Rayon Etten telt bijna 19 procent werklozen Radio en TV SCHEEPVAARTBERICBTEN Kritiek in De Vrije Boer is kortzichtig en misleidend UU DANE r r J Kapitaalintensieve werken gevraagd Dolenden en verbitterden moeten op goede wegen worden geleid Vangstresultaten seizoen 1957-1958 gunstiger doch nog niet voldoende Voor Etten en Rucphen Premieregeling indus trievestiging hersteld Het nieuwe Israël Nieuwe vindingen op waterbouwkundig gebied Dr. E. van Kleffens voor E.G.K.S. naar Londen Johan van Zweden ■x* - liste fiJSil' '41 mam VOORZITTER LANDBOUWSCHAP: Jaarvergadering Mij. voor de Walvisvaart Liquidatie door aandeelhouders voorgesteld Vanavond Produktiebeperking bij Van Gelder Zonen Het bod van 110% op aandelen Hoyng Ook bod van 120 d 125 L DINSDAG 25 FEBRUARI 1958 PAGINA 4 Exploratieboring Shell in Turkije Culturele prijs Arnhem Examens Muziek van Hendrik de Achtste Katholieke Illustratie ontvangen MARKTBERICHTEN Als 't vuur hoog opschiet in de keel - oplaaiend vanuit de maag 0e hele wereld leest door Catherine Gaskin De prachtige roman van een ten onrechte gedeporteerde jonge vrouw in het Australië van het begin van de negentiende eeuw Een boek, dat U zeker zult kopen Een boek, dat U gaarne als geschenk geettl in de boekhandel verkrijgbaar N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD HAARLEM Zeer luxe uitvoering, 368 pagina's Ptjs gebonden slechts f7.90 Het aantal werklozen in het gebied van het arbeidsbureau Etten, omvat tend de gemeenten Etten-Leur, Hoeven en Rucphen, bedroeg 30 februari 1578; nadien is nog aan 70 mensen ontslag aangezegd. Aangezien de totale man nelijke beroepsbevolking 8700 arbeids krachten omvat, betekent dit dat bijna 19 pet zonder werk is. Deze verse cij fers heeft burgemeester Godwaldt van Etten maandag bekendgemaakt tijdens een werkbespreking met een aantal K.V.P.-bestuurders en Kamerleden die met het oog op het werkloosheidsde bat een bliksembezoek kwamen bren gen om zich op de hoogte te stellen van de situatie in dit Brabantse ont wikkelingsgebied. Dat de toestand hier weinig gunsti ger is dan in het noorden van het land, bleek uit de cijfers die het lid van Gedeputeerde Staten P. Coppes ter tafel bracht. Daaruit bleek dat het aan tal werklozen eind januari in Noord- Brabant 41 pro mille bedroeg tegen resp. 83, 86 en 130 in Groningen, Fries land en Drente, maar dat het in west- Brabant al 62 pro mille en in het rayon Etten 150 pro mille was, zodat dit gebied geplaatst moet worden in de rij Stadskanaal (Gr.), Buitenpost (Fr.), en Emmen (Dr.), die resp. de cijfers 193, 152 en 218 te zien gaven. Tijdens de bespreking kwamen twee hoofdpunten naar voren; ten eer ste zijn om de huidige werkloosheid te bestrijden, kapitaalsintensieve werken nodig aangezien in de streek onvol doende arbeidsintensieve werken voor handen zijn. Daarnaast vraagt de streek een herinvoering van de pre mieregelingen althans 'n gerichte pre mieregeling waardoor faciliteiten kun nen worden verleend aan industrieën die de geschoolde arbeidskrachten die van de ambachtsscholen komen kunnen opvangen. Burgemeester Godwaldt, die de pro blemen van de streek in een kernachtig lnleidingswoord uit de doeken deed, wees erop dat de premieregelingen thans gehanteerd worden om conjunc- tuurverschillen te overbruggen. Zij zijn echter destijds door minister v. d. Brink in het leven geroepen om structuur verbeteringen tf brengen in de achter gebleven gebieden. Voor het opvangen van conjunctuurmoeilijkheden zijn ze ongeschikt, aangezien zij pas na ver loop van jaren effect sorteren. Dat het destijds beoogde effect in het ge bied Etten nog lang niet was bereikt toen de regelingen werden afgeschaft, blijkt uit de huidige werkloosheidscij fers die de top van 1952 naderen. Het komt er op neer, dat de industrialisa tie juist voldoende is geweest om het bevolkingsaccres op te vangen. De staatssecretaris van economische zaken is bereid de premieregeling be vordering industrievestiging kernge meenten reeds nu te doen herleven voor de industrialisatiekemen Etten en Ruc phen. Hij heeft dit meegedeeld in ant woord op schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid Van Vliet (KVP) over de mogelijkheden voor de ontwik kelingsgebieden in het zuiden van het land, nu