39 Twee nieuwe Beverwijkse parochies in Oosterwijk en Meerestein gedacht Spoedig noodkerk in het plan- Oosterwijk modeshow metz co Visserijen Concert van „Wilhelmina" KERKENBOUW BEVERWIJK-HEEMSKERK twee nieuwe parochies i jDeel bestuur treedt af na onenigheid met Noorse groep Concert N. Ph. 0. in Pauze-theater Bloemencorso op 26 april Overval gepleegd op tankstation DOPERWTEN 24 WINKELS IN HEEMSKERK, IN EERSTE AANLEG, BRENG UW KOLENHANDELAAR NIET IN MOEILIJKHEDEN BETAAL UW KOLEN CONTANT! f SLECHTHORENDEN Kinnebaksham D.W.T. DONDERDAG 27 FEBRUARI 1958 PAGINA 9 middelfijn H blik DEZE WEEK VERLENGD t/m 7ATERDAC 1 MAART AMBULANGEWAGEN AANGEREDEN Ondanks flinke schade naar Amsterdam doorgereden ^agen"d?e Bussen voldoende? Voor vervoer Amsterdam mers naar het strand Muziekcursus voor bejaarden in „Nutsgebouw" ZAN DVOOR'l P. Bakkenhoven (96) overleden Bezwaar tegen school- bouw Collecte voor Invaliden- bond Senembah-Maatschappij SANTPOORl JUBILERENDE ORGANIST Jur. van Hesselingen exposeert Bridge ia Kennemerland Jeugdzwemfeest bij BEEN AFGEKNELD In de bollenstreek Verontreiniging van de zee wordt strafbaar gesteld 15 maanden voor de daders HEEMSTEDE W ereldreizigersserie Dr. A. Melchior over bijgeloof in Afrika Burgerlijke Stand VELSEN-1JMUIDEN KAJOTTERS BRENGEN ROME-FILM STILLE OMGANG Waterstanden N.V. GEERVLIET Haarlem Koningstraat 11 Telef. 16171 BLOEMENDAAL Lezing over Amsterdamse bos EN DE NARCISSEN BLOEIEN P In de nabije toekomst zal het aan tal parochies te Beverwijk wor den uitgebreid met twee, name lijk de parochie voor de plannen Oosterwijk en City en voor de paro chie in plan Meerestein, tot welke parochie een deel van de Regina Caeliparochie zal gaan behoren. On gewijzigd blijven de grenzen van de parochie van O. L. Vrouw van Goede Raad, gewijzigd worden de grenzen van de St. Agatha-parochie, in die zin, dat het tegenwoordige Hofland tot de parochie Oosterwijk zal gaan behoren. De bouw van een noodkerk voor Oosterwijk-City (verwachting 4800 katholieken) kan in de loop van dit jaar of volgend jaar tegemoet wor den gezien. Voor de parochie in plan Meere stein rekent men op 4200 katholie ken. In Heemskerk is eveneens de stichting van een tweetal parochies te verwachten en bij verdere uit breiding zelfs vier. Parochiekerken zijn geprojecteerd in plan Assum- burg, plan de Waterakkers en in de reserveplannen Tolhek en richting spoorlijn naar Uitgeest. Het in uit voering zijnde plan de Oosterzij zal tot de parochie van de H. Laurentius blijven behoren. Omtrent de komende ontwikkeling, Zoals die in verband met de plannen (streekplan IJmond-noord) van katholie ke zijde is gepland, valt na bovenstaan de globale parochiëel-kerkelijke inde ling het volgende op te merken. Tengevolge van de te verwachten Snelle industriële ontwikkeling van het ÏJ mond gebied wordt het aantal inwo ners van de gemeenten Heemskerk-Be- verwijk en Velsen-Noord in 1980 ge raamd op c.a. 120.000, terwijl het te genwoordige aantal inwoners ruim 46.000 bedraagt. Van deze aanwas van j.1'1?,- 70.000 inwoners zal volgens bere- ^ening minstens 30.000 katholiek zijn. .betekent, dat voor deze 30.000 Dit Detekent, dat voor deze 30.000 ka tholieken nieuwe parochies c.q. kerken zullen moeten worden gecreëerd. Im mers, de bestaande parochies zullen slechts een zeer klein gedeelte van de ze 30.000 katholieken kunnen opvangen. Volgens een zeer globale raming zal het aantal nieuwe parochies variëren van 5 tot 8. „Wat de feitelijke