Oudervereniging organiseert volgende week voorlichtings avond in Haarlem Haarlem Morgen uitzending via KRO Het Oosten en Schaaklust be halen kampioenschap NAAIMACHINES Een jaar met af trek geëist tegen schilder Vertegenwoor diger staat terecht Schaakclub „Het Witte Paard' bestaat 20 jaar RENAULT DAUPHINE GARAGE DEN HOUT VRIJDAG 21 FEBRUARI 1958 PAGINA 3 VOOR HET ZORGENKIND Haarlemse Rechtbank Wielrenner zou on voorzichtig gereden hebben Drogist steekt man met lancet Bij voortgezette behan deling weer twee maanden geëist Vergadering St.-Vincentius- vereniging Verlovingsringen 't Silver Stoepke ENGEL, Gr. Houtstr. 181, Tel. 14444 Ter zake van diefstal en oplichting Verdacht van verduis tering van f17.000 Films: S-m* 18 Muziek Burgerlijke Stand Haarlem Toneel Pauze-Theater 2F%&$£SSSSS3£* Boe* Diversen Tentoonstellingen AMATE 1958 HAARLEM Achter de schermen wordt er op het ogenblik hard gewerkt om de missietentoonstelling, welke van 9 tot 18 mei in Haarlems concertgebouw wordt gehouden, voor te bereiden. Om het doel en de bedoeling van de tentoonstelling duidelijk te maken wijdt de K.R.O. zaterdag 22 februari een uitzending van het wekelijks „Kompas" aan dit Haarlemse evenement. Aan de uitzending wer ken enkele leden van het hoofdcomité mee als mede verschillende genodigden, die op een of andere wijze met de „AMATE" te maken hebben. Het programma, dat zaterdagmiddag van 2 tot 2.20 uur via de K.R.O. wordt uitgezonden zal het karakter hebben van een vraaggesprek, waarbij pater J. F. van Croonenburg als gespreksleider zal optreden. De produktie is in handen van Tom Bouws. De opnamen geschieden ten kantore van de algemeen secre taris van de Haarlemse „AMATE" mr. J. Brons. Het ligt in de be doeling, dat leerlingen van het Lavigerie-college te Santpoort de ge sprekken muzikaal omlijsten met fragmenten uit de Katanga- negermis. In vrijwel iedere parochie van het Dekenaat Haarlem is thans een comité aan het werk gegaan, niet alleen ter assistentie van het hoofd comité, maar ook om op eigen gelegenheid bijeenkomsten te organi seren, welke de missiegedachte moeten verlevendigen. Op verschillen de scholen is men inmiddels aan de slag gegaan met velerlei acties. Onder de jeugd-buiten-schoolverband, vooral binnen de jeugd- en sportbeweging, worden alle mogelijke activiteiten gestimuleerd, welke er toe kunnen bijdragen, dat ook de jongelui zich bewust blijven van de taak, die zij ten aanzien van de missie hebben. ,Ongrijpbaren" Gezonde r.-k. vereniging Stenenactie voor nieuwe kerk van H.H. Petrus en Paulus Afscheid zusters „Brederodeduin" Assurantieclub voor Kennemerland opgericht DE SCHAAKCOMPETITIE Ledenvergadering KVP-Z andvoort Kandidaten voor de raad gesteld Ontwikkelingsbeeld Maart 1956: aan de wereld voorgesteld. 15 Jan. '58: Dagproduktie 950 stuks. 15 Febr, '58: Dagproduktie 1020 stuks. Buit van ƒ350 bij inbraak aan Jac. Catslaan KJWS.B. Beurs van Amsterdam Beurs van New York - - 99 99 Volgende week donderdag zal in ca- fé-restaurant Brinkniann aan de Gro te Markt door de afdeling Haarlem van de katholieke oudervereniging „Voor het zorgenkind" een bijeenkomst wor den belegd voor ouders van geestelijk of lichamelijk gehandicapte kinderen, voor artsen en opvoeders en voor ieder die op enigerlei wijze belangstelt in de moeilijkheden rond de opvoeding van gehandicapte kinderen. Tijdens deze bij eenkomst zal de Haarlemse afdelings voorzitter, de heer S. A. M. Sliiter het doel van de vereniging nader toelich ten, waarna de directeur-geneesheer van „De Hartekamp" in Heemstede, dokter J. van Baar, zal spreken over het onderwerp „Enige medische aspec ten rondom het zorgenkind". Na de pauze spreekt het hoofd van de Sint Jo zef B.L.O.