KLEREN voor de VROUW met een baan K F'* E RAI Te sterke groei van het B.L.O. I Mgr. dr. L. J. Kerkhofs, bisschop van Luik, tachtig jaar Van horen en zien gesproken Vier modellen voor de werkende vrouw - w TliilB Franse vrouwen kennen het geheim om volstrekt kreuklooste zitten „Carnaval" in de Sovjet-Unie Hoofdinspecteur waarschuwt Eredoctor van Helsinki N Pedagogisch examen Belgische studenten WÊL Rotterdam paraat bij evt. atoomexplosie Dr. J. W. Pette ZATERDAG 15 FEBRUARI 1958 PAGINA 8 auto waarover U denkt staat op de In één nacht Uw handen gaaf en zacht AM STE R DAM 13-23 Februari Ik ben gebrand op lilliKllitlW - B.B. organiseert studie bijeenkomst Overeenkomst over Neder landse militairen in Duitsland Nieuwe groep Duitse geleerden uit Rusland teruggekeerd Sppeim plichten\n°^r^Zohr°Z\alS T .V.-piraten T.V. en uitgaan T.V. en film Pleidooi voor een non Examens Advertentie oningin Elizabeth van Enge land, die een plaats inneemt op de lijst der tien best ge klede vrouwen ter wereld, is druk bezig met het uitzoeken en bestel len van de kleren, die ze eind maart zal dragen bij haar bezoek aan ons land. Het zou als een onbeleefdheid gelden tegenover het ontvangende land als niet alles gloednieuw was en nog nimmer eerder vertoond en dus moet ze over twee complete nieuwe garderobes beschikken, een voor als de natuur, wat soms ge beurt, ons de volgende maand ver went met glanzende voorjaarsdagen en één voor de sombere buien met regenflarden en hagel, die maart óók eigen zijn. De eer van de Engelse mode is gemoeid met wat de vorstin draagt ochtend naar kantoor of zaak trek ken. Zij zijn uitstekend in een rok en blouse of jumper en blouse en al die mogelijkheden, die, naar Ameri kaans voorbeeld, de „separates" bie den, aan wie de fraicheur en de rankheid heeft van de jeugd. Als aardige bijzonderheid was in deze collectie bij een korenblauwe, even ballonnende rok, een bijpassend beu geltasje van de rokstof, dat met een clip in de rokband kon worden ge stoken. Het was echter vooral de bedoe ling van deze collectie om modieuze mogelijkheden te openen voor de ge vestigde werkende vrouw, die haar huishouden heeft, haar beroepswerk en haar sociale verplichtingen. Die 's ochtends gehaast ontbijt in een halflange wollen housecoat, terwijl maar naar men zegt, zullen dat niet de al te geavanceerde lijnen zijn, ook niet het trapezium-silhouet van Diors opvolger, en geen al te korte rokken zoals de Parijse en ook de Londense couturiers die nu weer willen forceren. Wat de rok betreft, die zal bij de koninklijke toiletten niet te nauw en niet te kort zijn, want er is op de eerste plaats aan gedacht, dat de vorstin elegant in en uit haar wagen kan stappen. Daarin komen de kleren van een vorstin, die een representatieve reis maakt, overeen met die van iedere buitenshuis werkende vrouw, name lijk, dat de elegantie het gebruïk- zame niet in de weg moet staan. De heel nauw toelopende rok, die het lopen moeilijk maakt en waar de mannequins nog net mee overweg kunnen, is niets voor iemand, die ambulant moet zijn. Toch waren die van de partij op een show deze week gehouden m Carlton, Amsterdam, van een collectie kleren, speciaal ontworpen voor de werkende vrouw. Het Internationaal Wolsecretariaat was de initiatiefnemer. Dat instituut wil de wollen stoffen, gemaakt in het zuiden van ons land, nu en dan weer eens onder de aandacht bren gen en had mevrouw Oeke Wieringa die twee jaar geleden een uitste kende collectie ontwierp voor de aanstaande moeder gevraagd dit maal eens suggesties te geven