Bedilzucht Indonesië wacht op een uitspraak van Soekarno Alle revolutionaire raden op Sumatra en Celebes door Nasution onwettig verklaard Verzoek aan K.P.M. om vaart op buitengewesten te hervatten mm Reisbureaus in V.S. raden bezoek aan Amsterdam in de zomermaanden af De V eiligheidsraad stelt debat over kwestie-Sakiet uit Resultaat van „goede diensten van Amerika en Engeland wordt thans afgewacht Nog geen uitspraak in de zaak- IJzendijke K.L.M.-toestel beschadigd li/u hiel (joatop Kassier bekent een kapitale verduistering van ƒ100.000 AUTOBUS IN BOTSING MET VRACHTAUTO Boodschap van tegen-regering te Padang Kordaat optreden van jongen Vondst van pistool leidt tot her opening van het onderzoek -Het weer- Geschenk voor Marijke Zichzelf hij politie gemeld Twee zwaarenige licht gewonden M Pres.-directeur K.L.M. over het hotelprobleem Hotels in Amsterdam en Rotterdam moeten verlichting brengen Inbrekers afgeschrikt 24 Italiaanse zeelieden vermist SPANNING TUSSEN FRANKRIJK EN TUNIS BLIJFT Tweede piloot door propeller gedood Aee MORRIS beforeyw/óu/f/ Minder koud Het weer in Europa WOENSDAG 19 FEBRUARI 1958 81ste JAARGANG No. 29839 On Jfan stelIen- ZakpT, duur moet deze gang van het een funeste invloed hebben op Want ui aar bestuur in ons land. sterk» euvel, dat zich thans in m»p„; mate openbaart bij de ge- en zeffe htaf,°1kuhet Provinf"iaal gliiriou etx fandsbestuur aan. Wii Bij landing te Cairo [Duffel monty-coats 59.50 BLIKGROENTEN BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544 Advertenties 21545 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraai 171. tel 4790 Bijkantoor en Red. Umuiden: Leeuweriklaan 50 Telefoon 5790 Directie: W Boerrigter en Mr. W A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte Omroepers 16 cents per m m -hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week, f 2.65 per maand 7 90 per kwartaal Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur avonds tel 21544 In de kringen der gemeentelijke bestuurders wordt steeds krach tiger geprotesteerd tegen de btasting van de gemeentelijke "ftandigheid door hogere organen, bedilzucht van rijksambtenaren, zelfs in zaken van geringe betekenis, be macht van de zogenaamd „des kundigen" der rijksinstanties enz. vlet gemak kan men een staalkaart aanleggen van uitdrukkingen, waar mede men protesteert tegen wat gezien wordt als een ontluistering, van zijn wezenstrekken beroofd worden van het gemeentelijk bestel. Ue tijd ligt al ver achter ons, waar- m de gemeenteraden de eigen huishouding der gemeenten konden regelen; konden bepalen, welke uit gaven zouden worden gedaan, de "Sffing der gemeentelijke belastin gen en de bezoldiging van het ge- hieentepersoneel konden regelen. Als men dit feit constateert moet hien echter rekening houden met de enorme ontwikkeling der maat schappelijke en financieel-economi- sche verhoudingen, welke in de laat ste decennia heeft plaats gevonden. Talrijke zaken, welke de gemeenten aanvankelijk autonoom regelden, moest het rijk zich wel aantrekken, omdat het maatschappelijk leven een Uniforme regeling voor het gehele land eiste. Zo werden bijvoorbeeld de plaatselijke motor, en rijwielver ordeningen vervangen door de ver- keerswetgeving. Het is ondenkbaar, dat het wegverkeer nu nog zou worden beheerst door uiteraard onderling afwijkende verordenin gen van de duizend Nederlandse ge meenten! Na de tweede wereldoorlog is de - ,econ°mie gekomen; de rijks- haar Twitracht d°or middel van en belastingpolitiek het leven te beïnvloeden en daardoor ernstige depressies te voorkomen. Het behoeft geen betoog, dat daarbij de gemeenten met haar budgetten, alleen voor de gewone dienst van ruim twee miljard per jaar, niet buiten beschouwing kun nen blijven. In gemeentelijke kring heeft men Voldoende inzicht in de gewijzigde Verhoudingen en