i m. RAI EEN VOLK OP WIELEN autobezitters In Amerika 70 op 170 miljoen inwoners He Overweldigende ontvangst van DAF-personenauto i KVP-bestuur van af d. Leiden afgetreden Tafelpoten met krassen? Prachtbijts De rechter en zijn beul a? s? sss I Los Angeles een j Miljoenenwerk nu waardeloos Marktordening ad. 54 miljoen gulden Produktie zal minstens verdubbeld worden tot 50.000 per jaar Missiologisch pionier ZATERDAG 22 FEBRUARI 1958 PAGINA 5 mm De auto waarover U denkt staat op de AMSTER DAM van 13-23 Februari „werelddorp Oxy staalfabriek vandaag geopend Straks weer miljoenen voor sloop en slechting? De „Modjokerto" in Rotterdam gearriveerd Met vijftigtal repatrianten Bijzonder transport met succes verlopen Eindbedragen voor melkprijs garanties 1956-1957 vastgesteld Eregoud voor Van Doornes Wrijving naar aanleiding van kandidatuur voor de groslijst stemming Nederlandse nota aan de landen van de NATO Standpunt inzake maat regelen van Indonesië Geheime zenders Mgr. W. J. Pompe door FRIEDR. DÜRRENMATT Dr. Anton Freitag SVD !.60 Advertentie Het autoverkeer heeft in Amerika een geweldige omvang gekregen, en het Amerikaanse landschap heeft zich sterk gewijzigd door het zich steeds uitbreidende wegennet. laatste et is een onbetwistbaar feit, dat in geen land ter wereld zoveel auto's rijden als in de V.S. De te statistieken geven aan, dat op ?nn,„',''volki"K van 170 miljoen zielen dit io 2eiL autobezitter zijn. Wie nooit cdfeis hoorf" bezocht en dergelijke v f »i *"wel eei*s geneigd hier- nt S i een tikje sma- ün benijdend kennis te ne men. Tot welke categorie ikzelf voor heen behoord mag hebben, een ver blijf van ruim een jaar hier heeft mij van deze dwaling mijns weegs terugge bracht en heeft mij doen inzien, dat autobezit in dit land even noodzakelijk is, als het bezit van een fiets in Ne derland. Zoals een Amerikaan het heel juist opmerkte: „Tot in de twinti ger jaren was de auto het speelgoed van de rijke man, nu is hij een nood zaak voo. de gewone man". De afmetingen, die het autoverkeer heeft aangenomen, hangen samen met de enorme ruimte van dit land, dat nooit volkomen is opengelegd, ook niet door de spoorwegen, tot de personen auto's, de bussen en trucks de weg ver overden, en door hun verschijning de aanleg van steeds nieuwe en betere wegen stimuleerden. Het bezit van een Amlriï**1149 llet voor de doorsnee- „„TI.V.,,.'"' '""S'-Uik zijn droom van een huis met tuin te verwezen lijken. Ruimte hiervoor was er in over- vloed, het probleem was een goede en -snelle verbinding met de plaats van zijn arbeid. De massaproduktie van de auto met dientengevolge prijzen binnen het be reik van de man met een mid<ielin^g inkomen, betekende ietterlp, een vreedzame revolutie in de gehe nomie en levenswijze in de v.o. ontstaan der supermarkets hing er mee samen, want in de uitgestrekte nieuwe woonwijken was het gemakkelijk en tijdbesparend voor de huisvrouw om al haar inkopen op een centraal punt te kunnen doen, en het bezit van een auto maakte het ook mogelijk de zak ken vol boodschappen zelf mee te ne men. Om onnodig veelvuldig bezoek aan de markt te voorkomen was het wenselijk van alles liefst een voorraad voor verscheidene dagen in te slaan, hetgeen weer de grote vlucht van de ijskasten- en diepvriesindustrie ten ge volge had, die op zijn beurt weer leidde tot de miljardenbusiness van het be vroren voedsel. In de oude stadscentra van New York, Chicago, San Francisco vindt men nog en min of meer adequaat stelsel van publieke vervoermidde len, maar het zou ondoenlijk zijn de enorme uitgestrektheid van de sub urbs, de tegenwoordig soms negen tiende van de stadsoppervlakte be slaan, ook maar enigszins bevredi gend te bedienen. De ontwikkeling van een stad