Naaimachine kop en Syrië ondervindt nadelen van Unie met Egypte Nederland en België exporteren meer naar Syrië dan Russisch blok De ontembare Kruiswoordraadsel Hagevelders voeren Sophocles' „Antigone" ten tonele ERIC DE NOORMAN NAAIMACHINES NAAR SCHAAP LOPE Van Gelder krimpt produktie in Schoolvoorstelling met een alles behalve schools karakter Metselaar verliest weddenschap Financierings zwendel Inbraak bij olie handelaar MR. VROON VOOR DEPARTEMENT HAART,F.M VAN DE MIJ. VOOR NIJVERHEID EN HANDEL Haarlemse damclub wint van Damlust Verrassende uitslagen in vijfde ronde Drie Hagenaars er betrokken Buit bedraagt f 800. NEDERLAND" RUIMTE Te veel bagage evacue s van Inval in speelhol te Rotterdam Vergadering L.T.J PAGINA 2 DINSDAG 18 FEBRUARI 1958 Damkampioenschap van Haarlem ENGEL. Gr. Houtstr. 181. Tel. 14444 Misritueel Decreet tegen eigen machtige wijzigingen Voor de Nederlandsche Maatschap pij voor Nijverheid en Handel, departe ment Haarlem, hield maandagmiddag mr. A. C. Vroon, zaakgelastigde der Nederlanden te Damascus in restau rant Brinkmann te Haarlem een boeien de causerie ovei Syrië. Hij behandelde daarin de politieke constellatie van het land en de wijze, waarop Syrië kwam tot het voeren van een anti-westerse en pro-Russische politiek. Dat is, aldus mr. Vroon, op de eerste plaats te wij ten aan het feit, dat Frankrijk, na de overheersing door de Turken, het be stuur in 1920 over het mandaatgebied Syrië in handen kreeg. Toen het land in 1945 vrij werd, bleef de wrok tegen de Fransen en daarmede tegen het Westen hangen, ofschoon Frankrijk veel goeds had gedaan in het land. Het westen was fa de ogen van de Syriërs de ex ponent van het gehate kolonialisme. Een tweede oorzaak is gelegen in het geschil met Israël. De toenemende im migratie in Israël deed de vrees bij de Syriërs rijzen, dat Israël buiten zijn grenzen zou treden. Om zich tegen dat gevaar te verzetten, achtte men wa pens nodig. De Syriërs beweren nu, dat zij die wapens hadden willen be trekken van het westen, maar dat men zich, omdat de daaraan verbonden voorwaarden onaanvaardbaar waren voor het land, tot Rusland had moeten richten. Dat de bevolking van Syrië zich daartegen niet verzette, is een ge volg van het feit, dat zij niet op de hoogte was van bedoelde voorwaarden, want die waren in het geheel niet be kend gemaakt. De voorwaarden waren echter zeker nitt in die mate onoverko melijk, als de regeringsleiders het lie ten >orkomen. Zij hielden nl. in: 1. De wapens moeten betaald worden: 2. zij mogen slechts gebruikt worden in de fensief verband; 3. zij mogen niet ver kocht worden zonder toestemming van het land dat ze levert, c.q. de Verenig de Staten. De gelegenheid om zijn invloed ook in het Midden-Oosten te doen gelden, greep Rusland met beide handen aan, toen Syrië zich tot de Sovjet Unie wendde. Nu beschikt Syrië over een sterk, goed uitgerust leger. Van buiten landse militaire bases is echter geen sprake, evenmir als van het feit, dat er een groot aantal Russische advi seurs in het land zouder zijn. niet alleen hebben de Bohuslaners zich in het verleden tweemaal lafhartig tegen Noorwegen gekeerd, de vorsten van Bohuslan zijn bovendien niet de rechtmatige heersers. De enige telg van het ware koningsgeslacht is Hrulf, de kleine knaap, wiens moeder lang geleden Eric's hulp en bescherming inriep. Tegen het leger van Eric, dat nog op gevechtssterkte is, durft Bohuslan geen openlijke strijd, dat is bewezen, maar het is al laat in de herfst en voor een krijgstocht in de winter voelt Eric weinig. Ze zouden dus pas het volgend voorjaar kunnen optrekken, in die tijd kan Bohuslan zich gemakkelijk ver sterken, dus het enige is, de Bohuslaner een eis tot overgave te stellen. Eric heeft zelf een Bohuslaner gegijzeld, dus zal de vorst van Bohuslan Eric's onderhandelaars wel jnet rust laten. „Welnu", zegt de Skalde rustig, wanneer gij