Moskou „ontmaskert samen zweerders" tegen Djakarta VAN NIEL KLINGDECOR Onder de blauwe vaan van Lotharingen \jiEtoo- devest édeerfe wafmile! Het Oude Slot wordt hersteld Kruiswoordraadsel z NAAIMACHINES Brits vliegtuig verongelukt 35 doden N.V. DE HOUTWERF K.L.M. VRAAGT ONTSLAG AAN Onder invloed met auto gereden RAAD HEEMSTEDE AKKOORD MET REGELING VERZORGING EN VERPLEEGHUIZEN Veel lof voor de wethouder van volksgezondheid Spoedig voorstel aan de raad 1 Maria-avond in Overveen U hebt kolen in huis, U kan niets gebeuren 0\aaA&/1a/1*C' brandstoffen in huis geeft een veilig gevoel. Laat het ijzelen, vriezen of sneeuwen VRIJDAG 28 FEBRUARI 1958 PAGINA t Spoor leidt naar Washington" Overheidspersoneel op Nieuw-Guinea ontevreden Ambtenaar kan nu niet van harte meewerken om zichzelf overbodig te maken HET VOORJAAR komt, bestel nu uw planten DRAIJER PARFUMS - BIJOUX Bloedproef na auto ongelukken in België Bij schuld kan de straf verdubbeld worden Voor ongeveer 230 man personeel op Schiphol en in Den Haag Viering veertigjarig jubileum N.S.F. Alle medewerkers zien feest op de T.V. Koningin ontvangt hoge onderscheiding van Nicaragua Vertegenwoordigers en veehandelaar voor Haarlemse Rechtbank Interscholair Jeugd- toernooi ZAMDVQORi Schaakclub Zandvoort kampioen I 7 De volgende morgen stappen de beide mannen met hun gastheer in een van die typische Venetiaanse gondels en worden zij naar het prach tige paleis van de Doge gebracht. In een ruime zaal ontvangt hen de hoog ste machthebber van de Venetiaanse republiek. Na hun papieren te hebben doorgelezen, vraagt de Doge aan Victor: „Weest zo goed, Messire, en ver telt u ons wat uw opdracht is." „Hoogedele Doge," zegt Victor, „de bood schap welke de Hertog van Lotharingen mij voor u heeft medegegeven, luidt als volgt." En dan vertelt hij het voornemen van Hertog Godfried. Het gelaat van de Doge" betrekt bij de woorden welke Victor tot hem richt, maar zijn stem klinkt vriendelijk als hij antwoordt: „Messire, deze aange legenheid is van zo groot belang, dat ik zonder advies van mijn raad u niet kan antwoorden. Komt u daarom Qvermorgen weer op mijn ontvangdag. Maar weest u allereerst vanavond mijn gasten op het feest, dat ik ter ere van ons beschermkerkje St. Marcus geef. Ik reken op u." Bereikt Fuchs nog deze week de kust GARAGE DEN HOUT De helmenkwestie Interpellatie toegestaan 1 7 7/ iv ie 73 Oplossing kruiswoordraadsel van donderdag ENGEL, Gr. Houtstr. 181. Tel. 14444 Door gasverstikking omgekomen Nieuw bestuur van Touring Zandvoort Verlovingsringen 't Silver Stoepke o verveen Dr. ir. H. J. A. de Goeij over „Maria spreekt tot de wereld" De „Rode Ster", het blad van het Rus sische leger, en „Arbeid", het orgaan van de Russische vakvereniging, hebben gisteren artikelen gepubliceerd, waarin „de werkelijke aanstichters tot de samenzwering tegen de Indonesische republiek worden ontmaskerd" De „Rode Ster" schrijft, dat de „draden van de samenzwering tegen de Indone sische republiek naar Washington leiden". „De huidige wettige regering van Indonesië is niet naar de zin van Washington, omdat zij de onafhanke lijkheid van het land verdedigt, wei gert deel te nemen aan het agressieve blok van de Zuistoostaziatische Ver dragsorganisatie, de ZOAVO. en strijd voor de terugkeer van West- Irian, waar niet alleen Nederlandse, doch ook Amerikaanse monopolies zich hebben weten, te vestigen". „Arbeid" scnrijft, dat degenen in het Westen, die plannen beramen voor on beschaamde interventie in de binnen landse aangelegenheden van Indonesië, van plan zijn ten volle gebruik te maken van de Verenigde Naties „De interna tionale reactie overschat