WIJ te 1 EEUrn II werking il 1 m m Minister Hofstra tegen heffingen op goederen „in de dode hand" Mishandeling van een arrestant te Brielle Luchtaanval op een veerboot Tegenregering trekt het binnenland in ap ft Artsen weigeren medewerking aan verplicht bloedonderzoek op aanwezigheid van alcohol Het gehele tekenwerk van Goltzius in boekuitgave Wondjg 31 Termijn voor afdracht van belasting gelden bij amendement verlengd „Passende correctiemaatregelen tegen opperwachtmeester PADANG VERWACHT INVASIE Prinses Beatrix in Nickerie en Wageningen I De Nederlandse Antillen een bisdom? Drie priesters vrijgesproken Concessies van minister Samkalden zonder resultaat gebleven PUROL L$LV£3l Belastingherziening in Tweede Kamer „Beroepsgeheim artsen komt niet in gevaar" „V er enigd-veldtheorie" gevonden Werk van Dysselhof en Neuhuys geveild Overal bloemen Processieverbod Z.W.O.-SUBSIDIE WOENSDAG 26 FEBRUARI 1958 PAGINA 2> Beroepsgeheim Pacifistisch Socialistische Partij O Hoogste prijs f 800 OUDDORPS MEISJE IS TERECHT K a J 33 genezen snel met 99 99 RAAD VAN STATE (Van onze parlementaire redacteur) Voorzitter Kortenhoist heelt de Twee de Kamerleden dinsdag extra lang be ziggehouden, waartoe de storm, die over het Binnenhol raasde, bijdroeg. De pre sident maakte aanhoudend grapjes over de gevaren voor wie zich op het gladde Witbestoven Binnenhol zou vertonen, Waar geen duil zich rond de torens van «et grafelijk kasteel naar buiten waag de. De behandeling van de belasting herziening daarbinnen verliep in een Rustiger sfeer. Het werd een juridische {Jdfcïel, waarbij de socialisten als brave P^tjjgenoten toekeken, hoe hun minis- 'er van financiën de stroom van amen- JJemcnten die de wet heelt losgeslagen Pe.K°n wegT te werken. Het zijn er in totaal 27 waarvan er reeds viif ziin Ingetrokken; een is er aangenomen, een ander verworpen. De minister Hofstra heeft gezegd dat er voor vrees van het wederinvoeren ■van een belasting op goederen „in de dode hand," waartoe kerkelijke en so ciale instellingen behoren, geen grond is. Hij zei dit naar aanleiding van op merkingen van dr. Lucas (KVP), die om daarover zekerheid te verkrijgen, tevergeefs heeft getracht door een amen dement de wet te wijzigen. Dr. Lucas Wilde het nieuwe begrip doelvermo gens", dat in de wet is opgenomen, schrappen. Hij vond dat een begrip dat niet te definiëren is, hetgeen de minis ter moest toegeven. En daar school vol gens dr. Lucas het gevaar. In de toe- Komst kan er van alles onder doelver mogens worden begrepen. „Wat minis ter Hofstra niet van plan is, kunnen zijn opvolgers in de toekomst altijd nog gaan doen," aldus de katholieke woord- Voerder, die zijn zin zou hebben ge kregen wanneer niet de A.R. en de C.H. hem in de steek hadden gelaten. Mr. Versteeg (AR) stond echter achter <le minister, die van mening was, dat ®r in onze wetgeving wel meer wordt gewerkt met begrippen die aanvankelijk ondefinieerbaar zijn geweest. Hij noem de goede trouw," „goed huisvader" en 'i 5r??h,trnatige daad." Dat is alle maal duidelijk en hanteerbaar gebleken. Hy vond het zelfs niet juist om alles in een wet precies te omschrijven. Dan krijgt men een „kruiwagen met een vierkant wiel een vehikel dus dat niet meer vooruit komt, zo redeneerde de minister. Een ogenblik leek het er nog op, dat „rechts" het amendement zou steunen, maar toen de heer Versteeg de verzekering kreeg dat m ieder geval alles wat onder de term „lichamen" (waaronder de doelvermogens behoren) Valt, individueel als belastingplichtigen Zal worden aangewezen, was hij gerust gesteld. Slechts twee leden van zijn