Bommen op brug bij Painan Heeft Soekarno opdracht tot het bombardement Rusland zal V.S. spoedig overtreffen TUNESIË verdrijft vier Franse consuls SOLA Bespreking Soedanese klacht tegen Egypte opgeschort Turks passagiersschip wordt gelicht Dulles over het in Indonesië ri' Vrachtauto botst op twee auto's Verbetering in de toestand van Churchill Noodtoestand in de staat New York Lek in gasbuis onder de vloer Debat over werkgelegenheid Geen slachtoffers te betreuren /grote experiment li: PUS Vijf gewonden Oefenen Washington en Londen pressie uit op Bourguiba? INRUILACTIE KRAANDRIJVER GEDOOD TREIN GRIJPT VRACHTAUTO Twee gewonden Veiligheidsraad wenst de huidige toestand gehandhaafd te zien -Het weer- Door staaldraad getroffen Het weer in Europa ZATERDAG 22 FEBRUARI 1958 81ste JAARGANG No. 29842 Nikitg Khroesitsiev: Op het gebied van de industriële voort brenging mm 20 °/o REDUCTIE bij inlevering van oud tafelgerei,wegens enorme belangstelling verlengd tot en met 1 maart. mm pi 1 j W Tenor verloor stem Oucle dame om het leven gekomen Doodgedrukt door een kantelend werkstuk Sociaal commentaar $ee MORRIS beforeyouóuff/ Falcon Wollen Tweedjassen Koud m Indonesië Singapore verbiedt wapenuitvoer Japan levert Padang geen schepen Leerling-heibaas op slag gedood BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel 4790 Bijkantoor en Red. IJmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: J. 7. W. Boerrigter en Mr. W A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte Omroepers 16 cents per m m -hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor adverlentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week, f 2.65 per maand, f 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. """"""'li "iniiii in iiMiiiii in min iiiiiii ui i """I"""""" De eerste secretaris van de Russi- Jciin munistische partij, Nikita «roesjts jev, heelt: woensdag, in een toespraak tot Russische katoenverbou- wers, voorspeld dat de Sovjet-Unio de Verenigde Staten op het gebied van in dustriële voortbrenging „spoedig zal overtreffen". Dit bericht Reuter. Hij wees in zijn rede op de geslaagde Rus sische proefnemingen met de ruimte vaart, waaraan hij toevoegde„Doch wij hebben ons stevig op de ""r'lege- nesteld en wij zijn niet van plan haar te verlaten." V.De inwoners der staten, die onze P°]itieke inzichten niet delen, moeten op onze, zeer klein geworden pia- hett leven. Men vlegt tegenwoordig jh enkele uren van Moskou naar Pe king en naar New York. Wij moeten leven en in vrede leven. De Sovjet- tinie zal pogen een vreedzaam naast elkander bestaan van socialistische en Kapitalistische staten te bewerkstelli gen. Indien de volken samenwerken en volhardend strijden, zal de vrede be waard blijven", aldus Khroesjtsjev. De Russische regeringsleider ver klaarde opnieuw dat de Sovjet-Unie goe de betrekkingen met alle kapitalistische landen wil onderhouden en dat zij haar handels- en culturele betrekkingen wil hitbreiden. Ook sprak hij zich uit voor "ot op vreedzame wijze regelen van in ternationale vraagstukken. De Sovjet leider merkte verder op dat de Sov jet-Unie „thans zo sterk is, dat zjj met Zevenmijlsschreden voorwaarts zal gaan. De ontwikkeling, die Rusland op ket gebied van economie en cultuur en bij de vervaardiging van alles wat het Volk nodig heeft gaat loormaken, zal een dergelijk adembenemend verloop kebben, dat zelfs de stoutmoedigste geesten zich dit niet hadden kunnen in denken", aldus de eerste secretaris van de Russische communistische