Mr. dr. L. N. Deckers niet meer in de Raad van State Nederlandse exportappelen een onooglijke en vieze meermalige verpakking Pleidooi voor eenmalig fust Kleine boot domineert op de achtste Hiswa Rallye Bagdad De „Curagao" IJM 99 wint voor IJmuiden produktschapsprijs Radio en TV zenuwpijn Nog niet verloren voor het katholieke openbare leven in Groot aantal plasticschepen op de tentoonstelling in de RAI Onverklaarbare vergiftiging Voor Katwijk „De vrouwe Anna' en „Maria Jacöbaaan de top Groetplicht nu geregeld ZEER SLAGVAARDIG MINISTER Busby ingelicht over vliegramp Van de Pol klopt. De Kleine Leyton Orient te voor „Oud" tegen „jong op Olympische Dag Fritz Walter midvoor in Duitse elftal Militair elftal tegen Luxemburg Trainer Belgisch elftal gaat heen Lenie de Nijs achter Engelse zwemster naar Duitsland verslaat Luxemburg Gymnastiek in Marcanti De ruimtevaart toegelicht De zilveren schijf De sneeuwstormen hebben in de bossen schade aangericht Emigranten naar Australië VRIJDAG 28 FEBRUARI 1958 PAGINA 9 keeltabl. helpen direct Schulte boekt succes in Zürich Landbouwer verliest drie koeien iPlP mém Europese biljarttitel 71/2 Engelse voetbalbond straft onregelmatigheden door AGATHA CHRISTIE spit of spierpijn "AKKERTJES" helpen direct Wereldtitel zaalhandbal Sneeuwstorm onderbreekt Ronde van Sardinië Dieren op de Veluwe hebben een moeilijke tijd Keuringscentrum wordt verplaatst Met ingang van 1 maart zal mr. dr. L. N. Deckers wegens het bereiken van de leeftijd van 75 jaar geen lid meer zijn van de Raad van State en trekt hij zich terug uit het openbare leven. Daar behoort aanstonds een restrictie bij, die past hij de onverwoestbare vitaliteit van deze oud-minister, die zijn politieke leerschool in 1918 vond bij Nolens in de fractie van de r.-k. Staatspartij. Die restrictie is, dat niemand gelooft dat dr. Deckers zal gaan rusten. Hij zelf wel het allerminst. Iedereen weet dat hij zich met vele zaken in het openbare katholieke leven zal blijven bemoeien. Dr. Deckers is o.m. commandore van de ridders van het H. Graf ,,ik zal daaraan nu meer kunnen gaan doen dan ik tot dusver heb gekund" hij blijft ook voor zitter van het Kardinaal van Rosjju"1 Instituut en van de H. Landstichting. Vele andere katholieke .instellingen kunnen zeker zijn van zyn blijvend belangstelling. rir Aan het „politieke 'ev®"1n_vaJÏ een Deckers is kort na de oorlog al een eind gekomen. Hü was nog schiin_ van dl katholieke fractie in hetschijn parlement, dat f „detf taire zaken trachtte op te nemen, maar het voorzitterschap van de K VP-fractie liet hij aan jongere krachten over. Hij aanvaardde toen de niet-politieke functie van het lid maatschap van de Raad van State. Dr. Deckers is de meest slagvaardige minister (eerst defensie van 1929—'35, daarna landbouw van 1933—'37) ge weest, die de Staten-Generaal ooit ge kend hebben, zo hoorden wij onlangs van een ervaren staatsman, die hem goed kent. Hij beschikte over een han digheid, die hem over de gekste situ aties heenbracht. Een Kamerlid, dat eens een circulaire over het loodswezen ter sprake bracht, waarvan de minister Wel had moeten weten, maar die hij Advertentie nooit onder ogen had gehad, wond zich erover op, dat daarin was uitgemaakt, dat loodsen geen fooien mochten aan nemen. Hij vond dat een belediging voor het loodswezen. Dr Deckers antwoord de op de man af, nog voordat de amb tenaren het bewuste stuk hadden kun nen opduiken: „Als de geachte afge vaardigde vanavond in de trein stapt om zich naar zijn woonplaats te begeven dan ziet hij in de coupé tegenover zich een bordje „défense de cracher. Ik ben er zeker van, dat hij dan goed be seft, dat deze waarschuwing met op hem slaat......" Dr Deckers is geboortig van het Bra- bantse dorp Heeze. In Leuven heeft hij destijds de doctorstitel gehaald in de sociale en politieke wetenschappen op een proefschrift over de Brabantse landbouw. Prof. Meyers, met wie hij later samenwerkte, adviseerde hem in Leiden rechten te gaan studeren. Aan dat advies dankt hij zijn meesterstitel. Als minister van defensie heeft hij destijds Batavia nog opgebeld, om de vlootvoogd een