Interessante voorlichtings avond van Oudervereniging „Voor het Zorgenkind" Goochelfestival in Haarlem UW NAAIMACHINE ag geen vert.vraag Rl POLIN Heemstede is ontzettend kwaad op „Den Haag" Vrijspraak gevraagd voor man. die met auto veldwachter gesneden" zou hebben WILLEM II Aöetida voor Haarlem Concert P.T.T.-Mannenkoor en Polyhymnia T' Haarlemmermeer akkoord met samenvoeging Vermoeide stu dent valt achter stuur in slaap Ministers spreken elkaar tegen over bestemming voorkeursgelden Geldboete voor hinderlijk rijden ■HHH ELSuJl UW BRAVO 1$ ER WEER VRIJDAG 28 FEBRUARI 1958 PAGINA 3 Schoonheidsoperaties kunnen heel belang rijk zijn Haarlemse Rechtbank gaat Verkoop huizen Maak stoep sneeuwvrij BLOEMENDAAL Raadsvergadering voor „Stichting Elswout" 'laat bij KUIPERS in de Kleine Houtstr. 112 Haarlem-Tel. 11142 OVERVEEN Or an j e ver eni gin g maakt reeds plannen voor Koninginnedag Zeepkistenrace op Vrijburghlaan RENTESPAARBRIEFLENING IN GEDING Burgerlijke Stand Haarlem HAARLEMSE RECHTBANK Wf DE FIJNE B0LKNAK VOOR 20 ct Films: Muziek Toneel Pauze-Theater Diversen T entoonstellingen Beurs van Amsterdam «- - New V ork Gisteravond heeft de afdeling Haar-1 lem en omstreken van de Katholieke Oudervereniging „Voor het Zorgen kind" in café-restaurant Brinkmann aan de Grote Markt een bijzonder in structieve avond georganiseerd voor leden en genodigden. De voorzitter van de afdeling Haarlem deelde tij dens de bijeenkomst mee, dat mgr. Mutsaerts op 20 februari de bisschop pelijke goedkeuring heeft verleend op de statuten van de vereniging. De geneesheer-directeur vail „De Hartekamp", de heer J. van Baar, hield een korte, heldere inleiding over „Enige medische aspecten rondom het zorgenkind". Hij waarschuwde de ouders van geestelijk of lichamelijk gehandicapte kinderen om zelf te gaan Zoeken naar de oorzaken van de ge stoordheid van hun kinderen. Zelf som de hij een aantal mogelijke oorzaken op om te bewijzen, dat slechts ervaren deskundigen deze kunnen vaststellen. Wel was hij van oordeel, dat de ouders zo spoedig mogelijk dienen te weten waar zijn met hun zorgenkind aan toe zijn. Die waarheid kan hard zijn, het is in het belang van het kind. Naast de medicus staan tal van deskundigen ter beschikking van de ouders )llln hun de weg te wijzen, die zij met zorgenkind moeten gaan. k or) Dokter van Baar legde de«adruk de noodzakelijkheid van h den door de ouders van het lot van hun kïnri E pn lot dat hen beslist met onge lukkig hoeft te maken. Wel moeten de ervan afzien om hun zorgen kinderen te gaan vergelijken met nor male kinderen. Daardoor ervaart men de tekortkomingen van de gehandicap te kinderen als iets pijnlijks, terwijl men al te gemakkelijk geneigd is van de kinderen meer te eisen dan waartoe zij in staat zijn. De -inleider beant woordde na zijn toespraak een aantal interessante vragen .van de aanwezigen. Na de pauze kreeg het hoofd van de Haarlemse Sint Jozef BLO-school, de heer F. H. van Rooy, het woord, die een inleiding hield over „Het onder wijs aan geestelijk gestoorde kinde ren". De heer Van Rooy herinnerde aan de verschillende typen van scho len voor buitengewoon onderwijs. In vergelijking met de gewone scholen zijn deze bijzondere schooltypen vooral gericht op individueel onderwijs, dat is aangepast aan de beperkte vermogens der gehandicapte kinderen. Dit school type bereidt onmiddellijk voor op de praktijk van het dagelijks leven, ter wijl het na de schoolperiode een avond- verzorging kent, zodat de band met het vertrouwde en beschutte school milieu gehandhaafd blijft Het belang rijkste dat dit buitengewoon schooltype kan bereiken is, dat de mogelijkheden die een gehandicapt kind in zich mee draagt, gerealiseerd worden. Van de verschillende vragen die uit de vergadering na afloop van deze inleiding gesteld werden, was verre weg de interessantste, waarorn de kinderen die de Sint Jozef BLO- school bezoeken, geen rapporten krij gen. De vraagsteller had geconsta teerd, dat dit het betreffende kind deprimeerde. De heer an Rooy achtte het technisch moeilijk uitvoer baar, terwijl hij twijfelde aan ,xle waarde van dergelijke rapporten voor de ouders. Ook dokter Van Baars achtte het geven van rapporten psy chologisch zeer belangrijk. Voor deze kinderen gelden immers zekere normen en aan de hand daarvan kan men