MOBIELE COLONNES KORTE METTEN MET MAKEN CHAOS Bij kamp Crailo breken zij door zeven muren EEN NIEUW ONDERDEEL IN DE VERDEDIGINGSMACHT Venhcdk. Topoverleg tegen juli in Genève? Regeringsplan tot bestrijding van de werkloosheid BEPERKT TOT VIER OF ZES REGERINGEN? Processieverbod Program van 140 a 150 miljoen Zee-recht-conferentie Na voorbereidende conferentie Terug naar de Antillen- Miep Diekman 'aefuxe' Koperen jubileum van De Zonnebloem VRIJDAG 28 FEBRUARI 1958 PAGINA I Vliegtuigbom opgegra ven te Rotterdam Tegen hoest en verkoudheid KEELTABLETTEN Sterk desinfecterend 60 tabletten f 0.98 Officier tekent hoger beroep aan Hunnebeddendorp bij Anlo ontdekt CREAM CRACKERS bc Moeste Moeite Zeventienjarige jongen redt kind Dodelijk ongeluk op scheepswerf tA*errr» Cedert in de zomer van 1955 een ministeriële beschik- king vanuit het Departement van Oorlog werd ver spreid, waarbij het besluit tot de vorming van Mobiele Gdonnes openbaar werd gemaakt, zijn duizenden mili- ai*en tot een voor Nederland geheel nieuw korps gaan ehoren. Het korps Mobiele Colonnes. In antwoord op y.ragen van Kamerleden heeft minister Staf in toelich- op zijn defensiebegroting voor het lopende jaar ,eegedeeld dat op het ogenblik bij dit korps 525 offi- Cleren, 1146 onderofficieren en 12213 korporaals en S°ldaten zijn ingedeeld. Deze cijfers zullen, sinds dat deze mededeling werd gedaan, wellicht iets zijn gewij- 2lSd. Van al die militairen hebben er bijna 6500 een ®erste opleiding van 30 dagen gehad. Zij vormen de bemanning an acht Mobiele Colonnes, en wel van vier rand\veer-, twee opruimings- en reddings-, en twee ge- eeskundige colonnes. Verder zullen in het eerste kwar- aa' Van dit jaar meer dan tweeëndertighonderd man- p6®' tezamen de bezetting vormend van vier Mobiele °'onnes, een eerste en een tweede opleiding van der- '8 dagen hebben gehad. Het personeel wordt na de efste opleiding van dertig dagen als mobilisabel be schouwd. Zo zijn op het ogenblik twaalf Mobiele Golon- öes mobilisabel. Aan die ministeriële beschikking van „Oorlog", waar- 'j het nieuwe onderdeel werd ingesteld, zijn vee e brekingen tussen de Departementen van Oorlog en van Binnenlandse Zaken voorafgegaan. In 1952 was in «Pdracht van het Ministerie van Binnenlandse Zaken allerlei materiaal aangeschaft ter bescherming van de burgerbevolking. Dit was gebeurd naar aanleiding van de gebeurtenissen op Korea, waar tussen Noord- en Zuid-Korea een bloedige krijg was begonnen, die na het ingrijpen van de strijdkrachten der Verenigde Naties is geëindigd. Maar voor dat aangeschafte materiaal moesten mensen worden gevonden, die in tijd van nood de bediening op zich zouden nemen. Men slaagde er echter niet in voldoende vrijwilligers of burgers aan te Met een brandje worden korte metten gemaakt. trekken. Vandaar dat het Departement van Oorlog uit eindelijk de zorg kreeg voor het samenstellen van een nieuw onderdeel, dat bestemd was om de verliezen aan mensenlevens en materieel tengevolge van oorlogs handelingen zoveel mogelijk te beperken. Na midden 1955 werd begonnen met uet samenstellen van een kern die uur de instructie zorg zou moeten dragen. Een kern van beroepsmiitai- ®h die voor drie jaar door hun oor- Pronkeljjke onderdelen werdén afge- taan. Onder meer moeilijkheden met F® huisvesting in de omgeving van het astructiecentrum en depot in Laren JUaken, dat zeker de helft van deze be- Uepskern over enige tijd weer naar eigen onderdelen teruggaat. Dan zul- er weer nieuwe instructeurs moe- worden aangesteld. Bij de opleiding