Voor tropische experts goede kansen in Zuid-Afrika Proces in Florence tegen een Italiaanse bisschop Het boekje Zo de baas is, zo is zijn hond Groot deel van de ontsierende televisie-antennes zal zeer binnenkort overbodig zijn 11®i"::r De mislukte landing van het K.L.M.-vliegtuig te Cairo Volksbootj e" Prinses Beatrix bezoekt jeugdcentrum Van massale emigratie naar Z.-Afrika en Rhodesia geen sprake Beschuldigd van smaad Tussen neus en lippen P.T.T.-technici houwen net van straalverbindingstorens Ideaal der vliegtuigbouwers mm mm In de nadering van de landings baan een zandheuvel geraakt MINISTER SUURHOFF TERUGGEKEERD Prinses bezoekt bauxietbedrijf Serieproduktie van de Friendship Eerste in april klaar Broeder Bruno overleden Jacques Schreurs en Gabriël Beckers MAST BIJ LQPIK BIJNA GEREED Geen Oranjefeesten meer in Garderen DINSDAG 25 FEBRUARI 1958 PAGINA 7 Smm R.-K. BEJAARDEN NAAR LOURDES Schriftelijke vragen over circulaire Raad van Arbeid Markante figuur in de katholieke onderwijswereld Limburg bekroont: Delicaat probleem Malle invloeden Wilt U meer ruimte winnen EUBELFABRIEK „DEC0" VARSSEVELD TEL. 08352-352 WMÊMÊSI aBBBhP Trein naar repatrianten in Genua Duizendtal komt dezer dagen aan Fusie ziekenfondsen Prinses Beatrix heeft een bezoek gebracht aan het jeugdcentrum van de Evangelische Broedergemeenschap te Parama ribo. Vrolijk en ongedwongen maakte zij een praatje met de jeugd. Maandagochtend vroeg nam prinses Beatrix afscheid van Brokopondo en scheepte het gezelschap zich opnieuw in aan boord van de korjalen die de prinses en haar gevolg naar Berg en Dal brachten. Toen de prinses in Berg en Dal aan boord van het jacht van gouverneur Vat Tilburg stapte, was een van de meest interessante gedeel ten van haar reis door Suriname ten einde. Met de Oranje ging het nu stroomafwaarts naar Smalkalden waar het gezelschap in de middag bij het bauxietbedrijf N.V. Billiton Mij Suri name ontscheepte. Bij de ingang van het bedrijf brachten de werknemers de prinses een zanghulde. In de late namiddag arriveerde men te Paramaribo. Enkele uren later scheepte prinses Beatrix en haar ge volg zich in voor de nachtelijke reis naar Nickerie, het westelijk deel van Suriname. Minister Suurhoff is maandagavond na een verblijf van ruim een maand in Zuid-Afrika, Rhodesia en Israël, met Machine van de El Al uit het zon- Aviv op het zwaar besneeuwde verw2i aanS®komen. Tegenover pers- nistpr aA00 gers verklaarde de mi- ran Kio^ va? een massale emigratie van Nederlanders naar Zuid-Afrika en Rhodesia, zoals dat gebeurt naar Ca nada en Ai stralië, zeker geen sprake zal kunnen zijn. Verschillende oorzaken zijn daarvoor op te sommen. Rhodesia is nog niet zo ver, dat het land voor- grote immigratie openstaat. De land- bouw in beide staten is geheel anders ontwikkeld als in Australië en Canada en voor ongeschoolde Nederlandse krachten is er noch in Zuid-Afrika, noch in Rhodesia in massale vorm werk. Bovendien toont Rhodesia enige terughoudendheid in verband met de sterke verlaging van de koperprijzen. Toch zijn de mogelijkheden met 1200 emigranten naar Zuid-Afrika en 250 emigranten naar Rhodesia zoals de jaarcijfers op het ogenblik liggen, niet uitgeput. Integendeel, aldus minister Suurhoff, voor Zuid-Afrika kan het getal tot 2500 a 3000 emigranten per jaar worden op gevoerd en ook voor Rhodesia is het maximum nog niet bereikt. In beide landen staan de Nederlanders bijzon der hoog aapgeschreven en zonder twij fel mag v'an beide regeringen alle medewerking worden verwacht om het Nederlandse