Twee fortuinlijke basis voor Vasas zege: 4-0 Hongaarse voetbal a rtisten geven Ajax geen kans in Boedapest Pleit voor de rust beslecht Tiende Tulpenrally e met prototypes tot 600 cc Radio en TV Kamer vraagt oordeel van de rechter over „schuld en boete" van de belastingbetaler SCHEEPVAARTBERICHTEfP) Speciale etappes" in ere hersteld Autocoureur wordt vervolgd SC Enschede bedwingt Valencia met Wilkes als gastspeler De Graaft vierde te Skiën Rusland klopt Noorwegen Verburgt zwemt niet mee in Wuppertal Anouilhs „Euridice" Vanavond Sportflitsen INTERESSANT DEBAT IN TWEEDE KAMER Behandeling belasting wet blijft steken DONDERDAG 27 FEBRUARI 1958 PAGINA - Schaats wedstr ij d Ongeluk op Cuba MARKTBERICHTEN 538sfe STAATSLOTERIJ 4e kias 8e i«jSt (Van een speciale verslaggever) BOEDAPEST, woensdagavond. Elf geacheveerde voetbalartiesten "ebben Ajax vanmiddag in het Népsta- S>on te Boedapest zijn kansen op de jjUropese beker uit de handen gegrist. "°or een overwinning van 40 heelt e Hongaarse kampioensploeg van dit ®genblik, Vasas uit Boedapest, zich ge- Plaatst in de halve finale. De spelers ;,aa Ajax gaven na afloop van de wed- jjlrUd bepaald niet een indruk van diepe ibtart over het feit, dat zij in deze f^opese competitie zich niet langer lianen meten met tegenstanders van 1 formaat van Vasas. Het krachtsver- ®«il tussen beide ploegen was ditmaa en veel groter dan tijdens de 'Wea- i1riJ'l Ajax-Vasas op 5 februari j. ,,et Olympisch Stadion te Amsterdam daarvan de uitslag was). Ajax 8 Vanmiddag, zoals dat heet, "Werklast. Twee van de vier Hong larse ®°elDunten kwamen op niet geneei cor fecte wiize tot stand, maar desondanks Z®U de score van de Hongaren nog veel groter ziin geweest als Vasas te eniger lijd het gevoel had gehad dat het door de Amsterdammers werkelijk werd be dreigd Vooral in de tweede helft hield Vasas'de zaak voor gezien en het be paalde zich ertoe te voorkomen dat er tegenpunten werden gescoord. Zo werd de debacle voor Ajax beperkt, maar men kreeg niet de kans de eer te redden. Het demonstratievoetbal van Vasas en net machteloze verweer van de Amsterdammers waren niet voldoen de om alle 60.000 toeschouwers tot het eind te boeien. De gescandeerde roep „Harjra Vasas" weerklonk haast niet. Tegen het eind werder. er veel vaker fluitconcerten aangeheven. Het Népstadion is een somptueus ge vaarte temidden van een gehavende, ■vervallen stad. Tijdens de wedstrijd was "fmel betrokken en van tijd tot tijd tSpnaonHlagen gelige nevel van een belendende spoorlijn over de grasmat. De Joegoslavische scheidsrechter Leme- sic liet een minuut stilte in acht nemen ter herdenking' van de slachtoffers die bij het ongeluk met het vliegtuig van een andere deelnemer aan de halve fi nale, Manchester United, zijn gevallen. Vasas begon dadelijk sterk op te drin gen, waarbij bleek dat de linksback van Ajax, Geelhuizen, nauwelijks op kon tegen de snelle Hongaarse rechtsbuiten Haduly. De combinaties van Vasas' rechtervleugel maakten van de aanvang "f een zeer onheilspellende indruk. Ajax daarentegen kwam moeilijk op toeren. Heeds na zes minuten werd de score Seopend. De Hongaarse spil Teleki douwde samen met linksbinnen Szilagyi id Raduly een aanval op. Pieters Graaf- 3od onderschepte de voorzet slechts eft dele; de opgevangen bal liet hij Uallen. De toestormende middenvoor Oundszak beschaamde het vertrouwen, dat de Hongaarse autoriteiten In hem stellen, niet1—O. Bleyenberg en Feldmann onderna men aan de andere kant enkele of fensieve acties maar het liep bij Ajax allemaal een beetje vast in gebrekkig plaatsen en gemis aan positie kiezen, ïn de vijftiende minuut bleef de ach terhoede van Ajax bij een aanval van Vasas staan, omdat Szilagyi buiten spel stond De scheidsrechter, die grote beweeglijkheid blijkbaar niet meer verenigbaar achtte met zijn leeftijd, gaf Szilagyi echter ziin kans en het doelpunt dat daar het gevolg van was keurde hij tot ontsteltenis van de Ajacieden niet af. (20). De Amsterdammers kregen het hier- ha even wat ruimer. Zij kwamen tijde lijk wat meer in de aanval. Haarms |choot uit een corner hoog over en Den Edei knalde even later uit moeilijke Positie naast. Ouderland zaaide wan- *iop in de gelederen van Ajax door een schitterende pass van Van der ?uil net niet snel genoeg te reageren. üaarmee was het voor Ajax overigens °°k gedaan. De Hongaren verhoogden hun druk °P de Amsterdamse defensie en zij vvis- (Van onze sportcorrespondent) Sportclub Enschede heeft woensdag avond alle weersomstandigheden ten sP}Jt in het sportpark Diekman een vriendschappelijke wedstrijd gespeeld tegen het Spaanse Valencia, de vroe gere club van Faas Wilkes, die thans ais gastspeler in de Spaanse ploeg de rechtsbinnenplaats bezette. Het terrein, dat men dinsdag met behulp van gro- Zo goed en zo kwaad wnensdf O metWvri-i had gehouden, werd Ü?vlakten ^LsneeUw ingewalst omdat ijs\ lakten w..ren ontstaan en was vrij goed bespeelbaar. in ieder eeval heb ben de 15.000 toeschouwers van uiter mate aantrekkelijk voetbal kuraen ge nieten. Voor de rust van de zijde van de Spanjaarden die in deze periode dan ook achtereen drie doelpunten ^oor" den waartegenover Enschede er door Seemann slechts één wist te stellen en ba de thee van beide ploegen. Ensche de toonde zich toen vaak gelijkwaar dig aan de gasten en kwam door Abe j-enstra, die een penalty wegens hands benutte, en door een doelpunt van Van der Wel tenslotte dan ook tot een ver diend 3-3 gelijk spel. inpi;! 