voor de vrouw met een baan, die in haar werk representatief moet zijn. Inderdaad zijn daarvoor op de eerste plaats mooie materialen nodig, stoffen, die zichzelf blijven, die niet kreukelen, die rustig van dessin zijn en niet te voyant van kleur. De echte wol van het schaap, al of niet bijgemengd met wat kunstvezel, blijft daarvoor het dierbaarste mate riaal in ons weifelachtig klimaat met acht maanden van het jaar „tussen seizoen". Alle tweedelige wollen pakken-met-mogelijkheden, daarvan gemaakt, zullen de vrouw, die om half negen van huis gaat en om zes uur thuiskomt, altijd bekoren. Maar de al te grote opzettelijkheid, waar de mode van nu zo aan lijdt, moet niet tussen haar en de kleren, die men haar toedenkt, gaan staan. En dat was in deze, meer cerebraal ge construeerde dan spontaan naar de realiteit ontworpen collectie nog al eens het geval. Er waren te veel vreemde gewaden, die de natuurlijke appreciatie in een werk-omgeving geweld aandoen. En de vrouw, die zich dagelijks in een zakelijke sfeer bevindt, moet in haar uiterlijk juist een rustpunt zijn. zijn twee soorten „werkende vrouwen". En al gaat deze be naming mank, iedereen weet nu wel dat, met alle respect voor het werk van alle huisvrouwen thuis, hier mee de vrouw, die buitenshuis haar werk heeft, wordt bedoeld. De eer ste soort, die in de meerderheid is, zijn de jonge werkende vrouwen, die in de jaren tussen school en huwe lijk, met een hoofddoekje om en een Roodkapje-mandje aan de arm, elke Advertentie JLj In het sportstadion „Lenin" te Mos kou is gisteravond het eerste Russi sche wintercarnaval sedert 1917 ge opend. Duizenden sloegen onder meer motorwijdstrijden op ijs, een sport waarin de Russen zeer bedreven zijn, gade. Ook kon men weer troika's, de door drie paarden getrokken Russische sleden, zien. Door luidsprekers in de buurt van het stadion klonken o.a. de woorden: ,,Weest vrolijk, burgers. Weg met de genen die niet lachen". In kraampjes, m de traditionele landelijke stijl ver sierd, kon men dranken en versnape ringen kopen. Clowns, in traditionele Russische dorpskostuums, liepen op stelten over de sneeuw. Het vroor twaalf graden. Het carnaval zal tot 23 iebruari duren. Er is onlangs in de bladen gesproken over eventuele her leving van andere feestelijkheden, maar deze zouden worden losgemaakt van een „giftige religieuze sfeer", aldus meldt Reuter. In 1958 zullen wederom twee vakan tiecursussen voor Belgische docenten georganiseerd worden de eerste van 7 t.m. 22 juli vooi leraren bij het middel baar onderwijs, de tweede, van 25 juli t.m. 9 augustus, voor onderwijzers. De cursussen zullen onder leiding staan van resp. prof. dr. P. Minderaa, hoogleraar aan de Rijksuniversiteit te Leiden en prof. dr. L. J. Rogier, hoogleraar aan de r.'.i.-universiteit te Nijmegen. De cur- sussuen zullen worder gehouden in de Agnietenkapel, O.Z. Voorburgwal 231. te Amsterdam. ze ronddraaft om alles te ordenen en die even later van huis gaat in een wollen complet voor kantoor met transformatiemogelijkheden voor het etentje na het werk. Die trans formatie is in de realiteit echter meestal een utopie, want als je een dag „woont" in een jurk kreukelt die toch. Op een mannequin, die er vijf minuten in loopt, is een donker blauwe wollen rok het loshangend pand van achteren, dat overdag naar binnen wordt getrokken en 's avonds te voorschijn gehaald om het geheel zwier te geven, heel leuk bedacht. Maar komt zo'n lap er kreukloos uit na een dag zitten en opstaan en zitten?? en meer uitvoerbare trouvaille is de grijze hemdjapon