-school in Haarlem, de heer F. H. van Rooy over het onderwijs aan geestelijk gestoorde kinderen. Het is de bedoeling van het afdelings bestuur om aan belanghebbenden en belangstellenden een voorlichtingsavond te bieden over de opzet van de ouder vereniging „Voor het zorgenkind De vereniging bestaat nog pas kort. in Haarlem nog pas sinds november van het vorige jaar. In die tijd heeft een aantal ouders van geestelijk of li- chamelijk gehandicapte kinderen kun nen bereiken. Men heeft die ouders met elkaar laten kennismaken, zodat zij onderling ervaringen konden uitwis- Donderdagmiddag stond te Haarlem een 19-jarige tuinder uit Honselersdijb terecht, omdat hij op 23 juni van het vorig jaar als wielrenner tijdens de na tionale kampioenschappen voor ama teurs op het Circuit van Zandvoort zulk een vreemde manoeuvre had gemaakt, dat de bestuurder van een motorfiets een schedelbasisfractuur en een lichte hersenschudding opliep. Ter rechtszit- j"5 Heken de verklaringen over het Se val z0 verward, dat de Officier Vrijspraak rekwireerde. De tuinder, die bij een massale val partij met een groep renners i» 5;? achterhoede was gekomen, werd msx de anderen ingehaald door een ff101®*' rijder. Op de duo zat een official, cue opdracht had gekregen de groep re?" ners uit de strijd te nemen. Toen ae motor naast de renners, die aan ie lin kerkant van de weg voortpeddeiaen, reed, werd hij gepasseerd door vier Wielrenners, van wie de laatste ver dachte zou zjjn en die het voorwiel van de motor geraakt zou hebben. Ter zit ting bleek slechts een getuige deze Sang van zaken te hebben gezien, of schoon zijn getuigeverklaring voor de Politie niet volledig overeenstemde met de verklaring die hij gisteren gaf. Verdachte verdedigde zich met de „Renners moeten niet naar ï^^bders kijken; de controleurs moe ten op de renners letten". De Recht bank doet 6 maart uitspraak. „Ik persisteer bij mijn eis en rekwi- reer een gevangenisstraf van twee maanden. Het psychiatrisch rapport heeft geen verandering in de zaak ge bracht". Dit zei gistermiddag de Offi cier van Justitie bij de Haarlemse Rechtbank, mr. G. F. W. van der Valk Bouman, bij de voortgezette behande ling van de zaak tegen een 22-jarige drogist uit Zandvoort, die terecht stond voor mishandeling. Op 8 augustus van het vorig jaar had de drogist een strand bediende met een lancet in de buik ge stoken, toen een handgemeen tussen beiden ontstond. De oorzaak van de vechtpartij was gelegen in het feit, dat de drogist op het strand achter een aantal badstoe len een staaf magnesium had aangesto- S, h S e^n grote steekvlam te- vl Pe strandbediende gaf toen duidelijk te verstaan, dat hij een dergelijke handelwijze niet toelaatbaar achtte. De strandbediende zou echter een enigszins dreigende houding hebben aangenomen, waardoor het tot 'n hand gemeen kwam. Op 21 december 1957 kwam de zaak in behandeling voor de Rechtbank, paar bij het beraad besloot de Recht bank alvorens uitspraak te doen, een psychiatrisch rapport in te winnen. Daaruit bleek evenwel, dat de drogist niet ontoerekenbaar is. Wel staat er, dat verdachte niet voldoende is uitge rust voor het leven. De verdediger, mr. C. F. M. van Koppen, gaf toe, dat verdachte eniger mate eigenaardig was opgetreden. Hij kon zich evenwel moeilijk voorstellen, dat de getuigen de waarheid hadden gesproken. Hij betreurde het daarom, dat hij er nog niet in was geslaagd ge tuigen a_ décharge te vinden. De mo gelijkheid, dat verdachte uit noodweer zou hebben gehandeld, lag voor mr. Van Koppen ook nog geheel open. Ver dachte zou namelijk verklaard hebben, dat zijn oor had gebloed en dat zjjn overhemd gescheurd was. De rechtbank zal 6 maart uitspraak in deze zaak doen. Zondag 23 februari, 's morgens om half tien zal in de Sint-Franciscus-ka- pel, Zoetestraat 11 voor de leden der Sint Vincentiusveremging te Haarlem de H. Mis met algemene H. Communie, worden gecelebreerd. Daarna is er een algemene vergadering. De heer H. Meyer, president van de conferentie van de parochie van Onze Lieve Vrouw Hemelvaart m Heemste de is afgetreden. Tot zijn opvolger is gekozen de heer A. Verdonschot in Heemstede selen. Gebleken is, dat men daarmee midden in de roos heeft geschoten. Tal van ouders, die „zorgenkinderen" heb ben, weten niet met wie zij rustig en normaal over hun moeilijkheden kun nen spreken. Nog minder weten zij vaak hoe zij de opvoeding van hun kind ter hand moeten nemen. Zij weten niet wel ke mogelijkheden er zijn om hun kind te helpen. De tijd, dat men een zorgenkind liefst zoveel mogelijk achteraf hield, is immers voorbijMen is gaan inzien, dat men voor deze kinderen heel wat j meer kan doen, en ze heel wat meer levensgeluk kan bijbrengen dan men aanvankelijk meende. De afdeling Haar lem omvat het hele gebied vanaf Bever wijk in het noorden tot aan De Zilk in het zuiden. Het gebied dus rond Haar lem, waar verschillende mogelijkheden voor deze kinderen tot stand zijn geko men of in voorbereiding zijn. In Haarlem gaan ruim 200 kinderen naar een B.L.O.