Ballet Nederlandse Opera ontslag aangezegd Onder de blauwe vaan van Lotharingen Heeft het zin te rekenen op schepen van 100.000 ton? Benauwende kinderhoest! JJÜCHEYjj Ut Verduistering van bijna f 10.000? De rechter en zijn beul Kruiswoordraadsel Khroesjtsjev schuift zijn aanhangers in sleutel posities naar voren Ingesneeuwd Balletgroep .zeer geschokt over overrompelende manier van doen Pravda over Padang Ontslagaanvraag pro forma VazXo' Enthousiasme voor de bouw van superschepen is al geluwd Nederlandse banken in Indonesië Mijnenvegers voor ondiep water Ook ooievaars in moeilijkheden Eerbetoon aan Tsjaliapin Burgemeester Van Hall over A'damse haven KINDERHOESTSIROOP Amsterdammer in arrest Concert voor twee piano's van Geza Frid Verbetering subsidie be j aardentehuizen uitgesteld DONDERDAG 27 FEBRUARI 1958 PAGINA „Rebellen willen voor rechten van Neder landers herstellen" Djakarta treft nieuwe regeling voor toezicht Bouw begonnen in Alblasserdam Verklaring van wethouder Te optimistisch geweest kinderhoestsiroop met vitamine C - iiiiiip Mi ;':M -m;mm "'V m a Rotterdammer en door FRIEDR. DÜRRENMATT 8 9 10 11 Oplossing van woensdag Partijsecretaris versterkt zijn positie De leden van het ballet der Neder- daehtis ?an de houdini van deze Federa- tandse Opera hebben allen van de dï ree tie der opera mededeling ontvan gen, dat bij het gewestelijk arbeids bureau vergunning is aangevraagd hen te ontslaan. De dansers en danseres sen konden over deze mededelingen nauwelijks meer ontdaan zijn na het geen zich tevoren had afgespeeld in scènes, die het oude anti-democratische adagium, luidende: wij regeren voor u, over u en zonder u in de herinnering brengen. Op een morgen zijn zij bijeengeroepen en is de onderdirecteur van de opera in hun midden verschenen om te vragen Of zij bereid waren de termijn van 1 maart, waarop nieuwe contracten vol gens de bestaande contractuele overeen komst moeten zijn afgesloten, twee maanden te verschuiven. De opera directie 'vilde tijd hebben zich eerst nog op de ontwikkelingsgang voor het komende seizoen te bezinnen. Daarnaast werd de dansers de gelegen heid geboden onmiddellijk met hun ont slag akkoord te tekenen, in welk geval zij missch' n een kans maakten later te worden uitgenodigd voor een auditie, die mogelijkerwijze zou woeden gehou den voor de samenstelling van een klei nere balletgroep, die alleen de opera zou moeten bedienen. Het ballet, plotseling voor deze fei ten gesteld, kreeg bedenktijd tot twaalf uur 's middags van dezelfde dag. Het achtte dit niet toereikend, waarop de directie mededeelde binnen 24 uur een beslissing te verlangen, in het bijzonder de handtekening voor ak koord met ontslag. De leden van het ballet, gesteld voor onoverzichtelijke consequenties van vrijwillige-akkoord- verklaring-met-ontslag, hebben hun standpunt niet binnen 24 uur kunnen bepalen, waarop de operadirectie on middellijk de aanvragen tot vergun ning voor ontslag bij het gewestelijk arbeidsbureau heeft ingediend. De gehele balletgroep Js uiteraard zeer geschokt over deze overrompelen de manier van doen, ook tegenover de leidster van het ballet, mevrouw Fran- coise Adret. die, zij het rrnrsoonlijk en in de directiekamer, ook op soortgelijke manier door de operadirectie was ver rast. Het ballet heeft, hetgeen niet meer dan natuurlijk scheen, dadelijk bijstand gezocht bij de Federatie van Verenigin gen van