ESTETISCHE WAARDERING GEVORMD DOOR ZELFWERKZAAMHEID Winst aan methode Taptoe Unique" te Haarlem AMATE vaart op goed kompas Duits gezelschap speelt Goethe's „Faust" in Minerva V DOOR EEN ZATERDAGSE BRIL Interscholaire expositie in Huis Van Looy Voorbereidingen vergevorderd stadium Wethouder Happé over de toekomst van Haarlem Bemanning krijgt geen gelijk Voor middelbare schooljeugd Kwestie over plaats caravan kamp GROEN o. RENAULT DAUPHINE GARAGE DEN HOUT SLEUTEL WEG? méér kracht véérkracht ZATERDAG 22 FEBRUARI 195S PAGINA 3 CENTRALE VERWARMING POW-H-MATIC Oliebranders De actie voor „St.-Bavo" Pauzeconcert door Albert de Klerk H.H. Missen op zondag Haarlemse Jeugdraad In kort geding over visserij-incident „DE SLEÜTELSPECIALIST" Lakens vatten vlam Ruim ƒ600.- schade bij brand te Haarlem Elke j morgen TV interscholaire demonstratie van de expressievakken in het Haarlemse dreigt volgens de voorzitter van de organiserende commissie te zeer een collectieve schoolaangelegenheid te worden. Het ware uiteraard onge wenst als het individuele zou ondergaan in de collectiviteit. De moderne expressie is slechts bestaanbaar als zelfwerkzaamheid, maar dat er een verschuiving plaats vindt van werk, buiten de school gemaakt, naar de gemeenschappelijke inzending van klassewerk hoeft niet per sé het indi viduele karakter te schaden. Het is juist de stimulerende invloed, die van de expositie in het ene jaar uit gaat naar de praktische beoefening van de expressievakken in het onder- Mis van het volgend jaar, welke de vernieuwing van de methodiek en de soms frappante gaafheid van uitdruk king op de volgende expositie heeft be werkstelligd. Vooral de teken- en schil derwerken bewegen zich dit jaar op een gelijkmatig en regelmatig hoog peil. He techniek vertoont een verfijnde ver- Zorging, zulks in tegenstelling tot de in stinctmatige ontladingen en materiaal explosies, die een ontaarding van •tvrüe expressie" zijn en eerder in de diagnostiek van de psycholoog thuis horen. Er is óók in de vrije expressie be heersing van de middelen, hoewel an ders dan hij de kunstenaar-vakman, die zelfde materie met dezelfde materi alen, toch van een andere kant bena dert. De grootte van de winst, dit jaar, komt vooral tot uiting waar blijkt, dat de ongeremde vrijheid van uiting le vend is gehouden tot in de periode van de jonge volwassenheid, mits er tevens aansluiting is bij de overige hoedanig heden van die leeftijd. Het is niet nodig te wijzen op geval len van hardnekkig onbegrip voor de methodiek: bij een zo goed gemiddelde markeren deze zichzelf. Bij de handvaardigheid vindt men heel gevoelig gemaakte en persoonlijk doorleefde werkstukken. Wie eens een stuk plank onder haar of zijn vingers heeft voelen groeien tot het eigen nieu we zijn van een glooiend dunwandig houten schaaltje zal steeds in ieder wil lekeurig „voorwerp" dat in haar of zijn omgeving een blijvende bestemming gaat krijgen iets van diezelfde sensa tie, datzelfde met zorg en liefde geda ne willen herkennen. Dat is de smaak- vormende invloed, een van de resulta ten van de eigen creativiteit die van de schoolbanken af mee het leven in gaat. Wie met de camera in de hand het landschap heeft geobserveerd of met een kadertje heeft geschoven over een proefafdruk gebruikt het geoefende oog bij voortduring en ziet méér! Het is die latente artisticiteit, die in het nieuwe onderwijs gewekt en gezond gevormd kan worden bij vrijwel de ge hele jeugd, zonder te vervallen tot de ongewenste artistiekerigheid, die wijst op. een disharmonie in doelstelling