Prins Nillus treedt af De limonade heeft het van de leut gewonnen K inderca ma val IN VLIJMEN DE MENSELIJKE AMANDELEN A' Eigen prins, eigen Raad van Elf en eigen optocht Ruim 500 repatrianten per trein in ons land aangekomen De Mar EMINENTE SPROOKJESPRINS from America's Best Tobaccos! 200 apathische bejaarden en ruim honderd nieuivsgierige kinderen Ook de zuster in het comité van voorbereiding j Mgr. Tillemans op de terugreis naar Nieuw-Guinea KABO start met succes de voorlopers-actie 100 miljoen ton kolen uit de Emma ZATERDAG 15 FEBRUARI 1958 PAGINA 5 (Van onze Brabantse redactie) De Vlijmense jeugd gaat het komende carnaval vieren met uen eigen prins, een eigen Raad van Elf en een eigen optocht. Dit kindercarnaval, waarvoor in heel de oostelijke Langstraat en zelfs in het nabijgelegen Oeteldonk grote belangstelling bestaat, is een novum, ontsproten aan de breinen van de dokter en de P.T.T.- directeur en voorbereid door een comité, waarin o.a. de kapelaan en de hoofden van de vier lagere scholen zit ting hebben, de zuster die aan het hoofd staat van de meisjesschool niet uitgezonderd. De onderwijzers heb ben zich de afgelopen maanden belast met het inza- Het Vlijmense jeugdcarnaval zal zijn hoogtepunt vinden in een grote op tocht, die maandagmiddag zal trekken en waaraan door een kleine duizend kinderen ook de kleuters wordt deelgenomen. Aan het hoofd van de stoet, die 800 meter lang wordt, rijdt „te ponny" Z.K.H. prins Leut I, elf jaren oud en bovendien op de elfde van de elfde geboren; een merkwaar dig toeval, want om deze reden is hij helemaal niet gekozen. Naast de prins rijden zijn adjudant en de jeugdige burgervader, eveneens op ponnies en Volstrekt geen overbodige, zij het soms lastige, organen Licht het kind goed voor, wanneer de dokter moet onderzoeken Wij gaan dit weekeind afscheid nemen van Prins Nillus van Bergen op oom. Voor de laat ste maal zullen wij tot zijn hofstoet behoren, het wonderlijk gemêleerd ge zelschap, zoals het van uur tot uur deelt in 's Prinsen heerlijkheid. Wij mogen dan nogmaals getuigen: hoe zalig als de boerenkiel weer om de schouders glijdt! Want inderdaad, het zijn altijd weer uren van zaligheid, dit onherkenbaar zijn voor anderen en voor zichzelf, onder een hoge zijden pet, rode zakdoek om de hals, de tors verhuld met de zwierige, blauwe kiel als een ander Nessus-hemd, dat op het moment waarop men het aanschiet, alle hinder dei persoonlijkheid vernie tigt, verdelgt. Voor de laatste maal, want Nillus abdiceert, het Bergense Carnaval verwacht een andere heer. Maar het is geen vlucht, vooral geen desertie! Zou men, vraagt Nillus, een generaal van desertie mogen betich ten wanneer hij vrijwillig de tekenen aflegt van zijn rang om verder als ge meen soldaat het vaderland te die nen? Nillus zegt het Carnaval niet vaarwel, maar de omstandigheden maken het hem onmogelijk de talloze verplichtingen van de Prinselijke staa nog verder naar behoren te ver^" Zo trekt hij zich na afloop J^a" hoogtij terug, conIrehilCueUn 7iin pro gedwongen. Of zoals hij het in zijn pro clamatië zegt: „Ik denk vooruit en het is beter zó, maar ik voel achteruit en dat doet veul zeer, want ik kan oe niet missen". Nillus blijft dan ook als boer. Bergen op Zoom kan Nillus evenmin missen. Hij is al de jaren na de oor log dertien maal, waarbij ook die ene rampzalige keer met de waters nood een ideale Prins geweest, die het Bergense Carnaval op hoog niveau heeft gebracht. De thans veertigjarige mr. Cornelis Becht is niet slechts een zoon van zijn stad, maar ook een ka rakteristieke kweek, niet minder dan zijn befaamde plaatsgenoot Anton van Duinkerken. Is deze een brouwers zoon, Kees Becht werd geboren en ge togen in eenzelfde atmosfeer: zijn vader was destillateur en limonade