frac tie stemden met de K.V.P. voor het &mendement-Lucas. Verder was ieder een er tegen. In ziin antwoord aan de Kamer heeft minister Hofstra nog gesproken over het beroepsgeheim van artsen, waar tegenover hij dat van zijn inspecteurs stelde. Eigenlijk is het een beledi ging van deze dienst als men daar aan twijfelt. Waar praten wij nog over, aldus de heer Hofstra. Wij ken nen bij de belastinginspectie wel an dere geheimen dan de namen van de patiënten die bij een bepaalde arts in behandeling zijn. De medicus be hoeft volgens hem niet meer aan de inspecteur te laten zien dan alleen die namen, wanneer hij slechts de moeite neemt om zijn administratie ve gegevens gescheiden te houden van de medische. De minister zag geen enkele aanleiding om artsen in dit opzicht een privilege te geven. De Kamer heeft een amendement-v. Wetering (CH) aangenomen, dat in houdt dat de termijn van tien dagen Voor de voldoening van bepaalde belas tingen, b.v. /de omzetbelasting of de 'oonbelasting, wordt verlengd tot een Jhaand. Dat is vooral van belang voor Kleine ondernemers. De minister liet Kei weten dat hij dan minder soepel fou moeten zijn tegenover het bedrijfs- Jcven. Dr. Lucas vond dit „de wraak V'4n de belastingdienst", die hij niet kon ?pcepteren. Van dit soort gevoelens is j?jj ons geen sprake, aldus de minister, rjet de soepelheid zal het intussen wel JJJt zjjn. De minister vond het vooral ■het het oog op de grote ondernemingen, eigenlijk door dit uitstel van beta ling een renteloos voorschot van de ''Scus krijgen, bezwaarlijk. Met 57 tegen j stemmen werd het amendement niet- hn*iin aanvaard. Tegen waren de P.v.d. w, de V.V.D. en de communisten, ?aar „rechts" legde meer gewicht in schaal. De bepaling die de wet inhoudt om de „richtige heffing" van belastingen te bevorderen, verdedigde de minister met de opmerking dat een formulering als deze, die eveneens vaag is, juist in een belastingwet thuis hoort. In de praktijk is het nut ervan bewezen. De snelle ontwikkeling in het belastingrecht breng mee dat er steeds nieuwe manieren ont staan om belastingen te ontgaan. Daarom moeten schijnhandelingen kun nen worden bestreden. Bij de belasting betekent dat „ontgaan" namelijk altijd, dat anderen moeten opkomen voor het bedrag dat hierdoor niet naar de fiscus stroomt. Ook wees de minister op de belangrijke preventieve werking die steeds van deze bepaling is uitgegaan. Andere amendementen bestreed hij met de opmerking dat zij de wet te gecom pliceerd maken, of uitbreiding van het belastingapparaat tengevolge zouden hebben, terwijl juist het tegenoverge stelde het doel is van deze vereenvoudi ging van het gehele belastingstelsel. Vandaag zou ook de minister van justitie aanwezig zijn om juridische be lastingpuzzels te helpen ontwarren. Het is de vraag of de Kamer vandaag nog toekomt aan het grote debat over de werkgelegenheid dat op de agenda staat aangekondigd als „interpellatie Biewenga." Eén van de meest vooraanstaande Westduitse natuurkundigen, prof. Wer ner Hiesenberg, heeft maandagavond te Göttingen meegedeeld, dat hij en zijn medewerkers een wiskundige vergelij king hebben gevonden aan de hand waar van misschien de structuur van de ge hele kosmos kan worden verklaard, zo bericht Reuter. Prof. Heisenberg, Nobelprijswinnaar, zoekt naar het „verenigd veld". Hier mee wordt beoogd te verklaren, waar om natuurverschijnselen als licht, hitte, elektriciteit, zwaartekracht en kernener gie zich gedragen zoals ze doen en dit uit te drukken in één formule. Wijlen prof. Einstein heeft dertig jaar lang aan dit probleem gewerkt, voordat