15 tot 16 graden vorst zijn te Skiën schaatswedstrijden ge- waaraan onze landgenoot Wim ^taaff heeft deelgenomen. 500 meter werd gewonnen door de htm Gjestvang in 44,2 sec. voor zijn li^-genoot Ness (44,7) en de Rus Ned- Seeltl' die eveneens een tijd van 44,7 VieJjrnaakte. Bettum (Noorw.) werd Vjifb, in 44,9 sec. en Wim de Graaff de in 45,7 sec. 30nn Rus Kositskin zegevierde op de Wpj.bjeter in 4 min. 54,3 sec. Nedlidkin dera i^eede (4.54,4) en de Noor Maier bde (4.59,2). werd eerste in het eind- lana!ement met 93-787 Punten. Zijn 94 oifenoo( Kositskin tweede met (v°„ Pnt. en daarna volgden Oeverby 95 617 punten en Wim de T&aff 96.133 pnt. ten zich geruggesteund door Lemesies vreemde toepassing van de buitenspel regel. Op een gegeven ogenblik dreigde Szilagyi weer van zo'n dubieuze situa tie te profiteren. Ditmaal gaf Haarms er de voorkeur aan niet te blijven staan en hij viel de Hongaar op geoorloofde wiize aan. De scheidsrechter consta- teerde echter een overtreding en uit de vrije trap dó daarvoor werd toege kend ontstond ir de achtentwintigste minuut het derde doelpunt van Vasas. Ajax vormde inderhaast het fameuze muurtje. Bundzsak nam een kolossale aanloop en biologeerde Ajax toen zoda nig, dat de Amsterdammers de dekking verwaarloosden. Bundzsak gaf in plaats van de verwachte kogel een kalm rol- lertje naar rechts. Csordas rende pijl snel toe en Pieters Graafland was mach teloos tegen hem. 30. In de eenendertigste minuut was er e0u opmerkelijke gebeurtenis. De scheidsrechter stelde eensklaps vast dat ook Hongaren buitenspel kunnen Staan. Vasas accepteerde deze handicap man moedig. Wel noteerden wij een fraai schot van Feldmann, maar reeds in de achtendertigste minuut rukte de hele Hongaarse aanval zo onweerstaanbaar op, dat de achterhoede van Ajax geheel uit positie werd gespeeld. Uit een prach tige kopbal van Szilagyi viel voor Pie ters Graafland niets te redden. 40. In de resterende minuten van de eerste helft verdedigde Pieters Graafland zijn doel zeer bekwaam. Toen de scheids rechter zijn fluitje ai naar Se mond bracht, brak Ouderland door. Hij werd echter met talen' gehinderd en zijn schot ging naast. De tweede helft verliep zonder doel punten. Vasas bleef heer en meester van het veld. De Hongaren leverden een onberispelijk samenspel, afgemeten passes naar in vrije positie staande teamgenoten. Maar de prikkel van de bittere, noodzaak ontbrak. En zo werd de uitslag niet verder geteld en kwam alleen het schone streven tot uiting. Pieter. Graafland, Van Mourik, An- deriesen en Van Ham kwamen tot uit stekende indiv'duele prestatie.* maar Het Nep- of volksstadion, dat in 1953 is voltooid, biedt plaats aan 100.000 toeschouwers. De accommo datie voor spelers, officials en jour nalisten is verbluffend. Als men het hoofdgebouw betreedt, komt men in een galerij van rood marmer. Zwa re lopers liggen op de grond en pal men staan in de zijvertrekken. On danks de kostbare uitvoering maakt het geheel geen feestelijke indruk. De zwaar geëncadreerde portretten van Hongaarse sporthelden verster ken nog de indruk datmen zich in een soort sportmausoleum be vindt. Er zijn tal van luxueuze kanto ren, bars, kleedkamers en baden; alles uitgevoerd in de monumentale stijl uaarin men in Boedapest te genwoordig bouwt. Het verschil met het stadion van de in het westen bekende club Ferencvaros is schrij nend. Het staat ergens aan de üllöi Ut en het lijkt opgetrokken te zijn, met tribunes en al, van brandhout. als ploeg bleef Ajax verre de mindere van Vasas. De opstelling van de Am sterdammers had een wijziging onder gaan. Haarms kwam ir de voorhoede en Feldmann ging naar de middenlinie, Van der Kuil verleende in de voor hoede zijn solistische medewerking, maar Bleyenberg en Den Edel faalden bij de afwerking. De Amsterdamse doelman bleek voor vele Hongaarse toeschouwers een openbaring. Hij deed veelal prach tig werk, al dient te worden gezegd dat ook de Hongaarse aanvallers wel eens een steekje lieten vallen. Links buiten Lenkei verknoeide twee fraaie kansen en op ten gegeven ogenblik liet zelfs nagenoeg de hele voorhoede van Vasas de bal onbenut langs het Amsterdamse doel caramboleren. Dat alles echter vermocht Ajax niet meer op te beuren. Ook niet de rauwe aan- moedigingskreten van de bemanning van het K.L.M.