Commandotroepen bezetten Gorontalo op Noord-Celebes Indonesische regering noemt het opbrengen van de Kasimbar naar Manokwari zeeroof Drie Amerikaanse bladen in beslag genomen Enquête van de P. v. d. A. Bekende vechtersbaas in de hoofdstad aan zijn brandwonden overleden Water van de grote rivieren stijgt van uur tot uur Reeds veel overlast en schade van de watertoevloed VELSEN IS TEGEN DE VER- SNIPPERING VAN DE KANAALOEVER TREINENLOOP VANDAAG OP DE MEESTE LIJNEN VRIJWEL NORMAAL Autobus door gladheid te water De plezierige keerzijde van de medaille DJAKARTA SLAAT TOE Meisje door een slippende auto doodgereden Slachtoffer van hotelgevecht Zijn rivaal Buck Jonesnu ook in het ziekenhuis opgenomen Spanning in rivierenland Opheffing Haarlemmerliede Ondanks voortgezette sneeuwval Nog grote moeilijkheden voor het wegverkeer in z.-o.-Drente Dodelijk ongeluk bij sneeuwruimen Het weer- Echtpaar ernstig gewond Weinig kans op rechtsvervolging Alle 40 inzittenden gered ƒ50.000 op nr. 12302 Lichte dooi Het weer in Europa DONDERDAG 27 FEBRUARI 1958 81ste JAARGANG No. 29846 Met steun van commando's, die door het Indonesische leger uit Java zijn gestuurd, en tevens met de steun van de plaatselijke bevolking, heeft het districtscommando van oostelijk Indonesië de stad Gorontalo, in Noord-Gelebes, her-bezet, aldus is gisteren volgens United Press te Dja karta officieel door het Indonesische leger verklaard. Go rontalo ligt ongeveer 320 kilometer ten westen van Menado, de hoofdstad van het onder overste Sumual staande districts commando. In Menado is het hoofdkwartier van Sumual gevestigd. ^factie leverde 80-000 ingevulde *°rmulieren op, waarvan er ".1 J van steekproef 25.000 werden behan Öeld. Men mag aannemen, dat n aantal inzenders dat met de P.v.d.A. sympathiseert een niet gering per- c®ntage van het totaal uitmaakt, heze veronderstelling maakt de uit lag van de enquête nog pikanter zij op het eerste gezicht reeds Ukt, want zij is op een aantal punten In het rivierenland volgt men met angstige spanning het wassen der rivieren. Van uur tot uur stijgt het water tegen de dijken en hoewel er van een alarmerende toestand voor lopig weliswaar nog geen sprake is, heeft de enorme water toevloed toch reeds veel overlast en schade aangericht. Veren en pontdiensten zijn gestaakt, boerderijen en steen fabrieken geïsoleerd, uiterwaarden en kademuren onder gelopen en het einde is nog niet in zicht. Pas tegen het weekeinde verwacht men de hoogste waterstand en die is geheel afhankelijk van de weersomstandigheden. Moeders met kinderen iee MORRIS 'fjeforet/ouéut// Duffel Monty Coats f 59.50 BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant Beverwijk: Breestraai 171, tel 4790 Bijkantoor en Red Omuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 1 W Boerrigter en Mr WAM van der Kallen. Hoofdredactie: Drs H. v. RUN en W. Severln. NIEUWE HAABLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week, f 2.65 per maand 7 90 per kwartaal Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. lliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiHiiiiiimniiiiiiiiiiiiii""1 Ter verfrissing van de democratie heeft de P.v.d.A. 300.000 Neder landers, verspreid over alle bevolkingsgroepen en overtuigingen, ftaar hun mening gevraagd over een ftvaalftal actuele vraagstukken. Men heeft de actie „ideeënbus der demo cratie" genoemd en zij doet sterk denken aan het bekende, in-demo- cratische visitekaartje, dat dr. Drees de Nederlanders op de ochtend van de jongste Kamerverkiezingen in de bus deed vallen. Bekeken vanuit het standpunt van partijpropaganda langs een omweg zijn wij wel bereid de hoed te lichten voor dergelijke 'j^paald in tegenspraak met hetgeen e P.v.d.A. voor juist