voor de vier noordelijke pro vincies de premieregeling industrieves tiging is hersteld. De regering overweegt nog of de om vang van de (structurele) werkloosheid in de overige ontwikkelingsgebieden zo danig is, dat bijzondere voorzieningen harerzijds nodig zijn. Gelet op de bijzonder snelle toeneming en de absolute omvang van de werkloos heid in het rayon Etten van het gewes telijk arbeidsbureau Breda, is de staats secretaris bereid in de beide in dit rayon gelegen industrialisatiekernen Etten en Rucphen de premieregeling „bevorde ring industrievestiging kerngemeenten", zoals deze voor de kernen in de noor delijke provincies geldt, reeds thans te doen herleven. Over de jonge veelomstreden staat Israël lezen we veel. We hebben er ech ter nooit veel van te zien gekregen. De VARA zond de gerenommeerde maker van televisiedocumentaires Milo An- •tadt voor een maand naar dit land om met een cameraman van de NTS een aantal reportages samen te stellen. Zij brachten voor enige uren filmmateriaal mee, waaruit nu voor drie programma's een keuze zal worden gemaakt. De eerste uitzending, gisteravond, werd door de samensteller ingeleid waarbjj bij benadrukte dat men in Is raël niet meer moet spreken van joden, maar van een volk van Israël. Er is daar een nieuw ras en een nieuwe cul tuur aan het ontstaan, ir een land met een geschiedend van duizenden jaren, waar de tegenstellingen nu nog deze periode overbruggen. Juist van deze tegenstellingen gaf de documentaire een merkwaardige indruk, de moderne plan tages midden in de woestijn naast de voorwereldlijke leefwijzen van de Ara bieren. Van deze plantages en van de machtige stad Haifa liet dit eerste film overzicht boeiende, interessante beel den zien, die goed werden toegelicht. In de daarop volgende rechtstreekse uitzending van het overbruggingskamp Budel gaf Henk van Stipriaan aan de hand van een aantal gesprekken nog eens een overzicht van de problemen van de gerepatrieerden. De daarop aansluitende reportage van een cabaret- prograr. ia in de schouwburgzaal van het kamp was eigenlijk alleen de moeite waard door de close-ups van de aan wezigen: zelden zag men zoveel en zul ke mooie grote donkere ogen. (Ter ver ontschuldiging van de VARA zij, dat men van plan wadeze avond de opera Der Rosenkavalier uit Wenen uit te zenden. De bond van kunstenaars ging daarmee niet akkoord, zodat vorige week de uitzei ding werd afgelast en een nieuw programma moest worden samengesteld). J.v.S. Door het invoeren van kapitaalinten sieve werken waarvoor uiteraard een verhoging van het bedrag van 45 mil joen voor aanvullende werken noodza kelijk is zou men de huidige werk loosheid kunnen bestrijden en tegelijk het klimaat verbeteren ter bevorde ring van een verdere industrialisatie. Burgemeester Alberts van Rucphen uitte zijn misnoegen over de verdeling van de bedragen voor aanvullende wer ken. „De noordelijke provincies wor den met deze werken volgestopt", al dus de heer Alberts, die minstens een andere verdeling van de lichtere wer ken nodig acht. Aangezien een groot deel van de Westbrabantse werkloosheid de bouwvakken betreft, is voorts aan gedrongen op verruiming van de moge lijkheden voor de woning- en scholen bouw. De waterbouwkundige A. G. ten Blok- kel Huinink te Berg en Dal, lid van een Nederlands geslacht dat zich in de loop der jaren heeft onderscheiden door de uitvoering van waterbouwkun dige werken in binnen- en buitenland, heeft octrooi gekregen op twee nieuwe uitvindingen op waterbouwkundig ge bied. Reeds jaren geleden kreeg de heer A. G. ten Bokkel Huinink naam als ontwerper van de zgn. doorlaatcaissons welke gebruikt werden bij de zeedijk- bouw in Zeeland. Thans heeft hij oc trooi gekregen op twee nieuwe vindin gen, namelijk tegen „onderloopsheid" van water onder caissons en zmkstuk- ken van gewapend beton en staal en tegen het ijsgevaar voor en door slui zen en caissons. De vinding tegen onderloopsheid van water bestaat hierin, dat onder het ge hele bodemvlak van caissons of zink- stukken zgn. conische of pyramidale korte of lange tanden worden geplaatst. Bij het laten zinken van een caisson of zinkstuk zetten zich in deze tanden direct muurvast in de grond. Door de enorme druk, welke op deze tanden komt te staan, wordt