OETELDONK „OP DE WIP L» Prins Nilles naar de maan De vastenavond der kinderen Op de tweede dag kreeg men de smaak pas goed te pakken ^cm:nhTttT:renindcn^' ■air Prinses Beatrix in Suriname op hartelijke wijze door de bevolking verwelkomd Curagaose eilandsraad tegen uitzetting van De Wit s CARNAVAL IN BERGEN OP ZOOM Als hagel op confetti lijkt voor „Bollekes" prinses Marijke Overaanbod van kolen in Europa De natuur niet te verbeteren Enthousiaste menigte verbreekt enige malen de afzetting Geschenken voor de jarige prinses Carnavals jolijt in het zuiden Maar vanavond om twaalf uur wordt Knilles onherroepelijk begraven Toen de apotheek er nog zo uit zag... Voorraden in België en Roergebied groeien Broodverkoop bedreigd door de nieuwe vestigings- besluiten Wielrijdster door een auto aangereden en gedood Aperte schending van de persvrijheid Chauffeurs verduiste ren 5000 liter olie 2 DINSDAG 18 FEBRUARI 1958 PAGINA 3 ff c« nor Bayer's-werelds geneesmiddelenbron Keesje liet zich niet gemakkelijk vangen IS IPP Te Haarlem Ter waarde van f 1000 ?ude spreekwoord zegt: men En 7A,I6, soden niet jaloers maken, «■komen t et maandag blijkbaar I Sr r na, al dat mooie weer de schier onwerkelijke kleine lente eensklaps verging in alles verkleu- niende winterse buien. Het was ook te mooi geweest, die luwte in de at- mosfeer, en steeds weer een gulle zon, die het feestelijk Bergen op Zoom telkens opnieuw in goud-okeren gloed zette, de ruimte van de Markt, de ver trouwde statuur van de toren en de fapade van he' platinakleurig stadhuis als een zorgvuldig gekozen décor, de mooist denkbare achtergrond voor de uitbundigheid van Vastenavond. Het festijn bereikte in de late maandag middag een hoogtepunt, toen de Krab betjes, de Bergense jeugd, direct uit school naar de Markt stroomde om Kindercarnaval te vieren, het laatste Kindercarnaval onder leiding van de scheidende Prins. Uit dt kring der kin deren, zo was bekend, zou hij boven dien voorgoed vertrekken, en waar iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiilllliiiiiiiiii zou hij anders heen gaan vandaag dan „naar de maan". En dat was dan weer het mooiste carnavalsprentje, da* wij kennen: het ogenblik als plotseling Prins Nilles hoog aan de siadhuispui verscheen, uit een der kruiskozijnen naar buiten geklommen, terwijl tegelijk in alle vensteropeningen grote gedrochtelij ke tronies verschenen en een regen van serpentines en confetti kwam neergedaald. Op het podium voor het bordes was 's Prinsen gevolg aange treden, blauwgekielde boeren, narren m elk lormaat, scharlakenrode, mar- liot J?Pk°lk>aktf pandoeren. De mu- van «oS? en roffelde en de menigte een al ™e^estroomde kinderen, de -- mooier aangetoddekt dan de ander, juichte van néé gen had van néé enié zonfnep ln koor gen had. En ais i nns te zeg" grote, levende „,f; ?_.enslotte met een je stond van dë^chthknin het mand" hij „naar de maa^c^allon waarmee een moment van sparmin^ ?vSn ballon zich in de lucht verhief f i wegdreef over de stad, zonder SIrt Prins en zonder de hond, d?f da maar even in Bergen bleven ïvf scène zó vol kleur en charme, d'e deef. name van out' en jong zó helemaal echt, dat de hagelbui, die juist op dat ogenblik losbarstte, een toegift van de hemel leek, niets dan suikeren confet ti. Wij kunnen ons voorstellen, dat Ber gen op Zoom déze Prins node ziet gaan en werkelijk niet weet wie hem zou moeten opvolgen. Al de dagen, dat wij weer met hem zijn opgetrok ken, hebben wij hem opnieuw bewon derd, zoals hij altijd en overal het pas sende woord en het juiste gebaar weet te vinden, één voor allen, die elkeen gelijkelijk in het feest betrekt, heel de stad tot een gemeenschap maakt van louter goedgezinde mensen, Vasten avondviering een volksfeest in de bes te zin en middeleeuws van sfeer. Hij kent dan ook zijn Krabben en Krab betjes als geen ander, deze Berge- naar, hij weet precies wat zij nodig hebben en wat hij van hen vragen mag. En zij houden echt van hem, van deze