Duncan Sandys is mededeelzaam wat de „Thor55 betreft Vergt tanken van brandstof uren en is lanceren bij sterke wind onmogelijk weinig Proces tegen een Zwitsers vioolexpert :-mm Mikojan of Gromyko voor het eerst naar Bonn Bisschop Teng in Rood-China gearresteerd A' De rechter en zijn beul Erfelijke veranderingen bij bestraling in de cel Krotten wijken voor terrassen-stad PP I te* ctifral-10 Amerikaanse raketten in Engeland Corrigeren met rood potlood Voor ondertekening van verdrag met de Bondsrepubliek Arturo Frondizi president van Argentinië Sovjet-propaganda treft doel Tweekamp tussen Donner en Larsen Vasas is zeker van overwinning op Ajax Promotie te Utrecht Wellust der leraren: NOG VOOR PASEN Grote verkiezings overwinning Dr. Euwe fungeert als wedstrijdleider Centrale training voor amateurs ane'„r'in„T» s»; DINSDAG 25 FEBRUARI 1958 PAGINA 6 „Telegraph" vreest kat in de zak Onjuiste certificaten afgegeven? Veranderingen op komst bij handel in antieke Italiaanse violen? wmmm: Hi Khroesjtsjev in uniform Olievondst nabij Parijs van ROXANE PHILIPS door FRIEDR. DÜRRENMATT Rolland leidt in Ronde van Sardinië Rallye van Sestrières Redevoeringen van Churchill op de plaat Miep Diekman naar de Antillen (Van onze Londense correspondent) Achtereenvolgens in het Lagerhuis en daarna voor een internationale pers conferentie gaf de heer Duncan San dys, minister van Defensie, gisteren nadere bijzonderheden over de Ameri kaanse Thor-projectielen, welke gesta tioneerd zullen worden op bases in Brittannië. Het Thor-projectiel heeft een reikwijdte van ongeveer 5.500 ki lometer en het baseren van dit kern projectiel in Engeland betekent dat de Amerikaanse eerste defensiegordel strategisch gezien meer dan ooit in Engeland ligt, waar de Amerikanen reeds geruime tijd vliegbases hebben voor hun H-bommenwerpers, een toe stand die ongewijzigd zal blijven zo lang Amerika niet beschikt over be trouwbare intercontinentale projectie len, die kunnen worden afgevuurd van Amerikaans gebied. De minister van Defensie gaf de vol gende bijzonderheden. De projectielen zullen worden gebaseerd op bases van de Engelse luchtmacht en niet op Ame rikaanse vliegbases in Engeland. Con- Wie het schoolwerk van zijn kinderen inziet en daarbij stuit op rode correcties zal vermoedelijk meer letten op de gemaakte fou ten dan dat hij denkt aan hetgeen er is omgegaan in de docent, die de strepen heeft gezet. Het corri geren blijkt echter interessante achtergronden te hebben. Er spreekt zelfs een zekere wellust van de leraren uit, getuige althans de uitspraak van een hunner in het jongste nummer van het weekblad van het Genootschap van leraren aan Nederlandse gym nasia en lycea en de vereniging van leraren aan rijks h.b.s.-en. Het volgende is ontleend aan een beschouwing over het corrigeren in genoemd weekblad: „Gewoonlijk streept men aan met rood potlood, opdat duidelijk zal blijken waar de fouten zitten. De opmerking is wel eens ge maakt, dat rood een agressieve kleur is; dat de leerlingen verne derd en gedeprimeerd worden wanneer van die dikke rode stre pen in hun werk staan. Rood lijkt zo fel en vijandig. Wel moet men de leerling op zijn fouten wijzen, maar men moet niet tegenover hem gaan staan; men moet het contact met hem bewaren. Aan gezien groen de kleur van het contact is, zou men een groene kleur moeten gebruiken. Anderen zeggen daarop weer, dat men juist agressief moet zijn; men moet echter niet de leerling aanvallen, maar de fouten. Dus met rood en zo duidelijk mogelijk. Van een le raar mag men verwachten, dat hij zijn agressieve, sadistische neigin gen gesublimeerd heeft. Wie van ons heeft echter nooit met een zekere wellust een dikke rode streep gezet onder een kapitale fout? Wie dit ontkent is óf zeer naïef of buitengewoon humaan". Nauwelijks minder