Beroepskunstenaars, vooral in- De Russische „Pravda" heeft een ar tikel gewijd aan de opstand in Midden- Sumatra. Het blad schrijft dat de rebel len in Midden-Sumatra, hoewel zij zich „revolutionairen" noemen, in feite niets anders zijn dan omkoopbare egoïsten, die een blinde haat koesteren tegen al les wat revolutionair en progressief is. Onder het mom van alleen het com munisme te bestrijden, vallen zij in we zen alle democratische vooruitgang in Indonesië aan. Zij wensen de republiek te verdelen en te verzwakken en daar door de weg te banen voor de terug keer van het kolonialisme en de reac tie. Hun optreden en hun verklaringen onthullen hun werkelijke doeleinden: herstel van de voorrechten van het Nederlandse imperialisme en het ope nen van de deur voor het Amerikaanse imperialisme. De steun echter, die president Soe- kamo en de regering-Djuanda van het volk krijger, in hun strijd tegen de op standelingen is een waarborg dat de republiek Indonesië de door de vijan den van Indonesië's vrijheid, de vijan den van de vrede, verwekte grote moeilijkheden zullen weten te over winnen, aldus de Pravda volgens R"1- ter. De Indonesische legerleiding heeft gisteren bekendgemaakt, dat de plaat selijke militaire gezaghebbers van ge heel Indonesië instructie hebben ont vangen om alle personen, die particu liere belangen vertegenwoordigen, nit te sluiten van het lidmaatschap van de commissies van toezicht op de Neder landse banken. In deze bekendmaking wordt gezegd, dat tot deze politiek besloten is om te voorkomen dat van het lidmaatschap van deze commissie van toezicht mis bruik wordt gemaakt voor het bevor deren van groeps- of individuele be langen, alsmede het uitlekken van re- gerings- of bankgeheimen te voorko men. De uitzondering voor de Neder landse banken wordt gemaakt „met het oog op hun nog steeds vitale positie" in de Indonesische economie, aldus meldt de correspondent van het A.N.H in Djakarta. (Van onze Rotterdamse redactie) Over vier jaar zal de vloot van de Koninklijke Marine zijn uitgebreid met zestien mijnenvegers voor operaties in ondiep water, met de bouw waarvan woensdag op de werx De Noord te Al blasserdam een officieel begin is ge maakt. Ir. C. Staf, minister van de fensie, en de Amerikaanse ambas sadeur in Nederland, de heer Philip Young, legden gezamenlijk de eerste kielbalk op zijn plaats, daarmee ma nifesterend, dat de kosten van de bouw zowel door Nederland als door de Ver enigde Staten worden gedragen. De schepen, die een bedrag van vier mil joen gulden per stuk vergen en be stemd zijn voor het vrijhouden van gro te havens, zullen nog grotendeels uit hout komen te bestaan, maar ir. Staf verwacht, dat binnen korte tijd dit ma teriaal geheel door plastic zal wor den vervangen. De ondiepwatermijnen- vegers zijn elk dertig meter lang en ruim zesenhalve meter breed. Aan de uitvoering van de opdracht werken ook de Amsterdamse werf De Vries Lentsch en de Arnhemse scheepsbouw maat- n.v. mee. tie bij de ontslagaanvragen aan opera solisten. Doch merkwaardigerwijze zou deze Federatie thans de dansers hebben geadviseerd aan de verrassende wensen van de operadirectie tegemoet te ko men. Ook zou men van de zijde van de Federatie zeer ontstemd zijn ge weest over het toch zeer begrijpelijke feit dat de dansers intussen juridisch advies over hun positie en de aan te nemen houding hebben ingewonnen. Ha rerzijds is de balletgroep zeer ontdaan over de directionele mededeling: dat haar voorgestelde regelingen het resul taat waren van reeds gevoerd overleg met het Gewestelijk Arbeidsbureau en de genoemde Federatie. De dansers, die uiteraard hun rechten op gebruikelijke sociale voorzieningen niet zonder meer willen prijsgeven voor een verklaring, dat zij met hun ont slag akkoord gaan, zullen thans bij het Gewestelijk Arbeidsbureau verzet aan tekenen tegen de gevraagde ontslagver gunningen. 