duidelijk maai kansen", aldus dit blad, dat besluit met de opmerking, dat „op dit critieke ogenblik voor het Indonesische volk alle mensen van goede wil en de gehele progressieve mensheid aan hun kant staan". De „Pravda", het orgaan van de Rus sische communistische partij, beweert dat de leden-landen van de ZOAVO de opstandelingen in Indonesië hulp ver lenen. Volgens dit blad zijn Engelse pantserwagens van Singapore naar een Een vliegtuig van de Britse lucht- Vaartmatschappij „Silver City" is gis teren op een heuvel nabij Bolton, in het Engelse graafschap Lancashire, om- lar.g gestort. 35 inzittenden zijn om het leven gekomen; vijf werden er ern stig gewond. De reddingswerkzaam heden werden door mist en een dikke sneeuwlaag belemmerd. Twee hef- schroefvliegtuigen zijn* naar de plaats van de ramp gegaan. Het tweemotorig verkeersvliegtuig, een Bristol „Freighter" verongelukte op 25 km. afstand van Manchester. Het toestel was gecharterd door een gezel schap auto-dealers van het eiland Man. Het vliegtuig is in de mist tegen de met sneeuw bedekte heuvel gevlogen. Het duurde twee uur voordat zieken wagens, voorafgegaan door sneeuwploe gen, zich een weg naar het wrak had den kunnen banen. Personeel van een nabijgelegen televisiezender had de eerste hulp verleend, na zich op een tractor naar de plaats van de ramp begeven te hebben. Ook de brandweer van het graafschap Lancashire onder vond grote moeilijkheden van de mist en de sneeuw. In de wijde omtrek zijn de wegen geblokkeerd of volkomen onbegaanbaar. Toen de politie cn de brandweer door het reeds drie dagen van de buiten wereld afgesloten televisie-personeel gealarmeerd waren, werd direct de Britse luchtmacht ingeschakeld, omdat men vreesde het wrak van het vlieg tuig niet te kunnen bereiken. Maar zelfs een van de helikopters, die met een arts aan boord naar de plaats van de ramp onderweg was, moest naar wij bij het ter perse gaan van deze editie vernemen terugkeren, omdat de weersomstandigheden buitengewoon ongunstig waren. In een vergadering van de afdeling Hol- landia van het Christelijk Werknemers- verbond in Nederlands Nieuw-Guinea is een resolutie aangenomen, waarin wordt ge zegd, dat het personeelsbeleid van het gou vernement in overeenstemming dient te zijn met het standpunt, dat de regering in neemt ten aanzien van de opvoeding van de Papoea tot zelfbeschikking. In de resolutie wordt gezegd, dat de hui dige personeelspolitiek van het gouverne ment in deze belemmerend moet werken: Het is niet te verwachten, dat bij het uit blijven van een positieregeling voor de Ne derlandse ambtenaar, van hun zijde een hartelijke medewerking zal worden gegeven om zichzelf overbodig te maken. Het Christelijk* Werknemersverbond beveelt daarom aan het geven van de status van rijksambtenaar aan iedere Nederlandse amb tenaar in Nederlands Nieuw-Guinea. Advertentie BOOMKWEKERIJ HERENWEG 103 B Heemstede, Tel. 36301 van de opstandelingencentra in Sumatra verscheept. Het blad voegt hier nog aar toe, dat de komende manoeuvres van de ZOAVO „niet vei van de Indone sische archipel", de plannen van de Indonesische regering in de war zullen sturen en de rebellen helpen, aldus meldt het Russische persbureau TASS. Advertentie De wereldvermaarde Elizabeth Arden preparaten zijn alle verkrijgbaar bij: GROTE HOUTSTRAAT 92 Haarlem - Telefoon 12160 A 40 Advertentie Automobilisten die ln België in staat van dronkenschap een ongeluk veroor zaken, zullen zich voortaan moeten on derwerpen aan bl jedonderzoek. Hun straf zal worden verdubbeld indien het alcoholgehalte van het bloed 1,5 promille of meer is, aldus meldt Belga. De