mooie, stralende, onver moeibare Prins, niet slechts de kinde ren, de bejaarden, de zieken, voor wie hij zich zoveel moeite heeft gegeven, maar overal en iedereen. En zijn ver schijning en heel zijn optreden hadden precies dat lichtend opaaltje, de aureool van het sprookje voor jong en oud. Hij deed ons daarbij denken aan een andere, onmiskenbaar begenadig de, „etherische" Prins Carnaval, zo als wij die één keer in Keulen zagen: Johann Maria Parina, telg uit het roemrucht en geurig geslacht. En hij wordt wel door bijzonder mooie mensen omringd, een bont ge zelschap van Boeren en Pandoeren, faar is „De grootste Boer", zoveel als ceremoniemeester, met zilver en hermelijn behangen, pracht van een hegentiende-eeuwse kop, Thorbecke °f Thijm op het Bergense Carnaval verdwaald, Janus Steketee, de veld- r'achter, misschien wel de mooiste van alien Mazairac, de oud-wielrenner, een mus, een soort Rübenzahl, en wij mo gen ook de hooggeleerde Asselbergs noemen, Anton van Duinkerken zélf, kampioen van het feest, Bergenaar en admiraal der Krabben, zijn verschij- 2=1? 1mposanter, gedekt als hij gaat met een Zuidwester van sameet, een kruising tussen Jean Bart en een Bourgondische prelaat. Zijn rede aan de Boerenmaaltijd onderstreepte nog weer eens de stijl, die het feest te Ber gen in zo bijzondere mate bezit en die het een minister Witte mogelijk maakt onopvallend aan te zitten, met pet en boerenkiel. Omdat zij vandaag elf jaar is gewor den en het bovendien vastenavond is, hebben de deelnemertjes aan het Kinder carnaval te Bergen op Zoom op initia tief van Prins Nilles een feestgeschenk doen toekomen aan prinses Marijke, een pakket met „bollekes" en verdere lek kernij. Te Cape Canaveral is zaterdag weer een proef met een Atlas-raket van de Amerikaanse luchtmacht mislukt. Van de zes proeven met deze intercontinen tale raketten zijn er tot dusver twee geslaagd. (Reuter) Het driedaagse feest van jolijt en zot tigheid is gisteren c de +weede dag, e-rst goed op dreef gekomen. Men had de smaak weer best te pakken gekre gen. Groot en klein, jong en oud hosten opgedoft en -dirkt over pleinen en door straten op de cacofonie van de dwars door elkaar spelende harmoniekorpsen en boerenkapellen. En intussen trokken weer optochten uit. In Maastricht een kinderoptocht, die in kleur en fleur niet onder deed voor de optochten van de volwassen „dwazen". Het grensstadje Vaals vormde maan dagsmiddags een magnifieke entree tot het Limburgse carnavalsland. Achter de Duitse en Belgische grensbomen speelde zich een kleurig schouwspel af, want de .„Grensuulle" optocht beves tigde opnieuw de faam, welke Vaals op carnavalsgebied al sinds jaren be zit. Prins Nöl I zag zich omringd door unieke wagens en groepen. Voor een plaatselijke noot zorgde een team vrouwelijke „droogzwemmers". Uitge dost in ouderwetse zwempakken eis ten zij van het gemeentebestuur een zwembad. In Kerkrade wekten de optocht komieken de duizenden kijkers op om tijdens het aanstaande wereldmuziek concours bedden beschikbaar te stel len voor de buitenlandse muzikanten. Als mijnstad nauw verbonden met het lot van de kompels, kon in de Kerkraadse optocht al moeilijk een persiflage op de voorbije langzaam- aan-aktie ontbreken. De Valkenburgse „Mirlitophilen" zochten het meer in toeristische mo tieven en Roermond vond in de veel besproken annexatiekwestie van Maas- niel een dankbaar onderwerp voor de optocht. De Jocussen van Venlo waren niet minder vindingrijk. Zij illustreerden op originele wijze de historie van het Noordlimburgse handelsstadje. Venray, ieder ogenblik de 20.000ste inwoner verwachtend, had meer dan het dubbele van het aantal inwoners binnen de muren. Duizenden verlus tigden zich in een carnavalsoptocht met ruim 30 wagens en vele kleurrij ke groepen. In de optocht was de 20.000ste inwoner reeds geboren en hij werd werkelijk en figuurlijk in de watten gelegd. De menigte die de carnavalsoptocht in Den Bosch gadesloeg, mocht wel op tienduizenden mensen worden