houdt". Het is Phdoenlijk om in kort bestek de ge hele enquête te bespreken. Op twee Punten willen we echter wat nader ingaan, omdat zij o.i. zeer bepalend ?hnvoor het resultaat van de Weeenstrijd tussen socialisten en t-socialisten, namelijk de bezits vorming en de kwestie van de deni- vellermg. De bezitsvormingsvraag luidde: „Te genwoordig wordt bepleit bezitsvor ming door arbeiders. Als zeen deel van hun inkomen besparen om een huis of aandelen in een onderneming in bezit te krijgen, zou de overheid <üt moeten bevorderen door minder belasting te heffen of premies te geven? Vindt u, dat de overheid nu deze bezitsvorming door arbeiders moet bevorderen?" Wij hebben kri tiek op deze wijze van vragen, daar deze de indruk wekt, dat de hoop der bezitsvormingsvoorstanders bij Uitstek uitgaat naar overheidshulp. Zo is het bepaald niet- Over het alge meen zullen de ondernemers de grote stoot aan de bezitsvorming moeten geven. Aan de overheid de taak deze werkzaamheid niet in de weg te staan en waar mogelijk te active ren. Maar dit tussen haakjes. Voor hamer is, dat een duidelijke meer derheid der inzenders zich voor be zitsvorming heeft uitgesproken. Mogen nu de voorstanders van be zitsvorming zich over dit resultaat Verheugen? Ongetwijfeld, maar toch Vrel met enige reserve. Men moet Piet vergeten, dat de vraag, behalve bchtelijk onjuist, ook bijzonder „ge doleerd" is gesteld. Zij is niet gere steerd aan enig alternatief, terwijl in de praktijk van de bezitsvor- k'Pgspolitiek natuurlijk zal gaan om S? keuzeprobleem. Als gevraagd "Wat hebt u liever', een nor- ho„e loonsverhoging of een iets een e loonsverhoging, waarvan u Zou JSedeelte moe^ besparen. dan hehk uitslag er wellicht iets anders Schat»11 uitgezien. Niettemin onder- - teh wii de waarde van het nu niet. W A.t ons gegeven wy+ eipw.i-. antwoord ëeniijk nog het meest frappeert en drSedgt is, dat de P.v.d.A. er, on een het stelselmatig kweken van het anti-stemming, niet in is geslaagd smettT°°rd "bezitsvorming" te be- sti?.e vraag over de denivellering kom' de verschillen tussen de in- 'Pns van bepaalde groepen, zoals 6rW?°lden' ongeschoolden, hoofd- Oorirl en intellectuelen, na de °S aanvankelijk geringer werden, (Vervolg op pagina 5) In de officiële verklaring wordt ge zegd, dat een burger, een zekere Nani Wartabone, samenwerkend met de plaat selijke militaire politie en de burger- politie, de leiding heeft gehad van de „herovering" van Gorontalo. De bevol king heeft zich direkt na de „herovering" achter de centrale regering geschaard, zo wordt verder verklaard, en de „Per- mesta"-beweging van Sumual veroor deeld. Over gevechten of mogelijke slachtoffers wordt in het officiële com muniqué niets gezegd. Vliegtuigen van de centrale rege ring hebben opnieuw boven Midden- Sumatra gevlogen, aldus heeft A.F.P. in kringen van Indonesische opstan delingen te Singapore vernomen. Men zei in deze kringen, dat de bevol king normaal haar. bezigheden doet en geen blijk schijnt te geven van ongerustheid. Alle strijdkrachten in het gebied zijn in alarmtoestand. Al le gezonde mannen en jongelingen krijgen een militaire opleiding, want, zo zei men in genoemde kringen, het volk is bereid zich tot de laatste man op te offeren in het geval de regering te Djakarta ook naar Suma tra troepen zendt om tegen de op standelingen te strijden. Verder wordt er melding van gemaakt, dat een Ne derlands plantersgezin uit de omge ving van Padang is vertrokken om te trachten Medan te bereiken. In kringen van de opstandelingen te Singapore wordt vermoed, dat dit vertrek moet worden toegeschreven aan de onder de Nederlandse planters levende vrees, dat het tot inciden ten zal komen tussen de Sumatraan- se bevolking en de uit Java gekomen landarbeiders in Midden-Sumatra. De woordvoerder van het Indone sische ministerie van voorlichting heeft de beschuldiging geuit, dat de inbeslag neming van het K.P.M.