partij. De Amerikaanse minister van buiten landse zaken Dulles heeft bij de be ëdiging van Howard P. jonesJ als am. bassadeur m Djakarta de republiek In donesië „een zeer groot experiment m zelfbestuur onder moeilijke omstan digheden" genoemd. De republiek is voor een groot deel tot stand gekomen omdat Amerika daar veel voor voelde en wij hebben zeer veel belang bjj haar loekomst en bij goede betrekkingen tus sen de republiel en de Verenigde Sta len, aldus de minister. Jones is van plan vandaag nog naar Indonesië te vertrekken. Een woord eerder van het State Department zei "at het met het oog op de toestand ge- jenst is, dat Amerika er zo spoedig mo- vrhik een ambassadeur heeft. Op de doaag of zich belangrijke wijzigingen in Van Amerikaanse politiek ten aanzien Indonesië hebben voorgedaan, zei WeinAaordvoerder dat de situatie te levej-J^ stabiel is om commentaar te in ^.ambtelijke en diplomatieke kringen vvnrYaskington leidt men uit Dulles tip v, al' dat Amerika een afwachten- flint"??ing aanneemt in het huidige con- hat Velen hebben de indruk gekregen, in -pde minister de gevoelens, die hu pertJiakarta heeft opgewekt door zijn Wepc0n-,e,rentie van elf dagen geleden, wilde kalmeren. kaaïl is het opgevallen, dat de Ameri- strpob-t minister zich ook nu niet recht sprak \7°Pr df centrale regering uit- hine- 'a-A J waarnemers zijn van me- Politiek toekomstige Amerikaanse hoge matei ?ai/aieri var* Indonesië in ten v?m al afhangen van de rappor- meldt ReuterïeUWe ambassadeur, aldus Radio Padang heeft volgens Reuter bericht, dat twee Mitchell-bommen- Werpers van de Indonesische luchtmacht gisteravond zeven bommen heb ben uitgeworpen boven een brug over een kali in de omgeving van het plaatsje Painan, 70 kilometer ten zuiden van Padahg. De brug werd be schadigd, maar het verkeer erover kon voortgang vinden. De radio maakte geen melding van slachtoffers. De minister van defensie van de revolutio naire Indonesische regering, Burhanuddin Harahap, heeft via radio Padang een beroep op de bevolking gedaan haar kalmte te bewaren. „Wij zijn," al dus Harahap, „op het uitvoeren van dergelijke daden voorbereid, al hopen wij, dat zij niet zullen worden herhaald. Welke ook de prijs zal zijn, die wij hebben te betalen, wij zullen de strijd niet opgeven. Maar voor een vreed zame regeling van hiet Indonesische vraagstuk zijn bombardementen als deze niet bevorderlijk." Eveneens via de radio heeft de revolutionaire rege ring overste Somba, de m.litaire commandant in Noord-Celebes, van het bombardement op de hoogte gesteld en hem verzocht zich niet tot over ijlde daden te laten verleiden. De minister van binnenlandse zaken in de tegen-regering, Dahlan Djambek, heeft volgens Unites Press voor radio Padang betreffende het bombardement verklaard: „Soekarno heeft als opper bevelhebber van de strijdkrachten de opdracht gegeven; het bombardement vond plaats een uur nadat hij zijn toe spraak had gehouden." In deze toe spraak heeft, naar gemeld, Soekarno gedreigd de opstand te onderdrukken. Radio Padang heeft later nog gemeld, dat er twee Catolina-vliegboten van de Indonesische luchtmacht boven Pa dang zijn gezien. Een Indonesische tor- pedobootjager zou ter hoogte van Pa dang op en neer varen. Een der Caroli na's zou volgens de radio o het Sing- karak-meer, bij Bukit Tinggi, zijn ge daald en later weer zijn opgestegen. Voor de aanval op de brug nabij Painan had radio Padang bericht, dat Sjaffrudin, het hoofd van de re volutionaire regering te Bukit Ting gi, verklaard