h de instructeurs en van de officie el die de leiding krijgen van de te for- a;®ren Mobiele Colonnes wordt onder nüere gebruik gemaakt van de Staf school van de organisatie Bescherming Bevolking in Barneveld. De colonnes zelf worden samengesteld uit dienst plichtige militairen, die herhalingsoefe ningen moeten verrichten en die bij hun oorspronkelijke onderdeel niet meer kunnen worden ingedeeld. Het is vaak het geval dat bepaalde functies in leger en luchtmacht na verloop van laren komen te vervallen, niet het minst door tie zeer snelle technische ontwikkeling allerlei wapens en de daarmee ge haard gaande nieuwe inzichten in ae Uflogsvoering. -Aeel van de gespecialiseerde techni- J die hun eerste oefening bij de Lucnt- 5|ticht hebben vervuld zijn, voordat zy Jhuesten worden opgeroepen voor her- Palingsoefeningen, ingedeeld bij de Mo- "jeie Colonnes. Maar ook dienstplich tigen van de Landmacht, en in minde- rnate mannen van de Marine krij- te 1^1 in het kamp Crailo een nieuwe sta en een opleiding die minder in het 'ataire dan in het civiele vlak ligt. werden ineens, en zonder dat go daarom hadden gevraagd, dus over- mPlaatst naar het korps Mobiele Co- 0 unes. Te meer omdat het hier ging ïmL,e,.en overplaatsing naar een vol ei wo„i-inieuw onderdeel, waarvan men had S niet wist wat voor taak het gevóel y?j»en velen het onbehaaglijke iuisl nrl /gra*ierd te worden Want yu°r het khaki-uniform van de Colon nes, had daar aanvankelijk wel bezwa ren tegen. Die weerstand, zo is geble ken, gaat over. Als de dienstplichtigen wee weken in Crailo zijn, begrijpen £0 waarom zij zijn overgeplaatst. En .aak krijgen zij plezier in de taak die 8elegd° pIotselin8 °P de schouders is Want de Mobiele Colonnes vormen een interessant onderdeel van de ■Nederlandse verdedigingsmacht. Er Zijn drie soorten van colonnes, zoals hiervóór al is gebleken. De opzet is een dozyn brandweercolonnes samen V; zes opruimings- en red dingscolonnes en zes geneeskundige colonnes. Er wordt vaak naar En gels voorbeeld te werk gegaan. Al tijdens de slag om Engeland waren er Engelse Mobiele colonnes, die on der meer in Londen, tijdens de ont- bettende bombardementen. yppr p-npH Werk hebben gedaan. Het Is de be doeling dat de colonnes op vrij korte afstand van de grote steden worden gelegerd, om in tijd van oorlog op de Plaatsen, die het meest gevaar lopen, te kunnen worden ingezet. De colon nes die op het moment zijn gevormd, ZlJn niet paraat in militaire zin. Be halve het aanwezige B.B.-materieel ?'ent het overige benodigde materieel Worden gevorderd. Deze vordering °rdt voorbereid. he it sterkte van een brandweercolon- ongeveer zevenhonderd man. Men Verdikt in kamp Crailo over circa Jut viR motorspuiten en over veertig durenrt 8 pompen met de daarbij be- IeCom^ trekkers. Er zijn twee mstruc- °P te i Snieën om de manschappen tweeënteiden. In 1956 en 1957 werden hunderritf-'.htig compagnieën van twee- 2dhen y"!'g man getraind. Dit jaar vier n„tstien van dergelijke groepen, Hoofd rf kwartaal, worden opgeleid. Culonnoc;preidingen van de brandweer- Hij e es is kapitein mr. M. 