hij in 1950 zijn eerste resulta ten van dit speurwerk publiceerde. Hij wijzigde zijn formules drie jaar later. Prof. HeisenDerg, die een lezing hield in de Universiteit van Göttingen, zei in het huidige stadium nog niet met vol strekte zekerheid te kunnen zeggen of zijn formule juist is. Maar als zij zal blijken juist te zijn, zal de „verenigd- veldtheorie" zijn gevonden, waarnaar prof. Einstein heeft gezocht. In de dezer dagen te Utrecht ge houden algemene vergadering van de Pacifistisch Socialistische Partij is een motie aangenomen, waarin de vergade ring als haar mening uitsprak, dat „de Nederlandse regering onverwijld een geSprek met de wettige regering van Indonesië moet openen op basis van losmaking van het de facto gezag van Nederland over westelijk Nieuw-Guinea en bespreking van alle andere hangen de geschilpunten". (Van onze Haagse redactie) Minister Samkalden heeft „passende correctiemaatregelen" toegezegd tegen de opperwachtmeester, die in de nacht van 1 januari een arrestant in de wacht post van dc politie te Brielle heeft mis handeld. De bewindsman zegt dit in zijn antwoord op vragen van het Tweede Kamerlid Oud (VVD) over deze kwestie. De opperwachtmeester werd in de bewuste nacht door een collega opge beld met het verzoek naar het groeps- bureau te komen. Hij trof daar deze collega aan, die bloedend aan de mond verwond was en meedeelde, dat de adju dant, die evenals hijzelf geslagen was, nog bewusteloos op straat lag. De dader, een 19-jarige kantoorbediende, bevond zich in het wachtlokaal van de post. De opperwachtmeester ging met de uitroep „Moet je mijn baas buiten westen slaan" op de jongeman af en sloeg hem r9e,t S?handschoende vuist in het ge- zlcht. Terstond daarna herkreeg hij zijn zelfbeheersing en werd hij zich bewust geheel onjuist te hebben gehandeld. Ge neeskundige hulp bleek voor de jonge man niet nodig, aldus het verslag, dat minister Samkalden thans van het ge beurde heeft gegeven. De bewindsman zegt verder dat de betrokken politieambtenaar blijkt te hebben gehandeld in een door hem ach teraf zeer betreurde opwelling van gro te verontwaardiging over hetgeen zijn chef en collega was aangedaan. De kan toorbediende heeft verklaard zich deze reactie lirect en later nog beter, te hebben kunnen indenken, hij heeft er ook zelf geen werk van gemaakt, maar Ruim 100 werken van Gerrit Willem Dysselhof (1866-1924) en 60 werken van J. Albert Neuhuys (1884-1914) zijn dinsdagavond bij een Amsterdamse kunstveiling (S. J. Mak van Waay) on der de hamer gekomen. Ondanks het slechte weer was er voor deze veiling veel belangstelling. Het schilderij „Goudkarpers" van Dysselhof bracht 580 gld op en het doek „Ponen" 420 gld De hoogste prijs, 800 gld, bracht het grote schilderij „Aan de karnton" van Neuhuys op. Zijn doek „De geluk kige families" werd voor 700 gld ver kocht. Een etsje van H. W. Mesdag „Schelpenvissers aan het strand" bracht 210 gld op. de zaak kwam aan het rollen toen zijn raadsman hem ter terechtzitting vroeg naar de oorzaak van de zwelling in zijn gezicht. Minister Samkalden besluit zijn ant woord met de verklaring, dat hij een optreden als nier is geschied, ook al zijn er factoren die in dit speciale geval tot een wat mildere beoordeling zouden kunnen stemmen, bepaald ontoelaatbaar acht. Radio Djakarta heeft gisteravond bekendgemaakt, dat een bommen werper van de Indonesische luchtmacht maandag een aanval heeft gedaan op een veerboot ten zuidwesten van Pakanbaru in Midden-Sumatra, aldus bericht Reuter. Pakanbaru, het centrum van een groot olieveld van de Caltex, is de