EISENHOWER: De wijste man die ik ken JOHN FOSTER DULLES WORDT DINSDAG ZEVENTIG JAAR Vijf jaar Amerikaans minister van Buitenlandse Zaken Prinses is vooral door het welkom der talrijke kinderen ontroerd Lasten van de bestedings beperking zijn onrechtvaardig verdeeld LAND po „Secretary of IgllgJtt lllölèllw ZATERDAG 22 FEBRUARI 1958 PAGINA 9 Gronings ere-doctoraat voor prof. Elisabeth Crosby (U.S.A.) Het Nederlands motor- rijtuigenpark Vertraging in groei H.K.H. Beatrix in Suriname WERKZAAMHEDEN VAN EEN Spaanse consul moet Marokko verlaten Drie nieuwe „Helden van de Sovjet-Unie" Uitslag van de P.v.d.A.-enquête Geringe tevredenheid over samenstelling van huidig kabinet Ook deze zomer weer een wonderland" in Eindhoven De senaat van de rijksuniversiteit te Groningen heeft besloten het ere-doc toraat in de geneeskunde te verlenen aan prof. dr. Elisabeth C. Crosby van de universiteit van Michigan te Ann Arbor in de U.S.A. De plechtigheid zal omstreeks 1 juni plaatsvinden. De juis te datum zal nog worden bekendge maakt. Als promotor treedt op prof. dr. J. Ariëns Kappers. JoKn Foster Dulles, die volgende week dinsdag 70 jaar wordt, is nu al gedurende vijf jaar Amerika's minister van Buitenlandse Zaken. Toen Eisenhower in januari 1953 president werd van de Verenigde Staten, kwam Dulles aan het hoofd te staan van het State Department. Eisenhower heeft van het begin af aan een groot vertrouwen gesteld in zijn „Secretary °1 State". In de loop van de jaren is tussen beide staats lieden een nauwe band gegroeid, en de president be- schouwt Dulles (met Nixon) als een van de meest Waardevolle mensen van zijn team. Die bewondering Van de Amerikaanse regeringsleider voor zijn minister van Buitenlandse Zaken komt het meest duidelijk tot biting, als Dulles het voorwerp is van kritiek, hetgeen nogal eens het geval is. Zo kwam Eisenhower bijvoor beeld fel uit de hoek toen hem op 16 januari j.l. op «en persconferentie in Washington door een reporter gevraagd werd, of het waar was, dat Dulles ^nrt te voren zijn ontslag had ingediend, welk ontslag hem geweigerd zou zijn. Eisenhower was bepaald kwaad, toen hij antwoordde dat het verhaal uit de lucht gegrepen was. „De laatste man die ik zou willen zien heengaan is de heer Dulles", zei hij: „Hij is de meest wijze en de meest toegewijde man die ik ken. Ik gelooi dat hij op zijn gebied grotere kennis van zaken heeft dan wie dan ook". De kans dat Eisenhower Dulles ooit zou ontslaan is overigens wel volkomen weg genomen door een opmerking vande Russische premier, Boelganin, in diens jongste brief aan het Witte Huis over de ontwapeningskwestie. De duidelijke af keurende toespeling op Dulles, die in dit Sovjet- schrijven vervat was, heeft de Amerikaanse president slechts gesterkt in zijn vertrouwen in zijn eerste medewerker op het gebied van de buitenlandse politiek. De vriendschap tussen Eisenhower en Dulles dateert reeds van 1949, toen de twee elkaar in het Pentagon ontmoet ten. Deze eerste kennismaking van de man die toen net benoemd was tot voor zitter van de Verenigde Chefs van Sta- ven met de eveneens pas in functie ge treden senator voor de staat New York heeft de grondslag gelegd voor de latere nauwe samenwerking. In de volgende laren liepen de wegen van Eisenhower en Dulles ver uiteen, toen de een in Parijs opperbevelhebber van de NATO werd en de ander in Tokio het Japanse vredesverdrag ging voorbereiden, maar nauwelijks was Eisenhower in novem ber 1952 tot president gekozen, of hij verzocht zijn oude kameraad tot het kabinet toe te treden. Generaal Clay, stPii?e "President-elect" bij de samen- heeftnp Yan diens regering adviseerde, heel wiit gs