55 55 De wethouder voor kunstzaken, mr. A. de Roos, heeft tijdens de begrotings debatten in de Amsterdamse gemeen teraad op vragen van raadsleden enkele mededelingen gedaan over de ontslagaanvrage voor de leden van het Operaballet. Het bestuur van de Opera, zeide hij o.m., verkeerde in het onzekere over de financiële middelen die het voor het seizoen 1958-1959 ter beschikking zal staan. Het bestuur stond voor een drie tal taken, die noodzakelijk moesten worden uitgevoerd en die een belang rijke stijging van de lasten zal mee brengen. Zo moeten enkele solisten van het tableau worden afgevoerd, de pensioen regeling dient te worden verbeterd en een aantal kosten moeten worden ge maakt in verband met de berging van decors. Verwacht mocht worden dat in ver band met de slechtere financiële toe stand van de gemeente er geen geld meer zou worden gevoteerd dan vorig jaar ter beschikking was. In verband hiermee meende het bestuur, gezien deze onzekerheid omtrent de financiële vooruitzichten, geen nieuwe verplich tingen op zich te kunnen nemen. De geëngageerden van het ballet werd toen verzocht de termijn voor het afsluiten van nieuwe contracten te mogen verlengen van 1 maart tot 1 mei a.s. De leden van het ballet, aldus de wethouder, hebben dit geweigerd. Zij wensen de termijn van 1 maart te hand haven. Mr. de Roos zei, dat er toen geen andere weg overbleef voor het bestuur om enige bewegingsvrijheid te verkrij gen dan ontslag aan te vragen bij het gewestelijk arbeidsbureau. Deze aan vraag zou pro forma zijn om op alle eventualiteiten voorbereid te zijn. Dc hevige sneeuwstormen van de laatste dagen hebben niet alleen het verkeer ontwricht, doch bovendien de ooievaars overvallen, die - aangelokt doo het zachte weer van twee weken geleden reeds half februari in ons land zijn teruggekeerd. De eerste, die h"t voorjaar in het hoofd, had, werd reeds 15 februari gesignaleerd. Bij nor- mali winters kor.en deze vogels meestal pas een naand later. Sedertdien zijn er volgens waarne mingen nog enkele tientallen gevolgd. Zelfs is een vlucht van 20 ooievaars waargenomen, die zich over Vleuten in noordoostelijke richting begaf. Of de ze groep zich naar de noordelijke pro vincies heeft begeven, dan wel in Duits land of Denemarken is neergestreken, is nieJ bekend. Wel zijn ooievaars gezien bij tuin de -Utrecht, Maarssen, Borne (Over ijssel) en tussen Haarlem en Leiden. Het is mogelijk, dat verscheidene vo gels weer naar zuidelijker streken zijn gevlucht toen het weer omsloeg, maar de Nederlandse vereniging van vogels te Amsterdam acht het niet uitgeslo ten dat een aantal hier ia- achtergeble ven en thans met weinig kans op enig voedsel over de sneeuwvelden rond doolt. De kikkers zitten nog diep in de modder, de mollen, die zo vakkundig door dr ooievaar plegen te worden verorberd, alsook de veldmuizen zijn niet gemakkelijk onder de sneeuw van daan te halen. Mocht iemand een ooie vaar aantreffen, die in moeilijkheden