anderzijds. Spreker bepaalde het Godontken nend humanisme als de levensbeschou wing, die het geloof in een persoon lijke God ziet als een belemmering van het waarachtig menselijke, maar hü stelde nadrukkelijk daarbij, dat de ze levensbeschouwing (niet te identi ficeren met het geïnstitutionaliseerde Humanistisch Verbond) de mens niet verlaagt tot een louter biologisch we zen doch wel degelijk geestelijke en zedelijke, volstrekte, normen kent. De verdraagzaamheid van de gelovi ge en die van de Godontkennende huma nist vallen niet samen maar zijn even min volstrekt verschillend. In de huidi ge cultuursituatie vinden beiden, gelo- vi. en humanist, elkaar, in de zorg om behoud van de menselijke waarden tegenover een (niet met geloofsafval te vereenzelvigen) nihilisme. Alleen is hun beider perspectief verschillend. De verschijning van het Godontken nend humanisme dient bij de gelovige te leiden tot zelfbezinning op de vraag of de gezamenlijke geloofsbeleving wer kelijk opvoedt tot de in deze cultuursi tuatie aan de orde zijnde zelfstandigheid en vrijheid. Beieven wij de r.k. „eigen organisaties" voldoende vanuit onze op dracht tot getuigenis door openheid je gens de ander? De vraag is niet of er wel r.k. organisaties moeten zijn, maar op welke wijze wij daarin moeten zijn. Spreker merkte op, dat de door hem gestelde vragen niet in tegenstelling zijn tot het Mandement; zij worden er echter niet expliciet in behandeld. Het Mande ment zegt vooral twee dingen: dat niet van de afschaffing der overgeleverde vormen nieuwe kunnen worden verwacht en dat bijzondere aandacht voor de per soonsvorming de eigentijdse opdracht is van de organisaties. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen maakte de voorzitter van de Haarlemse afdeling van het Huma nistisch Verbond gebruik tot het uit drukken van waardering voor spre!^s verheven begrip van verdraagzaam heid en diens attendering °P dariteit met betrekking tot de bestrij ding van het nihilisme ZD "et, zoals de spreker in een kort wederwoord herhaalde, met verschillend perspec tief. Zondag 16 februari organiseert de Halfwegse Sportclub „De Bataaf" in Zwanenburg een cycle-cross. Aan deze wieler-veldrit, waarvan het parcours over en rond het industrieterrein van Zwanenburg loopt, nemen verschillende bekende renners deel. Onder anderen: de sterke Arie van Wetten uit Noordwjj- kerhout, die reeds zegevierde in de cy- cle-crossèn van Made en Wassenaar, de Sassenheimer Arie van Houwelin- gen, winnaar van de cross in Elsloo, de plaatselijke favorieten Mik Snijder en Dik Enthoven, de Aalsmeerder Frans Braat, Gerrit Ruttenberg uit Soest, Henk Kuitwaart uit Velsen en vele an deren. Tijdens deze cycle-cross, waarvoor om twee uur door de burgemeester van de Haarlemmermeer het startschot wordt gelost, zorgt de bekende radio reporter Barend Barendse voor com mentaar. GEBOREN: z. v. G. Versteeg en I. Hazevoet. ONDERTROUWD: H. Bruines en N. G. van Gelder; W. A. Philippo en E. Verkaaik; G. H. Hoogland en D. M. van der Zwart; W. van Bakel en M. W. scheepmaker. GETROUWD: A. S. Stoker en M. Wil- lemse; G. W. J. Teeuwen en A. Th. E. van der Zijden. OVERLEDEN: J. J. Breibach, 86 j.; G. Bakker-Crommentuijn, 80 j.; J. Mes man, 80 j.; E. Eichenberger, 82 j. HEEMSTEEDSE KUNSTKRING Voor de leden van de Heemsteedse Kunstkring concerteert maandag 24 fe bruari 's avonds om kwart over acht in de foyer van het Minerva-theater te Heemstede het Nieuw Nederlands Pianotrio, bestaande uit Jean Louis Stuurop, viool, Marijke Helmann-Die- mer Kool, violoncel en Gérard van merk, piano. Het programma ver meldt werken van W. a. Mozart, Géza Frid en Joh. Brahms. Zaterdag 22 maart zal de adjunct conservator van de Teylers Stichting te Haarlem voor de Kunstkring een inleiding met lichtbeelden houden in het gebouw van de Stichting aan het SPVoorts zijn er avonden vastgesteld op 28 februari vocale cyclus door Léon Combé en Isja Rossican in het Concertgebouw op 11 maart con cert door het Noordhollands Philharmo- nisch