in het goede couture-genre, met gro te wit piqué kraag en driekwart mouw. Kraag en mouwen zijn af neembaar en dan blijft er een ele gante japon over voor het cocktail- uur. Die ook nog met een onzicht baar binn&nbandje laag op de heup is in te trekken tot blouson. Dat zijn de fijne kneepjes van het vak, en in ieder geval is het feit zeer toe te juichendat de aandacht eens wordt gericht op modieuze aan vaardbare kleren voor de vrouw, die buitenshuis in een zakelijke sfeer verkeert. Die, zonder haar uiterlijk te chargeren, plezierig moet zijn om naar te kijken en door haar allure, haar werkkring of beroep op goede wijze representeert. Ze zal dat voor al moeten bereiken door gesoigneer de verfijnde eenvoud. Zoals bijvoor beeld de rok met lange split achter waaronder een los schuin pand, dat alle onheilen aan te richten door het fietszadel voorkomt. Men kan de fiets nu eenmaal niet uitschakelen in een land, waar de levensstandaard niet zo hoog is, dat elke vróuw met een baan ook haar eigen Dafje heeft. Wij waren het in deze collectie niet eens met de korte jakken der deux-pièces, die voor de vrouw met een niet heel slank middel weinig flatteus zijn. Constance Wibaut in haar boekje Mode en Stijl" spreekt kernachtig en zonder enig eufemisme van hei „middelbare vet". Het is niet erg elegant, maar het is nu een maal niet anders! En wie er last van heeft dankt de hemel voor de lange losse lijn, die juist zo mild is. Wat dat betreft heeft de hemdjurk, of men er voorstander van is of niet, haar kwaliteiten. En ook haar eigen esthetiek als men die ziet dra gen met alle gratie en allure van de Parijse secretaresse of ambtenaresse. Die Franse vrouwen schijnen boven dien het geheim te kennen om vol strekt kreukloos te zitten. Frankrijk heeft veel meer werkende vrouwen dan Nederland, er is op dat gebied dus ook meer kleed-cultuur dan bij ons. Het is verheugend, dat er in ons land nu tenminste ook een po ging is gedaan in die richting. A. Bgl. Op de vrijdag te Utrecht gehouden inspectievergadermg 1.0. in het district Utrecht hield de heer N. G. Vlietstra, hoofdinspecteur van het b.l.o., een in leiding over „De plaats en de functie van het buitengewoon onderwijs naast het basis- en voortgezet onderwijs". Spreker ving aan met erop te wijzen, dat het b.l.o., dat aanvankelijk een bescheiden hoekje van het onderwijs uit maakte, in de loop der jaren een enor me ontwikkeling heeft doorgemaakt. Zulks blijkt o.a. uit het feit, dat er op het ogenblik niet minder dan 50.000 kin deren in de apartheid worden opgevoed, waarvoor 450 scholen met 3000 leer krachten nodig zijn. Hieronder bevinden zich veel kinderen die niet debiel zijn, doch die op school vertraging hebben ondervonden door ontwikkelingsstoornis sen, welke merendeels door hun omge ving zijn veroorzaakt. Dit zijn de pseu- do-debielen, die het later in de maat schappij soms verder brengen dan de gemakkelijk lerende kinderen. De heer Vlietstra waarschuwde erte gen dit type van leerlingen onder ste brengen bij het buitengewoon onderwijs. Het is een ernstige fout, aldus spr., dat men jarenlang het pseudo-debiele kind heeft gezet in een milieu waar het niet hoorde te zijn tot schade van zijn per soonlijkheid. Wij moeten deze grensge vallen waar het onderwijsbestel geen raad mee weet, niet uitdrijven, maar bepaalde gunstige omstandigheden scheppen om hun tekort weg te werken. De heer Vlietstra verklaarde zich voor stander van een wijziging van de on derwijswet, opdat deze een differentia tie mogelijk zal maken in het basis- en voortgezet