Reeds het tweede jaar! X#J De Amsterdamse geldlening in New York „ingesneeuwd'' Operette bij V.I.D.E.S. Radio TV Begin gemaakt met de af braak van befaamde „Stop van TernaaierT Katholieke jonge agrariërs bijeen in Haarlem Lotharingen Onder de blauwe vaan DINSDAG EN WOENSDAG 24 WINKELS Optimisme, maar ook terughoudend heid jegens plannen voor Hilton-hotel UIT KENNEMERIAND Voor deze hindernis tot het verleden behoort zullen er nog wel enkele jaren verlopen Naar een „verval van rond 16 meter Keesom wint weer IJmuidense cross Ontmoeting van jongeren uit stad en land gewenst Johannes Passie in Leiden Kinitebaksihaiii Vi blik HELFT VAN DEZE WF.F.K EMISSIE Elektriciteitsstoring in badplaats Een Duits weekeinde Vanavond Bisschop van Prato verschijnt niet voor de rechtbank MAANDAG 24 FEBRUARI 195& KRUI WA middelfijn De korte SAS Noordpool.-dienst viert haar eerste verjaardag DC-7C diensten in het Verre Oosten Over de Pool rond de wereld TMF ClOBAl AM£//V£ „^rYY^-melodie" vertelt van de ?e mensen zoeken en niet kunnen vinden, de parel, die „Vrede" Waterstanden WIJK AAM ZEt De vergadering 5/wf'swook y 2QOOtCi Advertentie Ais pionter alle PooHochtvaart.(met nog steeds de énige dienst recht over de Noordpoolbiedt SAS U méér pool-ervaring dan elke andere maatschappij. Als eerste biedt SAS nu ook de machtige DC-7C toestellen naar het Verre Oosten via de zuidelijke route- Dat betekent hartelijke Scandinavische gastvrijheid te» zamen met snelheid en comfort I De speciale SAS Service Organisatie in Tokio staat klaar voor alle SAS-reizigers die Tokio aandoen - hetzij via de korte Noordpooiroute. hetzij via de zuidelijke route. SAS sluit de cirkel van de enige, wereldomspannende luchtvaartdienst met de met radar uitgeruste DC-7C Global Express. In de ene richting vliegt U via de Pool over de top van de aardbol en over de gebieden van middernachtzon en noorderlicht m de andere richting via Karachi. Bangkok en Manilla. Vraag inttcbongen bij Uw passage/reisbureau of bij SAS. Leidsesoaar 95. Amsterdam. SC4*0/04 Vf/$/V +tfw*rs Mr*re* naar voren gebracht door de afdelin gen Kethel en Wieringermeer. De vergadering ging akkoord met een voorste] van de afdeling Bollenstreek ieder jaar een produkten-actie te voe ren ten behoeve van het internationale werk van de M.I.J.A.R.C. en de afde lingen vrt) te laten naast de verplichte produkten-actie nog een bijdrage per lid vast te stellen. Zo snel mogelijk zal het bestuur van de L.T.J. een bijeenkomst beleggen met de K.A.J. om van gedachten te wisselen over de vorming van jonge land- en tuinarbeiders. In het Westland en de Bollenstreek bestaan reeds plan nen tot oprichting van „Levensscho len. s Middags genoten de Land- en Tuin- bouwjongeren van een welverzorgd ontspanningsprogramma. De letter kundige Henri Prenen droeg voor uit eigen werk, en omdat het optreden van de balletgroep „De Goede Herder uit Zoeterwoude niet door kon gaan. zongen de zusjes van Wees uit Den Haae met gitaar-begeleiding. Een en ander mocht veel bijval oogsten. De hevige sneeuwval In New York heeft (lt geldlening die Amsterdam in de Verenigde Staten had willen ver krijgen, vertraagd. Dat was de bood schap die de burgemeester van de hoofdstad, mr. G. van Hall, zondagmor gen op Schiphol meebracht uit New York. Hjj voegde daaraan toe dat de nodige goedkeuring van de Exchange Commission morgen of woensdag zou afkomen en dat men een dag later de emissie kan