verkeert, dan wordt aangeraden de vo gel visjes of stukjes vis te voeren maar vooral geen zoute vis. Ook rauw ongezouten)vlees is goed. De Neder landse vereniging tot bescherming van vogels te Amsterdam tel66646) zal gaarne over deze gevallen worden in gelicht. Dezer dagen is een gedenkplaat aan gebracht aan het huls in Kazan, waar I? ^Jaar™ ?eleden de Russische zanger mpMt Tsjaliapin werd geboren, aldus meldt het Russische persbureau Tass uit Kazan. De Nederlandse pianist Hans Henke- mans is voor de vijfde maal uitgeno digd om deel te nemen aan het festival te Salzburg. Hij zal een pianoconcert van Mozart spelen met het orkest ,Ca- mara Academica" onder leiding "van Bernard Paumgartner. 6 En dan doemt na enkele dagen de beroemde stad Venetië voor hen op. Bij een van de stadspoorten nadert hun een officier van de stadswacht. „Ik verzoek U om Uw papieren," zegt deze, waarop Victor hem de hertoge lijke opdracht leent. De officier buigt nu en leidt hen naar een kanselier van de raad van de Doge. Deze, een vriendelijke oudere heer, ontvangt beide reizigers gastvrij. „U kunt gedurende Uw verblijf te Venetië bij mij wonen," zegt hij, „en weest ervan overtuigd, dat het een eer voor mij is, om afgezanten van Hertog Godfried te mogen ontvangen." In zijn paleis, dat aan een van de mooie Venetiaanse kanalen is gelegen, krijgen de beide Lotharingers nu een ruim vertrek toegewezen. Ze kijken hun ogen uit op het reeds Oosters aandoende gedoe in de grote havenstad. Hun gastheer, een vertrouwd raadsman van de Doge, arrangeert voor de volgende dag een ontvangst bij de Doge. „De Doge zal U morgenochtend ontvangen. Hij is zeer benieuwd welke boodschap gij hem te brengen hebt," zegt hij, „doch thans zou ik U raden, om na Uw vermoeiende reis eerst eens behoorlijk te rusten!" Advertentie Wat doet U eraan zoekt iets dat onmiddellijk helpt. Gr bestaat geen beter middel dan de beroemde CANADESE Bij apofhekors en drogisten De Amsterdamse haven, die thans bereikbaar is voor schepen tot 30.000 ton, kan zonder al te omvangrijke in vesteringen geschikt worden gemaakt voor het ontvangen van superschepeD van 100.000 ton. De sluizen van IJmui- den zijn groot genoeg en ook de drem pel van de Velser tunnel is geen ob stakel. Het gebied van 2500 ha aan de westrand van de stad dat de ge meente Amsterdam binnenkort in bezit hoopt te krijgen, biedt ruimte genoeg voor de aanleg van grote havens. Een andere vraag is echter, zo zei de Am sterdamse burgemeester, mr. G. v. Hall, woensdagmiddag in de raad, of het voorlopig zin heeft bij de bouw van haveninstallaties met de komst van 100.000 tonners rekening te houden. Bij de tankvaart is de bouw van 100.000 tonners overwogen, voor het vervoer van ruwe olie van de wingebie- den naar de raffinaderijen. Op het mo ment schijnen de gedachten van de op drachtgevers meer te gaan in de richting van tankers van ten hoogste 60.000 ton. De rentabiliteit van grotere tankers is zeer dubieus. Hetzelfde geldt voor de 100.000 tons ertsschepen. Opdrachten voor de bouw van twee van deze sche pen zijn ingetrokken. Deze supersche pen zouden gaan varen tussen de Cana dese ertsgebieden, waarvan de havens maar enkele maanden in het jaar ijs vrij zijn, en Europa. Voor de overslag van één ertsschip zouden 100 binnen schepen van 1000 ton noodzakelijk zijn. Dit vereist enorme haveninstallaties, die moeilijk rendabel te maken zijn. Het enthousiasme