mij een klein gewapend escorte meegeeft, zal ik deze onder hand e7- ~r z'jn". Horizontaal: 1. gehucht 2. hardsteen - liefdegod 3. vertegenwoor diger - leger 4. hondenverblijf - cirkelvormig 5. klaaglied 6. strak - gemeen mens 7. waterkering - stek 8. Russische boer - Ordedienst (afk.) 9. duivel - inboorling van Nieuw-Zeeland 10. rooskleurige zienswijze 11. zuster - gasten Verticaal: 1. kustlicht - Duitse provincie 2. spoedeisend - onder anderen 3. plaats in Noord-Brabant - azijngeest 4. dekknecht op sleep - Europeaan 5. naam - beroemd Ital. dichter 6. tin (scheik.) - niet mooi - Insgelijks (Lat. afk.). 7. speculatie - Madame (afk.) - geweldig 11. van dat tijdstip - gemeente in Noord-Brabant 10. geld 8. lawaai - eerlijk 9. nooddruft BEVERWIJK - HAARLEM - ZAANDAM Kruisstraat 25 - Haarlem - Tel. 12921 Gezien de order- en voorraadpositie zal de papierfabriek van de N.V. Van Gelder Zonen te Velsen van tijd tot tijd reeds zaterdagmorgen zes uur depro duktie staken tot maandagmorgen de ochtendploeg opkomt. Het afgelopen weekeinde is aeze maatregel toegepast, al was het ;iet de eerste keer, dat Van Gelder zijn produktie beperkte. De we ken, waarin Kerstmis en Nieuwjaar vie len, is evenmin gewerkt. Daarbij speel de toen ook een rol, dat deze weken zeer onrenda 1 waren, omdat de pa pierfabricage steeds een zekere aan looptijd. vraagt. Van week tot week zal aan de hand van de orderportefeuille en de aanwe zige voorraad papier worden nagegaan of zaterdags gewerkt zal worden of niet. Zaterdag is de ochtendploeg nog wel opgekomen, maar zij heeft zich al leen bezig gehouden met schoonmaak- en onderhoudswerk. Wanneer zaterdag niet wordt geproduceerd, zal de betref fende middagploeg één dag in de week minder werken. Hiervoor is een privé-wachtgeldrege1 'ng ontworpen. De betrokkenen ontvangen over de niet gewerkte middag een uitkering van 90 pet. van hun salaris. orkestspel. Er blijft natuurlijk wel wat aan te merken op het ensemble-spel, maar wie zou daar over durven val len. Is het al niet belangrijk genoeg dat deze mensen kennelijk met plezier hebben gemusiceerd? En als dan het gepresteerde de toets der kritiek door gaans kon doorstaan moet men wel een nurks zijn om over bepaalde techni sche onvolkomenheden slechts kritiek te hebben. Zo klonk bijvoorbeeld de ouverture ,11 matrimonio segreto" van Cimaro- sa zeer verzorgd, evenals bijvoorbeeld het laatste deel uit J. S. Bach's vierde Brandenburgs concert, waarin mevr. Ackerman, viool, en de fluitisten M. Winters en G. Smith op loffelijke wijze hun solistisch aandeel vervulden. De Sinfonia van Carl Ph. E. Bach voldeed iets minder, hoewel Marinus Adam toch elke dreigende ontsporing volkomen wist te voorkomen. Mevrouw Monté van Aggelen (leerlinge van directeur P. Vincent) heeft ons verrast met een zeer muzikaal en stylistisch gaaf gespeeld, eerste deel uit Mozart's Kronungs-Kon- zert. Het kernachtige toucher was één der opmerkelijkste elementen. Na de pauze speelde Hans Barbé met orkest het eerste deel uit het pianoconcert van Rachmaninoff. Ook deze leerling van P. Vincent bezit talent, getuige zijn overtuigende interpretatie van dit con- certdeel. Met nadruk willen wij het goed klinkende orkest vermelden. Verder no teerden wij pianoleerlingen van Roel Riphagen, Peter de Kleer en Bets Ne- derkoorn die stuk voor stuk bewezen talent te bezitten. In werken van De bussy, Schubert, Rachmaninoff, Fl. Schnitt, Ravel en Garqiulo traden de ze eigenschappen ten duidelijkste aan het licht. Het waren achtereenvolgens Berend Schrok, Petra v. d. Sloot en Kees Pinxteren die bewezen dat het onderricht op de Toonkunst Muziek school van uitstekend gehalte is. Zonder aan de anderen iets te kort te doen, vermelden wij de technisch-muzikaal bijzonder gaaf gespeelde Toccaten van Gargiulo door Kees Pinxteren. Dit houdt een belofte voor de toekomst in. De klarinettist Hans Knap (leerling