-school. Andere kinde ren gaan naar de gewone lagere school maar zouden meer gediend zijn met een specir.le vorm van onderwijs, een vorm die meer is aangepast aan hun speciale moeilijkheden. Om de ouders van deze kinderen bij te staan in hun moeilijke, maar dankbare taak van op voeder, is de afdeling Haarlem van de Oudervereniging „Voor het zorgenkind" in het leven geroepen. Men heeft zich weten te verzekeren van de deskundige medewerking van de adviseur, de heer F. H. van Roy, hoodf van de Sint Jozef- B.L.O.-school. En, zoals in Haarlem, bestaan ook in andere delen van het land afdelingen. Behalve het bevorderen van het on derlinge contact van ouders met zor genkinderen, wil de vereniging ook de bouw van klinieken voor deze kinderen stimuleren. Gebleken is, dat er een enor me behoefte bestaat aan klinieken waar lichamelijk of geestelijk gehandi capte kinderen kunnen worden verzorgd. Zelf hoopt de vereniging vacantiecentra in het leven te kunnen roepen, speciaal voor deze kinderen, waar zij samen met bevoegde verzorgers en verzorgsters een aan hun moeilijkheden aangepaste, ongestoorde vacantie kunnen doorbren- SGHet spreekt vanzelf, dat de vereniging op nationaal terrein alles steunt en stimuleert, wat het zorgenkind ten goede kan komen. Men denkt daarbij bijvoor beeld aan een speciale kinderbijslagre geling voor ouders van gehandicapte kin deren. Mettertijd hoopt men consulen ten te kunnen aanstellen, die de leden thuis gaan bezoeken om hen van ad vies te dienen. Kortom de vereniging wil alles in het werk stellen om de zwa re taak van ouders van zorgenkinderen te verlichten. Advertentie ^^^^^VOORJIODERNE^MENSEN^ Grote Houtstraat 49 Gisteravond, heeft wethouder D. J. A. Geluk in het gebouw Zang en Vriend schapaan de Jansstraat de zilveren eremedaille van de orde van Oranje-Nas- sau op de borst gespeld van de 72-jarige heer J. Kievitdie 53 jaar lid was van de harmonie Crescendowaarvan veertig jaar bestuurslid. De plechtigheid vond plaats tijdens de jaarvergadering van CrescendoDe heer Kievit, die thans reeds zestien jaar penningmeester is van de harmonieis een uitstekend saxofo nist. Tijdens de jaarvergadering heeft de voorzitterde heer J. Lubberts, de eremedaille van de harmonie met de daarbij behorende oorkonde aangeboden aan de heer W v. d Peyl als dank voor diens verdiensten voor het Haarlemse muziek- en fanfarewezen in het algemeen voor de harmonie Crescendom het bijzonder. Advertentie Alle merken dus ruime keuze Een jaar gevangenisstraf met aftrek van de tijd in voorarrest doorgebracht, hoorde donderdagmiddag een 27-jarige schilder uit Haarlem tegen zich eisen tijdens de zitting van de Haarlemse Rechtbank. De schilder stond terecht als verdacht van diefstal en oplichting. Diefstal had verdachte gepleegd in in een huis, waaraan hij werk zaam was. De buit bestond uit een aan tal proefflesjes drank. Later, nadat hij bij de huisschilder, bij wie hij in dienst stond was vertrokken, zou hij, zich uitgevend als een zekere Peters, verf, plamuur en andere schildersbenodigd heden hebben gehaald voor rekening van zijn vroegere werkgever. De materialen had hij evenwel ten eigen bate ge bruikt. De president, mr. H. E. Ferwerda, memoreerde het feit, dat verdachte reeds meerdere malen ter zake van diefstal en verduistering was veroor deeld. De verdediger, mr. F. M. Ober man, herinnerde er evenwel aan, dat men vroeger in een psychiatrisch rap port had geadviseerd de verdachte on der psychiatrisch toezicht te stellen. Mr. Oberman drong er op aan thans stappen te ondernemen om tot een der gelijk toezicht te komen. De rechtbank zal in deze zaak op 6 maart vonnis wij zen. Zeventienduizend gulden zou de 55- jarige vertegenwoordiger uit Haarlem, die gistermorgen voor de rechtbank al daar terecht stond, verduisterd hebben vanaf 1949 ten nadele van een vleeswa ren-fabriek in Sassenheim. „Een be dragje maar", ironiseerde de officier van justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman kennelijk doelend op de enor me verduisteringen, welke de laatste tijd ontdekt worden in zijn requisi