Aanpassing van de gerepatrieerden naar omstan bevredigend verlopen Men verwacht hulp van Nederlandse overheid de Houd op met uw brieven 1/6LP0N nul Jd> <6-ar?t eruu J De rechter I en zijn beul GEBLOEMD IN DE REGEN Gerepatrieerde katholieken kunnen moeilijk in het Nederlandse gareel komen Categoriale zielzorg bepleit pp""- Hnk Rapacki breidt zijn plan verder uit Voorlopig succes RAPPORT VAM DRIE SOCIOLOGISCHE INSTITUTEN Sterke contacten met oud-Indisch gasten 47 BAANTJES Eisenhower aan Boelganin DRIE ITALIANEN BIJ BOTSING GEWOND Spijk uit isolement Oostenrijkse skibond trekt zich terug Noorse tennisploeg doet niet mee Nieuw record voor de zwemmer Konrads Haagse zeiler boekt succes in Amerika Hoad blijft winnen DINSDAG 18 FEBRUARI 1958 PAGINA 7 Europese Investeringsbank Minister H. Hofstra tot gouverneur benoemd mÊÊËMË *ii c: A utobestuurder verleende geen voorrang Brood-vrede in Amersfoort EVACUATIE UIT INDONESIË Examens W ereldkampioenschappen Voorjaarscongres van de U.C.I. in Parijs Daviscuptoernooi Zuinigheidsrit Fortuna naar Liverpool van PHILIPS -ROXANB door FRIEDR. DÜRRENMATT Russisch voetbalelftal komt naar Londen Rombouts wint Belgische driebandentitel Zaalhandbal Sportflitsen V (Van onze Haagse redacteur) .De massale trek van repatriërenden Dit Indonesië naar Nederland heeft ons velk na de oorlog voor een moeilijke op gave gesteld. Ruim 200.000 staatsbur gers onder wie zeer velen, die niet eerder in Nederland waren geweest moesten hun weg zoeken in een reeds overvol land. Vervuld van verwachtin gen, vaak niet zondrr verbittering over ondervonden leed en diepe teleurstel ling, werden zij geplaatst in een nieuwe omgeving, die de handen al vol had aan eigen herstel en opbouw. De inte gratie van de gerepatrieerden I~ek vooral in de eerste jaren voor de Ne derlandse samenleving en haar ge schonden economie een uiterst zware krachtproef. De pessimisten hebben echter ongelijk gekregen: de integra tie van zoveel nieuwe landgenoten is in de korte tijdspanne van één decennium naar omstandigheden bevredigend ver lopen. Wellicht is de geringe publiciteit, welke dit enorme experiment in aan passingsvermogen gekregen heeft, de beste maatstaf voor het slagen ervan: de inpassing is geruisloos verlopen. Geruisloos wil echter niet zeggen wrijvingloos. Bjj de sociale integratie ven de gerepatrieerden in hun nieuwe omgeving deden en doen zich allerlei moeilijkheden voor. In opdracht van het ministerie van maatschappelijk werk is op dit terrein een onderzoek ingesteld door het Instituut voor sociaal onder- z?e\ van ^et Nederlandse volk te Am- het Sociologisch instituut van Utreoh?erlan£s Hervormde Kerk te kemv e.n. het Katholiek Sociaal-Ker- sultaten vaïUa-ie 'S-Gravenhage. De re- znkolHk •,°nderzoek> dat hoofd- ÜJ uitgevoerd in 1955, zijn neergelegd m een zo pas verschenen, zeer uitvoerig rapport (461 bladzijden). Op basis van een enquête gehouden on der bijna 2000 gerepatrieerden en ruim 160 diepgaande „interviews" is het in tegratieproces geanalyseerd. Deze analyse berust dus op de situa tie van enkele jaren geleden; het in- togratieproces is sindsdien verder ga- gaan, het beleid ten opzichte van de gerepatriëerden heeft zich verder ont wikkeld en men moet er rekening mee houden, dat de problematiek van de genen, die thans repatriëren mogelijk verschilt van die dergenen, die eerder gerepatrieerd zijn. Dit neemt niet weg, dat de bevindingen, waartoe men bij de ze studie is gekomen, van bijzonder belang zijn nu ons land weer zoveel hieuwe rapatriërenden te verwerken krijgt. Het rapport komt tot de hier- fe°v<r" aangegeven conclusie: de integra al Y?n ^repatrieerden uit Indöne- „ifo-ütoon onderzoekers zijn er van Uitgegaan, dat men niet 100 pet assimi latie behoeft te verlangen naar om standigheden bevredigend verlopen. Voor velen was de overgang te abrupt om niet reacties en repercussies te wek ken en de ontvangende bevolking was te weinig voorbereid dan dat het juis te begrip en de juiste houding ten op zichte van de gerepatrieerden steeds aanwezig waren. Maar sterker dan deze remmende De integratie van