had, dat uit de rede die Soekarno gisteren te Djakarta hield, te vrezen valt, dat de centrale regering wel eens zou kunnen trach ten geweld te gebruiken tegen de re gering in Midden-Sumatra. Sjaffrudin zei voorts van mening te zjjn, dat zijn regering erin zal slagen geheet Indonesië op een vreedzame wijze on der haar machtsbereik te krijgen. Hij beschuldigde de Indonesische presi dent ervan een burger-oorlog uit te lokken. Twee vooraanstaande figuren uit Zuid-Celebes, die tot minister in de „revolutionaire regering" van Padang zijn benoemd, zijn volgens plaatselijke persberichten twee dagen geleden uit Makassar verdwenen, aldus meldt het A.N.P. Het zijn luitenant-kolonel Saleh Lahade, die minister van voorlichting is, en Mochtar Lingtang, de minister voor godsdienstzaken. Deze laatste zou op weg zijn naar het opstandige Noord- Celebes. Maandag heeft de Indonesische chef-staf, Nasution, hun drie dagen tijd gegeven om te beslissen of zij de cen trale regering trouw zouden blijven. De handelsattaché, verbonden aan de Indonesische ambassade te Londen, de heer A. P. Makatita, heeft oneerwl ontslag gekregen, omdat hij de functie heeft aanvaard van „vertegenwoordi ger voor Europa van de opstandige re gering" in Midden-Sumatra, aldus heeft de Indonesische ambassade te Londen volgens Reuter bekendgemaakt. In een verklaring aan de pers werd daaraan toegevoegd, dat, daar Enge land „het régime te Padang" niet er- k de Engelse regering „natuur lijk jegens de heer Makatita dezelfde houding zal aannemen". Aan de „Keng Po", het grootste dag blad in Indonesië, is gisteren door het militaire commando te Djakarta een verschijningsverbod voor onbepaalde tjjd opgelegd, aldus meldt het A.N.P. Een woordvoerder van het leger deel de mede, dat deze maatregel is geno men ,,in het licht van de huidige si tuatie" en weidde er niet verder over uit. Een jaar geleden is het Turkse passagiersschip „Ismir" in de Golf van Smyrna aangevaren door het Amerikaanse vrachtschip „Howell Lykes", waarna het vrijwel onder water verdween. Technici van een Italiaanse bergingsmaatschappij hebben thans vijf maanden aan het wrak gewerkt om het weer rechtop te krijgen zodat het naar een haven gesleep kan worden. Na de aanvaring lag de „Izmir" geheel omgeslagen in de Golf van Smyrna (boven) maar na veel moeite kon het schip ongeveer 45 graden omhoog gebracht worden (onder) terwijl het thans vrijwel in zijn normale stand is getrokken (rechts). Op de Helvoirtseweg te Vught, ter hoogte van het pensionaat „Regina Coeli" zijn vrijdagavond twee personen auto's en een vrachtwagen op elkaar gebotst. Van de inzittenden van de per sonenauto's moesten er vijf ernstig ge wond in het „Groot-ziekengasthuis" te 's Hertogenbosch worden opgenomen. De gezondheidstoestand van Sir Winston Churchill is verbeterd en er zijn tekenen dat de longontsteking waaraan h\j lijdt, bezig is te verdwij nen. Dit wordt volgens Reuter meege deeld in e"en medisch bulletin dat gis teren te Roquebrune, aan de Rivièra, is uitgegeven. Sir Winstons toestand gaat op bevredigende wijze vooruit, zo wordt eraan toegevoegd. Zijn particu liere secretaris sprak de berichten dat de oud-premier een zuurstoftent nodig zou hebben, tegen. Advertentie (Van onze Parijse correspondent) PARIJS, hedenmorgen. De grove en goeddeels zelfs smade lijke wijze, waarop de Tunesische auto riteiten donderdag jl. vier Franse con suls en een Franse consulaire agent uit hun respectieve consulaten cn standplaatsen hebben verdreven en op transport gesteld naar