toir, waarbij hij één jaar gevangenis straf eiste. De vertegenwoordiger had vorderin gen van de fabriek, welke hij bij klan ten moest incasseren, vervalst en was daartoe volgens zijn verklaring geko men door grote financiële moeilijkhe den. Hij zou klandestien in vleesbon nen gehandeld hebben en in 1949, toen de distributie werd opgeheven, met een bedrag van 10.000 aan plotseling „waar deloos" geworden bonnen zijn blijven zit ten. Om uit de moeilijkheden te komen kon hij geld lenen bij relaties van de fabriek. Een slager zou de vertegen woordiger zeshonderd gulden geleend hebben tegen een rente van vijfenveertig gulden perweek, te betalen gedurende tweehonderd weken. Een andere sla ger zou de verdachte achthonderd gul den geleend hebben tegen een totale rente van drieduizendtweehonderdvijf- tig gulden. Door die woeker-rente was de vertegenwoordiger nog dieper in de zorgen geraakt en tenslotte tot de ver duisteringen gekomen. Zijn verdediger, mr. J. H. van Wijk bepleitte een gecombineerde straf met clementie, gezien de kommervolle om standigheden. Uitspraak 6 maart. FRANS HALS: Nathalie, 14 j. 9 30 7, 9.15 uur. 10 2, 4.15, 7, 9.15 uur. LIDÓ2 BakvissenUPuberteit. str. volw. LUXOR De-'nacht- der vrijgezel,en, zie MINERVA: T.m. ma.: Guys anu jaar. Vr. t.m. ma. 8.15 uur. Za. en zo. 7, 9.15 uur. Za. en zo.: Knock on wood, 14 J. Za. 2.30 uur; zo. 2, 4.15 uur. Wo. en do.: La Strada, 18 j., 8.15 uur- REMBRANDT: Sissi, keizerin en moeder, alle leeft. 2.15, 7, 9.15 uur. ROXY: T.m. zo.: 4000 dollar Beloning.... dood of levend, 14 j. 2.30, 7, 9.15 uur. Zo. 2, 4.15, 7, 9.15 uur. Ma. t.m. do.: De jonge desperado's, 14 j. 2.30, 7, 9.15 uur. GEBOREN: z.v. E. F. Bellaart-van Huizen; z.v. G. Koning-Iskes; d.v. S. Leen-Suakhumd.v. E. G. Buis-Frank; d.v. E. A. Kemper-Wentink. ONDERTROUWD: N. van der Sluis •n J. Geertsma. GETROUWD: W. A. J. de Nobel en A. W. Koster; L. de Vries en A. M. Doop. OVERLEDENC. de Vries-Schippers 81 jr. Perseusstraat; P. Verwer-Bui- ter, 90 jr., Saenredamstraat; E. A. Seheepens-Weers, 72 jr. Delftlaan. Zaterdag 22 februari Concertgebouw, 20 uur: Concert door Mannenkoor E.M.N.S.; solist: Jan Voogd; begeleiding: Emmy van Eden; en cabaret, m.m.v. Tonny van Zwol, Geraldini en Jip Vogel. Huis met de sleutels, Bronsteeweg 76, Heemstede, 20.15 uur: Zangrecital door Ans Wiersema, aan de vleugel begeleid door Heieen André de la Porte-Hubbeling. Pro gramma: Werken van Caldara, Pergoiesi, Bach, Orthel, Andriessen, Ketting, Bartök en Kodaly. Maandag 24 februari Minerva-theater, 20.15 uur: Concert door Nieuw Nederlands Pianotrio, bestaande uit Jean Louis Stuurop, viool, Marijke Hel- mannDiemer Kool, violoncel en Gérard van Blerk, piano. Programma: Werken van Mozart, Frid en Brahms. (Heemsteedse Kunstkring). Remonstrantse kerk, Haarlem: Concert door Piet Lentz met begeleiding van „Die Haerlemsche Musijckcamer". Grootc Kerk, 15.30 uur: Beiaardbespeling door Arie Peters, stadsbeiaardier. Dinsdag 25 februari Concertgebouw, 20.15 uur: Radio Philhar- monisch Orkest o.l.v. Bernard Haitink; so list' Herman Schejj, bas. Achtste concert serie D Programma: Werken van Beetho ven, Mahler en Bruckner. Rembrandt-theater, 12.40 uur: Zie onder Pauze-theater. Donderdag 27 februari Concertgebouw, 12.30 uur: Vijfde Pauze concert door Albert -de Klerk, orgel. Pro gramma: Werken van Franck, Reger, De Klerk en Andriessen. Concertgebouw, 20 uur: Concert door Haarlems Postaal Mannenkoor o.l.v. P. J. Potgiesser in samenwerking met Polyhym nia. Aan de vleugel: Emmy van Eden. So listen: Tilly Hammelburg, sopraan, Bert van Delden, tenor, en Hans van der Leeuw, bariton. Vrijdag 21 februari Stadsschouwburg 20 uur: Toneelgroep Theater met „Omzien in wrok", toneelspel van John Osborne. Regie: Robert de Vries. M.m.v. Anny de Lange, Annemarie Heyli- gers en Kees Brusse (Abonn.