ze toch een waardering ge ven. De vergadering onderstreepte deze opvatting met een applaus en de heer Van Rooy zegde toe deze zaak nog eens te zullen overwegen. Hij deelde mee, dat men in de huis- houdklas voor de meisjes reeds rap porten uitreikte. Een andere interessante vraag was of men de kinderen niet kan voorberei den op de moeilijkheden die hun in het latere leven te wachten staan. In de praktijk bleek dat heel moeilijk, omdat hun kritische zin daarvoor te weinig ontwikkeld is. Wel deelde de algemeen voorzitter mee, dat men binnenkort een landelijke actie gaat ondernemen om bij de maatschappij zelf meer be grip bij te brengen voor het zorgen kind. De secretaris van de afdeling, de heer P. J. dt Jong, sloot hierop aan, toen hij de aanwezigen opriep de Oudervereniging Voor het Zorgenkind zo sterk mogelijk te maken, opdat vele ouders door het contact met elkaar steun en kracht ontvangen, en opdat alles wat mogelijk is, gedaan zal wor den om datgene wat aanvankelijk als een teleurstelling wordt gevoeld, in een zegen te doen verkeren. Samen zullen de ouders in staat zijn om de moeilijk heden die zij gezamenlijk en ieder voor zich ondervinden in verband met de opvoeding van hun gehandicapte i kinderen, op te lossen. Wanneer de natuurlijke lichaamsver. houdingen van een vrouw goed zijn, dan noemen wij haar mooi. De schoonheid van het menselijk lichaam is afhanke lijk van de juiste proporties. De afme ting van de hals behoort enkele malen die van de pols te bedragen en deze afmeting heeft ook weer een bepaalde verhouding tot een ander lichaamsdeel en zo verhouden alle lichaamsdelen on derling zich op een bepaalde manier. Ongeveer met deze woorden begon dr. C. L. A. van Uden gisteravond in restaurant Brinkman een lezing met lichtbeelden over huidverzorging en schoonheidscultuur. Het is natuurlijk allesbehalve waar dat alleen mooie en knappe vrouwen de aandacht en belangstelling van een man hebben maar toch beïnvloeden de uiter lijkheden de algemene indruk. Inner lijke schoonheden en talenten komen pas bij een nadere kennismaking aan het licht. En wat een leed kan iemand, die een lichamelijke afwijking heeft, hetzij door een ongeluk, hetzij dat deze aan geboren is, zich besparen door deze af wijking te laten corrigeren. Niet alleen worden schoonheidsoperaties bij vrou wen uitgevoerd, maar ook mannen, voor wie hun uiterlijke verschijning er erg op aan komt, wenden zich dikwijls tot een esthetisch chirurg. Dr. Kruys, de bekende arts op dit gebied, behandelt heel wat mannen. Een voorkomende ergernis zijn bijvoorbeeld oogzakken en uitstaande oren. Niet alleen bij volwas senen corrigeert men dit laatste euvel, maar vooral bij kinderen. Het kan hen heel wat plagerijen op school besparen en voorkomt, dat zij schuw voor ande ren worden en zich helemaal in zichzelf terugtrekken. Schoonheidsoperaties kun nen van grote psychologische invloed zijn en .worden steeds meer toegepast. Ze zijn echter niet iets van de laatste tijd, want reeds de oude Indiërs pasten ze toe. B en W. van Haarlemmermeer heb ben' de raadsleden hun mening doen kennen omtrent het voorontwerp van wet tot samenvoeging van de gemeen ten Haarlemmerliede en Spaarnwoude enerzijds en Haarlemmermeer ander- ziids B en W. stellen in hun prae- ad viês dat zij vrijwel geheel akkoord kunnen gaan met het vooron wet. Zij hebben alleen bezwaar teg het artikel, volgens hetwelk de van Haarlemmermeer moet worneu uitgebreid tot 27 leden. B. en W. van Haarlemmermeer stellen de raad voor aan G.S. te adviseren dit aantal uit te breiden tot 29 leden. Het inwonertal van Haarlemmer meer bedroeg op 1 januari 1958 42275. Door de samenvoeging zullen 3500 be woners van Haarlemmerliede ingezete nen worden van Haarlemmermeer, waardoor het inwonertal daar komt op bjjna 46.000. De gemeentewet schrijft in art. 5 voor dat gemeenten met 45001 tot 50000 ingezetenen 29 raadsleden moeten tellen. G.S. hebben in het voor ontwerp van wet een raadzeteltal van 1L voorgesteld, omdat zij zijn uitge- io™n Van het aantal inwoners van Haar- ,®^™eT'meer ten tijde van Je laatste volkstelling van 1947. Dit aantal was toen lager. UITSLAG VAN VEILING VAN 27 FEBRUARI 1958 Perceel Zuider Stationsweg 9, Bloemen- daal: opbod f 7600, afslag 10» totaal f 7610; koper C. Koelemeiier. Perceel Eendrachtstraat 