bijv. als Los Angeles zou onbestaanbaar zijn geweest zonder de auto. Want waar Den Haag wel eens 'n groot dorp wordt genoemd, zou men Los Angeles als „werelddorp" kunnen betitelen. De be trekkelijk kleine oude stadskern, die hier als overal elders in de U.S. „down town" heet, zit als een spin in het web van een uitgestrekt complex tuindor pen. Dure ais Beverley Hills en Holly wood, midddeldurals Santa Monica aan de Stille Oceaan en Pasadena aan de rand van de woestijn, en de woonwijken van hoofdzakelijk arbeiders en kleine middenstand als Culver City en Veni ce. Daar bewonen zeker drie vijfde van de ruim 6 miljoen „Angelenos" al naargelang van hun inkomen kapitale villa's of kleine bungalows met eigen tuin en de minder drukke zijstraten bieden buiten schooltijd hetzelfde beeld als een zijstraat in onze Hollandse bui tenwijken van voetballende, vliegerende en rolschaatsende kinderen. Het grote verschil, dat direct in het oog springt vormen de talrijke auto's, die overal geparkeerd staan. Bij nauwkeuriger beschouwing komt een ander en diepergaand ver schil naar voren, nl. de bouwwijze der huizen. In de Nederlandse woning is de huiskamer gewoonlijk aan de straatkant gelegen en de doorsnee Hol lander zit graag ge"oegll->^ JlfïjL zn1J" faam met een kop thee of koffie om de wandelende en fietsende voorbijgan gers gade te slaan en, ach ja, ookwel eens te bekritiseren. Hier zou jen slechts Voorbijschietende auto's te bekijken *ijn. Gevolg, dat de meeste nieuwe wo ningen de woonruimte achter hebben biet uitzicht op de eigen tuin, waar ae Amerikaan in het algemeen zeer veel moeite en geld voor over heeft, en aan de straat de keuken, badkamer, garage e d. Door de overvloed van ruimte Wordt het ergens te vol, dan begint men maar weer een kilometer of tien Verderop te bouwen. Wat maakt die eis tand uit voor een auto! gaat men nok steeds meer in de breedte en diep te, in plaats van in de hoogte bouwen, twee-verdieping huizen worden in de nieuwe woonwijken steeds zeldza mer. Om het nijpende parkeerprobleem net hoofd te bieden vereisen de bouw voorschriften in Los Angeles bijv. dat een bepaald percentage van de oppervlak te van nieuwe zaken- en flatgebouwen 5 J voor parkeerruimte wordt gereserveerd en moeten gewone woonhuizen minstens twee garages hebben. Zo oefent koning auto ook zijdelings zijn invloed uit op het totale stadsbeeld. Dat Los Angeles overigens de stad is met de meeste auto's per hoofd van de bevolking konden wij al direct con stateren toen wij met de Greyhoundbus hier binnenreden langs een van de zg. freeways, de aderen van het snelver keer, die „downtown" met de buiten wereld verbinden. Het was het uur, dat alle werkers huistoe gingen en wij zagen de 5 rijbanen van het ons tegemoet komend* verkeer als een onafzienbaar op en neer golvend lichtend lint, dat zich bij het naderkomen telkens oploste in paren vurige autolampen. Een waar lijk fantastisch schouwspel. Het algemene autobezit heeft ook ver andering gebracht in de vrijetijdsbe steding hier. Men schat, dat voor 85 pet van de Amerikanen de „family-car" een hoofdrol speelt in het doorbrengen Hiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiniiiiiiiiiiiliiiniiiiin iïiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiifr van zijn vakantie. Dit maakte weer, dat tot in de- verste uithoeken van het land motels, motor- of autohotels, in alle prijsklassen als paddestoelen opscho ten om aan de behoeften van deze nieu we soort vakantiegangers tegemoet te komen. De migratie tussen de staten onder ling is door dit alles in sterke mate toegenomen en misschien nergens ter wereld vindt men zo'n vlottende be volking als in de V.S. Dit geeft aan het leven iets onbestendigs, een sterk