geschat. Advertentie stond de medische wetenschap nog in de kinderschoenen. Namen als Koch, Ehrlich, Pasteur en tientallen andere zouden nodig zijn om de medische wetenschap nieuwe impulsen te geven en de mens heid van ziekten en kwalen te genezen. Ook Bayer neemt in de farmaceutisch/chemische wereld sinds 1888 een vooraanstaande plaats in, want in de gigantische strijd van dui zenden tegen de ziekte ging Bayer voor door het opbouwen van een van de grootste farmaceutische industrieën in de wereld. Onder de talloie geneesmiddelen, die de naam Bayer dragen en die dagelijks over de gehele wereld met succes worden gebruikt, neemt Aspirin* een belangrijke plaats in. anneer u hoofdpijn hebt, verkouden of grieperig bent, verlaat u dan op spirtn, het middel dat een maximum aan pijnstillende, heilzame werking bie t. et Bqyerkruis op ieder tablet is een garantie voor echtheid, zuiver heid en constante samenstelling. Geen Aspirin zonder Bayer-kruis. Gedeponeerd handelsmerk De kolensituatie in West-Europa is in vergelijking met de vorige winter sterk veranderd. Een jaar geleden was de vraag naar Europese kolen groter dan het aanbod, hetgeen een zeer om vangrijke invoer, vooral van Ameri kaanse kolen tengevolge heeft gehad. Er werden, naar van welingelichte zijde wordt opgemerkt, talrijke invoercon- tracten op lange termijn gesloten, het geen thans bij de huidige aarzelende conjunctuur tot een overaanbod van ko len heeft geleid. De omvang van de ko- ienleveranties onder deze contracten is zo groet, dat zelfs indien de economi sche expansie in het oude tempo had voortgeduurd, er te veel kolen in Euro pa zouden zijn geweest. De Amerikaanse kolen hebben als ge volg van de zeer scherpe daling van ^?ileApsXra?httarieven bovendien 2=1= ZÜ betrekkelijk goed- koop kunnen worden geleverd. Deze ontwikkelingen hebben tot resultaat, dat de afzet van de Europese steenko lenmijnen moeilijker is geworden. Dit geldt met iame voor de afzet van de Belgische mijnen. De Belgische kolen zijn vrij duur en in tijden van hoog conjunctuur hebben de Belgische pro ducenten 3e gewoonte zich niet al te streng aan hun lopende contracten te houden. Dat wil zeggen, dat zij de nei ging hebben hun contracten op te zeg gen, indien zij aan andere afnemers te gen hogere prijzen kunnen verkopen. Nu de conjunctuur veranderd is, wordt de bal dan ook teruggekaatst en zeg gen de afnemers hun contracten op. De afzetmoeilijkheden zijn door het een en ander in ce Belgische industrie gro ter dan bij de andere producenten in de E.G.K.S. De voorraden bij de Bel gische mijnen nemen snel toe en heb ben zelfs reeds een omvang van meer dan twee miljoen ton bereikt. Voor de Belgische kolenproducenten is dit reeds aanleiding geweest zich tot de Hoge Autoriteit te wenden met het verzoek mede te werken aan het tot stand ko- mi van een regeling, die de financie ring van het aanhouden der voorraden verlicht. Minder ernstig is de situatie in het Roergebied, maar ook hier nemen de voorraden bij de mijnen toe. Volgens de jongste gegevens bedroegen zij op 9 fe bruari ruim 1,2 miljoen ton. Men meent te weten, dat verscheidene kolenmijnen in het zuidelijke gedeelte van het Roer gebied reeds overwegen de produktie te beperken, in dit verband wordt door Duitse kolenhandelaren medegedeeld, dat Amerikaanse kolen in het hart van het Roergebied tegen dezelfde prijzen als Roerkolen worden aangeboden en in sommige gevallen zelfs tegen een iets lagere prijs. Overigens zij hierbij aangetekend, dat de statistische positie nog lang niet zo slecht is als tijdens de recessie van 1954, toen de kolenvoorraden bij de mij nen in het Roergebied een omvang van 5 miljoen ton en in België een omvang van ongeveer 4 miljoen ton hadden be reikt. Verschillende onderwerpen voor wa gens en groepen lagen dit jaar wel bij zonder voor het grijpen, zoals de beste dingsbeperking, de Spoetnik en daar naast de natte zomer van 1957 en het watermonster van de Biesbosch. Bijzon dere bijval en