ontwikkeling in Heemskerk en Beverwijk betreft kan het volgende worden gezegd: in voor bereiding of t uitvoering zijn de na volgende wijken; Uibreidingr van Heemskerk-dorp; hier door zal hit aantal katholieken toene men tot 9.000 a 9.500. Dit betekent, dat naast de bestaande parochie nog aen nieuwe parochies van 4.000 a 4.500 ka tholieken nodig zijn zal Voornoemde wijk is thans i nnn laS? ,en zal na realisering plm. 3.000 katholieken tellen. Gezien de nau we relatie tussen de wijk Oosterwijk en de geprojecteerde nieuwe city van Be- Op de Stationsweg te Velsen is gister- jniddag de ziekenauto van de firma l?.fbrs. Kloosterhuis betrokken geweest '1 een aanrijding. De wagen was met sii1 ernstige patiënt op weg naar Am- «in^am. De ziekenauto werd ingehaald Vrif e®n met het oog op de gladde weg de i ®nel rijdende Volkswagen, waarvan lijk ®shiurder na het passeren onmiddel- mont ar rechts uitweek. Op dat mo- stano ^'as er dus maar een kleine af- der tussen beide wagens. De bestuur den de Volkswagen zag plotseling rem/i eS sneeuwruimers voor zien, rir>J en begon te slippen. Door de ge- sn ?e afstand moest ook de ziekenwagen slirmreiïlmen- waardoor ook deze ging <je' Tot overmaat van ramp nader- Worneven2?'n in bedwang gehouden kon den jToe.n de drie wagens stilston- aan I? e ziekenauto met flinke schade Wao.cn V00rzÜde klem tussen de Volks- oneci" °n de tegenligger. Ondanks de snel Jl!" schade is de ziekenwagen zo Patiënt weer doorgereden om de dam aan spoedl? mogelijk in Amster- aan een 7.iplronim{o i verwijk, is het gewenst beide onderde len van parochiëel standpunt uit als één geheel te bezien. Verwacht mag worden, dat de hier op te richten pa rochie Plm. 4.80C katholieken zal tellen. MeerensteinDeze wijk zal in de toe komst plm. 4.000 katholieken tellen. Daar een gedeelte van de city sterk aan- Suft op de wijk Meerenstein, is het mo- De eerste van de tengevolge de indus triële ontwikkeling in de IJ mond-noord noodzakelijke parochiekerken, de Regina Caeli te Beverwijk, zal dit jaar de vol tooiing naderen. De noodkerk zal dan ongetwijfeld naar plan Oosterwijk ver huizen. gelijk bij oprichting van een parochie in de wijk Meerenstein deze iets te ver groten. Het te verwachten aantal ka tholieken voor een parochie moet voor lopig worden geschat op plm. 4.200. Assumburg: Voornoemde wijk is van zeer beperkte omvang. Het aantal katholieken aldaar zal niet groter zijn dan plm. 2.500. Door het bisdom Haar lem is inmiddels beslist, dat deze wijk tezamen met de wijk Zuidbroek tot één parochie zal worden verenigd. Zuidbroek; Deze wijk is eveneens van betrekkelijk beperkte omvang. Te ver wachten aantal katholieken is plm. 2.900. Tezamen met Assumburg wordt hier dus een parochie van plm. 5.400 zielen verkregen. Tenslotte zijn er nog een aantal re serve-gebieden, waarvan de realise ring, voorlopig althans, onzeker ge acht moet worden. Wij volstaan hier bij .net het aangeven van deze gebie den en met het te verwachten aantal katholieken voor elk van deze. Heemskerk-reservegebied N.O. 6.000 katholieken Heemskerk-reservegebied Z.O. 3.800 katholieken Heemskerk-reservegebied Z.W. 2.800 katholieken Beverwijk-reservegebied N. 4.500 katholieken Uit de cijfers van de te verwachten aantallen katholieken voor deze wijken blpkt, dat bij eventuele realisering van deze wjjken nog belangrijke vraagpun ten zullen rijzen met betrekking tot pa rochievorming en kerkenbouw. Het gemeentebestuur van Amster dam maakt