fabrikant, in welk beroep hij hem zou opvolgen. Geestrijk en mousserend, eigen schappen, die een Prins van jolijt behoeft om het driedaags festijn, dat hij leiden moet, opnieuw te doen sla gen. Nillus weet bij alles maat en do sering. Hij heeft de leut doen schui men in de harten der Bergenaren met Prins Nillus op het hoogtij van de leut. precies voor ieder het goede percen tage en de juiste druk. Hij heeft er een gemeenschapsfeest van gemaakt met een gans eigen stijl, dat in Ber gen nauwelijks nog critiek ontmoet, al leen maar sympathie. Hij is ook een mooie Prins om te zien, Nillus. Lang, slank en slender, met een smal, intelligent gezicht, dat in het dagelijks leven achter glinste rend brilleglas nog aan ernst en waar digheid wint, maar tijdens Carnaval volkomen van uitdrukking verandert, zonder de bril opeens jonger en joli ger, schoon zoals Uilenspiegel schoon was, met een opaal van licht, als het ware een aureool. Dan flatteert hem de Prinsenkroon, met zilveren sneeuwklokjes versierd, het scharla kenrood en gouden costuum, de lan ge witte kousen, de hoge witte laar zen: een Prins uit het sprookje. En dat is hij volop geweest, niet in de laat ste plaats voor de Bergense jeugd, maar ook voor de bejaarden èn voor de zieken. Want hen allen heeft hij nauwer dan ooit bij het Carnaval be trokken, dat hij beschouwt als een feest waarbij eenieder zoveel hij kan van zichzelf moet geven aan anderen. Een Sprookjesprins inderdaad, zoals wij ons hem herinneren van het Car naval der kinderen, hoe hij lenig als een kater en rap als een klassieke spring in 't veld omhoog klom tegen de pui van het oude stadhuis. Deze ondernemende fabrikant en pientere handelsman zag toen hij reeds drie en half jaar bij zijn vader werkzaam was, nog kans om in nau welijks twintig maanden tijds te Lei den doctoraal rechten te doen. In 1946 stichtte hij te Bergen op Zoom een eigen vruchtensappenbedrijf en legde de basis voor de concentratie in deze branche, welke in 1950 een feit zou worden. Het jaar daarop kwam te Bunnik een centrale fabriek tot stand, waarin een paar honderd kleine fabri kanten en limonade-handelaren sa menwerkten. Mr. C. Becht kreeg de leiding van de produktiemaatschappij „Frumosa", die o.a. Pepsi Cola en Sisi op haar naam heeft, en sinds 1956 woont hij dan ook niet meer in Ber gen maar in Zeist. Dit maakte het steeds moeilijker om zijn Prinselijke status, die door de langdurige voorbe reiding van het feest veel tijd in be slag neemt, te handhaven. En zo heeft de limonade het uiteindelijk van de leut gewonnen: Nillus leidt zijn laat ste Carnaval en abdiceert. Nillus mag troost putten uit het feit, dat hij zijn rijk tot in verre toekomst gevestigd heeft. Wanneer hij van avond de traditio nele „boerenmaal- tijd" presideert, ditmaal voor het eerst in de histo rische Markiezen hof, is ook het stadsbestuur van Bergen op Zoom onder de aanzitten- denr En als vorige malen wordt Minis ter Witte verwacht, die destijds als bur gemeester het ge maskerd straatcar naval, dat nu een maal het wezen lijke is van heel het feest, in ere herstelde. Een blijk van vertrouwen in het regime van Nillus, dat niet be schaamd is gewor den. Ook Anton van Duinkerken, de gro te kampioen van het Carnaval, neemt aan de maaltijd deel. Hij zal na mens Krabbegat, zoals het Bergen van Nillus heet, de scheidende Prins toespre ken. Advertentie (Van onze medische medewerker) keel bevinden zich ter weerszijden van de huig twee boonvormige orgaantjes, die vanwege hun vorm in onze taal de naam hebben gekregen van amandelen en in de volksmond wel man gelen worden genoemd, waar zij verder in het geheel niets mee ge meen hebben. Voorts bevindt zich tegen de achterwand van de neuskeelholte de zogenaamde 3e of neusamandel. Deze wordt aan