verteld, dat er indertijd van rio JlePraat is over de bezetting de aanwifj^erse departementen. „Maar state" v*n een „Secretary of dus Clav Tr.geen Probleem op -1" Diiiipc "Eisenhower beschouwde was artf, d® Sischo keuze. De man pwrofll vo°r buitenlandse zaken geweest van Dewey, hn was vroeger werkzaam geweest in het State Depart ment en hij had talloze internationale conferenties bijgewoond". Maar terwijl Dulles de grootst moge lijke steun geniet van de bewoner van het Witte Huis en terwijl hij in het - Congres het vertrouwen heeft van vele senatoren en afgevaardigden, is de Amerikaanse pers hem over het alge meen niet welgezind. De oorzaak van deze slechte verstandhouding tussen de minister en de correspondenten in Wash ington moet zeker niet gezocht worden in een gebrek aan voorlichting van de zijde van Dulles. Hoewel een Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken officieel niet verplicht is tot het houden van persconferenties, heeft Dulles het altijd als zijn taak beschouwd om, zo mogelijk iedere dinsdag, de pers de gelegenheid te geyen vragen te stellen. Maar de talloze persconferenties heb ben nooit een sfeer van vertrouwen kunnen scheppen tussen de minister en zün ondervragers. Dulles is er in al die vijf jaar niet in geslaagd de toon te vinden, waarmee hij de sympathie kon winnen van de journalisten.» Hij ii er de man niet naar, om naar de genegen heid te dingen van wie dan ook. ruj concentreert zich dermate op zijn werit, dat hij zich geen tijd gunt ,,To win Friends and Influence People wat, vooral in Amerika, door politici mees tal zeer belangrijk gevonden wordt. Maar Dulles is dan ook geen echte poli ticus. Hij is indertijd niet in de senaat gekozen, maar hij werd aangewezen «•Is vervanger van een man die zich qjfhgtrok. Hij heeft alles bij elkaar cou °ok maar enkele maanden in dit raatge zitting gehad, want het electo- ambtgUnde hem geen volledige nieuwe "termijn. getrokKS beeft zich van jongs af aan aan- maar jf.n Sev°eld tot de diplomatie, gemist U. heeft steeds één eigenschap heeft; 't e een diplomaat vooral nodig teit is qlct' Het gemis van deze kwali- voornaamlt0ok ongetwijfeld een van de hij in het h oorzaken van het feit dat is. (In tegen«ïenIandizo weinig populair Dean Achesnïfi 'i? ï,ot ziJn voorganger, de meest be?°isdPmin1«t8 onSetwijfeId spreken, tallore malei, de 1,13™ rïïd gevlogen, maar hij is,er, ondanks alle ontmoetingen met buitenlandse staats lieden, met in geslaagd zich erg bemind maken bij Amerika's bondgenoten. Door een redacteur van „Time" is onlangs aan Dulles een zeer lezens waardige biografie gewijd. 1) Het is «en boek dat ons vele interessante bijzonderheden vertelt over het leven van de man, die als kind al voorbe stemd scheen om nog eens een grote rol te spelen in het bestuur van zijn land. Al heel jong kwam Dulles in aanraking met de diplomatie, waartoe hp zich onmiddellijk sterk aangetrok ken voelde. J°iï? F?st®r Dulles werd geboren in Washington, op 25 februari 1888, Hij was de zoon van een Presbyteriaan se dominee en de kleinzoon van John berekeningen van de d-N.a.C. bedroeg het totaal aantal mo- uCTijtuigen in Nederland (exclusief de 75R1?fietsen) aan het begin van dit jaar ja"-5<>0. Dat was 15 pet. meer dan een het te voren. Van 1954 tot 1957 nam jaa,.ii-,Nederlandse motorrijtuigenpark Mge» met 16 pet. of hogere percen- de jc J*1 omvang toe. Er is dus, aldus WaarfA"^"*--., vertraging in het tempo, motors ®e Nederland zijn achterstand in Pese ia®Nhg op alle andere West-Euro- per duizo n (uitgezonderd Spanje, dat torrijtuif>irid inwoners nog minder mo- stelt dit hoeft) inloopt. De K.N.A.C. fekenim» ,0g verder achterop raken