Beroep van mgr. Huibers bouw van om giften voor nodig kerken te verdubbelen Bisdom Haarlem heeft op korte termijn 43 nieuwe kerken Hoogbejaarde bisschop legt de eerste steen in sneeuwstorm Brief van mgr. Huibers aan zijn diocesanen Prinses Beatrix in Suriname 1 Gezamenlijke opleiding van straaljagerpiloten door Nederland en België? 1 m Frans protest tegen de gelaste sluiting van vijf consulaten in Tunesië Gebed gevraagd voor de keus van de toekomstige bisschop Eerste opleiding in de Congovoort gezette training in ons land Beslissing over drie maanden Schimmel tegen bloedstolling Bosnegers dansen voor de prinses Buitenlandse pers over Indonesië Bourguïba: Ik heb geen vertrouwen meer in Frankrijk NA LEGGING VAN EERSTE STEEN IN HAARLEM-NOORD Goedkeuring tot ont slag niet verleend De man in de wasmand Prcichf handen N. Y. Times Bespreking over „goede diensten" te Londen MAANDAG 24 FEBRUARI 1958 PAGINA 3 Van adj.-directeur gezond heidsdienst voor dieren in Zeeland Toespraak bisschop HET AUTO-ONKELUK TE VUGHT Eén gewonde overleden Hater Et v< Liempt O.F.M. ln Brazilië overleden Ernst Lubitsch-prijs Spoor we go ver gan g niet veilig Onderzoek naar het alarmeringsysteem te Santpoort Het bezoek van Koningin Elizabeth Drie Britse hoffunctionaris sen in ons land Tube9Sct Hamea-Gelei N.Y. Herald Tribune The Times" Haarlems bisschop, mgr. J. P. Huibers, heeft zondagmiddag tijdens een bewogen en met kracht gehouden toespraak een klemmend beroep gedaan op zijn diocesanen om hun giften voor de kerkenbouw te verdubbelen. „Niet alleen," aldus de bisschop, „op de kerkenbouwzondag, maar op iedere zon dag moeten de giften groter worden, willen wij niet in een noodtoestand geraken." Mgr. Huibers hield deze toespraak, nadat hij de eerste steen had gelegd voor de nieuwe kerk in Haarlem-Noord (oud-Schoten), welke toegewijd zal worden aan de H.H. Petrus en Paulus. Met nadruk verklaarde de bis schop ervan overtuigd te zijn, dat zijn diocesanen reeds vele offers brengen voor de kerkenbouw en hij betuigde daarvoor zijn grote dank. Het was gisteren allesbehalve gun stig weer voor een plechtigheid in de openlucht. De natte sneeuw, die ook tij dens de steenlegging gestaag neerviel, had het bouwterrein in een ware mod derpoel herschapen. Op het staketsel van de toekomstige kerk, dat als een imposant vlechtwerk opgericht stond tussen de hoge flatcomplexen in de om geving, waaiden de nationale en pause lijke vlaggen. Vele parochianen hadden zich ondanks alles op het terrein ver- 2ameld, waar zaterdagmiddag hun Pastoor, A. S. van Rijn, het kruis ge tint had op de plaats, waar eenmaal altaar in de kerk zal staan. Wie verwacht mocht hebben, dat Fe bisschop bij zulk weer verstek zou laten gaan en de steenlegging door hllu Jeugdiger remplagant zou nebben laten verrichten, heeft .zich Vergist. Als om te bewijzen, dat hy in zjjn brief, die 's morgens in de kerken was voorgelezen, geen woord te veel had geschreven, en dat nu' nog in een prima gezondheid ver keert, schreed de hoogbejaarde bis schop in vol ornaat, met mijter en staf, over het koude en tochtige ter rein. Daar zegende hij allereerst de grond rond het kruis, waarna hij vi taal en ongebroken de eerste steen legde, een plechtigheid, welke nog ruim een half uur duurde. De directeur van het gewestelijk ar beidsbureau te Goes heeft besloten zijn goedkeuring te onthouden aan het ont slag, dat het stichtingsbestuur van de prov. gezondheidsdienst voor dieren in Zeeland heeft verleend aan de ad junct-directeur. Hij kwam tot deze con clusie nadat hij zowel mondelijk als schriftelijk kennis had genomen van de gronden, waarop het ontslag is ver leend. Het stichtingsbestuur van de prov. gezondheidsdienst kan zich nu bij dit besluit neerleggen en trachten de be trekkingen met de adjunct-directeur te verbeteren, of de kwestie aanhan gig maken bij de kantonrechter en hem verzoeken uit te spreken, dat