de grond terstond zij- en opwaarts ook tegen de bodem van het caisson geperst. De bodem wordt daardoor gecomprimeerd, en laat geen water meer door. De Hoge Autoriteit van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal heeft dr. E. N. van Kleffens, oud-minis ter van Buitenlandse Zaken, benoemd tot opvolger van jhr. H. F. J. K. van Vredenburch, als hoofd van de perma nente ver.egenwoordiging bij de rege ring van het Verenigd Koninkrijk. Zo als bekend is jhr. van Vredenburch door de Nederlandse regering benoemd bij het ministerie van Buitenlandse Za ken. De heer Van Kleffens hoopt zijn nieuwe werkkring omstreeks 1 mei 1958 te aanvaarden. De benoeming van de heer Van Klef fens in zijn functie voor de E.G.K.S. te Londen houdt in, dat een nieuwe functionaris zal moeten worden be noemd voor permanente Nederlandse vertegenwoordiging te Parijs bij de NAVO en de O.E.E.S. Het is nog niet bekend wie met deze functies zal wor den belast. Na vier jaren van intensieve opspo- ringsarbeid heeft de Shell haar eerste diepe exploratieboring in Turkije aange zet. Deze boring, Terzili I, is gelegen in Thracië, ten noorwsten van Istan bul, en wordt verricht door een aanne mersfirma uit Glasgow. De enige tot dusver bekende olie reserves bevinden zich in een conces siegebied in het zuid-oosten van Tur kije (Klein Azië),-dat het eigendom is van een maatschappij waarin de rege ring een meerderheidsbelang heeft. Aan de Arnhemse beeldhouwer Johan van Zweden is de culturele prijs voor 1957 der gemeente Arnhem toegekend op grond van de vooraanstaande plaats die hij als beeldhouwer inneemt. Vooral na de oorlog zijn aan Johan van Zweden, die ongeveer 25 jaar in Arnhem heeft doorgebracht, veel op drachten verstrekt. De uitreiking der culturele prijs zal donderdagavond 6 maart ten stadhuis geschieden. LEIDEN. Semi-arts mevr. H. Möl- ler- Alderlieste, Oogstgeest, G. A. Bak, Roermond, A. J. F. A. Kerst, Delft en J. D. Lakatua, Oegstgeest. Artsex. mej. W. A. Adams, Den Haag, mej. F. W. H. Kohl, Weert (L) R. Steinmetz, Wasse naar en D. Zanen, Bussum. [wijf i I ,j -tf - Een overzicht van de massale demonstratieve meeting van ongeveer 5000 Turkse Cyprioten, die zondag op Trafalgar Square in Londen is gehouden- De demonstranten voerden vele spandoeken en leuzen met zich, waarop zij o.m. protes teerden tegen de dood van 8 Turkse Cyprioten, die tijdens een rel dezer dagen door Britse troepen op Cyprus werden geaooa. Zij eisten verder de verdeling van Cyprus in een Grieks en een Turks deel. Een delegatie van demonstranten overhandigde een petitie aan de minister-president op Downingstreet 10. Koningin Elizabeth van Engeland heeft toestemming gegeven om muziek van koninklijke componisten, die zich bevindt in de koninklijke muziek-biblio- theek, op de plaat vast te leggen. De componisten zijn Hendrik de Acht ste, Anna Boleyn en Jacobus de eerste van Schotland. De opnamen zullen wor den gemaakt door de Elizabethan play ers. Onder deze muziek bevinden zich ,drie fantasieën voor viool" en „songs" door Hendrik de Achtste, „Madrigals for viols" door Anna Boleyn en „Feudal Highland reels for musette and virginals" en „pieces for virginals" door Jacobus. Het nummer van deze week opent met een 'suggestieve fotoreportage over de meest misdeelcte kinderen van Tune sië, de weeskinderen, die verkommeren in de achterbuurten. De regering tracht deze stakkerds van de ondergang te redden door ze in kinderdorpen onder te brengen. Interessant is het artikel over oude mechanische muziekinstru menten, die voor de komst van de radio zeer in trek waren. Vijf rijk geïllus treerde pagina's zijn gewijd aan de nieuwe modecreaties, welke Parijs dit jaar te zien geeft. Uitermate boeiend is het relaas van Irmgard Gröttrup, de vrouw van de Duitse raketdeskundige, die in Rusland de leiding had van de experimenten met de V-2. Zij vertelt over de zeven jaar, die ze met haar ge zin in de Sovjetunie moest doorbren gen. Een uitvoerige fotoserie van de vermaarde foto-reporter Cartier Bres son is gewijd aan Lourdes, ter gelegen heid van het honderdjarig bestaan van het genadeoord. Verder is er een bij drage over het grootste skifenomeen van deze tijd, Toni Sailer. De karakte ristiek van de week handelt over de beroemde