en aanleg. L. T. Een der werkstukken, die te zien zijn op de Interscholaire expositie, welke thans in museum „Het Huis van Looy" gehouden wordt. Dit Noormannen- schip treft ieders aandacht en dwingt tot grote bewondering. o - De voorbereidingen voor de Taptoe Unique, welke 26 en 27 april te Haar lem wordt gehouden, verkeren thans in «en vergevorderd stadium. Dezer da gen is een generale repetitie gehouden te IJmuiden-Oost, waaraan de IJmui- der Harmonie en „Canite Tuba" uit Llsse deelnamen. Onder leiding van Benedict Silberman en Jan Groot mu siceerden ongeveer honderd muzikan ten en de resultaten overtroffen de ver- Wachtingen. De muzikale vaardigheid Was uitstekend. Ook de andere deelne- •Wende verenigingen zullen binnenkort in de repetities betrokken worden. Het programma en de instructies voor de taptoe, die onder leiding staat Van de heer W. van der Peijl, zijn nu geheel gereed. Het muziekfeest begint met een vaan delparade, waarbjj vanuit de Zijlstraat alle vaandels eri vlaggen van de deel nemende verenigingen naar de Grote Markt zullen worden gedragen. De tam- bours-maitres en een achttal tambours zijn daarbij present om zich aan het publiek voor te stellen. Daarop volgt de massale opkomst, waaronder de IJmuider Harmonie, het BedrUfsmuziekkorps „Hartog" en „Ca- aauertontt* BLOEMEND A AL TELEF 54855 De actie van de Haarlemse r.k. har monie „St. Bavo", waarover wij onlangs Mbliceerden, levert goede resultaten In de parochie van Overveen is nu v\n bedrag van 400.- ingezameld. v5l"daag start de actie in de parochies fUn O. L. Vr. Zeven Smarten en van p® H. Liduina, waar de Rivierenbuurt hl een gedeelte van de Indische Buurt ewerkt zullen worden. j Donderdag 27 februari geeft Albert Klerk op het orge. in het Concertge- ouw te Haarlem des middags van half ®en tot kwart over één een pauzecon- rz Prpgramma: Pièce Héroique van riaS8r, Franck; Drei Orgelstücke, a, Ky- eJ?ison, b. Gloria in Excelsis, c. Jnedictus van Max Reger; Toccata «n Albert de Klerk en Sonata da Chle- nVan Hendrik Andriessen. e eerstvoigende concerten zijn: «■vond-concert door Albert de Klerk op ce«5rt te ?cht uur en een Pauzecon- half A00E p!et Kee °P 27 maart van "au één tot kwart over één. nite Tuba" de mars „He ro ui tvoeren Het stemmig gedeelte wordt verzorgd door hoornblazers, pijpers en tamboers voor zover het speciale taptoe-muzieu betreft. De drie lage stemmingscorp sen zullen uitvoeren „Gebed Russische Taptoe", „Nightfall in Camp", .Sig naal in de nacht", „Irish Suite" en „Imperial Echo's". De twee intermezzo's zullen vervol gens de Postkoets van Jos Cleber en „De Scotjes" brengen. „Crescendo" zal opgesteld staan om de uitbouw van het stadhuis. Op het corps wordt sche merlicht gericht, waarbij de Ridderzaal met haar kaarsverlichting het décor zal vormen. Een postkoets, bespannen met vier paarden, rijdt dan vanuit de Zijlstraat de Grote Markt op, waarna Crescendo „De Postkoets" zal spelen. De koets rjjdt tot aan het bordes van het stadhuis, waar leden van de r.-k. rederijkerskamer „Alberdingk Thijm", gestoken in biedermeierkleding, uit de Ridderzaal zullen komen. Het gezel schap neemt in de koets plaats en ver trekt. De beurt is daarna aan „De Scotjes", die zowel van uit de Ridder zaal als vanonder de zaal zullen opko men. Alle korpsen komen vervolgens te rug en zij spelen tezamen „Semper Fi- delis", het „Judex" en het „Wilhel mus", waarvan het eerste couplet a capella door het Koninklijk Mannen koor Caecilia gezongen zal worden. Een spectaculaire afscheidsparade zal het besluit vormen. Kathedraal: 6.30. 