Filmbioscoop en televisie Concurrentie der apparaten verwantschap der vormen Radio en TV 9 Bestaan van Gemeenschappelijke Mijnbouw Mij. Billiton niet verlengd Banken zitten in hun bijzonder ruim middelen Klompenmaker in Amerika Richtlijnen voor een huwelijk van Duits soldaat m De dollarlening voor Amsterdam 538ste STAATSLOTERIJ Weinig bevredigende filmserie Het journaal Vanavond Engelse kustvaarder in de Ierse Zee gezonken Viering verjaardag Pauskroning Abbé Pierre moet nog rust houden ilmm SCHEEPVAARTBERICHTEN Tinonderneming op Billiton rechtstreeks onder Indonesische regering Weekstaat Nederlandsche Bank Saldo schatkist met f 88 miljoen gestegen Rente 5,25%, uitgifte prijs 99 OUDE ERNSTIGE CORRUPTIEZAAK VOOR HAAGSE RECHTBANK Toelating spijtoptanten vergemakkelijkt 1% ill WOENSDAG 26 FEBRUARI 1958 PAGINA 6 Alleen met vrouwen met goede reputatie; anders disciplinaire maatregelen Tegen een ex-ambtenaar een voorwaardelijke gevangenisstraf geëist en boete van f 300 MARKTBERICHTEN 538ste STAATSLOTERIJ *e kios nist 4e klas 7e lijst Toen in de jaren, dat de film bezig: was de wereld te veroveren, uit toneelkringen herhaaldelijk klach ten kwamen over de concurrentie tus sen film en toneel, hebben de voorstan ders van de film (die daarom nog geen tegenstanders van het toneel waren) met succes betoogd, dat de bioscoop wel de concurrent van het theater, van de schouwburg zou kunnen worden en zelfs reeds geworden was, maar dat de ze concurrentie volstrekt niet aanwijs baar was voor de fenomenen film en toneel. De nieuwe kunstvorm, die film heette, zou voor het toneel niet méér concurrent kunnen zijn dan iedere kunstvorm voor iedere andere kunst vorm. Krachtens het feit, dat zij kunst vormen zijn, hebben zij recht van be staan. De laatste jaren is een soortgelijke strijd gaande over de uitingsvormen film en televisie, en wederom kan men met succes volhouden, dat weliswaar het televisiescherm de concurrent is van het projectiedoek in de bioscopen, maar dat de televisie-uiting geenszins de bestrijder van de filmvorm behoeft te zijn. Zij is het dan ook niet, en men kan zelfs zeggen dat de televisie in haar beste uitingen niets anders doet dan een film afdraaien, die dan ook als filmvorm moet beoordeeld worden. De onafhankelijke televisievormgeving is tot dusver slechts mogelijk door de improvisatie van de directe werkelijk heid, een improvisatie die enorme eisen stelt, omdat het ogenblik van bezinning en inspiratie bij de regisseur reeds ver leden moet genoemd worden, als het opkomt en aldus reeds bijna zijn bruik baarheid heeft verspeeld. Het zal nog wel even duren, voor de televisieregis seur zo zeker van zijn zaken is, dat hij als het ware a priori zijn beleid langs de weg van de intuïtie kan vaststellen. Op zijn best kan dit vooralsnog beteke nen, dat de regisseur een speelse be hendigheid aan de dag gaat leggen, die zelden tot ontroering in de hogere zin van het woord aanleiding kan geven. Blijft op die manier voor de televisie niet veel meer dan een weergave, die tweedehands en oncreatief is. Intussen: de concurrentie tussen de twee apparaten bestaat wel degelijk en is nu reeds aan alle kanten voelbaar. De bezitter van een televisietoestel kan behalve een filmvoorstelling ook een weergave van de dagelijkse werkelijk heid en van al of niet geslaagde varié ténummers en niet bezienswaardige „bezienswaardigheden" in zijn huiska mer halen, terwijl de bioscoopbezoeker altijd in de bioscoop de verleden tijd zal aanschouwen, ook in het journaal, dat, met bliksemsnelheid in de filmfabriek ontwikkeld, toch altijd achter de ac tualiteit van de televisie aankomt. Aan dat verschijnsel is het te danken (of te wijten) dat men sinds enkele ja ren de cinemascope als onmisbaar in de bioscoop is gaan beschouwen. Eigen lijk bestond de cinemascope al vijf en twintig jaar, voor men er serieuze aan dacht aan ging schenken. Pas toen de film in de huiskamer begon door te drin gen, hebben de filmondememers de ci nemascope van de zolder gehaald om een doek te kunnen presenteren, dat grotere afmetingen had, dan welke huiskamer ook zou kunnen bieden, Bn dat was vrijwel het enige voordeel van de cinemascope, die tot dusver nauwe lijks heeft bewezen tot de artistieke ont wikkeling van de film een bydrage te kunnen leveren. Toen dan het _feer brede doek in de bioscopen van Ameri ka was aangebracht, konden de paar honderd bioscopen, die hun deuren moesten sluiten als gevolg van de con currentie der televisie, weer m werking treden, en voorlopig was het gevaar be zworen. Het wachten is nu op een tele visiescherm, dat een hele of een halve muur in beslag neemt, en uit is de pret weer in de bioscoop. Want waarom zou men naar de bioscoop gaan, als men in de beslotenheid en vooral de persoonlij ke vrijheid van de eigen kamer door het omdraaien van een knopje alle film sterren kan laten opdraven, die men wenst te zien en te horen, of als men in alle rust de betrekkelijk weinige ar tistieke prestaties van de film wenst te genieten. Reeds