Nieuwzeelander Sir Edmund Hillary. Het korte .verhaal werd ge- E '-ireven door Jan Nieuwenhuis. Jan Cottaar constateert in zijn wekelijkse sportbeschouwing, dat er een andere wind is gaan waaien in het schaats- milieu en dat onze landgenoten achter op zijn geraakt. In een lezing die de voorzitter van het i toch niet gewild of ongewild hand- en landbouwschap, de heer H. D. Louwes spandiensten zou verlenen aan sommi- uit Zuidhorn, maandag in Meppel heeft gehouden in een vergadering van het Drents Landbouwgenootschap heeft hij o.a. gesproken over „de kritiek welke rijkelijk over het landbouwschap wordt uitgestort". Uit de veelheid van afbrekende krl tiek welke aan het landbouwschap wordt gewijd, zo zei de heer Louwes, noem ik die welke regelmatig wordt aangetroffen in het blad De Vrije Boer. In dit blad wordt een verbeten strijd gevoerd tegen de aansluiting aan de ge zondheidsdienst voor dieren. De heer Louwes vindt dit een verzet zonder per spectief, maar hij wil niemand het recht ontzeggen langs wettige wegen vermeend onrecht te bestrijden. „De verdere kritiek evenwel, wel ke in De Vrije Boer regelmatig over het landbouwschap wordt uitgestort, acht ik in hoge mate ondankbaar, want ik zou niet weten waarover het blad zou moeten schrijven wanneer er geen landbouwschap was. Boven dien is deze kritiek volkomen ge speend van iedere vorm van opbouw want het geeft geen enkele aanwijzing hoe langs de kromme sloot van de Nederlandse landbouw een rechtere wendakkervoor van landbouw kan worden geploegd. De Vrije Boer wil alles: goede prij zen, vrijheid van produktie en bedrijfs voering zonder ordening en ambtena ren. Dit streven is kortzichtig of be wust misleidend en zó gespeend van el ke constructieve inhoud, dat men De Vrije Boer rustig zou kunnen laten schrijven, wanneer dit blad - dusdoende - In de algemene vergadering van aan deelhouders van de Nederlandse Maat schappij voor de Walvisvaart heeft de directie het vermoeden uitgesproken, dat het huidige jachtseizoen voor de Willem Barendsz weliswaar iets gunstiger, maar desondanks nog niet voldoende zal zijn. Door een der aandeelhouders werd aangedrongen op liquidatie van de maat schappij. Want, zo zei hij, de ervaring heeft uitgewezen, dat de resultaten elk jaar minder worden. Zo lang er een con tract bestaat met de regering, waardoor de maatschappij nog aanspraak maakt np garantie-uitkeringen, blijven de risico's voor de aandeelhouders wel beperkt. Na de Lijdensmeditatie wordt van avond voor de k.R.O. dt Mis in Es gr. t van Fr. Schubert uitgevoerd door solisten, groot omroepkoor, omroepor kest, het geheei o.l.v. Henk Spruit. (298 m. 21.4C uur) Voor France HI (Nat.) is een Jacques Offenbach-festival waaraan een groot aantal solisten medewerken, alsmede ensembles van de R.T.F. Het geheel o.l.v. Pierre Capdevielle. (280 m. 20 uur). Voor het Franse Brussel speelt het grote orkest o.l.v. André Vandemoot m.m.v. de pianiste Edith Farnadi. Er wordt een Bartók-programma uitge voerd. (483 m. 20 uur). WOENSDAG HILVERSUM I, 402 m. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gymn. 7.20 Gram. 8.00 Nws. 8.18 De ontbijtclub. 9.00 V. d. vrouw 9.35-9.40 Waterst. VPRO: 10.00 School radio. VARA: 10.20 Gram. 11.00 Gevar. progr. 12.30 Land- en tuinb.meded 12.33 V. h. platteland. 12.38 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Tentoonstellingsagenda. 13.20 Lichte muz. 13.50 Medische kron. 14.00 Piano, viool en cello. 16.30 Zangspel, (gr.) 17.15 Pianoduo. 17.35 Gram. 17.50 Regerings- uitz. 18.00 Nws. en comm. 18.20 Ham mondorgelspel. 18.40 Act. 18.50 Gram. VPRO: 19.30 V d. jeugd. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Caus. 20.15 Hoorspel. 22.15 Lichte muz. 22.45 Caus. 23.00 Nws 23.15 Lichte muz. HILVERSUM II, 298 m. - NCRV: 7.00 Nws. en SOS-ber. 8.00 Nws. en weerber. 8.15 Gram 8.35 Instr trio. 9.00 V. d. zie- ken. 9.30 Waar voor uw geld 9.35 Lichte muz 10.00 Gram 11.00 Gram. 11.10 Hoor spel. 12.10 Lichte muz. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Kamerork. en koor met solist. 12.37 Middagpauzedienst 13.00 Nws 13.15 Met Pit op pad. 13.20 Lichte muz. 13.50 Mosè. opera. 15.40 Vocaal ens 17.40 Beursber. 