-schip „Kasim- bar" „zeeroverij" was, aldus het A.N.P. Hij zei dit in commentaar op het bericht, dat de „Kasimbar door de „Drenthe" naar Manokwari is op gebracht. De woordvoerder zei, dat de inbeslagneming geschiedde in de Indo nesische territoriale wateren en der halve zeeroverij was. „De zeeroverij door het Nederlandse oorlogsschip „Drenthe steunde direct of indirect de acties van Ahmad Hussein en zijn op stand, waartegen de regering thans de eerste stappen neemt", aldus de woord voerder. Het Indonesische persbureau Naast de vele ongemakkendie de sneeuw de afgelopen dagen heeft veroorzaakt, heeft zij de jeugd ook de genoegens van de winterpret bezorgdWoensdag werd er door de jeugd druk gesleed op het Kopje van Bloemendaal. Woensdagmiddag is bij het dorp Reek op een glad gedeelte van de rijksweg Nijmegen—Den Bosch het 11-jarig meisje P. Melis uit Reek (gemeente Schayk) verongelukt. Zij werd op het fietspad aangereden door een haar te gemoet komende personenauto, die aan het slippen was geraakt. Het kind was op slag dood. De auto botste tegen een booin en werd aan de voorzijde ingedrukt. Voor in zat het echtpaar van A. uit Den Bosch, dat ernstig werd gewond. Achter in de auto zaten hun drie kinderen. Deze liepen geen verwondingen van betekenis op. P.I.A. meldde later, dat de woordvoer der nog heeft gezegd, dat deze schen ding van de territoriale wateren zou kunnen worden beschouwd als een „ca sus belli". Dé premier van Malakka, Abdul Rah man heeft gisteren volgens Reuter ver klaard. dat hij een volledig rapport heeft gevraagd over de boodschap van een K.P.M.-schip, dat het in de wate ren van Malakka werd achtervolgd door een Indonesische kanonneerboot. Het schip, de „Labuan Hadji", seinde dinsdag naar Singapore, dat het werd achtervolgd ter hoogte van Johore, in Zuid-Malakka. De kanonneerboot ver dween daarna. De premier zei: „Wij zijn zeer bezorgd over dit incident. Dit is de eerste keer dat ik heb gehoord, dat Indonesische kanonneerdoten in de wateren van Johore komen." De procureur-generaal Prapto heeft meegedeeld opdracht te hebben gegeven tot inbeslagneming van het jongste num mer van drie Amerikaanse periodie ken, waarin berichten voorkwamen over de opstand in Midden-Sumatra. Het zijn de weekbladen „Time" en „Newsweek", a{2.nl xT wekelijks bijvoegsel van de „The New York Times". De procu reur bevestigde een persbericht, dat de inbeslagneming is geschied, omdat de ze bladen een verwrongen beeld van de situatie in Indonesië zouden heb ben gepubliceerd en kritiek op de cen trale regering zouden hebben geleverd. Er zouden 5.000 exemplaren in beslag zijn genomen. (Van een onzer verslaggevers) „De Tijger", een 24-jarige metselaar, die zondagnacht bij een brand in een hotelletje aan de Groenburgwal te Amsterdam ernstige verwondingen opliep, is woensdagmorgen aan de gevolgen hiervan in het Binnengasthuis overleden. Kort na het overlijden werd in dezelfde zaal waar de metselaar had gelegen, een bed opgemaakt voor de 36-jarige „Buck Jones", de man met wie „De Tijger" hét gevecht leverde, waardoor de brand is ontstaan. De hnisarts van deze bekende figuur uit de Amsterdamse binnenstad achtte het raadzaam, dat hij zijn brandwonden in het Binnengasthuis zou laten behandelen. Het gemeentebestuur van Velsen heeft aa Ged. Staten van Noord-Holland en aan de bij de opheffing van de gemeente Haarlemmerliede en Spaarnwoude be trokken gemeentebesturen een brief ge zonden met een aantal suggesties die betrekking hebben op dat gedeelte van de op te heffen gemeente dat grenst aan het Noordzeekanaal. Volgens