treffend dan "'e gesublimeerde agressiviteit der 'ocenten is inmiddels hun be zorgdheid voor het deprimeren van hun leerlingen met rode orrecties trole over de projectielen berust bij het opperbevel van de Britse luchtmacht, atdelmg bommenwerpers. Het personeel zal worden opgeleid in Amerika. De kernladingen voor de projectielen blij ven onder Amerikaans beheer in Enge land. De beslissing voor het eventueel lanceren van de projectielen vereist een gezamenlijk „positief besluit" van de Amerikaanse en de Britse regering. Amerika betaalt voor de projectielen, hun kernlading, en voor de opleiding van het Engels personeel. Engeland zal honderd miljoen gulden bijdragen voor de aanleg van de bases en voor de benodigde outillage. De minister was niet bereid te onthullen hoeveel Thor- projectielen gestationeerd zullen wor den in Brittannië. Hij maakte duidelijk dat er geen gevaar bestaat dat de projectielen bij ongeluk ontploffen op hun bases of op enig gebied dat zij tijdens hun vlucht passeren. De kernlading begint pas actief te woiden nadat het pro jectiel is gelanceerd, en volledige ac tiviteit van ie lading wordt eerst be reikt als het projectiel zijn doel nadert. De minister verklaarde dat geen van de landen gelegen tussen Rusland en de Britse lanceerbases beducht be hoeft te zijn voor de mogelijke ge volgen, indien een Thor-projectiel te- cht zou komen op hun gebied. De projectielen konden, in geval zij van hun koers af zouden raken, tot ontploffing gebracht worden in de lucht voordat de kernlading actief begon te worden. Ook voor de Engelse bases zelf was er weinig gevaar, bijvoorbeeld in dien er een brand uitbrak. Radioactieve besmetting zou zeer gering zijn en be perkt tot een zeer klein gebied. Met betrekking tot de kernlading van de projectielen, welke ook in Engeland in Amerikaans beheer zal blijven, zei de minister dat het niet de opzet was van de Britse regering om eigen kern ladingen te vervaardigen voor even tueel gebruik in de Amerikaanse pro jectielen. „vVij concentreren onze po gingen", aldus de minister, ,,op de constructie van een geheel Brits en be ter projectiel". De minister was niet erg openhartig en mededeelzaam, toen hem tijdens de persconferentie vragen werden gesteld over de betrouwbaarheid en trefzeker heid van het Amerikaanse projectiel. Hij verklaarde niet bereid te zijn veel aandacht te schenken aan diverse be zwaren, zoals het feit dat er enige uren nodig zijn om het projectiel te voor zien van de benodigde brandstoffen of de omstandigheid dat het projectiel niet gelanceerd kan worden indien er te veel wind staat. Hij zei dat hij geen overeenkomst met Amerika aangegaan zou zijn met betrekking tot de projec tielen, indien hij niet van mening was geweest dat het projectiel behoorlijk zou werken. Hij was niet bereid te antwoorden op de vraag of men de Thor-bases in ge reedheid zou kunnen hebben voor het eind van het huidige jaar. De minister verklaarde verder dat er geen Thor- bases ingericht zullen worden in Schot land. De bases komen op vliegvelden van de Engelse luchtmacht in Oost-En- geland en Yorkshire. De wijze waarop de minister van Defensie antwoordde op vragen om trent de betrouwbaarheid van het Thor- projectiel, tezamen met de kritiek wel ke herhaaldelijk van technische zijde in Engel nd is geuit over de betrouw baarheid en trefzekerheid van het Ame rikaanse wapen, wettigen de uitspraak van het conservatieve dagblad „The Daily Telegraph", dat in een hoofdarti kel van hedenochtend verklaart dat het baseren van het Thor-projectiel op En gelse vliegvelden neerkomt op een gok. „Wij zouden graag meer bijzonderhe den horen", aldus het blad, „over hun reikwijdte en betrouwbaarheid. Wjj behoren niet honderd miljoen gulden te besteden aan een kat in de zak". In Bern is maandag een