de Tunesische hoofdstad, wordt te Parijs natuurlijk allerminst geëigend geacht om het klimaat dCr Frn irs-Tr.'ncsische betrek kingen te veraangenamen en de voor uitzichten op een succes van de Ame rikaans-Engelse goede diensten te ver beteren. De vijf diplomatieke ambtena ren resp. te Medjez et Bab, Souk el Arba, Ce Kef, Gafsa en Gabes had den reeds enkele dagen na het bombar dement van Sakiet aanzegging gekre gen, dat hun het exequatur van de Tu nesische regering was ontnomen en dat zij ten spoedigste te vertrekken hadden. Door de Franse regering werden de rechtmatigheid en regelmatigheid van de Tunesische manier van doen be twist zij zou onder meer een schen ding van de Frans-Tunesische conven tie van 1956 inhouden en de vijf con suls kregen instructie te blijven waar zij waren en maar af to wachten of de Tunesische overheid met de „sterke arm" tot hun uitzetting durfde over gaan. Zij heeft dit thans gedurfd. Een van de uitgezette consuls deelde te Tunis mede, dat hem zelfs niet de tijd werd gelaten om zijn portefeuille uit een bureaulade te nemen en bij zich te steken. De Franse zaakgelastigde te Tunis heeft bij de Tunesische regering „energiek geprotesteerd". Als reden voor de uitwijzing hebben de Tunesische autoriteiten opgegeven, dat zij nodig was in het belang van de veiligheid der betrokkenen. Te Parijs is evenwel de overtuiging algemeen, dat de maatre gel in werkelijkheid alleen maar beoogt ongewenste waarnemers te verwijderen uit een gebied, waar thans eenheden van het Algerijnse Nationale Bevrij dingsfront bezig zijn 2ich met man en macht sterk te maken. Uit hetzelfde gebied zijn bij tientallen ook reeds gan se Franse families verwijderd, terwijl journalisten de' toegang ertoe uiterst moeilijk zo niet onmogelijk wordt ge maakt. De zowel het Algerijnse als het Tune sische nationalisme doorgaans zeer te gemoetkomend gezinde invloedrijke Door de enorme sneeuwval en de ongekende daling van de temperatuur heeft de gouverneur van de Amerikaan se staat New York de noodtoestand moeten afkondigen en een beroep ge daan op het leger om te helpen in de ze kritieke toestand. De bewoners van de stad New York zoeken naar alle mogelijke middelen om zich tegen de sneeuw en de kou de te beschermen. Een van de inwo ners maakte van kranten een masker terwijl een ander de voeten helemaal inpakte. Meteen le- gerhelikopter wer den twee kinderen, een van twee jaar en een van twee dagen oud, van een boerder" te Albion gehaald en overge bracht naar een ziekenhuis te Cam den in de staat New Jersey. P|j|pj|pPj8|||8 'v „Le Monde" schrijft zijnerzijds met be trekking tot de behandeling, die de vijf consuls ten deel is gevallen, dat de Tu nesische president, Bourguiba, zich vergist, indien hij gelooft, aldus zijn mo rele positie tegenover de verleners van de goede diensten te verbeteren. Maar het is waar, aldus vervolgt het blad, dat zo deze tot een resultaat wensen te ko men, zij zich ook niet door de ernstig ste incidenten mogen laten afbrengen van hun allereerste taak, dewelke is te voorkomen, dat nog meer incidenten zich voordoen en de beide partijen tot verzoening te brengen. Het meest doeltrefejjde middel ter voor koming van verder incidenten ziet ook „Le Monde" in een gemengde controle van de Tunesisch-Algerijnse grens. Het blad verwacht, dat Londen en Washington de komende dagen op Bourguiba pressie zullen uitoefenen om hem te bewegen tot aanvaarding van dit door Frankrijk geopperde plan, waarvoor de Tunesische president zich tot dusverre weinig