het voo" ontwerp van wet zullen de op te heffen gemeenten Oost-Spaarndam en Zuid-Schalkwijk bij Haarlem worden gevoegd, terwijl aan de oostkant enige grenscorrecties met de gemeente Am sterdam in het voornemen liggen. Het grootste deel zou dan bij de gemeente Haarlemmermeer komen, die zich dan zal uitstrekken van de Kaag tot aan het Noordzeekar.aal en die in het kader van het nationale plan de functie krijgt van landelijk buffergebied tussen grote ste delijke agglomeraties. In de brief van het gemeentebestuur van Velsen wordt de suggestie gedaan een strook langs het Noordzeekanaal bij de gemeente Velsen te voegen. Het gaat hier om het gebied van Buitenhuizen tot de Houtrakpolder. De gemeente Vel sen zou hierdoor komen te grenzen aan de gemeente Amsterdam, wat voo» de Rijkswaterstaat het grote voordeel biedt dat zij voor de kanaaloever slechts met twee gemeenten te maken zal hebben. Naast het argument om versnippering van de kanaaioever te voorkomen, voert de gemeente Velsen aan dat zij gewend is poldergebied te bedienen. Velsen heeft grote bedragen geïnvesteerdom de pol der tot Buitenhuizen te voorzien van waterleiding en om te bedienen met politie, brandweer, ongevallendienst enz. Wanneer de grens één brug zou opschui ven, dan zou het voor Velsen vrij een voudig zijn deze diensten ook over het nieuwe gebied uit te strekken. Boven dien zouden de bewoners van dit ge bied toch altijd nog gunstiger gevestigd zijn ten opzichte van Velsen dan van de veel verder gelegen gemeentelijke diensten van Haarlemmermeer. Als bezwaar wordt wel genoemd, zo deelde burgemeester mr. M. M. Kwint van Velsen ons hedenmorgen mede, dat Veisen 'n stedelijke gemeen te is en dat het hier gaat om een uit gesproken landelijk gebied. Men zou echter met evenveel recht hiertegen over kunnen stellen dat dit landelijk gebied in een stedelijke gemeente juist eegunstig tegenwicht kan vormen tegen de in de rest van die gemeente gevestigde bevolkingsconcentraties. Ged. Staten van Noord-Holland wer ken aan de samenstelling van een rap port dat de minister van Binnenlandse Zaken moet adviseren bij de voorbe reiding van de wetswijziging. Daarin zullen dus de standpunten van de be trokken gemeenten en van Ged. Staten worden weergegeven. Hoewel Velsen als niet betrokken gemeente niet om advies is gevraagd, heeft het toch ge meend hier een bijdrage te moeten le veren in de vorm van de eerder genoem de suggesties. Het is dus alleszins aan nemelijk dat ook de gedachten van het gemeentebestuur van Veisen ter kennis van de minister zullen worden gebracht. Wij vernemen dat de gemeente Amster dam zeker niet ongunstig tegenover de Velsense suggesties staat. Het gevecht onstond in een hotelle tje, waar het ver na de voorgeschre ven sluitingstijd zo vrolijk toeging, dat twee in burger surveillerende agenten besloten een kijk. te nemen. Binnen troffen zij een twintigtal mensen aan, waarvan verscheidenen in de hoofdste delijke binnenstad een zekere reputa tie genieten. Achter de bar bijvoor beeld stond Buck Jones de glazen van de gasten vol te schenken. Kort nadat de agenten waren binnengekomen, ver scheen de metselaar, alias „De Tijger", in het gezelschap van een dame aan de bar. Hij hield als alle anderen zijn glas onder de neus van Buck Jones, maar met het vriendelijke verzoek om het vol te schenken met bier. Buck wei gerde. „Je gezicht staat me niet aan", zei hij tot de nieuwe klant. Deze woor den werden de aanleiding van een kort maar hevig gevecht, want De Tijger deed toen iets, wat in de Binnenstad maar weini<- en durven: hij nam het op tegen Buck Jones. De agenten, die de vechtersbazen wilden scheiden, werden door de aanwezigen teruggedrongen. „Bemoei je er niet mee, laat