het ont slag op wettelijk geldende gronden is verleend. De bisschop werd daarbij, evenals tjjdens het pontificaal lof daarna, ge assisteerd door bouwpastoor A. S. van Rtjn en pastoor K. J. Notenboom, Fran- de Haarlemse St. Anto- niusparochie, welke de nieuwe paro- chie 111 oud-Schoten heeft geadopteerd. Onder de talrijke aanwezigen bevon den zich mgr. J. M. Groot, vicaris-ge neraal van de bisschop, mgr. H. J. J. van Hussen, voorzitter van het kerken- bouwfonds, deken W. N. Zijlstra, ple baan H. W. Agterof, pastoor A. van Eeden van de moederparochie, en de burgemeester van Haarlem, mr. O. P. F. M. Cremers. Het nabijgelegen en intieme noodkerk- je was daarna stampvol, toen mgr. Hui bers agens was bij het pontificaal loL Vooraf hield hij zijn toespraak, waarin hij, zoals boven reeds verteld, met vuur de parochianen en via hen zijn dioce sanen opriep om nog meer de kerken bouw financieel te steunen. Mgr. Huibers gewaagde van een ge lukkige dag voor de parochie, nu het Vrijwel zeker is, dat dit jaar nog de hieuwe kerk in oud-Schoten gereed *ai komen. Hij feliciteerde daarmede Pastoor en parochianen, die nu hebben ondervonden, wat het betekent zich te baoeten behelpen. Anderen benijden u, zei de bisschop, en dat wijst erop, vSu 9nze zorgen zeer groot zijn. De be- tni»ng 'n bet westen groeit steeds is znr'„ De ontwikkeling van de steden Po niSt°,ot' dat de kerkenbouw dat tem- van pp» 11 bijhouden. De afwezigheid loofsversljm1^ leidt al te gauw tot ge- gaan dat ?g en w« moeten tegen- verlo'ren gaa'n menSen voor de De bisschop deelde mede dat er thans in het bisdom Haarlem'drie ker ken in aanbouw zijn. Er zün nu zeven tien noodkerken in gebruik achttien noodkerken komen er spoedig bü en acht kerken moeten belangrijk vergroot of geheel nieuw opgetrokken worden. Dat betekent dus, dat er op korte ter- mUn 43 nieuwe kerken gebouwd zullen moeten worden. God vraagt zo ging mgr. Hui bers voort dat wij kerken bouwen omdat wij ook zo onze liefde tot Hem en tot onze naaste kunnen be tonen. Daarom doe ik ook een beroep op de jongeren, die al te gauw on verschilligheid verweten wordt. Maar er zijn tekenen, die erop wijzen, dat er een keer in het getij komt. Onze jonge mensen zullen helpen met al de vurigheid, die in hen leeft. Op hen ook mogen wij dus re kenen. He 55-jarigt P. J. van der C. uit Til ing, die vrijdagavond bij een auto- jbgeluk te Vught zwaar werd gewond. .bezweken aan zijn verwondingen. stpi:6 toestand van zijn 54-jarige echt- die °ue en van zijn zoon, A. van der C., Üeno eiden een schedelbasisfractuur op- van b, is ernstig. De vierde inzittende zijn ?6, auto van de heer van der C., heeft bhoondochter H. van der C.-G., bizittnÜjb hersenschudding. Van de zes geval r5" van de tweede bij het on- mevrn,, trokken personenauto kreeg basisfT* F. uit Zeeland een schedel- letuur. aters ïvHet ran. Provincialaat van de fisoh uca-nen te Weert heeft telegra- dat to c Tcht ontvangen uit Brazilië, Geraio 0 del Rei in de staat Minas van i7iorif„.ov,e.rl5den Pater Flavianus Diempt uit Den Bosch. Mgr. J. p. Huibers heeft in de volgende brief, welke zondag in alle kerken van het bisdom Haarlem is voorgelezen mededeling gedaan van zijn besluit de H. Vader te verzoe ken een coadjutor met het recht van opvolging te benoemen. „De zorgen, welke de bisschop voor het geestelijk en tijdelijk welzijn van het bisdom moet dragen, zijn in de laatste jaren zee vermenigvuldigd en het werk, dat van hem gevraagd wordt, neemt gestadig ii omvang toe. Ofschoon wij door Gods goedheid ons nog in een gelukkige gezondheid mogen verheugen, hebben wij toch met het oog op onze leeftijd gemeend, in het belang van het bisdom te handelen door aan onze Heilige Vader de Paus de gunst te verzoeken, ons te willen steunen door de benoeming van een bisschop-coadju tor, die tevens hel recht zal hebben te zijner tijd ons op de zetel van Haar lem op te