verwachten. Met het be richt van de goedkeuring zal ook de ren te worden vastgesteld. „De gouvemementsbureaus waren ge sloten en de employé's druk doende hun auto's uit te graven en garages sneeuw vrij te maken", vertelde de burgemees ter lichtelijk geamuseerd. „Ik heb de mensen die ik wel heb gesproken maar wat gepl -Igd en gezegd dat Amerika natuurlijk nog een jong en vrij primi tief land is, waar men de moeilijkhe den niet zo gauw te boven komt. Overi gens moet ik zeggen dat er in de stra ten toch minstens een meter sneeuw lag. Ik bracht een bezoekje aan bur gemeester Wagner van New York, die me met een treurig gezicht vertelde dat hij in een paar dagen twee miljoen dollar voor het sneeuwruimen had uit- De kinder-operettevereniging "Vreug de In Dans en Spel" heeft zaterdagmid dag en -avond het patronaatsgebouw g heel gevuld gehad, toen daar, de ki - operette „Sprookjes-melodie y nele werd gevoerd. Daarbij vie al op de rijke costumering f? décors, een royaal gebruik van fluore scerend materiaal en een w- P richte belichting. Bef CS geassisteerd door een i]®mes wier namen ik niet ken, maar die ze ker niet onvermeld menen te blpven, geassisteerd ook door -Tan Metzelaar, die de belichting verzorgde, Rob de Groot aan de piano en niet in het minst door mevr. Truus V.d. Vis-Rag- gers, die deoo^tumes ontwierp en ver vaardigde, hebben alles gedaan om dezeoperette tot een succes te maken. Zij moeten dag en nacht gesjouwd heb ben- moeten de laatste weken en maan- dena?t t™ï? ??ent rust hebben gehad om dit voor elkaar te krijgen. wio'n grootvorstin laat de keuze, wie naar zal opvolgen, over aan twee prinsessen en een prins, die ieder met Pgeo. idealen de wereld intrekken. Het ls Pnns Ernst, die niet met legers zo- a's zijn broer Edward, niet met pracht on praal zoals zijn zus Rosemarijn, maar met het lied de wereld weer blij wil maken. En als symbool daarvan vindt hij verpleegsters, die met hun op gewektheid een zieke weer gezond we ten te maken. Opvallend in deze operette van W. J. Bos-Swart is, dat vele melodieën het karakter hebben van Schlagers. Men mist er het kinderlijke element m, maar ze geven anderzijds door een fris se toon weer fleur. Deze toon werd vooral goed getroffen door Prinses Ro semarijn. Een bijzonder woord van waardering ook voor het uitnemende pianospel .van Rob de Groot, die soms niet gemakkelijk had bij de koorzang. Deze was namelijk erg slordig en bijna voortdurend zongen de kinderen tegen dë toon aan. Het zal voor V.I.D.E.S., dat overigens in aHe opzichten rijk te vreden mag zijn met wat bereikt werd, zaak zijn, vooral aan deze kant van het operette-werk bijzondere aandacht te schenken. T.M. IJMDIDEN Maandag 24 februari Hoog water: 7.04 u. en 19.19 u. Laag water: 2.36 u. en 14.58 u. Dinsdag 25 februari Hoog water: 7.41 u. en 19.58 u. Laag water: 3.07 u. en 15.31 u. Zondag is Wijk-aan-zee enige uren ver stoken geweest van elektriciteit. Om 12.45 uur viel de stroom overal uit. Licht en radio werkten niet meer. Een storing op het net was ontstaan, die om 2.45 u. weer verholpen was. gegeven. Maar je kon niet zien dat er iets was gebeurd." De burgemeester zei gefrappeerd te zijn door de reus achtige belangstelling van de Ameri kaanse industriële bedrijven voor- met de nabije Euromarkt in nei uitzicht, in Europa en dus ook derland te vestigen. Na de „ingesneeuwde kwam ook nog even de bouw van het Hilton-hotel in Amsterdam (met dat in Rotterdam) ter