de gerepatrieer den uit Indonesië is bevorderd door een gunstige conjunctuur, die de „werkinpassing" vergemakkelijkte. Dank zij de grote vraag op de arbeids markt hadden de gerepatrieerden in de afgelopen jaren een ruime vrijheid om dat werk te zoeken, waarvoor zij de meeste ambities hadden. Een sterk staaltje hiervan vormt het geval van dan ^repatrieerde, die niet minded wisseld m van betrekking is ver- faktoren waren de krachten, die de in passing deden gelukken: een grote en bewonderenswaardige bereidheid tot bewuste en positieve heroriëntering bij de gerepatrieerden en van de andere kant een krachtige, helpende hand door de Nederlandse organen in heel hun bonte verscheidenheid aan de mensen uit Indonesië toegestoken. Binnen dit raam geven we de volgende nadere bij zonderheden, ontleend aan het rapport „De repatriëring uit Indonesië". De repatriëring heeft zich met na me in drie opzichten van andere mi graties onderscheiden: ten eerste door het feit, dat de repatriëring voor beide partijen in wezen een niet van harte aanvaarde noodzaak was; ten tweede door de grote mate van cul turele gelijkheid van gerepatrieerden en ontvangende samenleving en het feit, dat de immigranten de nationa liteit van het ontvangende land reeds bezaten en ten derde door de om standigheid, dat de ontvangende sa menleving betrokken was bij de oor zaken van de migratie. De repatriërenden hebben zich „on der de druk der omstandigheden" in het 'algemeen onvoldoende voorbereid op hun bestaan na de repatriëring; hun toekomstperspectieven hebben zich in het algemeen ontwikkeld vanuit de cen trale frustratie van de aantasting hun ner positie als dominerende minder- ,heid, terwijl hun voorstellingen en ver wachtingen inzake hun leven in Neder land zonder systematische en concrete informatie tot stand kwamen. Van de andere kant heeft de Nederlandse sa menleving zich in het algemeen tegen over de repatriëring gesteld gezien als tegenover een vol,tongen feit. Men kwam dus in verschillende gevallen te laat met zijn maatregelen. Deze onvolko men voorbereidingen zjjn sommige le den van beide partijen elkaar voor de voeten gaan gooien. De gerepatrieerde, die zich slachtoffer voelt van de Neder landse politiek in Indonesië, is niet zo inschikkelijk en verwacht veel begrip en tegemoetkoming. De Nederlandse sa menleving van haar kant vertoont de neiging een zo snel mogelijke aanpas sing te verlangen van de niet geheel als welkom geziene gerepatrieerden. Sterke rancunegevoelens ten aanzien van Nederland heeft men bij het onder zoek aangetroffen bij hen, die vroeger tot de invloedrijke groepen in de kolo nie hebben behoord en bij hen, die een duidelijk ongunstig oordeel hebben over de door Nederland gevoerde politiek. De negatieve gevoelens hebben zich ge concentreerd op de kwestie van de zgn. achterstallige betalingen, een zaak, die alle gerepatrieerden zeer hoog bleek te zitten. De zorgen rond brandstof en kle ding, het zich instellen op het andere klimaat, het leven in steden en wo ningen van een ander type dan men gewend was, het meer gecompliceer de economische stelsel en de grotere bureaucratisering hebben problemen opgeleverd. Het informele contact met de leden der Nederlandse samenleving blijkt ook bij die gerepatrieerden, die in Nederland geboren en getogen zijn, naar verhouding gering te zijn. Men richt zich sterk op mensen, die „ook in Indië zjjn geweest." Er is slechts een geringe deelname aan vakorgani saties en personeelsverenigingen. De „Indische organisaties" worden ge waardeerd als behartigers van belan gen, doch ze spelen geen belangrijke rol bjj het integratieproces. Het con tact met de kerk blijkt geringer te zijn dan voorheen in Indonesië. Zeer vele gerepatrieerden hebben in de eerste tijd veel moqite gehad met het vinden van een baantje en velen zijn in de eerste jaren veranderd van werkkring. Arbeidsbemiddeling heeft geen grote rol gespeeld. Voor zover de verhoudingen in Indonesië en Ne derland vergelijkbaar zijn constateert men een daling op de maatschappelijke ladder, d.w.z. van de groep gerepatri eerden in