oostelijke toegangspoort naar het centrum van de rebellen. Radio Djakarta zei dat de veerboot later zonk. Hierdoor zijn de verbindin gen tussen Pakanbaru en het hoofdkwartier van de rebellen in Padang verbroken. Voor de aanval werden waarschuwingsschoten gelost om te ver mijden dat slachtoffers zouden vallen. Het vliegtuig dat de aanval uit voerde keerde veilig op zijn basis terug, aldus radio Djakarta. Volgens berichten die Reuter in Sin gapore heeft ontvangen, heeft de tegen regering van Midden-Sumatra Padang als hoofdkwartier verlaten en is zij naar het binnenland vertrokken. Deze be richten melden echter ook dat troepen van de opstandelingen bezig zijn de haven te versterken. Volgens de be richten is de revolutionaire regering ervan overtuigd dat dit weekeinde een landing door gewapende troepen van de centrale regering zou volgen na Je bomaanvallen op Padang. De opstandelingenleiders verwachten een invasie vanaf de eilanden van de Riouw-archipel, die tegenover de han delswegen naar Singapore liggen. Zij verwachten dat de troepen van de cen trale regering zullen pogen de rivierha ven Pakanbaru in oostelijk Sumatra te nemen en dan over het land naar Pa dang zullen trekken. In Djakarta heeft United Press ver nomen dat een delegatie van twee man, afgevaardigd door het militaire bestuur van Atjeh, in Noord-Sumatra, onderweg is naar Djakarta. De gouver neur van Atjeh, Ali Hasjmy, staat aan het hoofd van de delegatie, die met president Soekarno, premier Djuanda, en de chefstaf van het leger, gen.-maj. Nasution, de binnenlandse crisis gaat bespreken. Het hoofd van de voorlichtingsdienst der rebellen, Des Alwi, heeft volgens Reuter verklaard, dat de „Garuda In donesian Airways" spoedig haar dien sten op Borneo zal staken vanwege het tekort aan vliegtuigbenzine. Nieuw Nickerie heeft prinses Bea trix woensdagochtend uitbundig verwel komd. Bij de monding van de rivier zwaaiden vissers in hun bootjes harte lijk naar de opvarenden. Er was op de kade een tapijt van bloemen en hoofd doeken uitgelegd. Tijdens een rondrit bleek dat heel Nickerie was uitgelopen. De prinses werd met tientallen bloemenkransen om hangen. Zij opende een weg, die de landbouwers zelf hebben aangelegd en gaf deze de naam Beatrixweg. Er werd een bezoek gebracht aan de westelijke polders. Natuurlijk werd ge stopt bij de zeedijk, waar als steeds een heerlijke frisse bries stond en bi) het Corantijnstrand, vanwaar men duide lijk het naburig land, Demerara, in Ne derland meer bekend ondei de naam Brits-Guyana kon zien liggen. Bij de vuurtoren bracht de Javaanse bevolking haar hulde. Later op de weg naar het Corantijn-strand verwelkomden de Hindoestanen de prinses. Bij een ontvangst ten huize van de districts-commissaris boden zes kleine meisje een Indiaanse, een Nederlandse, een Creoolse, een Hindoestaanse, een Javaanse en een Chinese, de prinses bloemen aan. Tijdens de ontvangst brachten schoolkinderen een zanghulde voor het huis van de districts-commis saris. De tocht werd vervolgd naar Wa geningen. Na enkele uren varen doemde plotseling uit het oerbos een echt Ne derlands polderland op, inclusief de gro te graansilo. Onderweg moest talrijke malen worden gestopt om de samen gestroomde bevolking gelegenheid te geven hun bloemen en cadeaux aan de prinses aan te bieden. Sinds geruime tijd bestaat in katho lieke lekenkringen in de Nederlandse Antillen een streven om de verheffing van het apostolisch vicariaat der Antil len tot bisdom door de H. Stoel te ver krijgen. Naar het zich laat zien schijnt deze actie succes te hebben opgeleverd. Naar het