streven te steunen. Met Zuid-Afrika is de afspraak ge maakt de procedure m den vervolge wat soepeler te doen verlopen. Men mag verwachten, dat de Nederland^ vakdiploma's voortaan op d waarde zullen worden geschat. Op een vraag, of extra faciliteiten ten aanzien van de emigratie van Nederlanders, die uit Indonesië komen, zullen worden verstrekt, antwoordde de minister, dat het aanbod van duizend Personen zeker niet is bedoeld om hen ongeclausuleerd in Zuid-Afrika toe te laten. Zij zullen zonder uitzondering aan bepaalde eisen moeten voldoen. „j-'Xoals Ik het zie", vervolgde de mi- ivn r>" zullen deze duizend personen, „„Van het aanbod sprak, moeten Ne,Uen gezocht onder de met-Indische zeno landers, dus onder de zevendui- ntiiü. Nederlanders, die voor onderne- doi,5.e.n 0f andere instellingen in In- thaii^"; waren gecontracteerd en die teruo-b Oggckomeii zijn °*,.no.g gullen baksciuS?®- Voor degenen, die in de ta- tuur hebben gewerkt bestaan er De eerste F-27 Friendship van de se- rieproduktie van de Fokkerfabrieken op Schiphol zal in april de montagehal verlaten. Dit eerste vliegtuig van de Produktielijn is bestemd voor de Ierse o^aartmaatschappij Aer Lingus. Ook de bouw van het tweede toestel, eveneens voor Aer Lingus deze maat- steldPP1J heeft zeven Friendships be- nummêr Y°.rdert snel en reeds staat Mn® Van de serie' faeStemd op stapel. 6 luchtvaartmaatschappij, beNclfte^uit^da^ iand^egr0^e^èlangstel- Friendships. De directie van de Fok kerfabrieken bevestigt, da^Vondlr- handelingen met Saoedi-Arabië worden gevoerd, maai kon nog geen medede lingen doen over een reeds geboekte he stelling. Het eerste vliegtuig van de seriepro- duktie van de Fairchildfabrieken in Ha gerstown (V.S.), waar de F-27 in licen tie wordt gebouwd, zal eveneens dezer dagen d montagehal verlaten. Vaue unie van r.-k. diocesane bonden Neembaarden en gepensioneerden in bejaagd organiseert een reis voor beid ,?en naar Lourdes ter gelegen- schiinii?11 het eeuwfeest van de ver- deelnen?' Het bgt m de bedoeling de perken g aan de reis me v. j van hi- de leden van de r. k. bond de ooi arden, doch ook anderen in mee t nbeid te stellen de bedevaart n)Pp„[e maken. Er gaat voldoende ver- voorrf mee om de zo lange tocht kpiin, bejaarde reizigers zo gemak- reismL. mogeliik te maken. Ook het depiil gram is zo opgesteld, dat de ven t„mers zich. niet al te zeer behoe- ben -7?„i,Vermoeien- Tot dusverre heb- den i,5t ,^eeds ruim honderd bejaar de tonhta delen van het land voor Van de ?Pgegeven. (Het secretariaat ktte Pd°ie ,',s gevestigd te 's-Graven- -Prins Mauritsplein 6). zeker mogelijkheden in Rhodesia, in het algemeen trouwens voor tropische experts. Ook in de grondstoffenindus- trie liggen kansen." Minister Suurhoff meende voorts, dat bepaalde Nederlandse bedrijven doch terondernemingen in Zuid-Afrika en Rhodesia kunnen stichten, waardoor tevens de emigratie van Nederlanders wordt bevorderd. Beide landen hebben een voortreffelijk klimaat en zijn niet uitputtend heet. De lonen liggen ruim twee maal zo hoog als die in Nederland. Het prijspeil igt 25 procent boven het onze. De huishuren zijn zeer hoog, de belastingen veel lager dan in ons land. Winterkledij en brandstof zijn er niet no dig. Voor emigranten met middelbare scholing en met hogere ontwikkeling liggen er zeker kansen in beide landen. Tijdens haar verblijf in Brokopondo kreeg prinses Beatrix een twee maan den oud Saoewijntje een klein, bij na wit aapje ten geschenke. Onder weg in Domburg gaven kottamissies haar een hoofddoek zoals