weet men, dat de hptonomie, zoals die tot in het be- 8m van deze eeuw nog bestond voor de gemeenten, thans onbereikbaar ls- De bezwaren richten zich dan ?ok in hoofdzaak tegen de wijze, ^aarop door of namens „hoger ge- invloed op het gemeentelijk en laten wordt uitgeoefend. rijksoverheid, eenmaal aan liU al "geren geslagen, geeft oon hot 5"e?r bluk. niets meer aan rlGt gezonde inzicht van de meentelijke bestuurders te kunnen overlaten. Een treffend staaltje van bedilzucht vertelt de burge meester van Meppel, prof. mr. A. Kleijn in ,,De Nederlandse Gemeen te". Op 1 'januari is de politiewet in Werking getreden en ter uitvoering daarvan moeten de ministers van binnenlandse Zaken en Justitie ge- ^m-netiiyk de rijwieltoelage voor het vo ePersoneel vaststellen. Tot dus- Jr bedroeg die f 60 per jaar. Nu f°rdt zij bepaald op respectievelijk p y.~, 72- en ƒ96 per jaar, al naar S?tang de politieambtenaar maande- i.lks gemiddeld minder dan 300 km, doch aanmerkelijk meer dan niets, tot 600 km of meer dan 600 km Aflegt. In een circulaire aan dë durgemeesters van gemeenten met gemeentepolitie wordt door de mi- °verweging gegeven om riiwioi gebruik van een eigen stemming11 P°litiedianst geen toe- politiepersoneel -aan K ,he! met werkzaamheden ls, belast slee meen (afoT,- n' waarbij m het aein Zlen van incidentele gevallen) geen gebruik behoeft te worden gemaakt van een rijwiel. De ministers plegen nog overleg om trent een regeling van de vergoe ding welke „zittende" politie-amb- tenaren zullen ontvangen als zij in ei- denteel een eigen rijwiel voor de po litiedienst gebruiken. Deze gewich- tige zaak zal nog bij Koninklijk Be sluit geregeld worden! Een mentaliteit, waarbij men de burgemeesters niet in staat acht de rijwieltoelagen van het politieperso neel te regelen, openbaart zich uiter aard nog sterker, wanneer het om Wezenlijk belangrijke dingen gaat. voor talrijke zaken moeten de ge meentebesturen de toestemming, de goedkeuring, de verklaring-van-geen bezwaar, enz. van de betrokken minister verkrijgen. Onophoude lijk moeten burgemeesters en wet houders over allerlei onderwerpen gaan „praten" met de rijksinstan- «es. Zij treffen dan geen verant woordelijk bestuurder als gespreks partner, maar een soms onderge schikt ambtenaar, die hun dan vertelt wat „de minister" wel en met zal kunnen toelaten. In de prak- is „de minister" uiteraard veel- al onkundig van hetgeen door zijn ambtenaren wordt besproken en van 1 in zijn naam wordt beslist. Al- 0^h zeer belangrijke zaken worden ge ministerieel niveau afgedaan. De „tjï^entebestuurders, die komen teiKten" over de gas- en elektrici- Paairt rieven' de bezoldiging van be- Sen 1 gemeentelijke functionaris- krjjL de bouw van scholen, het ver krijg van geldleningen, enz. enz. annè?n te maken met een zich in raat miteit hullend ambtelijk appa Ver-,' .aan de top waarvan zich een nist (Woordelijk bestuurder (de mi- fbevindt, die men persoonlijk in en het enorme aantal van de gen naam te nemen beslissin kelüi, ,daarvoor nauwelijks aanspra «Kat al naar de ambtenaren- aat. waarin voor de op democra- Nog steeds is het wachten op een duidelijke uitspraak van president Soe karno over de toestand, die door het uitroepen van een tegen-regering in Indonesië is ontstaan. Het is mogelijk, dat hij zich pas vrijdag openlijk zal uitspreken, wanneer hij zijn presidentiële plichten officieel weer overneemt van mr. Sartono. De president heeft gisteren in zijn paleis te Bogor, het vroegere Buitenzorg, vertegenwoordigers van de beide grootste partijen in Indonesië ontvangen. Het waren Suwirjo van de nationalistische P.N.I. en Sukiman van de Islamietische Masjumi. De politieke activiteit in D jakarta is de afgelopen 24 uur sterk toegenomen, zo meldt het persbureau P.Ia. De Indonesische ambassadeurs in de Phillippijnen en