32. Haarlem: op bod 3700 afslag totaal f 3700, koper N.N. PerceelVoortingstraat 30, Haarlem: op bod f 2500 afslag f 700, totaal f 3200; koper J. Jonkman q.q. Perceel Scheepersstraat 36, Haarlem: op bod f 3600, afslag f totaal f 3600, ko- per Th. Biiman c s orih^06? Oranjeboómstraat 99, Haarlem: opbod f 5100, afslag f 100. totaal f 5200, koper H. j. van Goor. - HetfCe®' Hazepaterslaan 5. Haarlem: op bod f 28.000, afslag f 1500 totaal f 29.500, koper F. A. Groen q.q. Vinkenstraat 11. Zandvoort: opbod f 17.200, afslag f totaal t 17,200; koper C. A. Jansen. De Haarlemse politie heeft gisteren CGn aanzienlijk aantal processen ver- baal opgemaakt ter zake van het niet sneeuwvrij maken van de stoep. Tijdens de vergadering van 3 maart zal de Bloemendaalse gemeenteraad be vissen over het voorstel van B. en W. lot het aangaan van een overeenkomst de Staat der Nederlanden inzake 2® subsidie aan de gemeente in de aan- Phosten van het landgoed Elswout Slijpt het in het leven roepen van een enting ten behoeve van het beheer exploitatie van dat landgoed, do !#ens het voorstel zullen geduren- Tv, -Ren'twintig jaren de verkopers (ae W?" van der 'Vliet) de bevoegdheid tn». een bestuurslid te benoemen, er\vni ,je andere bestuursleden be- oemd zullen worden door de minister tau K. en W. en door het gemeen- Xe bestuur. Advertentie Door oververmoeidheid was de twin tigjarige juridisch student uit Leiden, die zich gistermorgen in hoger beroep voor de Haarlemse rechtbank te ver antwoorden had, zaterdagmiddag 6 april van het vorige jaar op de Rijks weg Amsterdan -Den Haag in de Haar lemmermeer achter het stuur van zijn auto in slaap gevallen. Hij werd met een schok wakker, toen de wagen van de rijbaan afraakte, slipte en op de an dere weghelft zwaar beschadigd tot stil stand kwam. De uiteraard geschrokken student kreeg geen schrammetje maar wei onmiddellijk een lift naar Amsterdam, zodat een wachtmeester van de rijkspolitie, die procesverbaal op wilde maken, slechts een auto-ruïne aantrof. De officier van justitie, mr. G. W. F. van de Valk Bouman, vond, dat de ver dachte blijk gegeven had van onvoldoen de verantwoordelijkheidsbesef. De stu dent was namelijk toer hü merkte, dat de slaap hem dreigde te overmannen sneller gaan rijden in de hoop, dat hij aldus aan Morpheus' greep kon ontko men. Mede in verband met de openhar tige houding var de student tijdens de Advertentie Uit een bericht van de heer W. van der Werff, secretaris van de Oranje vereniging Overveen, blijkt dat het be stuur van de vereniging dezer dagen bijeen is geweest om in grote lijnen een voorlopig programma samen te stellen voor de viering van de verjaardag van H.M. Koningin Juliana op woensdag 30 april. In tegenstelling met voorgaan de jaren zal het avondprogramma geen openluchtfeest zijn, maar men za) slechts een dansgelegenheid op het plein tegenover hotel Roozendaal mogelijk maken. De leden van de Oranjevereniging wordt een cabaretavond aangeboden in het parochiehuis Domi aan het Zand- terechtzitting meende de officier, dat yoorterpad. Daar zullen optreden Tiny de straf van het Hoofddorpse kantonge- fB, Tom van Maaren uit Amsterdam, recht 2 jaar ontzegging van de rijbe- dy ^huyer atejgoochelaar de muzi- Ook gisteren hebben wjj ons present gemeld bij het jaarlijkse goochelfesti val, dat in „De Leeuwerik" gehouden werd vanwege de Noord-Hollandse Bond van Goochelaars. Zo enthousiast wij de andere jaren waren, zo teleurge steld zijn wij dit keer naar huis gegaan. En dat niet zozeer, omdat er weinig noviteiten te beleven waar als wel om dat althans voor de pauze het he le geval uiterst traag en moeizaam ver liep. De inzet bijvoorbeeld werd als schets een feestelijke mislukking. To neelspelende goochelaars gaan op twee benen mank: van acteren komt niets terecht en de goocheltrucs vallen er gens in een lege ruimte weg. De be doeling was goed, maar het resultaat triest. De komische goochelact was niet slecht, doch zo'n gijntje met een doodshoofd was niet fijn. Het Chinese nummer van mr. Lawrence deed het als andere keren weer uitstekend. Na de pauze stonden de nummers op een hoger plan, dank zij met name Ad Klem, een voortreffelijk manipulator. Black en Blacky deden het bijzonder goed, Picasso dwong veler bewondering af evenals professor X, die met een beetje