op de be]aot,Yan de conjunctuurdaling en Met t'PgVerhogingen. K.N ad, berekeningen van de sam'en'aGii-°mt men tot de volgende torriit,,i„ nS van het Nederlandse mo- 410 nnn nPark per 1 januari 1958: en 'hoA Personenauto's-, 134.000 vracht- trekknr uto s: 8'300 autobussen; 5.100 Voert,Ti™ met oplegger; 5.800 speciale 1813nng^\ (brandweerauto's e.d.); 12 óon mY1? Jriiwielen en scooters; ijrel motordnewielers. k rtnL? bromfietsen per 1 januari door de K.N.A.C. geschat op 800.000. Dulles als 19-jarige student. De foto i" van 1907, het jaar waarin hij met zijn grootvader, de diplomaat, de Haag se vredesconferentie bijwoonde Watson Foster, die toen al ambassa deur was geweest in Mexico en St.- Petersburg en die later, onder presi dent Harrison, minister van Buitenland se Zaken zou worden. Met zijn beroem de grootvader van moederszijde heeft de jonge John steeds zeer veel contact gehad en door hem werd hij binnenge leid in de wereld van de diplomatie. Reeds in 1907, toen hij pas 19 jaar oud was, mocht de jongen zijn grootvader vergezellen naar een groot internatio naal evenement: de vredesconferentie te Den Haag. En ondanks zijn jeugdige leeftijd kreeg hij de gelegenheid actief aan de gebeurtenissen deel te nemen, omdat de Chinese delegatie hem, als tolk voor de Franse taal, tijdelijk in dienst nam. Het was de eerste, maar lang niet de laatste internationale con ferentie waarin John Foster Dulles een rol speelde. Bij zijn terugkeer naar Amerika maak te hij eerst zijn studie in de rechten af en vervolgens trad hij in dienst hij een groot advocatenbureau in New York: Sullivan and Cromwell. Maar toen de eerste wereldoorlog uitbrak, werd Dul les, in de rang van kapitein, tewerk gesteld op een van de regeringsbureaux, waar men grote behoefte had aan juris ten Ziin werkzaamheden op dit bureau trokken in hoge regeringskringen der mate de aandacht, dat hij in 1919 als ju ridisch adviseur werd toegevoegd aan de Amerikaanse delegatie naar de vredesconferentie te Versailles. P conferentie raakte hij m een op - barend debat verwikkeld met de Austr lische premier Hughes over het pro bleem van de Duitse herstelbetalingen. Dulles vond dat de andere geallieerden met hun eisen aan het verslagen Duits land te ver gingen, en dat men niet het onderste uit de kan moet proberen te halen. Hij deed zijn werk in Versailles zo goed, dat president Wilson hem op het einde van de conferentie een enthou siaste brief schreef, waarin hij de 31- jange adviseur verzocht nog enige tijd jn Europa te blijven als Amerikaans bd van de herstelbetalingscommissie. (Een besluit van de Senaat maakte echter al spoedig een einde aan de Ame rikaanse vertegenwoordiging bij dit orgaan) Dulles keerde, na afloop van zijn verbintenis met de regering, terug naar het New-Yorkse advocatenbureau en gedurende verscheidene jaren be handelde hij voor deze firma talloze gewichtige zaken. Hij maakte snel promotie, tot hij tenslotte in 1926 in de directie werd opgenomen. Door zijn werk voor „Sullivan and Cromwell" kwam Dulles in 1937 in con tact met een andere veelbelovende ju rist Thomas E. Dewey, die hij voor de zaak probeerde aan te trekken. Maar Dewey ging in de politiek en hij sleepte zijn nieuwe vriend Dulles er in mee. Toen Dewey vervolgens in 1944 door de Republikeinse conventie benoemd werd tot candidaat voor het president schap, verzocht hij Dulles hem als adviseur voor buitenlandse zaken ter zijde te staan. (Als Dewey, in plaats van Roosevelt, de verkiezingen had gewon nen, zou Dulles wellicht al in 1945 minis ter van Buitenlandse Zaken zijn ge worden). Dulles, die (met wijlen senator Van- denberg) steeds vurig geijverd heeft