haar geheel er zijn ook individuele stijgingen. De mobiliteit van de gerepatrieerden blijkt groot te (Van onze Haagse redacteur) Het rapport over de repatriëring uit Indonesië, waaraan ook is meegewerkt door het K.S.K.I., constateert, dat de ge repatrieerde katholieken zich in vele gevallen nog niet gebonden voelen door een godsdienstige praktijk, door de li turgie en gebruiken van de Nederlandse kerk, omdat dit alles hen nog niet eigen is geworden. Wanneer bij de interviews van ge repatriëerden een verandering werd geconstateerd in de frequentie van het kerkbezoek en men naar de motieven voor die verandering informeerde, kwamen vaak opmerkingen naar vo ren, welke de „sfeer" van de kerk betroffen. Met de sfeer werd dan be doeld: de in Nederland gangbare gods dienstige en profane gebruiken en Praktijken. De algemeen gangbare wij ze van inning van plaatsengeld is voor vele gerepatrieerden een doorn in het oog. Typerend is het antwoord: dit hiaakt op ons de indruk van een bios coop. u^en vindt voorts, dat velen in Neder- u1}^ naar de kerk gaan om anderen te i dijken en om zelf bekeken te worden in Plaats van de H. Mis te volgen. Een «bdere opmerking: „In Indonesië heb ben de kerkelijke feesten een intiemer «eer; de mensen gaan meer uit over- ujging en behoefte naar de kerk". Dij vele gerepatrieerden blijkt verder zekere „vrijheidsdrang" te bestaan; men heeft het leven in Japanse kampen doorgemaakt, daarna volgde de onrustige m^olutieteit en men kan nu moei- JJk in het Nederlandse gareel komen. ~en aansporing om de kerkelijke plich- lyo te onderhouden, wordt dikwijls als vang gevoeld: „In Indonesië kwamen de Beestelijken bij je thuis om over je le- *?n te praten; hier lijkt het wel of je ®is kleine kinderen wordt beschouwd". e „controle" van de omgeving vindt h„erL erüjk. Een der interviewers h opgemerkt, dat in een Noordbra- oantse stad van middelmatige grootte ek® gerepatrieerden praktisch °Pge& z«n zondags naar de kerk te gaan, houdt men zich niet daaraan, dan „wijst men de zondaar met de vinger na i.® ons land> dat de vrouw met bedekt hoofd naar de kerk gaat, levert nogal eens moeilijkheden op. Men heeft gerepatrieerden ontmoet, die zei- den geen hoed te bezitten en die daarom uit gebrek aan begrip voor deze traditie hun zondagsplicht niet vervulden. Het missie-karakter van de Kerk in Indonesië en de omstandigheid, dat de katholieken meer omgang hadden met niet-katholieken leidden tot een zekere soepelheid in zaken als gemeng de verkeringen en gemengde huwelij ken. De grotere striktheid in deze kwesties ten onzent wordt door de gerepatrieerden veelal moeilijk aan vaard. Het oordeel van het rapport, dat speciaal de kerkelijke integratie van de katholieke gerepatrieerden in Nederland behandelt, eindigt met de opmerking: „Wij willen daarom gaar ne pleiten voor een aparte cate goriale zielszorg, omdat de aanpak bij de gerepatrieerden anders moet zijn dan bij de Nederlandse bevolkings groepen". Vermelding verdient in dit verband hetgeen wordt gezegd in het onderdeel over de kerkelijke integratie van de protestantse gerepatrieerden: „Er wordt nog wel eens gesproken over het aan stellen van een aparte predikant voor de zelfstandig gehuisveste gerepatrieer den. Het hangt er natuurlijk van af wat men zou beogen, maar wanneer men van deze figuur een bemiddelingsfunctie ver wacht, dan moet men wel beducht zijn op een moeilijke positie omdat juist die genen, die om welke reden ook niet de weg naar de kerk vinden of er zich niet thuisvoelen, zich rond „hun eigen predikant" zullen gaan groeperen. De kans is groot, dat een dergelijke groep een leven op zichzelf gaat leiden zonder dat men wellicht de aansluiting kan vinden bij de plaatselijke gemeenten". zjjn. Ongeveer 60 pet is een of meer malen van woonplaats veranderd. De kleine gemeenten hebben het minst de gerepatrieerden kunnen vasthouden; er is een duidelijke trek naar de grote steden, met uitzondering van Rotter dam. De hulpverlening aan de gerepatri eerden en het effect daarvan zijn in belangrijke inate beïnvloed door de om standigheid, dat de geholpenen