17.45 Gram. 18.30 Koor zang. 18.50 Gram 19.00 Nws en weerber 19.10 Caus. 19.16 Orgelconc 19.30 Buitenl overz 19.50 Gram. 20 00 Radiokrant 21.00 Kamerork en solist 22.00 Filmbeschou wing. 22.10 Strükork. 23.00 Nws 23.15 Zaalsportuitsl. 23.20-24.00 Platennieuws. TELEVISIEPROGRAMMA'S VPRO: 17.00-17.45 V. d. Jeugd AVRO: 20.30 Filmprogr. 21.00-23.00 Euridice to neelstuk. ENGELAND, BBC Home Service, 330 m: 13.00 Verz progr 14.40 Gram 17.C0 Vespers. 20.00 Gevar. progr 21.00 Piano recital. 22.15 Ork. conc. ENGELAND, BBC Light progr,. 1500 en 247 m: 12.00 Voordr. 12.30 Nws. en orgelspel. 13.30 Nws. en gevar. progr 14.00 Gevar. muz. 18.00 Lichte muz. 16.45 Ork. conc. 17.45 Ork. conc. 19.00 Gevar. progr 20.30 Nws. en gevar. progr. 21.30 Nws. en verz. progr. 22.30 Nws. en gevar. progr 23.00 Gevar. muz. 23.40 Moderne muz. 030 Nws. en lichte muz. NDR/WDR, 309 m: 12.00 Volksmuz. 13.15 Ork. conc. 16.00 Ork. conc. 17.35 Gevar muz. 19.55 Lichte muz. 22.05 Chanson9. 22.45 Lichte muz. 23.15 Moderne muz. 0.10-1.00 Dansmuz. FRANKRIJK, progr. Ill (Nat. progr.) 280 en 235 m: 12.00 Ork. conc. 13.25 Gram 14.20 Kamermuz. 15.05 Ork. conc. 16.55 Gram. 23.10 Romantische muz. BRUSSEL, 324 m: 12.00 Gram 12.34 Gram. 13.11 Gram. 16.02 Gram 16.15 Ork. conc. 17.10 Kamermuz. 18.30 V. d. sold 19.40 Gram. 19.45 Koorzang. 21.20 Gram. 21.30 Ork conc. 22.25 Polyfone muz 22.45 Gram. 484 m: 12.00 Gram. 13.10 en 14.10 Gram. 14.15 Belgische muz. 15.00 Kamerork. en solist 15.15 Koorzang. 15.30 Gram 17.30 Claveclmbelrecital. 17.50 Gram. 18.30 Jazz- muz. DUITSE TELEVISIEPROGR. 17.00 V. d. jeugd. 17.30 V d vrouw 17.50-18.00 Opsporingsdienst. 20.00 Journ 20.15 Weerber. 20.20 Documentair progr 21.00 Gevar. progr. FRANS-BELG. TELEVISIEPROGR. 19.00 Les Chrétiens dans la Vie Sociale. 19.30 Sport. 20.00 Journ. 20.25 Filmprogr 21.10 Reportage. 22.00 Literair progr Daarna: Wereldnws. VLAAMS-BELG TELEVISIEPROGR 19.00 Lekenmoraal en filosofie. 19.30 Nws. 20.00 Kaleidoscoop. 20.45 T.V.-blo- grafie. 22.10 Nws. en Journ. Dit contract loop echter af op 1961 en het is de vraag of dit weer her nieuwd kan worden. Volgens deze aan deelhouder, kan niemand de maatschap pij rendabel maken. Zou de directie niet tot liquidatie willen overgaan, dan wen- te hy in elk geval een verklaring, dat de maatschappij niet voor eigen reke ning zal varen na afloop van de steun der regering. Een andere aandeelhouder sloot zich bij deze mening aan. Hij merkte op, dat de directie z.i. moest uitzien naar een gunstig ogenblik, om de schepen te verkopen. De directie wenste nu geen beslis singen te nemen. Zij achtte het raadza mer voorlopig op het contract van de regering verder te varen, omdat de posi tie van de maatschappij in 1961 zeer gunstig zal zijn. Bovendien kan men nog niet zien wat de toekomst gaat brengen. Wel zal de directie steeds rekening blijven houden met de belangen van de aandeelhouders. De resultaten van de Willem Barendsz zijn tot nu toe zeer ongunstig geweest. Bovendien zijn de prijzen op de olie- en vetmarkt sterk gedaald, vooral ook door de sterke positie van de sing-le-bayer. Omdat de prijzen in 1957 zo slecht waren werd een grotere voorraad aangehouden. Deze is nu prac- tlsch verkocht. Van het nieuwe seizoen zal slechts een geringe hoeveelheid over blijven. De jaarstukken werden goedgekeurd. Tot commissaris werd benoemd de heer mr. Sanders. Met ingang van 1 maart wordt de productie van de Kon. Papierfabrieken v. Gelder Zn. te Wormer belangrijk in gekrompen. Daar zal de produktie op vrijdagsmorgens worden stopgezet bij het afgaan van de nachtploeg om 6 uur. Voorlopig zal de ochtendploeg op vrij dag nog werken in de schoonmaakdienst en deze heeft zodoende net als de nacht ploeg maar één wachtdag. De middag- ploeg daarentegen komt niet meer op na Donderdag en heeft zodoende twee wachtdagen in de week. Voor de werknemers, die in de dag- ploeg werken, is nog geen beslissing genomen, dit zal nog nader bezien wor den. Voorlopig blijven deze normaal we ken. ge groepen in ons volk, die een domme, verdeelde en voor weinig loon werken de boerenstand nog niet zo ongaarne zien, denkende dat hun levensmidde len daardoor wel eens wat goedkoper zouden kunnen worden. Volkomen on juist is ook de wel eens gewekte voor stelling als zou er in Nederland op dit gebied een dictatuur heersen." De heer Louwes besprak vervolgens