sprake- Burgemees ter v. Hall had niet de hotelmagnaat Hilton aan een lunch gezeten en in hem een. aangaande zijn Nederlandse hotel plannen, optimistische gesprekspartner ontmoet. „Het schijnt", zo zei de bur gemeester thans op Schiphol,"dat de missie van de heren d'Ailly en Del- prat (de Nederlandse initiatiefnemers) wel „rond" is. „Dat liiermee nog geen definitieve uitspraak over de verwe- zenlijkinK van de plannen is gedaan, moge blijken nit 's burgemeesters ge resigneerde opmerkingen als „er moet nog wel iets gebeuren, ook door de ge meente" en „het woord is aan de he ren van de stichting voor deze hotel- bouw". We hebben voor.de Nederlandse tele visie een vol^i™fïliTO Weekeinde be leefd. Een *°evallige samenloop van omstandigheden misschien, maar in ieder geval een samenloop, waarvoor men zmh dient te hoeden. J,ZY?utwV<ï,lu was er een uitzen ding uit het Casino in Den Bosch van dnnrrweö?p?rette Im Weissen Rössl uJStadttheater van Rheydt. Men h.„ "et lichte werkje niet in, er blijk- dnn Van uitgaande dat iedereen het ™ot en door zou kennen of in ieder geval zou verstaan. De opvoering was bar slecht. Zo wel het zingen als het acteren stond niet op een peil, dat het verdedigbaar maakt een Duits operettegezelschap naar Nederland over te brengen om hier voor de televisie op te treden. Er werd enorm geschreeuwd, er naast en er tegen aan gezongen, stuntelig gemu siceerd. Het weinige verhaal, dat het geval bevat, werd geknipt in kluchtto nelen en vooral veel massascènes, die het op de TV helemaal niet doen. Zondagavond was er weer een uit zending van de roemruchte quiz Die glücklichen Vier overgenomen van de Duitse TV en geleid door Hans Joachim Kulenkampf. Deze uitzending was de consequentie van de vorige, want de Nederlandse familie Grein uit Weert deed opnieuw mee. Men heeft zich hiermee w~l op gevaarlijk terrein be geven. Wij twijfelen aan de idealistische opzet van de spelleider, die zoveel mo gelijk landen wil bereiken. Maar is het nodig, dat wanneer Nederlandse fami lies aan een quiz deelnemen, ook heel Nederland moet kijken. De quiz heeft overigens verschillende zeer aantrekke lijke kanten. Met name Is men heel vindingrijk in het stellen van vragen, die alleen visueel worden aangeduid. Maar is de uitzending nu van zulk een waarde, dat men haar steeds maar moet overnemen? We hebben al eens meer gezegd, dat de heer Kulen- kamf in 0ns land niet lang quizmaster zou zijn. Hij praat veel te veel en daar door te snel en onverstaanbaar. Hij doet veel dingen, die men van een Duitser misschien „kegk" en „derb" vindt, maar die men van een Nederlander niet zou sliliken. We weten het heus wel: men heeft het in Bussum niet gemakkelijk. Men moet voor zoveel mogelijk uitzendingen zorgen, maar Engelsen kan men niet krijgen, want dan moeten Frankrijk en België meedoen, Franse uitzendingen kan men niet nemen door de taalbe- zwaren. Dan is men aangewezen op de grote buur. Men moet er echter niet bang voor zijn, dat deze buur ook wel eens kwaad is als men een uitzending weigert. Al met al hebben de kijkers weinig aantrekkelijks gezien, niet omdat het Duits was, maar omdat het niet goed was. J. v. S. Het Omroeporkest speelt vanavond o.l.v. Henk Spruit een Beethovenpro- gramma. De Zwiterse pianist Adria® Aeschbacher speelt het Vijfde pi®" noconcert. (402 m. 22.05 uur). Voor France III (Nat.) speelt het Orchestre Nat. o.l.v. Georges Tzipine, waarbij Lola Bobesco het Eerste con cert voor viool van Prokofieff zal spe len. (280 m. 20 uur). Voor het Derde Progr. zingt Dietrich Fischer Dieskau een Schubertprogramr ma, waarbij o.m. de cyclus Der Wan derer. (464; m. 22.05 uur). We hebben vandaag een onvergete lijk moment beleefd, bijna zo memo rabel als toen eenmaal koning Albert, op het plateau van Caestert (per stoom schip) de eerste spade in de grond zette voor de doorgraving van de St.