RADIO PADANG Weer in de ether Parlement van Indonesië keurt anti-Nederlandse acties goed IN ALGERIJE Geen sprake van nieuw offensief van de rebellen Kerkenbouw De aanpak begonnen Nauwe samenwerking tussen de Y.S. en Euratom Huldebetoon aan Prinses Beatrix in Suriname Hoog water op de grote rivieren Even sterk als voor het bombardement Vertrouwensvotum voor Djuanda Schoolbus na een botsing in diepe rivier geraakt Soekarno heeft een zoon Twaalf Fransen uit Tunesië Fellaghas willen weg uit Tunesië Oproep van twee bisschoppen Personeel dringt aan op spoed Louis Armand naar Washington V.S. gaan vaste brandstof gebruiken Het weer- Syriërs maken het te dol ZATERDAG 1 MAART 1958 bureau smedestraat s haarlem 81ste JAARGANG No. 29848 In Amerika Minstens 22 kinderen en de chauffeur omgekomen Eisenhower ondergaat in ziekenhuis slot- onderzoek Circus Sarassani naar Moskou Weer een „Thor"- raket gelanceerd Salarissen bij de N.S. Sociaal commentaar Raketprogramma Twee verdachten van juwelendiefstal aangehouden éee MORRIS êeforet/outfut// Tweed-mantels in kleuren Droog weer .vMfovttiï;-: Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant Beverwijk. Breestraat 171, tel 4790 Bijkantoor en Red IJmuiden: leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: J. J. W Boerrigter en Mr. W A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W. Severln. NIEUWE HAARIEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter' hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudi rich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week, f 2.65 per maand, f 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. Radio Padang is gisteravond weer in de ether geweest, aldus meldt Reuter. De uitzending werd enige minuten lang in Singapore opgevangen, Voordat de zender om 23.20 uur plaatselijke tijd sloot. De korte tijd dat Radio Padang in Singapore werd opgevangen, hoorde men een stem zeg gen: „De officieren en manschappen van de bewapende troepen in midden- Sumatra handhaven hun belette om te vechten teneinde de doeleinden Van de revolutionaire raad te verwerkelijken, en zijn bereid alle eventuali teiten onder het oog te zien, met inbegrip van het gebruik van geweld door de regering Djuanda. Intussen hebben vele openbare organisaties, onder wie studenten en veteranen van de strijdkrachten, ook hun steun beloofd om het land te helpen verdedigen." De radio zei verder: „Wij dringen er bij de bevolking op aan te allen tijde kalm en waakzaam te zijn en zich niet te laten beïnvloeden door de propaganda en beschuldigin gen door de regering via radio-Djakarta". Radio Padang zei weer in de lucht te zullen zijn vandaag om 18.00 uur Sumatraanse tijd. „En eenmaal i_ J hiu„on" aldus de radio. in de lucht, zullen we in de lucht blijven tllHIIIIHIIIIIIIIIIniiiiimiiniinilllllHllllinil111111111111111"11 „By Prestonburg, in de Amerikaanse '^at Kentucky, is een schoolbus na aanrijding met een vrachtauto in "r-' sterk gezwollen Sandy-rivier terecht gekomen. Van de ongeveer veertig Scholieren zouden minstens 22 kinde ren om het leven ztjn gekomen. Ook de chauffeur heeft zich niet kunnen redden. Ongeveer zestien kinderen hebben de bus, voordat deze geheel onder water verdween, door de achterdeur kunnen Verlaten. De overigen worden nog ver- Mist. De rivier is op de plaats van het oiugeiuk tien meter diep. President Eisenhower van de Ver enigde Staten is gisteren een kies ge- hokken, waarvan de kroon was afge broken, aldus meldt United Press. Dit Sebeurde in het Walter Reed zieken huis in Washington, waar de president hvens een slot-onderzoek heeft onder en, dat de behandeling