nu kan men constate ren dat de televisie opnieuw begonnen is met de filmproduktie in Amerika ernstig aan te tasten. Fabrieken sluiten of krimpen in, hoewel andere méér gaan produceren dan zij in de afgelo pen jaren hebben gedaan, hetgeen niet verwonderlijk is, als de verdwijnende ondernemingen kansen laten aan de be staande. Maar een persbureau meldt dat on langs in één week een en zeventig tele visieseries in Hollywood werden gepre senteerd en in diezelfde week slechts elf films. In 1957 werden ongeveer 2700 films voor de televisie geleverd en slechts 282 films voor de bioscoop. In 1936 zijn in Amerika tachtig miljoen mensen naar de bioscoop gegaan, in 1946 zelfs 96 miljoen, doch in 1956, dat wil zeggen: na de komst van de tele visie, is het getal gedaald tot 46 mil joen, zijnde minder dan de helft van 1946. Het vorige jaar moesten de stu dio's van de R.K.O. sluiten. Dat zij daarna intussen weer aan het werk zijn gegaan, neemt het feit van de ge dwongen sluiting niet weg. Over de hele linie overigens heeft men het personeel ingekrompen, en de Metro Goldwyn Mayer, de grootste van alle fabrieken, heeft het besluit genomen om de onkosten met ongeveer zeventien miljoen te besnoeien. Alle droomfabrie- ken van Hollywood werken nu voor de televisie, die jaarlijks duizenden films groot en klein te kort komt. Een van de meest opvallende gevol gen van de strijd tussen film en televisie is het besluit van de Hollywoodse on dernemers om de contracten met sterren in andere banen te leiden. De sterren zitten niet meer zo vast in het zadel en het ge volg daarvan is, dat er nieuwe, kleine maatschappijen voor de dag zijn geko men, die incidenteel met de sterren omspringen, en gebruik maken van de studio's der grote, reeds jaren lang be staande fabrieken. Ongehinderd gaat intussen de reclame voor de sterren door. Geen echtscheiding, geen huwelijk wordt overgeslagen. Als een of ander volmaakt overbodig sterretje ergens vakantie gaat houden wordt zij achter na gezeten door haar eigen reclame agenten, die vervelende foto's de wereld in sturen van juffrouwen op ski's en in spijkerbroeken, die onder alle omstan digheden talent schijnen te garanderen. Ook in ons eigen land hoort men klachten van bioscoopexploitanten, die him programma besnoeien en dat doen onder de druk van de televisie. Vooral in Limburg klaagt men, dat tal van te- De N.T.S. heeft dinsdagavond de se rie films gewijd aan kleine steden in Europa, voortgezet met de Deense bij drage. Het was een film over de vis sersplaats Hirthals in het noordelijk ge deelte van Jutland. Wij moeten constateren, dat ook de ze film niet bevredigde. In het begin liet men wat zien van het plaatsje en van de typische bedrijvigheden daar. Maar men bleef al te lang stilstaan bij een détail, namelijk de jacht op een mijn. Dit gegeven werd aardig in beeld gebracht, maar het had weinig met de plaats en nog minder met de actuali teit van de plaats te maken. De hele serie films speciaal voor de Eurovisie vervaardigd heeft nog wei nig belangwekkends opgeleverd Waar de fout schuilt, is niet zo gemakkelijk vast te stellen, maar men kan het wel aanvoelen. Het Eurovisiebestuur maakt uit wat er in het komende jaar aan uit- wisselingsobjecten zal worden ge maakt. Bij de meeste TV-afdelingen, instanties of maatschappijen, zal dit met gemengde gevoelens worden beke ken: men moet er maar weer men sen en wéér tijd voor vrij maken. Men deed beter voor het volgend jaar een vrije opdracht te geven en dan boven dien mensen, die gewend zijn filmdo- cumentaires te maken, de opdracht te geven. Het nu gevolgde systeem leidt blijkbaar tot niets, het kost alleen geld, en het kost ook de tijd van de kijkers die er niet wijzer van worden. Het valt steeds weer op hoe snel men zich bij het televisiejournaal aan een nieuwe situatie weet aan te pas sen. Zo had men dinsdagavond een uit voerige, prima reportage over het noodweer, direct gevolgd door een meer dan duidelijk weeroverzicht. Als steeds waren ook verder de laat ste gegevens in woord en beeld op een vaak verrassende manier verwerkt. J. v. Het omroepkamerorkest speelt van avond voor de N.C.R.V. o.l.v. Carlo Damevino m.m.v. Gaspar Cassado, cel- lo, die het Concert van Boccherini speelt (298 m 21 uur). Voor France I (Paris Inter) is van avond de Tribune des Critiques des Disques. Besproken wordt de Rosa- mundesuite van Schubert, in opnamen van het Concertgebouworkest o.l.v. Van Beinum, het Philharmoniaorkest o.l.v. Kletzki, het Filharmonisch Orkest van Berlijn o.l.v. Lehmann, en het orkest van München o.l.v. Redel (1827 m 21.10 uur). Voor het Derde Progr. wordt een klankbeeld gewijd aan het ontstaan van „Die Entführung aus dem Serail" van Mozart. Er zijn muzikale illustraties m.m.v. grote solisten. (464 m 20.20 uur). De Britse 512 ton metende kustvaar der Gannochy is gistermiddag in de Ier se zee gezonken. De voltallige beman ning kon tijdig aan boord van een loods boot worden genomen, aldus een tele gram van de Nederlandse kustvaarder Helvetia-S, die ook langszij de Gan nochy wist te komen. Dit meldt het A.N.P. De loodsboot met de geredden heeft koers gezet naar Liverpool. Eer der had de Gannochy een S.O.S.