proces be gonnen tegen Henry Werro, een van de meest gezaghebbende autoriteiten op het gebied van antieke Italiaanse vio len. De 61-iarige Werro wordt er van beschuldigd garantiebewijzen te hebben afgegeven die niet passen bij de kwali teit van de verhandelde violen, aldus bericht U.P. Verwacht wordt, dat het proces dras tische veranderingen zal teweeg bren gen in de handel in antieke Italiaanse snaarinstrumenten, die in het verle den enorme winsten opleverde. Een onderzoek, ingesteld door de weten schappelijke afdeling van de Zwitser se politie, heeft er toe geleid, dat wordt aangenomen, dat een groot percentage van de antieke Italiaanse violen die worden aangeboden voor prijzen tot een bedrag van honderd veertig duizend gulden niet echt is of verborgen gebre ken vertoont, welke niet worden ge noemd in het bijbehorende certificaat. In de aanklacht tegen Werro, jaren lang voorzitter van de Zwitserse orga nisatie van vioolmakers, worden 22 ge vallen van vervalsing genoemd. Met de transactie van deze gevallen was een bedrag van een half miljoen gulden ge moeid. Bij de behandeling uitte de verdedi ger o.m. bezwaren tegen een der des kundigen. Hij verzocht de rechter deze te diskwalificeren als expert en een commissie van deskundigen, mogelijk uit verschillende landen, samen te stel len om de violen, waar het om gaat, te onderzoeken. Na een beraadslaging van twee uur achter gesloten deuren besloten de drie rechters en de acht beëdigde lekenrech- ters van het Bernse Hof van Assisen, het eerste verzoek af te wijzen en het tweede in te willigen. Derhalve werd het proces voor onbepaalde tijd, han gende de samenstelling van de com missie van vijf deskundigen, opge- schort. De zittingen zullen waarschijn- danseck nab« Bonn heeft laten door- lijk in het najaar hervat worden. schemeren, dat de Russische minister wiens naam nog niet is genoemd bij gelegenheid van zijn bezoek aan de bondshoofdstad dan wellicht ook zal spreken over andere kwesties, die de verhouding tussen beide landen betref ten. Op het ministerie van buitenlandse zaken in Bonn kwalificeerde men deze Russische suggestie als „niet uitgeslo ten". i Bjj het begin van de onderhandelin- 1 gen in Moskou is overeengekomen, dat de ondertekening van een eventueel ak koord in Bonn zou geschieden door re geringsvertegenwoordigers, die op de hiërarchieke ladder enige treden hoger zouden moeten staan dan de onderhan delaars. Aan Westduitse zijde is de on derhandelaar de buitengewoon en gevol machtigd ambassadeur dr. Lahr, aan Russische kant evenwel de onderminis ter van buitenlandse zaken, Semjonov. Vermoedelijk hebben de Russen met opzet zulk een hoge functionaris met het voeren der onderhandelingen be last, opdat oor de ondertekening van een eventueel akkoord dan een minister naar Bonn zou kunnen worden ge stuurd. De vermoedens in Bonn gaan ~JS&X Meer dan 8000 krotwoningen in Caracas Venezu elazijn afgebro ken om ruimte te maken voor dit unieke, op bergter rassen gebouwde woningcomplex van 59 blokken. De kos ten bedroegen 90 miljoen dollar, die verkregen werden uit de inkomsten uit olie. De huizen zijn van buiten in verschillende kleu ren afgewerkt: rood, blauw, zwart en geel, hetgeen een vrolijk gezicht is. In de nieuwe wijk zijn 15 winkelcen tra, scholen, klinie ken, theaters en speeltuinen, alles gemakkelijk te be reiken via een 15 km lange hoofd weg, die zich door de wijk slingert. (Van onze correspondent in Bonn) Een Russische minister zal voor het eerst sinds het bestaan van de bondsrepubliek vermoedelijk nog voor Pasen naar Bonn komen voor de ondertekening van het Westduits-Rus sische handels-, repatriërings- en con sulair akkoord waarover sinds septem ber van het vorige jaar in het Krem lin wordt onderhandeld. De besprekin gen bevinden zich wel ongeveer in het