onderwijs, die klassikaal en Advertentie individueel onderricht in hetzelfde pro gramma verwezenlijkt. Het gedeelte der leerlingen, dat deelneemt aan buitenge woon onderwijs moet volgens spr. zo laag mogelijk worden gehouden. De scheidslijn tussen het buitengewo ne en het gewone onderwijs zal steeds flexibel moeten zijn. Deze scheidslijn zal zo moeten worden gelegd, dat het gewone onderwijs zo groot en het buiten gewone zo klein mogelijk blijft. Er moet tegen gewaakt worden dat de scholen voor leerlingen met leer- en opvoe dingsmoeilijkheden uitgroeien tot mon- sterscholen, besloot spr. Aan het begin van de vergadering had de commissaris der koningin, mr. C. T. E. Graaf van Lynden van Sanden- burg, een kort woord gesproken waarin hij wees op het belang van het lager onderwijs ter voorbereiding op het vak onderwijs. Het kader van de eenendertig mobie le colonnes der Bescherming Bevolking in ons land zal, in opdracht van minis ter Struycken, van 15 tot 19 april in Rotterdam oefeningen houden. Men wil trachten de gevolgen van een eventuele atoomaanval op de Maasstad te bereke nen en dienovereenkomstig maatrege len beramen. Later in het jaar zullen de officieren van de mobiele colonnes nogmaals een oefenactie houden, dit maal in Amsterdam dat volgens het ministeriële olan „slechts" een conven tioneel bombardement zal hebben te doorstaan. Het hoofd van de kring Rot terdam, die ook de gemeenten Schie dam en Vlaardingen omvat, de heer A. L. Nouwens, heeft, vooruitlopend op deze oefeningen, een studie gemaakt van de con oquenties die een explosie van een A-bom voor Rotterdam zal heb ben. Woensdag 19 februari is er in de Flevozaal van het Twaalf Provinciën- huis een oijeenkomst waar diverse sprekers referaten zullen wijden aan een aantal aspecten van een atoom bomaanval op de Maasstad, tezamen vormende de applicatorische studie „Ca lamiteit". Deze studie is geen operatie plan van hoe te handelen ingeval van een overval, maar enkel een welgefun- deerde basis om tot een dergelijk plan te komen. Uit geheel het land verwacht men voor deze bijeenkomst grote be langstelling. De heer Nouwens deelde op een persconferentie mee, dat, hoe efficiënt de tegenactie van de dienst Be scherming Bevolking ook mocht zijn, Rotterdam bij een ontploffing van een atoombom zeker een verlies zou lijden van 35.000 doden en ruim 60.000 gewon den, en dat terwijl de brandweer toch over een groot bassin als de Maasha ven beschikt. Doch zonder plan de cam pagne om doeltreffend de helpende hand te bieden zou de ellende nog veel groter zijn. De minister van buitenlandse zaken heeft de Eerste en Tweede Kamer ge vraagd of deze al of niet hun uitdrukke lijke goedkeuring menen te moeten ge ven aan een overeenkomst tussen Ne derland en Engeland over de legering van Nederlandse militairen in Duits land, die 7 juni voor onbepaalde tijd is verlengd. Deze overeenkomst steunt op een in 1952 te Bonn tussen de weste lijke grote drie gesloten verdrag inzake de legering van buitenlandse troepen in Duitsland en komt daarop neer, dat Ne derland deze kwesties regelt via Enge land (één van de drie verdragspart ners), na overleg met de Duitse Bonds republiek. De regeling voor Nederland is vorig jaar voor onbepaalde tijd ver lengd, omdat de verdragen van Bonn nog niet door andere zijn vervangen. Gisteren is een nieuwe groep Duit se geleerden en technici met hun gezin nen uit de Sovjet-Unie in West-Duits- land aangekomen, aldus bericht AFP. De groep omvat 24 personen. J. W. Pette speelt Cho- 1 pin en vergeet de wereld. De