Orkest met als solist Haakon Stotijn in het Minerva-theater en op 19 maart het Vlachkwartet in het Mi nerva-theater. VOOR HET ZORGENKIND. Donder dag 27 februari houdt de katholieke oudervereniging „Voor het Zorgen kind" in restaurant Brinkmann aan de Groote Markt te Haarlem 's avonds om acht uur een vergadering. De afdelings voorzitter zal in zjjn openingswoord „Het doel en streven van de vereni ging" nader toelichten. Daarna zal de heer J. van Baar spreken over „Eni ge medische aspecten rondom het zor genkind". De heer F. H. van Rooy spreekt over het onderwerp „Het on derwijs aan geestelijk gestoorde kinde ren". Tenslotte zal de heer P. J. de Jong antwoord geven op de vraag „Waarom duizend leden?" BRIDGECLUB BOLLENSTREEK. Zaterdag 15 februari om acht uur houdt de Bridge Club Bloembollen streek een Carnavalsfeest in „Tres long" te Hillegom. ZANGRECITAL. Zaterdag 22 februa ri zal Ans Wiersema in het „Huis met de Sleutels" aan de Bronsteeweg te Heemstede een zangrecital geven. Aan de vleugel wordt zij begeleid door He- leen André de la Porte-Hubbeling. Het programma vermeldt werken van Cal- dara, Pergolesi, Bach, Orthel, Andries- sen, Ketting, Bartok en Kodaly. Aan vang 8 uur. KVP, AFDELING BLOEMENDAAL. Vrijdag 21 februari houdt de afdeling Bloemendaal van de Katholieke Volks partij in hotel Rusthoek om acht uur een ledenvergadering. Op de agenda komt onder meer voor de kandidaat stelling voor de gemeenteraad van Bloemendaal. De Katholieke Arbeiders Jeugd in „het oude bisdom Haarlem" houdt zondag 16 februari, te beginnen om half elf 's morgens, de 12e diocesane raadsvergadering in Bellevue te Am sterdam, ingang Marnixstraat. Van zondagnacht twaalf uur tot maandagmorgen zeven uur•za1 ae over weg van de Pijlslaan te Haarlem voor alle rijverkeer zijn afgesloten. De uitslagen van deze en vorige week voor de onderlinge competitie van V.K.D. ge;speé1de partijen luiden: V. Andringa-A. Meyer 2-0; J. Wieg man-P- Beelen 0-2; Th. v. Wort-A. Masteling 1-1, A. Strikkers-J. v. Roo- den UjT A Rump afgebr.; P. Lucas 2~0'" 7Tr afgebr" H' RumP" J- J' Kramer-J. Sassen 0-2; pnmnl i?311'®' Hesselman 0-2; D. wMa,steling 0-2; Th. Kok-Th. v. no- t Strikkers-G. Hesselman J- v- Rooden-A. Meyer 2-0; J. l„agman'R* Kok 0-2; P. Beelen-V. n a ?ga F' Herberman-J. Kramer riiu' v- d. Vorst-J. Sassen afgebr.; In. v. Wort-Th. Kok afgebr. De ranglijst van het eerste tiental ziet er thans als volgt uit: F. Visser Th. v. Wort P. Hollenberg Th. Kok J. Lucas A. Masteling P. Mul H. Rump G. Faay D. Rump 3 3 3 3 1 1 1 1 0 0 Ook dit jaar organiseert V.K.D. een toernooi voor thuisdammers. Het toer nooi zal worden gehouden op de woensdagavonden 5, 12 en 19 maart in „De Schuylenburcht" aan de Klever parkweg. Aanvang steeds 8 uur. Voor de onderlinge competitie van de r.-k. Schaakclub „Het Witte Paard" waren de uitslagen: HaverkortPancras 0-1, v. Emmerik—Huyboom 1/2-%, v. d. Spekv. d. Velde 0-1, v. Emmerik Haverkort 0-1, Huyboomv. Rijnsoever 1-0, Pancras—Rasing 1-0, Hopman Haverkort 1-0, v. EmmerikHoogland 1-0, Huneker—v. Keulen v. d. Stoop jr.Baas 0-1, GoedemansRaap horst 0-1, v. d. Berg—v. d. Stoop sr. 1-0, v. Keulen—Banken 0-1. HAARLEM: HaarlemXerxes, Schoten Rapiditas. LISSE: LisseTeylingen. HOOFDDORP: ETO—DIO. SANTPOORT: Velsen—ADO. VELSEN: Stormvogels—SVV. CASTRICUM: VitesseEgmondia. al in de jeugdjaren op de mens kan hebben. Door die conflicten kan een ver keerde gewoonte van reageren ont staan, die onmaatschappelijkheid, gees tesziekten, maar ook afwijkingen in de organen van het menselijk lichaam tot gevolg kan hebben. Het leven in onze moderne samenleving laat ook vaak te weinig gelegenheid open tot het afrea geren van spanningen. De voor astma gevoelige mens zal hiervan de kwade gevolgen ondervinden. De spreker liet in zijn betoog echter duidelijk uitkomen, dat er op het terrein van het onderzoek naar oorzaak en bestrijding van astma en de daarmee verband houdende aan doeningen nog enorm veel werk verzet zal moeten worden. Na de pauze volgde