PLASTICBEKLEDLNGSPLAAT voor toonbanken, tafels, bars, enz. enz. Kampersingel 20-24 - Tel. 0 2500-11932 (Van een verslaggever) Ruim 200 personeelsleden van de K.L.M. op Schiphol en ongeveer 30 em ployé'! op het hoofdkantoor van de K.L.M. in Den Haag zijn er deze week van in kennis gesteld, dat de directie vergunning heeft aangevraagd hen te mogen ontslaan. Zoals bekend is indertijd van de zijde van de K.L.M. meegedeeld, dat in totaal maximaal 500 personeelsleden ontslagen zullen worden. De ontslag vergunning is nu aangevraagd voor de eerste groep. De betrokkenen komen uit alle sectoren van het bedrijf. Er zijn technici onder zowel als personeels leden van de administratieve afdelin gen. Een overwegend deel heeft maar een klein aantal dienstjaren. De mees ten hunner zijn ook nog vrij jong. Ter gelegenheid van het feit, dat veertig jaar geleden de Nederlandse Seintoestellen Fabriek werd opgericht, waaruit nadien de onderneming Philips Tele-communicatie Industrie groeide, is donderdagmiddag op het terrein van het fabriekscomplex in Hilversum aan de Jan van der Heijdenstraat een beeld onthuld, vervaardigd door de kunste naar Pieter Starre veld. Dit beeldhouw werk was een geschenk van het perso neel van de bedrijven in Hilversum, Huizen en Den Haag. De viering was, in verband met de huidige omstandigheden, sober opgezet en volkomen intern gehouden. Alleen de leden van de directie en de onderne mingsraden waren aanwezig. Het was ook voor de eerste maal in Nederland dat een bedrijf met al zijn medewer kers, te weten in Hilversum, Huizen en Den Haag, een onderling contact tot stand kon brengen door middel van de televisie. Het personeel in Huizen, zo wel als ln Den Haag werd ook in staat gesteld het gebeurde in Hilversum op het scherm te volgen. De regie van deze uitzending beruste in handen van Dick de Vilder. De nieuwe ambassadeur van Ni caragua, de heer J. Sanson Téran, die, vergezeld van de kamerheer i.b.d. prof. mr. M. F. de Gaay Fortman, gisteren aan het huis Ten Bosch arriveerde om de koningin zijn geloofsbrieven aan te bieden, heeft hare majesteit bij deze gelegenheid de hoogste onderschei ding uitgereikt, welke het land kent, nl. het grootkruis met gouden ster in de orde van Ruben Dario (Ruben Dario was een dichter). Koningin Juliana is het eerste Euro pese staatshoofd, dat deze hoogste on derscheiding van dat land ontvangt De ambassadeur noemde het tegenover h.m. een bijzondere eer voor hemzelf, dat hij als eerste daad in zijn nieuwe functie deze onderscheiding mocht uit reiken als bewijs van de grote bewon dering, welke het volk van Nicaragua voor koningin Juliana koestert. Voor de Haarlemse Rechtbank stond gistermiddag een 35-jarige veehande laar uit Uithoorn, omdat hjj met een auto op de Stommeerweg in Aalsmeer onder invloed van alcoholhoudende drank zou hebben gereden en na een aanrijding zou zijn doorgereden. De of ficier van justitie, mr. R. H. W. Pitlo, zei in zyn requisitoir zelden een derge lijk staauje van onverschilligheid te heD- ben meegemaakt. Zijn eis luidde: twee maanden gevangenisstraf en ontzegging van de bevoegdheid voertuigen te bestu ren vopr de tijd van twee jaar. Ter zitting bekende verdachte in een café in Aalsmeer enige naar hij' zei zeven glazen bier te hebben gedron ken. Ook gaf hy toe een aanrijding te hebben veroorzaakt bij het passeren van een auto. Omdat het ai tegen 't midder nachtelijk uur liep, meende hij met een Aalsmeerder te doen te hebben. Hij ver moedde daarom de volgende dag de bestuurder van de wagen te zullen ont moeten om dan de schade te regelen. Een tweede reden van het doorrijden was het feit, dat hij voor zijn