Wrevel over „opgedrongen" leningen tegen zes procent terwijl rentevoet daalt WILLEM II Prof. Luttge bij Santee Landweer Onder de blauwe vaan van Lotharingen KELTDM Zo spoedig mogelijk eigen industrieel overlegorgaan AMSTLEVEN BUREAU VOOR K ru iswoordraadse l JL- mm mr"Lr klingdecor Hogere uitkering uit gemeentefonds zonder reden geweigerd kou gevat Afscheid van de heer L. van Heijst Harde woorden in Djakarta Uit de pers N.V. DE HOUTWERF Up BRAVO GEMEENTERAAD BLOEMENDAAL „ALS JE GEEN ƒ244.000 WILT LENEN, KRIJG JE NIETS MEER' Oüe rzich tsexpositie 4/^v NAALDKUNST Mr. Van Thielnieuwe voorzitter A.K.W.V. Luchtvaartmaatschap pij in V.S. zoekt grond personeel in ons land VRIJDAG 21 FEBRUARI 1958 PAGTNA 2 De discussies tijdens de gistermiddag gehouden vergadering van de gemeenteraad van Bloemendaal stonden weer grotendeels in het teken van de financiële moeilijkheden, die aanmerkelijk zijn toegespitst omdat het Bloemendaalse verzoek om een hogere uitkering uit het gemeentefonds 1957 zonder opgave van redenen door de Haagse instanties is afgewezen. Daarbij komt echter nog, dat de gemeente voor de bedragen, welke zij lenen kan (en tevens moet) van de N.V. Bank voor Nederlandsche Ge meenten nog altijd de hoge rente van zes procent te betalen heeft en daar aan voor jaren gebonden is zulks terwijl op het ogenblik de rente op de kapitaalmarkt reeds beneden de zes procent gedaald is. De raad gaf onmiskenbaar blijk van ontstemming en ongerustheid naar aanleiding van de voorstellen van de genoemde bank 224.000 te lenen met een looptijd van 25 jaar en 131.145 gedurende dertien jaar, beide leningen A zes procent. Na twee uur discussie pas ging men daarmee akkoord, echter met dien verstande, dat de 224.000 (bedoeld ter consolidatie van vlotten de schuld) teruggebracht werden op 125.000. Vragen in de Kamer? Rode draad 40-jarig bestaan Woning bouwvereniging „Bloemendaal-noord" ER WEER Ir - VAT DE FIJNE B0LKNAK VOOR 20 ct HEEMSTEDE Bnrgerlijke Stand Uw verfleverancier Botermarkt 48 - Tel. 18813 Biedl U keuze uii meer dan 300 soorten behang klassiek zowel als mo dern per rol v.a. 78 c±. Randjes worden machinaal afgesneden. Plaktafels, bor stels en desgewenst behan gers staan voor U klaar! Haerlemsche Musyck- camer 24 FEBRUARI KAMERMUZIEK AVOND MET PIET LENTZ Ch 1 Op het slot van de graaf van Turenne heerst grote opwinding. Victor, de oudste zoon van de graaf, heeft besloten aan de oproep van Gode- fried van Bouillon, de hertog van Lotharingen gevolg te geven en hem zijn diensten aan te bieden en hem te volgen op Kruistocht naar Palestina. De graaf en de gravin nemen afscheid van hun geliefde zoon. Vooral de gravin vindt het afscheidnemen zeer zwaar, maar Gaston de jongere broer van Victor zou graag met hem mee gaan. Voor Victor het grafelijk slot var- laat, roept zijn vader hem een ogenblik apart en overhandigt hem een zwaard. „Dit zwaard, mijn jongen, is nog door je grootvader gebruikt in de strijd met de heidense Hongaren. Ik heb het zelf gebruikt en geef het nu aan jou. Het is een goed zwaard voor een dapper man. Zorg dat het de eer van ons geslacht hoog houdt." Diep ontroerd neemt Victor het zwaard in ontvangst. Dan verlaat hij het ouderlijk slot, nagewuifd door ouders, familie en dienaren. Uitspraken Haarlemse Rechtbank straks hebt U griep 'AKKERTJES' Helpen direct Passagierslijsten zet de m op Uw maaltijd met Laatste WOLNIEUWS van NAALDKUNST Levensverzekering PERSONEELVERZEKERING Plechtige uitvaart deken Kuys N.H.W.B. houdt propagandatochten Oplossing kruiswoordraadsel van donderdag Ilsa Konrads: weer twee wereldrecords Katapultman ontkent schuld Maar