ruggesteun te geven bij zpn optreden tegen de muiters van De Zeven Provinciën. „Ik begreep, dat de commandant van de marine daar heel goed wist wat hij met zo'n schip moest doen, maar ik begreep ook, dat de ge dachte bij hem was opgekomen: „Zal de regering achter mij staan?" Wij leef den toen wat betreft het handhaven van de tucht in een slappe tijd. Ik liet door de telefoon alleen maar weten, dat ik van oordeel was, dat hij zijn soldaten- plicht moest doen. Hoe, dat moet u zelf maar weten...." De parlementaire herinneringen van deze politicus uit de tijd van Nolens, Aalberse en Colijn zijn uiteraard vele. Troelstra kwam hem met zijn eerste redevoering in de Kamer gelukwensen. „Over de inhoud praten we niet, maar wat mij is opgevallen is dat u uw zinnen allemaal afmaakt. Ik weet hoe moeilijk dat isNolens beschrijft hij als een man met een enorm élan, maar een even enorme zelfbeheersing. Ook aan „De Tijd" bewaart dr. Dec kers een merkwaardige herinnering. „Als jongen van zeven en acht. jaar las ik uw blad al. Destijds was er in Heeze één abonnement. Ik haalde als de school uit was de krant bij de pastoor. Dan ging het de volgende dag naar een fa brikant in het dorp en het werd ook nog door de kapelaan mee betaald. Zij deel den met mijn vader de 16 per jaar voor het abonnement atji jcs x-i»g Sedert 1950 ondervinden de Neder landse appelexporteurs in toenemende mate de concurrentie van Italië op de Westduitse markt: de Nederlandse ex port van appelen naar Duitsland be draagt nog nauwelijks 20 pet van het geen enige jaren geleden naar dit land werd geëxporteerd. De appeloogst in Italië is sedert tien jaar bijna verdub beld en in de Povlakte komen de te lers aan een kostprijs van 9 cent per kg, terwijl de kostprijs in Nederland varieert van 20 tot 25 cent. Er komt nog bij, dat de Italiaanse appelen, hoewel minder goed van smaak, er veel sma kelijker uitzien, hetgeen de consument blijkbaar aantrekt. Bovendien is de Ne derlandse verpakking aanzienlijk slech ter. Speciaal over dit punt sprak prof. dr. van Stuyvenberg uit Rotterdam, toen hij donderdag op de algemene ver gadering van de fruittelersvakbond van de Katholieke Nederlandse boeren- en tuindersbond te Utrecht h<jt rapport over de fruitafzet toelichtte, dat het centraal bureau van de tuinbouwveilin gen heeft samengesteld. .T P,rofvan Stuyvenberg noemde de Nederlandse verpakking smerig, vies en onooglijk, omdat het „fust" meer malen dienst moet doen. terwijl Italië alle fruit in „eenmalig £ust" verpakt en er een aantrekkelijke vorm aan geeft. De eenmalige verpakking is wel iswaar duurder dan meermalig fust (3 cent per kg appelen), maar er staan talrijke voordelen tegenover, o.a. ver mijding van administratiekosten, te rugzending van lege kisten en statie geld Hoewel er in vakkringen ook be zwaren tegen zijn, wordt in het rapport de invoering van eenmalig fust bepleit. Prof. van Stuyvenberg drukte de telers op het hart, dat zij achter de feiten zouden aanlopen wanneer zij geen ge volg zouden geven aan wat de buiten landse markt nu eenmaal vraagt. Dit laatste geldt ook voor de soorten ap pelen; goudreir ctten zijn steeds min der gewild wegens he' minder aantrek kelijke uiterlijk; men zal steeds meer Cox Orange, Golden Delicioiés en Jona than vragen. De inleider ziet in het stichten van afzetcoöperaties geen middel tot ver sterking van de Nederlandse export positie. Wel bepleitte hij verbetering van het veilingapparaat, indien moge lijk door grotere concentratie. De voorzitter, de heer J. Mulders, pleitte voor het uitstrijken van de be lastingen over meer jaren om de fruit telers in staat te stellen de bedrijfsrisi co's als vorstschade e.d. op te vangen. Te Musis Sacrum in Arnhem is donderdag het toernooi begonnen om het Europees kampioenschap groot biljart anker kader 71/2. V. d. Pol en Kleine, (staand) waren bij de eerste partijen meteen aan bod. Matt Busby, de manager van Man chester United, kent nu de verschrik kelijke gevolgen, die de vliegramp bij München voor zijn ploeg lieeft gehad. Het droevige nieuws werd hem woens dagmiddag verteld door een rooms-ka- tholieke