niet „neutraal" staan tegenover deze hulp, doch uitgesproken oordelen hebben over hun aanspraken op een tegemoet komende houding van de Nederlandse samenleving. Zeventig procent van de gerepatrieerden was bijvoorbeeld van oordeel, dat men als gerepatrieerde aanspraak heeft op bijzondere hulp van de Nederlandse overheid. Tenslotte wordt opgemerkt, dat er bij grote groe pen gerepatrieerden een soort trots be staat, die hen ervan weerhoudt toe te geven, dat zij last hebben met de aan passing aan een „Hollandse levensstijl", die in hun oude situatie dikwijls een zeker standsattribuut was. De statuten van de krachtens het ver drag tot oprichting van de. Europese Economische Gemeenschap ingestelde Europese Investeringsbank voorzien in de benoeming van een raad van gou- vemeui'S, welke in hoofdzaak tot taak heeft algemene richtlijnen vast te stel len voor de te voeren kredietpolitiek. Ieder deelnemend land wijst een gou verneur aan. Ingevolge deze bepalingen heeft de Nederlandse regering minister H. J. Hofstra aangewezen om als gou verneur van bedoelde bank op te tre den. In de internationale gedachtenwisse- ling over de wenselijkheid van een con ferentie van regeringsleiders hebben zich twee nieuwe ontwikkelingen voor gedaan. De Amerikaanse president heeft aan de premier van de Sovjet unie, maarschalk Boelganin, voorge steld op te houden met het elkaar toe sturen van geschreven redevoeringen en meer vertrouwen te stellen in het normale diplomatieke overleg. Alleen op die manier kan de huidige impasse bij de voorbereidingen van een top conferentie worden doorbroken, aldus Eisenhower. Verder heeft de Poolse Op de rijksweg te Geleen zijn maan dagmiddag drie Italianen, die op één motorfiets reden, aangereden door een auto, waarvan de bestuurder geen voor rang verleende. De bestuurder van het motorrijwiel die niet in het bezit van een rijbewijs was, liep een hersenschudding op. De duo-passagier brak een been en de tweede duo-passagier liep een verwon ding aan de arm op. De drie Italianen waren oor de car navalsviering verkleed en gemaskerd. Motor en auto werden zwaar beschadigd. (Van onze Haagse redacteur) Op het ministerie van Economische zaken te Den Haag zijn maandag be sprekingen gevoerd met vertegenwoor digers van de partijen in het Amers- foortse broodconflict. Dit overleg heeft er toe geleid, dat de partijen besloten hebben de brood oorlog te Amersfoort niet ingang van a.s. woensdag te staken. De tengevolge van bet hoge water sedert vrijdag afgesloten weg Elten— Spijk kon maandag voor het verkeer worden open gesteld zodat Spijk uit zijn isolement ls verlost.' Het dorp Lobith is van Elten nog steeds niet bereikbaar, doch verwacht mag worden, dat ook dè weg Elten—Lobith, welke thans nog gedeeltelijk onder water staat, ln de loop van deze week zal worden vrijgegeven. minister van buitenlandse zaken, Adam Rapacki, enige uitbreiding gegeven aan h«.t plan voor :en zone zonder atoom wapens in Midden-Europa, dat zqn naam draagt. Niet alleen zouden Oost en West-Duitsland, Polen en Tsjecho- slowakije zich moeten verplichten om geen kernwapens op hun grondgebie den te laten stationeren, maar ook zou den de „atoommogendheden" overeen moeten komen geen enkel doel in dit gebied met atoomwapen* te bestoken. Om te voorkomen, dat de verwezenlij king van het eerste deel van zjjn plan afspringt op de weigering van het Wes ten om Oost-Duitsland als soevereine verdragspartner te zien, stelt Rapacki voor, dat de atoomwapenloze zone in Midden-Europa ook tot stand kan ko men doordat de betrokken landen een zijdige verklaringen by een derde mo gendheid deponeren- Verder stelt hij de instelling van een ruime en doelmatige controle-organisa tie voor, waarin zowel leden van het Verdrag van Warschau, als van de N.A.T.O. efl neutralen zitting moeten hebben. Rapacki zegt in een aantal aide-mé- moires, die te Moskou, Washington, Parijs, Londen, Brussel, Praag, Kopen hagen, Oost-Berlijr en Ottawa zjjn over handigd, dat hij redenen heeft om te verklaren, dat de instelling van een zone zonder atoomwapens het bereiken van