speurhond wijst hem als dader aan Oplichting en valsheid in geschrifte Het meeste opzien baarde wel de mededeling van de burgemeester, dr. D. H. Peereboom Voller, dat Bloemen daal, indien de gemeente het aanbod 244.000 te lenen zou weigeren, zij dit jaar niet meer bij Gedeputeerde Staten zou behoeven aan te kloppen voor lenin gen ten behoeve van publieke werken. Nu het geleende bedrag gehalveerd is „staat de deur nog op een kier", meende de burgemeester. Hij verzette zich tegen de suggestie van de raadsleden FYEN (KVP), Smidt VAN GELDER (WD) en DE JONG SCHOUWENBURG (CHU) van belde fenoemde leningen alleen die van 131.145 te aanvaarden (bestemd voor woningbouw en dringende daarmede samenhangende werken zoals scholen bouw) en de lening van 244.000 der halve af te wijzen. De burgemeester wees er op, dat de gemeente nu een maal gedwongen wordt tegen zes pro cent te lenen. Kasgeldleningen tegen een lagere rente zouden niet altijd meer kans van slagen hebben, te minder om dat toekomstige kapitaalswerken daar mede niet meer gefinancierd mogen worden. Indien kapitaalswerken zouden worden uitgesteld tot later, wanneer het geld goedkoper is, zouden die wer ken door hun uitstel aanmerkelijk duurder geworden zijn. En de gemeen ten kunnen lang wachten wanneer zij tegen 4,25 procent willen lenen. „Belachelijk en kinderachtig" noem de de heer SMIDT VAN GELDER (WD) de stok achter de deur: „als je niet zoet bent en geen 244.000 wilt, krijg je niets meer". Hij wees er op, dat de Nederlandse Spoorwegen thans reeds voor vijf procent lenen. „De gemeentelijke autonomie bestaat nu eenmaal niet meer", aldus de burgemeester." „Voor ons daalt het rentegamma niet. Wij zijn gebonden aan de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten, waarmede de Minister van Financiën ons in zijn greep houdt. Omdat wij vroeger niet altijd naar Haagse begrippen „zoet" geweest zijn is onze begroting 1957 nog niet goedgekeurd". „Hebben de instanties u zwart op wit gegeven, dat Bloemendaal van het jaar niets meer krijgt, wanneer het de 244.000 weigert?", informeerde de heer VLIEGEN (PvdA). De burgemees ter antwoordde ontkennend. „Dat is niet gebruikelijk. Wij moeten wel meer raden naar de regelingen en naar de steeds wisselende beleidslijn." „Wij mogen er niet met de pet naar gooien", waarschuwde heer SCHULZ (PvdA), „Bloemendaal moet niets af wijzen, noch verminderen. Het normale onderhoud moet in stand gehouden wor den." De heer KAPTEYN (PvdA) stelde, dat de landsoverheid de gelaakte maat regelen getroffen heeft om inflatie te voorkomen. Een nare kant ervan is de aantasting van de gemeentelijke auto nomie. Hy vond het niet erg waar schijnlijk, dat een gemeente, die zich aanpast aan het regeringsbeleid door een aangeboden lening af te slaan later door die regering gestraft zou worden, wanneer zjj het geld wèl nodig zou hebben. Over die kwestie wide de heer KAPTEYN gaarne in de Kamer vragen stellen. De raadsleden SMIDT VAN GELDER (VVD) en DE JONG SCHOUWENBURG (CHU) stelden naar aanleiding van de „stok achter de deur" voor, de bedra gen van de leningen aanzienlijk te ver minderen. Daarop bracht de burgemees ter een voorstel-Smidt van Gelder in stemming om de 131.145 te reduceren tot 100.000. Nadat dit voorstel met 16—1 stemmen (de indiener van het voorstel stemde slechts vóór) verwor pen was, werd besloten tot het lenen van de 131.145. Vervolgens werd met 107 stemmen verworpen om 244.000 te lenen. De drie wethouders, de heer PINXTER (KVP) en de drie leden van de PvdA-fractie stemden slechts vóór, terwijl de heer KAPTEYN (PvdA) tegen was. Tenslotte werd „om de deur (voor