finale stadium. De Russische ambassade in Rol- Khroesjtsjev is, zoals gemeld, dezer da gen op een bijeenkomst ter herdenking van het 40-jarig bestaan van het Rode Leger verschenen in een schitterend genemals-uniform. Zover men na kan gaan was dit de eerste maal, dat hij zich sinds hij partijleider werd, in uniform vertoonde. Zijn rang is die van luitenant-generaal, dezelfde rang, die hij tijdens de tweede wereldoorlog als lid van de defensie-commissie had. Dr. Arturo Frondizi, die zondag bjj de presidentsverkiezingen in Argenti nië de overwinning behaalde, heeft gis teravond via de radio verklaard, dat hij zijn verkiezingsbeloften zal houden en in zijn regering eerlijke en bekwame mensen zal kiezen, ongeacht de partij waartoe zij behoren. Toen bijna alle stemmen geteld waren, had Frondizi, van de Radicale partij, ruim 3.960.000 stemmen op zich verenigd en dr. Ricar- do Balbin, van de Radicale volkspar tij, zijn voornaamste tegenstander, ruim 2.560.000. Frondizi heeft onder meer beloofd, dat de aanhangers van Perón in hun burgerrechten zouden worden hersteld. De door de Katholieke Kerk veroordeel de echtscheidingswet, welke onder het bewind van Perón tot stand kwam, zal niet van kracht worden. De meeste Argentijnen zijn verrast, dat de overwinning van Frondizi zo groot is. Zijn partij kreeg eveneens dui delijke meerderheden in de beide Hui zen van het tongres, evenals in de pro vinciale besturen en wetgevende verga deringen. In de hoofdstad kreeg hij ruim 100.000 stemmen meer dan Balbin. Vol gens waarnemers had men algemeen een gemakkelijke overwinning van deze laatste in Buenos Aires verwacht. De voorlo; ige regering heeft gister avond het verbod op stakingen, dat ver- De Engelse krant „Evening Star" heeft volgens United Press van een Russische dokter bericht, dat hij zo onder de indruk van de Russische propaganda was gekomen, dat hij zijn eigen eten mee naar Engeland nam. De Russische bladen melden namelijk van tijd tot tijd, dat de Britten armoe lijden- Toen de dokter, die een cursus kwam volgen in een ziekenhuis te Londen, door zijn hospita werd getracteerd op thee met cake, aanvaardde hij alleen de thee, verklarend dat hij maar al te goed wist dat het met de voedselsituatie in Engeland droevig was gesteld. De dokter viel niet te overtuigen van het tegendeel. Hij weigerde de cake op te eten. In plaats daarvan haalde hij voeasel voor de dag, dat hij zelf uit Rusland had meegebracht. De katholieke bisschop van Kanton, Teng Ji-Ming, is, naar Reuter bericht, als contra-revolutionair in hechtenis ge nomen, aldus meldt het communistische persbureau Nieuw China maandag. Hij is beschuldigd van het ontvan gen en doorgeven van geldmiddelen van „imperialistische agenten". Ook wordt bisschop Teng ten laste gelegd, dat hfl heeft samengewerkt met con tra-revolutionairen. die uit het buiten land naar China zijn gezonden, en heeft getracht contra-revolutionairen bjjeen te brengen, die door middel van de katho lieke kerk opereerden. Tijdens de Koreaanse oorlog verhin derde bisschop Teng. dat vele jonge katholieken zich aansloten bij de volks- vrijwilligers, aldus „Nieuw China". uit in de richting van de waarnemen de minister-president en vroegere mi nister van handel, Anastas Mikojan. Aangezien echter de onderminister van buitenlandse zaken der Russen met de onderhandelingen werd belast is het geenszins uitgesloten, dat de Russen voor de ondertekening de minister van buitenlandse aken, Andrei Gromyko naar Bonn afvaardigen. De sluiting van het akkoord wordt te gen medio maart verwacht. Er wordt nog aan de warenlijsten gewerkt. De Russen krijgen een handelskantoor in Keulen. Een tweede handelskantoor in Hamburg schijnen de Duitsers te heb ben geweigerd. Er is thans ook in de omgeving van Parijs olie gevonden en wel nabij