- Pietersberg bij Kanne. Vandaag heeft men in een korte plechtigheid waar voor op de gemeenteweg Lische-Ter- naaien-Maastricht heel wat autoritei ten waren bijeengekomen, een aller eerste begin gemaakt met de afbraak van de „Stop van Ternaaien". We kun nen nog niet zeggen, dat de fameuze stop van Ternaaien al getrokken is, doch men heeft dit obstakel tenminste aangetast. Voor deze hindernis tot het verleden behoort, zullen er nog wel en kele jaren verlopen. Ofschoon „de Stop van Ternaaien" gedurende bijna twintig jaren onder werp van gesprek is geweest, zal me nigeen zich toch afvragen, wat dit eigenlijk is. We laten nu even het woord aan het gedenkboek „Het Albertkanaal" dat in 1939 verscheen, en merken voor af op. dat met „stop" een sluis wordt bedoeld van te gering schutvermogen. Waarom deze sluis „Stop van Ter naaien" wordt genoemd? Omdat zij, door haar beperkte afmetingen, de doorvaart voor grote binnenschepen (6002000 ton) verhindert. Twee groot scheepse waterwegen Albertkanaal en gekanaliseerde Maas (Julianakanaal) naderen elkaar hier zeer dichtbij, doch de stop belet voor deze grotere vaar tuigen de verbinding. Wel zien we vol doende terrein uitgespaard om 'straks een grote sluis van 136 x 16 m. te bouwen Aldus deze officiële bron, die zich met de oplossing van dit vraagstuk niet kon inlaten. Doch van dat ogen blik af begint hier een lijdensgeschie denis, die voor Luik dat uiteinde lijk in de stille strijd tegen de Antwerp se invloeden de overwinning bevocht wel heel bitter moet zijn geweest. Wie daaraan mocht twijfelen leze het histo risch overzicht in het Novemberno. van „Le Grand Liége" aan deze kwestie ge wijd. We bereiden toen op z'n ergst de tegenstelling RotterdamAntwerpen. Antwerpen vocht o.m. voor het al even befaamde Moerdijk-kanaal, en wilde het trekken van de stop als vuistpand behouden, doch meteen werden de be langen van het industriële bekken van Luik ernstig geschaad. Luik wilde immers niet alleen toe gankelijk ztjn voor grote Rijnaken van Antwerpen uit, doch ook van de in dustriële bekkens van de Ruhr, zuid- Limburg en Rotterdam. Antwerpen heeft het mogelijke gedaan om deze verbinding te saboteren en tenslotte ls zij nog mogelijk geworden door een koelhandeltje. Antwerpen deed het voorkomen of er vooral Neder landse belangen mee gemoeid wa ren. Die zijn er ook wel bij betrok ken, doch zij komen in niet meer dan twintig procent van de aan- legkosten der grote sluis tot uiting. Van Nederlandse zijde heeft men zich ook niet zo druk gemaakt om het geval; al te zeer waren Luik se, dus Belgische belangen er mee gemoeid. Limburg stond met zijn sympathie wel aan de zijde van Luik van Antwerpen allerminst doch men bemoeide zich met die aange legenheid, om het Luik niet nóg moei lijker te maken, liever niet. Natuur lijk verheugt men zich oprecht er over dat „la cité ardente" zijn ver langens ziet verwezenlijkt. No even naar het terrein, waar de nieuwe sluis in wording is. Ten zuiden van de eigenlijke stop, van