't Hooft. °ver ep zÖn instructeurs beschikken de hal m°dern, nieuw lesgebouw, in ste brs^SaarYan eeu glimmend gepoet- de eerst puit de eerste jaren voor £>aar wereldoorlog staat opgesteld. de hrap'J kent men het domein van ket kar^k6-61-' Of het achterterrein van hing v aP ls ten behoeve van de trai- gestrekt hrandweercolonnes een uit- &an eel afl?Pend asfaltdek gelegd met gracht .,;tlde een enorme betonnen andere waterwinplaats en aan de ^arin veel® vet," winder dlepe 8°ot veel van het verspoten water weer wordt opgevangen. Een pompin- stallatie houdt de waterstand op peil. In het opleidingsdepot beschikt men over een eigen rijschool. Dit is nodig omdat de Mobiele Colonnes een onder deel vormen dat veel chauffeurs nodig heeft. De instructeurs van die rijschool leiden soldaten op voor het besturen van trucks en brandweerwagens, maar ook voor het bedienen van de zoge naamde overheadloaders. Deze over- headloaders maken deel uit van de uitrusting van de opruimings- en red dingscolonnes en worden gebruikt voor het vrijmaken van wegen en het ver wijderen van puinbarricaden. Doordat deze apparaten met een reusachtige schepbak het puin rechtstreeks over de bestuurder heen naar achteren bren gen, kan worden bereikt dat dit onmid dellijk, zonder verder manoeuvreren, op vrachtauto's wordt geladen en weg gevoerd. Deze overheadloaders zijn niet de enige rijdende apparaten waarover de reddings- en opruimingscolonnes be schikken. In de garages van het kamp Crailo staan ook Berkefeit- en Patter- son-waterzuiveringsinstallaties. Deze moeten hun diensten bewijzen bij het waarborgen van de drinkwateraanvoer in getroffen gebieden. Elke colonne be schikt over deze apparatuur. Immers, een opruimings- en reddingscolonne is samengesteld uit vier compagnieën red ders, een compagnie pioniers, vier groe pen overheadloaders en vier groepen waterzuiveraars, tezamen duizendacht- enviiftig man. Het doei waarvoor deze colonnes zullen worden ingezet is het redden van zoveel mogelijk mensenle vens in een zo kort mogelijke tijd. De nnlpiding van deze colonnes is in goede Sen bij majoor R. Tekelen burg en zijn staf. Majoor Tekelenburg is bouwkundige en van de Genie ai komstig. Hij leidt de colonnes op, die weg moeten weten met elke chaos, ue redder moet mensen kunnen redden uit brandende of ingestorte huizen en andere gebouwen en uit onder pum be dolven schuilkelders. Hij moet kunnen omgaan met bokken en takels, scho ren en stutten en hij moet handig lad ders kunnen hanteren. Hij moet ook weten hoe te werk te gaan met hef bomen, dommekrachten, pneumatische hamers en allerlei andere gereedschap pen. Van de pionier wordt grote vaar digheid vereist met touw en hout, in het improviseren van overgangen en noodbruggen. Ook het dichten van bom- kraters en het herstellen en aanleggen van wegen behoren tot zijn taak. Hij kan beschikken over de overheadloa ders die het zware werk doen. Bij de uitrusting hoort ook een takel voor zware lasten. Pioniers- en reddersgroe- pen beschikken over een uitgebreide gereedschapsset. Transportmateriaal wordt in tijd van nood gevorderd. Er zal dan ook nauw met de Bescherming Bevolking worden samengewerkt. Er komt heel wat kijken voor het op leiden van al deze specialisten. Het onderwijs in dertig zuiver technische vakken, waaronder ook het omgaan met snij-apparaten, en het oefenen in de praktijk, vragen, afgezien van de gewone militaire vorming, veel tijd. „Twee maal dertig dagen is voor het opleiden van mijn mensen eigenlijk te weinig", zegt majoor Tekelenburg. In augustus 1956 werd met de trai ning begonnen. Om te bewijzen dat moeilijkheden direct worden opgelost en onmogelijkheden iets langer duren hebben de mannen van deze oprui mings- en reddingscolonnes de beschik king over een compleet, van nieuwe materialen opgebouwd ruïnedorp, dat dicht bij het kamp is gelegen. Daar zijn portalen om de hijsinstallaties te beproeven, daar staan de resten van lage en hoge woonhuizen en van