gevoel van tijdelijkheid. Oudere men sen weten nog te vertellen, hoe zjj opgroeiden in een gebondenheid met het ouderlijk huis, de buurt, de paro chie. Zij hadden gemeenschapsgevoel, het besef ergens „bjj te horen - De tegenwoordige jeugd mist deze acn- tergrond. Zelfs de boeren kennen met meer zo de verbondenheid met hun grond, die richting aan hun leven placht te geven. Trouwens, vele van hen zijn geen boer van huisuit. Vaak zjjn het stadsmensen, automonteurs, winkeliers of zo, die gedreven door een verlangen naar de natuur van hun spaarduitjes een kleine farm heb- hen zijn geen boer van huis uit. Vaak nood, men laadt zijn zaakjes maar weer op een truck en zoekt het hoop vol weer verderop. Een ander aspect van deze keerzijde van de auto-medalje is de invloed, die het gemak van de steeds gereedstaande wagen heeft op de karaktervorming en gezondheid van de jeugd. Lopen doen de meesten slechts als het niet anders kan, wandelen of fietsen als sport is hier onbekend. Wij waren on langs op bezoek bjj een familie, waar het 10-jarige zoontje wilde gaan spelen bij een vriendje, dat een straat verder woonde. Maar even erheen lopen, neen, dat was het jongemens te veel moeite, dus zeurde hij net zo lang, tot mama het bezoek met veel verontschuldigin gen alleen liet om het lastige jongetje met de auto naar zijn vriendje te rijden. In medische kringen begint men reeds zijn bezorgdheid uit te spreken over de verslappende invloed, die de auto op het physiek van het Amerikaanse volk heeft. Vergelijkende cijfers betreffende de keuring voor de militaire dienst hier en in Europa spreken een waar schuwende taal. Iemand beweerde hier onlangs, dat de Indianen de strijd tegen de blanke indringers al bij voorbaat verloren hadden, omdat zij het wiel met kenden. Dit is een nieuw en belangwek kend gezichtspunt. Maar men zou dan ook kunnen stellen, dat ditzelfde wiel, dat de veroveraars ter overwinning voerde, nu voor hun nakomelingen een ernstig nadeel dreigt te worden. L.H.B. In een korte plechtigheid is vanmor gen te elf uur de nieuwe oxystaalfa- briek van Hoogovens te Beverwijk offi cieel door de directie geopend. Enkele honderden genodigden woonden deze voor de Nederlandse staalindustrie be langrijke gebeurtenis bij. De oxystaaltabrlek, waaraan we ter gelegenheid van de proefproduktie, uit voerige aandacht hebben gewijd, is de eerste fabriek van het Hoogovencom plex, die geheel op Beverwijkse bodem staat. Het is de vierde oxystaalfabriek in de wereld, er zijn nog enkele der gelijke fabrieken in aanbouw die de produktie #an met behulp van zuurstof uit ruw jjzer te blazen staal ter hand neemt. (Van onze correspondent) Tijdens de deze week gehouden ver gadering van de gemeenteraad van Anna Paulowna is aan burgemeester M. Th. Mijnlieff gevraagd, of het geen ver lichting voor de heersende werkloos heid zou betekenen, indien de, voor de oorlog begonnen, aanleg van een auto snelweg van de Stolpen naar de Af sluitdijk werd afgemaakt. Het antwoord hierop was voor de raadsleden ver bijsterend nieuws. Dit werk, waaraan reeds miljoenen ten koste zijn gelegd, zal nimmer 'orden voltooid. Wel zullen er «veer ettelijke miljoenen moeten worden uitgegeven om te slopen en te slech ten wat er nu staat en ligt. Deze weg, die naar vooroorlogse be rekening een aanmerkelijke verlichting zou geven voor het verkeer tussen Alk maar en de Afsluitdijk, bevat momen teel acht geheel voltooide kunstwerken (een tunnel, een viaduct en zes brug gen), verbonden door een zandonder- laag voor een 30 meter brede autoweg, die gemiddeld zeven meter boven het maaiveld ligt. Nu heeft deze zaak al leen nóg waarde voor degene, die ze st -aks za! moeten slopen. Ir M. Ie Cosquino le Bussy, hoofdin