overeenstemming over verminde ring van de conventionele bewapening zal vergemakkelijken. In de westelijke hoofdsteden is men niet erg geestdriftig over het plan-Ra- packi en de aanvullingen daarop. Het praktische gevolg is in ieder geval, dat het Westen bij de verdediging van West-Duitsland duidelijk in het nadeel zal komen te verkeren, een omstandig heid, waarop uiteraard in Bonn direct is gewezen. De Nederlandse diplomatieke vertegen woordiging te Djakarta heeft het vol gende afvaartschema bekend gemaakt voor de evacuatie van Nederlandse on derdanen; 8 Maart Australia van Tandjong Priok naar Italië; 20 maart Boma van Soera- baja na&r Italië; 25 maart Flaminia van Tandjong Priok naar Italië; 27 maart Zuiderkruis van Tandjong Priok naar Nederland; 29 maart Oceania van Tand jong Priok naar Genua; 29 maart Oranje van Tandjong Priok naar Nederland; 1 april Sibajak van Tandjong Priok naar Nederland; 18 april Sydney van Tand jong Priok naar Nederland; 20 april Aurelia van Tandjong Priok naar Italië; 20 april Willem Ruys van Tandjong priok naar Nederland; 21 april Castel Felice van Tandjong Priok naar Nederland; 21 april Neptunia van Tandjong Priok naar Genua; 28 april Captain Cook van Tand jong Priok naar Nederland. Hoe modieus de Nederlandse regenman tel wordt, bewijzen deze twee modellen van een Amsterdamse fabrikant. De geplisseerde mantel, in onuitregenbaar plissé, is van licht, f\ingeweven synthe tisch materiaal, dat tricel heet. De wijde rug stempelt de jas tot typisch 1958. De gebloemde mantel is van een glanzende lakachtige Franse rayon. Het is weer eens wat anders om zo gebloemd in de nare regen te lopen. Het blijkt trouwens, dat de voorliefde steeds sterker uitgaat naar de regenmantel met een streepje of ruit of welk dessin ook. Effen vindt men saai. Maar zijn distinctie verliest het nooit! De modellen zijn van Helfi. AMSTERDAM, 17 febr. (G.U.) - Doc toraal sociale aardrijkskunde; W. Eshuis (Zandvoort). Kand. sociale aardrijkskunde: Mej. M. Schuddeboom en M. J. Dekker (Amster dam). Doctoraal geneeskunde: Mej. A. J. Borst (Santpoort); J. J. M. Bekkers (Haarlem); mej. J. A. Scholz (Blaricum); J. C. C. Stut (Haarlem); mej. L. E. A. Kits van Waveren (Huizen); A. J. Otto (Bloemendaal)T. E. Sijpkens, W. J. Oosterveld, J. v.d. Borden, P. G. Pelz, A. B. M. v. Berkel, F. Hoffman, Goei Tjoe Liang, M. Leusden, B. de la Hous- saye, mej. V. M. Bloem, A. Schattner, mej. S. van Dantzig, J. H. M. Rottier, N. W. F. v. Proosdij, M. L. H. Hintzen, J. Fossen, mej. G. J. Wassink, mej. C. Boer, J. A. Groenink, C. Zurcher, G. K. David, R. W. M. Croughs, C. C. Klicks, A. A. J. Kole. J. Walig, J. L. A. A. Mes sing, W. Veltheer. W. J. B. v.d. Staak, mej. J. P. M. M. Storimans, G. J. Vidra (allen Amsterdam). LEIDEN, 17 febr. Kand. Gen. II: Mej. E. Gosschalk, Voorburg; mej. I. R. v. Herwijnen, R'dam; B. F. v. d. Bosch, Wassenaar; E. A. v. Dishoeck, A'dam; J. J. C. M. Komman, Zoetermeer; J. S. Meyboom, Leiden- E. S. Nieuwendijk Zwolle en M. S. Shapero (USA). Kand. Gen. II:: P. Wildervanck Ble- court, Ommen. Semi-artsex.: Lie Ko Lam, Amster dam en A. W. Mante, Voorburg. Artsex.: Ph. W. H. Eskes, Rijswijk, H. W. E. G. G. Hartgrink, Egmond a/ Zee: M. Dialal Muhsln, Oegstgeest en J. Timmers, Rijnsburg. Kand. westerse sociologie: J. I. Goud smit, Leiden. Advertentie De Oostenrijkse skibond heeft telegra fisch de inschrijving van Oostenrijk voor de wereldkampioenschappen ski in La thi (Finland) geannuleerd. De reden voor deze annulatie was het onverwachte verzoek van het Oos tenrijkse ministerie van financiën, dat de leden van het team voor de lange afstand, die allen in dienst van de Oos tenrijkse douane staan, ook zouden deel nemen aan de Oostenrijkse politie en douane skikampioenschappen, die het komende weekeinde op het programma staan. Het ministerie wenst voorts, dat ze uitkomen on de wereldkampioen schappen Cross-Country schieten (Biathlon) op 2 maart in Saalfelden. Een woordvoerder van de Oostenrijk se ski-bond zeide, dat als het Oosten rijkse team zou deelnemen aan de genoemde twee evenementen in hun land, dit de trip