West-Duitsland, Nazir Datuk Pamuntjak en Zairin Zain, hebben een bezoek gebracht aan de ge wezen vice-president, dr. Mohammad Hatta. De tegenregering van mr. Sja- fruddin Prawiranegara op Midden-Sumatra heeft van luitenant-kolonel Somba de verzekering ontvangen, dat het volk van Noord- en Midden- Celebes de doelstellingen van de revolutionaire regering volledig steunt en dat het alle verbindingen met de regering in Djakarta heeft verbroken. Voorts zijn alle overheidseigendommen op Noord- en Midden-Celebes onder beheer van de revolutionaire egering in Bukit Tinggi gesteld. De premier, Sjafruddm heeft overste Somba een radio-boodschap gezonden, waarin hij her- dankt voor zijn steun en waarin hij tevens instructies geeft bijeenkomsten te oeleggen, waarop het program van de tegen-regering wordt uiteengezet. Radio-Padang heeft hekend- gemaakt, dat Zuid-Sumatra en Atjeh geen troepen van de regering te Djakar ta op hun grondgebied zullen toelaten. De stafchef van het Indonesische le ger, Nasution, heeft gisteravond de ver schillende revolutionaire raden in de buitengewesten onwettig verklaard en de arrestatie bevolen van de voornaam ste militaire en civiele leiders in Noord- Celebes. „Onwettig" verklaard werden de Ban- teng-raad in Midden-Sumatra, de Ga- rudaraad in Zuid-Sumatra en de Per- mesta-beweging, die zijn oorsprong op Celebes vond. Het bevel tot arrestatie van de leiders van Noord-Celebes is gegeven, omdat zij steun beleefden aan de revolutionaire regering. Tot degenen die onder het arrestatie bevel vallen zijn luitenant-kolonel Sombo, majoor Roentoerambl en de „gouver neur" van Noord-Celebes, Manoppo. Nasution segt in een legerorder, dat de centrale regering van Indonesië in Djakarta geen enkele betoging van sym pathie met het rebellen-bewind zal toe staan. De revolutionaire regering heeft gis teravond in een omroepbericht drie be noemde ministers opgeroepen naar Bu kit Tinggi te komen om hun functie in het kabinet op zich te nemen. Het zijn overste Warouw, de Indonesische mili taire attach te Peking, die in het revo lutionaire kabinet minister van ontwik keling en industrie is, overste Saleh La- hade, minister van voorlichting en de heer Mochtar Lintang, minister van gods dienstzaken. Naat men meent vertoe ven beide laatstgenoemden te Makas sar. Gisteravond heeft radio-Padang de vrijlating bevolen van alle politieke gevangenen in geheel Indonesië, die zich langer dan drie maanden in arrest bevinden. De radio deelde me de, dat dit niet geldt voor communis ten die zich in gevangenschap bevin den. Vijf schepen, die rubber vervoerden van Sumatraanse havens naar Singapo re, worden door de Indonesische auto riteiten op Pulu Samboe vastgehouden, aldus berichten van de gezagvoer ders aan de Chinese eigenaren van de ze schepen in Singapore. Het zijn de „Chiat Soon", de „Kah Kheng", de „Bee- tong". de „Senang" en de „Selat Sibe- rut", alle kleine kustvaarders. De eige naren verklaarden te verwachten, dat de schepen weer vrijgegeven zullen wor den, zodra de ladingen gelost en in be slag genomen zullen zijn. De minister van handel en industrie Singapore zei dat de regering van Singapore geen stappen kan onderne- betrekking tot schepen, die in den havens worden vastgehou- vpilhiw gisteren een Indonesische her nit k een lading van 30 ton rub- Ser o,, dex haXen van Indragiri, in Mid- Jra'j Singapore aangekomen. StraHsdonlr 6r 'adinK bedroes 55 000 De regering te Padang heeft gister avond bekend gemaakt, dat het lucht ruim boven haar gebied openstaat voor alle vliegtuigen, behalve die van de Indonesische luchtmacht. Dit werd om geroepen door radio-Padang. De centrale regering te Djakarta had eerder een order uitgevaardigd, volgens welke het luchtruim boven Sumatra ver boden gebiea is voor alle vliegtuigen, behalve die van de Indonesische lucht macht. In