7.30. 9 H.. Il en l2 St Antonius, N. Groenmarkt: 6.30. 7.30 K., 8.30 H., 10, 11 en 12. H. Jozef, Jansstraat: 6.45. 8. 9.15 H.. 11 en 18 (Avondmis). O. L. Vr. Rozenkrans, Spaarne: 6, 7.30, 9, 10.30 H. en 12. St. Jan, A'damstraat: 6.15. 7, 8.15. 9.30 H., 11 en 12.15. H. Hart, Kleverpark: 6.30, 7.45, 9. 10.30 B., en 12. H.H. Elisabeth en Barbara, P. Kruger- Straat: 6.30, 7.45, 9 H. en 11.r_ H. Liduina, Rijksstraatweg: 6.30, 7.30, 9 H., 10.45 en 12. O L. Vr. van Zeven Smarten, Rijksstraat weg: 6.30, 7.30, 8.45 H.. 10.15, 11.30 en 18 (Avondmis). H.H. Petrus en Paulns: 6.30, 7.45. 9 H„ 10.45 en 12. H Bavo (Heemstede): 6.45. 7 45. 9. 10.15 H„ en 12. O L. Vr. Hemelvaart (Heemstede): 7. 8.30 H., 10, 11 en 12. Allerh. Drleëenheid (Bloemendaal): 7.30. 9 H., 10.45 en 12. Hulpkerk (Bloemendaal): 7.30 en 9. H Antonius Aerdenhout7.30. 9 H. en 11. H Agatha (Zandvoort): 7.30. 9 H., 11. O L. Vronw Onb Ontv. (Overveen): 7, 8 K.. 9 H.. 10.30 en 11.30. Advertentie Ontwikkelingsbeeld Maart 1956: aan de wereld voorgesteld. 15 Jan. '58: Dagproduktie 950 stuks. 15 Febr. '58: Dagproduktie 1020 stuks. In de serie „Haarlem, onze stad, ons werk, ons leven", een reeks lezingen die, georganiseerd door de Haarlemse Raad voor de Jeugd, wordt gehouden voor jeugdleiders en -leidsters, sprak gisteravond in de aula van de H.B.S. aan de Raaks de wethouder van Open bare Werken en Volkshuisvesting, do heer W. F. Happé, over het onderwerp „Hoe zal het er hier straks uitzien". Aanwezig waren daarbij onder ande re burgemeester mr. O. P. F. M. Cremers en enkele wethouders. De cau serie werd omlijst met een pantomime, gebracht door Ren Rowold, Eric Herfst en Kees Bergman. De lezing van de heer Happé werd verduidelijkt door een expositie van een aantal maquettes en plattegronden van enkele uitbreidings plannen van Haarlem. De heer Happé legde bij het begin van zijn causerie de nadruk op de kringvorm bij het ontstaan van Haar lem. Later kwam hij daarop terug, toen hij sprak van een sanering in de binnenstad. De sanering betreft niet zo zeer het hart van de stad de city als wel de kring die daar juist buiten ligt de Vijfhoek, de Leidsebuurt. De ze buurten maken deel uit van de ring, die de heer Happé de „dodenring" noemde, omdat er een tekort bestaat aan licht, lucht en ruimte. Door sane ring afbraak van de oude bebouwing en bouw van moderne huizen hoopt men daarin verandering te brengen. Er bestaan reeds plannen; realisering daarvan hangt af van de mogelijkhe den die er zijn. Wethouder Happé ging uitvoerig in op de uitbreidingen van Haarlem in Park wijk en Zuid-Schalkwijk, een stadsdeel dat ongeveer de grootte van Alkmaar zal krijgen. Hij legde de nadruk op de moeilijkheden waarmee men te kam pen heeft en de punten, waarmee men rekening dient te houden. Onder ande re wees hij daarbij op het aantal te bou wen winkels en scholen. Ook legde hij de nadruk op de vooral voor de jeugd belangrijke speelruimten, gelegenheden die men in de binnenstad weinig vindt. Het verkeersprobleem vormde in de lezing een hoofdstuk apart. Op de moei lijkheden die men in de binnenstad on dervindt, problemen die men door ring wegen verwacht te kunnen ondervan gen, hoopt men in de nieuwe stadsdelen niet te zullen stuiten. Aan het slot ging de heer Happé in op het werk dat de verschillende diensten van Openbare Werken verrich ten. Er bestaat een groot contact tus sen de technische diensten en het colle ge van B. en W.; er zal echter ook een contact moeten komen met de burgerij, omdat men dan komt tot de ware de mocratie, aldus