uitknok- ken, die twee!" werd er geroepen. Hierop ging een van de agenten op zoek naar een telefoon, terwijl de ande re de trap opging om de eigenaar te roepen, die naar boven was gelopen om zijn zieke vrouw te waarschuwen. Toen een hunner weer beneden kwam, zag hü nog juist hoe De Tijger wan kelde en tegen een petroleumkachel aanviel. De kachel viel om en zette de gelagkamer in enkele ogenblikken tijds in lichter laaie- „De Tijger", wiens kleren hadden vlam gevat, rende naar buiten, waar de agenten hem duideijjk maakten, dat zijn enige kans op redding in het water van de Groen burgwal lag. Na een korte aarzeling is de metselaar inderdaad in de gracht gesprongen, waarna hij direct naar het Binnengasthuis werd gebracht. Buck Jones was in le drukte verdwenen. De brandweer, die spoedig op het toneel verscheen, kon niet voorkomen, dat een groot deel van het hotel door het vuur werd verwoest. De twee agenten verklaarden dat zij niet gezien hebben of „De Tijger" door de vuisten van „Buck Jones" tegen de kachel werd geslagen, of dat hij de noodlottige val maakte doordat hij struikelde. Het staat dan ook nog niet vast of men „Buck Jones" enige schuld in de schoenen kan schuiven. De recherche van het bureau J. D. Meijer- plein heeft vijf namen achterhaald van de mensen die bij het gevecht aanwe zig waren. Zij acht het echter met waarschijnlijk, dat een verhoor van deze getuigen veel op zal leveren. „Het ziet er niet naar uit dat „Buck Jones" in staat van beschuldiging kan worden gesteld. De dagen dat „Buck" onder water was hebben wij hem niet gezocht om hem in de waan te laten dat de politie hem niet nodig had", vertelde ons hoofdinspecteur J. L. Post. Toen „Buck" in het Binnengasthuis werd opgenomen, heeft er tot 's avonds een agent in de gang gezeten voor be waking. Deze is naar zijn bureau teruggeroepen. „Buck Jones" zou zijn geopereerd en buiten levensgevaar ver keren. De doctoren maakten geen be zwaar tegen een eventueel verhoor Vandaag zal door de gerechtelijke ge neeskundig patholoog-anatoom, dr. J. Zeldenrust, sectie verricht worden op het stoffelijk overschot van de metse laar. 1 De Rijn bij Pannerden, waar de Waal zich afsplitst, is in deze dagen van im posante grootheid. Vele kilometers breed staat de rivier van dijk tot dijk, een zee van water met enorme kracht, waartegen vele schepen verbeten moet- tcn vechten om stroomopwaarts te komen. Veie hebben de strijd gestaakt. Over dat imposante gezicht hebben de bewoners in het land van Herwen en Aerdt zo hun eigen gedachten. Woensdagmorgen is de Spijkse-over- laat in werk'ng getreden en dat bete kent voor de bewoners in het Oude- Rijn-gebied rond Lobith een bijzonder trieste misère. Uur na uur slokt het water hun landerijen op, dorpen en verspreid liggende hofsteden van de buitenwereld isolerend. Nog slechts via Elten is Lobith zelf te bereiken. Men is langs de grote rivieren ver trouwd met het water en daarom ver trouwt men het niet. Van angst en onrust is echter geen sprake. Men is als altijo op zijn hoede en ziet kalm en gelaten toe hoe het water voorbij kolkt en met het uur wast. Woensdag middag gingen er geruchte dat de dijk bij Erlecom (in de omgeving van Nijmegen) zou zijn ondermijnd, maar de grond van die geruchten werd ons van de zijde van de rijkswater staat ont and. De overlas is echter groot. Veertien dagen geleden was er ook reeds sprake van een hoge waterstand. Tóen moesten in allerijl de keermureif op de Nijmeeg se Waalkade worden gedicht. Het wa ter klotste toen bij een rivierstand van 12.50 tegen de planken. Woensdagoch tend bereikte de Waal bij Nijmegen een stand van 12 meter en kroop opnieuw over de kade zodat bewoners en ge meentearbeiders in allerijl nieuwe la- In de loop van woensdag