zij die plegen te dragen. Indonesiërs schonken een gebatikte sarong en de Hindostani een sari(hoofdsluier) Te Florence is gisteren een proces begonnen tegen mgr. Pietro Fiordelli, de bisschop van Prato, die van smaad wordt beschuldigd, aldus meldt Reuter. De bisschop heeft van een jong paartje, dat wel voor de wet, doch niet voor de kerk is gehuwd, verklaard dat het ,,in concubinaat" leefde. De bisschop was afwezig, toen het proces begon. Hij heeft de rechtbank geschreven, dat zijn „geweten als bisschop" hem dwong niet te verschijnen. Ook pastoor Danilo Aiaz- zi, die de leden van zijn gemeente van af de kansel van het oordeel van de bis schop in kennis had gesteld, staat even eens op beschuldiging van smaad, te recht. Ook hij was niet verschenen. De „astoor heeft z«n afwezigheid eveneens schriftelijk en op overeenkomstige gron- deh als de bisschop van Prato gemo tiveerd. Mgr Fiordelli geeft in zijn brief aan de richter een uiteenzetting vanzunop- treden, waarbij h\j maatregelen tegen het jonge, burgerlijk gehuwde paar b®|/ moeten nemen, aldus bericht het KJN.jr. Hij heeft de jonge verloofden dij zich geroepen om hen erop te wijzen welke grote zonde het voor katholieken is het kerkelijke huwelijk te weigeren. Een zonde, die des te minder te verontschul digen is, omdat het kerkelijke huwelijk in Italië civielrechtelijke kracht bezit. Hij wees de jonge vrouw op het feit, dat zij door de weigering van het ker kelijke huwelijk bewust de genaden van God voor haarzelf en voor haar gezin afwees. De bisschop wijdt vervolgens uit over de wijze, waarop deze aange legenheid een openbaar karakter heeft gekregen en over zijn mislukte pogin gen om het starre besluit van beiden te overwinnen, waarna hij gedwongen was een openlijke verklaring af te leg- gen. 1 Ni.i heeft hen daarna erop gewezen in welke situatie zij door hunhandel wijze geraakten en aan welke kerke lijke straffen en maatregelen zij zich blootstelden. „Toen zij zich ook hier niet aan stoorden heb ik," aldus mgr Fiordelli, „nog niet de moed op willen geven hen tot andere inzichten te bren gen". Mgr. Fiordelli verzekerde de rechtbank hoe zwaar het hem was ge vallen tot de gewraakte maatregel over te gaan. Hij zei daartoe echter gedwon gen te zijn, omdat de communistische Martij alles in het werk stelt om zoveel mogelijk te bewerken, dat geen kerke- Het Tweede Kamerlid Romme (K.V. P.) heeft de minister van sociale za ken en volksgezondheid de volgende schriftelijke vragen gesteld: Heeft de ministei kennis genomen van een gestencilde circulaire, gedateerd februari 1958, van de voorzitter van de Raad van Arbeid te Haarlem, zulks ter propagering van de vrijwillige ouderdomsverzekering, welke circulai re aanvangt met de zin: „Nu de in komstenbelasting verhoogd wordt, stijgt de aantrekkelijkheid var een vrijwil lige ouderdomsverzekering?" Is de mededeling var de voorzitter van de genoemde raac van arbeid, dat de inkomstenbelasting verhoogd gaat worden, alleen ontsproten aan diens fan tasie of is hij ertoe gekomen op één of meer feitelijke gronden, en zo ja welke? Wh de ministei meedelen, tot welke maatregelen het feit var de meerbe- doelde mededeling hem aanleiding heeft /vArroiran ^n«A*P 7D1 ffiMfnv. O lijke huwelijken, doch slecht burgerlij ke huwelijken gesloten worden. „Het was mijn plicht aldus te handelen," zo vervolgde de bisschop zijn schrijven, „om de heiligheid van het Sacrament van het Huwelijk en van het gezin te be schermen". Hij verklaarde dat zijn maat regelen strikt in overeenstemming zijn