-voorst.). Zaterdag 22 februari Stadsschouwburg, 20 uur: Afscheid van Fie Carelsen. Haagsche Comedie met „Toon tje heeft een paard getekend", blijspel van Lesley Storm. Regie: Cees Laseur. I.v.m. het afscheid van Fie Carelsen wordt avondkleding verzocht. Zondag 23 februari Stadsschouwburg, 20 uur: Haagsche Co medie met „De Cirkel", comedie van W. Somerset Maugham. Regie: Paul Wasser man. Concertgebouw, 20 uur: Amsterdams Volkstoneel met „Rooie Sien". Maandag 24 februari Stadsschouwburg, 20 uur: Rotterdams Toneel met „Goede reis", blijspel van Jacques De val. Regie: Bob de Lange. Dinsdag 25 februari Stadsschouwburg, 20 uur: Toneelvereni ging „De Kennemer Kunstkring" met „De duivel m de vrouw" van Carl Schönherr. Regie: A. van de Borg. Woensdag 26 februari Stadsschouwburg, 20 uur: Nederlandse Comedie met „Onder het melkwoud" van Dylan Thomas. RegieHan Bentz van den Berg. Dinsdag 25 februari Rembrandt-theater, 12.4013.20 uur: Pau ze-theater, v®ert'g geuten concert door het Noordhollands Philharmonisch Orkest 0.1.v. Henri Arends. Donderdag 27 februari Brinkmann, Groote Markt, 1214 uur: Vrijdag 21 februari Ged Oude Gracht, 20 uur: Prof. dr. A. Diepenhorst spreekt over het onderwerp Politieke organisatie en denkwijze van de 'protestanten 'St.-Adebertveremgmg). Minerva-theater, 20 uur', ~F' Jacobl spreekt over „Dieren met gevoel en ver stand" 1 VU en Nat. Hist. Vereniging). Brinkmann, Houtplein, 20 uur: Bijeen komst van de English Association, Haarlem ^Rusthoek, Bloemendaal, 20 uur: Vergade- ring van de afdeling Bloemendaal van dSAula"PHBS, Raaks, 20 uur: „Hoe zal het er hier straks uitzien?", lezmg door wet houder W. F. Happé voor Haarlemse Raad voor de Jeugd. Zaterdag 22 februari Brinkmann, 9.30 uur: Vergadering Land en Tuinbouw Jongeren, 's Middags Cultu rele Middag. Teylers Museum, 14.30 uur: Inleiding tot museumbezoek door H. van Borssum- Buisman (Heemsteedse Kunstkring). Die Raeckse, 20 uur: Cabaretavond 1.v.m. 12(4-jarig bestaan van ZZZ. Zondag 23 februari Zoetestraat 11, 9.30 uur: Vergadering van de St.-Vincentiusvereniging. Maandag 24 februari Brinkmann, Groote Markt, 20 uur: Jan van Eechoud geeft de cursus „Over land en volk van Nieuw-Guinea". (Geloof en We- tenschapj. Frans Halsmuseum, 20 uur: Prof. dr. G. Stuiveling spreekt over Simon Vestdijk. (Volksuniversiteit) Brinkmann, Groote Markt, 20 uur: W. J. Gorter over „Vuurbestendigheid (Vuur loop)" (Studievereniging voor Psychical Research). Boekenroode, 20 uur: W. Hornman spreekt over het onderwerp „Mau Mau, gesel van Afrika". (Buurtbeiang Aerdenhout/Bent- veld). Dinsdag 25 februari Concertgebouw, 19.30 uur: Inleiding tot het concert van het N.Ph.O. door Paul Chr. Westering. Brinkmann, Groote Markt, 20 uur: K. Zweeres spreekt over Vogelbescherming; kleurenfilm van de Royal Society for the Protection of Birds. Minerva-theater, 20.15 uur: Dr. A. Mel- chior over „Schoonheid en bijgeloof in Oost-Afrika". (Wereldreizigers-serie) Brinkmann, Groote Markt, 20 uur: Ka pelaan W. J. de Graaf over „Charitas en Apostolaat". (Vormingscyclus Interpar. Soc.-Char. Centrum). Bernard Haitink dirigeert dinsdag 25 februari het Radio-Philharmonisch Or kest in het Concertgebouw te Haarlem bij het achtste concert serie D. Woensdag 26 februari De Leeuwerik, 20 uur: Pater Suasso de Lima de Prado over zijn belevenissen in worstelend Afrika. (Inst. voor arbeiders ontwikkeling). Frans Halsmuseum, 20 uur: Dr. F. J. E. Hogewind spreekt over „De mens in de samenleving"; b. Samenleven, een excursie op het terrein der sociale psychologie. Bisschoppelijk Museum: Oude religieuze kunst, schilderijen, middeleeuwse beeld houwwerken, handschriften en kunstnij verheid. Geopend van 10—17 uur; zon en feestdagen van 13—16 uur. Cruquiusmuseum, Heemstede: Historische stoommachines en grote maquette van Nederland met waterstanden en overzicht overstromingsramp in februari 1953. Dagelijks geopend van 912.30 uur en van 13.30—16 uur. Frans Halsmuseum: Permanente tentoon stelling van werken uit de Haarlemse School van de 16e eeuw tot op heden (o.m. Hals' meesterwerken). Geopend op werkdagen van 10—15 uur; op zon en feestdagen van 13—15 uur. Galerie Espace: Expositie /an tekeningen en gouaches van Lucebert. Geopend: dagelijks van 11 17 uur. Grote Kerk: Te bezichtigen van 9—17 uur. Museum Het huis van Looy: Tentoonstelling in het kader van het Interscholair Jeugd- toernooi. Geopend: dag. van 917 uur en van 19.3022 uur. Zon- en feestdagen van 14—17 uur. stadhuis Groote Markt, te bezlchtgen op werkdagen van 917 uur; za. 912 uur. Teylers Museum: Schilderijen 19e en 20e eeuw. Tekeningen Hollandse, Italiaanse en Franse scboo) 16e tot en met 19e eeuw. Fossielen, Historische natuurkundi ge instrumenten, mineralen. Geopend