geestelijke, die een routine-be zoek aan het ziekenhuis bracht. Toen deze bfl zijn bed kwam vroeg Busby hem onverwachts hoe het met Duncan Edwards zijn speciale vriend ging. De geestelijke wilde de waarheid niet verzwijgen, en zei hem dat Edwards ge storven was. Later op de avond vernam Busby de volle omvang van de ramp van zijn vrouw. Busby gaat wat zijn gezondheid be treft goed vooruit. De artsen verricht ten donderdagmorgen een puntie op hem. Er is volgens hen geen gevaar voor longontsteking of pleuritis. In de toestand van piloot Kenneth Ray ment trad nog geen verbetering in. Ook John Berry is nog in levensgevaar, al gaat hij zeer langzaam vooruit. (Van een verslaggever) De achtste HISWA-tentoonstelling, die van vrijdag zeven tot en met zondag zestien maart in Amsterdam wordt ge houden, staat ditmaal in het teken van de kleine boot. Voor de tweede nianJ in de geschiedenis van de HISWA zal de ruimte van het RAI-gebouw ge vuld zijn met de laatste binnen- en buitenlandse nieuwtjes op het gebied van de watersport en de ontwikkeling van de jachtbouw. De opening zal ge schieden door de heer Ernst Crone, als voorzitter van de Koninklijke verpon den Nederlandse Watersportverenigin gen. De heer S. Joosten. voorzitter van de vereniging voor handel en industrie op het gebied van de scheepsbouw en wa tersport, deelde tijdens een persconfe rentie mee, dat de Nederlandse markt op dit ogenblik niet gunstig is voor de verkoop van grote jachten. „Kostte voor de oorlog bijvoorbeeld een luxe motorboten van negen a tien meter rond vijf duizend gulden, thans moet men er zeker zes maal zo veel voor betalen. Dat was de aanleiding om nu de klei nere schepen in het middelpunt van de belangstelling te plaatsen", aldus de heer Joosten. Dit neemt niet weg dat men op de HISWA toch ook enige zeer kostbare exemplaren zal kunnen bewon deren. Zo bergt het RAI-gebouw straks o.a. een luxe motorjacht, waarvan de prijs om en nabij de zestigduizend gul den ligt. Dertien exposanten zullen aan tonen dat de plasticboot in de water sport steeds meer terrein wint. Van dit De Nederlander Gerrit Schulte en de Duitser Bugdahl hebben in de Zesdaag se van Zürich de eerste speciale prijs 4.000 zw. francs voor achtervolging gewonnen. Nadat de zesdaagse een uur was begonnen kwamen de vier aan de kop liggende teams uit in een achter- volgings-ace. Deze teams waren Nielsen-Lykke, (Denemarken)Senfftleben-Forlini (Frankrijk), Schulte-Bugdahl en Roth- Pfenninger (Zwitserland). Door een nog niet opgehelderde aard ^an vergiftiging z\jn drie koeien van Je landbouwer De Jeu uit Voorthuizen bezweken Vier van zijn andere koeien *>3n ziek. De dieren worden behandeld ?T°°r de veear iseny kundige dienst te Vecht. 1: ziekte werd ontdekt door plotse- lijf optredende verdikkingen van de So„ ^aten. Twee koeien moesten ke?,®Jig worden afgemaakt. De vlees- ZiphJhgsdienst te Nijkerk stond ten op- De van de ziekte voor een raadsel, j andere dieren kregen te Utrecht een f„l. üe met tegengif en een bloedtrans- knw0' maar een dei koeien bezweek in 1 <£aarop. De overige dieren kon men tin houden. Zij warer echter drach- t„ Jbaar hebben als gevolg van de ziek- pü. ?ar ongeboren kalveren geworpen, lan houdt in, dat de eigenaar ze niet De 7?-r als melkkoeien kan gebruiken. nieren zijn niet verzekerd. ,„Pf K.N.S.M. heeft besloten de beide h„„,R0.n' J.'e in het begin van februari Scho Zljn kij A. Vuyk en Zonen's te zifPSWJIven te CaPeUe aan de IJsel, mond en Xecn"?3"16" te g6Ven "Am" In Tunis heeft een gesprek plaats gehad tussen president Bourguiba (links) de Amerikaanse bemiddelaar Robert Murphy- soort schepen wordt verwacht, dat zjj zich in steeds grotere getale op het Ne derlandse water gaan vertonen. De DAF gaat na de automobieltentoon stelling opnieuw de aandacht op zich vestigen, nu met een tweetal scheeps- aandrijfmotoren. Talrijke standhouders zullen trachten elkaar de loef af te ste ken op het gebied van sportkleding, boeken, verf, lak, en kookgerei. De di recties van het Maritiem Museum te Rotterdam, het Scheepvaartmuseum te Amsterdam en het Zuiderzeemuseum in Enkhuizen brengen een aantal mo