met het kerkelijke recht, met het con cordaat en met artikel 7 van de Ita liaanse grondwet over de vrijheid van de staatsburger in Italië. Het concor daat waarborgt het recht der Kerk tot maatregelen van kerkrechtelijke aard. Tollens mag dan destijds zo opzienbarend zijn luit hebben aangeheven, ik moet de mijne nog even laten rusten. Mijn zoon wil niet. Dat wil zeggen: hij wil maar geen tandje krijgen, alhoewel in het boekje over opgroeiende babies staat, dat hij er al een moest hebben. Ook wil hij nog niet helemaal zelfstandig zitten, al weer tegen de in het boekje opgegeven spelregels in. Hij zit wel, maar alleen om onder luid geschater weer om te rollen. Want dat doet mijn zoon wél veel: lachen. Meer, véél meer dan het boek je noodzakelijk acht. Hij lacht maar raak en zonder aanziens des persoons; hij lacht tegen de postbode en tegen zijn vader, hij lacht tegen de bloe metjes en tegen het behang, hij lacht zelfs tegen mensen, die hém met arg waan bekijken. En dat, mag ik U wel zeggen, verheugt mij bovenmate. Dat moet zo blijven, vind ik. Nee, niet dat hij tegen het behang lacht dan, maar wel dat hij het doet tegen alle men sen. Voor zover het aan mij ligt, zal het ook zo blijven. Alles tezamen is het mij dus een genoegen U te kunnen meedelen, dat hij, mijn zoon, zijn boekje royaal te buiten gaat. En ik hef dus mijn luit aan, ook bij ontstentenis van dat tandje. (Van onze correspondent) Op „St. Louis" in Oudenbosch is maandag overleden broeder Brunö, in de wereld C. J. Buijs. De oud-directeur van de kweekschool te Oudenbosch, Broeder Bruno werd 4 november 1871 te Oudenbosch geboren en was na zijn intrede in de congregatie van de Broe ders van St. Louis enige tijd als onder wijzer te Amsterdam werkzaam. In 1900 werd hij directeur van de normaal school, de voorloper van de r.-k. kweekschool, welke in 1905 door de toenmalige overste vader Timotheus werd opgericht. Broeder Bruno was medeoprichter en directeur. Tot 1933 was hij als directeur en leraar werk zaam aan de kweekschool. Vele hon derden katholieke onderwijzers heeft hij opgeleid. De eenvoudige en harte lijke broeder Bruno was zeer bemind. Na zijn pensionering in 1933 onderhield hij een zeer persoonlijke corresponden tie met zijn oud-leerlingen, waardoor hij ook in ruste een markante figuur bleef in de katholieke onderwijs wereld. Donderdag om tien uur wordt de H. Requiemmis opgedragen in de grote kapel van „St. Louis", waarna de teraardebestelling volgt op het kloos terkerkhof. Voor de derde keer gaat de culturele raad Limburg de culturele prijs Lim burg uitreiken. Dit keer gebeurt dit in zeer nauwe samenwerking met het Anjerfonds Limburg. De voorzitter van dit fonds, dr. F. Houben, commissaris van de koningin in Limburg, zal de culturele prijs Limburg zaterdag 1 maart a.s. om vier uur in het Bonne- fantenmuseum te Maastricht uitreiken. De algemene culturele prijs voor het jaar 1957 is toegekend aan de priester dichter pater Jacques Schreurs MSC, rector van het zustersklooster te Spau- beek, die kortgeleden 65 jaar is gewor den en vrijwel hersteld is van een ern stige ziekte. De prijs voor toneel wordt dit keer uitgereikt aan dokter Gabriël Beckers uit Beek, directeur-regisseur van de toneelgroep Limburg. El Al, de Israëlische luchtvaartmaat schappij, heeft haar dienst tussen Tel Aviv en Keulen gisteren geopend. De route leidt via Rome. El Al vliegt het traject enmaal per week heen en terug. (U.P.) gegeven en-of zaf geven? Het nieuwste in deze eeuw van psychologie en psychiatrie is de