volgen. In de novene, welke aan het feest van O. L. Vrouw van Lourdes voorafging, heef* de H. Vader ons tot onze grote vreugde toegezegd, op dit verzoek goedgunstig te zullen be schikken. Op bevel van de H. Vader moet nu door degenen, die volgens de regels van het kerkelijk recht daartoe zijn aangewezen, de keuze van de toe komstige bisschop worden voorbereid. De keuze van een nieuwe bisschop is voor geheel het bisdom van het groot ste belang. Daarom sporen wij allen aan dagelijks - bidden, dat de goede God die alleen alle harten doorgrondt moge aanwijzen „Wien Hjj heeft uitver koren". Om deze reden schrijven wij voor, dat van heden ai in iedere H. Mis de oratie tot de H. Geest zal worden gebeden als een gebed voor een gewich tige zaak. Bovendien zullen na iedere H. Mis de volgende aanroepingen wor den gedaan met het volk. Bidden wij voor de keuze van onze toekomstige bisschop: H. Geest, die de harten der mensen doorgrondt Wijs Gij ons aan, wien Gij hebt uit verkoren O.L. Vrouw van Lourdes, bid voor hem H. Willibrordus, patroon van ons bis dom, bid voor hem Alle Heiligen van ons vaderland, bidt voor hem. Moge God onze Haarlemse Kerk ze genen en de H. Maagd haar bescher men". In de bisschoppelijke brief, welke gisteren in alle kerken van het Haar lemse diocees is voorgelezen, brengt mgr. Huibers tot uitdrukking, dat zijn verzoek om de hulp van een coadjutor voortspruit uit zijn zorg voor het be lang van het bisdom. De bisschop geeft impliciet te kennen, dat hij zijn leef tijd te hoog acht om dat belang te blij ven dienen zoals hij zou wensen. Beide verklaringen zijn kernmerkend voor de geestelijke habitus van de herder, die Door de club van Berlijnse filmjour nalisten is een Ernst Lubitsch-prijs in gesteld, die jaarlijks uitgereikt zal wor den voor de beste prestatie op het ge bied van de Duitse filmcomedie. De eer ste maal viel deze eer te beurt aan Kurt Hoffmann voor zijn film „Das Wirts- haus im Spessart". Zaterdagmorgen deed een werkster tn het Diaconessenziekenhuis te Rot terdam een vreemde ontdekking. Toen zij in de wasserij kwam zag en hoorde ze daar in een wasmand een man snurken. Met een gil vloog ze weg en kwam even later met assistentie van ander personeel terugMaar hoe men de mand ook schudde en hoe luid men ook schreeuwde, de slapende was niet wakker te krijgen. Inmiddels was de politie met een radiowagen gearriveerd. Zij bracht de man naar het hoofdbureau van politie. Daar opende hij eindelijk de ogen. Het was een 24-jarige classificeerder uit Rot terdam. Het enige dat hij zich kon herinneren was, dat hij vrijdagavond was uit geweest. Hij wist niet, dat hij, om m de wasmand terecht te komen, eerst over een hoog hek had moeten klauteren. meer denkt aan hen die aan zijn zor gen zijn toevertrouwd dan aan zich zelf. Want hoe begrijpelijk zou het niet zijn geweest, wanneer een geestelijk en lichamelijk nog zo vitale bisschop had toegegeven aan het verlangen om zelf en alleen de al zo lang gedragen last te blijven dragen tot aan het ogen blik waarop hulp evident onontbeer lijk zou worden. De episcopus, d.w.z. „opziener", toont zich meer trouw aan i W- 'WW mwm mmm Miipi mmm. Mgr. J. P. Huibers legt de eerste steen voor de nieuwe kerk in Haarlem-noord. Een diepgaand onderzoek wordt inge steld naar de veiligheid bü de spoor wegovergang in de vVüstelaan te Sant poort. Aanleiding tot dit onderzoek is een gebeurtenis, die zich eind vorige week hier heeft afgespeeld en waarbij vele weggebruikers ternauwernood aan een ramp zijn ontkomen. De overweg wachter draaide, nadat de stoptrein VelsenHaarlem was gepasseerd, de bomen omhoog en aan beide zijden van de overweg zette zich lange files in be weging. Tot hun grote schrik zagen de weggeoruikers ae bomen plotseling weer dalen. De overwegwachter had name lijk uit de richting Haarlem een lege sneltrein zien naderen. Het gelukte niet helemaal de bomen dicht te