voor de bouw van zulke schepen is daarom reeds geluwd. De Amsterdamse burgemeester acht Dat gisteren nog lang niet alle moeilijkhedén tengevolge van de zware sneeuwval waren opgelost, toont deze foto, gemaakt op de weg van Haarlem naar Schiphol. Een kraanwagen, die ingesneeuwde voertuigen te hulp was gesneld, moest zelf uit de bergen sneeuw worden bevrijd. het een daad van wijs beleid bij de verbetering van de Amsterdamse ha ventoegang uit te gaan van de bereik baarheid voor schepen tot 65.000 ton. Hij verwacht dat met de verbreding van de IJmuider pieren in de loop van het volgend jaar zal worden begonnen. Bij rijkswaterstaat heeft men volledig be grip voor deze plannen. Hetzelfde geldt voor de verbetering van het Amster dam-Rijnkanaal in verband met de op komst van de duwvaart. Burgemeester van Hall heeft grote verwachtingen van de kansen die Neder land bij de vestiging van Amerikaanse bedrijven in verband met dc Euromarkt heeft. Het was hem bij zijn bezoek aan Ameri ka opgevallen dat de Amerikaanse in dustrieën de plannen voor de Europese integratie met grote aandacht volgen. Een 44-jarige expeditiechef uit Rot terdam en een 42-jarige Amsterdamse kantoorbediende zijn door de Rotter damse politie gearresteerd verdacht van verduistering van bijna f 10.000, ten nadele van een n.v., een expeditiebe drijf te Rotterdam. De kantoorbediende was in dienst bij een Amsterdamse handelmaatschappij, een klant van de n.v. Hij gaf altijd de opdrachten van zijn firma en kwam zo in contact met de expeditiechef. De Amsterdammer zou begonnen zijn met bedragen op te nemen bij het expeditie bedrijf, die bij het betalen van de reke ningen van zijn firma dan weer „weg gewerkt" werden. De bedragen, welke de chef hem uit de kas van de expe- diteur verstrekte, werden echter zo groot, dat dit later niet meer lukte. De expeditiechef, die behalve de expe ditie van het bedrijf ook de kas en de boekhouding beheerde, zou toen begon nen zijn met de boeken van zijn werk gever te knoeien en geld uit de kas te nemen. Een en ander zou gebeurd zijn ,ran eind 1956 tot en met augustus 1957 De vrienden zouden het geld hebben opgemaakt aan cafébezoek en derge lijke. De Nederlandse pianist Geza Frid heeft zijn nieuwe compositie, een con cert voor twee piano's, voltooid. De dirigent Antal Dorati heeft toe gezegd dit werk volgend jaar in de ver enigde Staten met het Minneapolic sym phony orchestra met de componist en de Nederlandse pianist Luctor «Ponse ais solisten uit te voeren. De beide pianisten zullen dan ook in andere plaatsen in 'Amerika optreden en verschillende Nederlandse moderne wer ken uitvoeren. 29 „Voor mij was het een hel", zei Tschanz. „Het was voor ons allebei een hel", ging de oude man met een onstellende kalmte verder. „Von Schwendi's tussenkomst dreef jou tot het uiterste. Op de een of andere manier moest jij Gast- mann als de moordenaar ontmaskeren. Ieder spoor dat van Gastmann afleidde kon naar jou toe voeren. Alleen de map van Schmied kon je nog helpen. Je wist, dat die in mijn bezit was, maar je wist niet, dat Gastmann die bij mij had weggehaald. Daarom heb je mij in de nacht van zaterdag op zondag aan gevallen. Ook was je ongerust omdat ik naar Grindel- wald ging". „Wist u, dat ik het was, die u overviel?", vroeg Tschanz toonloos. „Dat wist ik van het eerste moment af. Alles wat ik deed, was er op berekend jou tot de uiterste ver twijfeling te