warm heeft be toond en in welks aanvaarding hij ze ker niet zal berusten zonder zich ver zekerd te hebben van een voor zijn pres tige nodig geachte tegenprestatie. En d" hoofdartikelenschrijver van „Le Mon de" verwacht daarom met vele an dere waarnemers dat het verlenen van alleen maar goede diensten, ge richt op een verzoeningsgezind bij el kaar brengen van de twee partijen, niet ver zal voeren en over zal moeten gaan in regelrechte bemiddeling, „waarbij de bemiddelaars hun arbitrage aanbie den, zoal niet opleggen". De Italiaanse tenor Antonio Annalo- ro heeft zich vrijdagavond in Londen, terug moeten trekken voor het einde van het eerste bedrijl van Giordano's „Andrea. Chenier", omdat zijn stem hem in de steek liet. Zijn rol in de belangrijke bezetting, waarvan o.a. deel uitmaakte de bariton Gian Giacomo Guelfi van de Metropo litan, werd overgenomen door de te nor Giuseppe Savio die toevallig in het theatre Royal van Drury Lane aan wezig was. De invaller werd zeer har telijk ontvangen. Vrijdagmiddag \s de 75-jarige mej. C. Fartuch in haar woning aan de Frederikstraat te Rotterdam dood in een stoel gevonden. Ze bleek door gas vergiftiging om het leven te zijn ge komen. Buren hadden de politie ge waarschuwd dat de vrouw niet open deed en er uit het huis een sterke gas- lucht kwam. De politie heeft toen de deur geforceerd en vond haar. Het bleek, dat er een lek was in de gas buis, die onder de vloer doorliep. Bij Werksooor te Utrecht is de 39- jarige kraandrijver Vahlkamp, vader van twee kinderen, bij het kantelen van een werkstuk doodgedrukt. Twee ijzeren bovenranden, ieder van 3.000 kg en bestemd voor een brug bjj Mook, werden omhoog gehesen. Een van deze werkstukken is gaan glijden naar de kant waar het slachtoffer stond. De man kon niet snel genoeg wegkomen, doordat hij zich voor een wagon bevond. Hij kwam tussen het kantelende brugdeei en de wagon te recht en was op slag dood. Pas nadat de brugdelen waren verwijderd, kon het slachtoffer worden bevrijd. Als oor zaak wordt aangenomen, dat verzuimd zou zijn tussen de bovenranden zoge naamde stophouten te plaatsen, waar toe opdracht was gegeven. De sneltrein van Maastricht naar Am sterdam, die vrijdagmiddag om acht voor drie uit Weert was vertrokken in de richting Eindhoven, is op de onbe waakte overweg in Maarheeze in aan rijding gekomen met een vrachtwagen van „Landbouwbelang" uit Weert. De vrachtwagen, die een eind is mee gesleurd, werd totaai vernield. De twee in de auto zittende personen, de heren Moonen en Gerards werden er uit geslingerd. De een is licht, en de andere zwaar gewond naar het St. Jans ziekenhuis in Weert overgebracht. (Van een medewerker) Woensdag of donderdag a.s. be gint in de Tweede Kamer weer een debat van grote omvang, altrans wanneer we uitgaan van de aan de sprekers toegemeten tijd: een uur voor de interpellant de heer Bie- wenga en 40 minuten voor iedere aan het debat deelnemende spreker. We hopen van harte, dat het ook een debat van groot formaat zal worden; het onderwerp voor een discussie, de werk gelegenheid verdient dat tenvolle. Op het moment, dat we dit schrijven is nog niet bekend welke vragen de heer Biéwenga aan de regering zal stellen, maar het ligt voor de hand, dat hij op de eerste1 plaats aandacht zal schenken aan de structuurwerkloosheid, welke zich vooral in de zogenaamde ontwik kelingsgebieden openbaart. Overigens hopen en vertrouwen we dat het debat zich niet daartoe zal beperken, want het vraagstuk van de werkgelegenheid i.s niet een