de eerste prijs cum lau- de verdiende de hofkapel van prins Amadeiro „De Kikvorsen", die een com pleet negerdorp vormde. De prinsenwagen, die dit jaar be stond uit een enorme libel, vormde bet slot van deze plezierige stoet. Tot laat in de avond vandaag zal het gehos en gespring voortduren en zal het gerstenat worden aangespro ken. Maar onverbiddelijk zal om twaalf uur vannacht in Oeteldonk Knilles worden begraven en zullen overal in Carnavalsland de feestneu zen zo zoetjes aan weer worden op geborgen. Tot volgend jaar. Surveillerende politie-agenten za gen zondagnacht tot hun stomme verbazing midden in de hoofdstraat van Apeldoorn een damhert lopen, dat rechtsomkeert maakte, toen er een vrachtauto naderde. De agenten staakten al spoedig hun achtervol ging, toen zij bemerkten, dat het hert heel wat sneller was. Maandag morgen vonden kinderen van de Koningin Wilhelminaschool op de Parkweg het hert op het school plein, waar het lag uit te rusten van het nachtelijke uitstapje. Toen het dier, dat in diepe rust verkeerde, wakker werd bleek het allerminst schuw te zijn. Het vermaakte zich best met de kinderen. Inmiddels had het onderwijzend personeel de politie gewaarschuwd, die reeds bericht had ontvangen, dat het hert eigendom was van een ingezetene-van Apeldoorn. Deze ver scheen ter plaatse en het hert kwam onmiddellijk nader, toen het bij de naam „Keesje" werd aangeroepen. Maar het liet zich niet onmiddellijk vangen. Integendeel. Toen pogingen daartoe in het werk werden gesteld ging het er weer tussenuit. Dwars door de stad rende het snelle dier, dat tenslotte een schuilplaats vond in een tuin in een der straten. Daar kon het door de eigenaar worden gevangen en vervolgens naar zijn verblijf worden teruggebracht. Advertentie (Van onze parlementaire redactie) Een moeilijke puzzle in verband met de ontwikkeling van het vestigingsbe leid is de positie van het bakkerijbe- drijf. Er zouden door de ontwikkeling die nu gaat volgen door de oprichting van algemene levensmiddelenbedrijven nieuwe mogelijkheden ontstaan voor de verkoop van brood buiten de bakke rijen en de slijters om. Dat zou beteke nen, dat de absolute sluiting van de broodverkoop, die thans zo gewenst is, weer wordt doorbroken. Dit zou ern stige moeilijkheden met zich meebren gen. De staatssecretaris van economische zaken dr. Veldkamp heeft daarom een schrijven tot de Sociale Economische Raad gericht, waarin hij wijst op de gevaarlijke konsekwenties. Het gevaar is nog niet acuut, omdat de nieuwe al gemene levensmiddelenbedrijven hun wettelijke vorm eerst in de loop van dit jaar zullen krijgen. Er zullen ech ter tijdig maatregelen moeten worden getroffen om het bakkersbedrijf te be schermen. Omstreeks zeven uur maandagavond is een 48-jarige wielrijdster, mejuffrouw N. M. K., bij het oversteken van de rijksweg in de gemeente Soest, juist voor het politiebureau aangereden door een auto. Mej. K. kwam zo ongelukkig met haar hoofd op straat terecht, dat zij ter plaatse overleed. de *'"nd doo^delo^rpeneddni!OZe zon aan dc hemel W komen, de ren-' alles in de nJ Cn k,cu" het is. natuur goed, z0aIs •<rbrare„ ,CB 2°" Of k„„ - v„. «We natuurprodurr j u,f b" en geeft Waarschijnlijk zijn nog nooit zoveel mensen op het vliegveld Zanderij aan wezig geweest voor de verwelkoming van een lijnvliegtuig van de K.L.M. als maandagmiddag, toen het toestel uit Curacao met een wijde boog over Paramaribo vloog en daarna koers zette naar Suriname's internationale vlieg- haven. Keurig op tijd streek „de zil veren vogel" op de nieuwe, drie kilo meter lange startbaan neer. Snel werd dd trap aangevoerd en toen zwaaide de deur open. Het volgende ogenblik stond prinses Beatrix in het felle licht van de middagzon en wuifde naar de hon derden, die haar eerste aankomst op Surinaamse bodem tot een onvergete lijk ogenblik maakten. Plechtig klonk het Surinaamse volkslied over de sa vannen, vervolgens ook het Nederlandse volkslied. Met vlugge stappen kwam de prinses de