Cou- lomnes. een klein plaatsje op 50 kilo meter ten noordoosten van Parijs. De „Pertorep", een van de jongste Franse maatschappijen voor het zoeken naar olie, is erin geslaagd 8 kubieke meter olie te winnen op een diepte van 1.875 meter. Op het ogenblik kan nog niet worden gezegd, of zich hier een nieuw oliegebied bevindt. Daarvoor zullen nieuwe onder zoekingen nodig zijn, die moeten vast stellen hoe groot de laag is. West-Duitsland —Een 23-jarige mijn werkersvrouw uit Repeln in Rijnland heeft gisterer het leven geschonken aan een vierling van het vrouwelijk ge slacht. Volgens de dokters van het zie kenhuis, waar zij verpleegd wordt, ma ken de vier meisjes het best. Advertentie Niet alleen A en D maar alle vitaminen die U nodig hebt. Een flacon van 100 dragees f2" Nu óók voordelige gezins- verpakking van 150 dragees! Phllips-Roxane Nederbn,. N.V. - Amsterdam 27 Deze kerels verdienden duizendmaal de dood. En als we op wetenschappelijke wijze waren te werk ge gaan, dan waren we nu aan het snuffelen bij vreem de diplomaten. Ik zal Tschanz moeten bevorderen, maar wij samen staan er als een ezel bij. Het gevai Schmied is afgesloten". Lutz liet zijn hoofd zakken, verward door het raad selachtige stilzwijgen van de commissaris. Plotseling werd hij weer de correcte zorgvuldige ambtenaar, schraapte zijn keel en werd rood, toen hij de nog steeds verlegen Von Schwendi opmerkte. Vervolgens ging hij, begeleid door de overste, naar buiten in een donkere gang en liet Baerlach alleen achter. De lij ken lagen op draagbaren en waren met zwarte doe ken bedekt. Van de kale grijze wanden bladderde de kalk af. Baerlach ging naar de middelste baar toe en sloeg de doek terug. Het was Gastmann. Baerlach stond licht over hem heen gebogen, met de punt van de doek nog in zijn hand. Zwijgend keek hij naar het wasbleke gezicht van de dode. De oogholten wa ren nog dieper dan anders, maar er blonk niets verschrikkelijks meer in deze afgronden. Zo troffen zij elkaar voor het laatst, de jager en het wild, dat nu neergeschoten aan zijn voeten lag. Baerlach ver scheidene dagen geleden was afgekon- moedde, dal zijn leven nu ook ongeveer ten einde digd in verband met de arbeidsonrust 1 was. Nog eenmaal gleed zijn blik door de jaren in het land, opgeheven. heen, zijn geest legde de weg af, terug door de ge heimzinnige gangen van het labyrint, dat hun bei der leven was geweest. Niets stond meer tussen hen in dan de dood, een rechter, wiens oordeel het zwij gen is. Baerlach stond nog steeds gebukt en het vol le licht lag op zijn gezicht en op zijn handen en om straalde ook de lijken. Het zwijgen van de dood be klemde hem, kroop in hem, maar gaf hem geen rust, zoals de anderen. De doden hebben altijd gelijk. Lang zaam dekte Baerlach het gezicht van Gastmann weer toe. De laatste keer, dat hij hem gezien had. Van nu af behoorde zijn vijand aan het graf. Slechts een gedachte had hem al die jaren bezeten: degene te vernietigen, die nu aan zjjn voeten lag in dit kale, grauwe vertrek. De commissaris was nu niets an ders overgebleven dan een vermoeid toedekken, als ware het een deemoedige bede om vergetelheid, de enige genade, die een hart, dat door een woedend vuur wordt verteerd, tot rust kan brengen. Op dezelfde dag om klokslag acht uur betrad Tschanz het huis van de commissaris in Altenburg- Hij had een dringend verzoek ontvangen op die tijd te komen. Tot zijn grote verbazing werd de deur ge opend door een jong dienstmeisje met een witte schort voor en toen hij in de gang kwam, hoorde hij uit de keuken het gerammel van potten en pannen, het gekletter van tafelgerief en heerlijke geuren kwa men hem tegemoet. Het dienstmeisje nam hem de jas van de schouders Zijn linkerarm had hij in een draagband, maar desondanks was hij met zijn eigen auto gekomen. Het meisje