wethouder W. F. Hap pé. De president van de Haarlemse rechtbank, mr. A. M. baron van Tuyll van Serooskerken, heeft vanochtend niet ontvankelijk verklaard de eis van dertien opvarenden van de IJmnidense stroomtreiler „Haarlem", IJM. 9, dat de N.V. Visserijonderneming:, de Ver enigde Exploitatie Mij. te IJmuiden al haar treilers normaal ter visvangst zou moeten laten varen op straffe van een dwangsom van 10.000 gld. per dag dat zulk een schip niet vaart zonder dat zulks nodig is voor het normaal laden of lossen. De president overwoog daarbij dat afgezien van de C.A.O. en het raadple gen van de zo geheten Weercommissie tenminste twee door beide partijen deskundig geachte personen verklaard hebben dat het weer voldoende goed was om uit te varen, zodat de order om uit te varen niet onredelijk was. Het ontslag van de dertien schepelingen vol gende op hun weigering om aan die or der gevolg te geven kon derhalve even min onredelijk geacht worden en nog minder onrechtmatig. n het kantoor van mr. J. Brons aan de Damstraat te Haarlem speelde zich in de ware zin des woords een pro Deo-zaak af, toen een groep mensen zich verenigde rond een KRO-microfoon hun ge dachten omtrent de AMATE in woord ie brengen. Belangstellenden hebben vanmiddag in het Jongeren- kompas van de KRO kunnen beluisteren hoe een vol ijverig comité, geassisteerd door contactmensen uit elke parochie van het dekenaat Haarlem, hard. aan de slag is om de missietentoonstelling, die in mei van dit jaar in het Haarlemse Concertgebouw wordt gehouden, voor te bereiden en te doen slagen. Nog wat schuchter verzamelden de Pro Deanen zien in genoemd kantoor en onder leiding van pater J. B. van Croonenburg werden nauwkeurig de „rollen ver deeld voor het gesprek, dat via de KRO zou worden uitgezonden. Pater Van Croonenburg bleek niet alleen een goed regisseur, maar ook een voortreffelijk ge spreksleider, die bekwaam de verschillende praatjes tot een rond gesprek samenvoegde. De produktie was in handen van Tom Bouws, die om in de terminologie van deze pro Deo-zaak te blijven ook de rol van officier van justitie met bekwaamheid speelde. Zijn requisitoir na de proefopname was niet mis, maar had tot resultaat, dat de debutanten het goede woord te pakken kregen en bij de officiële uitzending zich niet meer van hun stuk lieten brengen. Zo ontstond een gave uitzending, die een goed beeld wierp op het missie evenement dat Haarlem te wachten staat De uitste kende muzikale omlijsting werd verzorgd door studen ten van het Lavigerie-college te Santpoort, die enkele gezangen uit Tanganyika en de Congo ten gehore brach ten, o.a. een Marialied, een geloofsbelijdenis en frag menten uit de Katanga Negermis. oor een zaal vol middelbare scho lieren uit Haarlem en omstreken en in tegenwoordigheid van de Duitse Consul-generaal in Amsterdam, heeft het gezelschap van de Rittersaal- spiele uit Remscheid gistermiddag in het Minervatheater in Heemstede een voorstelling gegeven van Goethe s Faust. Het is een belangwekkende ge beurtenis geworden, die door het jeug dig publiek met opmerkelijk begrip voor de tekst en met grote belangstel ling gevolgd werd. De Rittersaalspiele maken op het ogenblik op initiatief van het WIKOR in Den Haag een veertien daags tournee door ons land. De voor stelling in Heemstede was georgani seerd door het Coornhertlyceum. Het gezelschap van de Rittersaal spiele staat onder leiding van de en thousiaste regisseur-acteur Wilhelm Michael Mund, die de grote stimulans is van de Duits-Nederlandse culturele weken, die om de paRr