een bizonder ge animeerde en prettige samenspraak tus sen dr. Pelser en de aanwezigen, die een waar spervuur van vragen op hem openden. Daarbij kwam duidelijk de zorg van de ouders voor hun kinderen, die aan astma lijden, naar voren; maar ook de behoefte, die velen hebben, aan voorlichting: hóé het beste te handelen bij een aanval, hóé deze mogelijk te voorkomen, welke invloeden een rol spelen. Vele vragen, die vaak moeilijk afdoende te beantwoorden waren, om dat elk geval op zich bekeken en bestu deerd moet worden. Gedurende de pauze werd een defi nitief bestuur gekozen. Het dagelijks bestuur van de VBBA, afd. Haarlem, bestaat nu uit: de heer C. Rees, voor zitter), de heer J. Planting, penning meester en mevrouw M. G. Lippes- Rosenhart (P. Wantelaan 4, tel 14735) secretaresse. In zijn slotwoord wees de voorzitter op het nut, om toe te treden als lid van de vereniging tot bevordering van de belan gen van Astmatici, die zich beijvert het to vfiïfyhcippelijk onderzoek van astma boud7va^,eS®n en de leden op de hoogte dat eenmanV' onderzooek in een orgaan, schijnt Per twee maanden ver- Advertentta KOOPPLANonderzoek^ eft proberen Gedragslijn, welke nooit teleurstelt I R. 4: 1 op 17. Dauphine: 1 op 16. Frégate: 1 op 11. Langdurige fabrieksgarantie lnel. arb'oon* Vraag eens vrijblijvend nadere inlichtingen. N.A.S.: A. C. Blommestijn; De Lange; Fijen; Chr. v. Rooijen; Bürmann; H. v. Rooijen; Zegers; F. A. Blommestijn; Smulders; Schouten; Limburg. (De in deze rubriek geplaatste BRIE- VEN VAN LEZERS vallen buiten de ver antwoordelijkheid der Redactie. Anoniem ingezonden brieven worden terzijde ge legd). Met belangstelling las ik in uw cou rant van 11 febr. het artikel over het klooster te Ne vers waar Bernadette in 1879 overleed. Wat mij echter bijzon der trof was het gedeelte waarin u schreef „Ook in 1925 toen de kist voor de 2e keer geopend derde keer lichaam onaangetast. D eer was het slechts yfjWeurd Uit Hp rpphtpr7iide van ucnaam wer den toen twee ribben genomen, waar- vS er een als relikwie in Lourdes vereerd wordt, terwijl de andere naar Rome werd gezonden, welke relikwie de H- Vader verleden jaar aan Canada heeft geschonken". Hoe is het mogelijk dat men een lichaam dat door een bijzondere be schikking van Haar Schepper na 79 Jaar Rog „ongeschonden" is bewaard gebleven op deze wijze heeft kunnen beschadigen? Is het werkelijk nodig geweest om ribben uit dit lichaam weg te nemen om later als relikwieën naar een ander deel van de wereld te wor den gezonden. Er waren toch vele aan denken aan Bernadette, zoals u ook in uw artikel beschreef en als het nu be slist iets van haar lichaam moest zijn, was dan een lok haar niet voldoende geweest. Als katholiek sta ik hier vol bedenkingen tegenover en ik kan mij heel goed voorstellen dat niet-katholie- ken hier helemaal voor een raadsel staan. Wellicht kunt u mij hierover na der informeren. Met dank voor da plaatsruimte teken ik, J. w. NASCHRIFT: Wij moeten erkennen, dat de piëteit, die tot beschadiging van het stoffelijk overschot overgaat, ons ook niet ligt. Wij menen niet, dit als uiting van het veritabele katholicisme te moeten verdedigen. Als men het na gelaten had, zouden wij zeker niet van een verzuim gesproken hebben! Wat de „bijzondere beschikking van Haar Schepper" aangaat, moeten wij oppas sen niet te snel aan een wonder te denken. Ten eerste komt het meer voor, dat een lijk ongeschonden blijft (afgezien van het indrogen, dat ook bij het lichaam van Bernadette het geval is) en ten tweede was de neus van Bernadette toch enigszins vergaan. Het was bij haar congregatie gewoon te enige antiseptische middelen, o.a. zout en kool, in de kist te doen en dat is ook in het geval van St.-Berna- dette gebeurd. Dit alles in acht geno men, behoeft de term „bijzondere be schikking" niet onjuist te zijn, mits niet te ruim bedoeld. REDACTIE Advertentie EXCLUSIEVE INTERIEURS BINNENHUIS ARCHITECTUUR Bloemendialsentg iS TeHSUJ 9

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 2