van zijn lich- h beroerte van vorig jaar november hsluit. Eisenhower heeft de nacht in ®t ziekenhuis doorgebracht. - D°or Bemiddeling van de Russische ambassadeur te Bonn Smirnov, die een voorstelling heeft gezien en enthousiast Werd, zal circus Sarassani, na Krone en Althoff het grootste van Duitsland, baar Moskou mogen komen, om daar deel te nemen aan een jaarlijks circus festival. Dit bericht United Press. Sarassani heeft voor deze gelegenheid de cowboy-sensatie „King of the whip" ^an Ringling Brother Barnum and Ba- ley geëngageerd. De dienst voor radiografische verbin dingen in Singapore deelt mee, dat het signaal uit Padang even sterk was als voor het bombardemeht op het radio station. Er werd echter op een nieuwe frequentie uitgezonden, ongeveer op die van radio Djakarta. Volgens be richten die deze week in Singapore zijn ontvangen, redden de opstandeligen «materiaal van de gebombardeerde zen ders en trachtten zij een en ander te repareren in schuilplaatsen diep onder de grond. In kringen van opstandelin gen te Singapore wordt gezegd, dat ook de zendinstallatie van Bukitinggi her steld is. De uitzendingen van de her stelde zenders worden hervat op een geheime plaats in de bergen. Het Indonesische persbureau Anta- ra heeft gisteren gemeld dat in Straat Makassar, tussen Borneo en Celebes, verscheidene Nederlandse oorlogs schepen patrouilleren. Van de zijde van de marinevoorlichtingsdienst wordt vernomen, dat alleen Hr. Ms. onderzeebootjager „Groningen" in Straat Makassar patrouilleert, sinds twee maanden. Het zusterschip de „Drenthe", die onlangs de „Kasim- bar" opbracht, bevindt zich in Neder lands Nieuw-Guinea. Het Indonesische parlement heeft gisteravond de anti-Nederlandse acties in de campagne voor de overdracht van Nederlands Nieuw-Guinea goedgekeurd, aldus meldt het A.N.P. De maatrege len van de regering tot verkrijging van het door Nederland bestuurde gebieds deel werden goedgekeurd met 95 tegen 20 stemmen. De stemming, waarvan de uitslag de toekomst van het kabinet- Djuanda waarborgt, werd bijgewoond door ministers. Het parlementslid Har- jono van de Masjumi, een gematigde Mohammedaanse partij, diende een mo tie in, waarin kritiek werd geuit op het regeringsbeleid in de kwestie-Nieuw- Guinea. Deze motie werd verworpen met 93 tegen IV stemmen. Het debat, dat ein digde met het vertrouwensvotum voor rie regering, ging voornamelijk over de Indonesische m regelen, die in de- cember van vorig jaar tegen ders en Nederlandse maatschappijen zijn genomen. Eén van de twee echtgenoten van pre sident Soekarno van Indonesië, Hartini, heeft gisteren in het zomerpaleis te Bogor het leven geschonken aan een zoon, aldus heeft het persbureau P.I.A. gemeld. Soekarno had bij deze echtge note reeds een zoontje van drie jaar. De president heeft vijf kinderen bij zijn andere echtgenote, Fatmawati. ■■•ïx. aeJotoirrUi ''.■".ifn' 'r tijden- chic b1 •O' r bosnegerdorp ,.Katjoe" in Suriname. Onder: Hin- j -orkgewaad aan. Twaalf Franse inwoners van Bizerta en Menzel-Bourguiba, het vroegere Fer- ryville, zijn door de Tunesische poli tie in een arrestantenwagen naar Tu nis overgebracht, en vervolgens aan boord van een vliegtuig gebracht, dat Parijs is vertrokken, aldus meldt A.F.P. De betrokkenen hebben niet één stuk bagage mogen meenemen. Twee der Fransen zijn gepen sioneerde kolonels van liet Franse le ger, een hunner is de vader van een gewezen burgemeester van Bizerta en onder de anderen bevinden zich boeren, winkeliers en werknemers van het Franse tuighuis te Bizerta. De Tunesische autoriteiten hebben geen reden voor hun uitzetting ver meld. De