verdere leningen) op een kier te houden" besloten ook f 125.000 (in plaats van de 244.000) te lenen, met negen stemmen vóór en acht er tegen. De afwijzende beschikking van de Minister van Binnenlandse Zaken c.a. en van Financiën op het verzoek van de gemeente Bloemendaal tot verho ging van het basis-bedrag der algemene uitkering uit het gemeentefonds 1957 noemde de heer DE JONG SCHOUWEN BURG (CHU) van vérstrekkende aard, omdat deze in de toekomst „als een rode draad zal lopen" door alle finan ciële handelingen en besprekingen van Bloemendaal". „Nu kan de begroting voor 1958 be handeld worden. Liefst op zo kort moge lijke termijn", merkte de heer SCHULZ (PvdA) op. De burgemeester zegde toe, dat dienaangaande spoedig een voor stel gedaan zal worden. 79 De ministers hadden geen enkele re den vermeld bij hun afwijzende beschik king. Het Bloemendaalse verzoek daar entegen was uitvoerig gemotiveerd. De burgemeester, die dit mededeelde, vond het uiterst merkwaardig, dat Bloemen daal slechts dank zij de activiteit van de plaatselijke Kamerleden en de in vloed van G.S. enigszins kon achter halen, waar de schoen wrong by de Haagse beschikking. Men meende daar dat wanneer het bedrag van de thans geldende uitke ring gedeeld wordt door het inwoner tal van Bloemendaal een relatief zeer hoog bedrag verkregen wordt. Ook gaf men Bloemendaal te verstaan zijn begroting maar eens goed te verge lijken met de begrotingen van de gemeenten Heemstede en Wassenaar. Zeker is, dat voor de nieuwe be groting 1958 verschillende rechten verhoogd en nieuwe gemeentelijke belastingen ingevoerd zullen moeten worden. De Woningbouwvereniging „Bloemen daal-noord" viert zaterdag 1 maart haar 40-jarig bestaan. In verband met dat jubileum zal het bestuur die dag recipiëren, 's middags van drie tot vijf uur, in het Jeugdhuis aan de Donkere- laan in Bloemendaal. Advertentie V v :jK GEBOREN: d. v. A. van Zwol en A. Koren. ONDERTROUWD: M. R. J. Nunnink en G. M. Th. van Gerven. GETROUWD: M. Wetselaar en J. G. Kepper; N. Klay en M. Reijngoud. OVERLEDEN: W. A. Huisman, 83 j.; H. Goedhart-van Tol, 82 j.; F. Tolle naar, 80 j.; C. Zwankhuizen, 78 j.; Y. M. Binnendijk, 27 j.; J. H. van den Berge-van Bruggen, 78 j.; A. P. Kra nenburg, 67 j. Advertentie Op maandag 24 februari zal de Haer lemsche Musyckcamer onder leiding van haar dirigent, André Kaart, in de Remonstrantse kerk aan de Wilhelmi- nastraat een kamermuziekavond geven, waaraan de Nederlandse cellist Piet Lentz als solist zal meewerken. Plet Lentz zal met de Musyckcamer hel concert voor viola da gamba uitvoeren van G. Ph. Telemann. Tevens zal wor den uitgevoerd een clavecymbelconcert van Johann Michael Pfeiffer (thl780); het Is de eerste keer dat dit concert in Haarlem ten gehore wordt gebracht. De bekende medewerkster van de Mu syckcamer Gertrude Maclaine zal hierbij als soliste optreden. Voorts ver meldt het programma een symphonic van William Boyce, een symphonia van Christoph Graupner en een Divertimen to van W.A. Mozart. De cellist Piet Lentz is een groot ken ner van de barok. Hjj heeft naast de cello de viola da gamba als solo-instru ment gekozen. Onlangs nog trad hij met het Nederlands Kamerorkest op m de Scala di Roma in Milaan, waar hij enthousiast werd toegejuicht door het publiek. Piet Lentz heeft zijn instru ment gevonden op de zolder van het Amsterdamse Concertgebouw. Wijlen Willem Mengelberg had de gewoonte een curieus instrument, dat hij er gens aantrof mee te nemen naar huis of naar het Concertgebouw. Daar bleef het dan liggen en raakte onder het stof. Lentz heeft de viola da gamba (of knie viool) laten restaureren. De