krijgen. Tussen de rails bevonden zich ook tal van schoolkinderen, die op weg naar huis waren. De overwegwachter heeft door signalen de aandacht van de trein bestuurder weten te trekken, zodat de ze nog net op tijd kon stoppen. Intus sen haastte de overwegwachter zich, daarbij geassisteerd door een maré chaussee, die uit zijn jeep gesprongen was, de voetgangers op de overweg te bewegen de rails vrij te maken. Intern bij de spoorwegen was reeds bekend, dat de gang van zaken op de de materiële inhoud van zijn ambtj ze overweg niet" bevredigend was. De dienaar van de aan zijn zorg toever-stationschef in Santpoort had hierover trouwden, dan aan de formele ambts- al meer klachten gekregen, in totaal aanduiding. i zeven keer. In tegenstelling tot de over- Bij degenen die mgr. Huibers van wegen bij de Middenduinerweg en het nabij kennen en dat zijn er zeer velen, want de behoefte aan wat men „hiërarchische distantie" zou kunnen noemen is hem volstrekt vreemd zal het besluit van hun bisschop geen verwondering baren, want het spruit voort uit diens door allen als aangenaam ervaren mentaliteit. Het verheugende is, dat de toekom stige coadjutor naar menselijke bere kening nog volop zal kunnen profiteren van de wijsheid en bestuurservaring van de zo opvallend met zijn tijd mee gegroeide bisschop, die eens door hem zal worden opgevolgd. Het Haarlemse diocees was en is rijk aan problemen, verband houdend met allerhand kerkelijk-sociologische om standigheden. De zwaarte van het ambt van de huidige bisschop zo goed als van diens toekomstige coadjutor wordt daardoor vanzelf geïllustreerd. Naast het zo dringend gevraagde gebed voor de keuze van de coadjutor past een spontaan gebed voor hem die thans nog \e volle last draagt en straks de ver lichte last zal blijven dragen. nieuwe station Santpoort-Noord, is de overweg in de Wüscelaan niet automa tisch beveiligd. Het onderzoek gaat nu over de vraag of de overwegwachters hier niet volgens hun voorschriften heb ben gehandeld, dan wel of het alar meringssysteem onvoldoende is. Ter voorbereiding van het bezoek dat koningin Elizabeth van Engeland en de hertog van Edinburgh volgende maand aan Nederland zullen brengen, zijn zondag drie Britse hoffunctionarissen in ons land aangekomen. Het zijn majoor Edward Ford, assistent-secretaris van de koningin, majoor Mark Millbank, grootmeester van het huis van de ko ningin en commander Richard Colville, secretaris van de persdienst op Buc kingham Palace. (Van onze luchtvaartredacteur) Wanneer alles volgens plan verloopt zullen Nederland en België over twee jaar gezamenlijk de straaljagerpiloten van beide landen opleiden. De begin- opleiding van de Nederlandse en Bel gische jachtvliegers zal dan in de Belgische Congo geschieden met Franse straallesvliegtuigen van het type Fouga Magister. De voortgezette training zullen de Belgische en Neder landse piloten in Nederland ontvangen waarbij evenals nu reeds het geval is zal worden gebruik gemaakt van een Amerikaans lesvliegtuig, de Lock heed T-33. Door deze Belgisch- Nederlandse samenwerking hoopt men voor beide landen uiteindelijk tot een aanzienlijke kostenbesparing te ko men, hoewel de reorganisatie aanvan kelijk ongetwijfeld enige extra inves teringen noodzakelijk zal maken. De zaak, die eind vorig jaar tijdens ee bliksembezoek van do NATO-opper- bevelhebber, generaal Norstad, aan Brussel en Amsterdam aan de orde is gesteld, is echter nog niet helemaal in Advertentie Het Is de Hemamelis die 't 'm doet In Boston is bekend gemaakt, dat een 40-jarige dokter van Italiaanse ori gine een schimmel zou hebben ontdekt, die bloedstolsels in de bloedsomloop van de mens „opzoekt" en vernietigt. De ontdekker van het geneesmiddel, dr. Mari Stefanini, directeur voor het me dische onderzoek in het St. Elizabeth's hospital in de wijk Brighton van Boston heeft evenwel gezegd, dat het bekend maken van zijn