honden-psychiater. Hij woont in Londen, heet Douglas Ap- pleton, is een rijzige vrijgezel van bij de vijftig en draagt met ere een fraaie snor. Hij is de man, die met discrete advertenties in bladen als de „Times" de aandacht vestigt op zijn bijzondere kennis van het ziele- leven van onze sprakeloze lievelin gen. Appleton zal zich wel hoeden, te adverteren, dat hij een psychia ter-voor-honden is. „Dat is slechts po litiek," zo zegt hij, „want geen mens wil erkennen, dat zpn hond rijp voor de psychiater is. Dus adverteert hij beschroomd, dat hu „moeilijke hon den africht". In de oorlog was Appieton vliegenier Nadien ging hu m de techniek, doch de laatste vijf jaar heeft zijn liefde voor honden de overhand gekregen. Zelf heeft hij geen hond. „Je kunt in zaken je gevoel er beter buiten hou den", redeneert hij. Dus heeft hij een kennel voor andermans honden. Lastige hondenHet grootste deel van zijn wijsheid zegt Appleton te ontlenen aan de bestudering van zijn logé's. Gestadig observeren van al de dieren in zijn kennel, vooral van de „onsociale" exemplaren, heeft hem veel geleerd. Appleton beweert, dat de meeste honden van nature onge compliceerde en complex-loze wezens zijn en dat alleen hun bazen en ba zinnen, die zelf neuroses hebben, de ze op hun dieren overbrengen. „Als een dame me komt vertellen dat haar hond niet van pekinezen houdt, vraag ik haar bijvoorbeeld: en uzelf? Tien tegen een dat zij zelf evenmin van pekinezen houdt en haar antipa thie op haar hond heeft overge bracht. Een kind kan de was doen. Appletons vaste advies aan zijn klan ten is, zich anders te gedragen als men wil dat de hond zich anders ge draagt. Als een hond iedereen aan vliegt komt dat omdat zijn baas kort aangebonden is. Honden die steeds te laat thuiskomen hebben veelal een baas, die ook wel var een ommetje eneen glaasje houdt. Appleton levert intussen veel honden aan de filmindustrie, afgerichte honden, die een „rol" krijgen. Blijkbaar zijn zijn psychiatrische gaven zo effectief, dat deze dieren gemakkelijke en ge duldige acteurs zijn. Merkwaardig is zegt Appleton dat wanneer zo'n hond gratis meespeelt in een film, de acteurs het land aan hem hebben. Maar als ze weten, dat de hond net zoveel krijgt als zijzelf, dan hebben zij er geen bezwaar tegen en wordt de hond als „collega" in hun kring opgenomen. Het Deense ministerie van ker kelijke zaken is geconfronteerd met een delicaat probleem. Het zal namelijk moeten beslissen of het grafschrift van een vrijwillige Deense SS-soldaat op het kerkhof van Bevtoft in Haderslev al dan niet moet worden verwijderd. De epitaaf of het graf van de bewuste soldaat, die in 1944 aan het Kaukasische front viel, luidt: Zijn offer was voor de eer van Denemarken. De plaatselijke dominee en de kerkeraad wensen verwijdering van de spreuk, terwijl de nabestaanden van de overledene aanvoeren dat Denemarkens hou ding ten opzichte van communistisch Rusland intussen wel zodanig is ver anderd, dat het grafschrift best wei toepasselijk is en zin heeft. Dat de film malle invloeden uit oefent is wel bekend. Dat die invloeden bijzonder hardnekkig kunnen zijn, bewijst de jongste rage in west-BerRjn. Sinds daar de film „De vrouw met de zwarte kousen" heeft gedraaid, wil iedere bakvis zwarte kousen dragen. Ze beweren, terwijl heur paardestaarten kwispe len, dat de mannen meer gechar meerd zijn op zwarte kousen dan die van de gebruikelijke tinten. De linge riezaken zitten ermee in de maag en hebben een uitgebreide campagne ingezet ten voordele van de klassieke kous. Onder het motto: maak van de mannen geen zwartkijkers. Ze hebben het al moeilijk genoeg. Advertentie n.v. Een freele brochure vertelt u daar alles over. Na ontvangst van f. 1 - op giro nr. 901038 t.n.v. N V .Deco'Variseveld.on der vn^melding van letter T wordt deze brochure uw bezit. WANDMEUBELEN (Van onze correspondent) Het doel dat de P.T.T.