krul van het instrument wordt gevormd door een uiterst fijn gesneden bacchante kopje. Tussen de nouveauté's van de interna tionale stromingen in de beeldende Kunst door valt het oog nog wel eens op een schoolvoorbeeld van de kunst van het kunnen. De ontmoeting met het primaire tekenen, niet litterair noch psy chologisch of problematisch geëngageerd, blijkt dan een genoegen te zijn met meer dan ontspannende werking. Prof. Jaap Luttge is een figuur aan wiens vakbe- heersing, kleurgevoeligheid en eerlijke be perking tot het visuele men zulk een ge noegen kan beleven. Vroeger zagen we hem en zyn vrouw, Ans Luttge-Deet- man met regelmaat exposeren bij Leffe- laar te Haarlem. Bij Santee Landweer aan de Amsterdamse Prinsengracht heeft hü tot 6 maart wat werk uitgehangen, dat niet het nieuwste nieuws omtrent zyn bezigheden onthult maar een door snee geeft van zijn activiteiten van de laatste vyftien jaar. Luttge is altyd de trefzekere waar nemer geweest met een bewonderswaar- dig gemak van noteren, waarmee hy ech ter geen spel bedrijft. Integendeel, ten gevolge van zijn waarachtige superiori teit over de stof is het hem gegeven te rughouding en beheersing te tonen. Deze beheersing, die zich ook manifesteert in een onmiddellijke fynheid van kleur, ma ken de voortreffelijke schetsen van b.v. een strand in Bretagne zo geheel gaaf en volkomen af. zyn visie die jarenlang monumentaal samengevatte, groot gehou den partyen vry spontaan in definitieve beëindiging bracht (een enkel voorbeeld daarvan is hier aanwezig) biykt ln het werk der laatste jaren vergroeid te zijn naar een impressionistischer opvatting. Het overzicht dat Luttge ons en zich zelf heeft verschaft geeft geen conclu sie maar stelt een vraag, waarop het antwoord ln de toekomst ligt. L. T. Gistermorgen heeft de Haarlemse Rechtbank een 20-jarige opperman uit Velsen, die in december van het vorig jaar in een zaak van een kaashande laar te Santpoort had ingebroken ver oordeeld tot zes maanden gevangenis straf met aftrek. Eer. 24-jarige goud smid uit Leiden, die de opperman bij deze kraak behulpzaam was geweest, werd veroordeeld tot tien maanden ge vangenisstraf met aftrek. De officier van justitie mr. dr. R. W. H. Pitlo eiste veertien dagen geleden tegen de opperman anderhalf jaar gevangenis straf met aftrek van de preventieve hechtenis en ter beschikkingstelling van de regering. De goudsmid hoorde toen negen maanden met aftrek en ter be schikking stelling tegen zich eisen. Een 29-jarige grondwerker uit IJmuI- den, die wegens kolendiefstal veertien dagen geleden voor de Haarlemse Rechtbank terech': stond en tegen wie de officier van justitie mr. dr. R. W. H. Pitlo deswege negen maanden ge vangenisstraf, waarvan vijf maanden voorwaardelijk met aftrek, eiste, werd donderdag veroordeeld tot vier maan den gevangenisstraf met aftrek. Tot acht maanden gevangenisstraf met aftrek veroordeelde de Haarlemse Rechtbank donderdag een 34-jarige ex- broodbezorger uit IJmuiden, die zich ten nadele van zijn patroon een flink bedrag aan geld had toegeëigend. Hij had dat geld onder zich, omdat hij dat ontving bij de afrekening van de klan ten. Twee weken geleden eiste de offi cier van justitie een jaar gevangenis straf tegen de IJmuidenaar. Wegens het toebrengen van lichame lijk letsel door schuld werd donderdag een 25-jarige timmerman uit IJmuiden veroordeeld tot een geldboete van 75. In juli van het vorig jaar was een 58- jarige veiligheidsman, tengevolge van een stoeipartij met de timmerman van zes meter hoogte gevallen. Hij liep daarbij een hersenschudding en verschil lende fracturen op en kon