brengen. En toen de vertwijfeling haar hoogtepunt bereikte ben je naar Lamboing gegaan om op de een of andere manier een oplossing te forceren". „Een van Gastnumns bedienden begon te schie ten", zei Tschanz. „Ik had Gastmann zondagmorgen gezegd, dat ik iemand zou sturen om hem te doden". Tschanz zwaaide heen en weer in zijn stoel. Ijs koude rillingen liepen over hem heen. ,,U hebt Gast- kwam het onverbiddelijke Tschanz luisterde naar de onverbiddelijke schaak speler, die hem mat had gezet en die nu zijn maal tijd beëindigde. De kaarsen begonnen onrustig te branden, het licht flikkerde op de gezichten van de twee mannen, de schaduwen verdichtten zich. Dood se stilte heerste in dit nachtelijk hol. De serveer sters kwamen niet meer. De oude heer zat onbe weeglijk en scheen niet eens meer te ademen. „U hebt met mij gespeeld", zei Tschanz langzaam. „Ik heb met je gespeeld", beaamde Baerlach met bittere ernst. „Ik kon niet anders, jij had - Schmied gedood en toen moest ik jou gebruikenmann en my tegen elkaar opgehitst als beesten „Om Gastmann te nemen", vulde Tschanz aan, die opeens de hele waarheid doorzag. „Je hebt het geraden. Mijn hele leven ben ik bezig geweest om Gastmann te pakken te krijgen. Schmied was mijn laatste hoop. Ik had hem op het spoor ge bracht van de duivel in mensengedaante, een edel dier achter een wild beest. Maar toen ben jij geko men, Tschanz, met je misdadige, belachelijke eer zucht en je hebt mijn enige kans vernietigd. Toen heb ik jou gebruikt, jij, de moordenaar, en ik heb je in het verschrikkelijkste wapen veranderd, want je werd door vertwijfeling gedreven. De ene moorde naar moest de andere vinden. Ik maakte mijn doel to4 jouw doel". „Beest tegen beest' antwoord. „Dan was u de rechter en ik de beul", stotterde de ander. „Zo is het", antwoordde de commissaris. „En ik, die alleen uw wil uitvoerde, of ik wilde of niet, ben nu een misdadiger, een mens, waar men jacht op zal maken". Tschanz stond op en steunde met zijn ongekwetste rechterhand op het tafelblad. Eén kaars flakkerde nog slechts. Met brandende ogen zocht Tschanz de bekende omtrek van zijn chef, maar hij zag alleen een onwezenlijke zwarte schaduw. Onzeker tastte hij naar zijn jaszak. „Laat dat", hoorde hij de oude zeggen, „dat heeft geen zin. Lutz weet, dat je bij my bent en de vrou wen zijn ook nog hier". „Ja, het heeft geen zin' zei Tschanz zacht. „Het geval Schmied is opgelost hoorde hij de stem van de oude heer in de toenemende duisternis van de kamer zeggen. ,,lk z.a' je niet verraden. Maar ga weg. Het kan me niet schelen waarheen, maar laat me je niet meer zien. Het is genoeg, dat ik één mens heb berecht. Verdwyn". Tschanz liet zijn hoofd zakken en ging langzaam naar buiten, waar hij in de nacht oploste. En toen de deur in het slot was gevallen en even later buiten de auto wegreed, wierp de kaars het heldere licht van de voor het laatst opflakkerende vlam over de oude heer, die zijn ogen had gesloten, en doofde toen uit. Baerlach zat de hele nacht in zijn leunstoel zonder op te staan of zich te bewegen. De ongewone levens kracht, die nog eenmaal over hem vaardig was ge worden, zakte nu in elkaar en dreigde uit te gaan. Dapper had de oude heer nog één maal een spel ge waagd, "óóg spel, maar op één punt had hij Tschanz belogen. En toen in de vroege morgen Lutz de ka mer binnenstormde met het verwarde bericht, dat ze Tschanz tussen Ligerz en Twann