-technici zich hebben gesteld om overal in ons land een perfecte ontvangst van de Neder landse televisieprogramma's te waar borgen zal binnenkort zijn bereikt. Een ingenieus net van vijf straalver bindingstorens dat daaCoe over ons land wordt gespannen zal dan gereed zijn. De voltooiing van deze torens zal ook betekenen, dat een groot deel van de ontsierende t.v.-antennes op de da ken zal kunnen verdwijnen, omdat de t.v.-bezitters dan kunnen volstaan met een kamerantenne of hooguit een klein mastje op het dak voor de ont vangst van de Nederlandse t.v.-pro- gramma's. Op de tachtig meter hoge Ugchelseberg bij Apeldoorn priemt zich hoog boven de Veluwse bossen uit de lliilil S Een van de idealen van de vliegtuigbouwers is nog steeds het toestel, dat als> een helikopter loodrecht op kan stijgen en later als een „normaal" vliegtuig zijn weg kan vervolgen. Een van de oplossingen voor dit probleem is op deze teke ning uitgebeeld: men ziet de drie fasen tijdens de vlucht van de DOAK 16 VTOL. 1. Loodrecht stijgend vanaf een kleine open ruimte in het oerwoud; 2. het moment waarop de motoren omklappen en de straalmotor in de romp wordt ingeschakeld ev tenslotte 3, het toestel tijdens de vlucht. Er is reeds een prototype gebouwd, waarmee binnenkort proeven genomen zullen worden. Maandagavond is het lijntoestel uit Cairo, aan boord waarvan zich als pas sagiers de zeven leden van de beman ning van de woensdag op het vliegveld va*" Cairo verongelukte viermotorige Dc-6B, de Jan Huyghen van Linschoten, bevonden, op Schiphol aangekomen. Hangende het onderzoek van de rijks luchtvaartdienst en van enkele K.L.M.- deskundigen, lie enkele dagen geleden naar de plaats van het ongeluk zijn ge vlogen, konden gezagvoerder H. J. Mus- selman (Canada) en J. Kroon, der de bestuurder, evenmin als de andere leden van de bemanning enige mede deling doen over de oorzaak van de mislukte landing .en de schade, welke de Dc-6B hierbij heeft opgelopen. De heer J. J. van Abspoel, hoofd vliegbedrijf K.L.M., die te zamen met de heer M. K. Dousi, hoofd dienst cabinepersoneel, bij de terug keer van de bemanning op Schiphol aan wezig was, bleek bereid, onder voorbe houd van defenitieve gegevens, welke naar men mag aannemen uit het on derzoek zullen voortspruiten, een ver klaring af te leggen. „Het vliegtuig heeft", aldus deze zegsman, „een obstakel in de nade ring van de landingsbaan geraakt. Hoe ver dit obstakel, een zandheuvel, van de drempel van de baan verwij de lag, is mij nog niet bekend. Vast staat, dat de gezagvoerder ingeleid door een technische storing onder moeilijke omstandigheden een landing zou maken. Dat heeft de captain aan de controletoren medegedeeld. Of die mededeling verstrekt is vóór of na het raken van de zandheuvel door het landingsgestel, is een punt, dat nog hangende is. In ieder geval heeft de heer Mussel- man een zeer goede approach ge maakt. Hij kwam recht voor de baan, landde op twee wielen, het linkerhoofd- wiel en het neuswiel. Het rechterhoofd- wiel was door het raken van de zand heuvel in het ongerede gekomen. Na het afnemen van de snelheid op de baan van het vliegveld moest de machine wel een draai naar rechts maken waardoor het