een door radio-Padang omgeroe pen verklaring zegt de revolutionaire regering, met instemming kennis te heb ben genomen van een verklaring van de Philippjjnse regering, dat zli zich niet zal mengen in de binnenlandse strijd in Indonesië Opnieuw is er sprake van een kapi tale verduistorlne; en ook deze keer heeft de man zichzelf ofj de politie aange geven. Op een bureau van de Rotter damse recherche ls gisteren de 60-ja- rige kashouder van de Nuts-spaarbank in Ammerstol komen mededelen, dat hjj in enige jaren tljds ongeveer 100.000 heeft verdu' 'srd. Van dit bedrag moeten niet alleen kleine spa .rders van de bank de dupe zijn, maar ook een Haagse levensver zekeringsmaatschappij, waarvoor de kashouder de ziekenfondspremies had moeten innen Hei, ge)*1 moet voor het grootste deel zijn opgegaan aan reizen naar het buitenland. De kashouder is op transport gesteld naar Lekkerkerk, waar de rijkspolitie zetelt, die Ammer stol onder haar ressort heeft. Over de man, die lid is van de gemeenteraad van Ammerstol voor de partij gemeentebelangen" deden reeds een half jaar geleden ln het dorp geruchten de ronde, met name over het goede leven, dat hij zich ver oorloofde. Over de aard van de gepleegde ver duisteringen is nog niets bekend. De politie heeft meegedeeld, dat zij derma te omvangrijk zpn. dat het onderzoek wel enige weken fn beslag zal ne men. Op een kruispunt bi) Emmeloord ls dinsdag om ïalf twaalf een lijnbus van de Noordwesthoek in botsing gekomen met een uit Menaldum (Friesland) af komstige vrachtauto. Beide Inzittenden van de volkomen vernielde vrachtauto zijn ernstig ge wond naar het ziekenhuis in Emmel oord overgebracht. Enkele buspassa giers liepen lichte verwondingen op. Zij konden na verbonden te zijn de reis voortzetten. De minister van scheepvaart van de Indonesische tegen-regering ln Padang heeft de K.P.M. gevraagd het scheep vaartverkeer met Sumatra en de ande re buitengewesten zo spoedig mogelij I, te hervatten. De regering heefl zich be- reid verklaard het vrachtschip „Both' van de K.P.M., dat momenteel in Pa dang wordt vastgehouden, vrij te geven. De „Both" zon gebruikt kunnen worden tische wijze gekozen volksverte genwoordiging maar bittei weinig zeggenschap over de gang van za ken overblijft. om 110 Nederlandse vrouwen en kin deren uit het gebied van Padang te evacueren, aldus meldt Radio-Padang. De vertegenwoordiger van de K.P.M. in Singnapore, de heer J. Kruyt, heeft bevestigd de boodschap van de minister te hebben ontvangen. Hij was evenwel niet bereid mededelingen daarover te doen. „Ik bestudeer haar thans en zal later een verklaring afleggen", aldus de heer Kruyt. De directie van de K.PM. te Amsterdam heeft verklaard, dat op het hoofdkantoor van de K.P.M tot op heden niets bekend is over dit verzoek. Van alle zijden kwamen gisteren de gelukwensen voor prinses Marijke op paleis Soestdijk binnen. Namens de stichting „Het Vierde Prinsenkind" waren twee minder valide kinderen naar het paleis gekomen om de jarige prinses Marijke een cadeau aan te bieden. Men ziet de prinses hier met het geschenk een schemerlampje met H. M. de Koningin en haar twee gasten, links Joke Burger, en rechts Arie Pitou. (Van een verslaggever) Op zijn jaarlijkse persconferentie heeft de iresident-directeur van de K.L.M zeer speciale aandacht gewijd aan het nijpend tekort aau behoorlijke hotelruimte in ons land, een probleem waarmee „de ontplooiing van de Neder landse luchtvaart staat of valt", zoals de heer Aler verzekerde. Wanneer over eer jaar of twee het straalverkeers- viiegtuig zijn intrede in de burgerlucht vaart zal hebben gedaan hetgeen een enorm versnelde uitbreiding van het luchtverkeer tengevolge zal hebben bestaat het gevaar dat de buitenlandse toeristen r bind zullen gaan mijden. Een enquête, die de K.L.M. onlangs onder de grote Amerikaanse