fa brieken, die blijkbaar alle aan bomaan vallen hebben blootgestaan. Er ligt ook de puinhoop van een volkomen inge stort gebouw, uit de kelder waarvan mensen moeten worden gered. Er zijn stikdonkere oefenkelders waar de red ders zich doorheen moeten worstelen, terwijl zij op hun weg allerlei opsta- kels tegenkomen. En tenslotte, er zijn ook vier oefenloodsen waar de man nen zich achtereenvolgens door een eensteens-klinkermuur, een halve- steensklinkermuur, een kalkzandmuur, een muur van gewapend beton, een an- derhalvesteens-klinkermuur, een halve- steens-kalkzandmuur en een spouw muur een weg moeten banen. Dit ruïne dorp bewijst uitstekende diensten De mensen werken er graag. Er is nog geen enkel ongeluk van enige beteke nis gebeurd. Dat het van nieuw mate riaal is opgebouwd is niet zo verwon derlijk. Wanneer men oud materiaal had gebruikt, zou het duurder geweest zijn. Dat bij de Mobiele Colonnes met het nodige enthousiasme wordt gewerkt, blijkt bijvoorbeeld uit het feit dat cir ca veertig procent van de manschap pen van de geneeskundige colonnes vrijwillig het E.H.B.O.-diploma behaalt en daarvoor ook een gedeelte van de vrije tijd geeft. Deze geneeskundige co lonnes zijn in omvang de meest be scheiden colonnes van het nieuwe korps. Er komen er zes. De indeling is in het kort als volgt: Vijf compag nieën vormen een colonne, twee pelo tons vormen een compagnie, en twee groepen vormen een peloton, te weten een transportgroep en een geneeskun dige groep. De taak van de colonnes is het snel en verantwoord vervoer van gewonden naar de ziekenhuizen. De op leiding is daarop gebaseerd. De colon neleden krijgen les in anatomie, phy- siologie, eerste hulp bij rampen, ver bandleer, gewondenvervoer, ziekenver zorging en gezondheidszorg. Per colon ne zijn twintig artsen ingedeeld, óók dienstplichtigen. Voor de opleiding is één arts beschikbaar. De leiding is in handen van kapitein D. Oggel, die ook de gewone militaire vorming niet vergeet. Men beschikt over een behoor lijk assortiment hulpmiddelen en over vervoermiddelen. Ook voor dit onder deel zijn veel chauffeurs nodig. Bij graafwerk op de Geysendorfer- weg in de omgeving van het oude vlieg veld Waalhaven is woensdagmiddag een vliegtuigbom opgegraven van 60 cm lang en 10 kg zwaar. De bom is over gebracht naar de bunker van de rivier politie en zou daar onschadelijk wor den gemaakt. Advertentie PHILtPS-ROXANE NEDERLAND N.V. De officier van justitie bjj de Bre dase rechtbank, mr. Moons, heeft be roep aangetekend tegen de uitspraak van de Bredase rechtbank inzake de overtreding van het processieverbod te Geertruidenberg. Dinsdag heeft de rechtbank de drie priesters die van deze overtreding werden verdacht vrij gesproken. Tijdens de jaarvergadering van de Drentse prehistorische vereniging te Zuidlaren deelde prof. Waterbolk uit Groningen mede, dat ten zuiden van Zuidlaren op de Hondsrug in de gemeen te Anlo bij opgravingen een nederzet ting is ontdekt uit de hunnebeddencul- tuur. Advertentie «.met het geheel eigen karakter.Pef groot pak 80 ct;los-28 rt pet lOO'gf.'Ook zoutloos. Het werkloosheidscijfer in een aantal bedrijfstakken en in een aantal gebie den is volgens de regering te hoog opge lopen. Bij de behandeling van de in terpellatie Biewenga (A.R.) in de Twee de Kamer heeft minister Suurhoff don derdag meegedeeld, dat de regering besloten heeft ter bestrijding van deze werkloosheid een beperkt en gericht program van maatregelen uit te doen voeren. Dit programma kost 140 a 150 miljoen gulden. Het bestaat uit onder staande maatregelen. 