-vliegtuig waarmee'het Ajax-gezelschap reist. Nevelen van de Donau voegden zich bij de vette treinsmook die door het stadion walm de; het slotsignaal weerklonk in een zeer stille en bedrukte atmosfeer. (Van onze sportredacteur) De komende Tulpenrallye, waarvoor op de internationale kalender de data van 26 april tot en met 2 mei zijn vrij gemaakt, zal de tiende zijn, die de vol ijverige en vindingrijke organisatoren van de RAC-West onder de bezielende leiding van Piet Nortier organiseren. De Nederlandse sterrit jubileert dus en uiteraard is het de bedoeling, dat deze tiende Tulpenrallye een bijzonder evenement wordt. Welnu, als de voor tekenen niet bedriegen, wacht de toe komstige deelnemers een groot en uitermate sportief avontuur. De be faamde „speciale etappes" zijn namelijk terug en zijn rijkelijk rondgestrooid in de gemeenschappelijke route, die bijna drieduizend kilometer lang is. Een nieuwtje, dat de Tulpenrallye wellicht ook meer kleur zal geven, is, dat de in schrijving is mogelijk gemaakt voor een nieuwe categorie wagens. De pro totypes van de auto's met een cilinder inhoud van maximaal 600 cc zullen nk- melijk mogen starten he geen betekent dat wellicht DAF BMW en NOT acte de présence gaan geven met hun jong ste produkten. Het feit, dat de rallyes het de laatste jaren bepaald niet gemakkelijk hebben gehad als gevolg van de ramp te be Mans in 1955, is ook van invloed ge weest op de sportieve successen van de jongste Tulpenrally es. Men. had name lijk eigener beweging de „speciale etap pes", de trajecten, waarin met ver hoogde gemiddeldes moet worden ge reden, laten vallen. Nu echter, dank zij succesvolle onderhandelingen met auto riteiten in Frankrijk, Luxemburg en België, zal de Tulpenrallye het oude gezicht terug krijgen. Niet minder dan tien klassementsproeven en tien spe ciale etappes met een totale lengte van bijna duizend kilometer zullen de deel nemers voorgeschoteld krijgen. Zo ze slaap krijgen, zullen ze hierdoor wei wakker gehouden worden. De start voor de tiende Tulpenrallye is op zaterdagavond 26 april vanuit Brussel, Londen, München, Noordwijk aan Zee en Parijs. Omstreeks vijf uur de volgende morgen worden de deel nemers op het verzamelpunt, de Nür- burgring, verwacht. Daar zal voor de katholieke deelnemers de gelegenheid zijn om de H. Mis bij te wonen. Na een uur rust begint dan de gemeenschap pelijke route en dat traject opent met een klassementsproef op de NürBurg- ring zelf. Dat laat zich begrijpen. Duits land wordt spoedig verlaten, omdat de karavaan er niet harder mag rijden dan gemiddeld vijftig kilometer. Men gaat namelijk via Saarbrucken naar de Vo gezen. Des middags wordt het de trou we deelnemers van de Tulpenrallye lang niet onbekende Champagnole be reikt, waar men zich mag prepareren op de tweede nacht, die een speciale etappe van 270 kilometer zal brengen. De karavaan kruist dan een vol etmaal door Auvergne, de Alpen en de Jura, waarna teruggekeerd wordt naar Champagnole, om andermaal een uur te rusten, nu als voorbereiding voor de derde en laatste nacht. Via de Vogezen gaat de karavaan dan naar Luxemburg en België, waar eveneens klassements proeven en speciale etappes zullen zijn. Dinsdagmorgen wordt dan Eindhoven bereikt, van waaruit de „laatste ruk naar Noordwijk aan Zee, wordt ge maakt. Vraagt men de heer Nortier naar zijn verwachtingen voor deze rallye, dan is zijn eerste reactie: „de mooi ste, die ooit is gehouden". De voor zitter van het organisatiecomité is voorts van mening, dat meer rijders met strafpunten uit de rallye zullen komen dan het vorig jaar. Want, al is het niet zo, dat men zou moeten den ken, dat deze rallye nauwelijks te volbrengen is, door de opeenvolging van speciale etappes is het mogelijk, dat een kleine fout of wat pech zwaar gaat wegen en dat het opge lopen tijdverlies niet zo eenvoudig is in te lopen. Zoals in de twee voorgaande jaren het geval was, zijn er weer twee klas sen: de wedstrijdklasse en de rallye klasse. De deelnemers van beide groe pen rijden dezelfde route. Het verschil is echter, dat zij die in de rallyeklasse starten, niet geconfronteerd worden met verhoogde moyennes 'n de spe ciale etappes en met de klassements proeven. Dat de belangstelling voor de ko mende Tulpenrallye groot is, blijkt uit het feit, dat al enige duizenden aan vragen voor het reglement zijn binnen gekomen. De grootste belangstelling komt, zoals altijd, uit Engeland, Scan dinavië en Nederland. In Duitsland is voorts meer interesse voor de rallye dan tot nu toe het geval is geweest. Dit is de Franse renner Andrê Dufraisse, terwijl hij als eerste over de finishlijn in Limoges rijdt, waarmede hij het wereldkampioenschap cycle-cross behaalde. Het is de vijfde