katholieke dagblad „Amigoe di Curagao" meldt, zal de apostolisch vicaris van de Nederlandse Antillen, mgr. M. J. M. Holterman, begin vol gende maand een bezoek brengen aan de apostolische nuntius te Caracas, mgr. Rafael Fomi. Dit bezoek houdt volgens het blad verband met het plan, het apostolische vicariaat tot bisdom te doen verheffen. Na zijn bezoek aan Caracas, aldus de „Amigoe" zal mgr. Holter man zich naar Rome begeven voor be sprekingen over dezelfde aangelegen heid met de Propaganda Fide. Vandaar reist de apostolisch vicaris voor een kort verblijf door naar Nederland. Via New York keert mgr. Holterman medio april op Curagao terug. De „Amigoe" weet reeds mee te delen, dat het bisdom der Nederlandse Antillen zal worden toegewijd aan O.L. Vrouw Onbevlekte Ontvangenis. Het is nog niet bekend, aldus het blad, of de verheffing van het apostolische vicari aat der Nederlandse Antillen tot bisdom reeds dit jaar haar beslag zal krijgen. De Bredase rechtbank heeft dinsdag vrijspraak verleend aan de drie katho lieke geestelijken van het missiehuis te Teteringen, die 12 februari terecht heb ben gestaan terzake overtreding van het processieverbod te Geertruidenberg. De rechtbank, die daarbij vooropstelt, dat de grondwet van 1848 niet het oog heeft gehad op bepaalde godsdienstige plechtigheden in de ruimste zin, mits gehouden buiten gebouwen en besloten plaatsen, baseert haar oordeel mede op een brief, die 19 mei 1856 gescher- ven is door de toenmalige burgemees ter van Geertruidenberg aan ae kan tonrechter van Oosterhout. Zij meent, dat daarin een aanwijzing zou kunnen zijn gelegen, dat in Geertruidenberg vóór 1848 geschiedde, wat naar de fei telijke maatschappelijke opvatting van die dagen was aan te merken als openbare godsdienstoefening buiten gebouwen en besloten plaatsen naar de bedoeling van de grondwet van 1848. De brief spreekt over „het vergezellen der roomschencatholieke lijken, door een geestelijk persoon dier gezindte met zijn dienaren tot aan de begraafplaats zijnde deze met enen muur omringd". De rechtbank acht niet bewezen, dat de openbare godsdienstoefening in 1848 in Geertruidenberg niet gebruikelijk was. Het bewijs van het tegendeel acht de rechtbank op grond van wettelijke bewijsmiddelen evenmin bewezen. De rechtbank heeft, blijkens haar overwe gingen, geen acht behoeven te slaan op het betoog van mr. J. v.d. Biesen, een der verdedigers, dat het huidige art. 184 der grondwet thans rechtskracht mist in verband met praevalere.ide artikelen van het verdrag van Rom; en het vriendschapsverdrag van Amerika. Het meisje uit Ouddorp, dat sinds 8 januari was verdwenen en van wie tot dusver elk spoor ontbrak, is terecht. De negentienjarige tandartsassistente, die haar familie een afscheidsbrief had geschreven, waarin zij te kennen had gegeven met haar tot nog toe geleide leven te willen breken, vertoefde in België. Zij is inmiddels in de ouderlijke woning teruggekeerd. Advertentie Ondanks vrij vergaande concessies van de minister van justitie blijft de Kon. Nederlandse maatschappij ter be vordering der geneeskunst afwijzend staan tegenover dr eventuele medewer king van artsen voor verplicht onder zoek van het bloed op de aanwezigheid van alcohol. Dit blijkt uit de memorie van antwoord van minister Samkalden aan de Eerste Kamer. In zijn overzicht van de geschiedenis van deze kwestie zegt de bewindsman dat reeds zijn voorganger een wetsont werp had voorbereid waarin een hoger strafmaximum werd vastgesteld, wan neer bij de bestuurder van een motor rijtuig, die schuldig was aan een aan rijding, een bepaald