-sein uitgezonden dat zij hevig slagzij maak te en hulp behoefde. De negentiende verjaardag van de Pauskroning (12 maart) zal in Den Haag worden gevierd met een pontifi cale H. Mis in de dekenale kerk van Den Haag en met een receptie op de internutiatuur. Mgr. Paolo Giobbe celebreert de pon tificale H. Mis op zondag 9 maart. Woensdag 12 maart, houdt mgr. Giob be een receptie in het gebouw van de internuntiatuur van vier tot zeven uur. Zoals gewoonlijk ziin daarvoor uitgeno digd de bisschoppen, de katholieke mi nisters en talrijke autoriteiten uit het katholieke openbare leven. Abbé Pierre, de Franse priester die zich het lot van de daklozen in Parijs en elders in Frankrijk heeft aangetrok ken, moet nog enkele maanden in Zwit serland rust houden, doordat een ope ratie en zijn drukke werk van de laatste jaren zijn gezondheid hebben ondermijnd, aldus meldt AFP. levisiekijkers uit de bioscoop weg blij ven. Dit alles behoeft intussen nog niet verontrustend te zijn voor de gang van zaken in filmland, dat wil zeggen te vergelijken met die van omstreeks 1920, toen de geluidsfilm kwam op zetten en alles bedreigde, wat aan energie in de filmwereld dagelijks ten beste werd gegeven. De geluidsfilm is in de plaats gekomen van de stom me film en heeft mogelijkheden ge opend en bewezen, die voordien on denkbaar waren. En zie, de televisie is reeds enigszins bezig de filmkunst diensten te bewijzen, door namelijk de filmfabrieken opdrachten te ver lenen, welke reeds geleid hebben tot enkele verdienstelijke werken. De nieuwe regisseurs, die bijvoorbeeld Twelve angry men en andere „tele visiefilms" hebben vervaardigd, heb ben zich bewust of niet laten beïnvloe den door de besloten ruimte van de televisiestudio's, of liever: zij hebben hun gebruikelijke instelling in de tele visieruimte aangewend bij het maken van gewone films. Principieel bestaat er natuurlijk geen verschil tussen televisiefilms en an dere. Beide hebben te luisteren naar de wetten van de filmkunst, maar de dagelijkse manier van werken van een regisseur kan van invloed zijn op zijn werkmethode in de filmstudio. En hier uit blijkt weer, dat de concurrentie, waar men zo bang van schijnt te zijn, niet gevaarlijk is voor de filmproduk- ten maar hoogstens en misschien wel voorlopig voor de bioscoop. Wat de ar tistieke mogelijkheden van beide ver schijnselen betreft, is de kans niet uit gesloten, dat zij elkaar vruchtbaar zul len beïnvloeden. De eerste tekenen zijn er reeds. Dbg. Het Westduitse ministerie van defen sie heeft de militairen volgens U.P. te verstaan gegeven, dat zij alleen doch ters uit achtenswaardige families mogen huwen. „Als een militair een vrouw tot echtgenote neemt die als ongeschikt wordt beschouwd, kunnen disciplinaire maatregelen tegen hem worden geno men". Er bestaan geen wetten met betrek king tot het huwelijk van het personeel van de strijdkrachten, aldus militaire woordvoerders, maar ieder militair heeft tot plicht de goede naam van de strijd krachten hoog te houden. „Een militair moet er voor zorgen, dat zijn meisje een goede reputatie heeft en uit een gerespecteerd gezin komt", zo werd gezegd. „Indien een soldaat een vrouw trouwt met een slechte naam, kunnen in sommige gevallen discipli naire maatregelen tegen hem worden getroffen". Het ministerie van defensie gaf even eens te verstaan, dat militairen die meer schuld hebben dan tweemaal hun maandelijks salaris beter niet kunnen trouwen. En het wordt eveneens ver keer beschouwd als militairen de eerste vijf jaar van hun diensttijd in het hu welijk treden. Deze tijd moet worden besteed aan de militaire opleiding. Als zij in deze tijd in het huwelijk treden, wordt de zorg van de betreffende mili tairen onnodig vergroot, zo werd ge zegd. Bovendien, zo voegde men er aan toe. betekent een jong huwelijk, dat de partners veelal van elkaar verwijderd moeten leven, waardoor de kans op een mislukking van het huwelijk wordt vergroot. John Woldering uit Holland, in de Amerikaanse staat Michigan, is klompenmaker en hij heeft een goede verdienste aan zijn handgesneden produkten, daar duizen den Amerikanen tijdens de befaamde tulpenfeesten in Holland, beslist op klompen willen lopen. Vorig jaar verkocht Woldering maar liefst 15000 paar aan zijn landgenoten. De Indonesische regering heeft be kend gemaakt, dat zij besloten heeft het bestaan van de gemengde Nederlands- Indonesische onderneming, N.V. Ge meenschappelijke Mijnbouw-Maatschap- pij Billiton niet te verlengen. De Indo nesische minister van industrie heeft medegedeeld, dat de tinonderneming op Billiton met ingang van 1 maart a.s. rechtstreeks onder leiding zou komen te staan van de regering van Indonesië. De tinproduktie in Billiton zou niet worden stopgezet en zou op normale wijze voortgang vinden. Voorts werd medegedeeld, dat het tinerts van het eiland Billiton na 1 maart a.s. op de wereldmarkt zou verschijnen onder het zelfde merk als tot dusverre. Het vkapitaal van de Gemeenschappe lijke Mijnbouwmaatschappij Biliitpn (G.M.B.) 