kwestie welke met maatre gelen van regionale aard en op korte termijn tot een blijvende oplossing kan worden gebracht. Inmiddels is het on prettige in het komende gesprek tussen Kamer en Regering dat rond het geheel van de zeer snel gestegen werkloos heid zon waas hangt. Wat ter wereld heeft de regering toch bewogen een verbod uit te vaardigen tot het publi ceren van de werkloosheidscijfers, vóórdat „Den Haag" deze cijfers van commentaar heeft voorzien? Meent men nu werkelijk dat zulks het ver trouwen van het Nederlandse volk in de situatie der werkgelegenheid en het beleid der regering ter zake zal versterken? Wij geloven dat eerder het tegen deel het geval zal zijn. Ons volk heeft meer dan eens blijk gegeven nuchter genoeg te zijn om harde feiten nuchter onder het oog te kunnen zien. Geheimzinnigdoenerij werkt het wan trouwen juist in de hand. Onbegrijpelijk is ons eveneens het feit, dat de regering geweigerd heeft, alvorens aan dit debat te (moeten) beginnen, een nota aan de Kamer te doen toekomen, waarin de werkelijke feiten worden gesteld, de oorzaken nagegaan en de beleidslijn, die tot een oplossing kan leiden, wordt aangegeven. De Kamervoorzitter heeft kortweg medegedeeld, dat de regering hiertoe geen kans zag op zeer korte termijn. Maar een interpellatie bestaat nu eenmaal in eerste instantie uit vra gen die door een Kamerlid of een minis ter of de regering worden gesteld en waarop dan een antwoord moet komen. Als nu naar de juiste cijfers wordt gevraagd en naar de maatrege len, die de regering denkt te nemen, dan krijgen we in feite een nota-ach teraf, waarop dan de Kamer terstond een standpunt moet bepalen. Dat ge beur! natuurlijk vaak, maar als het ook en vooral in een zo belangrijke zaak anders en beter mogelijk is, waarom doet men dat dan niet? We hebben trouwens redenen om aan te nemen dat de regering of althans één Hofstra mogelijk zijn geweest voor een of meer ministers reeds lang een be paalde koers in het hoofd heeft of heb ben. Hoe zou het anders de heer (Vervolg op pagina lit Advertentie BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOLSTR: 48 A'DAM TEL. 717162 Verwachting tot zondagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Vanavond en vannacht opklaringen en overwegend lichte vorst. Morgen toenemende bewolking en plaatselijk enige sneeuw of regen. Zwakke tot matige wind aanvankelijk uit noor delijke, later uit uiteenlopende rich tingen. Iets lagere middagtempera- turen dan vandaag. Zondag: Zon: 7.41-18.07. Maan: 9.08-23.32. Maandag: Zon; 7.39-18.09. Maan: 9.34 Station cemp. ncersj Weer neden af gei 7 uur 24 uur Stockholm sneeuw -8 1 OsJo sneeuw -8 0.5 Kopenhagen onbewolkt -6 0 Londen geheel bew. 3 2 Amsterdam onbewolkt -1 2 Brussel half bew. 1 15 Luxemburg half bew. -0 6 Parijs regen 4 3 Grenoble regen 3 0 Nice half bew. 4 0 Berlijn zwaar bew. -2 2 Münclien regen 3 12 Züncb regen 3 0 Genève regen 3 17 Locarno zwaar bew. 1 0 Wenen sneeuw -1 4 Innsbruck regen 2 10 Rome regen 8 3 De Veiligheidsraad heeft gisteravond de bespreking van de door Soedan je gens Egypte uitgebrachte klacht voor onbepaalde tijd opgeschort, aldus mel den A.F.P. en Reuter. Dit is geschied nadat leden van de raad erop hadden aangedrongen dat de bestaande toestand ze. worden gehandhafd, in afwachting van het resultaat van nieuwe pogingen, om een regeling van het geschil tussen Egypte en Soedan te vinden. Zoals be kend beschuldigt Soedan Egypte van „agressieve voornemens" .net betrekking tot een gebied ter oppervlakte van on geveer 