voor een „bipartisan foreign policy", een buitenlands beleid dat het vertrouwen had van beide partijen, werd in 1950 door de Democratische president Tru man belast met de voorbereiding van het Japanse vredesverdrag. Binnen een jaar wist hij de moeilijkheden die aan dit pact verbonden waren te overwinnen (al kon hij de Russen niet mee krijgen) en toen tenslotte in San Francisco de plechtige ondertekening plaats vond was dat een grote dag voor de Republikeinse staatsman. Dulles heeft het als minister van Buitenlandse Zaken tot nog toe niet gemakkelijk gehad. Hij heeft in de loop van de laatste vijf jaar heel wat keren voor hete vuren gestaan en hij heeft de president, die in laatste instantie voor de buitenlandse politiek verantwoordelijk is, in verscheidene hachelijke situaties van advies moeten dienen. Zelf heeft Dulles eens geschreven dat in de eerste jaren van zijn minister schap Amerika drie keer op de rand van de oorlog heeft gestaan. De eerste maal zou dat gebeurd zijn op 18 juni 1953, toen President Rhee van Zuid- Korea, aan de vooravond van de wapen stilstand, enige tienduizenden gevangen gen los liet. Als de communisten toen de strijd hervat zouden hebben, zou Ame rika ook weer begonnen zijn en Eisen hower was bereid om zo nodig met tac tische atoomwapenen in te grijpen. De tweede grote crisis beleefde haar hoog tepunt op 3 april 1954, toen de Ameri kaanse regering in principe besloot on der bepaalde voorwaarden in het Indo- Chinese conflict tussen Frankrijk en. de Zuid-Vietnam enerzijds en Noord-Viet- nam anderzijds te interveniëren, (Het is overigens niet zo ver gekomen). Op 28 januari 1955 tenslotte stonden ae Ver- enigde Staten, om de uitdrukking van Dulles te gebruiken, voor de derde maal „on the brink of war". De Ameri kaanse Senaat had namelijk op deze datum Eisenhower gemachtigd tegen Rood-China op te treden als Peking zich zou vergrijpen aan het grondgebied dat onder het gezag stond van Tsjang Kai Sjek. (De Amerikaanse Zevende Vloot hield zich in de Straat van Formosa gereed om zo nodig toe te slaan). Naar aanleiding van de theorie van Dulles inzake de „three brinks" heeft men in Amerika wel spottend gespro ken van zijn „brinkmanship"; en voor al van Democratische zijde heeft de minister heel wat moeten horen over zijn voorstelling van zaken. Intussen weten we van de achtergronden van de door Dulles genoemde kritieke momenten nog niet voldoende af, om er ons een gedegen oordeel over te vormen. Misschien zullen later de de tails van de gebeurtenissen openbaar gemaakt worden, zodat historici er hun visie op kunnen geven. John Foster Dulles is bij het naderen van zijn zeventigste verjaardag nog in de volle kracht van zijn leven. Dagelijks spreidt hij nog een kolossale energie ten toon. Voor zijn werkkracht en zijn toewijding kan men slechts de grootste bewondering hebben, al volgt men zijn beleid niet zonder kritiek. HANS BRONKHORST In oktober 1954 hield de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles, in New York voor de Verenigde Naties een redevoering over het vreedzaam gebruik van atoomenergie. Men ziet hem hier bij het verlaten van het V. N.-gebouw, enthousiast zwaaiend met de opgerolde tekst van zijn speech. 