zich zorgen over het ver voer van de tienduizenden Amsterdam mers, die aanstaande zomer naar het strand zullen trekken. Door de ophef fing van de tramverbindmg Amster- dam-Haarlem-Zandvoort is een ver voermiddel verdwenen, dat in staat was voor een regelmatige aan- en af voer van dagjespubliek te zorgen. Het gemeentebestuur vreest kennelijk dat de autobusdienst van de N.Z.H.V.M. op drukke dagen de taak van de tram niet in voldoende mate zal kunnen overnemen. Burgemeester en wethou ders van Amsterdam hebben nu aan de Ned. Spoorwegen en de N.Z.H.V.M. gevraagd te mogen vernemen welke maatregelen deze ondernemingen zul len treffen teneinde aan de vervoers- moeilijkheden tussen Amsterdam en Zandvoort op drukke zomerdagen het hoofd te kunnen bieden. De Maatschappij tot Nut van het Al gemeen, afdeling Haarlem, heeft In sa menwerking met de Haarlemse Com missie voor de Bejaardenzorg, de alge mene- en katholieke bond van bejaar den een lezingenreeks georganiseerd over muziek met muzikale illustratie, welke gehouden zal worden door Mari- nus Adam, tweede dirigent van het Noordhollands Philharmonisch Orkest. De lezingen zullen gehouden worden in het Nutsgebouw, Lange Veerstraat 16, op vrijdag 7 maart, vrijdag 14 maart, vrjjdag 21 maart en vrijdag "28 maart, steeds 's middags van kwart vóór drie tot kwart vóór vijf. De toe gangsprijs bedraagt een kwartje per le zing, in welk bedrag een consumptie be grepen is. Opgave voor deelneming kan geschieden bij de secretaris van de commissie voor de bejaardenzorg. Ge dempte Raamgracht 79 zw„ mondeling, schriftelijk, dan wel telefonisch onder nummer 18111. De Maatschappij tot Nut van het Al gemeen ziet deze lezingen-cyclus als een proef, die wanneer zij slaagt, door andere aktiviteiten gevolgd zal worden. De gedachten gaan bijvoorbeeld uit naar een cursus handenarbeid en naar het laten houden van spreekbeurten door bejaarden voor hun leeftijdsgeno ten. Het Nutsgebouw ligt voor een en ander bijzonder gunstig en biedt daar voor alle accomodatie. De oudste mannelijke inwoner van Zandvoort de heer P. Bakkenhoven is gisteren in de leeftijd van 96 jaar in Haarlem overleden. Op 26 januari j.l. liep hij tengevolge van een lelijke val een dijbeenbreuk op. De heer Bakken hoven was van beroep schelpenvisser, maar genoot sinds lange tijd van een welverdiende rust. Lange jaren was hij lid van het parochieel armbestuur. Enkele ingezetenen van Zandvoort hebben bij gedeputeerde staten van Noord-Holland beroep ingesteld tegen het besluit van de Zandvoortse gemeen teraad tot het verlenen van medewer king aan de stichting van een 4-klassi- ge prot.-christelijke school in plan- Noord. Hun bezwaren zijn onder meer gegrond op het ontbreken bij het ver zoek aan de gemeenteraad van de ver- eite handtekeningen van ouders. Zij be twisten voorts, dat het noordelijk deel van Zandvoort een zó belangrijke uit breiding zal ondergaan, dat de bouw van deze school daardoor verantwoord is. Andere groepen der bevolking zou den hetzelfde kunnen vragen. De scho lenbouw zou daardoor zó frequent wor den, dat men zou komen tot een onver antwoorde besteding van overheidsgeld. Adressanten vragen daarom aan Ged. Staten, het raadsbesluit te vernietigen. Binnenkort zullen weer de collectes worden gehouden ten bate van de af deling Haarlem en Omstreken van de Algemene Nederlandse Invaliden Bond. In Bennebroek zal dat zijn in de week van 17-22 maart. In Haarlem, Heemste^ de, De