'bedraagt 16 miljoen, ver deeld in 10.000 aandelen A, die op naam staan van de Republiek Indonesië en 6.000 aandelen B op naam van de Bil- litonmij. Deze aandelen paraisseren op de balans van de Billitonmij. voor 6 miljoen. By de Billiton Maatschappij te 's-Gravenhage is niets meer bekend en wenste men zich van commentaar te onthouden. Niet bekend is het bedrag dat de laatste jaren aan dividend van de G.M.B is ontvangen. In 1947 en 1948 werd resp. 40% en 50% gedecla reerd, in 1949 40% ad interim. Het ge plaatste kapitaal van de Billiton Mij beloopt 21.000.000. Dat do banken bijzonder goed in hun middelen zitten, blijkt wel uit de jongste weekstaat van de Nederland sche Bank, die laat zien, dat de sal do's van banken zijn toegenomen met niet minder dan 124 miljoen. Met een totaal van 423 miljoen staan de ban ken, aan het begin van de nieuwe kas geldperiode, waarin het verplichte kas- reservepercentage gebracht is van 4 op 5 procent, er bijzonder goed voor. Het verplichte gemiddelde immers kan nu geraamd worden op 240 min. In hun ruime positie hebben de banken geen aanleiding gezien om de dure voorschotten verder in belangrijke ma te af te lossen. Deze bleven 26,3 min. DONDERDAG HILVERSUM I, 402 m. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gymn. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 Gymn. 9.10 V. d. vrouw. 9.15 Gram. 9.35 Waterst. 10.00 Gram. 11.00 V. d. vrouw. 11.15 Lichte muz. 11.45 Caus. 12.00 Lichte muz. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Pianospel. 12.50 Uit het bedrijfs leven. 13.00 Nws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Lichte muz. 13.55 Beursber. 14.00 Tenor en piano. 14.30 V. d. vrouw. 15.00 Gram. 16.00 Gram. 16.30 Lichte muz. 17.45 Regeringsuitz. 18.00 Nws. 18.15 Lichte muz. 18.45 Sportproblemen. 18.55 Gespro ken brief uit Londen. 19,05 Wie opent de kluis? 20.00 Nws. 20.05 Omr. ork. en sol. (20.55-21.25 Clnige Doorenbos jubileert). 22.15 Gram. 22.25 Journ. 22.35 Dansmuz 22.50 Sportact. 23.00 Nws. 23.15 Koersen v. New York. 23.16 Act. of gram. 23.25- 24.00 Gram. HILVERSUM II, 298 m. KRO: 7.00 Nws. 7.10 Gymn. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nws. en weerber. 8.15 Gram. 8.50 V. d. huisvr. NCRV: 10.00 Gram. KRO: 11.00 V. d. zieken. 11.45 Gram. 12.00 Middagklok-noodklok. 12.03 Zang. 12.25 V. d. boeren. 12.35 Land- en tuinb.meded. 12.38 Lichte muz. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws. en kath. nws. 13.20 Pianorecital. 13.40 Lichte muz. NCRV: 14.00 Prome- nade-ork. 14.45 V. d. vrouw. 15.15 Gram. 15.40 Viool en piano. 16.30 Oude muz. ,„„c 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Gram. 5?"z- p?£ f ,16-05 Pianospel. 20.00 Ork. conc. 22.45 Lichte muz. ENGELAND, BBC Light progr.. 1501. en 247 m: 13.00 Verz. progr. v. orgelspel 13.30 Nws. en v. d. arb. 14.00 Pianospel 14.15 Gevar. muz. 16.00 Lichte muz. 16.45 Lichte muz. 17.45 Ork. conc. 18.30 Nws en gevar. muz. 19.00 Gevar. progr. 21.00 Gevar. muz. 22.00 Gevar. progr. 22.30 Nws. en gevar. muz. 23.00 Gevar. progr 23.40 Jazzmuz. 0.15 Lichte muz. NDR/WDR, 309 m: 12.00 Amus. muz 13.15 Operettemuz. 16.00 Ork. conc 16.31 Barokmuz. 17.50 Lichte muz. 19.20 Ork conc. 19.50 Kamermuz. 22.10 Dansmuz 23.00 Lichte muz. 23.15 Gevar. muz. 0.10- 1.00 Oude muz. FRANKRIJK, progr. III (Nat. progr.) 280 en 235 m: 12.00 Operettemuz. 14.05 Kamermuz. 18.40 Kamermuz. 17.10 Gram 18.00 Kamermuz. 20.00 Ork. cone. 23.10 Kamermuz. BRUSSEL, 324 m: 12.00 Amus. muz. 12.34 Gram. 13.11 Orgelspel. 14.15 Gram. 14.45 Gram. 16.00 Koersen. 16.45 Gram. 17.10 Gram. 18.15 Gram. 18.30 V. d. sold. 19.40 Gram. 20.00 Gram. 20.10 Missie- klankb. 21.30 Gram. 21.40 Jiddische lie deren. 22.30 Viola d'amore en piano, of clavecimbel. 484 m: 12.00 Gram. 14.15 Gram. 14.30 17.10 In tegenstelling tot de vorige weken valt er geen opmerkelijke styging van goud en deviezen waar te nemen. De toeneming bedraagt ditmaal slechts 8 min. en deze stijging resulteert uit een vermeerdering van de goudvoor raad met 94 min. en een verminde ring van de netto deviezenreserve met 86 min. Uit het feit, dat de converti- bele valuta is ingezakt van 1118 min. tot ƒ1047 min. leidt men af, dat con- vertibele deviezen zijn omgezet m goud. Dat de biljettencirculatie zou toene men viel te verwachten, nu het vrij dag a.s. reeds de laatste dag van de maand is. De biljetten namen toe met 65 min., hetgeen nog betrekkelijk mee valt. De schatkist moet wei een hoop geld hebben binnengekregen. Haar sal do steeg met 88 min. tot 743 min. De Nederlandsche Bank heeft de af gifte van schatkistpapier hervat. Begin volgende maand zal de schatkist gro te bedragen nodig hebben uit hoofde van vervallen schatkistpapier en van verplichtingen op geconsolideerde schuld. Promessen zijn, blijkens de ge- gevens van h6t ministerie van finan- ciën, toegenomen met niet mmder dan 309 min. De post andere saldo s trekt de aandacht omdat zij vrijwel is te ruggekeerd tot het bedrag van 14 da gen geleden. Hieruit blijkt dat de aan zienlijke stijging van de vorige week toegeschreven moet worden aan een tij delijke plaatsing van middelen, die thans weer zijn onttrokken. Op de geld markt blijft de toestand zeer ruim Call money is zaterdag j l- verlaagd tot 3 procent en men acht zelfs vol gende maand een verdere verlaging tot 3% procent niet uitgesloten. 