dellen van pronkstukken der vroegere scheepvaart, terwijl uit Enkhuizen bo vendien de kleinste in Nederland ge bouwde tjotter „Hou Moed" naar Am sterdam komt. De kleine Duitser Walther Lütgehet- mann en de Nederlander Piet van de Pol waren de grote figuren in de eerste ronde van het Europees kampioenschap 71-2, dat donderdagmiddag in de tot een fraaie biljartarena omgetoverde concertzaal van „Musis Sacrum" te Arnhem van start ging. Lütgehetmann speelde subliem ka- derspel en had tegen zijn landgenoot Rudolph slechts acht beurten nodig om de 300 punten vol te maken. Van de Pol had het aanvankelijk tegen De Kleine zeer moeilijk. De Rotterdammer, die pas hersteld is van een angina, miste in het begin van de partij de1 juiste maat, had ook niet veël geluk en zag De Kleine steeds verder uitlopen. Pas in de achtste beurt her won Van de Pol iets van zijn zelfver trouwen met' een reek;, van 55. De Kleine daarentegen werd zenuw achtig en- toen hij in de volgende beurt na vier door arbiter Polak werd afge teld, was het pleit moreel beslecht. Van de Pol bouwde een sublieme serie van 104 op en maakte met een serie van 84 de 300 punten vol. De uitslagen luiden: Grivaud (Fr.) Wafflard (Belg) Lütgehetmann (Did.) Rudolph (Did.) Van Hassel (Big.) Vervest (Big.) Van de Pol (Ned.) De Kleine (Ned.) Een commissie, samengesteld door dp Engelse voetbalbond en het bestuur van de Engelse league, heeft de tweede divisieclub Leyton Orient een boete opgelegd van 20.000 gulden de hoog ste straf in de geschiedenis van het Engelse voetbal. Voorzitter Zussman en Stock, de vroegere manager, kregen elk een ernstige berisping. De commissie stelde een onderzoek in naar aanleiding van een beschuldiging van de vroegere administrateur Huggett en van Hobbins, een andere club-func tionaris, dat er in de administratie on regelmatigheden waren geschied. Beiden werden in november door Leyton Orient ontslagen. Leyton Orient zal bovendien in de sei zoenen 1958-1959 en 1959-1960 twee'maal per jaar zijn boeken en kasstukken ter controle aan de bond moeten opsturen. 179 17 46 10.52 300 17 108 17.64 300 8 94 37.50 39 8 14 4.87 115 13 45* 8.84 300 13 112 23.07 300 10 104 30.— 190 10 57 19.— 11 De bezoekers van de Olympische Dag. die zoals eerder werd gemeld op zondag 8 juni wordt gehouden, zullen niet zoals gebruikelijk was een voetbalwed strijd te zien krijgen tussen een ver tegenwoordigen^ Nederlands team en een buitenlandse combinatie. Ditmaal zal de voetbalwedstrijd een geheel Ne derlands duel worden. In overleg met de KNVB en bondscoach Elek Schwartz heeft het Nederlands Olympisch comité besloten een elftal van spelers boven de 30 jaar te laten uitkomen tegen een team dat bestaat uit spelers beneden de 30 jaar. Elek Schwartz zal het eerste team samenstellen, de Nederlandse sportpers het tweede. Verder zal nog een aantrekkelijk sportprogramma worden, afgewerkt met een gymnastiek-demonstratie, atletiek-, hipische en wielerwedstrijden. Het Duitse voetbalelftal zal zondag te Brussel met Fritz Walter op de mid denvoorplaats tegen België spelen. De opstelling van het elftal, die, donder dagmiddag werd bekend gemaakt, luidt: d: Herkenrath (Rotweiss, Essen), a: Erhardt (SPVGG Fürth) en Juskowiak (Fortuna Dusseldorp). m: Eckel (FC Kaiserslautern), Wewers (Rotweiss Essen) en Szymaniak (Wuppertaler SV). v: Waldner (FVB Stuttgart), Schmidt (Borussia, Dortmund), Fritz Walter (FC Kaiserslautern), Schaefer (FC Köln) en Klodt (Schalke). res.: Sawitzki (VFB Stuttgart), Stollenwerk (FC Köln), Soya (Schalke) en Kelbas- sa (Borussia, Dortmund). Voor Fritz Waiter wordt het de eerste wedstrijd in het nationale elftal sinds hij in no vember 1956 tegen Zwitserland speelde. De voetbalwedstrijd NederlandLu xemburg (militair) die voor donderdag 20 maart op het programma staat, is een dag vervroegd. De ontmoeting, die geldt voor het toernooi om het interna tionale militaire kampioenschap, wordt nu woensdag 19 maart op Houtrust in Den Haag gespeeld. De Hongaar Geza Toldi, trainer van het Belgische elftal, zal zijn contract met de Belgische voetbal ond dat 15 augustus afloopt niet verlengen. Toldi