dood uit zijn door een trein gegrepen auto hadden gehaald, trof hij de commissaris doodziek aan. Met moeite kon Lutz het verzoek verstaan dokter Hungertobel op te bellen en hem te zeggen, dat het dinsdag was en dat hij hem kon opereren. „Nog slechts één jaar", hoorde Lutz de oude man mompelen, die door het venster naar het licht van de aanbrekende dag staarde. „Nog slechts één jaar". EINDE (Dit feuilleton door Friedrich Dürrenmatt is, evenals het vervolg daarop, „Verdenking" geheten, in boek vorm verschenen bij Uitgeverij H. Nelissen te Biltho- ven. Bij deze uitgeverij zal van dezelfde schrijver binnenkort het boek „Pech" verschijnen). Horizontaal: 1. waarborg; 2. niets doen, gevangenis; 3. insgelijks, Belgische stad: 4. pakken, os» zitstok voor kippen: 5. acad. graad, rn op geen en kele plaats: 6. plaats in Gelderland, kleur: 7. entreegelden, Eisenhower: 8. gedroogd gras, grens: 9. broekklep, bijbels peri soon: 10. vlaktemaat, dansgelegen. oo heid; 11. lijfwacht, tabak. Vertikaal: 1. zwemslag: 2 2. muze van de muziek, papegaai: 3. papiermaat, nochtans: 4. ruiten reini gen, godin van de dageraad: 5. daar, gewicht, - lidwoord: 6. wig, netvies van het oog; 7. arbeidsver mogen, gewicht: 8. middag, tegenspoed: 9. voornemen, geluid van dier: ont- 10. Engelse kenning, stoomschip: rondte: 11. spelonk, muil. Horizontaal 1. as; 4. r.k.; in; 7. alp; 9. dij: 10. kurk; 12. elan; 14. es; 15. to; 17' pantoffel; 23. is; 24. it; 25. ee; 26. 29. e.k.; 28. rente; doorn- yerticaal: 2. sik; 3. el; 4. Rijn; 6. nu; 7. aks; 8. pet; 9. da; IX. rein; 13. loof; 16- po; 17. pi; 18. as; 19. twee; 20. fred; 21. ei; 22. lt; 25. et; 27. ko. Uit berichten in de Sovjet-pers blijkt, dat zich in geheel Rusland een „ka derwisseling" in de communistische party aan het voltrekken is, die er op gericht is de positie van Nik«» Khroesjtsjev, de eerste secretaris Russische communistische jyjen versterken, aldus meldt A.® hej> partijfunctionaris- sén wier nlaatoen vervolgens worden sen, wier plaatsen nhangers van ingenomen door *tepunt zal berei- Khroesjtsjcy, zuj^ho g ken in de l6 opperste Sovjet", het parlement der Sovjet-Unie Vermoede- Hik zal de Opperste Sovjet in een ge heel nieuwe samenstelling terugkerln. De „commandowisseling m (je lagere regionen gaat gepaard met een over- eenkomstig verschijnsel in de hogere partijrangen en bij de, politieke, leiding van Het leger, de vakbonden en de openbare organisaties. Hetzelfde kan worden geconstateerd bij de samenstelling van het centrale partycomité, het hoogste bestuursor gaan der Sovjet-Unie. Het twintigste partijcongres wees, nu twee jaar gele den, de vyftien leden van het comité aan. Van deze vijftien zijn er nog zes Khroesjtsjev, Vorosjilov, Boelganin, Mikojan, Soeslov en Kiritsjenko in functie. De negen anderen zijn vervan gen... door aanhangers van Khroesjtsjev (Van onze parlementaire redactie) De plannen voor verbetering van de subsidiëring van bejaardentehuizen kun nen voorlopig niet worden verwezen lijkt. Minister Klompé zei vandaag in de Eerste Kamer, dat het probleem van de hoge verzorgingsprijzen haar na aan het hart ligt, maar dat zij genoodzaakt is van verschillende plannen voorlopig af te zien door de toestand van 's Rijks kas. Wel kon zij op een vraag van de heer Schuurmans (K.V.P.) toezeggen, dat aan de regeling verder wordt ge werkt, zodat zij kan worden ingevoerd zodra de financiële toestand is