maal in successie, dat Dufraisse de titel op zijn naam wist te brengen. De tweedaagse schaatswedstrijd tussen Rusland en Noorwegen, welke in het Bisletstadion te Oslo is gehou den, is geëindigd in een overwinning voor de gasten. De Russen hadden een totaal van 1346,672 punten tegen Noor wegen 1367,743. De 1500 meter werd gewonnen door de Rus Voronin in de goede tijd van 2.14,4 voor zijn landgenoten Shilikovs- ky (2.15,1) en Larionov (2.15,8). Knut Johannesen werd vierde met 2.16,5. Geestdriftig waren de 27.000 toe schouwers, die de wedstrijden bijwoon den, toen Johannesen de finish pas seerde op de 10.000 meter. Hij had de afstand in de uitstekende tijd van 16 min. 57 sec. afgelegd en had daarbij tevens de Europese- en wereldkam pioen Gontsjarenko verslagen. De Rus noteerde 17 min. 4,5 sec. De resultaten waren: 1500 m.: 1. Voronin (R.) 2.14,1; 2. Shi- likovsky (R.) 2.15,1; 3. Larionov (R-> 2.15,8; 4. Johannesen (N.) 2.16,5; 5/6. Tangen (N.) en Gontsjarenko (R.) bei den 2.16,6. 10.000 meter: 1. Johannesen (N.) 16.57,0; 2. Gontsjarenko (R.) 17.04,5; 3. Shilikovsky (R.) 17.05,8; 4. Seiersten (N.) 17.20,1; 5. Zybin (R.) 17.22,8; 6. Tangen (N.) 17.34,6; 7. Aas (N.) 17.41,5. Individueel eindklassement: 1. Gont sjarenko (R.) 169.118 p.; 2. Shilikovsky (R.) 189.323 p.; 3. Johannesen (N.) 189.590 p.; 4. Aas (N.) 192.572 p.; 5. La rionov (R.) 193.950 p.; 6. Tangen "(N.) 194.033 p.; 7. Grishin (R.) 194.038 p. De Nederlandse zwemploeg zal het zaterdag en zondag zonder de Eind- hovense vrije slag-zwemmer Verburgt moeten doen. Verburgt is ziek en kan niet starten. Voor de Nederlandse he- renploeg is dit een ernstig verlies, aan gezien Verburgt op de 400 meter vrije Het thema van Orpheus en Euridice uit de Griekse mythologie heeft vaak kunstenaars geïnspireerd. Zo schreef Gluck op dit thema 'n opera en Jacques Offenbach een opera buffa. In de drukkende oorlogsjaren, in 1941, greep de Franse toneelschrijver Jean Anouilh het thema aan voor een drama spelend in deze tijd. De graag anachro- niserende schrijvei heeft er een aan grijpend, maar afschuwelijk en onwaar stuk van gemaakt. Technisch is het alle maal heel knap en er is een briljante tekst, die echter ontsierd wordt door massa's goedkope zgn. levenswijsheid. Als men naast dit stuk Von Glucks onsterfelijke opera stelt, moet men toch wel treuren over de armoede van deze tijd. De opvoering voor de A.V.R.O.-TV in de vertaling, bewerking en onder de regie van Ton Lensink was zeer indrin gend en qua spel en regie schitterend. De regie zocht het niet in experimenten, maar in een zeer realistische weergave. Naast een vaak prachtig beeld viel de knappe geluidsregie op. Voor het spel van de Orpheus van Maxim Hamel en de Euridice van Ineke Brinkman zijn moeilijk woorden te vin den, zo bewogen, zo teder, zo geache veerd als deze figuren werden vertolkt. Men zou ook niet kunnen zeggen wie van de twee hét meest ontroerde. Van Ineke Brinkman kan men nu in ieder geval zeggen dat zij haar reeds geves tigde reputatie op deze avond wel zeer waar heeft gemaakt. Er was ook veel moois in de vele kleinere rollen. Zoals b.v. de monsieur Henri van Herbert Joeks, de kellner van Frits Butzelaar, de vader van Al- bert van Dalsum, de Dulne van John Soer. Werkelijk een avond van sterk spel, virtuoos televisiewerk. Maar veel gewonnen hebben wij er niet aan. J.v.S. Het Omroeporkest speelt vanavond voor de A.V.R.O. o.l.v. Henk Spruit m.m.v. o.m. de sopraan Maria van Dongen. De soliste zingt o.m. werk van Mozart. (402 m. 20.05 uur). Voor France III en France I (Nat. en slag zeker niet kansloos was. Hij zalParis Inter.) speelt het Orchestre Natio- waarschijnlijk worden vervangen door Coos de Jong van L.Z.O. Zondag zal in de Apollohal te Am sterdam een tenniswedstrijd worden ge houden tussen tennisleraren uit Amster dam en Den Haag. Te Stockholm is een ijshockeywed- strijd gespeeld tussen de nationale teams van Zweden en de V.S. De gast heren zegevierden met 5-3. nal o.l.v. André Cluijtens m.m.v. Ro bert Casadesus, die het Tweede concert van Saint-Saëns zal spelen. Het orkest speelt nog de Vierde symfonie van Brahms en 3e Rhapsodie Espagnole van Ravel. (280 m. en 1829 m. 20 uur). Die Entluehrung aus dem Serail, de beroemde opera van Mozart, wordt vol ledig uitgevoerd (in het Duits bij uit zondering) voor het Derde Progr. Het is een modcluitvoering door alle Weense ensembles en solisten o.l.v. Josef Krlps. (464 m. 21 uur). (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft woensdag afdoende bewezen, dat belastingdebat ten niet alleen maar saaie technische discussies opleveren, waaraan slechts fiscale specialisten deelnemen. Het par lement heeft met uitzondering van de socialisten, die boos zijn omdat hier mede een „spaak in het wiel" van hun minister van financiën wordt gestoken niet zonder succes