1. In de provincies Groningen, Fries land en Drente, alsmede gedeelten van de provincies Overijssel, Gelderland en Noord-Brabant zal op korte termijn een additioneel programma van werken met een normaal karakter in de sector van rijk en lagere publiekrechtelijke licha men tot uitvoering worden gebracht. Het betreft hier plannen tot een bedrag van 55 miljoen gulden, welke snel tot uitvoering kunnen worden gebracht. 2. Aan de begroting wordt een be drag van 10 miljoen gulden voor aan vullende werken toegevoegd. Hierdoor zullen nu ook meer kapitaal-intensieve aanvullende werken ter hand kun nen worden genomen. Tot nu toe moest de regering zich, gezien de financiële middelen, beperken tot loonintensieve werken, welke per man-week niet. meer dan 175 gulden kostten. 3. Er zullen boven de 40.000 reeds geplande nog 3000 woningwetwonin gen worden gebouwd. Zij worden ge bouwd in de genoemde of nabij gele gen gebieden en zullen dienen voor huis vesting van gerepatrieerden en gedeel telijk ook benut worden voor het aan trekken van industriële vestigingen. 4. In de betreffende gebieden zullen de rijksgoedkeuringen voor particulie- re bouwwerken andere dan woningen op korte termijn worden afgegeven. 5. De regering komt op korte ter mijn met een nieuwe regeling voor de subsidiëring van de industriebevorde- ring in de kerngemeenten. Deze rege ling zal ruimere mogelijkheden bieden dan thans het geval is. De betreffen de begrotingspost is reeds ver hoogd van 0,75 tot 1 miljoen gulden, om ook volgens de huidige regeling meer mogelijkheden te bieden. Voor na dere mededelingen moet gewacht wor den op de industrialisatienota. De rege ring zal ook de bouw van industriehal len bevorderen. Ook voor de gemeen ten Etten en Rucphen zal nu de pre mieregeling voor nieuwe vestigingen herleven. Dat zal per 1 maart gebeuren. 6. Voor belangrijke ondernemingen, welke door het uitblijven van over- heidsorders zwaar getroffen waren, zul len uitgestelde orders tot een bedrag van 25 miljoen gulden alsnog worden geplaatst. Minister Suurhoff verwacht, dat door de uitvoering van dit programma de werkloosheid binnen aanvaardbare per ken gehouden kan worden zonder dat daardoor de nog noodzakelijke politiek van bestedingsbeperking wordt door kruist. Twee beelden van de conferentie der Verenigde Naties betreffende het inter nationale zeerecht, die op het ogenblik in Genève wordt gehouden. Op de bovenste foto een overzicht van de zaal in het „Palais des Nations" met de 76 delegaties; op de onderste foto zien we de Nederlandse delegatie, die aan deze conferentie deelneemt. De Amerikaanse en Britse minis» ters van buitenlandse zaken, John Foster Dulles en Selwyn Lloyd zullen de volgende maand te Manilla over de huidige fase van de besprekin gen over een topconferentie spreken, aldus heeft Beuter te Londen ver nomen. De ministers zullen de bij eenkomst van de ministerraad der Zuidoostaziatische verdragsorganisa tie bijwonen, welke van 10 tot 13 maart in de Philippijnse hoofdstad wordt gehouden. In Britse kringen is Advertentie Apho 17.71 Exclusief Wlldrestaurant JDe pleisterplaats waar W\f Napoleon reeds gast was yA V a. d. hooidweg Arnhem Apeldoorn - BEEKBERGEN Tei K 6766 580 Stalen balken vormen geen hinderpaal. In verband met het koperen jubileum van het Zonnebloem-Radioziekenbezoek zal er namens alle zieken in Nederland maandagmorgen 10.15 uur in de kapel van het St.