genieur-directeur van Rijkswaterstaat, heeft als zijn mening uitgesproken, dat het jammer is, dat voor deze weg geld s uitgegeven en dat het juist zou zijn nog grotere bedragen te besteden aan de voltooing ervan. Tot sloping zou ir. Le Cosquino le Bussy niet willen over gaan. „Maar Holland zal nog een grote ontwikkeling doormaken en wellicht zal de weg dan nodig zijn. Gisteren is het m.s. „Modjokerto", dat een vijftigtal passagiers en negen honden uit Indonesië repatrieerde, te Rotterdam aangekomen. Ofschoon de Lloyd op haar vracht schepen, die immers geen arts aan boord hebben en niet zijn ingericht voor het vervoer van kinderen, zo min mo gelijk jeugdigen meeneemt, had men on der de huidige omstandigheden 31 kin deren beneden de twaalf jaar vervoerd. De volwassen passagiers waren uit sluitend dames. De reis had een uit stekend verloop. Naar de gezagvoerder, kapitein G. L. Slothouwer uit Wassenaar, bij aankomst vertelde, was er bij het passeren van een ander schip op zee geen groet met de scheepsfluit nodig geweest. De kin deren brachten nl. in vereniging meer geluid voort, dan de scheepsfluit kon produceren. Vrijdag is met succes een zeer zware scheepsschroef over de weg van Vaas- sen naar Amsterdam vervoerd. Deze schroef, 7000 kg wegende en met een diameter van 4.20 meter, is in sfero- idaal grafietjjzer gegoten door de n.v. nederlandse ijzergieterij „Vulca- nus" te Vaassen. Daar de normaal voor het wegver keer toegestane breedte 2,50 meter be draagt, was voor het transport van Vaassen naar Amsterdam een speciale vergunning nodig van de rijks dienst voor het wegverkeer te Den Haag, die voor dit transport een apar te route voorschreef. (Van onze Haagse redactie) Binnen uiterlijk vier weken zal door de melkfabrieken 157 miljoen gulden aan de veehouders worden uitbetaald ter gedeeltelijke realisering van de melkprijsgarantie 1956/1957. Het ge hele bedrag voor dat melkjaar is vast gesteld op ruim 211 miljoen. In begin 1959 zullen de resterende 54 miljoen, die de uitgestelde nabetaling van 1 ct. per kg melk vormen, worden uitbe taald. Minister Vondeling heeft dit me degedeeld in antwoord op vragen van het Tweede Kamerlid Vredellng (P. v.d.A.) De minister voegt er aan toe, dat het uit een oogpunt van financiering van het landbouwbedrijf wenselijk is de uitbetaling van de melkgarantie eerder te doen dan in het afgelopen garantie jaar. Hij is voornemens hierover tij dig met minister Hofstra te overleggen, mede in verband met de vraag of 's- lands kas het toelaat om tegen het ein de van he komende melkjaar reeds een gedeeltelijke betaling te doen. Over de financiële resultaten in 1956/1957 zegt de minister dat 54 miljoen nodig is geweest voor de te korten, die bij het marktordenend beleid van het produktschap voor zuivel zijn ontstaan. In het kader van dit beleid moesten grote hoeveelheden worden ingeleverd en met verlies weer worden geëxporteerd. Het stan daardiseren van de melk op een vet percentage van 2,5 betekent dat 20.000 ton boter vrij komt. De jaarinkomens van de boer-bedrijfs- leider op weidebedrijven van 20 ha bedroeg 7650, op de gemengde bedrij ven van ca. 10 ha 5300 en op de akkerbouwbedrijven variërend van 2500 tot 6300. Tijdens een ontvangst, welke de directie van Van Doornes Automobielfabriek N.V. te Eindhoven vrijdag ter gelegenheid van de R.A.I.