reisbu reaus heeft gehouden, heeft uitgewezen dat dat gevaar geenszins denkbeeldig is, aldus de heer Aler. Instellingen als The American Society of Travel Agents, the American Express Compar ny, Cook en Lissone Lindeman hebben over hun opvattingen over deze kwes tie geen twijfel laten bestaan. Hun standpunt, zo verklaarde de heer Aler, vindt men in het kort samenge- va in de volgende reactie van de So ciety of Travel Agents: „Nederland in het algemeen en Amsterdam in het bij zonder hebben, wat de hotel-accomoda- tie betreft, reisbureaus in de V.S, en Canada reeds gedurende verscheidene jaren voor zeer grote problemen ge plaatst. De ;ituatie in Amsterdam is gedurende de laatste twee zomers bij voorbeeld zó moeilijk geworden, dat ve le reisbures. :s het nodig hebben gevon- - n hur klanten een bezoek aan Am sterdam gedurende die periode af te raden. Wij zijn er stellig van overtuigd dat Amstei dam de meest dringende be- Door het optreden van hun tienjarig zoontje kon vannacht een inbraak bij de familie P aan de Lindesingel te Rot terdam worden verijdeld. De jongen, die alleen thuis was, werd om kwart voor twaalf wakker van gestommel in de gang. Zijn ouders waren bij de buren op bezoek. Zonder zich te bedenken draaide hij het licht aan en zittend in bed draai de hij op de telefoon, die naast zijn bed staat, het nummer van de buren. Toen zijn vader naar huis kwam vond hij de buitendeur openstaan. Deze bleek geforceerd te zijn. Van de inbrekers was geen spoor meer te bekennen. Er wordt niets vermist. In de Atlantische Oceaan is van nacht een Italiaans vrachtschip, het s.s. Bonita, vergaan. Drie van de 27 op varenden zijn gered. De overigen wor den vermist. Zes schepen rocken op het ogenblik naar de vermisten. De 2-1 zeelieden zijn met hun reddingsboot om geslagen juist toen de redding nabij was. hoefte heeit aan meer en moderne ho telruimte (met bad of douche) in de eerste- en midden-klasse. Het zou een toename van het toeristenverkeer naai Nederland mogeujk maken, hetgeen niet alleen het toerisme maar de gehe le economie van het land ten goede zou komen". „Het ziet er gelukkig naar uit dat in deze situatie verbetering zal zijn gebracht wanneer in de burgerlucht vaart het straaltijdperk zal zijn aan gebroken", zo vervolgde de heer Aler, daarbij doelend op de plannen voor de bouw van twee hotels, een in Rot terdam en een in Amsterdam, waar wij vorige week al melding van heb ben gemaakt. Er zijn reeds belangrijke vorderingen gemaakt, zo verzekerde de heer Aler. De hotels, die zullen worden gebouwd aan het Allebéplein in Amsterdam-zuid en op de hoek Coolsingel-Weena in Rot terdam, krijgen 250 tot 300 kamers en een grote conferentiezaal. Er zijn reeds toezeggingen verkregen voor een be langrijk deel van het benodigde risico dragend kapitaal van acht miljoen gul den. Ook de K.L.M. heeft hier een be scheiden bijdrage voor in het vooruit zicht gesteld. Er wordt nog onderhan deld over leningen voor het overige benodigde kapitaal van twaalf miljoen gulden per hotel, terwijl men met het Amerikaanse Hilton-hotelconcern een overeenkomst denkt aan te gaan voor de exploitatie. Indien deze affaire zich even vlot en gunstig blijft ontwikkelen als in de laatste weken, kan ons land in de loop van 1960 over de zo dringend nodige verbeterde hotel-accomodatie beschikken, aldus de president-direc teur van de L.M. De Veiligheidsraad der Verenigde Na ties heeft gisteravond gedurende een uur klachten van Tunesië en Frank rijk, respectievelijk over het Franse bombardement van het Tunesische grensdorp Sakiet Sidi Joessef en het verlenen van hulp aan Algerijnse re bellen besproken. De raad besloot daarna het debat voor onbepaalde tijd op te schorten, teneinde Frankrijk en Tunesië in staat te stel len gebruik te maken van het aanbod der regeringen van Groot-Bittannië