van Ru Otto) met aan de vleugel me vrouw Land-Stam, blies vooral aan het slot op acceptabele wijze een thema met variaties van Carl Maria von We ber. Ook hier viel naast de technische kwaliteit, de muzikale weergave op. Met de charmant gespeelde vier delen uit het ballet „Les Indes galantes" van Rameau (bewerking van Paul Dukas) besloot Marinus Adam met zijn Toon kunstorkest het concert. De directeur Piet Vincent mag met trots terugzien op de prestaties der leerlingen van zijn bloeiende muziekschool. J. L.v.d. Voor de promotiecompetitie tussen de eerste klasse clubkampioenen ter bepaling van één plaats in de hoofd klasse werden de navolgende clubwed strijden gespeeld: Zaandam—Weesp 11—9, Damlust— Haarlemse Damclub 812. Het pro- gramma voor de overige promo tie wed- strijden luidt aldus: 24 februari: Weesp—Damlust en Haarlemse DamclubZaandam; 3 maart: Damlust—Zaandam en Haar lemse DamclubWeesp. In het concertgebouw gaf het orkest van de Toonkunst muziekschool maandagavond een geslaagd con cert, dat onder leiding stond van Ma rinus Adam, en waaraan diverse leer lingen van de school hun medewer king verleenden. Aan Marinus Adam komt op de eerste plaats hulde toe voor de wijze waarop hij dit orkest, dat slechts uit amateurs bestaat, heeft ge leid tot niet alleen aanvaardbare re sultaten, doch soms zelfs tot boeiend ?eliikin2 met 11 scmiuueiae plan van toneelavonden op middelbare scholen valt ten gunste van de Hagevelders uit, waarbij wq de kanttekening ïh?e(/f™ jnaken, dat de laatsten door hun De vijfde ronde in het toernooi om de persoonlijke daijititels van Haarlem stond in het teken van consolidatie of verlies van verkregen plaatsen. Zij die zich reeds veilig waanden hadden een felle aanval te verduren van hen die nog een geringe kans hadden. Jammer was het dat vijf partijen wegens ziek te moesten vorden uitgesteld. In groep A van de hoofdklasse bleek H. Schuringa weer goed in vorm. W. van Wort werd daarvan het slachtof fer. Schuringa leidt nu met acht pun ten uit zes partijen, gevolgd door J. Bus met vijf uit drie. In B deed H. Meure een aanval op de goede posi tie van J. Drayer en slaagde daarin zowaar via een slagzet. J. Warmerdam won van L. Visser, zodat Warmerdam nu aan de kop gaat met zeven punten uit vijf en Meure volgt met zes uit vijf. uit (vijf). De jeugdige H. van der Vossen deed het in groep C zeer goed door van N. Blom te winnen; G. Postma had met C. Schelfaut geen genade en G. Zeeuwe ontfutselde H. Willemse een punt G. Postma voert hier de lijst aan maar H. van der Vossen blijft hem bij met zes punten uit vier partijen. In I A liet F. Langeveld zich ver schalken door L. van der Werf, ter wijl H. Mast en J. Oorthuis de punten broederlijk deelden. J ter Haak gaat nog steeds aan de kop acht uit vier en W. Persoon doet weer van zich spreken met een score van vijf uit drie. In I B stijgt de spanning wel het meest. P. Venema won van J. Post en Th. Bot maakte remise met H. Ie Noble. P. Venema heeft nu zes punten uit vier en J. Belien en Th. Bot elk vijf uit vier. In I C ging C. Belien door met winnen, nu was M. Bosma de dupe. C. Belien leidt met acht uit vier en A. Masteling probeert in de run ning te blijven met vijf uit drie. Ook in de tweede klas bleef de strijd open. A. van Sabben deelde met R. Mulder de punten, hetgeen C. van der Does en Th. Sassen eveneens deden. Maar J. Ovaa nam met één punt geen genoegen evenals H. Diemei tegen G. ter Wolbeek. Hoewel hier nog wijzi gingen mogelijk zijn hebben toch H. Diemei met acht uit vijf, A. van Sab ben met zeven uit vier en R. Mulder met zeven uit vijf de beste kansen. Van de thuisdammers deed A. van der Geest van zich spreken door weer twee punten aan zijn totaal toe te voe gen, nu ten koste van B. Dingerdis. P. van der Velden verraste Th. Konijnen burg en nam ook de volle buit. A. van der Geest heeft de leiding met vijf punten uit drie partijen. Van de uitgestelde of eerder afgebro ken partijen werden nog de volgende uitslagen genoteerd: Th. TielrooyC. Schelfaut 11; J. van StratenJ. War merdam 11; H. SchuringaH. Teu- nisse 11; M. Bosma—F. Ipenburg 20; C. - ayerM. Bosma 20; A. MastelingG. Drayer 11; L. Visser A. Douma 11; P. VenemaJ. Be lien 11; J. OvaaR. Mulder 02 en L. van SteenbergenJ. Bus 02. 