met de regering gevochten voor een betere rechtspositie voor de belastingbetaler. De strijd ging over de zeer principiële vraag,' of het oordeel over „schuld en boete'' bij ver keerde aangiften thuis hoort bij de be lastingadministratie of bjj de onafhan kelijke rechter. Dr. Lucas (K.V.P.) heeft zich fel verzet tegen een van de vereenvoudigingen in de algemene wet inzake rijksbelastingen. De minister wil de belastingdienst laten oordelen over het al of niet aanwezig zijn van „grove schuld of opzet" wanneer iemand een loutieve aangifte doet. Acht deze dienst een van beide aanwezig, dan is er vol gens het wetsontwerp maar één straf mogelijk: het bedrag dat moet worden nagevorderd, zal worden verdubbeld. Dr. Lucas wil, zodra er sprake kan zijn van schuld, de rechter inschake len om de schuld te beoordelen en de strafmaat dienovereenkomstig te bepa len. Hij voorzag grote onrechtvaardig heden zowel door het uitschakelen van de rechter als van de „zwart-wit-rege- ling" die de minister in zijn drang naar vereenvoudiging heeft ontworpen. Vooral als het om zeer hoge bedragen gaat is het niet verantwoord de beslis sing aan de administratie te laten. Het is ai voorgekomen, dat een strafrech ter die met zo een geval te maken kreeg, de schuld veel lichter beoordeel de en de boete flink wilde verlagen. De Hoge Baad heeft door dat vonnis een streep moeten halen, omdat de rechter niet bevoegd bleek een boete op te leggen en de administratie triom feerde. De belastingherziening, die nu bij de Kamer in behandeling is, kan aan deze wantoestanden een eind maken, wanneer het amendement van dr. Lu cas wordt aangenomen. De strijd zal eerst later worden be slist. De minister van Justitie, mr. Samkalden, die zijn ambtgenoot van financiën kwam bijstaan, heeft de Ka mervoorzitter gevraagd de behandeling te schorsen tot de regering een nota heeft ingediend over alle aspecten wel ke aan de rechtspositie van de belas- ingbetaler zijn verbonden. De minister heeft zich „met bijzondere aandrang" tegen het amendement-Lucas ver klaard. Hij deed dat op praktische gronden, omdat hij een groot aantal strafzaken voorzag, die de rechter niet meer zou kunnen verwerken. Werkt men het procederen nog in de hand, dan gaat iedereen het maar eens pro béren. Er valt immers niets bij te verliezen. Minister Hofstra berekende het aantal navorderingen op 190.000 per jaar. Dit laatste argument, dat de minister van Justitie onderschreef, bracht voor al grote verontwaardiging in de Kamer teweeg, niet alleen bij dr. Lucas, maar ook bij de fractieleider van de V.V.D. prof. Oud. „De besparingen die wij zou den kunnen invoeren als wij alle straf fen door de administratie zouden laten vaststellen, zijn inderdaad aanzienlijk, maar zij zouden duur zijn gekocht. Wij zouden in een volmaakte politiestaat vervallenaldus de katholieke woordvoerder. Prof. Oud sprak van een „misken ning van de rechtsstaat en vond het vooral ontstellend, dat dit argument door een minister van justitie werd aange voerd. Hij keerde zich ook tegen de redenering, dat vanwege de zeer grote uitbreiding van de bemoeiingen van de overheid en van de belastingen die te genwoordig worden geheven, een derge lijke regeling wel gemotiveerd zou zijn. Juist wanneer de staat steeds almachti ger wordt is er eerder reden voor een betere rechtsbescherming dan voor een mindere", aldus de liberale spreker. Hij zag in deze fiscale rechtspraak een „vuurproefje van wat op het gebied van de administratieve rechtspraak in haar geheel van deze minister van justitie te wachten staat". Daartegenover voerden de beide be windslieden aan, dat de belastingplich tigen niet gebaat zijn met een „rechts regeling op papier". Al is die nog zo mooi ze moet ook kunnen worden uit gevoerd. Minister Samkalden wees er uog op, dat er voor fiscale zaken o.a. nooit griffie rechten worden geheven, zodat de deur voor eindeloze procedures al spoedig openstaat. Prof. Oud repliceerde dat men dan die griffierechten moet invoe ren en dat men verder nooit moet ver geten, dat goed recht voor de bevolking nooit te duur kan zijn. Ten slotte bleek uit de discussies, waaraan ook mr. Versteeg (A.R.) en de heer van de Wetering (C.H.) deel namen, wel dat het grootste deel van de Kamer -en zo belangrijke wet als deze, die misschien wel voor een eeuw zal moeten gelden, niet met deze onze kerheden erin wilde aanvaarden. Alleen de heer Peschar, die zich een ogenblik namens de P.v.d.A. in de dis cussies mengde, zei, dat al die prin cipiële argumenten hem niets hadden gezegd. Hij vond dat de Kamer het moeizame werk der belastingherziening nu niet verder moest vertragen. Het systeem Lucas-Oud noemde hij prak tisch onuitvoerbaar. De onzekerheid was ook duidelijk aanwezig bij de minister van justitie zelf, die erkende, dat hij de suggesties die in de amendementen