iedere werkdag, behalve maandag, van 11—15 uur. De eerste zondag van elke maand van 13—15 uur. Woonhuis Jacobus van Looy; Geopend do. van 10—12.30 uur en van 13.30—17 uur. Zo. van 1417 uur. Kunstzaal Ten Bruggen-Cate, Reitzstraat: Expositie van aquarellen en tekeningen van Julia Giesberts en Mies Deinum en van kunstnaaldwerk van Berthe van Duyvenbode. Geopend dagelijks van 115 uur. (Zondags van 14—17 uur). HBG-hallen, Lisse: Tentoonstelling van bloelende bloembollen (vanaf 25 febr.). V. :w - (De xn deze ruOnek geplaatste BRIE VEN VAN LEZERS vallen buiten de ver. antwoordelijkheid der Redactie. Anoniem ingezonden brieven worden terzijde ge legd). Naar aanleiding van uw verslag van de carnavalsviering in het Concertge bouw, in welk verslag werd geschreven over het wangedrag van enige jonge lui, door u nader omschreven als ,,on- grijpbaren" en „nozems", wilde ik u er toch wel op wijzen, dat er sinds ok tober 1957 in Haarlem een geordende groep van deze „ongrijpbaren" bestaat, die het met de door u opgestelde om schrijving geheel niet eens is. Indien u er ons van verdenkt, dat wij aan dergelijke volksvermaken nog een extra tintje zouden willen geven, dan heeft u ons werkelijk te laag geschat. Waarschijnlijk weet uw verslaggever geen onderscheid te maken tussen „on grijpbaren" en „nozems", hetgeen voor heen door niemand becritiseerd werd. Nu er echter, zoals algemeen bekend is, een groep jongeren in Haarlem be staat, die na veel moeite enig respect heeft kunnen afdwingen bij de autoritei ten, zouden wij toch wel gaarne zien, dat dit onder de aandacht van de lezers werd gebracht. Een „Ongrijpbare". In verband met bestratingswerk zaamheden op de Schotersingel te Haarlem zal het verkeer ter plaatse over één weghelft worden geleid tussen de Verspronckbrug en de Van Ostade- straat. Een wachtverbod is daarom in gesteld voor dat gedeelte van de Scho tersingel tussen de Verspronckbrug en de Van Ostadestraat. Op 17 februari 1938 werd de R.K. Schaakclub „Het Witte Paard" opge richt, omdat reeds geruime tijd de be hoefte aan een R.K. Schaakvereniging vooral in het Noordelijke gedeelte van Haarlem, was gebleken. Vijfentwintig leden melden zich aan en er werd besloten deel te gaan nemen aan de wedstrijden van de toenmalige Dioce sane Schaakbond. Met afwisselend succes werd in de ze bond gestreden, tot de oorlogsjaren aan de toekomstdromen 'n einde maak ten. In 1941 was men zelfs genoodzaakt, officieel de vereniging te ontbinden; clandestien werden echter thuis bij de spelers zo goed en zo kwaad als dat ging, de onderlinge clubwedstrijden voortgezet, al werd het ledental door deze bijzondere tijdsomstandigheden steeds minder. Een vaste kern was echter gebleven, zodat, toen in 1945 aan het oorlogsge weld een einde kwam, de zaken weer direct flink konden worden aangepakt, al had de secretaris in de oorlogsjaren alle bescheiden moeten laten verdwij nen. Met dispensatie volgde in 1946 (de Diocesane Schaakbond was ter ziele ge gaan) toetreding tot de K.N.S.B. Onder de krachtige en kundige lei ding van voorzitter Hoogland, die van af de oprichting reeds deze functie be kleedt, nam het ledental gestadig toe en kon met drie tientallen aan de Bonds- Schaakbond worden deelgenomen He laas is de algemene malaise in de Schaakwereld ook bij „Het Witte Paard" niet onopgemerkt gebleven en is het ledental de laatste jaren wat teruggelopen. Dit neemt echter niet weg, dat de clubliefde en onderlinge saamhorigheid bij de huidige leden uitstekend is en de vereniging kerngezond is. Beide tien tallen, die thans aan de Bondscompeti- tie deelnemen, zjjn nog volop in de run ning voor het kampioenschap. Naast voorzitter Hoogland is ook de heer Van den Stoop Sr. reeds 25 jaar lid der vereniging. Ter herdenking van het 20-jarig bestaan, zal voor de leden zondag in de kapel van de Eerwaarde Zusters in de Koningstraat een H. Mis tot intentie van „Het Witte Paard" wor den opgedragen, waarna in het huidi ge clublokaal ,,'t Stoofke" Stoofsteeg voor leden en genodigden een gezamen lijk ontbjjt zal volgen. Wanneer zondagmiddag mgr. J. P. Huibers de eerste steen om half vier zal leggen voor de nieuwe kerk van de H.H. Petrus en Paulus aan de Geuze- vesperstra.it, zullen de parochianen reeds in de gelegenheid