opende de deur naar de eetkamer, waar hij van verbazing op de drempel bleef staan. De tafel was feestelijk voor twee per sonen gedekt. In een veelarmige kandelaar brand den kaarsen en aan het einde van de tafel zat Baer lach in een leunstoel, rossig beschenen door de stille vlammen, een beeld van rust. „Neem plaats, Tschanz", riep de oude heer zijn gast toe en wees op een tweede leunstoel, die bij de tafel stojid. Geheel in de war ging Tschanz zitten. „Ik wist niet, dat ik naar een diner zou komen", zei hij tenslotte. „Wij moeten je overwinning vieren", antwoordde Baerlach rustig en hij schoof de kandelaar wat op zij, zodat ze elkaar in het gezicht konden zien. Hij klapte in zjjn handen. De J^eur JSvfSI een sta tige, gezette vrouw bracht een schaal bmnen met kreeft, sla, tomaat en eieren, waartussen stukken koud vlees, kip en zalm, alles ruim bedekt met mayo naise. De oude nam van alles wat. Tschanz, die zag wat voor een reuzeportie de maagpatiënt opschepte, Het zich uit pure verbazing alleen een beetje sla met kreeft geven. „Wat zullen we drinken, vroeg Baerlach. „Ligerzer?" „Goed, Ligerzer", zei lschanz als in een droom. Het dienstmeisje kwam en schonk in. Baerlach be gon te eten, nam er nog wat brood bij, verslond de zalm, de rode kreeft, het koude vlees, de salade en de mayonaise, klapte weer in zijn handen en vroeg nog een portie. Tschanz was nog niet eens klaar met zijn salade en kreeft. Baerlach liet zijn glas voor de derde keer vullen. m„Nu de pasteitjes en de rode Neuenburger", riep hij. De borden werden verwisseld. Baerlach liet drie pasteitjes op zijn bord leggen, gevuld met ganzele- ver en truffels. „Maar u bent toch ziek, commissaris", vroeg Tschanz tenslotte aarzelend. „Vandaag niet, Tschanz, vandaag niet. Ik vier, dat ik de moordenaar van Schmied eindelijk inge rekend heb". Hij dronk zijn tweede glas rode wijn leeg en begon aan zijn derde pasteitje, zonder verpozen dooretend. Hij was als een demon, die een oneindige honger trachtte te stillen. Begerig sloeg hij het goede dezer aarde naar binnen en maalde het tussen zijn kiezen fijn. Tweemaal zo groot tekende zijn gestalte zich tegen de wand af. De krachtige bewegingen der ar men, het buigen van het hoofd, alles leek op de dans van een triomferende negerhoofdman. Tschanz keek vol ontzetting naar het schouwspel, dat deze doodzie ke man bood. Onbeweeglijk zat hij erbij. Hij kon niet eten, geen hap kon hij meer binnen krijgen en hij nipte zelfs niet aan zijn glas. Baerlach liet kalfskote let met rijst en sla brengen en bovendien nog cham pagne. Tschanz sidderde. (Wordt vervolgd). Aangezien de wereldschaakbond af wijzend heeft beschikt op het verzoek van het bestuur van de K.N.S.B. om zo wel Donner als Larsen toe te laten tot het interzonale toernooi, dat van 5 au gustus tot 15 september te Portoroz (Joegoslavië) wordt gehouden, zullen genoemde spelers een tweekamp moe ten spelen, waarvan de winnaar te Por toroz mag uitkomen. Deze tweekamp zal van 14-19 april te Den Haag plaats vinden en onder auspiciën van de K.N.S.B. worden ge organiseerd door het dagblad „Het Binnenhof". Wedstrijdleider is dr. M. Euwe, as sistent-wedstrijdleider de heer H. de Graaf. Het speelprogramma luidt als volgt: 14 april eerste partij., 15 april tweede partij., 16 april uitspelen van afgebro ken partyen., 17 april derde partij., 18 april eventueel vervolg derde party., 19 april vierde partij. Aangezien het resultaat van Larsen in het zonetoernooi te Wageningen vol gens het systeem Sonneborn-Berger iets gunstiger is geweest dan dat van Donner, zal Larsen uit zijn vier partyen slechts 2 punten behoeven te scoren om als winnaar te gelden. Donner echter zal 2% punt moeten behalen om zich voor Portoroz te kwalificeren. Door sneeuw gestaakt De voetbalwedstrijd Rotherham Uni