vrouw, die voor een erfeniskwestie naar een notaris was gegaan, thuis wilde zijn. „Ik had haast," verklaarde verdachte. De verdediger, mr. C. Reinders Fol- mer, voerde in zijn pleidooi aan, dat verdachte niet onder invloed zou heb ben verkeerd, omdat hij later een slecht gedeelte van de weg was gepasseerd zonder de macht over het stuur te heb ben verloren. De tweede ten laste leg ging stond ook voor de verdediger vast, „maar," zo zei hij, „iedereen kent ie dereen; de schade had men onderling kunnen regelen." De verdediger vroeg voor het eerste feit vrijspraak, voor 'het tweede een billijke straf. Uitspraak 13 maart. Een 65-jarige vertegenwoordiger uit Amsterdam stond eveneens terecht omdat hij onder invloed een auto zou hebben bestuurd. Hij zou op de Rijks weg 6 bij Velsen zig-zaggend gereden hebben. Toen hij werd aangehouden door de politie kon hij zonder de hulp van de agent en niet uitstappen. Ver dachte erkende in Amsterdam tijdens een bespreking drie borrels en wat champagne te hebben gedronken. Ver dachte verklaarde, dat hij slechts zel den drinkt. „Ik ben een mens die jenever haat; het is erg wat ik gedaan heb; het is onbegrijpelijk; Ik drink nooit." Hij vroeg daarom, mede in verband met het feit, dat hij zijn posi tie zou verliezen, uiterste clementie. De officier van justitie eiste een ge vangenisstraf van een maand en ont zegging van de bevoegdheid voertui gen te besturen voor de tijd van een jaar. De rechtbank zal 13 maart von nis wijzen. De expositie van tekeningen, produk- ten van handenarbeid, handwerken en fotografieën in het Museum „Het Huis van Looy", uitgaande van het Haar lems Interscholair Comité, wordt 5 maart te 17 uur gesloten. Maandag 3 maart om acht uur 's avonds vindt de laatste show plaats van eigengemaakte kleding. De radio vereniging „Mignon" zal van deze show een bandopname maken. Door een fraaie 6)4-314 overwinning op Heemstede 2, is het eerste tiental van de schaakclub Zandvoort kam pioen geworden van de tweede klasse D van de Noordhollandse Schaakbond. Advertentie KOREA. Een dertienjarige Kore aanse jongen, die op heterdaad zou zijn betrapt bij een diefstal in een Ameri kaanse basis in Korea, is door Ameri kaanse militairen in een pakkist opge sloten en zo over een afstand van veertig kilometer met een hefschroef- vliegtuig vervoerd bij wijze van straf. De bevelhebber van de strijdkrachten van de Verenigde Naties in Korea, de Amerikaanse generaal Decker, heeft zijn spijt uitgesproken over het ge beurde. De autoriteiten hebben mede gedeeld, dat er passende maatregelen fenomen zullen worden, aldus meldt leuter. De Britse Zuidpoolexpeditie van dr. Vivian Fuchs heeft de bevoorradings basis „Skeleton", die 228 kilometer van „basis van Scott" is gelegen, bereikt De afstand, die de expeditie thans nog moet afleggen, zal haar over een veeJ gemakkelijker gedeelte der route voe ren, dan hetgeen zij reeds achter de rug heeft. Men hoopt thans, dat de expeditie nog voor het einde van deze week de kust zal hebben bereikt, aldus meldt ATP. een winter voorraad Mevrouw VAN DER MEULEM-HOU- WER van de Partjj van de Arbeid zag in de verordening een verheugend be gin van een lange reeks maatregelen op het gebied van de bejaardenzorg. Zy was echter van oordeel, dat op de schouders van het college van B. en W. een grote verantwoordelijkheid wordt gelegd. Verder hield de socialis tische woordvoerdster 'n hartstochtelijk pleidooi voor meei bemoeiing van de overheid inzake de bejaardenzorg. Zy vroeg een ruimere subsidieregeling voor de verschillende bejaardenbonden. Ook wees zy op het belang van^ het stichten van sociëteiten in bestaande en in nog