pech te kampen had. Veel ple zier hebben wij beleefd aan de verras sende kolder van de twee Chardy's en Henny Blekemolen was niet alleen een allercharmantste, maar ook een vaar dige accordeoniste, die haar num mers met élégance bracht. Het programma vermeldde tot slot een kleurrijk optreden van Wendini. In middels was het al te laat geworden, tengevolge van een bar lange pauze en overbodige conferences. GEBOREN: z.v. J- E. Hendriks; Pescbar; z.v. C. A. W. Lips-Koster, z.v. J. W. van Egmond-Bakker, z.v. C. S. M Waaijer-van der Veldt, z.v. J. Fu- ma-Geljon z.v. A. C. Breuring-Schip- per; d.v. G. Holsappel-Oldenbroek; d.v. M. v. Dongen-Keuning: d.v. J. Tromme len-van Oorschot: d.v. A. Koppen- Wijcl elsma; d.v. M. M. M.-de Jong- Baltus. ONDERTROUWD: T. Stijnman en J. C. van Maarschalkerweerd. GETROUWD: G. Beringen en H. G. Koster; B. Dekker en M. Dubbelman; R. van Rooü en A. C. Koning; A. Ham P. de Groot en P. E. Dubbelman; en W. Kremer. OVERLEDEN: C. M. Kales-Duin, 67 jr., Kamperlaan; D. C. Bakker-Root- lieb, 64 jr., Potgieterstraat; L. E. E. van Zwol-van Swinderen, 77 jr.. Jan Gijzenkade; G. J. van Randtwijk, 75 jr., Tematestraat; M. J. Korremans, 59 jr. Const. Huygensstraat; E. Cohen Ter- vaert, 66 jr., Raamsingel; P. Bakkenho ven, 95 jr., Gasthuissingel. ontzegging voegaheid en 150 boete aan de zwa re kant was. Zij eis luidde zes maan den met-rijden en honderd gulden boe te. De student vertelde, dat hij de nacht vóór het ongeluk een dispuutsfeest ge vierd had, hetwelk tot half zeven in de morgen duurde.' Hij had daar slechts een glas of twee gedronken in verband met zijn plan na afloop enige vrienden naar Aerdenhoui en Amsterdam te ver voeren. Op de terugweg naar Leiden bemerkte hij echter, dat hij zich niet meer kon concentreren met het fa tale gevolg. Zijn verdediger, mr. Goud smit sloot zich bij het zijns inziens cle mente requisitoir aan. Hij was het met de verdachte eens, dat deze beter had kunnen stoppen in plaats van de snel heid van de auto op te voeren. De rechtbank zal 13 maart uitspraak doen. Vijftig gulden boete of vijftien dagen hechtenis eiste de officier van justitie bij de Haarlemse rechtbank, mr. G.W. F. van der Valk Bouman, gisteren te gen een tweeëndertigjarige verkoper uit Bennebroek, die in hoger beroep te rechtstond omdat hij op de Heerenweg in Heemstede een achter hem rijdende auto het passeren onmogelijk gemaakt zou hebben door voortdurend naar links uit te halen, op momenten, dat de ander wilde voorbij rijden. De kantonrechter had de verdachte desvvegen veroordeeld tot twee jaar ontzegging van de rijbe voegdheid en driehonderd gulden boete, terwijl zijn verdediger, mr. Lambers, tot vrijspraak concludeerde omdat het hinderlijk rijden zijns inziens slechts be staan zou hebben in de verbeelding van de bestuurder van de achter-rijdende auto. c Uit het getuigeverhoor van die be stuurder bleek dat deze op 5 februari van het vorige jaar, toen een en ander plaats greep, zeer verbolgen was over de manier van rijden van de verdach te. Toen hij eindelijk de vóór hem rijden de wagen had kunnen passeren met zijn veel snellere auto meende hij dat de verdachte hem opnieuw wilde trei teren en dat deze zeer onverantwoor delijk reed. Daarom stapte de getuige op een gegeven moment uit zijn wagen, zette de uniformpet op, die hij als brand weer-functionaris steeds bij zich heeft evenals een leren uniformjas, en tracht te aldus geüniformeerd de verdachte tot stilstand te bewegen, hetgeen niet gelukte. De getuige gaf toe, dat hij in de Schouwtj eslaan de verdachte met zij n wagen tegen de kant van de weg had gedrukt, eveneens om hem tot stoppen te dwingen. De verdachte gaf dan ook te verstaan, dat hij evenmin te spre ken was over de wijze van rijden van de brandweer-functionaris. De officier van justitie meende dat de opzet van het niet laten passeren niet bewezen was. Hij achtte de straf van het kantongerecht derhalve te hoog. Uitspraak 13 maart. kaie clown Nicky Nobel, het geheel omlijst door Cor van Veen aan de piano. De „Harlem Players" verzorgen de dansmuziek voor het bal. De viering van Koninginnedag 1958 begint met spelen voor de schooljeugd, die als vanouds met medewerking van de cursisten van het Centraal Instituut voor de Opleiding van Sportleiders ge houden kunnen worden op 't gemeente lijk