jaar o.a. in Bentheim worden georganiseeerd. Het is een zwervend gezelschap, dat een twaalftal grote klassieke toneelwerken uit de Westeuropese litteratuur op zijn repertoire heeft staan en deze regel matig speelt in de Schlossburg aan de Wupper, een grafelijk slot: 's zo mers op het slotplein en 's winters in de ridderzaal. Van heinde en verre komt het publiek dan de voorstellin gen zien. Die belangstelling is ook wel te be Weldra wordt in de stads schouwburg het toneeldoek opgetrokken om talrijke scholieren de kans te geven hun ta lenten op het gebied van - oor- dracht, toneel en dans te demon streren. Driemaal zal een volle stadsschouwburg de jongelui aan het werk zien in een programma, dat het ene jaar met meer moeite wordt samengesteld dan het an dere Het aantal liefhebbers is ieder jaar respectabel groot en speciale commissies moesten wor den ingeschakeld om een goede se lectie toe te passen. Vorige week was ik in de gele genheid zo'n selectie mee te ma ken, een langdurige geschiedenis waarbij jongens en meisjes met al hun talenten zwoegden om toch maar de finale te halen. Terwijl ik ze daar zo bezig zag, moest ik Advertentie LANGE VEERSTRAAT 10 - TEL. 11493 onwillekeurig terugdenken aan mijn eigen schooljaren, toen wij jongens, als waren wij schapen, braaf binnen de omheining van net schoolterrein werden gehouden en de meester als een terrier op je toesprong, als je contact probeer de te maken met de gemeenschap van de meisjesschool welke even verderop lag. De meisjes hadden het, zo mogelijk, nog moeilijker. De ogen van de Zusters, die de Lief de in haar schild voerden, hadden meer weg van telescopen. Zij za gen letterlijk alles, zelfs de dingen, die een meisje niet deed. Dat was nog in de tijd, dat er een felle strijd gevoerd werd tegen de knie kouzen, korte mouwen en truijes; een strijd, die beslecht Is ten gunste van de modernisten. Laat ik nu niets kwaads zeggen van al die goede meesters uit mijn jeugd en van al die Liefde-zusters, die ons met de beste bedoelingen omringden. Zij waren mensen van hun tijd en konden waarschijnlijk niet vermoeden, dat hun pupillen een andere tijd zouden binnenstap pen. Toen ik de jongelui daar bezig zag, bekroop mij een posthume ja lousie. Die vrijheid van optreden, vooral dat grote gemak van optre den in aanwezigheid van het „ge zag" zouden wij ons vroeger niet hebben durven aanmeten. Die lieve zuster Castitia van der tig jaar geleden moet zich in haar graf hebben omgedraaid, als zij de echo gehoord heeft van een spon tane (toneel)kus, die een paarde- staart-meisje van nauwelijks vijftien jaar haar „minnaar" gaf. Gelukkig, dat de tijden veranderd zijn. En dat ik nog net niet te veel in jaren gevorderd ben om mij met die gelukkige verandering te ver zoenen. Het voorjaar, dat zich tussen de hagel- en sneeuwbuien pro beert aan te kondigen, krijgt reeds vaag gestalte in de mode shows, waarvoor de uitnodigingen onze redactie iedere dag toevloeien. Het feest voor de vrouw kan weer beginnen, een feest zonder lijn on danks de uitbundige lijnen, die op een show getrokken plegen te wor den. Eén enkele keer waag ik mij aan zo'n vertoning, niet als activist, maar als toeschouwer, die be nieuwd is, in welke creaties hij zijn vrouw en kennissen in de lente en de zomer kan ontmoeten. Voor mij is het dus een kwestie van bij voor baat acclimatiseren. En met be- en verwondering zie ik al die maten en figuren aan mij voorbijtrekken, mannequins met een lieve routine- glimlach, wie je het niet zou aanzien, dat zij 's avonds dood-op in een stoel