1) „John Foster Dulles", A biography by John Robison Beal. Harper and Brothers Publishers, New York. Ook gisteren heeft prinses Beatrix bij haar bezoek aan de West weer een drukke agenda afgewerkt. In de mor genuren reed zij naar het kinderhuis voor Hindostaanse kinderen te Alkmaar, waar alle kleuters en peuters In hun zondagse kleren ter verwelkoming ston den opgesteld. Toen de prinses aan kwam zongen zü een welkomstlied en zwaaiden met rood-wit-blauwe vlagget jes alsof hun leven er vanaf hing. Het zelfde gebeurde bij het tehuis voor In donesische kinderen, dat nadien door de prinses werd bezocht. Ook daar bekeek de prinses met be langstelling het tehuis en de huisvlijt- werkjes die de kinderen hadden ge maakt. Ontmoeting van Dulles en Eden in Londen, toen de laatstgenoemde nog premier van Engeland was. roen Dulles in 1952 gevraagd werd minister yan Buitenlandse Zaken van Amerika te worden, maakte hij een lijst van de taken die hij in deze functie te vervullen zou hebben. Het is een indrukwekkende opsomming van de verantwoordelijkheden van het hoofd van het State Department. Men vraagt zich af waar een man van bijna zeventig jaar de energie vandaan haalt om zo'n zwaar ambt te bekleden. Hieronder volgt een samenvatting van de door Dulles opgestelde lijst: Belangrijkste plichten van de „Secretary of State" 1. Protocol. Begroeten en uitgeleide doen van buitenlandse staats lieden die Washington bezoeken. 2. Ontvangen van ambassadeurs van buitenlandse mogendheden. 3. Bijwonen van internationale conferenties en bezoeken van vreemde landen. 4. Aanstellen van hoge functionarissen voor het departement en de buitenlandse dienst. 5. Ontvangen van Congres-leden en getuigen voor commissie van Senaat en Huis van Afgevaardigden. 6. Het maken en uitspreken van redevoeringen. 7. Persconferenties. 8. Besprekingen met Amerikaanse diplomaten in het buitenland die voor consultatie naar Washington komen. 9. Recepties en diners van het Corps Diplomatique. 10. Coördineren van beleid met andere regeringsdepartementen. 11. Het lezen van binnenkomende en uitgaande telegrammen. 12. Beantwoorden van correspondentie, die persoonlijk behandeld moet worden. 13. Ontmoeten van bepaalde belangrijke particuliere personen. 14. Bijwonen van kabinetsvergaderingen en besprekingen met Presi dent. 15. Behandelen van plotselinge kritieke wereldproblemen. 16. Het uitwerken van een grote politieke lijn. Na de rondgang werd een kopje kof fie gedronken, terwijl de kinderen een spelletje en een dans uitvoerden, waar na de terugtocht werd aanvaard. Dit keer stapte de prinses te Nieuw Am sterdam aan boord van de „Oranje" en voer de brede Surinamerivier over, naar Leonsberg, waar de auto gereed stond om de vorstelijke gast weer naar Paramaribo terug te brengen. Bij Blauwgrond, een nederzetting op een koffieplantage, werd echter gestopt om dat ook de bewoners daar een erepoort hadden opgesteld en hun hulde aan de prinses wilde betuigen. Te Paramaribo ontving de prinses la ter op de dag verschillende dames, die zich verdienstelijk maken op het gebied van sociaal werk. Meer dan anderhalf uur liet de prinses zich over het werk op dit gebied voorlichten en toonde zij grote belangstelling voor de problemen, die er op sociaal gebied in Suriname zijn. Nadien werden de prinses verte genwoordigers en vertegenwoordigsters van de studerende jeugd voorgesteld. Het was opvallend hoe de prinses haar jeugdige gasten onmiddellijk over hun verlegenheid heen hielp en ze op hun gemak stelde, zodat het gesprek vlot kon verlopen. Tegen het vallen van de avond bracht de prinses te voet een kort bezoek aan de manschappen van de koninklijke marechaussee, wier be schermvrouwe zij is,. De militairen boden haar een souvenir aan. De dag werd besloten met een bezoek aan het cultureel centrum Suriname, waar het jeugdorkest o.a. symphonia van J. S. Bach ten gehore bracht. Ook de jeugdballetgroep van het CCS trad voor de prinses op en bracht enkele specifiek Surinaamse tafereeltjes voor het voetlicht. Het was bepaald aandoen lijk de ernstige gezichtjes te zien, waar mee deze jeugdige artiesten