naar Finland onmo gelijk zou maken. Hij voegde er aan toe, dat het ver zoek van het ministerie van financiën als een „grote verrassing" kwam. Behalve met de keuze van een nieuwe president zal het voorjaarscongres van de U. C. I., de Internationale Wielerfe deratie zich op 1 maart te Parijs nog be zig houden met enkele problemen welke na het overlijden van Joinard hangende zijn gebleven. Zo zal uitgemaakt moeten worden of de besluiten van 1957 te Leipzig, in houdende dat het wereldkampioenschap Cyclobal en kunstrijden van het pro gram van de overige wereldkampioen schappen gescheiden zal worden en dat een wereldkampioenschap voor ama teurstayers zal worden ingesteld, defi nitief zullen worden doorgevoerd. Voor 1958 werden deze kampioenschappen al aan Leipzig toegewezen. Voorts wenst Rusland een wijziging der stemmenverhouding, in die geest dat elke federatie slechts 1 stem zal kunnen uitbrengen. Verder zal het con gres zich bezig houden met de vraag of men aan gangmakers, ouder dan 65 jaar, al dan niet de licentie zal ontne men, terwijl tevens een uitspraak moet vallen voor de toewijzing der wereld kampioenschappen op baan en weg in 1959 waarvoor gelijk bekend Oost- Duitsland, Dest-Duitsland. Spanje en Ne derland kandidaat zijn. Naar de functie van president van de U. C. I. dingen Doreau (Frankrijk), Rodoni (Italië) en Wilwertz (Luxemburg). Noorwegen zal dit jaar niet deelnemen aan het toernooi om de Davisbeker, Dit deelde de voorzitter van de Noorse Lawn Tennisbond, de heer Johan Haa- nes mede. „Noorwegen is niet opgeno men in het schema van de 24 landen, die uitkomen in de wedstrijd voor de Europese zone, maar wij zijn wel uitge nodigd deel te nemen aan de ontmoe tingen voor de Amerikaanse zone", zei de heer Haanes.„Het zou niet geheel juist zijn te zeggen dat wij ons terug trekken", voegde hij er aan toe. „Maar de grote kosten, die het deelnemen aan de wedstrijden voor de Amerikaanse zone voor ons zouden meebrengen en de lange tijd, die hiermede gemoid is, nopen ons, tot onze grote spijt, van deel neming aan het toernooi af te zien", aldus de heer Haanes. De Noorse voorzitter voegde er nog aan toe, dat Denemarken, Noorwegen, Zweden en Finland tijdens de vergade ring van de Daviscup-commissie in ju ni, gezamenlijk 'n voorstel willen indie nen met het doel, te bewerkstelligen, dat alleen Europese landen in de Euro pese zone zullen mogen uitkomen. Dit aar zijn vier niet-Europese landen in het „Europese"-schema opgenomen, te weten, Mexico, Indië, Chili en Brazilië John Konrads, de 15-jarige Australi sche zwemmer, die onlangs in acht dagen zes wereldrecords brak, heeft te Melbourne in de series van de Austra lische kampioenschappen op de 440 yards vrije slag het op zijn naam staan de record van de staat Victoria verbe terd. Hjj zwom de afstand in 4 minu ten 36 seconden, en bleef daarmee 1,8 sec. onder zjjn oude record. In de series van de 110 yards vrije slag dames maakte de Olympische kam pioene op de 100 meter vrije slag, Dawn Fraser met 1 minuut 4,6 sec. de snelste tijd. In het nummer van vandaag kan men een weergave vinden van het rapport over een onderzoek naar de integratie van gerepatrieerden uit Indonesië in de Nederlandse samen~ leving. De conclusie, die uit dit ge degen stuk valt af te leiden is, dat de integratie van 200.000 personen wonderlijk goed en geruisloos ver lopen is. Drie gunstige factoren heb ben tot dit gelukkige resultaat veel bijgedragen: onze conjunctuur was buitengewoon gunstig voor het op nemen der repatrianten in het ar beidsproces, Nederland kent weinig rassenvooroordelen, terwijl boven dien de regering door instituten van hulpverlening veel aan het goede verloop heeft bijgedragen. Een on gunstige factor was er ook: de be langstelling der Nederlanders voor het probleem van de repatriëring was tot voor kort bijzonder gering. Ons is opgevallen, dat de vermelde gunstige factoren niet los van elkaar staan. Als de conjunctuur terugloopt, worden de plaatsingsmoeilijkheden groter. In de sfeer van concurrentie die dan kan ontstaan zullen cryp tische rassenvooroordelen de neiging