ontdekking zeker twee jaren te vroeg kwam, aldus verneemt „United PresS". Het nieuws over het schimmel extract, dat bloedstolling tegengaat en aan hart-patiënten verlichting geeft, werd vrijgegeven door de „Massachu setts heart association". Een woord voerder voor de vereniging zei, dat dr. Stefanini wist, dat zijn rapport open baar zou worden gemaakt. De „Heart association" verklaarde dat deze ontdekking even belangrijk kon zijn als de ontdekking van de penicil line. Dr. Stefanini heeft nog getracht het be richt tegen te houden om te verhinde ren dat te grote verwachtingen gewekt werden. Zijn rapport is gebaseerd op resultaten van proefnemingen op 25 pa tiënten en vele dieren. De schimmel is echter nog pas in zeer beperkte mate voorhanden en de aankweek ervan vergt nog veel tijd. Prinses Beatrix tijdens een zitting van de Surinaamse ministerraad. In Lelydorp werden Prinses Beatrix tijdens haar bezoek aan Suriname bloemen aangeboden. Zaterdag heeft prinses Beatrix van Paramaribo de lange tocht gemaakt naar Brokopondo. Op weg daarheen werd Kabel aangedaan, waar het Ju- liana-hospitaal werd bezocht. In de middag stapte de prinses in een korjaal en via stroomversnellingen en grote meren, die de Surinamerivier hier in het oerwoud vormt, ging het langs de dorpen Kadjoe en Koffiekamp, waar het houten kerkje en schooltje met een bezoek werd vereerd. Tegen de avond kwam het gezelschap aan in Brokopondo. Bosnegers van verschillende dorpen uit de omgeving hadden zich hier verza meld. Na de maaltijd voerden zij voor hun blanke prinses uit het verre Neder land hun dansen op, rond woest vlammende vuren. Men moet wel ge speend zijn van ieder gevoel voor ro mantiek, wanneer een dergelijke ver toning, diep in het oerwoud, niet een sterke indruk achter iaat. Deze avond moet er voor onze kroonprinses een geheel nieuwe wereld zijn opengegaan, een wereld waarover zij ongetwijfeld veel heeft gelezen, maar die haar niet temin totaal onbekend was. Het ritse lende oerwoud, de vreemde opzwepen de muziek, het vlammenspel en daar omheen onvermoeibaar stampende- en springende zwartglimmende lichamen der bosbewoners, dat alles moet voor de prinses een vreemde en bijzondere bekoring hebben kehad. Zondag heeft de prinses in Brokopon do een rustdag genomen. kannen en kruiken. Enkele technische commissies, waarin vertegenwoordigers van beide luchtmachten zitting hebben, bestuderen nog de verschillende proble men welke aan de plannen zijn verbon den. Deze studie, die reeds gedurende enige tijd gaande is, zal over ongeveer drie maanden met een eindrapport worden afgesloten. Afgezien van de verwachte kosten besparing bieden de Belgisch-Nederland se plannen nog verscheidene andere voordelen. In Nederlandse luchtmacht kringen heeft men bijv. hooggestemde verwachtingen van de voorgenomen beginopleiding in de Congo, omdat door het daar heersende klimaat de weers omstandigheden vrijwel gunstig zijn, zodat het opleidingsschema in tegen stelling tot in Nederland ongestoord zal kunnen worden afgewerkt. Boven dien heeft men in de Congo alle ruimte voor de vliegeropleiding. Verder is bekend dat de leiding van de Belgische luchtmacht evenzeer als die van de Nederlandse overtuigd is van de uitzonderlijke kwaliteiten van de Franse Fouga Magister, een toestel dat ook de Luftwaffe voor de vliegr training gebruikt. Zowel België als Ne derland zien evenwel op tegen de kosten van de aanschaffing van een flink aan tal van deze toestellen. Bij een gecom bineerde opleiding zal dit bedrag echter minder hoog zijn omdat men met een kleiner aantal kan volstaan dan het gezamenlijk aantal dat België en Neder land ieder voor zich zou nodig hebben. De Fouga Magister maakt het voorts mogelijk de opleiding van de leerling vlieger onmiddellijk op een straaljager te laten beginnen, zodat de fase, waarin lesvliegtuigen met zuigermotoren wor den gebruikt, zal kunnen