Indonesische president spreekt zich uit SOEKARNO: Wij sullen ons met kracht tegen Padang verzetten Beroep op het volk om de regering te steunen Regionale woelingen geweten aan buitenlandse regeringen I m Naar 3 grote stedengroepen van 1.25 miljoen inwoners Nieuwe concentratieso.a. Wil.s veen. met ongeveer 100.000 inwoners Mgr. J. P. Huibers krijgt coadjutor Met recht van opvolging VICTOR VAN TURENNE" w Oplichting van twee ton door agent en exploitant van auto-rijschool GELUKKIG Noodtoestand in staat New York Spoedig verloving van Zweedse prinses? „Djakarta hangt ons de keel uit" Taarten van de Prinses wm Prognose toekomst van west-Nederland in 1980 Dicht net van Nieuw strip-verhaal Lady Churchill naar Nice Het weer Rechts en links geld geleend en ene gat met het andere gestopt Marine-vliegtuig van Ver. Staten vermist Z.H. DE PAUS WILLIGDE VERZOEK IN nieuwe wegen onvermijdelijk DUNCAN EDWARDS OVERLEDEN &ee MORRIS beforef/oe/óuy/ ik heb van,u)y'h, dekens! Het weer in Europa VRIJDAG 21 FEBRUARI 1958 6 81sfe JAARGANG No. 29841 President Soekarno heeft vanmorgen verklaard, dat hij zich krachtig zal verzetten tegen verdeeldheid in de twaalf jaar oude republiek. In een door hem in het Merdeka-paleis gehouden redevoering zeide de president, dat de regionale woelingen zijn geïnspireerd door buitenlandse mogendhe den, die Indonesië in de richting van een bepaald blok wen sen te stuwen. Het was vanmorgen de eerste keer dat Soe karno zich uitliet over de opstandige beweging in Padang sinds zijn terugkeer uit Japan op zondag. Hij sprak tijdens een plechtigheid, waarin hij zijn ambt als president van de waarnemend president, mr. Sartono, weer overnam, aldus meldt Reuter. Over de proclamatie van Padang zeide Soekarno: „Wij zullen ons standvastig tegen deze afdwaling verzetten, met al onze kracht". Felle koude, hevige sneeuwval 23 man aan boord ÉÉfÜ Mgr. J. P. Huibers, bisschop van Haarlem, heeft met het oog op zijn hoge leeftijd aan Z. H. de Paus verzocht om de benoeming van een bisschop-coadjutor met recht yan op» volging. De H. Vader heeft geantwoord aan dit verzoek te zullen voldoen. 'gumm Buiten de randstad Dodelijk ongeval PONTIAC HORLOGES STUURMAJJ, COHEN HkiuS NOORSE TRUIEN/SOKKEN Nu en dan neerslag BUREAU SMEDESTRAAT S HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertentie» 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk Breestraal 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. IJmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: J. J. W Boerrigter en Mr. W A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Dr». H. v. RUN en W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m m.-hoogte. De administratie behoudt rich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week, f 2.65 per maand, f 7 90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. iiiiiiiiniiiii milium iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii De president zeide geen bezwaar te hebben tegen de waarachtige doelstel lingen van de buitengewesten, doch hij betoogde dat het land moet worden ge- *ed om de onafhankelijkheidsproclama tie van 1945 te handhaven. Soekarno her- hiberde er aan, dat premier Djuanda kortgeleden voor het parlement heeft yerklaard, dat er slechts één proclamatie respvt^is- geweest, en dat er slechts één Sta8d ëjaklrla. Indonesië- h°°£d- Volgens een door de regeringswoord voerder Harsono verstrekte vertaling van de rede, zeide Soekarno: Ik doe een beroep op het volk om de reeering te steunen in het neerslaan van dele onwettige