wereld van de zuivel althans. Wat is dit voor dwaas heid, zult ge zeggen. Is er een rechtstreeks verband tussen Friedrich Chopin en yoghurt? Nee. Dat de hoofddirecteur van het Nederlands Zuivel Instituut te Ede in zijn vrije uren zich vermeit met de speelse Chopin komt nochtans de bacteriologie en de zuivelbereiding ten goede, want het geeft dr. Pette de elas ticiteit, die hij nodig heeft voor zijn internationaal wetenschap pelijk werk. Soms kunt ge hem, camera over de schouder, ontmoeten in de prachtige natuur van zijn woonplaats Bennekom. Het is echter heel goed mogelijk, dat hij een dag later in Berlijn of in Kiel, in Stockholm of in Hel sinki een voordracht houdt voor de op zijn initiatief gestichte International Cercle of Re- searchworkers in Dairying, een club van directeuren van zuivel- instituten in elf Westerse lan den. Dr. J. IV. Pette is een figuur, een persoonlijkheid. Dat weet ge als ge verder nog helemaal mets van hem weet en hij u 1-ifSZ1 j,no?, Tnaar op charmante wijze heeft verwelkomd in zijn voorname werkkamer op „het en de^aüweUiks^hlr.rusti'^e man' ieu9<Hg ondanks zijn grijzende haren ttel Z"fXokvooraZ rjK zijn gezicht. Een mam die belang- miiver menseliike vlak n™ dlngen, die vet buiten zijn specialiteit in het nomoenJhat) aeven Daarom h™ oet lk buiten mijn werk tijd aan de ïnld van de ^oTertcommTssie^ Ct°^r "F™ Bejaardencentrum de Spaarbank hier op het dorp." et Gelde™ Orkest en bestuurslid van Gemoedelijke functies voor een man van brede internationale reputatie i der zeer. zeer weinige bacteriologen, die als adviseren. Het is n.l. de gekke gewoonte in die landen, zich door buitenlanders te laten adviseren omtrent de benoeming van professoren. Door zijn talrijke internationale contacten had dr. Pette ondervonden, dat er op congressen zeer veel gekeuveld en zeer weinig gedaan wordt. Daarom kwam hij op het denkbeeld, de leiders van zuivelinstituten in de Westerse landen eens per jaar in een soort club conferentie bij elkaar te trommelen. „Met de leiders schiet je op. Je komt direct tot the point. Je kunt afspreken, dat we samen dit en dat zullen gaan onderzoeken en dit en dat zullen gaan doen. Je wordt het eens over doel en werkwijze. De praktijk ligt in elk land tóch anders." Aan dr. Pette is het ook te danken, dat de verschillende zuivelinstituten jonge medewerkers uitwisselen mdar ook werkprogramma's, zodat men op vlotte manier eikaars gemeenschap pelijke belangen leert kennen. En nu is dr. Pette benoemd tot eredoctor van Helsinki. De promotie geschiedt 29 mei. De benoeming geschiedde op grond van wetenschappelijke verdiensten op het gebied van biochemie en bacteriologie. De stichting van het Nederlands Zuivel Instituut, waarvan dr. Pette de grote stuwkracht is geweest, staat in de benoeming vermeld als mede motief voor het verlenen van het eredoctoraat, en wel pluim voor Zuivelland omdat dit insti tuut een internationaal wetenschappelijk belang vertegenwoordigt. Een ander motief tot de benoeming lag in het prachtige resultaat, dat dr. Pette door zijn internationale contacten voor de wetenschap heeft bereikt. De nieuwe eredoctor, die op 20 november 1904 te Wormerveer werd geboren, stamt uit de school van prof. Kluiver te Delft, een begrip in de wereld van de bacteriologie. Aanvankelijk was dr. Pette, die in 1932 te Leiden promoveerde, chemicus. Doordat de technische bacteriologie zo weinig allround deskundigen oplevert de meesten „nemen" het als bijvak heeft hij zich daarop juist gespecialiseerd. In Ede houdt dr Pette zich voornamelijk bezig