heeft verklaard dat hij, met het oog op de diepgaande meningsverschillen die zijn ontstaan ten aanzien van de voor bereiding en de samenstelling van het nationale team, in een brief van 19 februari, bij de bond zijn ontslag heeft ingediend. Hij wenst zijn contract niet te verlengen. Toldi weigerde verdere vragen met betrekking tot zijn ontslagaanvraag te beantwoorden. Onze landgenote Lenie de Njjs die zich in Zuid-Afrika bevindt, werd met een verschil van 0,6 sec door de Britse Judy Grinham verslagen In de finale op de 100 yards rugslag tijdens de Zuidafrikaanse zwemkampioenschappen die in East Londen (Kaapprovincie) worden gehouden. De tijd van Judy Grinham was 1 min. 7.6 sec. Lenie de Nijs had er 1.08,2 voor nodig. Natalie Steward van Rhodesia bezette dé derde plaats in 1.08,8. Advertentie Voer uw hond het beste wat er is. Geef hem Bonzo. Hij glanst u dan tegen! 70 cent per pak. 2 I11 iV2 Kapitein Crosbie verliet het bankgebouw, met de volmaakt tevreden glimlach van iemand, die juist een chèque heeft geïncasseerd en daarbij tot de ple zierige ontdekking is gekomen, dat zijn credit-sal- do belangrijk hoger is dan hij dacht. Kapitein Crosbie keek wel eens meer voldaan de wereld in Zo was de man nu eenmaal. Hij was wel gedaan van postuur, met tamelijk rode gelaatskleur en een pittig militair snorretje. Hij stapte altijd ge wichtig voort. In zijl? kleding was hij graag wat voy ant. Hij hield van 'n goeie mop en was in mannen- gezelschap bijzonder getapt. Een opgewekte dood- gewone, joviale, ongetrouwde kerel. In het Oosten wemelt het van zulke Crosbies. De straat, waarin Crosbie zo gewichtig voort- wandelde, heette Bankstreet en verdiende haar naam ten volle, omdat nagenoeg alle banken hier te vinden waren. Het was een warme, zonnige dag, meer dan stof fig en verschrikkelijk lawaaiig. Onafgebroken auto getoeter en geschreeuw van allerlei kooplui ver scheurden de lucht, die loodzwaar drukte. Zeer rumoerige twistgesprekken tussen lieden, die dreigden elkaar te vermoorden, doch in feite de dik ste vrienden waren, werden cacophonisch begeleid door langgerekte kreten uit de kelen van jongens en kleine kinderen, die de meest uiteenlopende koop waar in houten bakken voor hun buik droegen: snoep goed, sinaasappelen, bananen, badhanddoeken, kam metjes en allerlei snuisterijen. Boven dit alles uit raasde het getier van lieden, die ezels en paarden door het gewirwar van auto's en mensen loodsten. „Balek!Balek!" Het was in Bagdad, elf uur in de ochtend. Kapitein Crosbie hield een krantenjongen staande, kocht een krant en wandelde vervolgens de Rashid- street in, de hoofdstraat van Bagdad, die, evenwij dig aan de Tigris, ongeveer zes km de stad door loopt. Hij las vluchtig even de kopregels op de eer ste pagina en zwenkte een steegje in, dat uitkwam op een khan of binnenplein. Aan het einde daarvan duw de hij een deur open. waarop een koperen naamplaat prijkte. Toen stond hij midden in een kantoortje. Een Iraakse bediende liet maar al te graag zijn schrijfmachine in de steek en kwam hem minzaam glimlachend tegemoet. „Goeden morgen, kapitein Crosbie, waarmee kan ik u van dienst zijn?" „Is meneer Dakin op zijn kamer? Ja? Dan vind ik hem zëlf wel!" Crosbie was de deur al door, nog een steil trapje op en klopte aan het einde van een stoffige gang op een volgende deur. „Binnen?" riep een stem. Het was een tamelijk kale kamer, hoog van ver dieping. Op een petroleumkacheltje stond een scho teltje water, een lage gemakkelijke stoel met kus sens was naast een Oosters koffietafeltje opgesteld en verder bevond zich in het vertrek nog een groot bureau, dat kennelijk reeds jarenlang trouw dienst had gedaan. Er brandde electrisch licht, want het zonlicht was zorgvuldig buitengesloten. Achter het grote, ietwat gehavende bureau zat een vrij sjofel mannetje, met het vermoeide weinig energieke ge zicht van iemand, die in het leven mislukt is en die mislukking ten slotte maar berustend heeft aan vaard. Beiden, de opgewekte, zelfvoldane Crosbie en de neerslachtig uitziende Dakin, zagen elkaar eens aan. „Hallo, Crosbie!" begon Dakin. „Terug uit Kir- koek?" De