activiteiten, voor het behoud van de 1945 Ik ben hier om u allen te danken voor wat u tijdens afwezigheid uit het land hebt gedaan. Uw snel, standvastig en wijs optreden het bewaren van de eenheid van v eri staat hebben mijn volle steun »Nu, na mijn terugkeer van mijn Vakantie hebben de pogingen van een h'eine kliek om de meerderheid van het Indonesische volk te dwingen zich aan hun eisen te onderwerpen, hun hoogte- Punt bereikt. Ik wens duidelijk te ma- hen, dat hun acties onwettig zijn en dat L* ze niet kan erkennen. Ik vertrouw, ;lt het hele Indonesische volk, dat ,r°Uw is aan de proclamatie van augus- 'Us 1945, zonder aarzeling aan de zijde an de regering zal staan." De president vervolgde: „Met betrek- hing tot de revolutionaire regering van Indonesië in Padang wens ik te verkla ren, dat de regering mij op de hoogte nf.oi jpsteld van de jongste berichten Ont- gebeurtenissen in Indonesië, reidinwrfvt te verklaren, dat voorbe den vfno^>n getroffen voor het hou- H fohmmvf conferentie in Bandung op 5 februari tussen alle militaire com mandanten van Sumatra, de minister van binnenlandse zaken en de chef-staf van het leger. Deze conferentie ging niet door, omdat luitenant-kolonel Ach- mad Hussein niet is gekomen. De chef staf bood aa, een nieuwe conferentie te houden, desnoods op een plaats in Sumatra. Kolonel Somba, die in die tijd in Dja karta was, werd verzocht een bood schap door te geven aan kolonel Su mual. In deze boodschap werd Samual Uitgenodigd gehoor te geven aan de op roep van de chef-staf om naar Djakar ta te komen voor het voeren van be sprekingen. De pogingen om met Hus sein en Sumual besprekingen te voe ren hebben zoals bekend, geen suc ces gehad. Hussein en Sumual antwoor den met een ultimatum, waarop bin nen vijf dagen moest worden geant woord. De minister-president heeft zelf door bemiddeling van zijn vrienden, de lei ders van de Masjumi, op 5 februari een beroep gedaan op Hussein en zijn vrienden, waarin hun werd gevraagd de situatie in de hand te houden en te wachten op de terugkeer van de president zodat de situatie bij zijn te- bugkomst niet zou zijn verslechterd en een poging zou k nnen worden gedaan om er verbetering in t - brengen. Zoals u allen weet, hebben al deze pogingen geen succes gehad, en het op 10 februari Bestelde ultimatum verstreek op de 15e. Soekarno zeide de door de regering Uc*ens zijn afwezigheid genomen maat- r6gelen goed te keuren. Ik steun de cj8ering. wij erkennen slechts één pro- t "^tie, (je proclamatie van 17 augus- datl9^5' erkennen slechts één staat, ls de wettige republiek Indonesië, haar zetel in Djakarta. OvereSi('eilt Soekarno sprak vervolgens een k druk van andere landen, die nat, 'aagrijke rol spelen in de inter val, a'e P0'itiek. Vanaf de erkenning 0n °nze soevereiniteit is deze druk sident8 i?nd uitgeoefend, aldus de pre- liikho-a misverstand en elke moei- of mil', ons land, politiek, economisch n„a_' ™tr, is een politiek doelwit voor ander,, i oen ponnen aoeiwu vuur Van tl 'nnden geworden. De bedoeling deel ri?Ze anden was Indonesië, of een bloklri«aVa?' onder een van de machts- «n tl® te brengen. De misverstanden fenrew»*°tsebnge opstand in de bui- Kelelenhpftï1 hebben ?ndere landen de «tegenheid gegeven hun rol te spelen. (Vervolg op pagina 7) minimumimmmimmmimiimiiimmmm In de staat New York is in verband met de hevige sneeuwval en de felle koude de noodtoestand afgekondigd. De gouverneur van de staat heeft een be roep op het leger gedaan te helpen om de „kritieke toestand" als gevolg van