verbeterd. De bewindsvrouwe zei dat opk ge werkt wordt aan een wettelijke basis voor subsidiëring en dat zij hoopt nog dit jaar een voorstel tot partiële wijzi ging van de Armenwet in te dienen. Over de taakafbakening tussen haar de partement en dat van sociale zaken zei mej. dr. Klompé, dat deze zo moet zijn, dat het beleid goed kan worden gevoerd. Het is zaak om te zorgen dat het werk gedaan wordt, doch niet om het departe ment groter te maken. De minister leg de vooral de nadruk op goede samen werking tussen de departementen op de grensgebieden, die er bij elke taakafba kening zullen blijven. Hedenmiddag zou mej. Klompé de kwestie van de gerepa- trieerden behandelen. De vergadering begon anderhalf uur te laat, omdat vele leden door de ver keersmoeilijkheden geen kans hadden gezien tijdig aanwezig te zijn. als mevrouw Katharina Foertsewa, F rol Kozlov, Noeritdin Moekhitdinov en Jozef Koezmin. Zy waren tot voor kort bij het Russische publiek onbe kend, doch thans staan zy op het eer ste plan. Volgens Westerse waarnemers te Moskou vestigt deze kaderwisseling op grote schaal de indruk, dat het centra le comité Khroesjtsjev vrijwel vol macht tot. handelen heeft gegeven. Zij valt samen met, een grootscheepse campagne der Russische pers, waarin wordt gehamerd op de noodzaak de door Khroesjtsjev geïnspireerde hervor mingen uit te voeren. De Sovjet-bladen schrijven in dit ver band dat 1958 een „beslissend jaar" is, daar in deze periode een stevige basis dient te worden gelegd voor het wel slagen van het van 1959 tot 1965 lopende „zevenjarenplan". Dit plan moet vol gens de Sovjet-pers een „beslissende periode in de ontwikkeling der Sovjet- Unie worden", die Rusland „de eerste plaats in de wereld moet verzekeren, en dit niet slechts op het gebied der industriële produktie, doch ook op het terrein der algemene voortbrenging". Toen ik mij eergisteren in een mensonterende sneeuwstorm naar het sta tionnetje spoedde, werd ik daar ontvangen door een beambte, die mij ietwat honend toeriep: „Maar mijnheer, weet U dan niet, dat de iaatste trein twee uur geleden voorbij is ge komen?" Op dat moment wist ik het. En reeds kreeg ik een verwarmend visioen van de huiselijke haard. Maar toen begon dat verwrongen plichts besef in mij te werken. Ik begaf mij dus naar de halte van de bus. Juist op dat moment naderde zo'n vervoer middel en het begon voor mijn ogen allerlei rare toeren te verrichten, tot dat het achterste voren op de weg stond. Ik keerde dus, zo vastberaden als de omstandigheden het toelieten, op mijn schreden terug en even later overschreed ik als de verschrikkelijke sneeuwman zelve de drempel van mijn huis. „Ik ben ingesneeuwd", riep ik al van verre. Nu, het werd een fijn dag je. Vrouw en kind behandelden mij als was ik een herstellende zieke. En ik ging er zelfs toe over mijn pan toffels aan te trekken; zó ontroerd was ik. Tenslotte was ik er ook hele maal van overtuigd dat ik mijn werk nooit of te nimmer had kunnen be reiken, al had ik nog zo mijn best gedaan. En ik schudde alle wroeging- verwekkende gedachten aan zwoegen de collega's energiek van mij af. In de namiddag echter bracht mijn vrouw ons aller dagblad binnen. „De krant is wel gekomen", zei op wellicht ongewild insinuerende toon. Toen riep ik en dat voeg ik r.e\- den mijn vrouw en nooit mijn krant toe toen riep ik dus: „Ga weg!"

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 2