-tentoonstelling hield in het Amstelhotel te Amsterdam, heeft de heer E. J. Muller, voorzitter van de vereniging „Nederlands Fabrikaat", aan de heren dr. H. J. en W. A. V. van Doorne de erepenning in goud uitgereikt, welke door de vereniging is ingesteld om verdienstelijke leden te eren. V-l.n.r.: de heren W. Van Doorne, dr. H. van Doorne en E. J. Muller. men wachtlijsten moeten instellen. On danks het feit nu, dat men de aspirant kopers niet stimuleert in het zich op die wachtlijst laten plaatsen, had men vrijdagavond op de RAI-tentoonstelling alleen al ruim 1650 liefhebbers geno teerd. In Eindhoven zijn bovendien 400 schriftelijke aanmeldingen binnengeko men en bij de vrachtwagendealers van de Daf in Nederland is het totaal 500. Men verwacht dan ook, dat aan het ein de van de RAI-tentoonstelling zeker een drieduizend kandidaten zich hebben gemeld. In Nederland hebben 600 automobiel handelaars de directie van de DAF-fa brieken verzocht op te mogen treden als dealers en, zoals gezegd, in tweeën veertig landen hebben te goeder naam en faam bekend staande importeurs verzocht als agent te mogen optreden. (Van onze speciale verslaggever) „De belangstelling en het enthousias me, waarmee onze DAF-personenauto is ontvangen, is overweldigend en wij zijn ons wel bewust van de consequen ties ervan". Zo sprak gisteravond dr. H. J. van Doorne tijdens een receptie, die is gehouden ter gelegenheid van de RAI-tentoonstelling te Amsterdam. Het succes van de DAF-personenauto heeft o.a. tot gevolg, dat de plannen, welke zijn ontvouwd voor de produktie, zullen moeten worden herzien. Men heeft uit tweeënveertig landen in de gehele we reld, tot zelfs de Verenigde Staten toe, dusdanige contracten en voorstellen aan geboden gekregen, dat zelfs een produk tie van honderdduizend wagens per jaar niet voldoende is om aan de eerste vraag te beantwoorden. De gebroeders van Doorne hebben dan ook besloten, dat de produktie minstens verdubbeld zal worden en op minimaal 50.000 zal worden gebracht. Want, zo zeggen de van Doornes, de kans, die wij nu krijgen, moeten wij benutten. Elke dag nog komen op de fabriek in Eindhoven honderden felicitaties binnen uit binnen- en buitenland. Het grootste teken van lof kregen de gebroeders van Doorne echter gis teravond, toen de voorzitter van de Vereniging „Nederlands Fabrikaat", de heer E. J. Muller, de erepenning- in-goed overhandigde. Voorzover is na te gaan, is het de eerste keer, dat deze onderscheiding door de vereni ging aan een harer leden is verleend. De heer Muller noemde de prestatie van de gebroeders van Doorne om in deze tijd van concentratie in de automobielindustrie als een nieuwe ondernemer op de markt te komen een uniek staaltje van Nederlandse ondernemingszin. Wjj vertelden al, dat er een overwel digende be'angstelling voor de DAF- auto bestaat. Omdat de produktie eerst later in het jaar op gang komt, heeft Ook de buitenlandse publiciteitsorganen hebben zich bijzonder vleiend over de (Van onze i rrespondent) Tijdens een algemene ledenvergade ring van de K.V.P. afdeling Leiden is vrijdagavond na een motie uit de ver gadering, waarin over het beleid van het bestuur in afkeurende zin werd ge sproken, het bestuur in zijn geheel af getreden. De motie werd namelijk met 7464 stemmen aangenomen. Achtergrond van dit optreden is een meningsverschil over de kandidatuur van de heer A. van Dijk voor de ge meenteraad. De heer van Dijk, die sinds vorige gemeenteraadsverkiezing als voorzitter van de katholieke raads fractie optreedt, is volgens het advies van de adviescommissie voor de kandi datuur van de groslijststemming op de dertiende plaats gesteld. De Leidse raad telt acht leden. Naar aanleiding hiervan heeft een kiescomité-van Dijk actie gevoerd. Het bestuur meende hierop dat in een vergadering zijn be leid ter sprake moest komen en in de ze vergadering, die zeer verhit was, kwamen de vele geschilpunten die tus sen de heer Van Dijk en het bestuur, i.e. voorzitter en secretgrisse, gerezen waren, aan de orde. Zeer zwaar woog in dit verband het feit dat een vertrouwelijke brief over de heer Van Dijk, die door