zich van hun taak kweten. Vermoedelijk was de ze manifestatie ook wel enig in de we reld, want waar dansen Chinese, In donesische, blanke, neger- en Hindo staanse kinderen met elkaar hand in hand in de volle overtuiging, samen tot een koninkrijk te behoren, onder het huis van oranje? De Marokkaanse regering heeft de Spaanse consul in Agadir, Manuel Ver- gara, gelast het land te verlaten, aldus meldt A.F.P. De consul is naar Madrid vertrokken. In gezaghebbende kringen te Rabat wordt gezegd, dat Vergara dikwijls tussen Agadir en Ifni heen en weer reisde en dat zijn aanwezigheid „onver enigbaar met de openbare orde" werd geacht. Zoals bekend is Ifni een Spaan se enclave in Marokko, waar Marok kaanse opstandelingen tegen het Spaan se gezag strijden. De president van de Sovjet-Unie, Vo- rosjilov, heeft drie Russische maar schalken de eretitel „Held van de Sovjet-Unie" verleend voor hun ver diensten tijdens de tweede wereldoor log, aldus heeft radio Moskou volgens United Press meegedeeld. Maarschalk Semjon Boedennji, maar schalk Iwan Gretsjko en maarschalk Birjoetsov hebben deze onderscheiding gekregen ter gelegenheid van het veer tigjarig bestaan van het Rode Leger. Maarschalk Boedennji kreeg bovendien de Lenln-orde en de medaille van de gouden ster. Oost-Duitsland De Sovjet-autori teiten hebben het vliegveld Schöne- feld, even buiten Oost-Berlijn, aan de Oostduitse regering overgedragen. (Van een verslaggever) Bij 300.000 willekeurig gekozen gezin nen in 400 Nederlandse gemeenten is in oktober van het vorig jaar een enque- te-formulier bezorgd met een negen- taal werden 80.000 formulieren ingevuld staande problemen. Het initiatief tot deze in haar omvang vrijwel ongeken de meningspeiling ging uit van de Par tij van de Arbeid, welker voorzitter, de heer E. Vermeer, tijdens een perscon ferentie te Amsterdam vrijdag de re sultaten heeft bekend gemaakt. In to taal werden 8.000 formulieren ingevuld terugontvangen. Op basis van een steek proef van 25.000 formulieren werden de gegevens statistisch verwerkt. Een vergelijking van de samenstelling van de beroepsgroepen van de gemeente Botterdam met die van de ontvangen formulieren uit deze gemeente heeft aangetoond dat een vrij goede benade ring van het gemiddelde is verkregen. De enquête werd gehouden op een tijd stip dat de gevolgen van de bestedings beperking in de werkloosheidscijfers nog nauwelijks merkbaar waren. Niet temin bleek ruim zestig procent van de ondervraagden van mening te zqn dat de lasten van deze bestedingsbeper king niet rechtvaardig waren verdeeld. Slechts dertien procent bleek een te gengestelde mening toegedaan. Opmer kelijk blijkt ook de duidelijke voorkeur voor de bezitsvorming. Op een vraag of de bezitsvorming bij arbeiders door de overheid moet worden bevorderd, bleken steeds drie voorstanders te staan tegenover twee tegenstanders. Het kabinet in zijn huidige politie ke samenstelling had de instemming van gemiddeld een derde van de ge- enquêteerden. Bijna de he'ft was een andere mening toegedaan. Een steek proef in de provincie Zuid-Holland gaf een staalkaart van combinatie mogelijkheden te zien, waarbij op een aantal van ongeveer 9.000 inzendin gen 3500 zich achter het huidige kabinet stelden. Ongeveer 1-200 waren van mening dat een vijf par tijen-regering het beste was en 634 gaven de voorkeur aan een P.v.d.A. K.V.P. combinatie. Opvallend was de reactie op een vraag of met het totstandkomen van de wettelijke weduwen- en wezenverze kering en een verbetering van de in validiteitsverzekering de grens van de overheidstaak op het gebied der soci ale verzekeringen was bereikt. Een dui delijke meerderheid meende, dat