twee maan den niet werken. De officier van jus titie vroeg twee weken geleden twee weken hechtenisstraf Een 50-jarige uitvoerder uit Zaandam, aan wiens nalatigheid het te wijten zou zijn geweest, dat een 38-jarige timmer man door een vloer van een bouwwerk zakte en daarbij ernstig aan zijn rug werd gewond, is donderdag door de Haarlemse Rechtbank vrijgesproken. De eis luidde veertien dagen hechte nisstraf. Advertentie Advertentie Op ons bureau aan de Smedestraat te Haarlem liggen ter inzage de passa gierslijsten van het s.s. „Groote Beer" (11 februari vertrokken uit Surabaja) verwacht te Amsterdam op 6 maart en van het s.s. „Drente" verwacht te Rotterdam op 13 maart. Advertentie koninklijke GERRITSEN 8. VAN KEMPEN Zeist brochure op aanvraag Advertentie Zo juist ontvangen: SUPER SPORT- WOL, te breien oo pen 6 en 7. In 2 uur 1 knot!!! Nu breit u binnen 1 week een flink vest van 8 knot. Enuw dochtertje breit nu zélf haar trui! van PRESTO WOL 2.55 per knot. U vindt het bij Grote Houtstraat 143, naast LUXOR De laatste .yd komt sterk de wens naar voren om te komen tot de instel ling van een eigen industrieel overleg orgaan waarin werkgevers en werkne mers over sociale en economische aan gelegenheden van gedachten kunnen wisselen. Anderzyds zal er naar wor den gestreefd de instelling van dit or gaan dat op de duur de publiekrech- telyke status zal moeten verkrygen zo spoedig mogelyk te doen plaatsvinden. Aldus mr. F. J. F. M. van Thiel, de nieuwe voorzitter van het A.K.W.V. en het Katholiek Verbond van Werkgevers- vakverenigingen, in zyn rede voor de algemene ledenvergadering, welke don derdag te Den Haag gehouden werd. De spreker nam in deze rede afscheid van de heer L. van Heijst en belichtte de ingrijpende wijzigingen in de maat schappij structuur welke zich tijdens diens vo< rzitterschap van de katholie ke werkgeversorganisaties hebben vol trokken. Hy schetste de Stichting van den Ar beid als een vrucht van saamhorig heidsgevoel en de S.E.R. als een uitge balanceerd verstandsprodukt. De S.E.R. is het volgens hem niet slecht vergaan. De discussies over de vraag of dit lichaam zich voldoende gezag zou weten te verwerven hebben nu plaats gemaakt voor bespiegelingen over de plaats van de S.E.R. ten opzichte van regering en parlement. Sprekend over de loonvorming zei de lieer van Thiel, dat men kan beweren, dat juist de wil tot samenwerking tus sen werkgevers en werknemers, het el kaar ontzien, di kiem van inflatie in zich kaï dragen. Maar gemaakte fou ten behoeven, indien zy tot verdere ver dieping van het inzicht leiden een niet te dure les te zyn om voort te gaan op de wee naar verbetering van het samenspel. Thans laten de bevoegdheden, die aan de overheid voorbehouden blijven aan ch organisatie nog te veel gelegenheid om zich aan de uiteindelijke verant woordelijkheid te onttrekken. Mr. van Thiel zei met spanning af te wachten of in de komende loonwet de verant woordelijkheden en bevoegdheden zo ge legd zullen worden als destijds door de S.E.R. is geadviseerd. Het vraagstuk van de prijsstabilisa- tie heeft aan actualiteit ingeboet. Dui delijk is geworden, dat een effectieve oplossing van het stabilisatieprobleem slechts te vinden was door de onge wenste prijsstijgingstendenzen aan te pakken, daar waar de primaire oor zaak lag, te weten, de onevenwichtig heden welke in onze economie inflatoi re spanningen hadden veroorzaakt. De heer van Thiel liet zich zeer prij zend uit over de voortgang op de weg naar sociale zekerheid. Nu de werk nemer steeds meer vrij raakt van ang sten voor materiële zorgen kan daar uit een mentaliteit geboren worden