percentage alco hol in het bloed werd aangetroffen. Hieraan was een bepaling verbonden dat voor hem die weigerde bloed af te staan eenzelfde maximum zou gelden. De Kon. Ned. maatschappij ter bevor dering der geneeskunst weigerde echter medewerking op medische en medisch- ethische motieven. Minister Samkalden heeft toen aller eerst voorgesteld van de verplichting uit te zonderen personen, die aanneme lijk konden maken dat zij geen alcohol hadden gebruikt. Later bracht de minis ter bovendien de beperking aan, dat de verplichting een bloedmonster af te staan slechts zou gelden voor gevallen waarin dood of lichamelijk letsel was veroorzaakt. De maatschappij heeft echter haar afwijzend standpunt gehandhaafd. In een brief van 8 januari heeft zij aan de minister medegedeeld, dat wel aan de praktische maar niet aan de principië le bezwaren is tegemoetgekomen, zodat zij haar leden niet zou kunnen advise ren aan de uitvoering mede te werken. Naar het oordeel van minister Sam kalden laat dit antwoord zelfs niet de mogelijkheid open dat leden van de or ganisatie, die artsen in overheidsdienst zijn, met gerust geweten bloedmonsters kunnen afnemen. --r— t-.. Een studie van Hendrick Goltzius, berustend in het Teylermuseum te Haarlem. De Nederlandse organisatie voor Zui ver Wetenschappelijk Onderzoek heeft prof. dr. J. G. van Gelder, hoogleraar in de kunstgeschiedenis aan de rijks universiteit te Utrecht en directeur van het kunsthistorisch instituut aldaar, een subsidie verleend voor de uitgave van het vrijwel volledige tekenwerk van Hendrick Goltzius. Deze uitgave wordt onder supervisie van prof. van Gelder bewerkt door de heer E. K. J. Reznicek, doctorandus in de kunstgeschiedenis en wetenschap pelijk ambtenaar eerste klasse aan het kunsthistorisch instituut te Utrecht. Behalve ZWO hebben ook particulieren en andere instanties, zoals het kunsthis torisch instituut zelf en het nationaal fonds ter bevordering van de kennis der Nederlandse beschaving, de uitgave Advertentie Prinses Beatrix heeft in Albina een bezoek gebracht aan de Caraiben-indianen. Op de onderste foto ziet men de Prinses temidden van de Arowakken, die haar huldigden door haar hun halskettingen en amuletten om de hals te hangen. Soms kan het plotseling gebeuren, dat iemand wordt getroffen door de nood in de missiegebieden en zich rea liseert, dat het thuisfront eigenlijk schromelijk tekort schiet. Zo iemand is de heer C. J. A. Valentin, tuin der in het Westlandse dorpje Maas dijk, die na een gesprek met een Wit te pater besloot iets te doen voor dat noodlijdende Afrika en anderen daar in te betrekken. Het werd de actie „Lava", „Leken Aantreden voor Afri ka", een vondst van zijn vrouw. Een advertentie, waarin een reis van drie weken door de binnenlanden van Afri ka werd aangeboden, luidde de cam pagne in. Ongeveer 2000 brieven kwa men er op binnen, die alle, zoals ook gevraagd was, meningen bevatten over de Afrikaanse missies. Bijna geen der sollicitanten naar de Afrika- reis, bleek de encycliek „Fidei Do- num", speciaal handelende over de missie in dit werelddeel, te kennen, eenvoudig omdat die toen nog niet in het Nederlands verschenen was. DeWitte Paters hebben inmiddels dit verzuim hersteld. Ten antwoord ont vingen de briefschrijvers een boekje, dat zij in zo groot mogelijke getale aan de man dienden te brengen, en dat tegelijk de oplossing bevatte van de raadselen, waarin de annonce ge huld was. Het kwam hier op neer, dat na de opbrengst van de verkoop van de brochures een behoorlijk be drag ten bate van de missie in Afri ka zou overschieten, terwijl