het oog onttrokken door het achtereinde van het gehemelte en de huig. Met een keelspiegel kan de dokter er toch een blik op werpen. Zo'n keelspiegel- tje schijnt voor sommige mensen een afschrikwekkend voorwerp te zijn, vooral omdat de dokter het voor het gebruiken even door een spiritusvlam- metje haalt. Het keelspiegeltje is evenwel niet anders dan een klein, rond spiegeltje op een stokje of, om precies te zijn, een metalen staafje. Met dit spiegeltje, dat een schuine stand heeft, kan de onderzoeker om hoog (naar het achtereind van de neusholte) of omlaag (naar de stem spleet) kijken. Als het spiegeltje koud is zal het onmiddellijk beslaan zodra de adem er langs strijkt, zodat het niet meer spiegelt. Het is dus nood zakelijk dit te voorkomen en dat kan eenvoudig gebeuren door het spiegel tje heel even te verwarmen in een niet-roetende spiritusvlam. Op de rug van zijn hand (waar de huid zeer ge voelig is) controleert de dokter dan of het niet te warm is voor hij het in de keelholte brengt. Niet dat het de bedoeling is dat hij daarbinnen iets aanraakt, integendeel want dat zal als regel tot gevolg hebben dat de onder zochte gaat „kokhalzen". Als dit toch gebeurt zal het als regel niet de schuld zijn van de dokter maar een gevolg van het feit, dat sommige pa tiënten er zo tegen op zien zich aan dit eenvoudige onderzoekje te onder- Werpen. Zelfs het simpel stilhouden van de tong als de dokter met een spatel de tong wat omlaag duwt om er over heen achter in de keel te kun nen kijken schijnt wel eens een onmo gelijke opgave. De angst die hieraan ten grondslag ligt is wel te begrijpen, maar zeker een volwassene moet toch proberen zich niet redeloos in zijn angst te laten gaan, waardoor boven dien het onderzoek, waarvoor men toch de hulp van de medicus zoekt, wordt bemoeilijkt en onaangenamer wordt dan nodig is. Maar gelukkig la ten de meesten zich wel zonder tegen stribbelen in de keel kijken. ls volwassenen zich dit eenvoudi ge onderzoekje niet altijd zonder tegenstribbelen laten welgeval len, hoeveel te meer zullen wij dan bij kinderen moeilijkheden kunnen verwachten' en juist bij kinderen zal de dokter vaak in het keeltje moeten kyken. Hier is de voorbereiding door en ontstoken amandelen. Die hebben als regel geen positieve betekenis meer voor de gezondheid en kunnen zelfs nadelig zOn- Vroeger ging men hier alleen op af, waardoor de me ning kon ontstaan, dat de amandelen geen functie hadden en het dus maar het beste was ze liefst bij iedereen bij voorbaat te verwijderen om te voorkomen dat ze ooit ontstoken zou den raken. Deze opvatting is inmid dels weer verlaten. De beoordeling of deze ingreep nood- meien van de kwartjes, die de jeugd met ijver heeft gespaard om het festijn mogelijk te maken; onder hun leiding zijn ook de geheime en schriftelijke verkiezin gen gehouden van de Raad van Elf en van de hoge ambten van burgervader, adjudant en prins. Alle leef tijden tussen 6 en 13 jaar zijn in het carnavalscollege vertegenwoordigd, want het is samengesteld uit dépu- té's van alle klassen. Het enige ondemocratische ele ment in het Vlijmense jeugd-camavalsrijk is het ont breken van vrouwelijke raadsleden. De meisjes zijn nl. van het actief en passief kiesrecht uitgesloten, een vertrouwde situatie in de carnavalswereld, waaraan ook de jeugd niet zal tornen. de ouders en vooral door de moeder die immers meegaat belangrijk. Als moeder het kind vast vertelt, dat de dokter met zijn mooie witte jas met een klein, leuk spiegeltje in de mond wil kijken, zal een deel van de kin deren minder te kampen hebben met een onberedeneerde angst die het on derzoek bemoeilijkt en soms zelfs on mogelijk maakt. Maar houd een kind liefst niet voor de mal door t iets op de mouw te spelden. Een kind voelt