17.55 Instr. septet. 18.15 Friese uitz. 18.30 Gram. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Caus. 19.15 Gram. 19.20 Caus. 19.30 Lichte muz. 19.50 Caus. 20.00 Radiokrant. 20.20 Gevar. progr. 21.45 Gram. 22.00 Periodieken-Pa rade. 22.10 Orgeleone. 22.40 Gram, 23.00 Nws. 23.15 ZaalSDortuitsl. 23.20-24.00 *umprogr' Gram. Gram. 17.30 Zang en piano. 20.00 Gevar. progr. 22.10 Moderne muz. DUITSE TELEVISIEPROGR. 17.00 V. d. jeugd. 17.20-18.00 Caus. 20.00 Journ. 20.15 Caus. 20.30 Muz. caus. 21.00 FRANS-BELG. TELEVISIEPROGR. 17.00-18.30 V. d. kind. 20.00 Journ. 20.30 Télé-match. 21.30 Filmprogr. Daarna: We- TELEVISIEPROGRAMMA'S 20.00 Journ. en weerber. 20.15 Medisch reldnws praatje. 20.25 Voordr. over ruimtevaart. 21.15 De zilveren schijf, ballet. VLAAMS-BELG. TELEVISIEPROGR. 16.00-17.30 V. d. jeugd. 18.00 Juniors- ENGELAND, BBC Home Service, 330 club. 19.30 Nws. 20.00 Documentairprogr. m: 13.00 Ork. conc. 14.15 Gevar. muz. 20.30 Filmrep. 21.15 Close-up. 22.00 Nws. 16.00 Lichte muz. 17.30 Opera-aria's. 19.45 en journ. (In t 1000) Activa: Wiss In disc W iss gekocht Schatkistpap weg ovem. Markenv. Voorsch.rek.crt. (bel.) Voorseh. Rijk Boekvorder wegens overn Markenv Goudmunt Zilvermunt Buiten! activa Buitenl Detaalmidd Uit bet akkooiden Diverse rek P a s s t v a: tsankbihP'ten R.ert schatkist idem tegenwaarde Dollarbijdr E.C.A Said bank 10 Ned SaldJ uit bet. akk Andere saldi v niet ingezetenen Andere saldi Saldi buitenl geld Diverse rek Toelicht Totaal schatk.pap w.i. gul- densaldi uit bet akk belegd Schatp.pap In disc. Muntbiljett Cs Rtiks kas) Percentage goud en deviezen 17/2 67 600 460.000 27.391 100.000 3.037.321 13.741 1.507.026 623 161.319 52.519 3.884.132 654.867 16.760 298.257 45.449 14.755 343.275 76.515 93.936 24/2 67.600 460.000 26.336 100.000 3.131.598 15.017 1.440.694 3.361 148.879 50.495 3.949.196 742.873 16.760 422.539 47.449 14.772 78.257 76.444 93.311 201.000 209.000 121.495 T7.58 121.185 77.78 iDe overeenkomst met de Indonesi sche regering inzake de gemeenschappe lijke mijnbouwmaatschappij Billiton was indertijd voorlopig verlengd tot 28 fe bruari 1958. De onderhandelingen inzake verdere verlenging werden blijkens de laatste jaarverslagen der Billiton Maat schappij nog steeds niet beëindigd). De obligatielening van 15 min., die de gemeente Amsterdam in de Verenig de Staten zal plaatsen, zal een rente dragen van 5% pet. De obligaties wor den aangeboden tegen de koers van 99 pet., zodat het rendement uitkomt op 5,34 pet. (Van onze Haagse redactie) Mr. C. Dyserinck, officier bij justitie bij de Haagse rechtbank, heeft dinsdag tegen een veertigjarige bouwkundige uit Rotterdam een voorwaardelijke ge vangenisstraf geëist van drie maanden, benevens een boete van driehonderd gulden. De bouwkundige die een aantal jaren als opzichter bij de afdeling on derhoud en uitbreiding van de rijksge bouwendienst werkzaam is geweest, werd ervan beschuldigd giften te heb ben aangenomen van aannemers die werkzaamheden voor het rijk verricht ten. De verdachte is ai ruim drie jaar geleden ontslagen. De ten laste gelegde feiten pleegde hij jaren daarvoor. Van 1946 af was hij als ambtenaar by het rijk in dienst. Hij gaf de feiten zoals deze in de dagvaarding stonden, ver meld, praktisch alle toe. Hij had kleine giften in geld en in natura aangenomen. De verklaringen van de ondernemers die hem deze giften zouden hebben ge schonken, -velke verklaringen zij tijdens het vooronderzoek hadden afgelegd, waren meermalen met die van de ver dachte in strijd. Van de keuze uit veie andere gevallen, zoals de president ae aan de hand van de dagvaarding door genomen gevallen had genoerna, d ee zodoende voor de bewijsvoering weinig over. De officier hield het in zyn requisi toir op een duidelijk geval. De behanger die in 1953 werkzaamheden aan de ambtswoning van mmister Luns had verricht, had zijn begroting zeshonderd vijftig gulden hoger gesteld dan ncidig was. Dit bedrag van zeshonderdvijftig gulden kreeg de ambtenaar later van de behanger betaald. Overigens was de betrokken behanger met zijn begroting nog de laagste inschrijver van drie geweest. Op deze gift van de behanger baseerde de officier zyn eis. Hij sprak van een bijzonder ernstige vorm van corruptie. Tegen nog twee verdachten, die ge schenken hadden ontvanger werd een gevangenisstraf van twee maanden voor waardelijk en een geldboete van 200 fulden subs. 20 dagen hechtenis geëist. !en vijfde zaak werd aangehouden. Uitspraak li maart. (Van onze Haagse redactie) Volgens