hfj die de meeste boekjes verkocht, in aanmer king zou komen voor de drieweekse reis. Deze actie „Lava" draait nu van het vorig jaar november en heeft inderdaad vulkanische uitbarstingen van enthousiasme verwekt. Eén prijs is er al uit. Hij ging naar pater Brekel- mans m.s.e. van de Kaloramaclub te Beek bij Nijmegen, die 4500 boek jes wist te verkopen. Per 17.000 ver kochte boekjes is er één reis te ver delen. De tweede is al bijna aan bod. Voor wie? Een bestemming voor het geld is inmiddels gevonden. Het bestuur van „Lava" wil er de oprichting van een filmbureau in Tanganyka mee bekos tigen. Mgr. C. Bronsveld, bisschop van Tabora, heeft in een enthousiaste brief namens de andere 18 bisschop pen in Tanganyika zijn instemming met het plan betuigd. Hij schat de waarde van een filmotheek zeer hoog. Voor een moderne Missie zijn moder ne middelen nodig. Gironummer van „Lava": 131125 ten name van de Coöperatieve Boe- releenbank „Naaldwijk" te Naaldwijk. van dit werk financieel mogelijk hel pen maken. Het boek, dat uit twee delen zal bestaan, komt waarschijnlijk begin 1959 van de pers. In een gesprek met het ANP wees prof. van Gelder er op, dat het teken werk van Goltzius tot de belangrijkste bronnen van de Nederlandse kunst be hoort. Hendrick Goltzius, die in 1558 te Mulhbracht bü Venlo geboren werd en in 1617 te Haarlem overleed, leerde in Duitsland Coornhert kennen, van wie hij na 1577 les in het graveren kreeg. Aanvankelijk werkte Goltzius in de stijl van Anthonie van Blocklandt, Stra- danus en Frans Floris. Na 1583 had hij in Haarlem een eigen uitgeverszaak en zijn werk werd overal verspreid. Omstreeks 1585 richtte Goltzius teza men met Van Mander en Cornelis van Haarlem een „academie" op, die van groot belang was voor de verdere ont wikkeling van de Nederlandse kunst. In die dagen was Goltzius nog manierist, maar een reis door Italië in 1591 heeft zijn stijlopvattingen veranderd. Door de liaanse hoog-renaissance kreeg zijn invloed van de antieken en van de Ita- werk een veel soberder karakter dan voorheen. Men kan dan ook zeggen, dat Goltzius tegen het einde van de zes tiende eeuw na Lucas van Leyden de centrale plaats in het Nederlandse kunstleven inneemt en dat onze zeven- tiende-eeuwse kunst in bijna elk opzicht op de resultaten berust, die Goltzius reeds had weten te bereiken. Tot dusverre waren alleen Goltzius' prenten en een gedeelte van diens schil derijen nauwkeurig onderzocht, zodat een wetenschappelijke analyse van zijn tekenwerk uitermate gewenst was. Om het benodigde materiaal bijeen te bren gen, moesten vele prentenkabinetten in binnen- en buitenland worden bezocht. Door deze studiereizen heeft het onder zoek dan ook verschillende jaren ge duurd. Op het ogenblik beschikt de heer Reznicek over gegevens omtrent onge veer 450 tekeningen van Goltzius, waar van er minstens 400 in zijn uitgave zul len worden gereproduceerd. Op het ogenblik is men bezig hiervan cliché'! te vervaardigen. De studie zal voorts een uitvoerige, beschrijvende oeuvre-ca- talogus bevatten. Het is verheugend zo besloot prof. van Gelder het onderhoud dat, waar het nu vierhonderd jaar geleden Is, dat Goltzius geboren werd, wij in de ge legenheid zijn gesteld zijn nagedachte nis op bovengenoemde wijze te eren. De Raad van State heeft dinsdag middag in haar wekelijkse vergadering het overleden lid van die raad, dr. J. H. Scholten, herdacht. In deze bijeenkomst is tevens afscheid genomen van het lid mr. dr. L. N. Deckers, die de pensioengerechtigd» leeftijd heeft bereikt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 5