Franse zaakgelastigde te Tu nis, Bernard, heeft op't Tunesische mi nisterie van buitenlandse zaken geprotes teerd tegen de wqze, waarop de be trokkenen werden gearresteerd en uit het land gezet. Van de zyde der Fran se ambassade te Tunis is medege deeld dat Tunesische politie zich gis teren, voor het aanbreken van de dag, bij de woning der betrokkenen heeft vervoegd. :>S- V:':v ::-a (Van onze Parijse correspondent) PARIJS, hedenmorgen. Gisteren hebben uit de Algerijnse hoofdstad meer optimistische klanken Parijs bereikt. Weliswaar blijven de ge vechten tussen eenheden van het Alge rijns nationaal bevrijdingsleger en van het Franse leger de „krachten der orde" in oostelijk Algerije woeden, maar het Franse opperbevel te Algiers heeft thans aan dit oplaaien van de strijd een min of meer bemoedigende interpretatie weten te geven, die overi gens niet eens zo helemaal onaanneme lijk is. Men zou te maken hebben met een „versnelde opmars naar het wes ten" van in Tunesië gelegerde Fellegha- eenheden. Hun haast zou te verklaren zijn uit twee oorzaken: X. De wenselijk heid te voorkomen dat eventuele inter- ttLw laatste da9en is de Rijn ook in Nederland buiten zijn oevers getreden waardoor heel wat overlast wordt veroor- Bjj Tolkamer vloeit het overtollige Rijnwater onstuimig over de Spijkse Overlaat. Op de achtergrond Lobith. Een middelgrote-afstandsraket van het type Thor, waarvan totnogtoe twaalf stuks zijn afgevuurd (vier daarvan met succes), is gisteren op het Amerikaanse proefterréin Cape Canaveral in Florida afgevuurd, aldus meldt Reuter. De raket was van een nieuwe neus- kegel voorzien die de doeltreffendheid van haar val moet verhogen. Volgens waarnemers was de lancering goed ge lukt. Het Britse linkse weekblad „New Statesman and Natron" valt in zijn I nieuwste nummer de Britse regering aan, omdat zij de Amerikaanse Thor- raket aanschaft, welke volgens het blad 1 „een stuk oud ijzer" is. De hele voor pagina is aan deze aanval gewijd. Het blad wijst erop, dat de raket niet uit ondergrondse installaties kan worden af gevuurd en dat haar stellingen niet ver borgen en verdedigd kunnen worden. En voorts dat het brandstof tanken 25 minuten in beslag neemt, juist de tijd, die een Russische intercontinentale ra ket nodig heeft om Engeland te berei ken. „De Amerikaanse weermacht is zo wijs geweest deze raket af te wijzen, maar nu wordt zij Engeland en andere boerenkinkels aangesmeerd", aldus de „New Statesman." nationale waarnemers hun aanwezig heid op Tunesisch gebied alsnog kunnen vaststellen; 2. De wenselijkheid even eens om zich niet weldra volkomen af gesneden te bevinden van het voor het nationalistisch voorjaarsoffensief uitge stippelde gueriliafront. Met zulk een af snijding zouden zij zich bedreigd zien door het Franse leger, dat zich langs de Tunesische grens momenteel krach tig versterkt en thans zelfs uitgerust is met radarinstallaties voor het ontdek ken van Fellaghatroepenbewegingen. Vandaar de Fellaghapogingen um met man en macht doorbraken te forceren aleer het hopeloos te laat is. In de afgelopen 48 uur zijn volgens inlichtingen van Algiers in het grensge bied met Tunis tijdens de gevechten 24 Franse militairen gesneuveld, waar tegenover de Algerijnse opstandelingen 274 man aan doden verloren. „De zaken gaan niet zo slecht," aldus verzekerde op een persconferentie te Algiers dan ook weer eens een keer La- coste. Zij gaan zelfs goed, vond hij. „Wij geloofden niet dat de uit tocht van de in Tunesië gelegerde ben den zich in zulk snel tempo zou vol trekken. Iedere dag zien wij hoe de middelen voor een eventueel Fellagha- offensief verminderd