meestal toch wel dat er iets aan de hand is en de ouders verliezen het vertrouwen van het kind als het be merkt te zijn bedrogen. Dit laatste woord klinkt overdreven maar een kind vat het zo op ook al is het te klein om het woord bedrog te ken nen. Nu nog iets over de amandelen. De 3 amandelen zijn een soort ymfkliertjes. Zij vormen een onderdeel van een ring van lymfweef- sel, die zich bevindt rond de neus keelholte. Dit lymfweefsel vormt een barrière die een deel van de schade lijke stoffen (inclusief bacteriën e.d.), die wij inademen of met het voedsel naar binnen krijgen, onschadelijk maakt. Volgende week zullen wij over deze afweer meer vertellen. De amandelen zijn een voorpost in de strijd tegen vreemde indringers. Het is dus een misvatting te denken dat zij eigenlijk geen taak hebben en al leen maar lastig zjjn. Tot deze ge dachten kan men gemakkelijk komen door alleen te letten op de gezwollen zakelijk is, vereist ervaring en voor al ook bekendheid met de patiënt. En wie zou hier meer de geschikte per soon zijn dan de huisarts? St. Naar aanleiding van de medische rubriek van vorige week, waarin onze medische medewerker er op wees, dat bittere aman delen een stof bevatten waaruit giftige cyaanverbindingen kunnen worden vrijge maakt, ontvingen wij de volgende brief van een lezer km?0*- gebeurde in de hongerwinter van hart thans overleden vriend van mij ,suikerwerkfabriekje, waarin ik art. f0 oken was tezamen met o.a. een *rt0" ee" advocaat. In dat fabriekje DeinstaaiW'nlelkpoeder en suiker „marse- mUn vril^rt Smaakt. Op zekere dag had ,!eil baaltje amandelen op de hieko^t .de zogenaamde bittere pitten bleken te zijn. Zonder dat zij enige malen werden afgekookt (zoals het eigen- lukt w pS'011 zy direc* in een molen m6t l0«rtr0^rt gWVanrtfuiker tot amandel pers gedraaid. En wij, die in geen jaren zulke heerlijke amandelpers hadden ee- proefd, sloegen aan het eten met het ee- volg dat wij stuk voor stuk doodziek wer den. Wij hadden het gevoel dat wij krank zinnig werden en de vloer leek onder ons weg te zakken. De bij ons werkende arts had het benul ons naar buiten te dirige ren en ons te adviseren de vinger in de keel te steken om braken op te wekken. De verdere dag en nacht hadden wij nog steeds het gevoel te zweven. En wat mij betreft: nog altijd heb ik afschrik van pruimepitten en bitterkoekjes." Tot zover de briefschrijver. Onze medi sche medewerker tekent hierbij aan, dat er wel heel wat van die heerlijke amande len gesnoept moet zijn en dat men er nog goed afgekomen is maar dat het tenslotte jammer is, hoewel begrijpelijk, dat de briefschrijver geen bitterkoekjes meer durft te eten. achter hen volgt een vrolijke ponny- wagen met de Raad van Elf. De eigen lijke optocht bestaat uit 24 groepen, die ieder een zelf gekozen onderwerp op eigen wijze uitbeelden. De jeugd is in deze volledig vrij geweest, maar haar fantasie is zo rijk gebleken, dat nagenoeg alle onderwerpen verschil lend zijn. De groepen, die zich hebben gevormd in de wijken, waar druk wordt gewerkt en gerepeteerd, beelden sprookjes uit zoals Assepoes, Hans en Grietje en Sneeuwwitje, of treden naar voren als „boerenharmonie", „Mexicanen" en „verhuizers" en als we goed zijn ingelicht zal zelfs aan jeugd-politiek worden gedaan; van één groep is althans bekend, dat ze het motto voert: „Wij vragen speelruimte". Tussen de wijkgroepen, die samen 350 kinderen tellen, trekken groepen van „ongeorganiseerden", uiteraard in car navaleske kledij, en groepen kleuters met balonnen. Vooral met het oog op deze kleuters, van wie de 4 km. lange route wel eens te zwaar zou kunnen blijken, wordt de optocht besloten met een ruime „bezemwagen". De prins en zijn gevolg zullen, zo als dat hoort, officieel worden ont vangen ten