de dubbel- sluis voor de 600-tonners, ziet men een grote zwaaikom, iets als een meer. Hier is het Albertkanaal enorm breed en diep. Het stmvpeil van het grote pand van Luik tot Hasselt bedraagt 60 meter boven zeepeil, beneden de dub- belsluis is dit 46,40 m, zodat een ver val van 13,60 m moet worden 'over wonnen om in het bovenpand van het oude kanaal Luik-Maastricht te komen De sluis moet evenwel via een toe' NEDtaiAND BELGIS Sluts TERNAAIEN leidingskanaal verbinding scheppen met de gekanaliseerde Maas, die op 44 m N.A.P. is gestuwd. De sluis heeft straks dus rond 16 m te verwerken. De sluis van Ternaaien verkrijgt de voor sluizen van deze tonnenmaat nor male afmetingen d.w.z. 136 m lang, 16 breed bij een slagdrempeldiepte van 3,50 m. In het geheel van de grote wa terbouwkundige werken der naaste om geving is het eigenlijk maar een klein geval, iets van rond 20 min. gulden, waarvan voor rekening van Neder land 20 pet. komt, ongeveer 3,8 min. Hierbq komen nog wel een min. voor het gereed maken van de St.-Servaas- brug en de spoorbrug te Maastricht voor het doorlaten van hoge, lege gro te Rijnaken, die bij hoogste vaarpeil moeten kunnen passeren. De St.-Ser- vaasbrug zal wel f 750.000 vergen, de spoorbrug 250.000, en dan zijn er nog allerlei kleinere voorzieningen. Het wordt wel 1960 voor alles is afge werkt. De plechtigheid van vandaag beperkte zich tot de aanvang der werk zaamheden. Op een voor specialisten ideaal par cours organiseerde de atletiekvereni ging „Suomi" zaterdagmiddag voor de zevende maal een nationale cross-coun- try in de Heereduinen te IJmuiden. De weergoden waren de deelnemende at leten gunstig gezind, want een milde voorjaarszon maakte het verblijf ach ter de beschutte duinen tot een waar sportief genoegen. De senioren liepen een afstand van acht kilometer, ter wijl de junioren elkaar strijd leverden over vier kilometer. De junioren waren helaas maar gering in aantal. Deze wedstrijd werd een on bedreigde zege voor de goed lopende J. Spaan van Minerva uit Rotterdam. H. Keijzer van Suomi maakte eveneens een zeer verdienstelijke beurt. Bij door komst na de eerste ronde bezette hij nog de vijfde plaats, doch bij aankomst eiste hij de tweede plaats voor zich op. De strijd bij de senioren speelde zich hoofdzakelijk af tussen de winnaar van vorig jaar J. Keesom van AV 1923 en D. de Bruin van Minerva. Aanvanke lijk bleef de Rotterdammer goed in het spoor van favoriet Keesom, doch naar mate de strijd vorderde vergrootte de ze allengs zijn voorsprong. In fraaie stijl won hij voor de "tweede achter eenvolgende maal -deze nationale cross. C. Meester van Suomi (ex-Olympus) maakte een zeer goede indruk. Hij kon aanvankelijk goed meekomen, doch moest later Stolk van Gouda en Prin sen van HAV Haarlem laten passeren. Met zijn vijfde plaats in het eindklasse ment verwierf hij echter de prijs voor de beste prestatie van de deelnemende leden van Suomi. Met een toepasselijk woordje reikte de heer J. v. d. Poll, de meuwe voorzitter van Suomi, de prijzen uit De uitslagen waren; Junioren, 4 km.: 1. J. Spaan, Miner va, 17 min. 31 sec.; 2. H. Keijzer, Su omi, 17 min. 41 sec.; 3. T. Gaarthuis, Olympus, 17 min. 57 sec.;. 