zijn gesteld vele nieuwe stenen voor de bouw bijeen te brengen. Na alle H.H. Missen zal hun die morgen een fotokaart van de nieuwe kerk worden uitgereikt, terwijl zij door een vrije gave in de bussen, die bi) de uitgangen staan opgesteld, hun steen aan de bouw zullen kunnen geven. De zaterdag te voren zal om vier uur een kruis worden geplant op de plek, waar het altaar zijn plaats zal krijgen. Dit kruis zal blijven staan, tot dit al taar zal zijn geplaatst. Op 1 maart zullen Zr. Th. Moquette, Zr. S. J. van der Zeeuw en mej. Stra- ting afscheid nemen van „Brederode duin". Alle oudpatienten en verdere belang stellenden worden uitgenodigd bij dit afscheid aanwezig te zijn. Het afscheid vindt plaats op „Brederodeduin" des middags om half vier. In Haarlem is een assurantieclub voor Kennemerland onder de naam K.E.N.A.C. opgericht. Er zijn op het ogenblik reeds 84 leden. Het bestuur van de pas opgerichte club, die aanslui ting heeft gezocht bij de federatie van verenigingen toi bevordering van de assurantiewetenschap, wordt voorlopig waargenomen door het comité van op richting dat onder voorzitterschap staat van de heer J. Alberti uit Overveen. Tij dens de oprichtingsvergadering heeft de heer J. G. Spieksma gesproken over „Doel en taak van de assurantieclubs" en de heer R. Sodenkamp over „Vreem de dingen en mensen in ons vak". Ne derland telt thans 25 assurantieclubs. Met de regelmaat van een klok vallen nu de beslissingen in de Noordholland- sche Schaakbond. Kampioenen melden zich, gedegradeerden melden zich af. Zo zijn in het begin van deze week in de eerste klassen reeds drie van de vier beslissingen gevallen. In de e.erste klasse A kwam volgens verwachting Schaak- lust (Andijk) als uiteindelijke winnaar voor de dag. In de afdeling B was het de Haarlemse vereniging Het Oosten dat de eer voor zich opeiste. De over winning van Schaaklust op Zaandam 3 betekende voor de Zaandammers tevens het einde van het eerste klasserschap. Het was voor de schaakclub Zaandam helemaal een slechte inzet van de week. Ook het vijfde tiental werd in de tweede Voor de ledenvergadering in de K.V.P. afdeling Zandvoort bestond don derdagavond goede belangstelling. De voorzitter, de heer J. L. C. Lindeman, schreef de verheugende opkomst terecht toe aan de belangrijke agenda, name lijk de aanwijzing van de voorlopige kadidaten voor de gemeenteraad. Spr. wees er op dat in de Zandvoortse raad weinig aan „grote politiek" wordt ge daan. De katholieken worden daarin niet als minderwaardig behandeld maar het is niettemin zaak, om altijd op zijn qui-vive te zijn. Enkele jaren geleden, toen het schudden van de oude algemene begraafplaats ten behoeve van de vergroting van de speelplaats der katholieke school aan de orde kwam, kon men bij sommige raadsle den een latent antipapisme constateren. De katholieke bevolking moet er dan ook naar streven zo sterk mogelijk in de raad vertegenwoordigd te zijn. In dit verband wees de heer Lindeman er op, dat het niet zeker is dat de K.V.P, de derde raadszetel (die een „rest"-ze- telt is) zal kunnen behouden. Er mag bij de komende verkiezingen dus geen enkele katholieke stem voor de K.V.P. verloren gaan. Pastoor van Diepen zei dat alle parochianen hem even lief zjjn. Spr. zou zich dus niet met de kan didaatstelling bemoeien. Hij onder schreef echter de eisen welke de heer Lindeman voor het raadslidmaatschap had geformuleerd, namelijk dat zij moeten zjjn van een behoorlijk levens gedrag, op de hoogte zijn van de ka .tholieke beginselen en over de capaci teiten beschikken om die op gepaste wijze tot uiting te kunnen brengen. Verder zou gestreefd moeten worden naar een vertegenwoordiging van alle bevolkingsgroepen, voor zover die ge schikte kandidaten voortbrengen. Door de ledenvergadering werden de volgende kandidaten gesteld: de aftre dende raadsleden, de heren Siegers, Lindeman en Kol, alsmede de heren Burger, van Honschoten, G. v. d. Storm en A. J. Versteege. Door het bestuur werden vervolgens nog kandidaat ge steld de heren Aarts, v. d. Bos, Castien, J. van Gerven en A. F. Heuft. Tot leden van de adviescommis sie werden benoemd de heren Vader, J. v. d. Berg, W. v. d. Mije en Bosman, Het bestuur werd uitgebreid door de benoeming van de heren v. d. Bos en