gemeentehuize, waar een (onschuldige) erewijn wordt aange boden. Ook maakt de prins zijn op wachting bij de pastoor. Na afloop van de optocht komt de grote prins carnaval in het patronaat de wisselbeker uitreiken, 's Avonds wordt in het patronaat een kinder cabaret gegeven, terwijl in het Lido- theater kinderfilms worden ver toond. Beide programma's worden dinsdagavond herhaald, zodat de jeugd geen van beide attracties hoeft te missen. Het feest, dat beide avon den tot tien uur duurt, wordt beslo ten met een tractatie. Het idee van dit kindercarnaval, dat zijn weerga nog moet vinden, is niet den hebben gevierd! De jeugd kwam aan dit carnaval echter nauwelijks te pas en liep min of meer in het feest van de groten verloren. Om daaraan een einde te maken en om de jeugd „op te leiden" in een waardige carna valsviering is het comité in actie ge komen. Een actie, waarvan het succes nu al vaststaat: in Vlijmen praat men n.l. niet over het carnaval, meer uit sluitend over het kindercarnaval. Kin deren en volwassenen hebben de han den vol gehad aan de voorbereidingen: het resultaat wordt door groot en klein met hetzelfde ongeduld verbeid. Nog geen 24 uur, nadat de gezag' voerder van het Italiaanse schip Tosca' na, kapitein Glaeomo Casareto, in de haven van Venetië tientallen van hen ten afscheid de ha d had gedrukt zijn vrijdagmiddag de 519 repatrianten, die donderdagochtend in Venetië uit Soera- ba,ja waren aangekomen, per trein in Nederland gearriveerd. Om ongeveer twee uur vrijdagmiddag passeerde de uit veertien wagons bestaande en ruim 400 meter lange extra trein de Neder iandse grens bij Roermond, waarna de laatste kilometers van de lange reis van Java voor velen van hen de eer ste op Nederlands grondgebied met als voorlopig einddoel de legerplaats Budel begonnen. De gevoelens, waarmede deze nieuwe groep Indische Nederlanders d™ Nederlandse grens overgingen, liepen zo mogelijk nog meer uiteen dan bij de eerdere transporten het ge val is geweest. Gelaten ondergingen de ruim 200 bejaarden, losgerukt uit hun vertrouwde omgeving, van hun tehuizen in Semarang en Soerabaja, de plotselinge overgang, die hun le vensavond zo wreed heeft gestoord. Waar mogelijk ondergebracht in de drie slaapwagons, in de eerste plaats bestemd voor ie gebrekkigen onder hen, ontbrak hun de lust en de kracht met belangstelling hun nieuwe vader land te begroeten. Zoals zij ook gelaten de lange zeereis hadden ondergaan, on dergingen zij deze treinreis. Zorgzame helpsters van het Rode Kruis-team uit Haarlem hielpen hen de schommelende trein door te lopen naar de restauratie wagons, waar in een verbazingwekkend tempo goedbereide maaltijden werden opgediend, of zagen er op toe dat zij in hun coupé wat konden eten, als zelfs de korte wandeling door de trein hun te veel moeite kostte. Maar het liefst lagen deze gebrekkige oudjes er zijn zeven blinden onder hen op hun bed in de coupé's, waar een oude wek ker op een tafeltje of een ander dier baar bezit het enige in hun omgeving was, dat hen aan het zo wreed onder broken bestaan in hun geboorteland herinnerde. In schrille tegenstelling tot het stille leed van déze bejaarden, van wie de oudste 93 jaar telt, stonden de reacties van de 114 kinderen, die ogen te kort kwamen om al het vreem de om hen heen in zich op te nemen en die als ze maar even de kans kre gen, de ramen open deden, om beter naar buitei te kunnen kijken. Naast de geestdrift van hen was er de afwachtende houding van de oude ren, die voor een groot deel in Indone sië al van sociale bijstand van de Ne derlandse regering afhankelijk waren, en die thans het moment zagen nade ren, waarop een nieuwe periode in hun leven zal beginnen. Er waren onder hen die vol goede moed waren, zoals de le venskrachtige 66-jarige