te bouwen wijken. Naar haar mening kan er niet genoeg voor de bejaarde mens worden gedaan. Veel waardering had de heer KOOIJMANS (P.C.) voor het werk van de wethouder. Hij was echter van oor deel, dat kerkgenootschappen of andere sociaal-charitatieve instellingen een taak hebben ten aanzien van het vraag stuk van de bejaardenzorg. Een me ning, die later door de heer ZEELEN- BERG (V.V.D.) werd gedeeld. De ge meenschap dient voor de bejaarden te zorgen. Op principiële gronden veroor deelde hij de paralel, die mevrouw Van der Meulen-Houwer ten aanzien van de verordening en van de bevoegdheden van B. en W. gemaakt had met de grondwet en de koninklijke besluiten. Verder toonde de fractieleider van de Bijna alle raadsleden van Heemstede hebben gistermiddag tijdens de raads vergadering de wethouder van Volksge zondheid de lieei VAN HOUTEN (V.V.D.) veel lof toegezwaaid voor de totstandkoming van een nieuwe veror dening op de verzfcrging- en verpleeg huizen in Heemstede. De nieuwe rege ling richt zich over vrijwel de gehele linie naar de verordening, die enige tijd geleden door de gemeenteraad van Haarlem werd vastgesteld. Ook Benne- broek, Bloemendaal en Zandvoort heb ben een soortgelijke regeling in het le ven geroepen. Een van de belangrijkste voordelen voor de kleinere gemeenten is, dat zij gebruik kunnen maken van de geriatrische dienst van de gemeente Haarlem. Advertentie IN 14 DAGEN VAN LAPLAND NAAR KAAPSTAD Bijzondere prestatie van 3 Renault-auto's. 1 Renault Frégate Trans Fluide, 1 Renault Frégate Domaine en 1 4x4 terreinwagen volbrachten deze rit met een gemiddelde van 60 km per uur van 21 januari tot 5 febr. 1.1. U kunt op RENAULT bouwen. De heer Ritmeester (V.V.D.) heeft donderdag op voorstel van de voor zitter der Tweede Kamer, de heer Kor- tenhorst, toestemming gekregen minis ter Staf vragen te stellen over de z.g. helmenkwestie. Het liberale Kamerlid zal de minister interpelleren over diens beantwoording van schriftelijke vragen van de heer Ritmeester met betrekking tot de levering van helmen ten behoeve van de Nederlandse strijdkrachten. De dag, waarop de interpellatie wordt ge houden, zal nog nader worden bepaald. V.V.D. zich een fervent tegenstander van verregaande overheidsbemoei ing op dit punt. De heer VAN HOUTEN was in alle opzichten tevreden met de bijvalsbetuigingen uit de raad. Hij ging nog eens uitvoerig in op de regelingen, die met de gemeente Haarlem zullen worden getroffen en stelde de heer ZEGWAART gerust, dat in de verzor- gings- en verpleeghuizen tenminste een gediplomeerde verpleegster of ver pleger aanwezig zal zyn. De heer Zee- lenberg kreeg van hem te horen, dat ge riater een gangbaar equivalent is voor bejaardenarts. In tweede instantie pro beerde mevrouw Van der Meulen-Hou wer de aanval, die de fractieleider van de V.V.D. tegen haar had ondernomen af te slaan. Zij zei, dat zy bedoeld had te zeggenZonder hoofdelijke stem ming ging de raad akkoord met de nieuwe verordening. Naar alle waarschijnlijkheid zal bin nenkort een begin worden gemaakt met de restauratie van Het Oude Slot in Heemstede. Dat heeft burgemeester mr. A. G. A. ridder van Rappard gis teren tijdens de raadsvergadering naa aanleiding van een verzoekschrift v de Vereniging Haarlem meegimeeia. Hjj zei, dat alle gegevens otntreni een restauratie bet :ollege van e thans hebben bereikt en dat nadat het college contact heeft °P£ met Monumentenzorg n,™,£ raad een voorstel kan verwachten, waarin een krediet voor de eerste her stelwerkzaamheden wordt gevraagd. De heer VAN BRUGGEN (P.C.) zei, dat bij het tijk grote belangstelling be staat voor cultuur-historische «gebou wen. Het zou hem met verbazen, wan neer het rijk genegen zou zijn om tot vijftig percent in de restauratiekosten bij te dragen. Verder stelde hij voor ook bij de provincie aan te kloppen. Uit ervaring wist hy, dat de provincie voor dergelijke objecten twintig totvijf entwintig percent subsidie verleent. Het Oude Slot is naast het onvolpre zen Groenendaal een toeristische at tractie. De fractieleider van de V.V.D., de heer ZEELENBERG zei in beginsel niet tegen restauratie van Het Oude Slot te zyn, als zulks maar niet ten koste gaat van de woningbouw. De heer ZEGWAART van de K.V.P. was een zelfde mening toegedaan. Verder was dit raadslid de heer Van Bruggen dankbaar voor de waardevolle tips, die hij het college had gegeven. De heer SCHEER (V.V.D.) drong aan op spoed. „Wanneer wij geen haast maken zal het ons net zo vergaan als Haarlem, waar men nu al meer dan veertig jaar discussieert over het Hildebrandmonu- ment". De heer VERSPOOR van de Partij van de Arbeid wees op de lande lijke belangstelling, die Het Oude Slot geniet. Naar zyn mening verdient een etappe-gewijze restauratie de voorkeur, keur. Tenslotte stelde de burgemeester de heren Zeelenberg en Zegwaart gerust door te verklaren, dat ook het college van B. en W. van oordeel is, dat een eventueel herstel van Het Oude Slot niet ten koste van de woningbouw mag gaan. f fe f0 HORIZONTAAL: 1. bijwoord; 3. godsdienst (afk.); 5. de jongere (afk.); 7. getij; 9. mens; 10. naaml. vennootschap (Duitse afk.); 11. water in Friesland; 12. haarkrul; 14. strobord; 15. de oudste; 17. meisjes naam; 18. zoals het hort; 21. bijwoord; 22. sluis; 23. Europeaan; 25. muffe; 28. vreemde munt; 29. planeet; 33. tande loos zoogdier; 34. gast; 36. boeket; 38. gewicht (afk.); 39. kindergroet; 41. fraai van uiterlijk; 44. verbinding; 46. zangnoot; 48. jjzeroxyde; 50. rivier (Spaans); 51. plaats in Het Gooi; 53. uitroep; 55. stapel; 58. rivier in U- trecht; 60. Grieks heldendicht; 61 ie der; 64. het werk neerleggen; 66. don ker; 68. plaaggeest; 69. «Duits pers. voornaamw.; 71. pers. voornaamw.; 72. eikenschors; 73. soort onderwijs (afk.); 74. Frans voegwoord; 75. Frans pers. voornaamw.; 76. stofmaat; VERTICAAL: 1. prijslijst; 2. klein takje; 3. limo nade; 4. gewicht (afk.); 5. pers. voor naamw.; 6. interest; 7. schoenmakers gereedschap; 8. schip; 9. dwaas; 13. herkauwer; 14. vogel; 16. het Romeinse rijk (afk.); 19. Land in Europa; 20. hei lige; 22. sportterm; 24. tentoonstel lingsgebouw in A'dam; 25. kindergroet; 26. bolgewas; 27. helleveeg; 30. meis jesnaam; 31. gewicht (afk.); 32. bij woord; 35. schortje; 37. de Verenigde Staten; 39. titel (afk.); 40. als onder (afk.) 42. netto (afk.); 43. jong; 44. re kening; 45. Indien; 46. selenium (afl£ji 47. voorzetsel; 49. dag; 52. vreemde munt; 54. slot; 57. plaats in Drente,. verlaagde toon; 59. wandversiering, 62. opening; 63 vreemde munt 65. omroepvereniging (afk): woord; 70 grondtoon; 71. soort onder- wijs. HORIZONTAAL: 1. verkiezing; 2. luieren, - nor; 3. item, - Gent; 4. nemen, - roest; 5. dr. - nergens; 6. Epe, teint, 7. recette, - Ike; Advertentie Advertentie Aile merken dus ruime keuze Toen de buren op hun kloppen geen gehoor kregen, braken zy woensdagmid dag de deur open van de woning van mevr. de weduwe J. Z.