de bijdragen van Sonchus in „De Boer derij". Hij wordt, naar hij zei, bij het lezen dikwijls herinnerd aan een soort gelijke schrijfwijze in de periodieken van „Landbouw en Maatschappij" en in „De Landstand" voor en tijdens de bezettingstijd. Toen was dergelijk schrij ven, zoals ".chteraf maar al te duide lijk bleek, zeer gevaarlijk want het heeft er zeker toe meegewerkt dat tal van ouderen en jongere boeren via het natinaal-socialisme in de grootste moei lijkheden terecht zijn gekomen. Moei lijkheden die hun leven dikwijls ook nu nog bezwaren. „In alle ernst zou ik nu aan deze critici, om niet te zeggen criticasters, willen vragen; wa is dan uw beleid? Moet het landbouwschap weg en wie en wat moet dan deze taak overnemen? Een vrije boerenorganisatie? Maar die heeft vooreerst ervaring noch gezag en geen apparaat en allicht geen geld. Hoe stelt men zich voor zonder een gro te bestuurservaring en zonder een goed apparaat een beter landbouwbeleid doorgevoerd te krijgen? Met een grote mond en krachttermen en algemeen heden? Wie kan deze uitgebreide ter reinen van het landbouwbeleid beheer sen zonder een aantal ook academisch gevormde ambtenaren?", zo zei de voorzitter van het landbouwschap ver der. „Ik twijfel er in het minst niet aan, dat de overgrote meerderheid van onze boeren en tuinders veel te ver standig is deze dwaallichten te volgen. In dat vertrouwen gaan wij rustig voort met ons werk en de verdere opbouw van ons landbouwschap". „In de jaren dertig heb ik met vele anderen tegen deze machten een lange en verbitterde strijd moeten voeren en toch niet kunnen voorkomen dat dui zenden via het nationaal-socialisme hun maatschappelijke en politieke onder gang zijn tegemoet gegaan of grote schade leden en verdriet moesten door leven. Thans kondigt die strijd zich op nieuw aan. Wij zullen die niet ontgaan, daarbij moeten wij trachten onze voor lichting te verbeteren, agitatie en agi tatoren te ontmaskeren en de dolenden en verbitterden te begrijpen en op goe de wegen te leiden," zo besloot de heer Louwes. In een bericht aan aandeelhouders van C. Hoyng naar aanleiding van het bod van 110 pet. op alle uitstaande aandelen, adviseert de raad^ van com missarissen tan aandeelhouders om in te gaan op het bedoelde bod. Gelijktij dig met het bod van 110 pet. werd van andere zijde een bod van 120 a 125 pet. ontvangen, waarvoor eerst aan zekere voorwaarden moest worden voldaan. Na ernstige overweging, waarbij zowel het belang van aandeelhouders als dat van employés in aanmerking is geno men mede daar het bod van 110 pet. definitief, docb slechts korte tijd geldig was, alsmede op grond van het feit dat de grootst mogelijke waarborg voor voortzetting van het bedrijf en ten op zichte van de bestaanszekerheid van het personeel werd verkregen is de raad van commissarissen tot het be sluit gekomen het bod van 110 pet aan aandeelhouders aan te bevelen. moei'ijkheden in de jaren na 1949-1950, over welk boekjaar voor het laatst dividend werd uitgekeerd, en de verkoop van de dochteronderne ming de Koninklijke Plateelbakkerij Zuid-Holland te hebben gememoreerd, wordt opgemerkt dat over het boekjaar 1957-1958 eindigende per 31 januari 1958 een winst geboekt is van ruim 200.000, waarna het resterende ver- liessaldo nog circa 330.000 zal belo pen. Daarnaast, moet rekening wor den gehouden met een aanzienlijk be drag aan backservice wegens pen sioenen, waarvoor na inhaling van het verliessaldo voorzieningen moeten worden getroffen. Hiertegenover staat een stille reserve in de boekwaarde der gebouwen, 542.600 per 31-l-'57). Aangenomen wordt dat in de eerste 3 a 4 jaar dividenduitkeringen nog niet mogelijk zullen zijn. ALBIREO 23 rede Calicut. ALGOL 22 v. B. Aires en 23 te Montevid. ALHENA 22 v. B. Aires n. Rosario. AMERSKERK 23 v. Pt. Said n. Genua. AMSTELLAND 22 v. B. Aires n. St.