ander knikte toestemmend. Hjj deed de deur zorgvuldig in het slot. Het was een verveloze deur, die echter één hoofdkwaliteit bezat: ze sloot werkelijk als een bus en liet geen kiertje vrijzelfs niet be neden aan de drempel. Er drong dus niet het minste geluid doorheen. Tegelijk met het 'sluiten van deze deur had er een onverwachte metamorfose bij beide heren plaats. Kapitein Crosbie leek er plotseling iets minder zelf bewust en agressief uit te zien. En de heer Dakin trok zijn schouders recht, zijn hoofd ging omhoog en zijn gehele houding werd duidelijk die van de meerdere. Dakin bleek de leiding onmiskenbaar ste vig in handen te hebben. „Nog nieuws, meneer?" informeerde Crosbie. „Ja", zuchtte Dakin. Er lag een stuk papier op z(jn lessenaar, waarop hij zojuist een code-tekst ont cijferd had. Dakin vervolgde: „Ze komen met z'n allen naar Bagdad. Het wordt hier een complete ral lye. De twintigste van de volgende maand. Wij die nen natuurlijk ons mondje stijf dicht te houden, Cros bie!" „Mijnheerze kletsen er al over in de soukhs!" merkte Crosbie op. Het magere mannetje glimlachte. „Geheimen bestaan er eigenlijk in het Oosten wel geheimen, Crosbie?" „Neen, meneer. Als u 't mij vraagtbestaan die nergens. Wilt u wei geloven, dat ik in de oorlog heb gemerkt, dat een kapper in Londen vaak beter op de hoogte was dan ons Hoofdkwartier?" „In dit geval komt het er ook niet erg op aan, was Dakin van mening. „Wordt de conferentie hier in Bagdad gehouden, dan is dat toch eerstdaags gemeen goed voor de grote pers. Maar dan begint voor ons de pretde binnenpret!" „Zoudt u denken, meneer, dat Oom Jo (met de ze weinig eerbiedige aanduiding bedoelde kapitein Crosbie het hoofd van een der Europese grote mo gendheden) werkelijk van plan is hiervoor over te komen?" „Deze keer wel, Crosbie", antwoordde Dakin be dachtzaam. „Zeker, ik geloof van wel. Maar als de conferentie slaagt.... nu, dan zijn we er, wat je noemt. Al bereiken ze over de hoofdpunten maar 'n begin van overeenstemmingHij zweeg. „Acht u zulks denkbaar?" vroeg Crosbie sceptisch. „Waarschijnlijk niet in de zin, die jij bedoelt, Cros bie. Ging het er alleen om de exponenten van twee totaal verschillende ideologieën bijeen te brengen, dan zou de hele boel waarschijnlijk met de gebrui kelijke misverstanden en toenemend wantrouwen ein digen. Maar er is nu nog een derde factor in 't spel. Als het fantastische verhaal van Carmichael tenminste juist is(Wordt vervolg ai Vorig jaar waren het nog prijzen van het bedrijfschap voor visserijpro- dukten, die voor de best verzorgde ha ring en-of vis werden toegekend, maar sedert de reorganisatie per 1 janu ari 1957 zijn het over het afgelopen jaar prijzen van het produktschap ge worden. In wezen is er dus weinig ver anderd, want de opzet is, evenals de honorering, dezelfde gebleven. Doel is het bevorderen van een zo goed moge lijke verzorging van het gevangen produkt aan boord van de schepen en de vervaardiging van een zo goed mo gelijk produkt in de conserven-indus- trie. De wimpels, bekers en medail les zijn eveneens gebleven. Voor de best verzorgde zeevis en verse haring, met een treiler aange- Advertentie Donderdagavond is een begin ge maakt met de voorronden van het toer nooi om het wereldkampioenschap zaal handbal voor heren. De 16 deelnemende landen zijn in vier groepen ingedeeld en worden in de Oost-Duitse steden Erfurt, Oost- Berlijn, Maagdenburg en Rostock ge houden. De uitslagen luiden: Groep A: Erfurt: Zweden-Spanje 31-11 (15-5); Polen-Finland 14-14 (6-8). Groep B: Oost-Berlijn: Duitsland- Luxemburg 46-4 (23-1); Noorwegen- Frankrijk 17-3 (8-7). Groep C: Maagdenburg: Tsjech'oslo- wakije-IJsland 27-17 (15-9); Hongarijë- Roemenië 16-16 (8-8). Groep D: Rostock: Denemarken-Bra- zilië 32-12 (14-6); Joegoslavië-Oosten- rijk 35-8 (16-2). Niet alleen Noord- en West-Europa zijn in de greep van de winter, ook het subtropische gedeelte van Italië. Op Sardinië woedde donderdag een sneeuw storm, zoals men daar nog nooit heeft meegemaakt. De sneeuw werd voort gejaagd met een snelheid van 60 km per uur en dat had tot gevolg, dat de vijfde en voorlaatste