hebben tot uiting te komen. Zouden onze conjuncturele moeilijkheden af metingen van enige omvang aan nemen, dan zal de hulpverlening wellicht in geringere mate de finan ciële steun ontvangen die men haar zou toewensen. Wij hangen dit beeld niet op om eens bijzonder somber te zijn. Men hoeft het verband tussen deze din gen niet zo rechtlijnig te zien en bovendien hoeven onze conjunctu rele moeilijkheden niet van lang durige aard te zijn. Daar staat ech ter tegenover dat de stroom van re patrianten die nu ons land binnen trekt anders van samenstelling is dan die waarvoor het onderzoek verricht werd. Het zou daarom niet goed zijn om uit het succes van de integratie tot nu toe al te rooskleurige conclu sies te trekken. Het onderzoek heeft betrekking op de meest gunstige groep van repatrianten en beslaat een periode van zeer gunstige eco nomische omstandigheden. Het rap port verhult de moeilijkheden niet, dat zij nadrukkelijk gezegd, maar laten de Nederlanders dat evenmin doen. Als de integratie van de hui dige stroom repatrianten moeilijker gaat verlopen zal van onze daad werkelijke belangstelling veel meer geëist worden dan in de afgelopen jaren. Advertentie De derde internationale „Mobil Eco nomy Run" zal dit jaar van 14 tot 19 juli .worden gehouden en staat in het teken van de Expo '58 en de groeien de Europese Economische Samenwer king. De tocht is 2700 km lang. De start vindt te Brussel plaats en via Ne derland, België, Luxemburg, Frankrijk, Zwitserland en Italië wordt het par ee urs naar Biarritz geleid. De „Mobil Economy Run" is geen snelheids-, maar een zuinigheidsrit, die het publiek er op attent moet maken, dat men door regelmaat tot een belang rijke brandstofbesparing kan komen. Fortuna uit Geleen zal op woensdag 26 februari a.s. te Liverpool een vriend schappelijke wedstrijd spelen tegen de Engelse eerste divisieclub Everton. Niet alleen A en D maar alle vitaminen die U nodig hebt. Een flacon van 100 dragen f2.m Nu óók voordelige gezins verpakking van ISO dragees f3.7* „Jawel, commissaris". „Stil en niet duur?" „Zoals u zegt", te rusten. Ik moet de hoogte in. Ik heb voor een week ziekteverlof genomen". Tschanz antwoordde niet direct. Pas toen ze de weg Biel-Neuenberg insloegen, zei hij en zijn stem klonk weer als geyvoonlijk: „De hoogte in is niet altijd het beste, commissaris". „En waarom heb je daar geen aangifte van ge daan?" De arts krabde zich achter de oren. „Er ontbrak geen geld, zoals Ik al zei. Ik heb het willen aange ven, maar ik ben het later vergeten". „Zo", zei Baerlach, „je bent het vergeten. Inbre kers hebben het goed bjj jou". En hjj dacht: „Daar weet Gastmann het dus van". Hij keek weer naar het plein beneden. Tschanz ging met het meisje het Cm» r D T T T Italiaanse restaurant binnen. „Op de dag van ii? hnltntic 5ni S Baerlach een bezoek aan gchmieds begrafenis", dacht Baerlach en keerde zjjn huisarts, dokter Samuel Hungertobel. De straat- zich van het venster af. Hij keek naar Hungertobel, Inntüarnvï txm fnv* nl nn» An A in ntftvni p ptnnHr lantaarns waren al aan en de duisternis werd steeds dieper. Uit het raam van Hungertobel keek Baer lach neer op de mensenmenigte op het plein, waar aan de arts woonde. Deze pakte zjjn instrumenten 21 - bij elkaar. Baerlach en Hungertobel konden elkaar „En nu", riep Tschanz, „nu ik eindelijk de kans al lang, ze waren samen op het gymnasium geweest. >1-» ie hot 7PlfPT WPPr \rnnr niotQ Nl 1 7.fll Hp PnÏPP .Höt hart. ic ernor?701 FTiino-orfnhol HnH ?H heb, is het zeker weer voor niets. Nu zal de enige kans die ik heb om eindelijk ook eens iets te pres teren en vooruit te komen mislukken vanwege dat „Het hart is goed", zei Hungertobel, „God zij dank!" „Een heel dossier", zei de arts, terwijl hij op een stompzinnige diplomatieke spel. U alleen kunt daar stapel papier op zijn schrijftafel wees. „Allemaal iets aan veranderen. U hoeft maar met Lutz te spre- over je ziekte", ken en hem over te halen mij naar Gastmann te laten gaan". „Nee, Tschanz", zei Baerlach, „dat kan ik niet doen". De andere schudde hem als een schooljongen toè'h