hebben de spoorwegen de moeilijkheden zodanig overwonnen, dat de treindienst nage noeg normaal is geworden. Vertraging van enige betekenis is in het algemeen nog voorgekomen op de lange trajec ten. Voorts deden zich enkele moeilijk heden voor omdat treinstellen waren terechtgekomen op plaatsen waar ze niet thuishoren. Verwacht werd dat de dienstregeling vandaag normaal zou kunnen worden uitgevoerd. Het wegverkeer heeft woensdag over het algemeen weinig overlast meer van de sneeuw gehad Hier en daar bleef het verkeer nog in de sneeuwwallen steken, en lag het busverkeer nog in de war, zoals in het noorden en in en rond Maastricht, maar de toestand was sinds dinsdagnacht aanmerkelijk ver beterd. Zuid-oost-Drente kampte woensdag echter nog met grote moeilijkheden temeer daar hier opnieuw veel sneeuw viel. De gehele dag hebben sneeuwploe gen moeite gedaan de wegen zo moge lijk open te houden of vrij te maken. De plaatsen Emmer-Compascuum en Klazinaveen waren van Emmen uit niet bereikbaar. Vrijwel het gehele busver keer lag stil. Te Emmerschans sneeuw de een kleine woning geheel onder. De bewoner heeft zich inmiddels weten uit te graven. Een groep arbeiders van de Enkalonfabriek te Emmen heeft de weg vrijgemaakt voor het vervoer van een patiënt in een ziekenauto. Ruim viei' uur had men nodig om de weg vrij te krijgen. Te Zweeloo is de gehele mannelijke bevolking de gehele dag be zig geweest de wegen in het dorp en de verbindingswegen met andere dor pen vrij te maken. Een aantal gestran de auto's en bussen werd verlost. Tegen de avond kwam het verkeer opnieuw volkomen stil te liggen. Vandaag zijn hier en daar de verbindingen weer her steld; op andere plaatsen in de provin cie Drente was ook vandaag geen of nauwelijks wegverkeer mogelijk. In het gebied van het telefoondis trict Zwolle zijn door de onderkoelde regen, in combinatie met de sneeuw storm, honderden telefoonverbindingen gestoord. Op verscheidene plaatsen konden de draden van het bovengrond se net het gewicht var. het ijs niet meer torsen en zij knapten. Met de opheffing van de storing zal waarschijnlijk een tot anderhalve week zijn gemoeid. dingen stalmest, zand en planken aan voerden om hun woningen en de toe- -ngen tot de beneden stad te barri caderen. Het water steeg toen met een snelheid van een centimeter per uur. Alle stuwen in Limburg zijn gestreken. Het dorp Ftteren bij Maastricht is geïso leerd tengevolge van de overstroming van de Maas. De weg van Borgharen naar Itteren is op drie plaatsen over stroomd. Aan de andere zijde van het dorp staat het water nu zo hoog, dat er ook geen auto's meer door kunnen rijden. De bewoners van de kom van het dorp moeten laarzen aantrekken om het gemeentehuis te kunnen bereiken. Tengevolge van de hoge stand van de Maas is de sluis bij Limmel in het Julianakanaal woensdagmiddag geslo ten. De scheepvaart op de Maas bij Maastricht en naar en van het Juliana kanaal is hierdoor gestremd. De Daal- straat in rir-gharen staat onder water. De weilanden in Heugem bij Maas tricht zijn overstroomd. Het water staat hier gedeeltelijk op de verkeersweg. Ook het riviertje de Geul is bij Wijlre en Gulpen buiten de oevers getreden. In Spakenburg staat de polder West- maat voor een groot deel onder water. De dijk, die deze polder beschermt, werd over een afstand van ongeveer veertig meter weggespoeld door het plotseling opdringende water van het IJsselmeer, als gevolg daarvan is het sportveld van de voetbalvereniging Spa kenburg onder water komen te staan, terwijl drie gezinnen hun meubilair naar hoger gelegen verdiepingen moes ten brengen. Ook het vee moest in vei ligheid worden gesteld. Enkele pinken, die in een schuur verblijven moesten zich zwemmend een weg naar