trap af en met een stralende glim lach begroette zij de verzamelde auto riteiten. Vervolgens inspecteerde zij een erewacht van honderd man van de troepen in Suriname. Na in de auto te hebben plaats geno men, reed de prinses in gezelschap van gouverneur van Tilburg naar Parama ribo. Bij het vertrek bleek plotse ling de terughoudendheid, zo die er bij de plechtige aankomst mocht zijn geweest, verdwenen en verbrak de ent housiaste menigte de afzetting, zodat de auto met moeite kon wegrijden. Trots, zijn ras eigen, stond in de schaduw van een grote manjaboom. de oudste bewoner van Suriname te zamen met familieleden en vrien den in hun dagelijkse Indiaanse kledij dit tafereel te aanschouwen. Hij voel de zich bepaald niet op zijn gemak tussen deze mensen, die grotendeels uit de stad afkomstig waren. Met stoïcijnse kalmte was hij er intussen van overtuigd binnenkort de gelegen heid te krijgen zjjn hulde en aanhan kelijkheid aan deze telg van het ook hem zeer dierbare oranjehuis te be tuigen. Schoolkinderen zongen het speciaal voor deze gelegenheid gecomponeerde welkomstlied van de Surinaamse musi cus Lex Vervuurt. Daarna ging het langs rijen juichende mensen naar het ruime gocvernementsplein, waar in de woning van de gouverneur kamers voor de prinses en haar gevolg gereserveerd zijn. Voor het paleis hadden duizenden inwoners van Paramaribo zich op het grasveld opgesteld en toen H.K.H. op het balkon verscheen, werd zij minutenlang toegejuicht. Vrolijk wuivend, kennelijk getroffen door de hartelijkheid van de bevolking, groette de prinses terng en het was duidelijk dat het haar moeite kostte terug te gaan in de beslotenheid van het paleis. Paramaribo heeft zich op het bezoek van de kroonprinses verheugd. Talrijke zaken hebben hun etalages opgemaakt met foto's van de prinses en andere leden van het Koninklijk Huis. De tocht van Zanderij naar Parama ribo werd op Lelydorp onderbroken. De bevolking, die zich verzameld had, kreeg in dit plaatsje gelegenheid, haar hulde te betuigen. Later moest opnieuw gestopt worden bij „nieuwe grond", niet alleen omdat de erepoort een snelle rit onmogelijk maakte, maar ook om dat de opdringende bevolking niet toe liet dat de prinses „zo maar" passeerde. Op Hindoestaanse wijze werd H.K.H, een bloemenkrans van faja lobi (het geen vurige liefde betekent) omgehan gen. In Paramaribo had de bevolking een bioementapijt neergelegd en hier legde de prinses te voet ongeveer hon derd meter af, waarbij zij werd verge zeld door de stadscommissaris, mr. F, J. H. Barend. Te Willemstad eilandsraad van is maandag de Curagao bijeenge komen voor een vergadering, die door de nationale volkspartij, de K.V.P. en de Curagaose onafhankelijke partij was aangevraagd. Deze partijen maken in de staten deel uit van de oppositie, maar vormen in de eilandsraad van Curagao de meerderheid. De vergade ring, waarin de kwestie-de Wit het hoofdpunt van behandeling was, had een nogal rumoerig verloop, zodat de voorzitter de publieke tribune liet ont ruimen. Met 12 tegen 8 stemmen werd een motie aangenomen, Ingediend door de fractieleiders van de meerderheidspar tijen, waarin besloten werd verwonde ring en afkeuring uit te spreken over de motie van de staten van 29 januari over de uitzetting van de journalist de Wit. In de conclusies van de motie wordt verklaard, dat de motie van de staten op valse premissen is gebaseerd, een onjuist beeld van de situatie geeft en de mening van de meerderheid der An tilliaanse bevolking geenszins tot uit drukking brengt. Verklaard wordt, dat er op Curagao in genen dele enige onrust heerst als gevolg van de redac tionele artikelen van de „Beurs en Nieuwsberichten", noch in verband met het feit, dat de journalist nog niet Jit het land is gezet. Verklaard wordt voorts, dat daarentegen het bevel van de procureur-generaal tot uitzetting, overeenkomstig ontvangen opdracht, verontwaardiging, bezorgdheid, onge rustheid en onzekerheid heeft teweeg gebracht en de goede