sportterrein aan de Vrijburghlaan. Op de Vrijburghlaan zullen later in de ochtend rolschaatswedstrijden voor de jeugd worden gehouden en des middags zal het asfalt ter beschikking staan van de levende motoren die de zeepkisten van hun vriedjes gaan voortduwen. De zeepkistenrace verdwijnt daarmee van de Céaralaan. Na afloop demon streren leden van de Haarlemse lucht vaartclub op 't sportterrein met motor modelvliegtuigjes. B. en W. van Heemstede hebben een brief „op poten" gezonden naar de minister van Wederopbouw en Bouw nijverheid naar aanleiding van het mi nisteriële beleid, dat de voorkeursgel- den van de zogenaamde Rentespaar- brieflening niet zullen mogen worden aangewend voor de financiering van premiebouw en woningwetbouw. Dat heeft de burgemeester van Heemstede mr. A. G. A. ridder van Rappard gis termiddag medegedeeld. De raad heeft zich unaniem akkoord verklaard met de handelwijze van het college. De heer ZEGWAART (K.V.P.) maakte zich tolk van alle raadsleden toen hü zei, dat de raad het „gloeiend eens" was met de door B. en W. gevolgde gedragslijn. Zoals bekend hield de mi nister van Binnenlandse Zaken in no vember van vorig jaar een radiopraat je, waarin hij de Rentespaarbrieflening bij het Nederlandse volk aanbeval. Hij zei o.m., dat de gemeenten vrij zouden zün om te beslissen of zij de voorkeurs- gelden zouden aanwenden ten behoeve van kredieten van de bouw van eigen woningen in de particuliere sector, teil behoeve van aanvullende werken voor de woningbouw, scholenbouw of ande re werken, die in het kader van de rentespaarbrieflening vallen. In zijn memorie van antwoord heeft de minis ter van Bouwnijverheid medegedeeld, dat de gemeenten het geld, verkregen uit de rentespaarbrieflening, niet mo gen aanwenden ter financiering van de premiebouw. De volkswoningbouw mag ook niet met voorkeursgeid worden ge financierd, omdat deze boiw sinds 1 januari gefinancierd wordt uit Rijks Vrijspraak eiste de officier van jus titie bij de Haarlemse rechtbank, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, gister morgen in de zaak tegen een veertig jarige vertegenwoordiger uit Santpoort, die in hoger beroep terechtstond we gens gevaarlijk „snijden" met zijn au to jegens een fietsende rijksveldwach ter, die stante pede proces-verbaal op maakte en daarbij zijn geëmotioneerd heid niet onder stoelen of banken stak, naar getuigen verklaarden. De kanton rechter had de vertegenwoordiger ver- Advertentie r. CINEMA-PALACE: Chirurg, 18 j. 2 4.15, 7, 9.15 uur. FRANS HALS: Achterdocht, i8 jaar. 2.30, 7, 9.15 uur. Zo. 2, 4.15, 7, 9.15 uur. Di. 2.30, 8 uur. LIDO: D® hel van Marseille, 18 jaar. 2 4 15 7» 9-15 uur. LUXOR:' De gele tomahawk, 14 j. 2. 7. 9.15 uur. Za. en zo. 2, 4.15, 7, 9.15 uur. MINERVA: Vr.: Als de dauw hangt komt er regen, str. volw., 8.15 uur. Zo.: Schots en scheef, aJ-2. 4.15 uur. Ma.: Wien de goden liefhebben, 1., Di5enUwo.: The Monte Carlo Story, 14 J., 8.15 uur. REMBRANDT: Sissi, keizerin en moeder, alle leeft. 2, 4.15, 7, 9.15 uur. ROXY: Vr. t.m. zo.: Haat tegen haat, 14 J. 2.30. 7, 9.15 uur. Zo. 2, 4.15, 7, 915 uur. Ma. t.m. do. (uitgezonderd do.-middag): Vlucht naar Hongkong, 14 Jaar. 2.30, 7, 9.15 uur. STUDIO: Vr. t.m. wo.: Casablanca, 18 J. 2.15, 7, 9.15 uur. Zo. 2, 4.15, 7, 9.15 uur. Do.: The spirit of St. Louis, a. L 2-15, 7. 9.15 uur. Vrijdag 28 februari Concertgebouw, 20.15 uur: Concert ln de vocale cyclus door Léon Combé, zang, met aan de vleugel Isja Rossican. Programma: Werken van Wolf Krenek, Bosmans, Mil- haud en Strawinsky. Stadsschouwburg, 2u uur: Pianorecital door George van Renesse (Geloof en We tenschap). Dansschool Schroder, Raamsingel: Con cert voor Haarlemse Jazz Club. Dinsdag 4 maart Concertgebouw, 20 uur: Orgelconcert door Albert de Klerk. Programma: Werken van Couperin, Messiaen, Franck en Alain. Zaterdag 1 maart Minerva-theater, 20.15 uur: Wim Sonne- veld Cabaret la Carte, m.m.v. Conny Stuart. Joop Doderer e.a. Stadsschouwburg, 20 uur: Nieuw Neder lands Toneelgezelschap met „Bernardine", toneelspel van Mary Chase. Première voor Nederland. Gerard Rekers heeft de regie gevoerd en Andrea Domburg en Ellen de Thouars spelei; de voornaamste rollen. Zondag 2 maart Minerva-theater, 20.15 uur: Wim Sonne- veld Cabaret A la Carte, m.m.v. Conny Stuart. Joop Doderer e.a. Stadsschouwburg, 