minister Samkalden is het beleid bij de toelating van zgn. spijt optanten in Indonesië vergemakkelijkt in overeenstemming met de door hem gedane toezeggingen. In zyn memorie van antwoord aan dt Eerste Kamer stelt de bewindsman het aantal in Ne derland toegelaten Indonesische staats burgers (grotendeels spijtoptanten) in 1956 ad 250 tegenover het aantal toela tingen in 1957 ad 1100. De minister erkent dat een aantal ge vallen is afgewezen maar zegt dat de ze geheel in Indonesië waren geworteld er. dat hun naaste familieleden niet in Nederland waren gevestigd. Overigens wijst de minister erop, dat in de laat ste tijn na de sluiting van de Nederland se consulaten de in Indonesië aanwe zige krachten vrijwel allen nodig zijn voor het regelen van het vervoer de onderbrenging en de verzorging van Ne derlanders. 1 ABBEDIJK 24 v. N. Orleans n. Antw. ALUDRA p. 25 Landsend n. A'dam. ANDIJK p. 25 Bermuda n. Havana. BILLITON 26 te Singapore. BORNEO 25 v. Djeddah n. Djibouti. BUSSUM p. 25 Algiers n. A'dam. GAASTERLAND 25 dw. Finist. n. Bahia. GROOTE BEER 25 te Suez. HEEMSKERK 25 v. Hongk. n. S. Francisco. JAVA p. 25 Capri n. Napels. LUTTERKERK 25 te Basrah. MAASDAM 25 te St.-Thomas. NIEUW A'DAM 25 v. St.-Thomas n. Curasao. PENDRECHT 25 v. Napels n. Piraeus. POELAU LAUT 26 te Pt. Swettenh. PRINS FRED. HENDR. p. 25 Finist. n. R'd. SCHIE 26 te Alexandrië. SENEGALKUST p. 25 L. Palm, n. Havre. SIRRAH 26 te Mombassa. SLAMAT 25 te Napels. SOMMELSDIJK p. 35 Wight n. N. York. STAD ROTTERDAM 25 te Emden. STAD SCHIEDAM p. 25 Gibr. n. R'dam. STRAAT BANKA 2 te Melbourne. TEUCER 25 v. Tj. Priok n. Singapore. VLIST 25 v. Norfolk n. Savona. WILLEM RUYS 27 te Singapore verw. WONOSARI 25 te Belawan. ZAANLAND 25 te Hamburg. AAGTEKERK 25 v. Beira n. Dar es Salaam. ALHENA 25 v. Rosario n. B.-Aires. ALNATI 25 v. Rio Janeiro n. Montevideo. AMELAND 26 te Bullenbaai. AMSTELBRUG p. 25 Suez n. Aden. ATTIS 26 te Georgetown. ABONITA 26 v. La Ceiba n. New Orleans. BREDA 26 te La Guaira. DONGEDIJK 26 te Hamburg. DUIVENDRECHT 24 v. Philadelphia n. Rio de Janeiro. EEMLAND 26 te Natal. GAASTERKERK 26 te Beira. HECUBA 25 v. Carupano n. Santiago de Cuba. H1SPANIA 26 te Bilbao. KARA 25 te Trinidad. KATELYSIA 25 te Curacao. KERTOSONO 25 v. Boston n. Panama. KIELDRECHT 26 te Tanga. KONINGSWAARD 26 te Havana. PPY5X9, ,zs v- Ummsaid n. Port de Bouc. 25 v- Mombasa n. Aden. LAR.ENBERG 26 te La Guaira. LEKHAVEN p. 26 Fernando Noronha n Recife. NIEUW AMSTERDAM 26 te Willemstad OBERON 26 te Maracaibo. "emstad. OLDEKERK 26 te Alexandrië PRINS WILLEM 3, 25 te Halifax. SCHELPWIJK 24 v. B.-Aires n. Curacao SLIEDRECHT 26 te Curasao. SOESTDIJK 26 te Norfolk. STAD ALKMAAR 26 te Melffla. STAD AMSTERDAM p. 25 Dakar naar IJmuiden. TABIAN 25 te New York. TRITON 25 v. Lagunillas n. Guanta. WATERLAND 26 te Santos. WATERMAN 26 te Las Palmas. WITMARSUM 25 v. Batonrouge n. Mobile. ZEELAND 25 te Boston. GRAANBEURS GRONINGEN, 25 feb* Binnenlandse granen (prijzen per 100 kg» Rode en witte tarwe f 2628.55. f 18.50—19.75, extra kw. f 20.20.25. Win* tergerst f 24.2525.25, extra kW. f 25.25-* 25.85. Zomergerst f 25.26.25, extra W. f 27.25—28.25. Witte haver f 23.—25.10. extra kw. f 25.50—26.25. -Groene erwten f 23.-—27.—extra kw. f 28.31.—. Paar- denbonen f 23.5027.75. Wierdenbonen f 23.50—27.75. Koolzaad f 45.49.—. Kar- wijzaad f 40.56.Kanariezaad x 20. 25.Blauw maanzaad f 150.-185.—*» Lijnzaad slag f 35.39.50. VEEMARKT DOETINCHEM, 25 febj Totaal aangevoerd 2606 stuks vee. Prijzen kalf- en melkkoeien f 710f 1040.dra* gende vaarzen 6751020, guste koeien 570— 690, guste vaarzen 560675, pinken 425""* 525, graskalveren 275375, vaarskalvere» 110160, nuchtere stierkalverèn 40~~"6^ schapen 7090, lammeren 5070, geiten 3050, biggen 3848, lopers 5565, werk paarden 725940, veulens 255355, alles per stuk. Vette kalveren: le kw. 2.052-zo, 2e kw. 1.85—1.95, 3e kw. 1.50—1.70, alles per kg lev. gew. Slachtveeprijzen: e*Jr kw. 3.25, le kw. 2.95—3.20, 2e kw. 2.70— 2.85, 3e ,*W. 2.452.65, worstkoeien 2.35— 2.50, stieren 2.603.05, alles per kg ëesi* gew. VEEMARKT GRONINGEN, 25 febr. HeWJ1 le, 2e en 3e soort. Kalf- en melkkoeien f 1000—1100, 950—975, 750—875. Kalfvaarzen f 825—925, 650—750. Voorj. kalvende koeien f 900—975, 800—875. Vare koeien f 750—8°ü; 675—700. Stieren f 2.78—2.85, 2.65—2.70 kg aan bouten. Kalveren en pinken f 570. Slachtvee f 2.90—3.—, 2.70—2.80, 2.50. Nuchtere kalveren f 32—43. WsioJ. schapen f 3090. Vette lammeren f Vette schapen f 95100. Loopvarkens f 80. Biggen f 3245. Vette varkens f l^fl 1.66 per kg lev. gew. Zeugen f 1.45 1.62 per kg iev. gew. Zouters f 2.542.&u per kg lev. gew. VEILING VENLO, 24 febr. Andijvie 5354. Bieten, rode A 67. Champignon* I 341, II (enkel los) 315, III 200—210. Kool rode 1214, witte 12, savoyen A 18— spruitkool A 6063, B 46, boerenkool 6—1J' Knolselderij A 18—52, B 10—14. Breekpee» A 10—12, B 13—20, C 10—13. Prei A 34—4b. B 31—33. Schorseneren A 3844. B 26—3?' Sla kas A 28.40—32, B 19—21.50, C 12.50-* 16, veldsla 130—136. Witlof A X 46—51, A I1 42—45, B I 42—48, B II 39—43. Alles guldens per 100 kg/stuks/bos. MAÏSTERMIJNMARKT ROTTERDAM, febr. Noteringen: mrt. 20.40 (20.75), mf' 20.40 (20.50), juli 20.4O (20.50), sept. 20.