neervallen. Een mannequin heeft een wreed beroep, heeft men mij eens verteld. Ik neem dat graag aan, maar zij presenteert ons een wereld, die thuis hoort in het sprookje. En geen grotere wreedheid ter wereld dan een sprookje, omdat er altijd een eind aan komt. Daarom is iedere show feitelijk een plaag, ook voor de toeschouw sters. Maar zij blijven in grote ge tale komen, omdat zij in het sprook je willen blijven ge loven. Ik ook. Al was het alleen maar om de show. grijpen, want het ensemble want teamgeest is een hoofdkenmerk van de ze groep is op en top modern. Het is ascetische toneelspeelkunst, die Mund brengt: al het overtollige is weg gelaten, zoals bp Jean Vilar en zpn Théatre Nationale^Populaire. Alle aan dacht is geconcentreerd op de tekst. Vandaar dat het décor van Rudplf Wierczorek slechts een aanduiding is, een symbool. Wel heeft ieder der twintig taferelen een eigen aankleding, maar steeds blijft het vaste raam staan een zolderboog met centrale zuil, waar op een madonnabeeld is geplaatst. Het licht is wit en hard waardoor de kleu rige costuums te sprekender uitkomen. Het voornaamste wat bij deze voor stelling van de Fausttragedie opvalt is het samenspel, dat volmaakt mag heten. Hier is een ensemble aan het woord, dat uitgebalanceerd zijn werk verricht. Evenzeer valt op de verzorg de spraak van de acteurs en actrices, die duidelijk articuleren en in hun vo lume voldoende nuances weten te bren gen om op ieder moment verstaan baar te blijven. Dat is nodig, wanneer de regisseur Wilhelm Michael Mund het woord primair stelt. Be langrijk was dit ook voor de scholieren, die om deze reden geen woord van de niet gemakkelijke tekst hoefden te mis sen. Dat zp dit ook niet deden, bleek wel uit de wijze waarop de zaal rea geerde en die zelfs de spelers en speel sters gefrappeerd heeft. Het hoeft geen betoog, dat de leraren Duits de Faust terdege in de klas hebben voorbereid. De regie was dus eenvoudig van en scenering en geconcentreerd op het woord. Temeer viel het ons op, dat Mund daarenboven zijn toevlucht had genomen tot een reeks effecten, die beslist detoneerden. Daar was bijvoor beeld het variété-achtige fluorescentie- werk en de orgelomlijsting. In dit op zicht zou men beslist wat meer zelfbe heersing in acht kunnen nemen. Welis waar verhoogt dit op het moment zelf de indruk die de voorstelling maakt, maar later achteraf blijken deze dingen toch tezeer afleidend te zijn ge- weest. Mund zelf was uitstekend als Mephis- to, zozeer zelfs dat men op de duur ver gat, dat hij physiek niet het ideale fi guur had voor deze rol. Met betrekke lijk geringe stemmiddelen wist hij de sluwe verleider een steeds centraler po sitie in het drama te geven. Na hem zouden wij onmiddellijk de aangrijpen de Margarete willen noemen van Si- grid Bode, die steeds beter en inniger de moeilijke rol van het meisje gestal te wist te geven. Albert Lichtenfeld was voor de pauze beslist te weinig ge spannen, maar daarna ontpote hij ich als een uitsteken 1 acteur, een uitstekend minnaar. Voorts noemen wij nog de fijngeestige Wagner van Franz Reinhardt en de „lustige" Mar tha van Blanca Blacha. Het is een uit stekende voorstelling geworden, die voor de middelbare scholieren beslist tot een evenement is geworden, ge tuige het ovationele applaus waarmee spelers en speelsters na afloop werden beloond. J- W. v. d. V. Gisternacht is brand uitgebroken in pen DGrcGsl ssn ds Grcbbcstraat te Haar- lem Een deel van het meubilair in de huiskamer werd beschadigd alsmede een aantal lakens. De schade beloopt