met onderzoekingen op het gebied van boter ar oma gistingen m kaas en kuilvoer en met het yoghurtprobleem. Maar daarover een volgende keer, zou Oubol zeggen. Vier modellen voor de werkende vrouw, ontworpen aoor ueke Wieringa. De japon geheel rechts is van fijne paarse wollen jersey in een kwaliteit, die de jurk, na klein opgerold te zijn meegenomen in de tas, kreukeloos te voorschijn brengt. De tweede japon van links heeft een boothals, die voor de daguren kan worden dichtgeknoopt en losknoopbare zijnaden, waaruit voor de sier flappen ontspringen. De radioverslaggever Herman Felderhof viert op zaterdag 1 maart zijn zilveren omroepjubileum. Van zijn 25 „radiojaren" heeft de jubilaris er on geveer zeven in vaste dienst bij ae NCRV doorgebracht. Zonder uiterlijk vertoon viert van daag mgr. dr. L. J. Kerkhofs, bisschop van Luik, zijn tachtigste verjaardag. Ondanks deze hoge leeftijd is de grij ze bisschop van Luik nog bijzonder vi taal en nog steeds in staat het bisdom Luik te besturen. Mgr. Kerkhofs staat reeds eenendertig jaar aan het hoofd van dit Belgische diocees. 18 juli 1927 volgde hij wijlen mgr. M. H. Rutten als bisschop van Luik op. De drieeen- dertigste verjaardag van de consecra tie van mgr. Kerkhofs is dinsdag m het bisdom Luik herdacht. De jarige bisschop, de tigste bisschop van Luik ,sulj® op richting van dit bisdom,. if- van geboorte. 15 februari 1878 we: in het Belgisch-Limburgse dorpje Val Meer (een plaatsje evien over_de Ne derlandse grens geving Van Tongeren gelegen) geboren. Op uitzon derlijk jeugdige leeftpd werd mgr. Kerkhofs (hu^stoen 22 jaar oud) op 22 september 1900 te Luik priester gewijd. Na zijn priesterwijding studeerde hij wijsbegeerte en theologie te Rome. In beide, wetenschappen behaalde hij de graad van doctor. Kenmerkend voor het teven van deze priester is zijn grote de- V0 ^„r-Iv, -Jze Lieve Vrouw, zijn ge- K°e±1ilkheld e" beminnelijkheid. Eigenschappen, die mgr. Kerkhofs ge meen heeft met de oud-bisschop van Het volgende verhaal zou een tip kunnen zijn voor de in woners van Den Helder, die er zich terecht over beklagen, dat bn hen TV-ontvangst, waar vandaan de uitzendingen ook komen, practisch onmogelijk is. Dat was ook hit geval met een gedeelte van de Franse Ri- vièra. Weliswaar had men in 1956 op de Pic de l'Ours een hulpzender gebouwd, maar grote gebieden om Nice en Menton bijv. konden geen en kel programma ontvangen. De Franse TV beloofde verbete ringen. En inmiddels kon een groot deel van de achtergestel de gebieden de Italiaanse TV ontvangen. Een en ander be viel vooral de apparatenhan- del niet. Men stak de hoofden bijeen en bedacht een plan Toen er geld nodig was zorg en 3 de handel snel dat ook dat bijeen kwam. En men richtte .elf een hulpzender in. De be woners van Nice en Menton waren enthousiast en kochten veel toestellen. Maar de R.T.F. dacht er anders over er verbood de clandestiene uit zendingen. Na heel veel over en weer gepraat zal de hulp zender nu ve dwijnen. Om ver vangen te worden door een echte zender. Nou daar was het net om begonnen. In Kopenhagen was de zon dagavond altijd een vrolijke avond, men ging naar schouw burg, bioscoop of restaurant of naar het beroemde Tivoli. Maai de laatste tijd is het er stil en doods. De mensen gaan op zondagavond niet meer uit, zij zitten bij de TV, waar een quiz-programma vertoond wordt Het is nu dus Denemarken, dat in de ban van de quiz leeft. De prijzen zijn niet eens uitzonderlijk hoog. althans voor bet buitenland, maar er kun nen toch altijd nog tienduizend kron m