25.000 vierkante kilometer in Noord-Soedan, waarop belde landen aanspraken doen gelden. Egypte wilde in dit gebied een stemming laten hou den in verband met het uitroepen van de Verenigde Arabische republiek" van Egypte en Syrië, terwijl de Soedanese regering de inwoners wil laten stem men tijdens binnenkort te houden alge mene verkiezingen. Egypte heeft, zo als reeds gisteren in een deel van onze edities is gemeld, besloten thans geen stemming in het betrokken gebied te laten houden, voordat de Soedanese ver kiezingen zijn gehouden. Daarna zal Cairo de aangelegenheid met de nieuwe Soedanese regering bespreken. In de Veiligheidsraad verklaarde gisteravond de ambassadeur voor Soe dan Sayed Osman, dat zijn land alle mogelijkheden heeft uitgeput om tot een vreedzame oplossing te komen, al dus bericht United Press. Hij vertelde hoe zijn land een verzoek van Egypte had ontvangen, de gebieden ten noor den van de 22ste breedtegraad aan Egypte over te dragen, waarbij Egypte zich bereid verklaarde aan Soedan ge bieden bij de noordgrens over te dra gen, die vroeger aan Soedan waren toe gekend. V or Soedan hierop had kunnen antwoorden, waren er reeds berichten ontvangen dat Egyptische strijdkrach ten op weg waren. De grenzen van Soe dan, aldus Osman, zijn gedurende bijna zestig jaar niet betwist en ook door Egypte erkend. Het verdrag van 1899 legde als grens de 22ste breedtegraad vast, doch „en latere overeenkomst schiep een „administratieve grens", en dat is de grens waarop het werkelijk aankomt. Die grens is erkend in het verdrag tussen Engeland en Egypte in 1953 en tot januari 1956 zijn ook bjj alle Egyptische verkiezingen de nu opgeëis te gebieden buiten gesloten. Bovendien klaagde Osman over de ultimatieve strekking van het Egyptische verzoek. Soedan heeft besloten alle maatregelen te nemen om zijn soevereiniteit te hand haven en zijn onafhankelijkheid te ver dedigen. De Egyptische ambassadeur, Loutfi, 1 verklaarde dat zijn land het zelfbestam- mingsrecht respecteert, en Soedan de status gunt die het land verlangt. Egyp te betreurt het feit dat Soedan dit ge schil overijld aan de raad heeft voor gelegd. Er bevinden zich geen strijd krachten aan de grens. Er is geen agres sie, aldus Loutfi. De regering van Singapore, die een strikt neutrale houding aanneemt ten opzichte van de situatie in Indonesië, heeft een verbod ingesteld op de uit voer van oorlogsmateriaal en dergelijke naar elke Indonesische haven. Een woordvoerder van het ministerie van handel en industrie deelde mede, dat hieronder o.a. goederen vallen als pant serwagens, stalen helmen en machine geweren. Een Japanse scheepvaartonderneming heeft een contract gesloten voor de le vering van twee omgebouwde vracht schepen aan Indonesië. Een woordvoer der van de Japanse scheepvaartbeurs, die deze transactie bevestigde, zeide echter dat zij niet zal worden goedge keurd, indien de schepen mochten wor den verkocht aan de revolutionaire regering in Midden-Sumatra. Hij zeide, dat de scheepvaartbeurs een officiële mededeling in die zin had ontvangen vin het ministerie van verkeer. Op de nieuwbouw van de zuivelfa briek „Campina" aan de Dirk Bouts laan te Eindhoven is vrijdagmiddag omstreeks half vier een lelijk on geluk gebeurd. De 18-jarige leerling-heibaas H. Z. uit Oosterhout werd getroffen door een staaldraad die plotseling speling kreeg, doordat de ijzeren bout, waarover hij liep, afknapte. Het slachtoffer was vrij wel op slag dood.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 1