ambtsgeheim'^ door elkaar, hield hem met twee handen vast en schreeuwde „Praat toch met Lutz, U moet het doen". Maar de commissaris liet zich niet verbidden en zei: „Het gaat niet, Tschanz. Voor dit soort dingen ben ik niet meer geschikt. Ik ben oud en ziek. Dan heb je rust nodig. Je moet jezelf helpen". „Goed", zei Tschanz, liet Baerlach los en greep sidderend het stuur. „Goed, dan niet. U kunt me niet helpen". Ze reden weer verder de berg af. „Je hebt toch met niemand over mijn ziektegeval gesproken, Hungertobel?" vroeg de oude heer. „Maar Hans", zei de andere oude man, „dat is Beneden op het plein kwam een blauwe Merce des aanrijden en parkeerde tussen de andere auto's. Baerlach keek nauwkeuriger toe. Tschanz stapte uit, gevolgd door een meisje in een witte regenjas, waar het haar in lange vlechten overheen lag. „Is er bjj jou nooit ingebroken, Samuel?" vroeg de commissaris. „Hoe kom je daarbij?" „Zo maar". „Een keer was de boel op mijn bureau door el- Jij"bent toch in Grindelwald op vakantie geweest kaar gehaald", bekende Hungertobel. „Jouw ziekte- is het niet? Was dat niet in pension Eiger?" vroeg geschiedenis lag bovenop. Geld was er niet gestolen, ■o1- hoewel ik vrij veel geld hier aanwezig had" die zat te schrijven. „Hoe staat het er nu mee?" „Heb je pijn?" De oude heer vertelde van de aanval. „Dat is ernstig, Hans", zei Hungertobel. „We moe ten je binnen drie dagen opereren. Het gaat zo niet langer". „Ik voel me op het ogenblik beter dan ooit." „Over vier dagen krijg j® een nieuwe aanval", zei de arts „en die zul je niet meer overleven". „Ik heb dus nog twee dagen de tijd. Twee dagen. En op de morgen van de derde dag zul je me opereren. Dinsdagmorgen" „Dinsdagmorgen", bevestigde Hungertobel. „En dan heb ik nog een jaar te leven, nietwaar?" zei Baerlach en hij keek zijn oude schoolvriend op lettend aan. Deze sprong op en liep door de kamer. „Hoe kom je aan zo'n onzin?" „Dat heeft degene, die mijn ziektegeschiedenis las, me verteld". „Ben jij de inbreker?" riep de dokter opgewonden uit. Baerlach schudde het hoofd: „Nee, ik niet. Maar toch is het zo, nietwaar Samuel, nog één jaar". (Wordt vervolgd). De Haagse Heike Blok heeft met „Brave Hendrik" het Amerikaanse kampioenschap in de Internationale Flying Dutchmanklasse op zijn naam gebracht. De wedstrijden zijn van 13 tot en met 16 februari in de baai van Tam pa (Florida) gehouden. Het Engelse voetbalelftal zal op 22 oktober in het Wembleystadion te Lon den een wedstrijd spelen tegen het Rus sische team. Het wordt (waarschijnlijk) de derde ontmoeting tussen beide lan den in dit jaar. Het op 18 mei te Mos kou geprojecteerde duel zal namelijk, ondanks anders luidende geruchten, doorgang vinden. Bovendien spelen En geland en Rusland op 8 juni te Gothen burg tegen elkaar voor de eindronden van het toernooi om 't wereldkampioen schap. De Australische tennisprof Hoad heeft te Evanston voor de vierde maal in successie zijn Amerikaanse tegenstan der Gonzales verslagen. De cijfers wa ren dit maal 6i, 64. In de reeks van 100 wedstrijden tussen Hoad en Gonzales heeft de Australiër thans met 137 de leiding. Rombouts uit Mechelen heeft het driebanden kampioenschap van België ln de ereklasse gewonnen voor Stey- laert en Vingerhoedt. Hij zal met Vin- gerhoedt, de houder van de Europese ti tel, België vertegenwoordigen in het Europese driebandenkampioenschap dat te Cannes wordt gespeeld. Voor de Nederlandse zaalhandbal kampioenschappen, die zaterdag en zon dag in de Energiehal in Rotterdam wor den gehouden, hebben zich de volgende ploeven egplaatst: dames: Sagitta (Am sterdam), Athene (Den Haag), PSV (Eindhoven), HCG (Groningen), Mara thon (Vlissingen) en Actief (Deventer). Heren: Aalsmeer, Hellas (Den Haag), PSV (Eindhoven) HCG (Groningen), EBHV (Breda) en Olympia (Hengelo). Baerlach. Ter voorbereiding op het eindtoernool om het wereldkampioenschap speelde het (voorlopige) Schotse elftal met 11 gelijk tegen Glasgow Rangers. Het Duitse ijshockey-team heeft te Cortina d'Ampezzo met 43 gewonnen van Italië.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 7