Glip, Vogelenzang, Bentveld. Aerdenhout, Óverveen, Bloemendaal en Spaarndam in de week van 24-29 febru ari. In Zwanenburg, Badhoevedorp, Hoofddorp, De Lijnden, Vijfhuizen, Nieuw Vennep en Abbenes in de week van 31 maart-5 april. Het doel van de collecte is: het in stand houden van een Revalidatiefonds; uitbreiding en vernieuwing van het Bruikleen-invali- denwagenpark; gelegenheid tot het be oefenen van „medisch zwemmen" on der deskundige leiding; de mogelijkheid tot training in een oefenschool voor mensen met verlammingen. Advertentie Tjjdens een buitengewone vergade ring van aandeelhouders in de Senem- bah-Mij hebben drie der commissaris sen en één der directeuren hun man daat ter beschikking gesteld. Het was aldus de aftredenden niet meer mogelijk samen te werken met de overige leden van het bestuur, mede daar door één van de overige commissarissen zonder voorkennis van collega's en direc tie beleidsmaatregelen werden genomen, waardoor de maatschappij onbestuurbaar werd. Deze commissaris behoort tot een Noorse groep die een zeer groot belang Advertentie hofleverancier hotel kurhaus scheveningen dinsdag 4 maart en woensdag 5 maart telefonisch reserveren k 1700-512251 victoria hotel amsterdam dinsdag li maart en woensdag 12 maart telefonisch reserveren k 20-34255 's-middags half drie thé complet f 5.50 Een flink aantal schepen zorgden er woensdag voor, dat de IJmuidense vis- afslag werd voorzien van een totale aanvoer van 4200 kisten verse vis, waarvan 825 kisten haring, 625 kisten schelvis, 350 kisten wijting, 350 kisten gul en kabeljauw, 400 kisten schol, 435 kisten stijve kabeljauwen. De Post boy IJm. 35 kwam aan de markt met 680 kisten verse vis, de Comelis Vro lijk Sch 171 met 715 kisten verse vis, de Onderneming IV Sch. 153 met 750 kisten en de Albertha Hendrika Kw. 81 met 720 kisten verse vis. De grote schol noteerde woensdag 31 tot 45, groot middel 41 tot 45 klein middel f 67 tot 69, schol I 64 tot 65, schol II 58 tot 62 en schol H 46 tot 30 per kist van 50 kilo. Gro te schelvis deed ƒ30 tot ?8, groot mid del 31 tot 44, klein middel 31 tot ƒ37, pennen ƒ31 tot 37 en braad 26 tot 34 per kist van 50 kilo. Grote regels kabeljauw deden 110 tot 94 kleine regels 46 tot 57 en kisten gro te kabeljauw 142 tot f 146 per 125 kilo. Haring deed 14 tot f 20, makreel 14 tot 26, wijting 17 tot 23 per kist van 50 kilo. Zwarte koolvis noteerde 55 tot 61 per 125 kilo. De markt van hedèn wordt door de Emma IJm. 15 voorzien van 1500 kis ten verse vis, waarbij 1000 kisten verse haring. De Kw, 80 is op weg naar IJmuiden met 500 kisten ver se vis. De Vios IJm. 24 met 600 kisten verse vis, de Kw. 75 met 100 stijve ka beljauwen en de Polderman IJm. 20 aan een ziekenhuis af te leveren, met 400 kisten verse vis aan boord. Zaterdag 1 maart is het 12 jaar ge leden, dat de heer C. M. Alders offi cieel organist werd van de kerk in Santpoort, al moet hieraan direct wor den toegevoegd, dat hij reeds 40 jaar lang als organist meegewerkt heeft aan de luister van de kerkelijke eredienst. Tot intentie van de jubilaris zal zater dagmorgen om half negen een H. Mis worden opgedragen in de parochiekerk van O. L. Vrouw van Altijddurende Bijstand te Santpoort. Reeds bij de vie ring van het 25-jarig bestaan van de parochie vorig jaar hebben wij de ver diensten van en de waardering voor deze toegewijde organist in het licht gesteld. Zaterdagmiddag 5 uur wordt in het Lavigerie-College van de Witte Paters te Santpoort, Vustelaan 80, een