de overvloedige sneeuwval te verbete ren. De secondaire wegen zijn over honderden kilometers onberijdbaar. In sommige steden en dorpen raken de voedselvoorraden uitgeput. De gouver neur heeft om helikopters gevraagd. Aan de vrijmaking van de wegen wordt dag en nacht gewerkt. Een Constellation van de Amerikaan se marine met 23 inzittenden aan zienlijk over tijd. Het toestel Newfoundland van een vlucht ove Azoren moeten terugkeren. Men is een uitgebreide opsporingsactie begonnen. Gistermorgen om tien uur heeft m®n voor het laatst contact gehad met de bemanning. Koning Gustaaf Adolf van Zweden heeft zijn kleindochter prinses Marga- retha toestemming gegeven in het hu welijk te treden met Robin Douglas-Ho- me, neef van de graaf van Home, al dus heeft het Stockholmse blad „Afton- bladet" gisteren gemeld. In Stockholm gaan geruchten volgens welke binnen kort een verloving bekend zal worden gemaakt. Dit meldt Reuter. Overste Dachlan Djambek, minis ter van binnenlandse zaken van de revolutionaire regering in Midden Su matra, heeft gisteravond een radio gesprek gevoerd met overste D. J. Somba, de opstandige commandant in Noord- en Midden Celebes, zo meldt Reuter uit Singapore. Hecht geen geloof aan de propaganda van Dja karta, Somba," zei hij, „we maken het hier allemaal goed." Hij las vier bevelen voor van de minister van defensie in Midden- Sumatra, Burnahuddin Harahap, welke luidden: 1. Val niet aan. 2. Als ge wordt aangevallen, vecht dan terug. 3. Zorg goed voor uw mensen. 4. Bedenk, dat wij niet alleen voor onszelf vechten, maar voor het volk van heel Indone sië. De twee opstandige oversten onder hielden zich daarna nog enkele ogen blikken met elkander. „Wij hebben nog altijd niets gehoord van Djakarta," zei Djambek, ,.ze hangen ons de keel uit." Hij voegde er gekscherend aan toe: „Pas op dat je niet wordt ge arresteerd." H. K. H. Prinses Wilhelmina bezocht woensdag het internationaal jeugdhotel te Scheyeningen, tijdelijk opvangcentrum voor jeugdige gerepatrieerden uit Indo nesië. De Prinses toonde een warme belangstelling voor de kinderen, die onder ?*/tSr spra!ceri over „de oude KoninginDe Prinses overhandigde aan de heer W Ruys, directeur van het jeugdhotel, een geldbedrag met het doel de kinderen een tractatie te bezorgen. Het werden 2 taarten met de woorden: „Leve Oranje De coadjutor van mgr. Huibers zal dus „cum jure successionis", dat wil zeggen met recht van opvolging worden benoemd. Het uit negen leden bestaan de Haarlemse kapittel moet nu een voordracht samenstellen van drie kan- I didaten, die geschikt worden geacht om het bisdom te besturen. Het is vrijwel zeker, dat mgr. Hui bers niet aan de besprekingen zal deel nemen. Vermoedelijk zal ook mgr. W. J. Pompe, een der kanunniken, die ernstig ziek is, niet bij de beraadslagingen aan wezig zijn. Verwacht wordt, dat het kapittel op de eerste maandag in maart, na de ka- Een schema van te nemen maatrege len en te maken voorzieningen tot 1980 om het westen des lands leefbaar en levensvatbaar te houden is aan de mi nisterraad voorgelegd. Dit is het rap port „de ontwikkeling van het wes ten des lands" van een desbetreffende werkcommissie van de Rijksdienst voor het Nationale Plan. Dit sche.na gaat uit van de veronder stellingen, dat de bevolking van de Randstad Holland tussen 1950 en 1980 van 4 tot 5,5 miljoen zal groeien bij een totale groei van Utrecht, Noord- en Zuid Holland met 1,7 miljoen. Men verwacht een wijziging jn de verdeling van de werkgelegenheid in de landbouwsector I' naar 10 percent, in de