worden". De cor respondent te Algiers van ,,Le Monde" noteerde de volgende uitlating van een kolonel van het Algerijnse hoofdkwar tier: „Er is geen sprake van een op standelingen-offensief. Wij zijn het die op de benden van het nationaal bevrij dingsleger afgaan en hen dwingen tot het gevecht, niet slechts in de grens streken maar overal op het Algerijns grondgebied." Indien de boven weerge geven optimistische zienswijze van de Franse verantwoordelijken juist is, zal volgens de niet-verantwoordelijke waar nemers de huidige gevechtsactiviteit zich onmogelijk nog erg lang met de zelfde intensiteit kunnen handhaven. Geliefde diocesanen van de bisdom men Haarlem en Rotterdam, Ook nu weer een noodroep van Uw Bisschoppen! Morgen is het de jaarlijkse Kerkenbouwzondag. De loden van de kerkenbouw worden eer groter dan kleiner. Tenzij U ons blijft helpen, is de toekomst donker. Nood aan kerken is nood van zielen. Foor de zielen van onze medemensen djn wij allen verantwoordelijk: wij, maar ook U. Beantwoordt daarom onze her baalde oproep. Laat Uw gave in de :ollecteschaal morgen een waar offer djn. Moge het één van Uw verstervin gen zijn in deze heilige vastentijd. Blijft ook iedere zondag de collec teschaal voor de „Bijzondere Noden" bijzonder mild bedenken. Wij zouden U dit alles niet vragen, als het niet hard nodig was. Uw Bisschoppen rekenen op U. J. P. HUIBERS, Bisschop van Haarlem. M. A. JANSEN, Bisschop van Rotterdam. De bedrijfsgroep Spoorwegen van de Nederlandse bond van vervoerperso neel heeft met algemene stemmen een resolutie aangenomen, waarin nog maals ernstige teleurstelling tot uit drukking wordt gebracht over de ver traging in en de lange duur van de goedkeuringsprocedure inzake de her ziening van het reglement dienstvoor- waarden. In de resolutie wordt het uit drukkelijk verlangen uitgesproken, dat de voorstellen, die het inhalen beogen van reeds lang bestaande achterstand in waardering, gemeten naar de maat staven van sociale rechtvaardigheid in de loonpolitiek, thans op de kortst mo gelijke termijn zullen worden gereali seerd. Daarnaast wil men dat de nodi ge maatregelen zullen worden getrof fen, opdat het spoorwegpersoneel geen nadeel zal ondervinden van de buiten zijn schuld ontstane vertraging in de beoordeling van het in het georgani seerde overleg tot stand gekomen re sultaat. In een bespreking van de personeels- raad met de directie van de N.S. is be sloten, dat de directie in een dienstor der aan het personeel een overzicht van de onderhandelingen zal geven tot op het ogenblik. De personeelsraad heeft nu de bespre king telegrafisch er bij het college van rijksbemiddelaars op aangedrongen het personeel niet de dupe te laten worden van de langdurige procedure. Als nu de interpellatie Biewenga achter de rug is, is dan meteen de werkloosheid voorbij? vroeg ons een werkloze arbeider. We hebben de ironische klank in zijn stem begrepen. Maar toen hij er op liet volgen, dat de arbeiders op het ogenblik „in de dub bele Nelson worden genomen", meen den we toch met recht en reden te mo gen protesteren. Ook als we nu enkele weken achter elkaar critiek hebben ge leverd op de houding van een misschien niet eens zo gering aantal werkgevers, dan zouden we er toch niet graag aan meewerken de indruk te doen ontstaan of te laten voortbestaan dat alles voor de arbeiders bij het oude is gebleven. Ieder die de crisis '30-'40 als arbeider heeft beleefd, weet dat tussen toen en nu geen enkele vergelijking meer be staat. Zelf waren we in het begin van de crisisjaren een vol jaar werkloos. Daarna waren we jarenlang recht streeks betrokken bij de werklozen zorg in een van de armste en slechtst verzorgde delen van ons land. Wij hebben strijd moe- ten leveren tegen conservatieve colleges van B. en W„ waaronder er waren die nota bene met de bijbel in de hand „bewezen" dat een werkloze eigenlijk geen recht had op uitkering, want had St.