expo sitie geopend van schilderijen van Jur. van Hesselingen. De opening zal wor den verricht door de heer L. J. A. Probst, voorzitter van „Felison", de vereniging ter bevordering van beel dende kunsten in Velsen. De tentoon stelling is geopend van 1 tot 15 maart en te bezichtigen op zaterdag, zondag, dinsdag en donderdag van 14 tot 17 uur. In de viertallen-competitie van de Nederlandse Bridgebond, district Ken nemerland, zijn BOC in de hoofd klasse en Bloemendaal in de eerste klasse kampioen geworden. De standen in de diverse afdelingen zijn nu: Hoofdklasse: A: BOC 1 9-16; BOC 5 8-9; Kennemers 1 9-9; s&V 1 9-9; HNBB 1 8-6; Sans Atout 2 9-3. B: Sans Atout 1 8-13; S&V 1 8-11; BOC 2 9-9; 1940 1 8-8; HBC 1 9-6; RK. H.lem 1 8-3. C: BOC 4 9-11; BOC 3 8-9; JUMP 1 9-9; B.roode 1 9-8; N. Down 1 9-8; Pelikaan 18-7. Eerste klasse: A: BOC 6 9-11; B.roode 3 9-10; HNBB 2 9-10; RK. H.lem 2 8-9; Pelikaan 2 9-7; N. Down 2 8-5. B: Bl.daal 1 9-15; H.lem N. 1 8-10; S&V 4 9-9- HNBB 4 9-8; 1940 2 8-5; Z.voort 2 9-5. C: H.lem N. 2 9-12; 1940 3 8-10; Z voort 1 9-10; S&V 3 9-8; S.poort 1 8-7; HNBB 5 9-5. D: HBC 2 9-15; HNBB 3 9-14; R.K. H'lem 3 9-12; Sans Atout 3 9-7; HNBB 6 9-4; B.roode 2 9-2. Tweede klasse: A: H.lem N. 3 9-16; Kennemers 3 9-16; Z.voort 4 9-10; H.lem W 1 9-8; 1940 4 9-4; S&V 6 9-0. B: S&V 5 9-13; BOC 7 9-12; Z.voort 3 8-11; H.lem N. 5 9-10; Figee 2 9-4; B.roode 8 9-2. C: B.roode 7 9-16; HBC 3 8-14, HNBB 8 8-11; Jump 3 9-5; G.kokers 2 8-4; Kennemers 4 8-0. D: HBC 4 9-16; Z.voort 5 8-13; B.roode 6 8-11; H.lem N. 4 9-7; G.kokers 3 9-5; Figee 1 9-0. E: B.roode 5 9-18; HNBB 7 9-9; Jump 4 9-8; Onder Ons 2 9-8; Pelikaan 4 9-8; H.lem W. 2 9-3. F: B.roode 4 8-16: Pelikaan 3 9-11; Kennemers 2 8-9; On der Ons 1 9-7; Jump 2 9-6; G.kokers 1 9-3. bij de Senembah Mij bezit en in feite de macht in handen heeft. Onenigheid be stond o.m. over de directie-werking van een opgerichte dochtermaatschappij voor scheepsfinanciering in Zwitserland. Daar de Noorse groep te kennen gaf, haar wil door te zullen zetten, besloot een deel van het bestuur af te treden. Het nu fungerende bestuur heeft het voornemen om een gedeelte van het uit staande aandelenkapitaal in te kopen of op de uitstaande aandelen terug te betalen. Ondanks de sneeuwstorm was er een zeer behoorlijk en zelfs grote op komst van het publiek bij het pau zeconcert, dat dinsdagmiddag plaats vond in het Rembrandttheater en verzorgd werd door het Noord hollands Philharmonisch Orkest onder leiding van Henri Arends. Geopend werd met een vlot gespeel de Ouverture Semiramis van Gioacchi- no Rossini, muziek, die zeker niet diep gaat, doch L.arom nog niet als leeg ge kwalificeerd mag worden, ondanks eni ge goedkope effecten, zoals sommige stretti. Het zangerige melos waarvan de Italianen het geheim schijnen te be zitten, werkt ook in dit Rossiniwerk ont wapenend en dan zou men dit stuk toch niet willen missen. Tineke de Smidt speelde in de Variations symphoniques van Céshr Franck op geacheveerde en expressieve wijze haar aangrijpende pianopartij; tussen haar en het orkest ontstond een edel musiceren, waar bij de noblesse en geestelijke rijkdom van het werk tot volle ontplooiing kwam. Met drie delen uit La damna tion de Faust van Hector Berlioz prach tig georkestreerde muziek en met het nodige „brio" uitgevoerd, werd dit veertig minuten concert besloten. T. de Vr. Voor de jongens en meisjes jeugdle den van de r.