en de Verenigde Staten tot het verlenen van goede diensten. De Tunesische af gevaardigde heeft zich echter het recht voorbehouden in de komende dagen om een „dringende hervatting" van het debat te vragen, indien het er naar uit zou zien dat het Brits-Amerikaanse be middelingsaanbod geen „goede resulta ten" zou opleveren. Dit melden Reu ter, A.F.P. en Ü.P. De Amerikaanse en Britse ambassa deurs in Tunis hebben gisteravond met de Tunesische staatssecretaris verbon den aan het bureau van de president en met de Tunesische minister van bui tenlandse zaken gesproken over de te volgen procedure bij het verlenen van goede diensten in het Frans-Tunesische geschil. In welingelichte kringen is gezegd, dat de besprekingen nog in het stadium van „aftasten" verkeren. In bevoegde kringen te Parijs is ver klaard, dat de Franse regering de Britse en Amerikaanse regeringen heeft laten weten over welke punten zjj de Brits-Amerikaanse goede diensten wil laten uitstrekken. Deze punten zijn: 1. De positie van de Franse militai ren in Tunesië; 2. Het toezicht op de Frans-Tunesi sche grens. De Franse regering stelt de vorming voor van een gemengde Frans-Tunesische commissie onder lei ding van een neutrale voorzitter of van iemand die door de secretaris-gene raal van de V.N. is aangewezen; 3. De inrichting van een niemands land aan de Tunesische zijde van de grens; 4. De goede diensten zouden tweezij dige onderhandelingen over het Frans- Tunesische geschil mogelijk moeten ma ken. |n een vraaggesprek met een corres pondent van het Amerikaanse blad „Newsweek" zegt president Bourguiba van Tunesië aan de zijde van het Wes ten te blijven en nimmer hulp van Nas ser of de Sovjet-Unie te zullen aan vaarden. „Maar ik kan niet zeggen, wat het Tunesische volk zal doen, als de toe stand slechter wordt en als de Ver enigde Staten en de rest van de westelijke wereld weigeren te reage ren op onze dringende verzoeken om economische hulp en op onze herhaal de verzoeken, een einde te maken aan de Algerijnse oorlog", aldus Bourgui ba. De Fransen zijn vastbesloten in Bizerta, de belangrijke marinebasis in Tunesië, en op de vliegvelden er om heen te blijven. Dit heeft de Franse minister van buitenlandse zaken Pi- neau gisteren aan leden van de com missie voor buitenlandse aangelegenhe den van de Nationale Vergadering meegedeeld. Pineaus verklaring, die door het avondblad „Paris Presse" wordt gemeld, wordt gezien als een waarschuwing aan president Bourgui ba, dat er een grens is aan de con cessies welke Frankrijk bij toekomstige onderhandelingen wil doen. In zijn zitting van vanmorgen had het gerechtshof te 's-Gravenhage uitspraak moeten doen in de zaak tegen een 23-ja- rige Belg uit IJzendijke, die ervan wordt beschuldigd 13 januari van het vorige jaar een wethouder van IJzendijke, de 41-jarige landbouwer C. Doens, te heb ben willen vermoorden. De procureur- generaal van het gerechtshof had tijdens de behandeling van deze zaak, 5 februari, bevestiging gevraagd van het vonnis van de rechtbank te Middelburg, waarbij ver dachte wegens poging tot doodslag werd veroordeeld tot tien jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. Bij het begin van de zitting zei de president van het gerechtshof een tele gram uit IJzendijke te hebben ontvan gen waarin wordt medegedeeld dat daar een pistool is gevonden van hetzelfde kaliber als waarmede de moordaanslag moet zijn gepleegd. Dit pistool was tot nu toe onvindbaar geweest. Het pistool is reeds onderzocht in het gerechtelijk boratorium van prof. dr. Froentjes in Den Haag en uit dit onderzoek is geble ken dat het hier inderdaad het pistool betreft waarmee op de bewuste avond werd geschoten. De raadsman van verdachte zei dat het wapen nog was geladen met enkele ko gels van hetzelfde kaliber, nl. 9 mm, als waarmee de moordaanslag werd