industrie jan 41 naar 44 percent en in de dien stensector van 42 naar 46 percent. dJnhtLj8 "ltge?.?,an van drie hoofdge- 'cril?me-jl behoud van de his- tonsch gegroeide centra on dp <*tpdp- lijke ring als blijvende en ruimtelijke apart gelegen zwaartepunten, voorts van behoud van een agrarisch midden gebied als centrale ruimte van groot formaat en tenslotte van een expansie van de randstad m uitwaartse richting Gezien .iet feit, dat het westen een derde van de agrarische opbrengst van ons land an 21 percent van de totale cultuurgrond oplevert en een kwart van de totale melkproduktie terwijl tot 1980 30 tot 40.000 hectare voor niet-agrari- sche doeleinden zullen worden opgeëist, dient daarbij hoogwaardige produktie- grond zoveel mogelijk gespaard te wor den. Dit geldt met name voor het West- land, het groeiende kassengebied ooste lijk van Delft, de bollenstreek tussen Leiden en Haarlem en de tuinbouwge bieden van Aalsmeer en Boskoop. De ontwikkeling van industrie- en dienstensector hangt nauw samen met het zeevervoer. Havens en water- wegen moeten voortdurend worden aan- Eerder dan wij hadden verwacht zijn wij erin geslaagd beslag te leggen op een nieuw strip-verhaal, dat zo lang in de plaats kan komen van „ER1C DE NOORMAN". Zoals wij donderdag hehhen medegedeeld moet de tekenaar en tekstschrijver van „Eric wegens ziekte verstek laten gaan. Het nieuwe verhaal is getiteld VICTOR VAN TURENNE - ONDER DE BLAUWE VAAN VAN LOTHARINGEN" en sluit wat sfeer en stijl der tekeningen betreft wonderwel aan bij de vertrouwde Evic-strip. Het speelt in het romantische verleden van de Kruistochten. Victor van Furennc. een jong, heldhaftig edelman uit Lotharingen, is de centrale figuur. Hij krijgt van zijn hertog, Godfried van Bouillon, de opdracht om een moeilijke zending te vervullen, eerst in Venetië en daarna in Byzantium. Op deze lange en gevaarvolle reis worden allerlei adembenemende lotgevallen zijn deel. Van heden af zal de lezer deze avonturen dagelijks kunnen mee-beleven. Wij hehhen alle reden voor de ver wachting, dat de nieuwe strip evenzeer zal worden gewaardeerd als het vertrouwde Eric-verhaal. gepast aan groeiende eisen. De behoefte aan industrieterrein aan diep vaarwater buiten de daartoe bestemde 60U0 hec tare, zal tot 1980 plm. 4700 hectare zijn, waarvan een belangrijk deel aan de kust. Bij het beschikbaar stellen van terreinen zal zeer selectief te werk moe ten worden gegaan ter besparing van landbouwgrond op Rozenburg, het na tuurmonument De Beer en chemische hinder voor de tuinbouw. Urgent is een onderzoek naar andere industrie-moge lijkheden aan diep vaarwater in en bui ten het westen, zo meent de commissie. Hierbij wordt gedacht aan het Noordzee kanaal, de Maasvlakte met havens in zee en het Haringvliet. In gesaneerde binnensteden zal de woongelegenheid geringer worden. Daardoor ontstaat tot 1980 een „over loop" van 555.000 personen in de rand stad. Hiervoor zal andere woongelegen heid moeten worden geschapen. Aange nomen wordt, dat de stedengroepen „AmsterdamZaanstreek", „Rotter dam" en „Den Haag-Leiden-Dellt" ieder een omvang van 1,25 miljoen in woners zullen krijgen (met groene buf ferstroken n minstens 4 kilometer breedte tussen de onderscheiden stads gebieden) Dan zullen nieuwe concen traties, zelfstandige steden met zo mogelijk minstens 100.000 inwoners, dienen te verrijzen. Ongewenst is de drie stedengroepen groter te laten wor den dan ruim één miljoen inwoners, vanwege een dan onevenredige stijging van de kosten van de stedelijke huis