-k. zwemvereniging De Watertrappers (DWT) wordt zondag middag 2 maart een jeugdzwemfeest 'in het Sportfondsenbad te Haarlem ge houden. Verdeeld over groepen van wel- of niet-zwemmers(sters) kunnen de meisjes en jongens aan een groot aantal programma-onderdelen mee doen. Onder meer roeien op autoban den, hindernisbaan nemen, wortelhap pen, driebeen-lopen en ruitergevechten. Het feest duurt van een tot vijf uur. De middag zal enkele malen worden opgeluisterd met demonstraties kunst- zwemmen door de eigen DWT-kunst- zwemgroep. Aan boord van de „Cornelis Tromp" een z.g. onderlosser van de Amster damse Ballast Maatschappij, is vanmor gen omstreeks elf uur tussen de pieren van IJmuiden de 37-jarige C. S. uit Boven Hardinxveld uitgegleden en met zijn rechterbeen in een lus van een staaldraad gevallen. Het been werd ter hoogte van de knie afgekneld. Het slachtoffer is in het Antoniuszieken- huis te IJmuiden opgenomen. Voorlopig is het bloemencorso in de Bollenstreek vastgesteld op 26 april. Minstens 35 praalwagens van 60 onder ling samenwerKande deelnemers zullen in deze stoet, die telkenjare in pracht en praal groeit, meerijden. Opnieuw zal minder de nadruk op reclame, doch meer op gezamenlijke propaganda liggen veelal onder een motto. „Lenteparade 1958" zal 's morgens van Sassenheim via Lisse en Hiilegom naar Bennebroek rijden en van daar na een rustpoos langs dezelfde route terug. Iedere tocht vergt bijna drie uur rijden. Op de dag van het corso zal het pu bliek in de gelegenheid zijn de opbouw van de praalwagens te Lisse in de H.B.G.-veiling tf bekijken. De regering is van mening, dat ver ontreiniging van de zee door olielozing, strafbaar moet worden gesteld. Zij heeft in een wetsontwerp aan de Tweede Ka mer voorgesteld om, met enkele uitzon deringen, alle olielozing door zeeschepen te verbieden. Een van de uitzonderingen betreft de gevallen waarin de veiligheid van het schip wordt verzekerd, schade aan schip of lading wordt voorkomen of menselevens worden gered door „olie op de golven te gieten". De regering stelt tevens voor het inter nationale "verdrag van 1954 over deze aangelegenheid goed te keuren. De Amsterdamse rechtbank heeft twee Rotterdammers, een 24-jarige chauffeur en een even oude taxichauf feur, die tezamen de roofoverval op het benzinetankstation aan de Haagseweg bij Amsterdam op 4 september j.l. heb ben gepleegd, veroordeeld tot een jaar en drie maanden met aftrek van de pre ventieve hechtenis. Twee jaar was tegen beiden geëist. Het plan voor de overval was uitge gaan van de in financiële moeilijk heden verkerende chauffeur. Hij had de taxichauffeur, die aanvankelijk liet wilde, weten over te halen toch mee te doen. Met een in Katendrecht ge kocht pistool had de chauffeur de 23- jarige pompbediende B. A. Brouwers bedreigd met de woorden; „Hup, te geld". De bediende had daarop zijn geldtas met 578 gld. afgegeven. Het was de derde overval, die het vorig jaar binnen twee maanden tijds op een ben zinetankstation werd gepleegd. In de wereldreizigersserie van het Mi- nerva-theater te Heemstede heeft dr. A. Melchior dinsdagavond verteld van zijn belevenissen in en de toestanden van Tan ganyika, dat hij enkele jaren geleden be zocht en waarvan hij een boek onder de titel „Schoonheid en bijgeloof in Oost- Afrika" het licht deed zien. Het is bij vorige gelegenheden al ge zegd, dat dr. Melchior een causeur, is, die zijn toehoorders bijzonder ongemeen weet te boeien. Hij is geestig, vlot van stof en ernstig ook, waar het betaamt