de secretaresse aan de voorzitter was gericht een brief die in een badi nerende toon was gesteld door de voorzitter per ongeluk in een enve loppe was gesloten die aan de heer van Dijk werd gestuurd. Intussen is een commissie van zeven personen gekozen die een vergadering, waarin een nieuw bestuur wordt geko zen, voorbereidt. De thans zitting heb bende bestuursleden stellen zich niet herkiesbaar. Naar de Nederlandse ambassadeur te Parijs, mr. Beyen, gisteren volgens Reuter te °arjjs heeft meegedeeld, heeft de Nederlandse regering aan de Indonesische regering bekend gemaakt, dat zjj niet de wettigheid erkent van de besluiten en de maatregelen, ge richt tegen de Nederlandse onderdanen en Nederlandse belangen in Indonesië. Voor de politierechter te Leeuwar den hebben vrijdag zeven personen te recht gestaan, die zich schuldig hadden gemaakt aan het gebruik van geheime zenders, zonder de vereiste toestem ming van de minister van verkeer en waterstaat. Er werden onvoorwaarde lijke straffen geëist, variërend van twee weken tot twee maanden hechte- Advertentie auto van de DAF uitgelaten. Zo heeft ,^n nota's, waarbij van deze stap werd - de variomatic- kennis gegeven aan alle landen dis de Duitse televisie film" van de Nederlandse televisie over genomen en daarvan vijl' minuten, voor zien van uiterst deskundig commentaar, vertoond. Het gevolg is geweest, dat er een enorme belangstelling in Duits land is ontstaan. Invloedrijke impor teurs met een uitgebreide dealersorga nisatie zjjn tijdens de RAI-tentoonstel- Iing naar Nederland gevlogen om zake lijke contacten te leggen. Zij kwamen uit Duitsland, Zweden, Denemarken, Frankrijk en uiteraard uit België en Luxemburg. bij de NATO zijn aangesloten, wordt gezegd, dat de Indonesische besluiten en maatregelen In strijd zijn met de grondbeginselen van de internationale wetten. De oud-deken van Den Haag mgr. W. J. Pompe, die enige tijd terug werd be diend, is opgenomen in het Sint-An- toniusgasthuis te Utrecht. 25 „Je vergist je," zei Baerlach, die op het plein stond, oud en bibberend in de frisse morgen, „je zult me niet vermoorden. Ik ben de enige, die je kent en dus ook de enige, die een veroordeling over je kan uitspreken. Ik heb je veroordeeld, Gast- mann, ik heb je ter dood veroordeeld. Je zult de ze dag niet overleven. De beul, die ik heb uitge zocht, zal je vandaag opzoeken. Hij zal je doden, want dat moet in 's hemelsnaam nu eindelijk maar eens gebeuren." Gastmann kromp in elkaar en staarde de oude man verwonderd aan. Maar deze stapte het station in met zijn handen in zijn overjas zonder om te kijken. Hij verdween in het donkere gebouw, dat zich langzaam met mensen vulde. „Ouwe gek," schreeuwde Gastmann plotseling de commissaris achterna, zo hard, dat een paar voor bijgangers zich omkeerden. „Ouwe gek." Maar Baerlach was niet meer te zien. Het was een stralende dag. De zon wierp harde en lange schaduwen over de stad, die het licht op zoog en in de kleine steegjes verborg om het in de nacht met duizenden lichtjes weer terug te spuwen. Tschanz wachtte een uur lang. Hij liep rusteloos op en neer door de galerijen bij de kathedraal en keek omhoog naar de waterspuwers, die met hun komische gezichten in de scherpe zon naar het pla veisel staarden. Eindelijk gingen de deuren open. Er kwam een stroom van mensen uit, maar hij zag direct de witte regenjas. Anna kwam naar hem toe. Ze zei, dat ze blij was hem hier te zien en gaf hem een hand. Ze liepen de Keszlerstraat in midden tussen dromen kerkgangers, omstuwd door oude en jonge mensen, een professor en een netjes uitgedoste bakkersvrouw, twee studenten met een meisje in hun midden, een half dozijn ambtena ren, iedereen keurig gewassen en opgetuigd, ver