-H. te Zaandam. Zij vonden de 78-jarige dame dood op de vloer liggen. Uit de post kon men opmaken, dat de weduwe reeds dinsdag overleden moest zijn. In het huis hing een zware gaslucht, zodat wordt aange nomen, dat het slachtoffers door gas- verstikking om het leven is gekomen. De leden van het algemeen bestuur van de stichting „Touring Zandvoort" hebben voor de tijd van drie jaren zit ting en treden in april 1958 periodiek af. Het bedrijfsleven heeft vijf vertegen woordigers in het bestuur, namelijk een vertegenwoordiger van „de Hanse", de Zandvoortse handels vereniging „Peru- ka", de strandexploitanten en de Hore ca. De gezamenlijke sportverenigingen hebben twee zetels in het bestuur, even als de begunstigers der stichting. De begunstigers worden in de gelegen heid gesteld voor elke vacature twee namen te noemen, waarop burgemees ter en wethouders acht zullen slaan, als zij hun aanbeveling aan de gemeen teraad samenstellen. De begunstigers zijn opgeroepen voor een bijeenkomst op woensdag 5 maart in „Zomerlust" te Zandvoort. Voor hen hebben thans in het bestuur zitting de heren N. W. Bouwes en G. Hulst. Na de stemmingen zal de directeur van „Touring Zandvoort", de heer J. B. Th. Hugenholtz, een causerie houden over het propagandawerk en het Zomer- programma 1958. VOOR MODERNE MENSEN Grote Houtstraat 49 8. hooi,-perk; 9. lats,-Noe: 10" are«* dancing; 11. garde, - shag- VERTICAAL: 1. vlinderslag; 2- Euterpe, - ara, riem, - echter; 4. zemen, - Eos; 5. et, netto, - de; 6. keg,-retina; 7. energi ons* 8 noen, pech; 9. intentie, - ia, no, - s.s., - kring; 11. grot,-bek. Ter gelegenheid van het eeuwfeest der verschijningen van Maria in Lout* des kwamen de Overveense parochia' nen van Onze Lieve Vrouw Onbevlekt Ontvangen gisteravond bijeen in het parochiehuis „Domi", waar hun mede' parochiaan dr. ir. H. «L A. de Goeii een boeiend en doorwrocht betoog hield over „Maria spreekt tot de wereld"' De bijeenkomst, ingeleid en besloten door pastoor Chr. ten Velthuys, werd muzikaal omlijst door twee andere p®* rochianen, de heer en mevrouw va® Buren, die aan het klavier begeleid door hnn pastoor soli en duetten zon' gen, aan de H. Maagd gewijd, va" Mozart, Poulenc en Fauré. De heer Goe* ij ontwikkelde de g®' dacnte, dat he voortschrijden van d0 tijd gezien moet worden als een „dra* ma", een schouwspel, dat uit zal lop®® in een climax: de tweede komst va® Gods Zoon. In dit verband verklaard® hij de door hem genoemde „doorbraak van Maria" gedurende de laatste twe® eeuwen, welke zich manifesteerde in d® verschijningen-cyclus, welke in 1830 t® Parijs begon rriet de verschijning va1» Maria aan de H. Catherina Labour (Deze Maria-beeltenis troont boven h®' hoofdaltaar in de uic 1856 daterend® Overveense parochiekerk). De vet* schillende Maria-dogmata, de Rozen; krans en de vooral door Paus Pius XI» sterk gestimuleerde Mariale devoti® zijn andere symptomen van de „doo" braak". De strijd van de mens tegen de duivei betreft in de eerste plaats Maria. 2JJ immers vertegenwoordigt de menshei® voor God. Zij zal de kop van het hel* serpent verpletteren en de weg here»' I den voor de tweede komst van 00 Zoon Gods. Spreker stelde dat wij Jj* 1 een tijd leven, waarin het kwaad z9 weerga niet vindt ir de geschiedenis* Aan de hand van Apocalyptische tal van andere Bijbel-teksten en Pr0»U tiëen, visioenen van Anna Catherina Et® merich en openbaringen van Maria tv dens haar verschijningen concludeera hij, dat het Mariale tijdperk in de l°'K der geschiedenis aangebroken hj-jj zijn. Daarom openbaart Maria z' n thans anders dan in de Middeleeuv niet meer in verband met Zoon, maar alleen. De verschijning et bevestigen de grondwaarheden van Christendom en roeper anderzyds tot gebed en boete. Maria spreekt niet alleen tot maar grijpt ook daadwerkelyk i» zag wereldgebeuren. De heer de Goe^aar- als een opmerkelijk symptoom ,Uens van dat alle grote gebeurtenissen tu de laatste oorlog op Maria-feesta vielen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 2