van de heren Lucas, van Rijckevorsel en Van Leeu wen waren vervat, niet ineens kon over zien. Daarom deed de minister het voor stel een nota samen te stellen waarin de rechtspositie van de contribuabelen uiteen kan worden gezet. De Kamer be sloot de behandeling te schorsen tot deze nota zal zijn overhandigd, hetgeen er praktisch wei op neer zal komen, dat eerst na het Paasreces de discussies over de belastingherziening kunnen wor den hervat. De Kamer heeft nog een tweetal min der belangrijke amendementen aange nomen, terwijl de beraadslagingen over een amendement-Van Leeuwen (V.V.D.) eveneens zijn blijven steken. De heer v. Leeuwen wilde voorkomen, dat wan neer een belastingzaak door de fiscale rechter is behandeld, de belastingadmi nistratie, wanneer de uitspraak haar ongewenst voorkomt, bovendien nog eens de strafrechter kan inschakelen. De minister van justitie voelde daar in beginsel wel voor, maai zag aan komen dat een andere categorie van belastingzaken, die veel omvangrijker is, daarvan ten onrechte zou profite ren. Hij had het oog op gevallen waarin na eenmaal opgelegde boete door de administratie achteraf blijkt, dat inscha keling van de strafrechter gewenst is omdat er nieuwe gegevens beschikbaar zijn. HILVERSUM I, 402 m. VARA: 7.0Ü Nws. 7.10 Gymn. 7.20 Gram. 8.00 Nwt. 8.18 De ontbijtclub. 9.00 V. d. vrouw. 9J5 Waterst. VPRO: 10.00 Caus. VARA: 10.20 V. d. zieken. 11.20 Plantaardig en mineraal AVRO: 12.00 Dansmuz. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Sport en prognose. 12.50 Gram. 12.55 Bezoek Prinses Beatrix aan de West. 13.00 Nws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Lichte muz. 13.25 Lichte muz. 13.55 Beursber. 14.00 Hobo en clavecim- bel. 14.50 Koorconc. 15.00 Gevar. progr. VARA: 16.00 Gram. 16.30 Jeugdconc. 17.40 Hammondorgelspel. 17.55 Act. 18.00 Nws 18.15 P. v. d. A., caus. 18.25 Latijnse klanken. 18.50 Caus. 19.10 Musette-ork. VPRO: 19.30 Gesprek. 19.45 Caus. 19.50 VPRO-nws. 20.00 Nws. 20.05 Boekenweek. 20.15 Caus. 20.40 Alt en clavecimbel VARA: 21.00 Lichte muz. 21.30 De lange weg, documentaire. 21.55 Buitenl. overz. VPRO: 22.40 Zorg om de mens. VARA: 23.00 Nws. 23.15-24.00 Gram. HILVERSUM II, 298 m. NCRV: 7.00 Nws. en SOS-ber. 7.10 Gewijde muz. 7.50 Een woord voor de dag. 8.00 Nws. en weerber. 8.15 Gram. 8.30 Lichte muz. 9.00 V. d. zieken. 9.30 Waar voor uw geld. 9.35 Omr. ork. en soliste. 11.00 Gram. 11.30 Hoorspel. 12.00 Sopr. en piano.. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Gram. 12.53 Gram. of act. 13.00 Nws. 13.15 Lichte muz. 13.40 Gram. 14.25 Gram. 14.50 Lichte muz. 15.40 Fagot en piano. 16.00 Tuinb.- praatje. 16.15 Gram. 16.35 Pianorecital. 17.00 Voordr. 17.20 Vocaal ens. 17.40 Beursber. 17.45 Gram. 18.00 Harmonie orkest. 18.20 Stemmen van Overzee, 18.50 Cursus. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Caus. 19.15 Regeringsuitz. 19.45 Radio krant. 20.05 WD, caus. 21.00 Hoorspel. 21.30 Radiophilharm. ork. en solist. 22.10 Vrouwenkoor en solisten. 22.30 Rep. be zoek Prinses Beatrix aan de West. 23.00 Nws. 23.15 Langs wegen van kunst en schoonheid. 23.35-24.00 Gram. TELEVISIEPROGRAMMA'S NTS: 21.00-23.00 Relais v. d. Vlaamse Televisie; Je smalle hals, kleine konin gin...., TV-spel. VRIJDAG ENGELAND, BBC Home Service, 330 m: 13.00 Lichte muz. 14.10 Ork conc. 20.00 Samenzang. 21.00 Ork. conc 22.45 Gevar. progr. 23.15 Viool en pianc ENGELAND, BBC Light progr 1500 en 247 m: 12.30 Nws. en lichte muz 13.00 Lichte muz. 13.30 Nws. en gevar. muz 14.00 Gevar. progr. 16.00 Mil. ork 16.45 Lichte muz. 17.45 Verz. progr. v. orgel spel. 18.15 Gevar. muz. 19.00 Gevar progr. 21.00 Gevar. progr. 22.15 Gevar. muz. 23.40 Lichte muz. 0.15 Gevar. muz. NDR/WDR, 309 m: 12.00 Vrol. muz. 13.15 Lichte muz. 17.20 Kamermuz. 17.45 Gevar. muz. 19.20 Piano quatre mains. 19.55 Opera: Elektra. 23.40 Strijktrio 1.15- 4.30 Gevar. muz. FRANKRIJK, progr. ill (Nat. progi.j 280 en 235 m: 12.00 Gram. 14.00 Gram. 15.30 Kamermuz. 16.55 Gram. 19.03 Ka mermuz. 20.15 Ork. conc. 23.10 Int. so listen. 23.52-24.00 Nws. BRUSSEL, 324 m: 12.00 Gram 12.34 Gram. (12.55 Koersen). 13.11 Gram 15.45 Gram. 16.02 Gram. 17.10 Gram 18.00 Zang. 18.20 Gram. 18.30 V. d. sold 19.40 Volkszang. 20 00 Ork. conc. 20.40 Kunst - kaleidoscoop. 20.55 Ork. conc (verv.) 21.25 Gram. 22.15 Jazzmuz. 22.45 Gram. 484 m: 12.00 Gram. 13.10 Omr. ork. en solist. 14.00 Symf. ork. en solist. 15.30 Gram. 17.10 Gram. 20.30 Kamerork. en solist. 22.35 Chansons. DUITSE TELEVISIEPROGR. 17.00 V. d. jeugd. 17.25-18.00 Vragen- beantw. 20.00 Journ. 20.15 Weerber 20.20 Caus. 20.35 Die Abituriënten, TV-spel. FRANS-BELG. TELEVISIEPROGR. 19.00 Le temps et les oeuvres. 19.30 Tuinb.praatje. 20.00 Journ. 20.40 Gevar progr. 22.10 Enquête. Daarna: Wereld nieuws. VLAAMS-BELG. TELEVISIEPROGR. 19.00 V. d. jeugd. 19.30 Nws. 20.00 Film- fragm. 