« (20.50). KAASMARKT BODEGRAVEN, 25 fefft Aangevoerd 10 partijen. Notering f 2.11-* 2.25 VETTE VARKENSMARKT LEIDEN, 25 febr. Aangevoerd 220 vette varkens. No* tering per kg levend gewicht: lichte var* kens f 1.641.66, slagersvarkens f 1.60-*" 1.70 en f 1.72, zeugen f 1.46—1.50. KATOENNOTERING ROTTERDAM, 2* febr U.S.A. Strict Middling 1—1/32 incö 2.97(onv.) Mexicaanse strict middling 1—1/32 inch staple f 2.971/2 (onv.) per kg. HOGE PRIJZEN 1500 9143 16888 1000 4704 12759 12877 13949 16103 18118 19223 400 3314 5047 7457 11653 13145 13738 13978 14987 18602 18864 .9316 f200 2639 3728 3776 4081 509o 546' 5788 7265 7469 7479 9425 9797 10273 10621 11836 12663 12954 13152 13325 13560 150S2 16256 16534 17044 17368 17801 18159 18362 18451 20575 20939 20977 21486 21732 Brf <*7 720 3r7 419 471 757 847 864 663 699 717 447 568 651 1018 056 546 572 2025 136 630 850 8284 333 4134 142 612 745 5123 239 767 850 6115 145 7136 272 651 665 8032 093 732 803 9004 204 897 962 10248 263 728 843 151 175 218 694 697 756 216 328 370 921 937 362 456 624 206 211 292 772 831 845 391 468 520 895 256 505 596 281 316 410 682 699 949 094 148 171 861 909 973 279 472 543 337 352 416 854 904 964 246 286 786 808 372 397 374 396 426 412 443 618 729 919 318 352 866 542 592 608 612 657 986 553 572 574 665 738 583 603 173 351 609 613 558 572 PRIJZEN VAN ƒ80.— 11042 057 741 742 12079 204 599 921 13167 212 885 977 14043 045 913 993 15066 139 805 806 16011 035 312 375 17082 148 18087 248 933 935 19004 090 814 879 20145 177 21276 304 751 934 955 629 634 645 378 396 529 676 788 834 600 629 662 198 217 821 936 211 250 277 302 992 139 230 197 307 902 088 If 301 339 210 283 912 992 320 321 436 453 262 321 547 937 258 368 374 423 625 720 325 353 453 323 413 414 178 184 215 559 627 836 300 380 434 344 348 435 464 490 651 999 568 650 721 507 742 955 219 258 286 904 849 942 544 621 73* 707 762 806 NIETEN 1036 038 053 430 455 474 695 716 807 2020 030 056 280 299 307 462 468 492 703 783 801 3024 055 058 294 335 370 496 531 540 794 869 923 4010 027 036 190 201 203 383 446 541 730 757 763 5016 106 111 328 348 369 465 501 503 729 764 890 6006 041 093 331 352 415 713 767 823 985 7023 041 053 204 228 244 363 384 409 577 584 607 736 738 775 8072 104 135 428 434 439 695 721 723 939 988 999 9017 025 035 156 162 203 345 360 386 603 610 628 953 10000 10088 119 158 413 418 443 692 706 76o 841 847 848 9S6 998 11021 065 114 290 313 335 119 136 481 487 835 933 081 097 353 359 540 542 861 871 073 076 371 373 558 595 951 992 051 057 204 215 545 589 798 807 120 130 395 405 509 588 928 937 140 189 451 468 846 855 062 120 262 306 434 450 625 660 833 861 204 287 537 545 823 839 045 058 229 251 424 432 643 671 172 174 447 455 774 776 864 875 117 155 336 341 144 171 525 558 937 968 122 202 374 391 602 622 909 981 085 114 392 410 627 641 999 080 106 252 293 670 679 881 882 150 171 419 420 620 638 938 991 241 245 515 519 865 876 131 169 311 325 456 498 674 692 871 882 303 373 557 562 846 854 064 090 257 272 484 562 703 768 212 259 483 582 787 792 878 892 180 181 355 374 262 319 566 620 998 210 215 402 407 623 627 169 193 446 473 643 666 128 149 299 368 682 712 916 953 183 245 426 444 649 665 992 999 249 303 536 571 901 902 172 174 346 350 522 527 702 724 979 987 384 385 580 633 877 922 122 127 290 296 578 588 823 913 315 389 599 669 798 801 907 925 201 222 383 385 363 682 223 448 695 261 494 793 170 379 729 284 456 679 315 601 970 180 359 531 732 420 679 935 146 299 601 917 402 672 803 928 259 416 548 873 12023 329 654 13023 228 653 797 14023 447 769 906 15011 205 700 886 16008 293 539 640 932 17057 452 542 927 18048 235 460 695 950 19017 219 594 891 20036 244 465 817 21029 274 496 782 946 573 610 925 975 026 062 385 401 779 786 048 055 331 344 669 670 827 842 145 308 501 573 781 783 940 961 104 109 230 273 740 741 938 987 098 101 298 336 1540 551 646 652 954 997 105 163 466 471 620 622 974 988 067 077 237 266 490 496 815 819 Q7Q 036 038 251 366 603 638 898 929 088 099 253 257 480 549 818 836 067 108 297 318 540 562 815 869 973 981 619 631 636 667 698 714 79t 194 267 324 926 528 5S< 144 185 480 518 931 986 086 120 495 510 727 763 942 981 394 411 631 647 795 824 127 159 184 562 627 65? 