ruim f 600. De brand ontstond toen een aantal lakens die aan een plasticlijn bij de kachel te drogen hingen, vlam vatten. Doordat de lijn uitrekte kwamen de lakens te dicht bij de kachel. De vrouw des huizes werd in io nacht wakker en bemerkte een scherpe brandlucht. Zij wekte haar man en haar vier kinderen, terwijl omwonenden de brandweer waar schuwden. Met een straal werd het vuur geblust. De familie is tegen brand ver zekerd. BEDRIJFSONGEVAL - Tijdens 't af monteren van 'n deel van de Prinsenbrug te Haarlem is een stuk hoekijzer van een meter lengte losgeraakt en op het hoofd van een 58-jarige constructiewerker uit Schiedam gevallen. Met een wonde aan het achterhoofd is de Schiedammer naar het ziekenhuis vervoerd. Na behandeling kon hij naar huis terugkeren. Advertentie loor de Het college van B. en W. van Zand voort heeft aan een inwoner van Zand voort vergunning verleend om een ca ravan-kamp op een terrein tussen do voormalige trambaan en de achterzij de van de aan de noordzijde van de Haarlemmerstraat staande woningen te stichten. De burgemeester van Zandvoort heeft zich, mede gelet op de o.a. door de inspectie van de Volksge zondheid uitgebrachte adviezen, met dit besluit niet kunnen verenigen. Naar zijn mening behoort een caravan-kamp niet te liggen in de kom der gemeente tussen de normale bebouwing, doch er buiten of hoogstens aan de rand van de dorpsbebouwing. Dit ter vermijding van ernstige over last voor de bewoners der nabij gele gen woningen en ook met het oog op de vrijheid van doen en laten van en de daarmede verbonden recreatiemogelijk heden voor de kampeerders. In dit ge val gelden nog twee bijzondere beden kingen: de ingang van het caravan kamp is geprojecteerd haaks op de Haarlemmerstraat, een toegangsw g, welke in het zomerseizoen tot het uiter ste met verkeer van auto's en rijwielen is belast; de in- en uitrijdende voertui gen zullen het rijwielpad en het trot toir moeten kruisen; voorts dat in het onderhavige geval niet als eis wordt gesteld, dat de toiletinrichtingen op het kampeerterrein worden opgericht, maar in de particuliere tuin van de ex ploitant. Omdat de burgemeester van oordeel is, dat het betreffende besluit door de Kroon wegens strijd met het algemeen belang kan worden geschorst of ver nietigd, heeft hjj het met toepassing van de hem door de gemeentewet ge geven bevoegdheid niet ten uitvoer gebracht. Hiervan is kennis gegeven aan Gedeputeerde Staten van Noord- Holland en het college van burgemees ter en wethouders van Zandvoort. De burgemeester is tot uitvoering van het besluit verplicht, indien binnen dertig dagen geen schorsing of vernietiging van het besluit door de Kroon is be volen. In de laatstgehouden vergadering van de gemeenteraad van Zandvoort werd o.a. door de heer Siegers (K.V.P.) me de namens de omwonenden bezwaar gemaakt tegen het voornemen, in dit centraal gelegen deel van de dorpsbe bouwing een caravan-terrein te stich ten. De burgemeester gaf er blijk van, niet enthousiast te zijn over dit plan, maar deelde mede dat burgemeester en wethouders nog geen beslissing had den genomen. B.V.O. De buurtvereniging Overveen, die in januari van dit jaar een jaar bestond, houdt woensdagavond 26 febru ari in het parochiehuis „Domi" aan het Zandvoorterpad haar eerste jaarverga dering. De agenda vermeldt onder meer het punt bestuursverkiezing. Na de pauze volgt een filmprogramma. Onder meer zullen films van Walt Dis ney worden vertoond en de documen taire ,,'t Schot te boord".

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 3