-Vinc. ANGOLAKUST 24 v. Freetown n. Monr. ARKELDIJK 23 v. Alexandrië en 24 te Pt. Said. ARTEMIS 21 v. N. Orleans n. La Guaira. BANDA 23 v. L. Angeles te S. Francisco. BATJAN 22 te New York. BATU 23 v. M. al Ahmadi n. Khoral Muff. BENINKUST 23 te Lagos. BONITA 22 v. N. Orleans n. La Ceibu. BOSCHKERK 23 te Calcutta. CAMITIA 23 v. Melb. n. Adelaide. CISTULA 25 te Gladstone verw. DELFSHAVEN 24 t€ Hamb. GROOTE KERK 23 te Duinkerken. HATHOR 24 te Volos. KATELYSIA 22 v. Curacao n. Pta. Cardon. OLAWAK 23 te Vancouver. LOENERKERK 24 te Mombassa. MELISKERK 23 v. Bremen n. Antw. MENTOR 23 te New York. MUIDERKERK 24 te Pt. Sudan. MUSILLOYD 23 te Napels. NAESS COMMANDER 26 te M. al. Ahm. verw. PRINS FR. HENDR. p. 23 Gibr. n. R'dam. PRINS FRED. WILL. 24 te Napels. PRINS WILLEM IV 23 te Valencia. RITA 24 te Penang verw. RONDO 22 v. Seattle n. Singapare. SOMMELSDIJK 23 te Antw. STAD VLAARDINGEN 23 te Kirkeness. STR. BANKA 24 te Portland (Victoria). STR. JOHORE 24 te Melbourne. STR. LOMBOK 23 v. Brisb. n. Melbourne. STR. MALAKKA 23 v. Singapore n. Port Swettenham. TIBIA 24 te Stanlow. UTRECHT 23 rede Tj. Mani. WOENSDRECHT 23 v. Curagao en 24 te San Lorenzo. WONOSARI 23 te Pt. Swettenham. GUINEEKUST 23 v. A'dam n. Antw. HECTOR 22 te Amsterdam. ?.5£LSUM 23 v. Bremen n. Golf van Mexico. HERSILIA 23 te Amsterdam. JASON 22 v. A'dam n. Bremen. KARIMAT 23 te Hamburg. ORESTES 23 te Amsterdam. SEVEN SEAS 22 v. R'dam n. Bremerhaven ORION 22 v. A'dam n. Levant. TRAJANUS 23 te Amsterdam. WILLEMSTAD 23 te Amsterdam. ABBEDIJK 23 te New Orleans. ANTONIA 23 te Telokanson. ARGOS 23 te Bremen. AXELDIJK 23 te Boston. BLITAR 23 te Surabaja. CONGOKUST 22 te Freetown. KOROVINA 23 te Curagao. OMMENKERK 23 te Shimuzu. PURMEREND 22 te Hamburg. STRAAT TORRES 23 te Cochin. TERNATE 23 te Legaspi (Philippijnen). THEMIS 22 v. Aruba n. Laguaira. TRITON 22 v. Puerto n. Maracaibo. WESTERTOREN 22 v. Miri n. Singapore. BARUMUN 23 te Abadan. BATU 24 te Kuwait. BENGKALIS 25 te Cheribon. BINTANG 25 te Semarang. BLITAR 25 te Tegal. CALT. LEIDEN p. 24 Perim n. R. Tan. CAMITIA 25 te Adelaide. CASAMANCE 24 v Teneriffe n. Rouaan. CONGOKUST 24 v. Freetown n. A'dam. CRANIA 25 te Curagao. DRENTE p. 24 Minikoi n. Aden. KERMIA 24 v. Havana n. N. York. KOPIONELLA 24 v. Durban n. Aden. KORATIA 24 v. Pta. Cardon n. N. York. KRYPTOS 24 te Ummsaid. LOENERKERK 24 te Aden. MOORDRECHT 24 te Genua. PHRONTIS 24 v. Rejang Rivier n. Surab. PRINS JOH. WILL. FRISO 25 te Haifa. PURMEREND 24 v. Hamb. n. Isle of Grain. RADJA 24 te Marseille. SAROENA 24 v. Pulu Bukom n. Pladju. STAD BREDA 24 te Baltimore. TAMO 24 te Antw. TARIA 24 v. L. Marques n. Abadan. W. ALTON JONES p. 24 Kp. St.-.Vincent n. Mena al Ahmadi. ZAANKERK 25 te Shanghai. ZONNEKERK 24 v. New Castle n. Melb. CIRRUS (weerschip) 24 v. R'dam n. Atl. Oceaan. FRIESLAND SSM 24 v. Vlaard. n. Setubal. GORDIAS 24 v. R'dam n. A'dam. KELLETIA 25 te R'dam. MAAS 24 v. R'dam n. Bremen. MEERKERK 25 te R'dam. AALSDIJK 25 te Djibouti. AARDIJK 25 te New York. ALKAID 24 v. Vitoria n. Ilheus. ALDERAMIN 24 te Karachi. AMPENAN 25 v. Antw. n. A'dam. AMSTELKROON 25 te Sayreville. ATTIS 25 te Nickeri. AVELDIJK 24 v. Boston n. Philad. BAARN, 25 te Maracaibo. BAWEAN 24 v. Pt. Swettenh. n. Tj. Priok. BILLITON 25 te Pt., Swettenh. BLOEMENDAAL 24 v. Zuidpoolgebied n. Kaapstad. BOISSEVAIN 24 v. Hongk. n. Singapore. BOSKOOP 24 v. Pto. Ordaz n. Trinidad. CALAMARES 25 te New York. CARTAGO 25 te Mobile. CELEBES 25 te Tj. Mani. CINULIA 25 te Pta. Cardon. DIEMERDIJK 23 v. L. Angeles n. Cristobal. DONGEDIJK 24 te Bremen. EEMLAND 24 V. Bahia n. Natal. EENHOORN 24 v. Antw. n. R'dam. GABONKUST 23 v. Freetown, n. Landsend. GAROET 25 te Semarang. GUINEEKUST 24 v. Antw. n. Hamb. HATHOR 24 v. Volos n. Alexandrië. HECUBA 25 te Carupano. HELDER 24 te Bremen. KARA 24 v. Curagao n. Trinidad. „.na KONINGSWAARD 24 v. Kingst. n. B"" LEERSUM 25 te Halifax. „j Ahm LIBERTY BELL 23 v. Phi la d. n. M en MENTOR 25 v. New York n. s n. MISSISSIPPILLOYD 24 v. New w Baltimore. OLDEKERK 25 te Pt- Sauj^ n Cura(,ao OMALA 24 v. Pt. a j Houston. §SimSA24SvYIramaribo n Pto. Ordaz. RUNKeIk 24 v. Duink. n. R dam. SOESTDIJK 24 te Philadelphia. SOMMELSDIJK 24 v. Antw. n. New York. STATENDAM 24 v. Bombay n. Colombo. STATENSINGEL 24 v. Port of Spain n. Philadelphia. STENTOR 25 te Guanta. STRAAT COOK 26 te Kaapstad verw. STRAAT SOENDA 25 te Belawan. TALISSE 24 v. N. York n. Pt. Said. WAAL 25 v. Bremen n. R'dam. WESTERTOREN 24 v. Singapore n. Shellh. WOLTERSUM 24 v. Antw. n. Bermuda. IJSSEL 25 te Tela. ZEELAND 24 v. Halifax n. Boston. EIERMARKT APELDOORN, 24 febr. Aan voer circa 165.000 stuks. Kleine eieren f 11.tot f 11.50 en grote