langend uitziend naar het zondagsmaal. Anna en haar begeleider kwamen op het Casinoplein, staken het dwars over en gingen een straat in. Bij de brug bleven ze staan. „Anna," zei Tschanz, „vandaag grijp ik de moor denaar van Ulrich." „Weet u dan, wie het is?" vroeg zjj verrast. Hij keek haar aan. Zij stond bleek en smal voor hem. „Ik geloof, dat ik het weet," zei hij. „Wil je voor mjj," hij aarzelde met zijn vraag, „hetzelfde zjjn als je was voor je overleden verloofde?" Anna antwoordde niet direct. Zij trok haar jas strakker om zich heen als had zjj het koud. Een zachte wind woelde haar haren door elkaar, maar tenslotte zei ze: „We zullen het daar op houden." Ze gaven elkaar de hand en Anna ging naar de andere oever. Hij keek haar na. Haar witte man tel scheen tussen de berkenstammen door, dook hier en daar op tussen de wandelaars en verdween ten slotte. Toen ging hjj naar het station, waar hij zijn auto had laten staan. Hij reed naar Ligerz. Het was bjjna middag, toen hjj daar aankwam. Want hjj had langzaam gereden, was af en toe uitgestapt en rokend de velden ingelopen, dan weer naar de auto teruggekeerd en doorgereden. Hij stopte op de par keerplaats in Ligerz én liep de trap op naast de kerk. Hjj was rustig geworden. Het meer was diep blauw, de wijngaarden stonden bladerloos en de aarde ertussenin was bruin en los. Maar Tschanz zag niets daarvan en bekommerde zich nergens om. Hjj liet het dorp achter zich en omhoog met gelijk matige stappen zonder om te kijken of de pas in te houden. De weg ging steil tegen de berg op, om zoomd door witte muren. De ene wijngaard na de andere liet hij achter zich. Zjjn rechterhand hield hjj in zjjn jaszak. Soms kruiste een wezel zjjn weg, bui zerds stegen op, het land sidderde in het vuur van de zon alsof het midden in de zomer was. Onop houdelijk klom hij. Later dook hjj in het bos en liet de wijngaarden links liggen. Het werd koeler. Tus sen de stammen blonken de witte Jura-rotsen. Hij klom steeds hoger, steeds met dezelfde pas en hjj kwam nu tussen de velden. Het was bouw- en wei land, de weg klom nog maar weinig. Hij passeer de een kerkhof, een rechthoek van grijze muren met een groot 'hek. In het zwart geklede vrouwen lie pen op de wegen. Een oude kromme man stond de wandelaar na te kijken, die steeds verder ging met zjjn rechterhand in zjjn jaszak. Hij bereikte Prêles, passeerde hotel Baren en ging de kant op van Lamboing. De lucht boven de hoog vlakte stond onbeweeglijk. Er was geen mist, al les was duidelijk zichtbaar, ook de meest verwij derde voorwerpen. Alleen de top van de Chasseral was met sneeuw bedekt, verder was alles bruin gekleurd, doorbroken door het wit van de muren en het rood der daken en door de zwarte banen van de akkers. Gelijkmatig liep Tschanz verder. De zon stond in zjjn rug en wierp zijn schaduw voor hem uit. De straat zwenkte, hij liep langs de zage- rjj, nu met de zon van opzjj. Hjj ging 'verder, ge dachteloos, zonder op te kijken, gedreven door slechts één verlangen, één hartstocht. Ergens blafte een hond, hjj kwam dichterbij, besnuffelde de voorbij ganger en liep weer weg. Tschanz ging voort, steeds aan dezelfde kant van de weg, stap voor stap, niet langzamer en niet vlugger, het huis tegemoet, dat opdook uit het bruine veld, omringd met populie ren. Zij schoenen zonken weg in de warme aar de van een pas omgeploegd veld. Hjj bereikte het hek, het was open en hjj ging verder. (Wordt vervolgd). Zeer waarschijnlijk is het voor de katholieke missie een groot voordeel geweest, dat de jeugd- wens van pater dr. Anton Frei- tag S.V.D. om later missionaris te worden, nooit in vervulling is gegaan. Niet, dat pater Freitag geen goed missionaris zou zijn geweest, maar alleen, omdat