man, die zijn "ppenfarm bij Malang in Oost-Java verloren had zien gaan en nu een baan tje hoopt te vinden als nachtportier; of de vader van een gezin van zeven kinderen, die in Soijrabaja bij een scheepvaartkantoor had gewerkt en nu hoopt in Rotterdam te kunnen gaan wo nen, om in een nieuwe omgeving zijn arbeid voort te zetten. Maar hoe uiteenlopend de verwach tingen voor de toekomst ook waren, eensgezind bijna was de mening over de reis, die ze met de Toscana hadden gemaakt. Dat de verstandhouding aan boord goed is geweest, blijkt voldoende uit het feit, dat de repatrianten kort voor de aankomst in Venetië een avond hadden georganiseerd, waarop niet al leen voor kapitein Casareta dansen van Java werden opgevoerd en werd gezon gen, maar ook uit de bescheiden bagage een prachtige sarong voor hem te voor schijn kwam. De gezagvoerder zelf was niet min der tevreden over de reis. Hij vertelde na aankomst in Venetië, dat de op dracht om Soerabaja aan te doen „om een paar Nederlanders te halen" hem enkele dagen na het vertrek uit Austra lië op weg naar Europa had bereikt en dat hij „zelden zo vriendelijke passa giers" aan boord had gehad. Hoewel de Italiaanse arts aan boord van de Toscana vertelde, dat het een kwestie van geluk is geweest, dat alle oudjes de zeereis van vier weken van Soerabaja naar Venetië goed hadden volbracht, bleek de gezondheidstoestand bij onderzoek door de twee Nederland se artsen van het Rode Kruis-team niet alarmerend te zijn. Ook de gezond heidstoestand van de overige repatrian ten, waarover tijdens de reis onrustba rende berichten in Den Haag waren ontvangen, en die tot uitgebreide medi sche voorzorgsmaatregelen hadden ge leid, is bijzonder meegevallen. Daar door kon een extra trein, die aanvanke lijk was bestemd om ernstige zieken van Weert over te brengen naar extra in richtingen in Arnhem, vervallen. Alle repatrianten, met uitzondering van een 25-tal, die voorlopig zijn over gebracht naar een „anatorium in Zeve naar, hebben een tijdelijk onderdak ge vonden in de legerplaats Budel. In de komende vier weken worden in Nederland met Nederlandse en buiten landse schepen bijna 3000 repatrianten verwacht. Zo zullen de komende dagen de Oranje en de Zuiderkruis met ieder 800 passagiers uit Indonesië in Amster dam aankomen, de volgende week een Italiaans schip met 150 evacue's in Rotterdam en aan het einde van deze en begin volgende maand drie. even eens Italiaanse schepen in Genua met ruim 1150 repatrianten. Toen ik korte tijd gele- Sden, op vriendelijke uitno diging van de carnavals vereniging „De Marotte' aan een carnavalszitting in Sittard deelnam gebeur de het ineens dat ik met een kleurige muts scheef op het hoofd zat te deinen. Nu dein ik nooit, noch zet ik ooit een hoofddeksel op. Ik heb zelfs principiële bezwaren tegen dit soort dingen. In Sittard deed ik het spontaan en voor ik er erg in had. En ik heb dan ook een ogenblik verbaasd naar mezelf zitten kijken. Niet lang, want ik was al gauw weer aan mezelf gewend. U vraagt naar een verklaring van dit alles. Nu die kan ik U onmogelijk geven. Ik kan U slechts verwijzen naar Het Carnaval. Wat is dan dat Carnaval? Tja, ziet U eens Moet ik het verdedigen? Neen, dat heeft Anton van Duinkerken destijds eens en voor altijd gedaan. Moet ik het verklaren? Neen, men verklaart ook niet de bloeiende'boomgaard in de lente. Wel, ik kan dus gewoon vertellen. Het Carnaval in Sittard is erg ple zierig. Er gebeurt van alles. Eentje van de „Wieze Raod" van de „Ma rotte" vertelde mij, dat tijdens het Carnaval alle rangen en standen weg vallen. En dat is dan vanzelfsprekend genoeg om opzienbarend te zijn. Maar het is werkelijk waar. Dat heb ik zelf gezien. Heb ik soms burgemfeester Coenders van Sittard, ongetwijfeld een van de