dat te zijn. Dr Melchior is in Tanganyika ongeveer een half jaar de gast geweest van de katho lieke missie, voor het werk waar hij grote lof voor heeft. Hij heeft van dat land, dat even groot Is als Frankrijk, Duitsland en de Bepeluxlanden samen, slechts een klein deel bereisd. De inwoners worden gere geerd door Britse bestuursambtenaren hl samenwerking met inlandse functionaris sen, maar geterroriseerd door hun over leden voorouders, wier bemoei- en bedil zucht onvoorstelbaar is. Zij beheersen het leven van de neger van de wieg tot het graf van de vroege ochtend tot de late avond. Dr. Melchior gaf ten bewijze daar van enkele trieste stalen. Verder teisteren vele ziekten de bevolking, waarvan ne gentig percent aan malaria en een even groot percentage aan bloedarmoede lijdt. Van de honderd kinderen, die geboren worden, sterven er vijfenzestig. Aan het einde van zijn lezing deed dr. Melchior een hartstochtelijk beroep op de aanwe zigen het werk van kerkelijke en burger lijke organisaties, die ijveren voor wat hij noemde „de sanering van Afnka te steu nen. Na de pauze liet hij een :.antal reis indrukken in beeld zien. ONDERTROUWD: H. P. Muller en J. A. E. M. Pottker: J. J. G. Tieken en M. H. van der Veldt; C. Buthker en M. Gort; J. A. Dorresteijn en E. Serné; Th. A. Grijmans en P. J. Zjjm. GETROUWD: H. Bruines en N. G. van Gelder. Dat het barre winterweer overal zijn invloed heeft doen gelden, bleek ook bij het concert, dat de Christelijke mu ziekvereniging „Wilhelmina" haar do nateurs, die toch nog goed opgekomen waren, in het patronaat, bood. De diri gent van Dijk had vier uur nodig gehad om uit Amsterdam naar IJmuiden te komen. Dat was erg jammer, temeer daar het jeugdorkest zich deze avona voor het eerst presenteerde en door ge brek aan tijd, de instrumenten met te voren even had kunnen stemmen. Het gevolg daarvan was, dat het eerste nummer, de Psalm 150, wat onzuiver klonk. Toen dit euvel verholpen was, ging het heel wat beter, vooral de mars „de houten soldaatjes" werd keurig ge blazen. Hoewel de dirigent eerst voor drie maanden de leiding over Wilhel mina van de heer Boorsma overnam, was het resultaat, dat hij met het jeugd orkest bereikte, toch alleszins bevredi gend en mag verwacht worden, dat de ze groep zich spoedig tot een homogeen ensemble zal weten op te werken. Dat de jonge musici blij waren met het suc ces, bewezen zij, door hun leider als dank voor zijn inspanning een taart aan te bieden. Het groot orkest, dat daarna concer teerde, was danig gehandicapt door het wegens ziekte afwezig zijn van enige vein haar leden. Ondanks dót, klonk de openingsmars van Sousa fris en feeste lijk en bleek het gemis van enkele in strumenten niet al te storend, terwjjlde ouverture Nabuco van Verdi er wel hin der van ondervond. De paraphrase o\er het lied „Boven de starren" van S. P. van Leeuwen werd goed geblazen even als de ouverture Fantasio van A. Ge- vaert. Maar groot succes hadden de uit voerenden met de overbekende post koets van Jos Cleber arrangement P. Herthom. Na de Trafalgar mars wer den de gordijnen gesloten om de heer Kalkman in de gelegenheid te stellen het volgende nummer toe te lichten. Hieruit bleek, dat de vereniging „Vei lig verkeer" de mars „Kijk Uit" van Willy Schootemeijer beschikbaar had gesteld om propaganda te maken van haar actie. De aanwezigen, aan wie bfj het binnenkomen van de zaal het re frein van deze mars ter hand was ge steld, werd verzocht dit lied mee te zin gen, van welke taak zij zich enthousiast kweten. De avond werd besloten met het optreden van Double White en mr. Hitany. T. M. Sinds januari van dit jaar is de K.A.J. van IJmuiden-Oost gestart met aktivi teiten in het kader van de K.A.J.