houding. Naast de afronding der „grote ste den" zullen de Zaanstreek nog 30.000, zuid-Kennemerland en IJmond nog 35.000, de Utrechtse heuvelrug nog 10.000 en de Merwesteden nog 25.000 mensen kunnen opnemen. Voorshands wordt aangenomen, dat in 1980 nog voor 555.000 mensen in bestaande of nieu we steden buiten de randstad woon ruimte moet worden gemaakt. Voor de overloop van de stedengroep Noordzee kanaal van 190.000 personen denkt men aan Alkmaar, Heilo, Bergen, Hoorn en Lelystad naast oplossingen op korte re afstand. Voor de Amsterdamse overloop van 135.000 zouden de Zaan streek, Weesp, een b-kern aan het Oost- vaardersdiep in de Markerwaard en een of twee nieuwe steden aan het Eem- meer in zuidelijk Flevoland, alsmede wellicht Purmerend m aanmerking ko men. De overloop van 55.000 in het Gooi zou ook ii de richting van zui delijk Flevoland kunnen gaan. De Utrechtse overloop var 30.000 zou in de richting Veenendaal kunnen vloeien. Eventueel is uitbreiding van Utrecht mogelijk. De stedengroep Den Haag-Leiden- Delft ligt naar drie kanten ingeklemd. Na sterke vergroting van Leiden en Delft resteert tot 1980 een overloop van 120.000 personen. Er is reden naar de oostzijde een nieuwe stad te scheppen, waarbr de comissie voorshands voorkeur heeft voor het plan-Wilsveen. Rotterdam met een te verwachten overloop van een kwart miljoen inwo ners is afhankelijk van de keuze van nieuwe haven- en industriegebieden aan diep vaarwater. Verdere groei naar Gou da en het middengebied wordt onge wenst geacht, zodat een oplossing in zuidelijke en zuidwestelijke richting wenselijk is. Oplossingen voor de randstad zijn niet alleen in de drie westelijke provin cies mogelijk. Reeds zijn de IJsselrneer- polders, Gelderland, Noord-Brabant en Zeeland (door het Deltaqlan) hier bij betrokken. Overneming van een deel van de zigh ontwikkelende werk gelegenheid door „Overig Nederland" is nodig. (Vervolg jp oagina 7) De voetballer Duncan Edwards van „Manchester United", die bij het vlieg tuigongeluk te München werd gewond, is vrijdagochtend vroeg in een zieken huis aldaar overleden. Het aantal om gekomen spelers van de vereniging is daarmee tot acht gestegen. pittelmfs, op te dragen ter ere van de H. Geest in de kathedrale basiliek te Haarlem, met de besprekingen zal be ginnen. De volgens het kapittel meest geschik te kandidaat wordt als nummer 1 op de voordracht geplaatst, met andere woorden de voordracht wordt niet al fabetisch opgesteld. Wanneer het kapit tel gereed is, gaat de voordracht naar Rome, waar zij wordt behandeld door de Sancta Congregatio Consistorialis, van welke congregatie Z.H. de Paus prefect is. De Paus, die in laatste instantie de coadjutor zal benoemen, is niet aan de voordracht gebonden. Voordat de be noeming een feit wordt, zal Rome eerst informaties inwinnen omtrent de kandi daat. Uiteraard worden bij die informa ties de internuntius en de leden van het Nederlands episcopaat betrokken. De ervaring heeft geleerd, dat er meestal ongeveer een half jaar mee gemoeid is, eer een bisschopsbenoe ming officieel haar beslag krijgt. Te Hierden, gemeente Harderwijk, is gisteren de 34-jarige mevrouw M. C. van de Mispel-de Boter uit Driebergen, met haar auto rijdend in de richting Amersfoort, tegen een boom gebotst. Zwaar gewond is zij vervoerd naar het Pius-ziekenhuis in Harderwijk. Bij aan komst bleek zij te zijn overleden. Advertentie ,\\\ti i/r,. JUWELIERS - Houtplein 15 HORLOGERS Advertentie BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A'DAM TEL. 717162 Verwachting tot zaterdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Overwegend zwaarbewolkt met nu en dan regen en in het noordoosten van het land wellicht ook natte sneeuw. Zwakke tot matige wind uit westelijke richtingen. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. Zon: 7.43-18.06. Maan: 8.45-22.29. Een storing passeerde de afgelopen nacht met regen ons land. Er achter stroomde de koude lucht binnen, waaruit in het noord oosten van het land vanmorgen enkele sneeuwbuien vielen. Een volgende storing naderde vanmorgen Schotland. Zij zal de komende 24 uur weer enige regen en in het noordoosten van het land wellicht ook natte sneeuw brengen. Ons land blijft daar bij nog in het overgangsgebied tussen zachte en koude lucht. Lady Churchill is op het vliegveld van Nice in Zuid-Frankrijk aangekomen op weg naar haar echtgenote Sir Winston, die in zijn villa „La Pause" te Roque- brune aan de Middellandse Zee te bed ligt met longontsteking en pleuritis. Hun dochter Sarah, die ook in de villa „La Pause" verblijft, kwam Lady Churchill op het vliegveld verwelkomen. Advertentie (Van onze correspondent) Een 25-jarige exploitant van een auto rijschool en verhuurinrichting uit Arn hem heeft, daarbij geholpen door een 35-jarige agent van politie, een groot aantal particulieren in de provincie Gelderland gedupeerd door sedert 1955 one'— valse voorwendsels een bedrag van in totaal f 200.000 te lenen. Beiden zijn gearresteerd. De exploitant heeft de hem ten laste gelegde oplichting bekend, de agent ontkent zich aan on geoorloofde praktijken te hebben schul dig gemaakt. Hij vergezelde de ander nu zijn diensttijd in burgerkleding en zegt geen andere voordelen te hebben genoten dan zo nu en dan eens met een wagen te hebben mogen rijden. De exploitant di-> in 1955 een autover huurbedrijf begon met twee op afbe- tp'in" gekochte wagens, heeft het geld zeker niet over de balk gegooid, maar uitsluitend in zijn bedrijf aangewend. Aanvankelijk liep de zaak goed. De man, die administratief onbekwaam was, meende dat het nog beter zou gaan als hij meer wagens had. Een vriend die hem volkomen ver trouwde, leende hem een grote som, maar toen hij na verllop van tijd zijn geld terug wilde hebben, was er niets meer te halen. Verdachte was genood zaakt elders opnieuw geld te lenen. Daarbij schetste hij de toestand van zijn zaak aanzienlijk gunstiger dan deze in feite was. Hij had intussen twintig j wagens in bedrijf, alle op afbetaling, maar aangezien de financiële uitkom sten te gering waren om de termijnen en de aflossingen van leningen te beta len, moest er opnieuw geld worden ge leend, soms tegen ongekend hoge ren te, maar de exploitant was tot alles bereid. Hij leende op gefantaseerde onderpan den en stelde degenen die hem geld wilden verstrekken grote winsten in het vooruitzicht met bepaalde transac ties. Enkele maanden geleden werd hij faïlliei verklaard. Toen bleek dat hij geen geld bezat. Zijn bezittingen zijn in beslag genomen, ook de auto's. temp. ncersl. Station Weer neden afgei. 7 uur 24 uur Stockholm zwaar bew. -10 4 Oslo onbewolkt -10 0 Kopenhagen onbewolkt -8 0 Londen geheel bew. 8 0.1 Amsterdam zwaar bew. 2 0.S Brussel geheel bew. 7 4 Luxemburg regenbui 5 2 Parijs regen 8 3 Nice half bew. 2 0 Berlijn half bew. -3 5 Mtinchen regen 2 1 Züncb regen 2 4 Genêve geheel bew. 2 1 Locamo licht bew. -2 0 Wenen geheel bew. S 0.1 Innsbruck geheel bew. -1 0 Rome licht bew. 3 0 Advertentie kindertjes bonen snijbonen Gelderse worst

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 1