eieren f 11.50 tot f 12.25 per 100 stuks. Prijzen opge maakt uit 40 noteringen. VEILING TIEL, 24 febr., resp. eerste en tweede soort appelen: bellefleur brabantse 49.56, eisdener klumpkes 8284 5072, golden delicious 97119 5193, a-sortering 104129, goudreinette 93109 6793, a- sortering 101—111, idem rode 8183, jonathan 95103 5588, keuleman rode 5356, idem witte 7073 4459, Winston 85107 5278, jasappels 7180 4972, zuur kroet per 100 kilo 42305000. Peren: sint remy 7174, champignon 340—345 Groenten: boerenkool 1418 prei 1620 spruiten 3641. witlof 4449 3538, witte bonen (gédopt) 9092 wor telen 610. Alles in cents per kilo tenzij anders vermeld. VEILING POELDIJK, 24 febr. Sla A f 29.—, B f 25.50, C f 11.50—16.—, C II f 7.008.50, per 100 stuks. Alicante f 4. 4.20, Andijvie II 6578 ct. idem afw. 4650 ct. Stoofsla 7081 ct. Spinazie 5575 ct. Prei A 53—83 ct. A II 37—46 ct. B II 20—32 ct. Boerenkool 1023 ct. Schorseneren A 35 ct. alles per kg. Selderij f 6.9.50, Pe terselie f 19.27.Raapstelen f 12. 13.per 100 bos. Aanvoer: spinazie 5300 kg. andijvie 3000 kg, druiven 200 kg, sel derij 9500 bos, peterselie 3000 bos, raap stelen 9200 bos. GRAANMARKT AMSTERDAM, 24 febr. (Boerennotering). Witte tarwe f 24.5028.35, Zomergerst f 24.0027.25, Haver f 20.00 24.50, Groene erwten f 24.0029.00, Kar wij - zaad f 51.0059.50 Blauw maanzaad f 125.00 185.00. Per 100 kg. VEEMARKT AMSTERDAM, 24 febr. Aangevoerd 287 runderen: le soort f 3.15— 3.40, 2e soort f 2.953.10, 3e soort f 2.50— 2.80 per kg gesl. gew., extra kw. duurder. 224 varkens: le soort f 2.04—2.1,0 2e soort f 1.982.02, zware varkens f 1.802.00 per kg gesl. gew. 32 nuchtere kalveren f 1.10— 1.35 per kg lev. gew. VEEMARKT ROTTERDAM, 24 febr. Aanvoer 1804 stuks, t.w. 1106 vette koeien en 698 varkens. Prijzen: vette koeien (resp. le, 2e en 3e kw.) f 300—335. 270—300, 250— 270; varkens f 174, 172, 170. NUCHT. KALVERENMARKT utrecht, 24 febr. Aanvoer 142 stuks. Prijs per stuk f 30—50, prijs per kg lev. gew. f 1.05—1.20. PAARDENMARKT UTRECHT, 24 febr. Aanvoer 220 stuks. Prijzen: luxe paarden f goo1200, werkpaarden f 7501100. oude paarden f 700—950, 3-jar. paarden f 700— 1050, 2-jar. paarden f 600—800, veulen» f 300—550, hitten f 500—775, slaehtpaarden f 1.90—2.20 per kg sl.gew.; jonge slaeht paarden f 2.202.40 per kg sl.gew. KAASMARKT BODEGRAVEN, 25 febr. Aangevoerd 10 partijen. Notering f 2.11 z-25- 25 VETTE VARKENSMARKT LEIDEN, febr. Aangevoerd 220 vette varkens. var_ tering per kg levend gewicht: licii j.eo kens f 1.641.66, slagersvarkens 1.70 en f 1.72, zeugen f 1.46L50' A VEILING VENLO, 24 febr Anuu 53-54. Bieten, rode A 6—'7- I 341. II (enkel los) 315, inJ00-210. Kool. rode 12—14, witte 12, savoyen A 18—22, spruitkool A 60—63, B 46, boerenkool 6—13. Knolselderij A 18-52, B 10-14. Breekpeen A 10—12, B 13—20, c 10—13. Prei A 34—46, B 31—33. Schorseneren A 38—44, B 26—35. Sla kas A 28.40—32, B 19—21.50, C 12.50 16, veldsla 130—136. Witlof A I 46—51, A II 4245, B I 4248, B II 3943. Alles in guldens per 100 kg/stuks/bos. KATOENNOTERING ROTTERDAM, 25 febr. U.S.A. Strict Middling 1—1/32 inch staple f 2.971/2 (onv.), Mexicaanse strict middling 11/32 inch staple f 2.97Ü2 (onv.) per kg. VEE?4ARKT ROTTERDAM, 25 febr. Aan voer in totaal 4222. Weektotaal 6026. Vette koeien en ossen 420. Gebruiksvee 884. Vette kalveren 330. Graskalveren 200. Nuchter kalveren 1888. Varkens 121. Big gen 104. Paarden 51. Veulens 4. Schapen of lammeren 209. Bokken of gieten 11. Vette koeien 300—335 270—300 250—270. Vette kalveren 220—240 210—220 200—210. Graskalveren 425 300 250. Nuchtere kalve ren 48 40 35. Biggen 40 30 25. Slaehtpaar den 260 220 205. Schapen 90 80 70. Lamine ren 80 70 60. Melkkoeien 1250 1000 800. Vare koeien 875 700 600. Vaarzen 8iJ0 780 580. Pinken 575 475 375. „r,TTERDA,VI AARDAPPELBEURS ROTTERDAM, 24, febr. Kleiaardappelen Pwaorts: Alpha f 10.00-11-°0.0B« t 11.00-12.00, Eigenheimers f Bevelanders f 14.00-16.50. F«^r0e ".00-I8.5O. Meer- lander xo' Advertentie Dat is geen kwaal die ge nog langer hoeft te dragen. Neem Rennies die blussen de brandende pijn. Voetstoots. Rennies neutraliseren alle overtollig maagzuur en nemen zo de oorzaak weg van die snerpend brandende pijn. i J

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 4