4. N. Cok, AAV'36, 17 min. 58 sec.; 5. J. Kieft, A.V.A., 18 min. 32 sec. Senioren, 8 km.: A kl.: 1. J. Keesom, AV'23, 32 min. 20 sec.; 2. D. de Bruin, Minerva, 33 min. 7 sec.; 3. D. Mars, Zaanland, 34 min. 17 sec.; 4. J. Ooster man, Suomi. B kl.; 1 T. Stolk, Gouda, 33 min. 55 sec.; 2 C. Meester, Suomi, 34 min. 15 sec.; 3. G. Besemer, AAC; 4. J. van, Katwijk, Celebes; 5. C. Lengers, RK Holland. C kl.: 1. J. H. Prinsen, HAV Haarlem, 34 min. 9 sec.; 2. T. Hopman, DOVES, 34 min 50 sec.; 3. L. Schol, Suomi; 4. A. Glas, RK Holland; 5. L. de Groot, KNAU. D kl.: 1. G. Schaap, Olympus; 2. J. L. Busing, Vlug en Lenig; 3. S. Butter, Zaanland; 4. K. Blokker, DOVES; 5. C. Soeverein, Flevo. Mgr. Pietro Fiordelli, bisschop van Prato in Italië, is vanmorgen niet ver schenen voor de rechtbank in Florence, zo meldt U.P. De bisschop en Don D. Aiacci, pastoor te Prato, zqn er door een jong communist en zijn vrouw van beschuldigd, dat zjj een voortdurende en ernstige lastercampagne tegen dit jonge paar hebben gevoerd en wel op grond van het feit, dat het alleen bur gerlijk is gehuwd. Vandaag zou het proces beginnen. De president van de rechtbank las een brief van mgr. Fiordelli voor, waarin de bisschop verklaart, dat hij terzake van zijn geestelijke leiding van de ge lovigen alleen verantwoording schul dig is aan zijn eigen geweten als bis schop, aan de Paus en voor God. De rechten van de geestelijkheid in dezen zijn vastgelegd in het Verdrag van Lateranen van 1929. Ook pastoor Aiacci is vanmorgen niet verschenen, evenmin trouwens als de jonge communist, die de aanklacht heeft ingediend, Mauro Bellandi. Alleen zijn 23-jarige vrouw was aanwezig. Het Nederlands Madrigaalkoor gaf gisteravond in de Stadsgehoorzaal in Leiden een uitvoering van de Bachs Johannes-Passion. Het is een vrij klein ensemble, wat overigens met het oog op het ondeihavige werk beslist geen bezwaar is. Maar wei dient in zo'n ge val bijzonder gelet te worden op hel derheid en evenwichtigheid In de stem voering. WD kregen de indruk dat men wat dat betreft nog niet geheel was ge slaagd. En een vibrerende alt tn de choralen „werkt bepaalt fnuikend; zij was er echter, tot schade van het geheel. Overigens zingt dit Madrigaal koor o.l.v. Willem Mizée toch wel met grote toewijding en zeker ook met mu zikale smaak. Van de solisten bewees Elly Ameling nogmaals dat zij over een prachtige s praan beschikt. Zi) moet zich echter hoeden voor een „losse vanzelfsprekendheid", die in gemanië reerdheid zou kunnen ontaarden. Chris van Woerkom, de evangelist, was in zijn overigens goed gezongen partij wat slordig met rusten en zes tiende noten. David Hollestelle zorgde voor een bijzonder indrukwekkend voor- fedragen Christus-partij. Hij begint een :ach-zanger van betekenis te worden. Evenals overigens Aafje Heijnis, die- een tikje meer bewogenheid in haar zin gen overigens wel zou kunnen toelaten. De tenor-aria's werden met goed begrip gebracht dooi Arjan Blanken, wiens stem zich in korte tijd goed heeft ont wikkeld. Meine Pot zong de Pilatuspar- tij en de aria's naar behoren Het instru mentale deel was bij het Residentie ka merorkest natuurlijk in goede handen. H. Hn. De Land- en Tuinbouwjongeren in de bisdommen Haarlem en Rotterdam, verenigd in de L.T.J., hielden zater dag in Haarlem hun algemene verga dering tijdens welke de heer Jac. Groen Az„ lid van de Tweede Kamer en waarnemend voorzitter van de L.T.B., die als gast aanwezig was, de jongeren er op wees, dat juist thans een hechte organisatie voor hen aller noodzakelijkst is. De heer Groen zeide dit in verband met het die dag gepu bliceerde rapport van de Commissie Westen des Lands, hetwelk