-aktia Wereld-Wijd. Deze aktie heef* tot doei, om de jeugd in de onderontwikkelde gebieden van de gehele wereid te hel pen met hun noden. Op zondag 30 maart a.s. slun IJmui- den-Oost de uurloonaktie, waarmee ze 2 februari zijn gestart. Deze sluiting zal gepaard gaan met een filmavond in het Patronaatsgebouw. De film is een bijzondere. Het is n.l. de Rome-film. Deze film laat de Rome kruistocht zien van de 30.000 joifge ar beiders en arbeidsters uit de gehele wereld, die is gehouden in augustus van het vorig jaar en waar ook de jeugd van IJmuiden-Oost bij vertegen woordigd was. Tevens zal op deze avond het totale bedrag dat is bijeengebracht, worden overhandigd aan een afgevaardigde van een der Aziatische landen. De toegang tot deze film staat vrij voor ouderen en jongeren van de hele gemeente, tegen een zeer lage entree. De afdeling IJmuiden-Oost van het genootschap „Stille Omgang" maakt op zondag 9 maart de jaarlijkse stiUe om gang in Amsterdam en het bestuur hoopt, dat zeer veel mannen en niet te vergeten jongemannen hieraan zullen deelnemen. De intentie van dit jaar: Mogen de christenen zoveel naasten liefde opbrengen, dat zij de wereld vrede winnen" is waard, dat niemand zich afzijdig houde. Leden kunnen op gegeven worden bij de heren Th. Bra kenhof, Velserduinweg 231, en A. G. de Graaf, Ratelstraat 10. Zaterdagavond 8 maart is oni naii tien het lof in de paterskerk Direct daarna vertrekken de lopers. De bus sen voor de overigen vertrekken des nachts om half twee van het patro- naatsgebouw. De omgang begint om half drie van het Spui en om kwart voor vier is de H. Mis in de kerk van de H. Antonius aan de Tichelstraat Zondag 2 maart houdt het bestuur na de hoogmis zitting in het patronaats- eebouw voor het afhalen van buskaart jes. De kosten zijn fl,— voor een en kele reis, f 1,30 voor een retour. IJMUIDEN Donderdag 27 februari Hoog water: 9.11 u. en 21.45 u. Laag water: 4.23 u. en 16.58 u. Vrijdag 28 februari Hoog water: 10.19 u. en 23.03 u. Laag water: 5.21 u. en 18.07 u. v Advertentie iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinmfiiiiitHfiiiHiiiiiitimiNttiiiiiiinmiifiiiiiiiifiitiiiuiiiviHiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiKiiiiiiiiiifniiiiiiii Bij de oudste speciaalzaak op het gebied van boortoestellen GEERVLIET vindt U een ruime keuze In de modernste hulpmiddelen, zoals transistor toestellen, oorhangers, haarklips, hoorbrillen in de fabrikaten AUOIUM, PHILIPS, MULTITONE, ADITONE, WIDEX, ervz. - Wendt u tot een vertrouwd adres I llllinHIIHIIIIIIIIIIHIItlllllilllttltllliltNHIHilllilllllllUllllilllllllllllllHillllillllKIIIIIIIUIIUIIIIIIIIIinillllllllllllUIIUIIIIII De voor dinsdagavond vastgestelde maar door de slechte weersgesteldheid afgelaste bijeenkomst met een lezing over het Amsterdamse bos zal dit sei zoen niet meer gehouden worden, maar volgend seizoen. Hoewel het volop 'inter is, wer den woensdag aan de bloemenvei ling 't Centrum te Beverwijk de eerste narcissen van de koude grond aangevoerd. Kweker W.' Aardenburg uit Beverwijk had deze primeur vlak voor de sneeuwval geplukt. Deze narcissen van de soort Cali- fornië noteerden 35 cent per bos.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 9