-Garolushuis te Hilversum een H.Mis worden opgedragen voor de geestelijke en tijdelijke belangen van de leider van dit „ziekenbezoek", de heer Alex van Wayenburg. Deze H.Mis zal worden opgedragen door rector H. Roosen, moderator van het Internatio naal Ziekenapostolaat en lid van het algemeen bestuur van de katholieke na tionale stichting De Zonnebloem. Verenigde Staten President Eisen hower heeft de Sjah van Perzië uitgeno digd voor een niet officieel bezoek aan Washington tegen het eind van juni. komt bij kinderen tel kens weer voor verrassin gen te staan, zegt de schrijfster M iep Diekman, „Laatst kwam er een jongen bij me met de groeten van die en die maar wat zijn dat eigen lijk: „de groeten", voegde hij er aan toe; dan heb je toch nog heel wat woorden nodig om de zin van zo'n versleten uitdruk king te verklaren." Mevrouw Diekman schrijft vooral voor de jeugd ze is reeds aan haar twintigste boek bezig en zij vindt de reacties van kinderen op wat ze geschreven heeft bij zonder leerzaam. Lang niet alle kinderen komen overigens ge makkelijk „los" op dit terrein; het zijn vooral degenen, die zelf iets zouden willen schrijven, die vragen stellen, waar de schrijf ster van jeugdlectuur haar voor deel mee doet. Voor de woor denschat en het begripsvermogen van jeugdige lezers heeft Miep Diekman een grote belangstel ling. Zij meent inmiddels, dat men het kinderen niet te ge makkelijk moet maken: je moet hun geest, hun kritisch ver mogen aan het werk zetten. Haar kinderboek „De boten van Brakkeput" heeft daarom een „open" eind; het laat voor de jeugdige lezers het een en ander te denken over. Volgens sommigen is dit slot niet ideaal, maar „Brakkeput" werd bekroond in de Kinderboeken- week-1956; het boek is vertaald in het Duits en het wordt thans voor de N.C.R.V. omgewerkt tot hoorspel. De schrijfster zelf vindt haar latere boek „Padu is gek" nog beter. Beide verhalen spelen op Curacao; in het eerste is een Nederlandse jongen de hoofdpersoon, met het tweede, meer een novelle, komt men echter onder de Antillianen. Miep Diekman neemt als uitgangspunt, dat de minimum leeftijd van de lezers ongeveer een jaar lager moet liggen dan die van de hoofdpersoon. Naar boven is er moeilijk een grens te trekken: de boeken blijken het bij vele leeftijden te doen. Tot nu toe heeft mevrouw Diekman uit Antilliaanse kringen veel waardering gekregen voor deze publikaties: men zegt, dat zij de sfeer van Curagao goed heeft getroffen. Zij is Drentse van geboorte, maar van haar negende tot haar veertiende jaar verbleef zij op Curagao, waar haar vader commandant van de militaire politie was. Vlak voor de oorlog keerde zij terug naar Nederland; zij woont thans in Den Haag. In haar boeken zijn vele persoonlijke herinneringen verwerkt. De inmiddels wel wat verslapte band met Curagao wordt binnenkort ver stevigd. Miep Diekman heeft van de Nederlandse koopvaardij faciliteiten gekregen voor een reis om stof op te doen voor een boek over de zee. Die reis gaat naar de Nederlandse Antillen, waar de schrijfster onder auspiciën van de STICUSA lezingen zal houden. Zij zal tevens haar aandacht richten op hetgeen er wordt geschreven in het Papiaments om daar later in Neder land belangstelling voor te wekken. Haar interesse is niet eenzijdig op de Antillen gericht. Op het eind van dit jaar komt er een nieuw jeugdboek van Miep Diekman uit, dat in Vreeland speelt. De titel „Nooit meer een lampion" duidt op een kind, dat voor het laatst meeloopt in een lampion-optocht. In de omvangrijke produktie van Nederlandse kinderboeken (800 per jaar) spreekt mevrouw Diekman een aardig woordje mee. Opmerkelijk