gewonnen worden. Er zijn natuurlijk heel wal klachten over deze aangelegen heid losgekomen. Het eerst van de kerken, die de TV- maatschappij verzochten de quiz vroeger of later te stel len. Men weigerde. Toen gin gen de theater-directeuren in het r'fensief. Zij verboden hun medewerkers aan de quiz mee te doen. De directeur van twee grote schouwburgen met vaste gezelschappen liet al zijn ar tiesten een verklaring tekenen dat zij nooit voor de TV zul len optreden. Sommige thea ters voerden een extra matinee in en lieten de avondvoorstel lingen vervallen. Bioscopen gin gen over tot de aanschaf van grootbeeldapparaten, die in de hal de bezoekers gelegenheid geven de quiz te volgen. Eerst na afloop van de TV-uitzending beginnen dan de voorstellingen. Maar het haalt allemaal niet veel uit want de mensen drom men samen voor de toestellen en komen de deur niet meer uit. Het merkwaardige is nu dat de quiz-rage in andere landen aan het luwen is. Met name in Amerika zijn de roemruchte programma's als „De 64000 dol lar vraag" uit de publieke gra tie. De lippenstiften-firma Rev Ion, die deze dure stunt finan cierde, voelt er erg veel voor om er mee te stoppen. In En geland heeft men twee eer tijds zeer populaire quiz-pro gramma's al opgeheven en ook uit Italië hoort men geen wil de verhalen meer. Het schijn! dat ieder land even ip een wil de roes komt, maar' na een tijdje gaat het weer over. Ge lukkig. Vjjf van de belangrijksti bedrijven in Engeland, die lilms maken verhuren of im porteren, hebben besloten gezamenlijk op te treden tegen de televisie, die hun liet brood uit de mond neemt Zij zullen geen enkele film meer voor de televisie-verto ling vrijgeven, zij zullen alle middelen toepassen om de TV te bestrijden. Dt B.B.C. is voorlopig gedekt door de aan koop van de 200 R.K.O. films, maar de commerciële TV staat er slechter voor. Want zonder film sebiint men niet te kunnen. In Duitsland, waar de bio scopen ook beginnen te mer ken, dat er 1,2 millioen TV- toestellen staan, pakken de theaterondernemers het anders aan. De bioscoopbond heeft de leden verzocht botje bij botje te leggen en met een flink fonds begint men nu reclame te maken. Een collectieve re clame onder het motto: Ga meer naar de bioscoop. En dan somt de reclame de voor delen van de bioscoop op: men is er eens uit, men zit in een ge makkelijke stoel, de zaal is be haaglijk, het beeld is mooi en groot enz. Nu is het alleen jammer dat de TV-fabri- kanten juist een gezamen lijke campagne begonnen wa ren onder het motto: TV kunt U niet missen. Het wordt een mens wel moeilijk gemaakl Hij moet naar de bioscoop naar TV kan h'j niet missen Gedurende de Vastentijd zal de K.R.O. op ie zaterdagavon den eer vervolgluisterspel uit zenden, gebaseerd op de bio grafie van Aiessandra di Ru- dini, welke Bernard Verhoeven schreef onder de titel „Plei- iiii~ n BERNARD VERHOEVEN dooi voor een non". Aiessan dra di Rudini werd in 1876 in Napels geboren als dochter van een edelman, die later enkele jaren minister president was en als minister van buitenlandse zaken de Triple Alliantie tekende. Zij was niet alleen rijk en be gaafd, maar ook buitengewoon mooi Zij was dan ook omringd door aanbidders, huwelijksaan zoeken bereikten haar vanuit vorstelijke kringen. Zij huwde een markies en leefde met hem teruggetrokken. Na zes jaar was zij weduwe. In 1903 maakte zij kennis met Gabri- ele d'Annunzio, die toen op het toppunt van zijn roem stond. Vier jaar wijdde zij zich aar hem. Op deze episode volgde de ommekeer in haar leven, zij bezocht Lourdes