20.30 Boekbespr. 21.00 Je smalle hals, kleine Koningin, TV-spel. 23.00 Nws. en journ. ALBLASSERDIJK 27 v. R'dam n. Londen.. ALCOR 27 v. R'dam n. Rio Janeiro. ALIOTH 27 te R'dam. ARNEDIJK 26 v. R'dam n. N. Orleans BALTICBORG 27 te R'dam. EEMDIJK 26 v. R'dam n. Havana. GHANAKUST 26 te A'dam. HECTOR 26 v. A'dam n. Hamb. IBERIA 26 v. R'dam n. Aguilas. KYLIX 26 te R'dam. LEOPOLDSKERK 26 v. R'dam n. Hamb. LEUVEKERK 26 v. R'dam n. Antw. MELISKERK 27 té R'dam. MODJOKERTO 26 v. R'dam n. Bremen. PRINS CASIMIR 26 v. R'dam n. Valencia. PRINS W. G. FRED. 26 te R'dam. PYGMALION 27 v. R'dam n. Cartagena. RIJNKERK 26 v. R'dam n. Hamb. TAMO 26 te R'dam. AARDIJK 27 te Boston. ALGOL 26 v. Montevideo n. Santos. ALKAID 26 rede Ilheos. ALPHARD 27 te Rosario AMSTELDIEP 27 te Sayreville. AXELDIJK 27 te Baltimore. BAARN 26 v. Maracaibo n. Pto. Ordaz. BENGALEN 27 te Penang. BOSKOOP 26 te Trinidad. CALAMARES 26 v. New York n. Cristobal. CAMEROUNKUST 26 te Pto. Amboin. CAMITIA 26 v. Adelaide n. Curacao. CINULIA 26 v. Pta. Cardon n. Durban. CRANIA 27 te Pta. Cardon. FARMSUM 26 v. Rio Haina n. Landsend vo. GABONKUST 26 v. Freetown n. A'dam. GOOILAND 27 te Recife. GROOTE KERK 26 te Antw. HESTIA 27 te Barranquilla. JAGERSFONTEIN 27 te Pt. Elizabeth. JAVA 26 v. Napels n. Genua. KALINGA 26 v. New York n. Philad. KOROVINA 26 te Willemstad. LARENBERG 26 v. La Guaira n. Pta. Cardon. LEKHAVEN 27 te Recife. LIEVE VROUWEKERK 27 te Bushire. LINDEKERK 26 v. Aden n. Ummsaid. MAASHAVEN 27 v. L. Palmas n. Bremen. MERWELLOYD 26 v. Beyrouth n. Aden. M1SSISSIPPILLOYD 27 te Baltimore. MUIDERKERK 26 v. Pt. Sudan n. Suez. MYLADY 26 v. Pt. Gentil n. Libreville. NIEUW A'DAM 26 v. Curasao n. Cristobal. Tegen de autocoureur Armando Gar cia Cifuentes, de bestuurder van de raceauto, die maandag tijdens de ren nen om de Grand Prix van Cuba het ongeluk veroorzaakte, dat aan zeven mensen het leven kostte, is aldus meldt U.P. een -echtsvervolging ingesteld. De coureur wordt vervolgd wegens dood door schuld- en het veroorzaken van zwaar lichamelijk letsel (er waren 40 gewonden). De coureur bevindt zich nog in het ziekenhuis, zijn toestand gaat goed vooruit. OLDEKERK 26 v. Alexandrië n. Genua. ORANJESTAD 26 te Paramaribo. POLYPHEMUS 26 v. Birkenh. n. Pt. Said. PRINS WILLEM II 28 te Halifax verw. RADJA 27 te Genua. ROEBIAH 26 v. Antw. n. A'dam. RIJNDAM 27 te Halifax. STENTOR 26 v. Pampatar n. Pt. of Spain. STR. COOK 28 te Pt. Elizabeth verw. STR. SINGAPORE 27 te Mombassa. STR. gOENDA 26 v. Penang n. Pt. Swet- tenham. TAWALI 27 te Antw. TEGELBERG 26 te Rio Janeiro. TELAMON 28 te Curasao verw. THEMIS 27 v. Maracaibo n. Bachequero. TROMPENBERG 27 te Havre. VAN WAERWIJCK 27 te Tanga. WATERMAN 26 v. L. Palm. n. Walvisbaai. WIELDRECHT 27 te Curasao. WOENSDRECHT 26 v. Pta. Cardon n. N. Y. ZUIDERKRUIS p. 26 Ouessant n. Pt. Said. ALUDRA p. 26 Casquets n. A'dam. ANTONIA 26 te Pladju. ARENDSKERK 26 v. Fremantle n. Aden. ARKELDIJK 27 te Djeddah. BARUMUN 27 te Ummsaid. BLITAR 27 te Tj. Priok. BORNEO 27 te Djibouti. CAMEROUNKUST 26 v. Lobito n. Porte Am boin. ESSO DEN HAAG 26 Ouessant gep., 28 Antw. verw. ESSO NEDERLAND p. 26 Aden n. Mena al Ahmadi. HATHOR 26 te Alexandrië. HOUTMAN 27 te Nagoya. JOHAN VAN OLDENBARNEVELT 28 Tj. Priok verw. LIMBURG 26 te Londen. LOUIS LANTZ 26 v. Emden n. Monrovia MACOMA 28 te Hongkong verw. MALEA 26 v. Niigata n. Miri. NAESS COMMANDER 26 te Mena al Ahmadi. OMMENKERK 27 te Kobe. OUWERKERK 27 te Cadiz. OVULA 27 te Davao. FHRONTIS 27 te Surabaja. PRINS WILLEM V 27 te Oslo. STAD DELFT 27 te Marseille. STATENDAM 27 te Colombo. TEUCER 27 te Singapore. WELTEVREDEN 25 v. Aden n. Belawon. WILLEM BUYS 27 te Singapore. VEILING VENLO, 26 febr. Andijvie B 6770. Rode kool i213, Savoye kool A 23—27, Spruitkool A 7579, B 60, Boeren kool 1114. Knolselderie A 1825, B 12 13. Peen, rode: Breekpeen A 1012, B 16—20, C 13—16. Prei A 41—60, B 34—36. Schorseneren A 4143, B 3036. Sla kas B 21.80—24.60, C 12—16. Veldsla 139. Witlof AI 48—50, All 42—44, BI 45—48, BII 42— 46. Alles in guldens per 100 kg/stuks/bos. VEILING POELDIJK, 26 febr. Alicante t 4.05, Andijvie II 6876 cent, idem afw. 4858 cent, Spinazie 8290 cent, Veldsla 85100 cent, Stoofsla 66 cent, Boerenkool 35—37 cent, Prei A 45—60 cent, All 40—47 cent, B 2833 cent, BII 2433 cent, alles per kg. Selderie f 7.5012.00, Peterselie f 18.0021.00, Raapstelen 1 10.0013.00, per 100 bos. Aanvoer: andijvie 5300 kg, spinazie 800 kg, prei 3000 kg, selderie 1500 bos, pe terselie 1500 bos, raapstelen 6000 kg. VEILING TIEL, 26 febr. Resp. eerste en tweede soort. Appelen: Brabantse Belle fleur 4448; Eisdener Klumpkes 64 68; Goudreinette 72—98; Jonathan 7276; JasappelS 6571, 4656: Champignon 335345. Groenten: Knolraap 45; Prei 35—37, 5—8: Witlof 45—47, 23—36; Witte kool 46; Wortelen 613. Alles in cen ten per kilo tenzij anders vermeld. NUCHT. KALVERENMARKT UTRECHT, 26 febr. Aangevoerd 508 stuks. Prijs f 35— 50. Prijs per kg lev. gew. f 1.101.25. HOGE PRIJZEN ƒ50.000 12302 ƒ2000 7918 19718 ƒ1500 2354 5434 14037 1000 1026 2959 7546 9095 11570 11623 12171 15015 16320 17106 21136 ƒ400 1754 2524 5073 j.1077 17013 17372 18357 19307 20627 21810 ƒ200 1060 2228 2330 3180 3604 3977 4354 6000 6382 75(14 86S2 10873 11700 11875 12392 12820 12878 12915 13717 13798 15231 16978 17536 19217 20936 20940 21584 PRIJZEN VAN ƒ80.