20 uur: Nieuw Neder lands Toneelgezelschap met „Bernardine" tie zaterdag 1 maart. Concertgebouw, 14.30 uur: Kindermati nee door Leids Kindertoneel. Maandag 3 maart Stadsschouwburg, 20 uur: Nederlandse Comedle met ,,Wie ls Janus?", ondeugend blijspel van Carolyn Green over een vrouw, die 's zomers met een ander vrouw, die 's zomers met een andere De grapjes ten koste van het huwelijk «aan wel wat erg ver, zodat het stuk voor minderjarigen beslist niet aanbevelens waardig is. Henk Rigters hee de regie gevoerd en Mary Dresselhuys, Joan Rem- melts en Louis Borel spelen de hoofd rollen. Dinsdag 4 maart Rembrandt-theater, 12.40—13.20 uur: Pau- te-theater, veertig minuten verrassingen. Donderdag 6 maart Roxy-theater, 12—14 uur: Filmprogram ma voor Pauze-theaterclub. Vrijdag 28 februari Frans Halsmuseum, 20 uur: Dr. E. F. Jacobl spreekt over „Dieren met gevoel en verstand" (Volksuniversiteit). Zondag 2 maart School Badhuisstraat, 20 uur: Volksdans- rastuif (Haarlemse Volksdansfederatie). Maandag 3 maart Brinkmann, Grote Markt, 20 uur: Pater Suasso de Lima de Prado V.'.P. over „De boeiende belevenissen in worstelend Afri ka" (Geloof en Wetenschap). Frans Halsmuseum, 20 uur: Dr. Ir. A. J. H. Boerboom sjreekt over „Atoom energie voor vredesdoeleinden" (Volksuni versiteit). Vleeshal, 20 uur: Literaire avond ln het kader van de boekenweek. Zes bekende schrijvers, G. Bomans, Tj. Franken, H. Laurey, M. van der Plas, H. Prenen en B. Rijdes, geven antwoord op de vraag: „Trek ik mij iets aan van het publiek?" Dinsdag 4 maart Frans Halsmuseum, 14 uur: De heer H. P. Baard geeft cursus over „De kunst schatten van het Frans Halsmuseum Volksuniversiteit). Brinkmann, Grote Markt: De heer Roest spreekt over het land Italië (Inst. voor arbeidersontwikkeling) Frans Halsmuseum, 20 uur: Dr. A. M. Lo- renz de Haas spreekt over „Epilepsie, de heilige ziekte" (Volksuniversiteit). Vleeshal, Grote Markt, 20 uur: Lezing door de heer Fons Jansen in het kader van de Boekenweek. Brinkmann, Grote Markt, 20 uur: Ver gadering van de Haarlemse Middenstands vereniging met lezing door de heer A. Huissen over het onderwerp: „Hoe ver meerder ik mijn inkomen?" Woensdag 5 maart Frans Halsmuseum, 20 uur: Dr. F. J. E. Hogewind over „De mens in de samen leving; samenleven, een excursie op het terrein van de sociale psychologie". Donderdag 6 maart Raadhuis, Hoofddorp, 14.30 uur: Verga dering van de Raad der gemeente Haar lemmermeer. Geb. Vrijz. Hervormden, Jacobstraat, 20 uur: De heer R. M. van der Hart spreekt over Bloembollen (Weten en Werken). Brinkmann, Grote Markt, 20 uur: Verga dering van Europese federalisten; de heer P. J. Kaptein. Eerste-Kamerlid, spreekt over „Euromarkt". Bisschoppelijk Museum: Oude religieuze kunst, schilderijen, middeleeuwse beeld houwwerken, handschriften en kunstnij verheid. Geopend van 1017 uur; zon en feestdagen van 1316 uur. Cruquiusmuseum, Heemstede: Historische stoommachines en grote maquette van Nederland met waterstanden en overzicht overstromingsramp ln februari 1953. Dagelijks geopend van 9—12.30 uur en van 13.30—16 uur. Frans Halsmuseum: Permanente tentoon stelling van werken uit de Haarlemse School van de 16e eeuw tot op beden (o.m. Hals' meesterwerken). Geopend op werkdagen van 1015 uur: op zon en feestdagen van 1315 uur. Galerie Espace: Expositie /an tekeningen en gouaches van Lucebert. Geopend: dagelijks van 11—17 uur. Grote Kerk: Te bezichtigen /an 9—17 uur Museum Het huis van Looy: Tentoonstelling ln het kader van het Interscholatr Jeugd- toernooi (tot 5 maart). Geopend: dag. van 917 uur en van 19.3022 uur. Zon- en feestdagen van 1417 uur. Stadhuis Grote Markt, te bezichtigen op werkdagen van 917 uur: za 912 uur. l'eylers Museum: Schilderijen 19e en 20e eeuw. Tekeningen Hollandse. Italiaanse en Franse school 16e tot en met 19e eeuw Fossielen, Historische natuurkundi ge Instrumenten, mineralen Geopend iedere werkdag, oehalve maandag, van 11—15 uur. De eerste zondag van elke maand van 1315 uur Woonhuis Jacobus van Looy: Geopend do. van 10—12.30 uur en van 13.30—17 uur. Zo. van 1417 uur. Kunstzaal Ten Bruggen-Cate, Reitzstraat: Expositie van aquarellen en tekeningen van Julia Giesberts en Mies Deinum en van kunstnaaldwerk van Berthe van Duyvenbode. Geopend dagelijks van 11—5 uur. (Zondags van 1417 