van groter onafhankelijkheid en zelfbepa ling en kan in vrijheid worden gewerkt aan een ontplooiing der persoonlijk heid. Momenteel doen zich echter nog onprettige kinderziekten voor, maar de ze situatie zal men met een positieve instelling tegemoet moeten treden. De opvoedenden taak, die werkgevers- en werknemersorganisatie hier hebben, moet er voor zorgen, dat de geborgen heid tegen de kwade kansen van het leven .liet een schadelijk element wordt, dat zich op de duur zai keren tegen degenen voor wie het een ze gen zou moeten zijn. Het zal een pro ces var decennia zijn, waarin wij ons aan de nieuwe status moeten wennen, een periode waarin de werkgevers wel niet voor teleurstellingen gespaard zul len blijven. Verschillende leden van het Indonesi sche parlement hebben gisteren de re gering ervan beschuldigd, dat zy haar toevlucht heeft gezocht tot de campag ne voor de bevryding van westelijk Nieuw-Guinea, om haar falen op ander gebied te verbergen. Mohammad Sardjan van de Masjumi verklaarde, dat de regering de Nieuw- Guinea-campagne heeft ingezet zonder een vooraf beraamd plan, zoals duide lijk blijkt uit de verwarde situatie op het gebied van de inter-insulaire scheepvaartverbindingen. H. J. Prin- cen, van de kleine partij I.P.K.l. ver klaarde te vrezen, dat de „andere koers", die thans door de regering wordt gevolgd, wellicht niet de beste manier is om de „terugbrenging van West-Irian naar Indonesië" te bespoedi gen. Een ander lid van de Masjumi, An war Harjono, beschuldigde de minister van buitenlandse zaken, Subandrio, van het voeren van een „politiek van ge weld en intimidatie". Harjono betoogde, dat de onafhan kelijke actieve buitenlandse politiek van Indonesië is misbruikt en dat zij thans kan worden gekwalificeerd als „onafhankelijk om de twee wereld- blokken tegen elkaar uit te spelen en actief neigend naar het Russische blok". Het lid van de katholieke partij, Kasï- mo zeide in zijn betoog, dat het niet van belang is of de Irian-eampagne al dan niet berust op een tevoren opgesteld plan, zij heeft in elk geval tot economi sche verslechtering geleid. De rege- ringspolitiek werd verdedigd door leden van de communistische en linkse frac ties, en door die van de Islamietische Nahdatul Ulama, aldus meldt het A.N.P. Donderdagmorgen om half tien heeft de bisschop van Rotterdam, mgr. M. A. Jansen, in Poeldijk de plechtige uit vaartdienst geleid en een pontificale requiemmis opgedragen voor de over leden pastoor-deken van Poeldijk, de zeereerw. heer G. Kuys. Tijdens de H. Mis sprak oud-kapelaan A. v. d. Heuvel, thans rector van Huize Groenenstein in Den Haag, een woord ter nagedachtenis. Onder de hoge kerkelijke autoriteiten die de plechtigheden bijwoonden be vonden zich o.a. de bisschop van Haar lem, mgr. Huibers; de wij-bisschop van Namen, mgr. J. B. Musty; kanunnik van Beauraing, mgr. Massart (deken Kuys was ere-kapelaan van het Maria- oord in de Ardennen) en pater A. Vanherck. Ter opening van het wandelseizoen 1958 houdt de Noordhollandse Wandel- sportbond zijn eerste wandeltochten op zaterdag 8 en zondag 9 maart. De toch ten over afstanden van tien en twintig kilometer worden in tien plaatsen in Noord-Holland gehouden. Voor Haarlem en omgeving is de start in het pa rochiehuis „Domi" aan het Zandvoor- terpad in Overveen, voor Beverwijk en IJmuiden van hotel Kennemerhof af aan de Kennemerlaan. De tochten zijn voorbereid door de evenementencom missie van de N.H.W.B. Opneming t« deze rubriek is met noodzakelijk een bewijs Pdn Wr stemming De Bussumsche Courant schrijft: m deze rumoerige gespannen tyd treft ons slechts een enkele keer