verstandhoudin gen tussen Antillianen en andere rijks genoten benadeelt. Op de meest felle wijze werd gepro testeerd tegen het onrechtvaardige, discriminerende en onwettige bevel tot uitzetting, dat door de procureur-gene raal, overeenkomstig ontvangen op dracht. werd gegeven. In de overwegingen werd o.m. ge zegd, dat er wel ernstige bezorgdheid, ongerustheid en onzekerheid heersen als gevolg van het onverdedigbare be sluit van de procureur-generaal, om een reeds zeventien jaar in de Neder landse Antillen gevestigde Nederlander zonder enige vorm van proces en uit sluitend om partijpolitieke redenen uit het land te zetten. Deze uitzetting moet als een aperte schending van de grond rechten van de mens, in het bijzonder van de persvrijheid worden beschouwd en in strijd met de geest en de letter van het statuut en is schadelijk voor de goede verstandhouding tussen de rijks genoten. De motie zal ter kennis gebracht wor den van de gouverneur, de Staten en de regering der Ned. Antillen alsook van de Nederlandse regering en Staten-Ge- neraal. Drie chauffeurs die in dienst stonden bij een brandstoffenhandei te Haarlem hebben sedert december van het vorig jaar ongeveer 5000 liter huisbrandolie, ter waarde van duizend gulden, ver duisterd. Alle drie, de 44-jarige 3. W., de 21-jarige C. W. en de 31-jarige H. V. zijn gearresteerd en ingesloten. Zij zul» len voor de officier van justitie worden geleid. Wanneer een klant om olie kwam, moest een bon in triplo getekend wor den. Twee gedeelten gingen naar het kantoor van de N.V. De chauffeurs nu legden tussen het eerste en het tweede vel een stukje karton, waardoor dus al leen op het eerste vel het juiste aantal liters en het juiste bedrag stonden. Op de beide andere vellen vulden de chauf feurs lagere totalen in. Vanmiddag heeft een deputatie van de verbindingsdient van de Koninklijke Landmacht de j'arige prinses Marijke op paleis Soestdijk een tafel-projector met bijbehorende kleuren-dia's aange boden. Hierna kwamen de beide peet ouders van prinses Marijke, mevrouw D. Post-Salomons en de heer A. Wiitens hun gelukwensen aanbieden. Mevrouw Post, de meter van prinses Marijke, is de weduwe van de bekende verzetsstrij der Johannes Post, die 16 juli 1944 te Overveen werd gefusilleerd. De heer Wiitens was voorzitter van de raad van negen van het studentenverzet, een voor aanstaande figuur van het geestelijk verzet in Nederland. Namens de stichting Het Vierde Prin senkind hebben twee minder valide kin deren, de tienjarige Arie Pitoy en Joke Burger, eveneens tien jaar oud de prin ses een cadeau overhandigd. Arie Pitoy, die aan kinderverlamming heeft gele den, kwam medio 1956 uit Indonesië in Nederland en wordt verpleegd in de Sint-Maartenskliniek te Nijmegen. Joke Burger is een spastisch patiën tje dat verpleegd wordt in de methyl- school m Rotterdam. Zij hebben de prinses een schemer lampje aangeboden, ontworpen en ver vaardigd door mevrouw J. Schwiettert- Van den Bout in de potterie De Merlet in Amsterdam. Dwars door striemende sneeuw- en hagelvlagen reed vandaae A.N.W.B.- wegenwachtinspecteur C. van Dijkhui zen van Den Haag naar Soestdijk om daar de jarige prinses Marijke een met de hand gemaakte pop in nationale Hongaarse dracht aan te bieden. De geefster, een Hongaarse dame, die smds bijna veertig jaar in Neder land woont, wenst anoniem te blijven. Zij heeft buitengewoon veel zorg en tijd besteed aan het maken van de poppe- kleertjes, en wil prinses Marijke dit geschenk aanbieden als blijk van dank- aaarheid voor de gastvrijheid die haar en haar landgenoten in ons land ge boden is. De naam van de pop is Hon- ka. Door onvoorziene omstandigheden kon het oorspronkelijk voorgenomen ver- voe- van het geschenk op het allerlaat ste ogenblik geen doorgang vinden. Bij het zoeken naar een koerier werd toen aan de A.N.W.B.-wegenwacht gedacht, die zich in dit gevaal gaarne bereid toonde de bezorging op zich te nemen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 3