toestel van de baan in het zand terecht kwam, met de rech tervleugel omlaag. De Dc-6B was op twee motoren bin nengekomen en gezagvoerder Mussel- man had bet consigne „noodsituatie" gegeven, hetgeen tevens betekent, dat ieder lid van de bemanning bij de lan ding zijn of haar plaats weet. Zo moest de tweede piloot Moraal zijn plaat aan het noodluik bij de vleugel innemen." De heer Van Abspoel vervolg de: „De tweede piloot moet, toen de mi' chine in het zand tot stilstand was ge komen, het noodluik hebben geopend. Hij kan onmogelijk uit de cabine naar buiten zijn gezogen. Hij is vermoedelijk in de donkere nacht op de schuin naar boven staande linkervleugel gestapt. Bij die beweging is hij met een van de nog draaiende schroeven in aanraking gekomen mei het bekende gevolg. Het spreekt vanzelf, dat naar de oorzaak va het ongeluk een diepgaand onder zoek wordt ingesteld. De K.L.M.-deskundige der Douglas- toestellen, de heer H. Westerhuis, te vens lid van de staf technisch bedrijf, bevindt zich in Cairo. Twee propellers zijn gebroken, een motor Is stuk. Er is in Cairo een Italiaanse firma, die in staat mag Worden geacht, na ontvangst van de te vernieuwen onderdelen, de reparatie verric .ten," aldus besloot de K.L.M.-functionaris zijn verklaring. nieuwste televisietoren van de P.T.T. Over enkele weken zal deze zeventig meter hoge stalen toren gereed zijn. Dan zullen de parabolische zenders ea de apparatuur kunnen worden aange bracht. De taak van de straalverbindings torens is het t.v.-programma dat uit de studio via een korte kabel naar de toren in Bussum gaat en vervolgens naar de enorme mast in Lopik, van Lopik op te vangen en verder naar andere delen van het land „door te stralen". Daartoe worden in de straalverbin dingstorens op ongeveer vijftig meter hoogte drie parabolen opgesteld. Dat zijn een soort grote metalen schalen, waarvan één de „televisiestraal" van Lopik ontvangt, terwijl de andere twee de straal doorzenden naar een van de andere torens van het net van straal verbindingstorens. Zo zal de toren in Ugchelen de straal doorzenden naar Zwollerkerspel, waar in de loop van dit jaar eveneens een dergelijke toren zal verrijzen en naar Mark-lo, waar de toren .eeds gereed is. in Hilversum en Roosendaal staan de andere twee torens van dit ingenieuze net. De straalverbindingstorens geven de t.".-verslaggever bovendien een mooie gelegenheid een rechtstreekse uitzen ding met een eigen straaizendertje op de reportagewagen richten op de dichtsbijzijnde toren, die dan voor door zending naar Lopik zorgt. Van Lopik gaan de stralen verdei naar andere delen van ons land. De toren in Ugchelen heeft een be tonnen onderbouw. Hierin wordt de apparatuur ondergebracht. Voorts krijgt deze toren twee bordessen op resp. 45 en 49 meter voor de opstelling van de parabolen, een televisiecabine op 58 meter en tenslotte een mastje met ob stakelverlichting en bliksenjbeveiliging. Het uiterste puntje van de toren ligt ongeveer 150 meter boven N.A.P. ."er- der gaat er een goederenliftje naar bo ven langs het geweldige „trappenhuis" met zijn 240 traptreden. Halverwege, op 37 meter hoogte, is een apparte mentje gemaakt voor de brandwacht van de Veluwse bosbrar .weer. Dit brandwachtershuisje is de hoogste plaats van waaruit de Veluwse bossen en heidevelden straks in brandgevaar lijke perioden kunnen worden bespied. In het Veluwse dorpje Garderen zul len .voorlopig geen Oranjefeesten meer worden gehouden, zo heeft het bestuur van de plaatselijke Oranjevereniging besloten. Het blijkt