de betekenis van missionaris Frei tag voor de missionering in het algemeen wellicht veel geringer zou zijn dan die van missioloog Freitag. Stellig heeft deze ge dachte ock bij de stichter van de missiecongregatie van de pa ters van het Goddelijk Woord, pater Arnold Janssen, voorge zeten, toen hij van de wijdelin gen van 1908 uitgerekend aan Anton Freitag, afkomstig uit Al tenbeken (Westfalen) de op dracht gaf om zich in de nog jonge wetenschap, van de mis- siologie te gaan bekwamen. Voor deze jonge priester, die tot dan toe geen groter ideaal had gekend aan uitgezonden te worden naar 'n vreemd missie gebied, zal deze studie-opdracht niet licht geweest zijn. Toch be tekende dit niet, dat pater Frei tag maar matig geïnteresseerd was in de studie aan de univer siteit van Munster, die in 1910 dank zij prof. dr. Jos Schmid- Wn de beschikking kreeg over de eerste leerstoel voor missiologie. Integendeel. Het besef, dat ook deze stu die voor de missie van groot belang was, deed pater Freitag als eerste priester ter wereld, in een recordtijd promoveren tot doctor in de missio logie. Het proefschrift was gewijd aan de grote apostel van de Indianen, Bartolomeo de las Casas. De dissertatie vormt het begin van een onaf zienbare reeks boeken en publikaties, welke in de loop der jaren van de hand van dr. Freitag zijn verschenen Welke functies hyQ,°°k"fl" vuld (leraar aan het gymnasium te Steyl Van 1915 toL1®*7},!! nrofessor aan de bisschoppelijke academie te Paderborn van 1922 tot 1921, en secretaris-generaal van de katholieke academische „Missionsbund in Duitsland van 1924 tot 1928), steeds is hij als publicist werkzaam geweest Voor dr Freitag was publiciteit het middel bij uitstek om zijn nieuwe ideën omtrent de missionering in brede kring uit te dragen. Terwille van ditzelfde doel organiseerde hij ook vele internationale missiecongressen o a~ te Mödling Budapest, Posen, Würzburg en Ljubljana. De opkomst 'van het nazidom in Duitsland, maakte aan de veelzijdige activiteit van pater Freitag in zijn vaderland een voortijdig einde. In 1937 zaahi?zich gedwongen Duitsland te verlaten en uit te wijken naar Ne- hij hier zijn wetenschappelijke missie-arbeid voort. waarde kwamen er tot Werken van grote stand. Het meest belangrijke boek verscheen in 1952 en zonder twijfel „Die neue Missionsdra". Dit boek verscheen tn ispzen werd twee jaar later in het Nederlands vertaald onder de titel gerend nüssiegetij". Volgens insiders is dit werk een synthese van Freitag s nieuwe visie op het wereldmissiewerk en een hernieuwde oproep teuens tot aUe katholieken om de missionering en de missionaire voorlichting op geheel ""nfboodfeba/uan 'pate'r^Freitag aan de wereld, neergelegd in „Kerend ooit a^ueelissieuerk„ zo Mj regardeert niet alleen de missionarissen, maar geheel de Kerk. Dit betekent, aldus pater Freitag, dat alle bisschop pen, priesters en leken (onder deze laatsten speciaal de leden van katho lieke organisaties) van de beschaafde wereld niet langer onbewogen mogen blijven voor de rote nood in de onderontwikkelde gebieden. Zy allen zullen het missiewerk krachtiger moeten gaan aanpakken. Hiervoor is, volgens missioloog Freitag, nodig: 'n hechtere samenwerking van de diverse missionerende congregaties en instellingen over de gehele wereld; een grotere coördinatie van het missiewerk en daarnaast ook het present zijn van de katholieken in de algemene hulpverleningsorganisaties." Uitgebreider dan wij in deze schets de verdiensten van pater Freitag hebben kunnen schilderen, zal zijn werk maandag 24 februari a.s. de dag, waarop hij zijn gouden priesterwijding herdenkt in het missiehuis te Steyl worden gememoreerd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 5