deze grens dan inderdaad was bereikt. Voor al de stedelingen waren tegen verdere uitbreiding en in de stad weer voor al de niet-arbeidersgroepen. Bij een vraag over de oorzaken van de hoge bouwkosten was een duidelijk over wicht van m. ing, dat vooral de ho ge aannemerswinsten en de zwarte lo nen daar schuld aan waren. Het thans bestaande verdedigingsstel sel de enquête werd gehouden vóór de Spoetnik biedt volgens een meer derheid van de geënquêteerden geen voldoende beveiliging. Een vraag over de verkeersveiligheid gaf als mogelijk heden tot verhoging van de veilig heid vooral eer voorkeur voor snel heidsbeperking, strengere straffen, ver- keersonderwijs, meer controle en bete re wegen te zien. Een meerderheid was ook van mening dat de dénivellering van de inkomens, die thans tot ontwikkeling komt, juist was. Als de groeper welke het eerst voor inkomenverbetering in aanmer king dienden te komen werden vooral genoemd de laagst bezoldigden, de amb tenaren en de bejaarden. De P.v.d.A., zo deelde de heer Ver meer mede, zal haar beleid niet rich ten naar de antwoorden op deze vra gen. De strekking van het antwoord op enkele vragen is bepaald in tegen spraak met hetgeen de meerderheid heid van de P.v.d.A. voor juist houdt. 99 (Van onze correspondent) „Wonderland", dat het vorige jaar in de vakantietijd zulk een groot suc ces in de Philips Jubileumhal te Eind hoven beleefde, keert deze zomer te rug, thans evenwel geheel onder auspi ciën van het Eindhovens Vakantie comité. Het initiatief tot het organiseren van „Wonderland" was het vorig jaar uit gegaan van de N.V. Philips, welke daar toe contact opnam met de heer Van Zuylen te Amsterdam, die onder deze naam twee keer in de hoofdstad en eenmaal in Den Haag een dergelijk in structief ontspanningsoord had inge richt, waarbij hij als directeur optrad. Tijdens de voorbereidingen ontston den moeilijkheden als gevolg waarvan de heer Van Zuylen zich terugtrok. De organisatie ging niettemin door. De jeugd betoonde steeds stijgende belang stelling: er werden in totaal 60.000 be- zoekers(sters) genoteerd. In november werd de stichting geli- kwideerd; ze werd geïncorporeerd in het Eindhovens Vakantiecomité. Dit is bereids begonnen met de voorbereiding van een nieuw Wonderland, dat van 26 juli tot en met 23 augustus weer in de Philips Jubileumhal gehouden wordt. Het aantal stands, waar de kin deren zich op instructieve wijze kun nen bezighouden met spelen, knutsel werk en wat dies meer zij, zal worden verdubbeld. Het Vakantiecomité houdt rekening met een bezoek van 3000 kinderen per dag. Achter de grote hal wordt een tent opgericht. Het vorige jaar werd deze „bespeeld" door het jeugdcircus Elleboog. Dit jaar zullen beroepsar- tisten voor de jeugd optreden in af wisseling met het vertonen van enke le filmpjes. Elke dag zullen zes voorstellingen worden georganiseerd, welke door de bezoekers(sters) van Wonderland gratis kunnen worden bijgewoond. Intussen is ook de compositie van een speciaal Wonderland-lied in voorberei ding. West-Duitsland Grosse Knecht sand, een eiland voor de Duitse Noord zeekust, zal door de Amerikaanse en Engelse luchtmacht niet langer als oefenterrein worden gebruikt. Jaren lang hebben vissers en natuurvrienden tegen het bombarderen en beschieten van imaginaire doelen op Grosse Knechtsand geprotesteerd. (UP.) Uit de toelichting op de antwoorden is wel gebleken, zo werd geconstateerd, dat het Nederlandse volk in brede ge ledingen een bijzonder degelijk volk is met een duidelijke voorkeur voor deug den als spaarzaamheid, vlijt, eerlijkheid en trouw. NADRUK VERBODEN

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 9