meest levensblije burgervaders van Nederland, niet zelf zien méé- deinen? Nou dan. Voor de rest zijn er in Sittard de „Auw Wieven". Dat zijn jongedames, die één keer in het jaar lelijk willen zijn en die dus dienovereenkomstige maskers opzetten. Zij slaan U met varkensblazen op het hoofd en zeggen U, toppunt van alles, de waarheid. Als U daar niet tegen kunt bent U niet geschikt voor het Carnaval en dus niet voor het normale leven. Begrijpt U het allemaal niet? Nou ja, ga morgen eens kijken in Sittard. En is dat niet voldoende, ga dan eens rustig zitten en tel eens op de vingers van één hand na, die verschijnselen des levens die U wél en waarachtig helemaal begrijpt. Wedden dat U zo met een scheve muts op zit? alleen bij de jeugd, maar ook bij de volwassenen enorm ingeslagen. Vlijmen heeft een oer-oude carnavalstraditie, met een heel eigen karakter. Het be staat n.l. niet in luidruchtige hospar- tijen zonder meer, maar in het optre den van wijkgroepen in de diverse zalen. De groepen trekken van café naar café, en geven overal hun vaak dorp-politieke nummer weg; de beste gioepen krijgen de prijzen, die door de zakenlui beschikbaar zijn ge steld. Dit gebeurt al sinds mensenheu genis en met groot enthousiasme; dat blijkt wel uit het feit, dat sommige Vlijmenaren al hun diamanten optre- Z. K. H. Prins Leut 1 van Vlijmen, een democratisch vorst, helpt zijn onderdanen bij het aantuigen. Mgr. H. Tillemans, apostolisch vicaris van Merauke op Nederlands Nieuw-Gui nea is vandaag na een verblijf van ruim zes maanden weer naar zijn missie te ruggekeerd. Mgr. Tillemans' bezoek aan Nederland stond in het teken van zijn actie om te komen tot een adoptie op grote schaal van de voorlopers der missie, die zich op vooruitgeschoven posten in het binnen land van Nieuw-Guinea gaan vestigen. Deze moderne methode van missioneren kost ontzaglijk veel geld en de missie heeft behoefte aan enkele honderden van deze voorlopers. In de namiddag van donderdag j.l. bracht mgr. Tillemans een afscheidsbe zoek aan het hoofdbestuur van de katho lieke bond van overheidspersoneel te Den Haag, welke organisatie mgr. Tillemans in de gelegenheid had gesteld zijn actie tijdens het bondscongres van oktober 195? in het openbaar ter sprake te bren gen, bij welke gelegenheid tal van pu blicaties in de Nederlandse dagbladpers verschenen, die ertoe hebben bijgedragen dat de idee van de actie in brede krin gen weerklank kon vinden. Mgr. Tillemans is bepaald niet onte vreden over de resultaten van de voor lopersactie. Er is nog wel geen sprake van een massale deelneming, maar in verscheidene parochies is men er tot adoptie overgegaan. De kring Nijmegen van de K.V.P. heeft een dorp geadop teerd, verscheidene particulieren en en kele organisaties hebben de adoptie toe gezegd of in overweging. Uitermate verrast was mgr. Tillemans toen de voorzitter van de KABO, de heer Weijters, mededeelde, dat. de actie binnen de KABO volledig geslaagd mocht worden genoemd en dat de gezamelijke afdelingen een bedrag van ruim tweedui zend gulden als adoptiegeld over het jaar 1957 hadden bijeengebracht. Vrijdag hebben kolenhouwers van d» staatsmijn Emma te Heerlen het hon derdmiljoenste ton kolen naar boven gestuurd. Voor de produktie van deze hoeveelheid heeft de mijn een halve eeuw nodig gehad. Zo lang geleden im mers ging op de Heisterberg te Hoens- broek de eerste spade in de grond voor de aanleg van de staatsmijn. De eerste Emma-kolen kwamen in 1911 aan de oppervlakte. De jaarproduktie bedroeg toen nog maar 591 ton. In 1938 bereik te de staatsmijn Emma haar hoogste vooroorlogse produktie nl. 3.320.000 ton. De hoogste naoorlogse produktie werd bereikt in 1956, deze bedroeg toen 3.869.000 ton.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 5