4 dvertentle Alle merken dus ruime Keuze Een 37-jarige grossier heeft dezer da gen bij de Haagse politie aangifte ge daan van het ontvreemden van zijn auto, die hij aan het Slijkeinde had neergezet. Kort daarna werd de wa gen enkele honderden meters verder met ingeslagen zijruitje teruggevonden. Bij het door depolitie ingestelde on derzoek bleek, dat degenen die de auto hadden gefinancierd deze hadden willen veilig stellen, omdat de grossier geen afbetalingen meer verrichtte, doch zij waren er blijkbaar niet in geslaagd het voertuig ver weg te rijden. De politie hield hierop een 30-jarige verzekerings agent en een 22-jarige acquisiteur aan. Bij het verhoor kwam een financierings- zwendel aan het licht, waarbij ook de grossier was betrokken. De acquisiteur bleek twaalf niet bestaande tweede handsauto's voor zijn eveneens fictieve klant endoor een maatschappij te heb ben laten financieren. De beide an dere „verzekeringsagenten" hadden vier van deze spookauto's op hun geweten. De financieringsmaatschappij, die in goed vertrouwen nimmer verzocht had de aangekochte auto's te tonen, lijdt een verlies van 32.000. De H. Congregatie van het H. Officie te Rome heeft een waarschuwing ge richt tegen eigenmachtige vernieuwingen fa het misritueel, aldus bericht het KNP te Rome. Het H. Officie, dat belast is met de handhaving der tucht op het gebied van het geloof en de eenheid der Kerk, verklaart nadrukkelijk dat het ongeoorloofd is uit de voorgeschreven gebeden van het misritueel gedeelten weg te laten of andere teksten tussen te voegen. Het H. Officie verzoekt de bisschoppen streng op de nauwkeurige naleving te letten en in gevallen van ernstige afwij king hiervan kennis te geven aan de H. Stoel. Bjj de oliehandelaar A. R. in de Trompstraat te IJmuiden is, naar eerst thans bekend is geworden, op de avond van 13 februari ingebroken, ter wijl de bewoners die avond naar de Lange Nieuwstraat waren om er op hun kleinkinderen te passen, terwijl de ouders afwezig waren. Toen de heer en mevrouw R. thuiskwamen, vonden zij het gehele huis overhoop gehaald. Een bedrag van 800 was verdwenen. Hoe wel de Velsense recherche de laatste tijd diverse arrestaties heeft kunnen verrichten, blijkt daarmee toch nog geen definitief einde gebracht te zijn aan de vele inbraken van de laatste maanden. De politie heeft zondagavond een in val gedaan in de woning van een 64- jarige weduwe aan de Straatweg, waar roulette werd gespeeld. Behalve de be woonster werden de bankhouder, een 44- jarige fabrieksarbeider uit Den Haag, de croupier en zijn vrouwelijke hulp, t.w. een 47-jarige monteur n een 23- jarige kantoorbediende, beiden uit Rot terdam, aan het hoofdbureau van politie in bewaring gesteld. Een achttal bezoekers, dat om de speeltafel geschaard zat, moest ook mee naar het bureau. Zij kregen proces-ver baal en konden toen weggaan. In beslag werd genomen: het kasgeld, een bedrag van 500.duizenden fiches, een grote en een kleine roulette met bijbehorend materiaal. Zaterdag 22 februari 's morgens om half tien houden de Land- en Tuinbouw- jongeren in restaurant Brinkmann aan de Groote Markt te Haarlem de alge mene vergadering. Om half twaalf gaat men naar hotel „De Leeuwerik" aan de Kruisstraat voor een broodmaaltijd, 's Middags zal de balletgroep van „De Goede Herder" uit Zoeterwoude optre den. Drs. H. Preenen zal spreken over de letterkunde en de poëzie. Tot slot zal de film „De wonderen van Lourdes" worden vertoond.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 2