worden overge slagen,- een methode welke de deskun digen algemeen veel beter achten. De bespreking van de financiële problemen en regelingen duurt in de technische commissies nog voort, maar naar ver luidt is men reeds overeengekomen, dat België de Fouga Magisters zal kopen. De ingewikkelde technische en admini stratieve omschakeling die het plan ver eist, maakt het onmogelijk de samen werking eerder dan in 1960 te laten beginnen. De „New York Times" schrijft naar aanleiding van de jongste gebeurtenis sen in Indonesië, dat „Soekamo een ra diostation of Celebes en een brug op Sumatra kan bombarderen, maar dat hij niet het vertrouwen van het Indo nesische volk in zijn bewind en heer schappij kan herstellen". Daartegenover staat, volgens het blad, dat de voormalige vice-president Hatta, „een gematigd en invloedrijk man, poogt een of andere formule te vinden om het vraagstuk in Indonesië op te lossen. Misschien zal hij wél, mis schien zal hij géén succes hebben. De tragedie is gekristalliseerd door het feit, dat de regering te Djakarta haar toevlucht to. de wapens heeft genomen. Wellicht zal het te laat zijn om het probleem met behulp van de rede te benaderen". „Het is niet slechts een kwestie van hoeveel schepen of vliegtuigen Soekar- no tot zjjn beschikking heeft. Zijn aan- valsvluchten zullen en kunnen geen ver andering brengen in de geest van hen, die iets anders wensen: „Burgeroorlog wil in dit geval niet zeggen een strijd met troepen in het veld of de verovering van bepaalde po sities. Het is eerder een burgeroorlog om de steun van personen of groepen, die een regering van hun eigen keuze wensen". „Als Hatta een oplossing in deze impasse kan brengen, zal hij een wonder tot stand hebben gebracht. Wij wensen hem het beste", aldus de „New York Times". De „New York Herald Tribune" is van oordeel, dat de strijd tussen de re gering te Djakarta en het geprocla meerde tegen-be\.ind tot dusver wel meevalt, niet alleen als gevolg van geo grafische omstandigheden, maar vooral doordat de leiders van de tegenregering het bewind op Java niet omver willen werpen of naar de macht willen grij pen, maar slechts met geweld een wij ziging pogen te bereiken in de politiek en de makers -an de politiek in Djakar ta. Daarom zal het, volgens het blad, niet moeilijk zijn, een compromis te be reiken, inhoudende de terugkeer van Hatta en beëindiging van de „geleide democratie", waarin de communisten een belangrijke rol spelen. „Mohammed Hatta heeft aangeboden, zijn invloed welke nauwelijks min der is dan die van president Soekar- no aan. te wenden voor het herstel van de vrede en eenheid. Dit is een aan bod, dat Djakarta waarachtig niet kan afwijzen", aldus de „New York Herald Tribune". De Londense Times acht het moge lijk, dat de oorlogshandelingen in Indo nesië zullen uitlopen op een lange en nimmer besliste strijd. „Men weet in Indonesië nooit precies hoe ernstig iets bedoeld is. Beide par tijen :eggen, dat zij niet voor de toe passing van geweld voelen, maar geen van beide schijnt nu nog bemiddeling te verwachten. De rebellen willen de regering omver werpen en verwachten, dat Soekarno ook zal verdwijnen. Zij zeg gen, dat zij in het binnenland de steun genieten van de Mohammedaanse par tijen en ongetwijfeld voelen vele leden van die partijen met hen mee, maar in Djakarta wordt de indruk gewekt, dat noch de Masjumi noch de socialisten diegenen van hun leden steunen, die zit ting hebben genomen in de tegen-rege ring. Geen enkele partij in het geschil heeft trouwens duidelijk aangegeven, wie haar steunen of waar de striid eigenlijk om gaat". „Het gevaarlijke in deze chaotische toestand is niet alleen partij te kiezen, maar om die partijen überhaupt te ont dekken. De Pravda is er heel snel bij geweest om de westelijke mogendheden ervan te beschuldigen, dat zij de Suma- traanse rebellen steunen. De Indonesi sche communisten hebben