namelijk dat de be volking in Garderen geen belangstel ling meer voor het Oranjefeest heeft, want er zijn geen deelnemers meer te krijgen voor de traditionele Veluw se volksspelen. Bovendien is geen der leden bereid de twee in het bestuur opengevallen plaatsen te bezetten en voorts is er nergens in de gehele om geving meer een geschikt feestterrein te vinden. In Genua zullen dezer dagen twee schepen met repatriërenden aankomen, n.l. de Aurelia met 493 passagiers en de Sydney met 459. Onder hen zijn voorzover thans bekend geen ernstig zieken mar.r wel groepen bejaarden die op reis naar Nederland hulp zullen nodig hebben van de leden van het Rode-Kruiskorps. Deze zullen woens dagavond met een speciale repatrian- tentrein uit Hoek van Holland vertrek ken. Zij zullen dekens en voor de kin deren wiegen en babyvoeding meene men. In Genua splitsen zij zich in twee groepen, die de evacué's van beide sche pen zullen begeleiden naar Budel. Het algemeen ziekenfonds „Zieken zorg" te Delft, een fonds van ruim 20 duizend verzekerden, heeft per 1 januari 1958 zijn zelfstandig bestaan beëindigd door samenvoeging met het Algemeen Nederlands Onderling Ziekenfonds (A.N. O.Z.) te Utrecht. Beide fondsen maken deel uit van de Centrale bond van On derling Beheerde Ziekenfondsen (C.B. O.Z.). Het A.N.O.Z. is een landelijk werkend fonds, het telt na de fusie ongeveer 470 duizend verzekerden. Doordat eveneens per 1 januari '58 het ondernemingsfonds van een fa briek te Almelo zijn werkzaamheden als algemeen ziekenfonds heeft beëindigd, bedraagt het aantal algemene zieken fondsen thans nog 120. In het cultureel centrum de Beyerd te Breda wordt vrijdagavond 28 februari de expositie van de ver zameling Tony Herbert geopend. In een kanaal in de omgeving van Alkmaar, dobberde dezer dagen een helder wit zeilbootje. Om het Hol landse landschap compleet te maken stond er op de achtergrond een vier tal grote molens. Zo te zien een heel gewoon bootje. Het bijzondere was echter, dat het daar voer in het mid den van de winter. Ook de belang stelling, waarmee enige heren op de oever de verrichtingen gadesloegen was niet gewoon. Bij nadere informa tie bleek het een bijzonder bootje te zijn. Het is namelijk vervaardigd uit met glasvezel gewapend poly-ester, een van de vele plastics van tegen woordig. Dit, door de Alkmaarse Victo- riawerf van de heer C. N. P. Vader ontworpen en gefabriceerde bootje is in z'n eenvoudigste vorm een roei bootje, dat, geheel compleet, door een of twee mensen op een kleine auto kan worden getild. Het geheel weegt slechts ongeveer 55 kg. Het is zeer geschikt als bijbootje voor een groter vaartuig, als plezierbootje en als vis- bootje voor bmnenwater en ook voor de Wadden. Het kan niet zinken, want poly-ester blijft op water drij ven. Het scheepje kan ook geleverd wor den met een midzwaard en een com pleet zeiltuigje (opper. vlak. 4.6 m2) Een uitvoering als zeilboot bevat o. a. luchtkasten met een inhoud van ruim 80 liter. Men kan er ook nog een buiten boordmotor aan bevestigen, zodat ook mensen, die meer van hun gemak houden er plezier van kunnen hebben. Het materiaal, waarvan het bootje gemaakt is, verlangt nagenoeg geen onderhoud. Het kan niet rotten en de verf kan er niet afbladderen, want schilderswerk zit er niet aan. De kleurstof wordt in het plastic ver werkt. Alle kleuren zijn mogelijk. Ook de prijs is redelijk, zodat hier met recht kan worden gesproken van een „volksbootje", dat voor iedereen be reikbaar is.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 7