uur). HBG-hallen, Lisse: Tentoonstelling van bloeiende bloembollen (t.m. 1 maart). oordeeld tot een geldboete en daaren boven tot zes maanden uitrekking van het rijbewüs. „De wachtmeester moet in zijn schrik meer gezien hebben, dan er werkelijk gebeurd is. Hij zal haast gehad hebben thuis te komen", meende de verdediger, mr. A. D. P. V. von Löbwi Seis, die zich bij het requnisitoir ->an de officier sprekend van een „zaak vol twijfel- punten" aansloot. Op de hoek van de Schoterweg en de Generaal Cronj'é- straat achtte de politieman zich ge vaarlijk gesneden. De auto wilde name lijk de Cronjéstraat inrijden en derhal ve rechts afslaan, terwijl de rijksveld wachter, rechts van de auto op een fiets rijdend, rechtdoor wilde. Naar zijn zeggen kon de laatste slechts een aanrijding voorkomen door zich van zijn „rijwiel" te laten vallen en hard te gaan schreeuwen. De verdachte ver klaarde dat laatste inderdaad gehoord te hebben. Hij had hevig geschrokken onmiddellijk het portier van de auto ge opend om te trachten te helpen, hetgeen niet nodig bleek. In zijn haast had de auto-bestuurder toen een andere fietser met zijn portier geraakt. De vertegenwoordiger en een in zijn wagen zittende dame, die getuige was, waren allerminst te spreken over het optreden van de politieman. „Lelijke wegpiraat. Ik zal wel zorgen, dat je voor lange tijd niet meer mag rijden", zou de verbalisant geschreeuwd hebben; en waarnemend, dat de vertegenwoordi ger een gehoorapparaat droeg:,,Je bent nog doof ook". Bij het daarop volgende verhoor (ten behoeve van het verbaal) had de wachtmeester bij voortduring denigrerend gesproken van „meneer tje" en andere krenkende opmerkingen gemaakt. De verdachte verklaarde, dat hij de wachtmeester bepaald niet gesneden kón hebben omdat hij bij de kruising had moeten inhouden voor een voor hem rijdende auto, die afremde. Vol gens de wachtmeester had hij „vijftig a vijfenvijftig kilometer" gereden, maar de verdachte meende, dat zijn snelheid, gezien de voor hem rijdende wagen en het feit, dat hij onmiddellijk stoppen kon, nauwelijks vijftien kilometer ge weest kon zijn. Volgens de verdediger bleek trouwens uit het verbaal van de wachtmeester zelf, dat de vertegenwoor diger nog op de Schoterweg geweest moest zijn toen hij de wachtmeester zou hebben aangereden hoewel deze dat weer ontkende. voorschotten. Met het geld uit de rente spaarbrieflening mogen alleen wonin gen worden gebouwd die voor die datum in aanbouw waren. Deze merkwaardige discrepantie tussen ministeriële uitspraken ontketende tij dens de gistermiddag gehouden raads vergadering grote beroering. De pil komt Heemstede des te zwaarder op de maag te liggen, omdat het uit de lening een voorkeursbedrag van bijna 2 miljoen gulden zal ontvangen. „Het is een schande", zei de heer ZEELEN- BERG (V.V.D.). „Men heeft de inschrij vers bewust zand in de ogen gestrooid", aldus de fractieleider van de liberale partij. „De lening is toch geen grapje van een of ander loterij-kantoor". Ook de voorzitter leverde scherpe kritiek. Hij zei, dat het college niets anders te doen stond dan een vlammend, protest te sturen, toen het hoorde van de mi nisteriële voornemens. Van de schone beloften, die de minister van Binnen landse Zaken in zijn radiotoespraak het Nederlandse publiek heeft voorgehou den, komt niets terecht. Slechts in uit zonderlijke gevallen mogen door de ge meenten premiewoningen worden ge bouwd. Heemstede, aldus de heer ZEGWAART (K.V.P.), raakt alsmaar meer achterop bij de oplossing van de woningnood. Per week vestigen zich in Heemstede ongeveer vijf gezinnen var. gerepatri eerde Nederlanders uit Indonesië, die gastvrij door familie worden opgenomen maar die uiteindelijk toch eens aan eigen woonruimte moeten worden ge holpen. Van het plan om 101 woningen te bouwen kan slechts de helft dit jaar worden gerealiseerd. Het college van B. en W. heeft verzocht om vier en vijftig woningen te mogen bouwen in plaats van vijftig. De heer Zegwaart keerde zich tegen de verdelingspolitiek van de centrale overheid. En toen de heer REIJNDERS (Arb.) probeerde om hiervoor alle verantwoordelijkheid in de schoenen van de katholieke mi- minsters te schuiven, zei de heer Zeg waart „De hele ministerraad is verant woordelijk, mijnheer Reijnders, ook mi nister Hofstra". De