v. d. Storm. Advertentie Donderdagavond heeft men zich via een openstaand raampje van een slaap kamer toegang verschaft tot een per ceel aan de Jac. Catslaan te Haarlem. In de zitkamer forceerde men een schrijftafel en nam uit een geldbakje ongeveer 350 mee. GOOCHELFESTIVAL. De Noord-Hol landse Bond van goochelaars organi seert donderdag 27 februari een Haar lems Goochelfestival 1958 in de grote zaal van Hotel „De Leeuwerik". Meer dan twintig goochelaars zullen aan de ze show hun medewerking verlenen. klasse A door een 5lA-4 Vt nederlaag tegen K.T.V. definitief naar de laatste plaats verwezen, hetgeen inhoudt dat zij het komend seizoen hun geluk in de derde klasse moeten beproeven. De be zetting van de laatste plaats in IB is nog niet definitief beslist, hoewel de algemene verwachting is, dat de schaak club Aalsmeer het kind van de rekening zal worden. Tegen Halfweg ging het kansloos ten onder. De beide mede-ge gadigden voor deze weinig begeerde plaats Weenink en Haarlem 2 braken hun treffen af bij een 3-2 stand voor de Beverwijkers. Een gelijk spel ligt even wel in de lijn der verwachting. In de afdeling 2D, de afdeling van de r.-k. schaakclub H.W.P., eindigde de ontmoeting Heemstede 2Kijk Uit 3 zo als voorzien was in een 5-5 gelijk spel. Voor H.W.P. een gunstige uitslag, voor Haarlem 3 de voltrekking van het de gradatie vonnis. In 4C moest H-W.P. 2 toezien hoe Santpoort 2 door een 2(5-7(4 overwinning op Hoofddorp 2 voorlopig een hoger rangnummer in de rangschik king opeiste. In de eerste klasse A van de Konink lijke Nederlandsche Schaakbond werd de uitslag van de afgebroken wedstrijd De PionV.V.G.A. een 4-6 overwinning voor V.V.G.A.. Zij behielden hierdoor de leiding in het klassement. Voor het Haarlems Schaak Gezelschap was deze uitslag uitermate gunstig om dat het nu De Pion tot op één punt is genaderd. De Ha.S.G.'ers behouden nu een kansje de degradatie af te wenden, maar zuilen dan zeker zondag tegen V.V-G.A., een gunstig resultaat moeten boeken. Voor Haarlem staan er weinig belangen meer op het spel in de ont moeting tegen Bussum. Toch zal een winstpunt alle onzekerheid voor de Haarlemmers afwenden. Staunton achten wij te sterk voor De Pion. Bij Unitas V.A.S. II zal het geducht spannen. Toch slaan wij de kansen van het V-A.S. ho ger aan. De stand luidt hier: 1. V.V.G.A. 5-10; 2. Staunton 5-8; R. Bussum 5-6: 4. Haarlem 5-5; 5. V-A.S. II 5-4; 6. De Pion 5-3; 7. Unitas 5-2; 8. Ha.S.G. 5-2. Uitslagen gespeelde wedstrijden: K.N.S.B. afd. IA: De Pion—V.V.G.A. 4-6. N.H.S.B.: Overgangsklasse: Bloemendaal Heemstede 4-6 (gewijzigde uitslag). IA: SchaaklustZaandam 3 5(4-2(4 voorlopig (Schaaklust kampioen en Zaandam 3 degradeert); OppositiePat Mat 2 7-3- 1B: Halfw.Aalsm. 714-214', Weenink Haarlem 2 3-2 voorlopig; Het Oosten— Ha.S.G. 2 6-4 (Het Oosten kampioen). 2A: K.T.V.Zaandam 5 514-414 (Zaan dam 5 degradeert). 2B: SaendeKrommenie 5(4-4(4? Zaandam 4Saende 4-6; Purmerend De Pion 7(4-2(4. 2D: Heemsede 2Kijk-Uit 3 5-5 (Haar lem 3 degradeert). 3D: K.S.C.Bloemendaal 3 5(5-4(4. 4C: Hoofddorp 2Santpoort 2 214-714. (Niet officiële Koereen) 3% Ned. 1953 314 Ned 1953 3(4 Ned 1956 3(4 Ned. 1948 3(4 Ned. 1950 3(4 Ned. 1954 3(4 Ned. 19551 3-3(4 Ned. 1947 3 Ned. 62-64 bel. fac. Inschr. Grtbk 1946 3 B.N.G. won.bouw 6 Ned. Hande, Mij. cert A.K.U. Van Berkel's Patent Calvé-Delft cert Van Gelder Kon. Hoogvens cert Onliever cert Ned. Kabel Philips Kon. Petroleum .Amsterdam" Rubber Holl Amerika Ujn Kon. Ned. Stoomb. Mij Ned. Scheepv. Unie KUL H.VA Dell Mij. cert A'dam 2(4 '86 7 A'dam '56 D A'dam ED Rentespaarbr. vorig opening Slot 21/2 89(4b 88% 88(4 88% 83(4 83(5 85(4 85(4 86(4 86(4 90(4 89% 85(4 85A 107(4 149 152% 150% 192 302 275 339% 338 Hr 227 248 249 144.60 148.30 44 y4 44(4 143 144(4 139}i 140(4 110 111(4 102.50 104.60 83% 62 61% 83(4 92(4 93(4 102(4 Anaconda Copper Bethlehem Steel Chrysler Corp Genera] Electric Genera) Motors Kenneeott Cooper KJL.M Montgomery Ward Radio Corp Republic Stee) Roya] Dutch Shell Onion Oil Southern Pacific Southern Railway Tidewater OS. Steel 19/2 42 39 52 (4e 61(4 34(4 79(4 27% 33(4 34% 42% 38% 60 38% 32(4 21% 57(4 stemming: 20/2 41% 38% 52 60(4 34% 78% 27(4 33 34(4 42s/. 38(4 60(4 38(4 32 21% 87 gedrukt

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 3