- 1226 280 940 941 2108 149 926 934 3083 207 848 877 4065 058 569 715 5077 104 6019 137 833 978 7025 179 693 705 8017 068 526 887 9039 149 10048 049 11049 058 .340 402 997 185 500 631 711 257 266 425 427 105 110 794 828 146 181 234 325 223 283 841 895 087 114 893 231 509 093 097 109 431 488 519 522 550 715 807 492 526 417 443 233 359 904 920 290 330 357 378 336 453 983 143 178 642 809 378 532 477 734 436 601 391 531 461 620 180 231 749 873 875 925 745 815 448 454 738 964 597 827 639 643 392 416 843 919 543 954 754 872 938 943 12005 776 18069 848 14033 15087 839 16U04 889 11041 182S5 835 19007 20016 545 21012 717 037 140 944 957 097 282 861 923 059 275 167 195 166 198 321 371 546 569 672 788 814 822 463 603 941 961 331 416 365 443 715 725 14000 536 597 459 481 674 697 491 660 706 049 129 198 297 404 579 720 778 So3 432 489 300 513 915 988 134 239 042 062 569 669 046 085 744 758 537 610 516 572 308 502 108 121 847 937 135 258 791 873 843 905 606 620 599 666 129 298 336 379 883 938 958 691 705 776 864 973 303 376 469 385 556 656 NIETEN 1001 043 245 311 569 612 737 791 956 968 2048 055 237 250 555 588 723 729 855 874 8001 009 240 244 413 448 905 906 4014 035 271 306 514 518 800 814 5009 031 176 178 575 576 765 789 6015 029 296 302 458 487 844 845 7096 134 378 400 641 655 805 821 980 999 8062 165 483 488 753 788 8036 060 338 410 708 729 869 871 10020 052 196 206 390 451 652 741 985 987 11074 095 269 273 050 078 388 389 617 624 850 866 969 062 112 290 336 604 617 751 753 883 885 020 030 268 272 528 532 922 989 043 076 361 397 525 566 907 912 059 072 222 223 587 677 836 848 033 040 340 379 530 557 853 860 152 175 424 429 662 684 849 868 226 252 538 595 794 852 132 141 436 448 740 753 909 927 054 067 208 237 459 471 749 767 098 123 301 338 091 114 196 202 227 242 403 429 456 509 547 551 636 646 666 683 696 706 869 884 919 920 927 953 119 120 386 406 636 655 789 803 914 927 084 112 282 304 615 807 127 164 439 442 598 607 924 963 096 099 226 282 682 685 864 951 067 105 386 390 558 642 896 911 186 187 443 470 739 773 889 904 125 138 418 450 664 665 825 828 939 949 153 172 309 364 823 830 194 239 467 480 697 758 964 114 127 359 404 691 692 961 971 129 199 394 433 715 739 965 986 238 247 481 493 778 780 920 942 146 218 475 485 681 722 829 842 951 971 217 224 366 387 846 862 242 246 481 504 768 7S0 141 158 430 518 744 746 993 209 248 436 444 771 825 250 317 533 599 792 793 952 976 292 337 359 376 466 480 686 698 705 738 743 745 S55 925 926 960 161 196 254 268 327 337 450 502 527 622 648 683 764 784 787 795 838 847 138 142 148 165 179 183 261 272 321 327 348 365 523 525 548 579 587 626 786 830 911 913 939 974 142 149 150 212 220 237 344 371 442 562 581 584 634 642 684 726 775 814 820 830 837 877 888 895 909 934 987 12001 031 051 074 117 125 164 175 188 189 209 261 307 309 352 384 405 406 409 494 496 560 562 652 657 675 710 711 718 745 814 826 891 901 904 932 987 1S001 039 041 085 128 134 200 205 207 230 251 270 284 309 321 382 412 452 496 498 504 513 606 630 636 673 710 714 730 743 759 767 826 830 834 846 892 895 910 914 917 938 939 950 951 953 969 975 14010 030 086 098 131 169 181 184 266 304 305 317 343 392 400 402 419 428 480 493 514 520 545 548 587 588 613 637 669 681 696 722 732 753 786 789 790 797 834 875 880 924 977 15020 050 060 120 124 136 174 182 229 241 242 254 282 291 327 338 366 373 379 388 446 496 515 617 640 654 689 760 764 770 831 845 900 920 927 940 960 976 16100 171 199 237 249 260 366 371 440 448 454 487 588 651 683 714 753 770 791 869 896 939 959 985 995 17021 038 074 077 086 092 118 131 133 145 206 210 213 259 265 323 326 349 470 481 511 529 555 562 609 619 636 671 672 717 762 771 790 806 822 829 845 859 863 884 909 962 18014 026 036 051 068 111 133 149 158 164 166 167 195 270 385 391 491 493 500 528 537 571 624 641 648 692 696 718 763 772 804 830 925 980 999 19064 072 091 094 108 142 260 322 327 371 467 477 485 488 526 541 546 547 556 562 600 617 621 657 672 685 706 713 719 721 734 764 795 80S 837 848 854 858 893 932 934 994 20002 027 047 170 180 191 211 339 379 402 459 468 526 554 653 710 775 783 796 807 848 886 944 957 966 988 21017 019 037 045 072 106 112 116 142 166 171 264 307 317 320 342 387 392 428 4S3 487 489 494 508 518 519 541 587 5S8 648 772 781 788 868 910 952

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 7