een be richtje, dat als een kleine maar felle lichtstraal door de duisternis dringt. Zulk eer eldzaam bericht is het stuk je over een student, dat vandaag in een ochtendblad voorkwam. De student (24 Jaar, anoniem, geen portret in de krant) had het vorig jaar 7.000 gewonnen uit een zogenaam de prijzenpot. Nu las hij dezer dagen in de cou rant, dat een kashouder te Ammerstol een ton heeft verduisterd, waaronder de spaargelden van de Ammerstolse s iljeugd, nij haalde vijfduizend gul den van zijn spaarbankboekje. Twee duizend liet hij staan voor de belas ting. Daarna begaf hij zich naar Am merstol en overhandigde hij zijn 5000 aan de burgemeester: voor de spaarbankboekjes der bestolen kinde ren. Hij was, zegt het bericht, weinig spraakzaam en wilde niet dat zijn naam bekend werk gemaakt. Te midi er van het sensationele nieuw; ovei de wereldpolitiek onder dreigende zware krantenkoppen, is dit maar een eenvoudig zogenaamd .ge mengd bericht". Mahr misschien is het voor ons al len minstens zo belangrijk (en zelfs we) belangrijker) dan ai de vetge drukte lettertjes over Indonesië, Tunis, miljoenenzwendel en sensatieproces sen bij elkaar. Een lichtje in de duis ternis. En en hoopgevende vertroos ting. oe mei s is niet zo vervlakt, zo onverschillig en zo egoïstisch als wij soms we eens denken. Ook de jeugd i ~t. Een lichtje, een troost; èn een voorbeeld. De student neeft niet alleen de jeugd van Ammerstol maar ons allen bijzon der veel goed gedaan. Siy g¥SH|ö<r ig Horizontaal: 1. deel v. h. hoofd; 4. seizoen; 8. uitheemse vogel; 11. voor zetsel; 12. eetbare wortel; 14. klein mens; 16. vogel; 17. kindergroet; 18. en omge keerd (afk.); 19. duur van eb en vloed; 21. trekkend met een been; 23. gedroog de halmen; 25 tandeloos zoogdier; 26. buigzaam; 28. voetbalclub; 30. plaats in Noord-Limburg; 32. bot; 33 handels onderneming; 35. Indisch vleesgerecht; 37. geogr. aand. (afk.); 38. herkauwer; 40. geheel de uwe (afk.); 42. voegwoord; 43. lidwoord; 44. groente; 45. landbouw werktuig^. vaartuig; 49. behoeftig; 51. zangnoot; 52. zuivelproduct; 54. water werk; 57. stand; 59. gast; 61. ik (Lat.); 62. plaats in Overijssel; 63. bestaat; 64. vrucht; 66. knorrig; 68. water in Fries land; 70. dus (Eng.); 71. de Heer zij lof (Lat. afk.); 72. deel v. d. dag (afk.); 74. tijdperk; 76. telwoord; 78 meisjes naam; 79. durf; 80. beroemd dichter; 81. deel v. h. hoofd. Verticaal: 1. inwendig orgaan; 2. Frans pers. voornaamw.; 3. titel (afk.); 4. rivier in Noord-Holland; 5.voorzetsel; 6. maanstand (afk.); 7. oevergewas; 8. hetzelfde (afk.); 9. pers. voornaam^- 10. langdradig; 13. Indische dakbedek king; 15. standaard, maatstaf; 20. rl in Overijssel: 21. trekkend met een !pe(n 22. grote steen; 23. rekenkundige op gave; 24. windrichting; 25. offie1®,, 27. Frans lidwoord; 29. spoeMg. dL onder anderen (afk.); 32. ,!i 33. helleveeg; 34. kaartenverzameling; 36. hemels wezen; 39. j in t* aarde; 41. bloeiwijze; 46. piaats m Zee land; 47. het zij zo; 48. deel van de romp; 50. zacht, soepel; SL-kenepbraak; 53. deel v. d. bijbel (afk-55. Europeaan; 56. electrisch geladen deeltje; 58. titel (afk.); 60. kleur; 62. regelmatige plaat sing; 63. Mohammedaans geestelijke; 65. plaats; 67. vette vloeistof; 69. op een keer; 73. soort onderwijs (afk.); 74 de somma van (afk.); 75. water in Brabant; 76. bekende motorraces (afk.); 77. de onbekende (afk.); 78. uitroep van pijn. Horizontaal: 1. assortiment; 2. auto omelet; 3. niets - pn (spons); 4. ski - trouwen; 5. leguaan - era; 6. Ares - beet; 7. radar - set; 8- pem^ntie; 9. manco - nier; 10. ia - EDO ceel; II. KRO - Emmen. Verticaal: 1. aanslag