ted-Cardiff City, die maandag werd ge speeld voor de tweede divisie van de Engelse league, moest na de rust, bij de stand 00, worden gestaakt. Hevige sneeuwbuien maakten verder spelen on mogelijk. De ontmoeting Coventry City- Aldershot, voor de derde divisie zuid, werd afgelast. De uitslag van de tweede etappe van de Ronde van Sardinië, van Ol- bia naar Nuoro (133 km), luidt: 1. De- filippis (It.) 4.04.13, 2. Sabadin z.t„ 3. Baffi (It.), z.t., 4. Rolland (Fr.) z.t., 5. Carlesi (It.) z.t, h»eft In het algemeen klassement Rolland de leiding voor DefiliPP Sabadin. De directie van het Nep-stadion t8 Boedapest verwacht dat meer dan 50.000 toeschouwers naar de wedstrijd tussen Vasas en Ajax zullen komen kij ken, die morgenmiddag om drie uur begint. Het Hongaarse elftal is vol ver trouwen en twijfelt er niet aan of het zal zich, door een overwinning op Ajax» in de volgende ronde spelen van het toernooi om de Europese voetbalbeker. Zaterdag heeft Vasas een trainings* wedstryd gespeeld tegen een club uit de tweede divisie, en deze match 30 gewonnen. Alle doelpunten werden in de eerste speelhelft gescoord. In de tweede helft nam Vasas het te gemak* keiy.': op. Volgens trainer Ilowskin, die zelf e0" in het eerste elftal van Vasas gespeel" heeft, zullen de volgende spelers wor den opgesteld: Kowalik, Karpaty, Tele* ki, Sarosi en Barfi, Berendi, Radoeiy» Csordas, Wary, Bundszak en Lenkei- Szilagyi, de vermaarde voorhoede speler van Vasas, zal misschien nog b1 het team gebracht worden. Hij heeft nog wat last van een lichte blessure maar zal waarschijnlijk woensdag kun nen meespelen. Een definitieve beslis sing hierover is echter nog niet geno* men. Bela Hermann, de manager van Va sas, neemt aan dat zyn ploeg in Boedat pest de Ajacieden zal verslaan. Hfl heeft al verteld dat hy graag zal zien dat zyn ploeg in de volgende ronde te gen Real Madrid uitkomt. „Het zal go- makkelijker zijn Real Madrid in twe® wedstryden Boedapest en Madrid te verslaan, dan ir de finale in Brus sel", meent hy. ,00? °P de voetbalwedstrijd tussen het Nederlands amateurelftal welke woensdag 26 maart in het stadion De Vliert" Den Bosch wordt gespeeld is een Pr0* gramma voor de centrale 'training van de amateurs vastgesteld. Deze training die onder leiding staat van trainen Kadfman, begint op woensdag 26 febr. en wordt gehouden op het ODC-terrein te Boxtel. Op 5 maart wordt een oefen- wedstryd tussen het A- en B-team ge speeld. Het terrein waarop deze wed stryd wordt gehouden zal nader woraexi strijd worden gehouden tussen het voor lopig Nederlands amateurelftal en e"8 nog nader aan te wijzen tegenstanden Ook hiervoor is plaats nog niet b®' kend. De voor deze training uitgenodigd spelers zyn: Allart (Neptunus) BloO (WW), Van Bruggen (DFC), ClaU' (Helmondia). Van Gemert (Rapid JC)« Hainje (Heerenveen), Van Ham (B® Quick), De Kouis (Quick N), Verhag® (Quick N), Koers (Hengelo), Kraayer (ZAC), de Kreek (Feijenoord), MorelisS® (Velox), Uitenbosch (Velox), Munn®* com CRoermond), De Nooyer (VlB" singen), Olde Riekerink (Quick '20)> Teunissen (Be Quick Z), Timmer (Emmen), Walburg (Veendam>» Werden t: (Sittardia) en WetzeB (Maurits). Maandagmorgen is het startsein voo' de Rayllye van Sestrières gegeven. DeZ® sterrit is de tweede, die voor het Euro pees kampioenschap groot toerism® meetelt. Onze landgenoten Tak en Niemöiler. die met een Mercedes 300 sl uitkomen» vertrokken ais eerste equipe van de 69 deelnemende teams. .j?ef weersömstandigheden ^ren met fraai. De lucht was bedekt en t «Lï°i? e iussen Sestrières en Turijn Ugt af j°P, e weS- De eerste etappe- die - 5leelhemers naar Cremone voert, ls 1638 km lang. Aan de rijksuniversiteit te Utrecht is maandag tot doctor in de wis- ^n. Vnde gepromoveerd de heer van Arkel, wonende te Utrecht, ^5*;™"Proefschrift getiteld: „Modifi- ultraviolet and formaldehyde mutagenesis in aspergillus nidulans". r' van Arkel behoort sedert 1952 tot ae staf van het toen juist opgerichte genetische instituut, waar een belang rijke plaats aan de beoefening van de genetica van micro-organismen werd toebedeeld. Dr. van Arkel is met dit proefschrift de eerste, die met dit or ganisme uitvoerig matatieonderzoek publiceert. Dat niet alleen door ionise rende stralen, maar ook door ultravio lette straling mutaties opgewekt kunnen worden, is reeds een dertigtal jaren be kend. Thans is de aandacht van de ge leerden vooral gericht op de fysische en chemische processen, die zich ten gevolge van de bestraling in de cel afspelen en als gevolg waarvan erfe lijke veranderingen kunnen optreden. Vele onderzoekers menen dat de vor ming van peroxyden een belangrijke rol speelt bij het ontstaan van mutaties. Aan de hand van een groot aantal stelselmatig opgezette experimenten wordt in het proefschrift opgemerkt, dat het hierby van essentieel belang is, of deze peroxyden langs enzymatische weg worden afgebroken, of dat dit „spontaan" geschiedt. In een uitvoerig theoretisch betoog, aansluitend op het experimentele gedeelte, zet dr. van Ar kel uiteen dat zijn resultaten steun ver lener aan de theorie, dat de mutagene werking van peroxyden berust op het ontstaan van vrije radicalen, gevormd tengevolge van hun niet-enzymatische afbraak. Voorts werd de wijze waarop formaldehyde mutaties opwekt nader onderzocht. Het bleek dat dit niet is terug te voeren op een remming van de peroxyde-ontledende enzymen, maar waarschijniyk eveneens verloopt via vrije radicalen. Bij de vorming hiervan oefenen ultraviolet licht en peroxyden een katalyserende werking uit. Promotor was prof. dr. C. L. Rümke. Harlebloed Aan de ryksuniversiteit te Utrecht is maandag gepromoveerd de heer Y. van der Feer, wonende te Utrecht, tot doctor in de wis- en natuurkunde op een proefschrift getiteld „The deter mination of cardiac output by the in jection method." Reeds sedert vele jaren is gebruj" gemaakt an de zgn. injectiemethod® ter bepaling van de hoeveelheid bloed» die het hart per tydseenheid rond pomP.i door het menselijk lichaam. Daarbv wordt een kleine hoeveelheid indicator» een kleurstof of een radioactieve stol» in de bloedbaan gespoten en de concen tratie daarvan op een geschikte plaat' als functie ar» de tyd gemeten. Na een algemeen en historisch over zicht van deze methode wordt in h®* proefschrift nagegaan aan welke voor waarden moet worden voldaan, wil d® gebruikeiyke berekening var de gezoch te grootheid uit deze concentratie t° het juiste resultaat komen. Het is gebruikeiyk de concentratie meten in een slagader, wat echter vod» de praktijk bezwaren heeft. Het ond®f zoek heeft geleerd, dat men na inspd' ting van een zeer kleine hoeveelheid Se. schikte radioactieve stof, deze ook bd' ten het lichaam kan meten. De zo ver kregen uitkomst stemt bevredigend ov®' een met die, waarby bloed uit een slae ader wordt onderzocht. Voor klinisch toepassingen kan dus de meting buit®' het lichaam worden toegepast. Promotor was prof. dr. H. C. Burg®1' hoogleraar in de medische fysica. His Masters Voice zal volgende we®k een serie van negen platen op markt brengen, waarop verschillend redevoeringen van Churchill zijn va® gelegd. In april a.s. vertrekt de schrüfst®£ Miep Diekman, wier kinderboek »»i-\j boten van Brakkeput" onlangs gfeJl. bekroond, naar de Nederlandse ^•\hren Zij zal daar ongeveer vier weken en onder auspiciën van de Sticusa zingen houden over „Het goede kin» boek". BONN De Hermes-Kredit-Versi^gt rungs-AG heeft meegedeeld, dat r.u it% het oog op de politieke ontwikken Indonesië tot nader order transactie Indonesië niet langer verzekert.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 6