en hervond has geloof. Toen besloot ze haar verdere 'even aan God te wijden. De eens zo gevierde vrouw trad in het Karmelites- senklooster van Paray-le-Moni al en was spoedig een lichtend voorbeeld. Na twintig jaai heldhaftig kloosterleven, tij dens welke zij drie Karmels stichtte, stierf z;j op 2 januar 1931. Bernard Verhoeven bezochi voor het verhaal over haar le ven de voornaamste plaatsen waar zij leefde en werkte en sprak met verscheidene perso nen, die haai gekend hebben. De hoorspelbewerking van de schrijver en regisseur Willem Tollenaar heeft uiteraard meer het karakter van een documen taire. Peronne Hosang speelt de rol van Aiessandra, Willy Brill, Guus Hermus en Rob Geraerdts spelen andere be langrijke rollen. Roermond mgr. dr. G. Lemmens. Bei de bisschoppen hebben in nauw con tact met elkaar m hun bisdommen de devotie tot Onze Lieve Vrouw in hoge mate bevorderd, van tal van Mariale plechtigheden, zowel in het diocees Luik als in Roermond, waren zij de grote propagandisten. We denken hier- het m 1947 te Maastricht iaarliikto ^ariacongres en aan de Plechtigheden te Banneux, nfia e heiligdom bij uitstek voor heide bisdommen LEIDEN, 13 febr. Gepromoveerd (cum laude) tot doctor in de genees kunde op proefschrift „Lavage of the lung" J. A. Kylstra, geboren te Manado, wonende te Den Haag. DELFT, 13 febr. Gepromoveerd tot doctor in de technische wetenschap ir. A. T. de Hoop op proefschrift, ge titeld: „Representation theorems for the displacement in an elastic solid and their application to elastodynamic diffraction theory". Promotor was prof, dr. ir. J. P. Schouten. De promotie ge schiedde met lof. ROTTERDAM, 13 febr. Kand. econ.: D. F. A. de Klerck, Den Haag, en P. C. Soeteman, Utrecht. Doet. econ. H. R* van Dijk, Liem Kian Tiong, en D. B. Berends, allen ta Rotterdam. UTRECHT, 13 febr. Cand. wis- en natuurkunde: R. P. Sprey (cum laude) te Oegstgeest. A. Hoogendoorn ta Zwolle: cand. wis- en natuurk. C: Th. A. van Vliet te Oudewater; D: R. F. de Vries te Maarsbergen; E: J. F. v. d. Vate te Vught; G: A. Lafeber ta Gouda, G. J Niemann te Enschede, Th. J. Penders te Heer, J. G. G. Schoenma kers te Roermond; L: L. F. Stapper te Hilversum en mej. G. J. C. de Jongh te Culemborg; doet. natuurk.: H. P. Hooymayers te Zeist; doet. scheikunde: G. J. van Stekelenburg te Utrecht en G. A. Bootsma te Utrecht; cand. tand heelkunde: mej. M. de Boer (cum lau de) te Utrecht. AMSTERDAM, 13 febr. Prop. ex. theologie: J. Blok (Amsterdam); cand. wis- en natuurk.: mej. E. W. Metzelaar (Amsterdam), en met lof R. Vetter (Hilversum). AMSTERDAM: 14 febr., (G.U.): Doctoraal rechten: R. J. Wagemaker en H. I. J. Vogt (Amsterdam). NIJMEGEN, 14 feb. Kand. Neder- .ands: pater H. A. A. Croonen O.F.M. te Nijmegen. Amsterdam, 14 febr. (V.U.) Docto raal economie Ko Oen Bik, Amsterdam en H. J. Bavinck, Amsterdam. Rotterdam, 14 febr. (K.H.O.) Semi- artsexamen mevr. S. H. Ponstei-Troel- stra, Voorburg, mej. H. A. Pontier, Rot terdam, J. 'E. Neeb, Renkum, J. A. M. van Zeyst, Utrecht, H. Dick, Venlo en P. W. Mars, Alkmaar. Artsexamen G. H. E. v. Leersum, Rotterdam, A. P. Djaja- diningrat, Rotterdam, G. H. Dorsman, Rotterdam, P. P. M. Leeuwenburg, Rot terdam, Th. J. C. Oudemans, Putten, C. Vuurmans, Zeist, J. Rohmer, Rotterdam en J. L. M. Lelyveld, Delft. Groningen, 14 febr. - Doctoraal rechts geleerdheid N. Lofvers, Amsterdam. Artsexamen le ged. R. C. I. M. Dols. Geleen en A. Th. M. Hendrix, Nijmegen. Bevorderd tot arts: mej. I. E. Besse. Groningen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 8