etappe van de Ronde van Sardinië halverwege de rit moest worden gestaakt. De renners stapten na 78 km verkleumd in de volg- wagens. Alleen Monti, Sabbadin en Dan te reden door. De directeur van de ronde verzocht hun te stoppen, Dante gehoorzaamde Sabbadin en Monti wei gerden. Sabbadin bereikte tenslotte als eerste Alghero, het eindpunt van de rit, waar het spandoek boven de finishlijn reeds lang was weggehaaldMonti arriveerde anderhalve minui't later. De jury heeft nog geen beslissing genomen. Zondag a.s. zullen in de schouwburg zaal Marcanti te A'dam de bondskeur- wedstrijden van het Kon. Nederlands Gymnastiek Verbond plaatsvinden, die georganiseerd worden door de Amster damse Turnbond. Er is een grote in schrijving voor wedstrijden in springen (lange mat, paard en springtafel) en ook voor klassikaal toestelturnen. Tevens zijn er wedstrijden in ritmi sche gymnastiek. De volgende verenigingen hebben in geschreven Bij de dames: Aspasia (Rd), Donar (Den Haag), Quick (Huizum), Kralin gen (Rd), D.O.S. (Ad), Thor (Schied), Udi (Arnh.), O.K.K. (Dordr.) en Attila (Utr.). By de heren schreven in: Bató (Hrlm) Kralingen (Rd), SIMSON (Ad), Olym- pia (Nieuwenh.) en Ulysses (Rd). Een byzonder interessante verhande ling hield donderdagavond dr. J. J. Rai- mond voor de VPROTV over de ruim tevaart. Uitvoerig behandelde hij de uitvinding en ontwikkeling van het vlieg tuig, de pogingen om in hogere luchtlagen door te dringen, en tenslot te de vuurpijlen oftewel raketten. Aan de hand van een groot aantal afbeel dingen en filmpjes bracht hij een en ander ook in beeld. Vooral het gedeel te van zün voordracht waarin hij de eigenlijke ruimtevaart behandelde, was zeer boeiend en belangwekkend. Al heeft de toeschouwer er dan niet al les van begrepen, hy heeft toch in ie der geval veel gehoord en gezien van de problemen die men doende is te over winnen. Na deze voordracht hebben des kundigen nog de militaire, de rechts kundige en de theologische aspecten van de ruimtevaart belicht. De „Fantasie in licht en donker", die wy daarna te zien kregen, heeft ons minder bevredigd. „De zilveren schyf" noemde men dit programma, samenge steld door Lo Hartog en Harry v.d. Eerenbeemt. Eerlijk gezegd, hebben wij de bedoeling ervan niet erg begrepen. I Het was allemaal vaag en fragmenta risch, er zat geen lijn en geen verband in. Er waren fraaie gedeelten in de tekst, er was soms een mooi beeld, maar het duurde steeds maar even. Men filosofeerde zonder de gedachte uit te werken, men sprong van de hak op de tak. Intussen heeft men de techni ci een hoop werk bezorgd, want èn by het beeld èn by het geluid had men het zich bepaald niet gemakkelijk ge maakt. Leden van het Operaballet dans ten fraai gedeelten uit een Suite van Vivaldi. Wat het met de rest te ma ken had, was niet duidelijk, maar het was wei mooi. Neen, het zal allemaal wel heel goed bedoeld zqn, maar met vage, verwar de fantasieën komt men er voor de te levisie niet. J. v. S. voerd, zullen schipper H. Krab en zyn mannen van de „Curagao" IJM 99 van de redery N.V. Visserij Maatschappy „Batavia" te IJmuiden over enige tijd op een officiële byeenkomst verwacht worden om daar de prijs in ontvangst te nemen. En als het vlaggetjesdag 1958 is geworden zal dit schip voor de IJmuidense vloot kunnen pronken met de produktschapswimpel. Er is ook eenzelfde prijs voor de best verzorgde zeevis en verse haring, die met een logger zijn aangevoerd. De IJmuidense loggers hebben deze prijs moeten laten aan de Katwijkse logger „De Vrouwe Anna" van de rederij C. Guyt in Katwijk aan Zee. Schipper J. Plug en zijn bemanning hebben de prijs voor de KW 52 verdiend door met het hoogste aantal punten uit de bus te komen. Daarnaast is er een prijs voor de best verzorede haring, die met een logger te IJmuiden (Katwfk) is aange voerd. Ook die prijs is in Katwijk te recht gekomen en wel bij schipper J. van Beelen en zijn mannen van de „Maria Jacoba" KW 73, redery N.V. v.h. A. den Duik te Katwijk aan Zee. Naast deze IJmuidense (Katwijkse) prijs voor gezouten haring, zyn er de zelfde prijzen voor Schevenïngen en Vlaardingen. In