768 769 781 424 427 43j 719 759 765 840 855 897 093 111 408 420 845 847 061 074 386 455 /09 713 856 879 368 379 581 629 785 793 994 126 132 275 387 742 782 998 122 126 450 466 569 574 690 710 165 184 244 250 327 337 413 483 502 505 507 503 517 S3 634 640 736 T49 787 802 18000 „17 915 220 078 085 096 141 19] ^15 J 274 307 375 386 404 407 4S5 523 538 551 607 622 647 tog 856 877 883 886 901 913 92» 143 157 172 176 190 444 577 595 608 615 822 840 851 863 870 173 203 209 216 264 475 492 520 530 537 5(6 581 602 608 620 742 807 831 855 897 057 089 385 419 670 720 935 952 114 115 266 325 596 645 843 903 123 134 328 375 625 645 S72 878 092 103 147 149 179 487 495 499 544 56' 722 763 781 825 852 215 234 419 438 791 804 99S 242 266 477 479 724 729 909 922 138 165 173 347 367 377 675 681 730 909 935 945 157 170 176 377 438 440 657 682 721 886 904 906 Prijzen van f 80: 21436 m.z. 1436 van f 80. Nieten: 3392 m.z. 3292, 9090 m z. prijs HOGE PRIJZEN (soa? S f'5°0 2512 ƒ1000 2148 2563 5186 13201 13441 14359 20019 ƒ400 6447 9854 8739 94kq L 19880 f2»» 1098 2186 2292 2381 4922 5667 5713 6233 (596 7854 7944 8028 19Qd« on™9485 12226 12642 14210 14259 15399 15433 15538 15650 16270 16486 19788 19946 20403 20856 21006 1073 100 150 206 229 278 306 328 330 347 498 501 7U2 961 2176 190 209 411 499 528 683 757 857 980 3006 277 344 356 397 454 472 509 773 4092 097 136 349 523 567 610 698 993 5085 221 372 804 893 902 984 4092 097 136 349 523 567 610 698 974 993 694 721 766 795 826 939 960 7069 129 182 189 259 390 500 505 543 568 856 874 746 8049 167 191 238 320 382 413 599 691 806 833 916 760 781 9001 006 255 278 310 376 417 474 961 10004 012 504 642 757 836 423 476 11072 092 116 121 136 190 230 292 532 539 669 704 707 747 PRIJZEN VAN ƒ80.— 12025 625 13008 801 14038 517 15030 10087 884 17353 18105 967 19020 836 20006 830 21062 435 NIETEN 145 160 643 669 238 313 805 888 078 201 533 584 185 272 368 498 950 975 373 492 200 279 187 251 683 728 564 567 965 979 279 360 729 748 751 838 515 517 561 729 291 455 101 173 199 324 857 056 080 859 914 207 215 493 629 418 493 933 989 243 270 649 658 299 306 340 476 540 832 843 593 624 635 662 750 377 415 417 421 483 75S 958 15000 930 656 660 757 792 857 926 507 510 560 611 690 339 356 557 678 737 544 595 655 780 S27 282 288 366 378 678 923 948 1008 016 052 074 085 094 134 154 186 248 295 315 393 410 433 447 492 526 534 541 565 594 609 641 701 717 740 787 811 855 860 878 879 880 889 892 935 980 986 2047 058 106 116 170 192 226 273 329 364 387 393 417 445 460 487 657 767 791 848 854 868 876 878 967 982 984 986 998 132 3011 015 041 097 101 113 150 173 315 331 357 376 402 426 431 562 607 632 639 640 642 749 787 957 960 167 4012 060 064 125 150 155 249 369 420 432 441 444 445 466 471 672 705 761 774 806 821 843 908 979 5001 052 053 062 101 139 227 289 406 442 455 464 534 598 602 618 766 808 853 896 933 943 954 6003 018 061 070 089 122 136 160 215 261 300 354 384 396 404 413 479 481 492 493 512 538 545 565 658 703 770 788 791 839 850 875 924 957 967 981 5018 039 138 158 195 242 284 373 405 428 452 454 472 484 565 570 715 757 776 783 827 835 894 896 921 928 970 972 8031 061 095 099 136 139 155 184 258 281 294 301 328 334 348 372 559 570 573 587 596 598 601 610 692 719 780 812 843 844 873 888 9074 084 185 219 244 306 321 325 401 434 469 481 483 526 586 589 620 629 672 690 727 732 756 767 831 835 898 912 933 941 972 978 10015 021 024 026 028 060 079 137 211 224 246 250 268 298 336 409 591 613 634 670 697 713 744 778 821 993 832 868 879 883 899 940 941 11003 090 103 110 143 156 326 364 447 510 524 555 558 564 585 590 673 691 709 750 772 796 800 910 162 167 466 477 626 627 871 875 279 305 589 641 900 942 155 167 498 518 940 954 322 334 531 618 941 956 294 386 670 706 174 192 417 437 567 614 883 905 375 382 582 652 900 905 190 210 432 485 649 652 972 9S2 393 395 592 615 769 820 9U7 200 203 571 573 799 816 959 975 369 401 620 649 919 12027 346 646 827 13021 203 493 705 921 14014 281 459 646 887 15032 415 576 781 916 16006 239 476 659 17025 303 593 775 990 18034 322 573 755 19033 253 607 798 20009 210 398 57S 777 21032 365 498 766 066 154 397 400 674 682 833 024 057 220 223 521 526 707 751 925 995 025 042 283 296 467 476 659 690 900 949 034 062 460 499 601 630 783 816 942 948 025 059 266 278 489 499 665 719 045 076 307 319 614 639 794 809 041 047 331 353 579 595 768 786 056 098 292 295 619 627 819 840 050 054 213 236 401 413 632 668 882 883 060 101 370 376 520 527 805 832 155 161 427 429 699 701 066 067 224 253 529 549 760 791 074 133 307 361 509 521 740 782 951 953 163 1S1 513 519 653 656 832 834 074 081 355 367 519 526 815 820 161 169 329 358 648 659 810 827 080 094 382 388 626 636 855 924 115 153 399 446 649 703 913 947 061 104 238 243 445 460 670 671 899 934 105 113 403 409 557 607 836 963 179 225 257 271 322 443 453 473 484 573 733 735 743 793 819 103 146 153 161 163 273 359 388 417 481 580 631 663 700 704 792 836 841 850 901 155 172 363 370 547 561 80S 809 989 261 266 52S 544 664 666 835 850 112 124 405 407 546 628 832 S50 196 207 366 397 694 716 869 891 107 188 400 445 657 659 974 996 170 186 481 497 705 708 991 995 119 159 264 302 521 524 702 703 941 114 128 416 429 613 616 992 177 233 25a 371 372 426 579 582 583 819 873 886 347 364 374 551 556 573 672 679 726 856 868 899 148 205 212 411 414 435 629 642 657 856 872 903 217 258 290 406 510 578 720 723 770 925 932 965 253 309 321 472 533 549 664 706 750 198 242 246 506 509 549 732 771 792 172 208 209 352 360 365 533 552 563 728 750 759 323 347 356 447 459 470 626 633 756

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 6