er de rebel len ook van beschuldigd, dat zij Indone sië onder de bedreiging brengen van kolonialisme en de ZOAVO. In dit sta dium moet het eerste doel zijn de moei lijkheden tot Indonesië te beperken. Wanneer er eenmaal, uit welke bron dan ook, wapens worden verstrekt, zul len de wedijver en het geweld toene men". De Franse permanente vertegen woordiger bij de Verenigde Naties, GuiIIaume~Georges-Picot, heeft schrif telijk bjj de secretaris-generaal, Ham- marskjöld, geprotesteerd tegen de door de Tunesische regering gelaste sluiting van vijf Franse consulaten in Tunesië, aldus meldt Reuter. Er wordt in het protest op gewezen dat de consuls ge dwongen werden hun posten te verla ten en dat de meesten hunner slechts enkele minuten kregen om hun gezins leden te waarschuwen en hun vertrek te regelen. „De plaatselijke Tunesische gezagdragers wilden zelfs niet de con sulaten, in tegenwoordigheid van de consuls, verzegelen, hetgeen in strijd is met de meest elementaire diploma tieke gebruiken. En te Medjez el Bab werden zelfs de sleutels van het consu laat in beslag genomen", aldus het Franse protest. De Franse regering eist, dat de verlaten consulaatsgebouwen onver wijld in tegenwoordigheid van func tionarissen van de Franse ambassa de te Tunis zullen worden verzegeld en dat de sleutels van het consu laatsgebouw te Medjez el Bab terug zullen worden gegeven. Zij behoudt zich bovendien het recht voor schade vergoeding te eisen. „De houding van de Tunesische regering kan slechts een reeds ern stige toestand verergeren. De Fran se regering stelt van haar kant alles in het werk om deze situatie te ver beteren", aldus het Franse schrijven. De Franse regering verzoekt tenslot te Hammarskjöld „deze feiten ter kennis van de voorzitter van de Vei ligheidsraad en van de raadsleden te brengen". De Tunesische president, Hablb Bourguiba, heeft in een onderhoud met een correspondent van A.F.P. ver klaard dat de Franse troepen in Tune sië zich eerst weer vrij zullen kunnen verplaatsen, wanneer Frankrijk erme de heeft ingestemd ze geheel en al te rug te trekken. „Ik verklaar hierbij dat een onafhankelijk land niet voor on bepaalde tijd kan instemmen met de aanwezigheid van buitenlandse troepen op zijn gebied. De Franse militairen moeten vertrekken", aldus Bourguiba. De president verwelkomde het Brits- Amerikaanse aanbod tot het verlenen van goede diensten, doch hij voegde hieraan toe dat dit niet beperkt kon blijven tot de verplaatsingen der Fran se troepen in Tunesië, het uitoefenen van toezicht in het Tunesisch-AIgerjjn- se grensgebied en de hervatting der Frans-Tunesische besprekingen. „Hier wordt de vrije staten de gelegenheid ge boden het Algerijnse vraagstuk op te lossen betoogde hij. Bourguiba ver klaarde ook het Franse voorstel, dat het toezicht in het Tunesisch-Alge- rtijnse grensgebied zou worden uitge oefend door een gemengde Frans-Tune sische troepenmacht, aangevuld met militairen van een derde land, niet te kunnen aanvaarden. „Tk heb geen ver trouwen meer in Frankrijk", aldus de Tunesische president. De Britse minister-president, Macmil- Ian, en de Amerikaanse vertegenwoor diger bij de besprekingen over het Frans-Tunesische geschil, de plaatsver vangende onderminister van buiten landse zaken, Murphy, hebben te Lon den over liet verlenen van „goede dien sten" aan de twee partijen in het ge schil gesproken. Ook de Britse minis ter van buitenlandse zaken, Lloyd, en de Amerikaanse ambassadeur te Lon den, Whitney, namen aan de bespreking deel. Murphy, die zaterdag te Londen is aangekomen voor voorbereidende besprekingen, zal waarschijnlijk van daag naar Parijs en later naar Tunis gaan. De Amerikaanse vertegenwoordi ger heeft ook besprekingen gevoerd met zijn Britse collega, Beeley, en de Franse en de Tunesische ambassadeur te Londen, resp. Chauvel en Taieb Slim.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 3