Scheveningen zijn schipper A. Hofland en zyn bemanning van de „Alida" SCH 6 van de rederij N.V. A. v. d. Zwan en Zn. te Scheve ningen triomfator geworden. En in Vlaardingen zal de erepalm uitgereikt kunnen worden op de „Liesje en Rut- ger" VL 153 van de redery N.V. G. Kornaat's Handelsmaatschappö te yiaardingen, waar schipper A. Rog en zijn opvarenden de meeste punten wisten te vergaren. Verder zijn prijzen toegekend voor de beste in 1957 geproduceerde visconser- ven. Het mag zeker uitzo.nderiyk wor den genoemd, dat dit jaar de naam van de NECO te IJmuiden ep het lijstje van de winnaars ontbreekt. De N.V. v.h. Gebr. Schaap te Huizen kreeg de prijs voor de beste kwaliteit buikarti kelen, de N.V. Visconservenfabriek Vi- co te IJmuiden die voor de beste kwa liteit specialiteiten. Voor specialiteiten werd voorts een eervolle vermelding toegekend aan de N.V. Wylax te Wou- drichem. De uitreiking van deze prijzen zal ge schieden op maandag 24 maart tijdens een daarvoor te beleggen feestelüke bijeenkomst in Der Haag. (Van een onzer verslaggevers) De groetplicht is zo juist geregeld, zo heeft minister Staf tijdens de be handeling van zijn begroting door de Tweede Kamer meegedeeld. De minis teriële beschikking, die de regeling be vat, is nu afgekondigd. Alle militairen, in uniform, zullen de militaire groet moeten brengen aan: 1. een lid van de raad van ministers en een staatssecretaris, wanneer zij als zodanig kenbaar of bekend zijn; 2. ieder in uniform geklede meer dere in rang van dezelfde kunne met de rang van sergeant of wachtmeester of hoger; 3. Iedere meerdere in rang by wie zp zich melden of door wie zij worden aangesproken of bedankt, ook al behoort deze tot een andere kunne; 4. ieder in burgerkleding zy'nde meer dere in rang, die zij kennen of geacht worden te kennen, en aan wie, als hy of zij in uniform was gekleed, de mi litaire groet zou worden gebracht. Het tweede punt van de wyziging van het reglement eerbewijzen en ceremo nieel, die de groetplicht betreft, slaat op officieren. Zij zullen bovendien aan iedere in uniform geklede meerdere in rang van andere kunne de militaire groet moeten brengen. Vrouwelijke mi litairen beneden de rang van twee de luitenant zullen aan iedere in uni form geklede opper-, vlag- en hoofd officier van andere kunne é.e militai re groet moeten brengen. De regeling geldt ten aanzien van mi litairen van alle krijgsmachtdelen. In de ministeriële beschikking is echter de bepaling opgenomen dat, rekening hou dende met de verdere inhoud van de beschikking, binnen de krijgsmachtde len afzonderlyke en aanvullende bepa lingen kunnen worden uitgevaardigd. Het grote voordeel van de regeling, die per 1 mei in werking treedt, is en blijft de uniformiteit ten aanzien van de ge hele krügsmacht. De bossen op de Veluwe hebben ern stig te ïyden gehad van de sneeuwstor men van de afgelopen dagen. Tientallen woudreuzen zyn door de zware last van de sneeuw, de ijzel en de storm van hun prachtige kruinen beroofd. Ook de dieren op de Veluwe hebben een moeilüke tijd. De reeën en de ko nijnen weten gewoonlijk door de dikke sneeuw heen iog wel wat voedsel te vinden, maar nu onder de sneeuw een dikke üslaag ligt, wordt het gevaar- lijk voor hen. De ree met haar tere pootjes zakt soms door deze ijslaag, en wordt .ierbij aan de poten gewond. Vele plaatsen en dorpen in zuid-oost Drente, die enige dagen door de hevi ge sneeuwval vrijwel waren geïsoleerd, zijn donderdag uit hun isolement be vrijd. De meeste hoofdwegen in dit ge bied kwamen in de morgenuren sneeuw vrij zodat het verkeer weer kon rijden. Andere wegen kwamen eerst in de mid daguren voor het verkeer vrij. Het keuringscentrum voor Nederland se emigranten naar Australië, dat ge vestigd is aan de Herengracht te Am sterdam, zal met ingang van 18 maart worden overgebracht naar een aanzien lek ruimere en betere behuizing te Den Haag. Het zal worden gevestigd aan de Bezuidenhoutseweg 171. De me dische keuring en ondervraging van adspirant-emigranten voor Australië zal met ingang van die datum dus in Den Haag geschieden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 9