zijn inziens voor de agrariërs zeer onrustbarende prognoses over de verstedelijking van de beide Hollanden inhoudt. Dergelijke prognoses komen echter, naar de heer Groen meende, in de praktijk meestal anders nit, voora- wanneer ter rechter tijd tegen drastische plan nen geprotesteerd wordt. De voorzitter van de Land- en Tuin bouwjongeren, de heer Toon van Moor- sel uit Warmond, wees er in zijn ope ningstoespraak op, dat de L.T.J. een „beweging" is, die weliswaar organisa; torische kwaliteiten heeft, maar vooral haar leden moet voortstuwen en totaal vormen. In verband met de publicatie van het Landbouwschap over de opvat tingen van de stedeling ten opzichte van de boeren en tuinders meende de L.T.J.-voorzitter, dat het noodzakelijk is, dat zijn beweging in de. toekomst moet trachten ontmoetingen te arran geren van jongeren in de stad met hun leeftijdgenoten ten plattelande. De L.T.J. zal zich ook sterker moeten in stellen op de hulp aan onderontwikkel de gebieden, door bijvoorbeeld jonge mensen uit te zenden en beschikbaar te stellen voor de proefboerderij en in de missiegebieden. Een dergelijke actie zou de L.T.J. eigenlijk hand in hand moeten voeren met de K.A.J.aldus de heer van Moor- sel. Op Initiatief van de L.T.J. wordt aan dacht besteed aan de migranten, die van het platteland vertrokken om in de stedelijke en industriële centra hun toekomst te vinden. De heer van Moor- sel dankte aalmoezenier Matthyssen van de L.T.J, als de grote voorvechter van de gedachte van opvang en men tale training van migranten. Een mi granten-tehuis in Den Haag, dat dit jaar uitgebreid zal worden, is daar van reeds een verheugend resultaat. De volgende bondsjaarvergadering zal weer in Haarlem gehouden wor den. Een voorstel van de afdeling Bleiswijk, om de vergadering het ene jaar in Haarlem, het andere In Leiden te houden, welk voorstel door het be stuur was overgenomen, werd door de vergadering verworpen, zodat het be staande gebruik bestendigd blijft. Naar aanleiding van voorstellen der afdelingen Amstelland, Westland, Bo- venkerk-Aalsmeer en Noordwijkerhout ter verkorting van de militaire dienst tijd voor jonge agrariërs zegde het be stuur toe, de nodige stappen te zullen ondernemen. Blijkt een verkorting van de dienstfld onmogelijk te zijn, dan zal het bestuur van de L.T.J. alles doen om die periode zo productief mogelijk te maken voor de dienstplichtigen. Ook heeft het bestuur contact opgenomen met het Ministerie van Oorlog tenein de te komen tot verlof voor militairen, die willen deelnemen aan een van de Bouwkampen van de Bouworde. De wenselijkheid van dit verlof was 3 De ridders schudden Victor, die door zijn forse gestalte een goede indruk op hen maakt de hand, en nadat allen plaats genomen hebben, zegt de Hertog; „Wij hebben een dapper man nodig voor het volvoeren van een belangrijke opdracht. Er moet namelijk een boodschap naar de Doge van Venetië, met het verzoek ons leger over zee te vervoeren van Venetië naar Byzantium. Daarna wacht onze boodschapper echter een veel moeilijker taak. Keizer Alexis van Byzantium zal onaangenaam verrast zijn, wanneer hij hoort, dat een leger van 30.000 Kruisvaarders via zijn hoofdstad zal optrekken. Wij kennen die ByzantijnenEr is altijd wrijving tussen hen en ons geweest, en daarom moeten wij weten, hoe hun stemming tegenover ons is, voor wij hun gebied betreden!" t

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 2