blijft echter, dat haar eerste grote succes een boek betrof, dat speelde op Curagao, waar zij zelf in haar jeugd tussen Antilliaanse meisjes in de klas heeft gezeten. Wat zij destijds heeft waargenomen en nu doorgeeft aan anderen verrast vele Antillianen; „Ja, zo zijn wij, zeggen ze." men optimistisch gestemd ten aan zien van de mogelijkheid, dat de moeilijkheden die een topconferentie in de weg staan, worden opgelost, mogelijk nog op tijd voor een con ferentie tegen juli in Genève. Naar verluidt Is Engeland voorstander van een kleine conferentie van niet meer dan vier of zes regeringen. De voorbereidingen voor de topcon ferentie zouden volgens U.P. via de diplomatieke vertegenwoordigers der deelnemende landen in Moskou wor den afgewerkt. De ambassadeurs van de Verenigde Staten, Groot Brittan- nië en Frankrijk zijn gereed om met de besprekingen te beginnen. Tot op heden heeft de Russische regering nog niet geantwoord op een Westers voorstel om met de voorbereiding van de topconferentie te beginnen. Er zijn echter aanwijzigingen dat de Russische regering bereid is om toe te stemmen in een voorbereidende conferentie van de ministers van bui tenlandse zaken. De Russische regering was tot nog toe niet geneigd mee te werken aan een conferentie van de ministers van buitenlandse zaken. Welke aanwijzin gen de Westerse diplomaten in Moskou hebben gevonden voor de Russische koersverandering op dit punt is thans niet bekend. Zolang geen officiële Rus sische reactie is verkregen op de re cente nota's van president Eisenhower en premier Macmillan aan Boelganin, blijft de aard van de topconferentie on duidelijk. Russische diplomaten in Bonn heb ben gisteren, toen gevraagd werd of hun regering bereid is mee te werken aan een topconferentie tegen juli in Genève, verklaard dat dit altijd het ge val zal zijn. De plaats zowel als de da tum zijn, aldus verklaarde een hunner voor de Russische regering aanvaard baar. Tevens gaven zü te kennen dat de Russische, regering geen uitbrei ding van de groep deelnemers zal eisen in het geval de Westerse landen wei geren afgevaardigden uit de satelliet- landen of communistisch China tot het overleg toe te laten. Harold Stassen, president Eisen howers voormalige adviseur voor ont wapeningskwesties, heeft in een artikel in het Amerikaanse blad „Alliance" voorgesteld, dat er op het hoofdkwar tier van de V.N. te New York onder voorzitterschap van de secretaris-ge neraal, Hammarskjöld, een topconfe rentie wordt gehouden. Hjj stelde ook voor, dat Tsjechoslowakije en Polen naast de vier grote mogendheden aan een conferentie deelnemen. Donderdagmiddag om ongeveer 5 uur raakte de zesjarige Gerard Meulen- steen bij de Paradijslaan te Eindhoven in de Dommel. Juist naderde per fiets de 17-jarige Gerard van Helvoirt. Hij snelde langs de oever tot de plaats waar het knaapje dioor de snelstro- mende rivier was meegesleurd, sprong te water en slaagde er in de kleine drenkeling onder water te grijpen. Met behulp van twee eveneens te hulp ge komen politiemannen bracht hij de knaap op het droge. In een dichtbij gelegen woning, kwamen geredde en drenkeling weer spoedig op verhaal. De knaap had slechts weinig water binnen gekregen. Op de werf van Wilton-Fijenoord te Schiedam heeft de 31-jarige ijzerwer ker J. F. Moermanuit de Vianden- straat te Vlaardingen gisteren aan boord van een in aanbouw zijnd tank schip een stalen plaat van twee en een halve ton op het lichaam gekregen. Hij was op slag dood.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 5