het dro ge banen. De dieren konden echter wor den opgevangen. Ook enige woningen in de IJsselmeerstraat te Spakenburg, tot waar het water was doorgedrongen, moesten worden ontruimd. De rijkswaterstaat te 's-Gravenhage deelt ons nog het volgende mede: De zijrivieren van de Rijn hebben thans hun topstanden gehad, doch voor de beneden-Rijn is nog een aanzienlijke stijging op komst. Voor Keulen wordt als hoogste stand 8.30-f- verwacht, voor Lobith een topstand tussen 15.70 en 16.00 m en wel in de loop van zaterdag. Wat de Maas betreft, de waterstand aan de hoofdsluis te Maastricht is thans 45.74+. Vermoedelijk wordt vandaag de top bereikt en wel iets lager dan 46+. Dit hoog water zal daar overeen komen met dat van december 1952. Advertentie BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 y FERD. BOLSTR. 48 A'DAM TEL. 717162 Woensdagmiddag half twee is de der tienjarige jongen J. Blom uit de Haar lemmermeer op de z.g. Ventweg van de Schipholweg te Vijfhuizen van een tractor gevallen. Hij kwam onder een der wielen terecht en was op slag dood. De tractor was bezig aan het sneeuw ruimen en de jongen mocht van de be stuurder meerijden. Woensdagmiddag is in Snelrewaard een autobus met veertig inzittenden te water geraakt. Alle veertig konden wor den gered. Voor vjjf hunner werd obser vatie in het ziekenhuis te Oudewater nodig geacht. De bus was door de gemeente Snel rewaard gecharterd om moeders met kinderen uit deze gemeente te brengen naar de plaats waar de antipoliovac- cinatie wordt uitgevoerd. Er zaten vijf tien moeders met in totaal vijfentwin tig kinderen in de bus. Door nog onbe kende oorzaak, waarschijnlijk echter ten gevolge van de gladheid, raakte de bus van de weg en in de vaart er langs. Omwonenden snelden toe en slaagden er in alle inzittenden veilig aan wal te krijgen. De vrouwen en kin deren werden in een naburige boerde rij ondergebracht en zo nodig van me dische hulp voorzien. Ernstige gevol gen zijn echter niet geconstateerd. In de 538e staatsloterij, 4e klasse, 8e lijst, is de prijs van ƒ50.000 gevallen op nr. 12302. Verwachting tot vrijdagavond (opgemaakt te 11.15 uur): Toenemende bewolking met later van het westen uit enige regen of natte sneeuw en plaatselijk mist. Vannacht in het zuid-oosten van het land nog overwegend lichte vorst, morgen overdag hogere tem peraturen dan vandaag. Zwakke tot matige wind tussen zuid-west en noord-west. Zon: 7.30—18.16. Maan: 12.18—3.29. De koude polaire lucht, die uit Scan dinavië wordt aangevoerd, stroomt nu voornamelijk over het oostelijk deel van de Noordzee naar Duitsland weg. Over de Britse eilanden voeren weste lijke tot noordwestelijke winden zach tere oceaanlucht naar het westelijk deel van de Noordzee. Deze lucht bevindt zich aan de noordflank van een hoge- drukgebied, dat zich over de Golf van Biscaye uitbreidt. Enkele randstorin- gen bewegen om dit hogedrukgebied heen over IJsland naar het zuidoosten. Verwacht wordt, dat een van deze sto ringen naar de Duitse bocht trekt, waardoor ons land de komende 24 uur in minder koude lucht komt. Een en ander gaat gepaard met veel bewolking en plaatselijk wat regen, die mogelijk nog door natte sneeuw wordt vooraf gegaan. In het oosten van het land kan vanavond nog lichte vorst voorkomen. temp n^ersL Station Weer heden algei. 7 uur 34 uur Stockholm sneeuw -16 2 Oslo onbewolkt -20 0 Londen zwaar bew. 1 O Amsterdam sneeuw -1 0 Brussel zwaar bew. -3 0 Luxemburg onbewolkt -8 3 Parijs zwaar bew. -2 0 Nice geheel bew. 6 0 Berlijn geheel bew. -5 3 Frankfuri licht bew. -6 1 München sneeuw -6 3 Zürich sneeuw -5 2 Genéve zwaar bew. -3 52 Wenen geheel bew. -2 0 Innsbruck sneeuw -3 32 Rome motregen 7

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 1