ge pleegd. Hij achtte dit feit zo belangrijk dat hij het hof verzocht het onderzoek te heropenen. De procureur-generaal deelde nog mede, dat, nadat opnieuw met het pistool in kwestie was geschoten, uit door prof. Froentjes genomen foto's blijkt dat de sporen van de huls vol komen identiek zijn aan die welke voorkomen op de huls welke is gevon den. Met praktische zekerheid kan dus worden gezegd dat de aanslag met dit wapen werd gepleegd. De procureur- generaal achtte de vondst van dit wa pen evenwel niet van principiële be tekenis en meende dat de bewijzen tegen verdachte er slechts sterker door werden. Hij achtte het niet noodzake lijke een nieuw onderzoek in te stellen en verzocht onmiddellijk uitspraak te doen. Verdediger wees op het belang van een nieuw onderzoek aangezien het wa pen werd gevonden in een heel andere richting dan waar tot nu toe was ge zocht. Het vinden van dit pistool is van groot belang, zo zei hij, en slechts een nauwkeurig onderzoek kan aangeven of er een andere verdachte is. Na raadkamer besloot het hof tot her opening van het onderzoek in deze zaak. Een woordvoerder van het Franse mi nisterie van buitenlandse zaken zei, dat de Tunesische regering geen blijk geeft van een verzoeningsgezinde houding on danks het aanvaarden van de goede diensten van de V.S. en Engeland. Veel Algerijnse opstandelingen, naar men ge looft ongeveer 1.500, zijn maandag met hun wapens en goederen van Sa kiet en andere plaatsen nabij de grens met Algerije naar het binnenland van Tunesië gebracht. Dit is wellicht gedaan in verband met een mogelijke toekom stige internationale inspectie aan de Al- gerijns-Tunesische grens, aldus de woordvoerder. In antwoord op vragen zei hij, dat er 5.000 tot 7.000 gewapende Algerijn se opstandelingen in Tunesië schijnen te zijn en 10.000 tot 15.000 Algerijnse burgers, die in de afgelopen vier jaar over de grens zjjn gevlucht. In de Tu nesische havenstad Sousse zijn gisteren drie Fransen gewond door schoten, zo is in kringen van de Franse ambassa de in Tunis vernomen. De cöncierge van een Franse meisjesschool in Sousse, zijn vrouw en een tweede man werden licht gewond. Vannacht om kwart over twee is een viermotorige DC 6 van de KLM bjj de landing op het vliegvelc- van Cairo be schadigd. De dertien passagiers, onder wie vier Nederlanders, liepen hierbij geen letsel op. Helaas kwam van de bemanning de tweede vlieger de heer K. Moraal bij het verlaten van de machine ver moedelijk in aanraking met een der nog draaiende propellers, waardoor hjj op slag werd gedood, aldus vernemen wij van de zijde van de K.L.M. Het vliegtuig had een bemanning van acht personen onder commando van de Canadese gezagvoerder H. J. Mus- selman. Uit de eerste berichten valt nog niet op te maken, waaraan het onge val is te wijten. De heer Moraal, die dertig jaar oud was, was gehuwd en vader van twee kinderen. Hij was sedert september 1953 in dienst van de K.L.M. Advertentie BARTEUORISSTR HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A'DAM TEL. 717162 Verwachting tot donderdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Vrij veel bewolking met tijdelijk enige regen „f sneeuw. Matige tot krachtige wind, in hoofdzaak tus sen west en noordwest. Iets hogere temperaturen dan vandaag. Zon: 7.47-18.02. Maan: 8.02-20.22. temp. neersL Station Weer neden afgei. 7 uur 24 uur Stockholm onbewolkt -16 0 OsJo zwaar bew. -10 0 Kopenhagen onbewolkt -6 0 Londen zwaar bew. 0 0 Amsterdam sneeuwbui -1 1 Brussel licht bew. -2 0.8 Luxemburg sneeuwbui -3 1 Parijs onbewolkt -1 0 Nice regen 3 10 Berlijn geh. bew. -3 1 München sneeuw -4 0.5 Zürich zwaar bew. -4 4 Genêve zwaar bew. -2 1 Locarno zwaar bew 4 0 Wenen geh. bew. -1 0 Innsbruck sneeuw -5 2 Rome regen 7 3 Advertentie ma nu van de dag

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 1