mik; 2. suiker - paar: 3. steigeren- 4. oot - Usance 5. sta - diode; 6. To - - om; 7. imponeren; 8. menu - 9- el - wetsteen, 10. neger - Eir IJ- - natte - la. Advertentie De PLASTICBEKLEDINGSPLAAT voor toonbanken, tafels, bars, enz. enz. Kampersingel 20-24 - Tel. 0 2500-11932 (Van onze luchtvaartredacteur) ,„„A™erican Airlines, een van de binnen- v a chtvaartmaatschappyen in de .""acht op het ogenblik in ons land conisch grondpersoneel aan te trek- ,eiJ; kaast ervaring op een type Con stellation, dat ook by de K.L.M. in ge bruik is, worden wat de vakkennis be treft vry zware eisen gesteld. Gevraagd wordt namelijk het bewijs van bevoegdheid van de Amerikaanse Rijksluchtvaartdienst, de C.A.A., voor vliegtuig- en motorkennis. Deze „licen ses" komen ln grote lijnen overeen met de bewijzen van bevoegdheid A en B, die de Rijksluchtvaartdienst in ons land verstrekt. Grondwerktuigkundigen, die menen deze „licenses" binnen vier maanden te kunnen behalen, maken ook een Kans. Aangezien de genoemde bewijzen van bevoegdheid in ons land niet anders dan na een kostbare, door de K.L.M. betaalde opleiding kunnen worden ver kregen, moet het onwaarschijnlijk wor den geacht, dat onder de ongeveer 500 K.L.M.-personeelsleden, die binnenkort in ons iand ontslagen worden, zich grondwerktuigkundigen met deze be wijzen van vakkennis zullen bevinden. Desondanks is de ontslag-kwestie bij de K.L.M. mogelijk niet helemaal vreemd aan het tijdstip, waarop American Air lines deze campagne in ons land onder neemt. Het dertienjarige Australische meisje Ilsa Konrads heeft in de finale van de 880 yards vrije slag tijdens de Austra lische zwemkampioenschappen het we reldrecord op deze afstand met 1.5 seconde verbeterd. Haar tijd, 10 min. 16,2 sec. was even eens een verbetering van het wereld record op de 800 meter vrije slag. De oude wereldrecords stonden sinds 9 januari van dit jaar met 10 min. 17.7 sec. op haar naam. De zaterdagavond j.l. gearresteerde man, die verdacht wordt van 30 a 40 inbraken in de omgeving van Amster dam Haarlem en in het Gooi, bij welke inbraken een katapult een grote rol heeft gespeeld, blijft zijn schuld hard nekkig ontkennen, behalve wat betreft de inbraken in De Bilt en Laren, waar van hy de buit op het ogenblik van zijn arrestatie nog b;j zich had, evenals de katapult. Ook in Laren stonden nog een twee tal katapultinbraken open en wel aan de Hilversumse weg en de Hoefloo van 5 december 1957. De politie heeft de toen gevonden steentjes zorgvuldig be waard en tnans heeft een jonge speur hond uit Weesp (nog slechts enkele maanden van de politieschool af) hem aangewezen als de man, die de steen tjes in zijn broekzak moet gehad heb ben. In dit ve band wijst de politie er nog maals op, nt het va:: het allergroot ste belang is, dat Dij de ontdekking van een inbraak alles onaangeroerd wordt gelaten, zowel in verband met eventuele vingerafdruk' ?n als met het openhou den van de mogelijkheid om met succes een speurhond te kunnen inschakelen. De Haagse politie heeft wegens op lichting en valsheid in geschrifte tot een bedrag van 1 11.500 aangehouden een 34-jarige timmerman-uitvoerder. Deze was in betrekking bij een bouw maatschappij. H;i knoeide in de admi nistratie en gaf op dat er meer arbei ders in dienst waren dan ln werkelijk heid het geval was. De inhoud van de loonzakjes der gefingeerde arbeiders stak hij in eigen zak Bovendien heeft hij :ieh de koffiekas, waarin zich f 300.- bevond. toegeëigend. De gearresteerde, die op te grote voet leefde, heeft deze praktijken ongeveer een jaar toegepast.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 2