woordvoerder van de katholieke volkspartij stelde voor een brief te schrijven, waarin de Heem- steedse raad zijn ongenoegen uit over de verdelingspolitiek. De raad ging met deze suggestie akkoord. De brief zal naar Gedeputeerde Staten worden ge zonden met het verzoek aan dit colle ge om de inhoud van de brief te bestem der plaatse in Den Haag te doen be zorgen. (Niet officiële Koersen) 3% Ned 1953 3% Ned 1953 3% Ned 1956 314 Ned 1948 314 Ned 1950 3% Ned 1954 3V-4 Ned 1955 1 3-3 lb Ned 1947 3 Ned 62-64 bel fac inschr Grtbk 1946 3 B.N.G. won.bouw 6 Ned Handel Mil cert AJt U Vbd BerKel's Patent Calve-Delft cert Van Gelder Kon Hoogvenscerl Unilever cert Ned Kabel Philips Kon Petroleum „Amsterdam" Rubber Hoil Amerika Lijn Kon Ned Stoomb Mil Ned Scheepv Unie K.L.M H V A Dell MB cert. A'daro 2Vb '56 J A'dam '56 O a'dam HI Rentespaarbr. Anaconda Copper Bethlehem Steel Chrysler Corp General Electric General Motors Kennecott Copper KXJ« Montgomery Ward Radio Corp Republic Steel Royal Dutcb Shell Union Ü1) Southern Pacific Southern Railway Tidewater U.S Stee) vorig opening Slot 28/2 91% 8914 89% 89% 84% 84 8514 85% 87% 91 913/» 8614 86 Va 109 1 145% 149 149 191 298 172% 273 333% 331 223% 249% 250 146.30 143.60 45 45 138% 139 13814 139 107% 108 ft 104 82 83 60% 61% 84 9314 94 10314 26/2 41% 39 51'A 61',4 34% 81 27% 3314 33% 42 3814 59 lb 37:4e 31% 20% 59 27/2 40 38% 50% 60 34 78*ve 27% 33% 32% 41% 38% 59% 37% 31% 20% 58% Stemming- gedrukt wee bekende Haarlemse koren ga ven gisteravond een gecombineer de uitvoering in de gemeentelijke concertzaal. Het Haarlems P.T.T. Man nenkoor onder leiding van P. J. Pot- gieser en het gemengd koor Polyhym nia waarover H. J. Arisz de dirigeer- staf zwaait. Drie jonge vocaalsolisten werd op dit concert de gelegenheid geboden zich te presenteren, de sopraan Tilly Hammel- burg, de tenor Bert van Delden en de bariton Hans van der Leeuw. Dit is vooral te danken aan The Coca Coia Ex port Corporation die een fonds heeft ge sticht dat onder adviseurschap van Nico van der Linden jonge talenten de kans geeft podium-ervaring op te doen. H programma dat de twee koren had den samengesteld was zeer goed en getuigde van smaak. Alleen hadden we, naast het enigszins verouderde werk „De Kosmos" van Bernard Zweers, gaarne nog enige Nederlandse componisten beluisterd, en dan bij voor keur modernen. Hopelijk zal dat het geval zjjn bij een volgende uitvoering en dan verwachten we dat de solisten ook iets doen voor de jonge Nederland se componisten, waaronder zich uitge sproken talenten bevinden. Het mannenkoor opende met het ten onrechte aan Arcadelt toegeschreven Ave Maria. Het werkje is een mystifi catie van een Legensburg.se componist uit de vorige eeuw, en heeft niets ge meen met de laat-Middeleeuwse vocaal stijl; het is volop Duitse Romantiek. Hierna volgden de Improperia „Popule meus" van Palestrina en een Gloria uit de Missa „Regina coeli" van J. de Kerle. De eerste werkjes werden su bliem uitgevoerd, de polyphonie bjj de Kerle vereist echter nog meerdere stu die, de rust ontbrak nog, het klonk niet overtuigend. Minder gelukkig was Polyhymmna met „O bone Jesu" van Palestrina (dat ook wel aan Ingegneri wordt toegeschre ven), met „Popule meus" van Vittoria en „Tenebrae factae sunt" van Davide Perez. De sopranen detoneerden, het toonpeil was bedenkelijk onzuiver. Gezamenlijk brachten de koren het mooie doch veel te veel uitgevoerde „Ave verum" van Mozart, diens „Lau- date Dominum" (met sopraan-solo), „Die Himmeln erzahlen" (met vocaal herzet) van Haydn en „De Komos" van Zweers. Met uitzondering van het „Lau- date" viel er goede koorzang te beluiste ren, hoewel het massaal aandeed. Ave verum" iets te De sopraan Tilly Hammelburg heeft een mooie glansrijke en volumineuze stem die ze uitstekend wist aan te wen den in de aria's van Mozart. Jammer dat ze iets tegen de toon zong in het „Laudate" waardoor ook de koorzang gedrukt werd. Het stuk scheen haar bovendien niet te liggen. De tenor Bert van Delden schijnt de dramatiek goed aan te voelen, wat vooral bleek bij Verdi. De bariton Hans van der Leeuw zal, als hij zijn stem wat meer helder heid weet te geven, zeker iets berei ken. Emmy van Eden heeft ook deze avond weer voortreffelijk begeleid. T. de Vr.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 3