-Paulus niet gezegd dat hij die niet werkt, ook niet eten zal? Dat zulk een „godsdienstbeleving" in staat is iemand hardop aan het vloeken te maken, spreekt voor zich. Steunbe- dragjes van 6 per week voor gezinnen, uurlonen in de beruchte werkverschaf fing van 0,20 per uur en allerlei vor men van armenzorg daarnaast, wan neer we dat soort dingen nu aan jongere mensen vertellen, die ze zelf niet heb ben meegemaakt, kijken ze ons niet gelovend aan. Dat zijn natuurlijk gru- welverhaaltjes van een paar eeuwen geleden! Neen, dit is nog geen kwart eeuw geleden en de mensen die het beleefd hebben behoren nog tot onze beste vrienden. Laten we nu rustig stellen: dit komt niet meer terug. We hebben nu een wettelijke regeling die ons, omdat we onze plicht vervul den, het recht geeft op 80 pet van ons loon bij werkloosheid. En als zich het niet normale geval voordoet, dat de werkloosheid langer duurt dan een half jaar, is er geen gemeentelijke dienst van sociale zaken meer die er aan zou durven denken, mensen af te schepen met een vierde gedeelte van een mini mumloon. Het is dus niet alleen goed om te letten op wat er op het ogenblik mis is, we moeten ook acht geven op wat verbeterd werd. En dan geven we onmiddellijk toe, dat het allerberoerdst is om met minder dan een normaal loon thuis te komen, dan sluiten we niet onze ogen voor de ellende die uit de werkloosheid voortvloeit, maar dan wil len we er wel op wijzen, dat de aard van de aandacht voor het probleem an ders is dan in de tijd van Colijn c.s. (Vervolg op pagina 5) De Verenigde Stater en de Euratom- conimissie zullen besprekingen gaan voeren over nauwe samenwerking bij de ontwikkeling der kernenergie voor vreedzaam gebruik, aldus meldt het A.N.P. De voorzitter van de Eura- tom-commissie, de Fransman Louis Ar mand, gaat in april op Amerikaanse uitnodiging naar Washington. De uitno diging is afkomstig van de minister van buitenlandse zaken, Foster Dulles en admiraal Lewis Strauss, de voorzitter van de Amerikaanse commissie voor atoomenergie. Armands bezoek wordt voorbereid door een werkgroep van Amerikaanse deskundigen en deskundi gen van de Euratom. Zij zullen voor al onderzoeken of het mogelijk is spoe dig met de uitvoering van een gemeen schappelijk program voor ontwikkeling van kernreactoren voor industrieel ge bruik te beginnen. De werkgroep zal volgens Reuter aanbevelingen doen aan de regering va i de V.S. en de Euratom, die de ba sis zullen vormen van de besprekingen die met Armand in Washington zullen worden gehouden. Op het State Depart ment schat men, dat de Euratom om het beoogde doel de produktie van een miljoen kilowatt te bereiken, vier a zes grote kernreactors zal moeten bouwen. Volgens het State De partment zal dit ongeveer 350 miljoen dollar kosten. Het State Department maakte voorts bekend, dat een groep Amerikaanse deskundigen omstreeks De Amerikaanse luchtmacht heeft bekendgemaakt dat zij toestemming heeft gekregen om een intercontinen taal ballistisch wapen te construeren, dat met behulp van vaste brandstof wordt aangedreven. Daarnaast zal wor den gewerkt aan verbeterde uitgaven van de „Thor" en de „Atlas", die vloei bare brandstof gebruiken. De verbete ringen zullen vooral op het punt van de brandstof betrekking hebben. Tot dusver gebruikt men vloeibare zuur stof. half maart naar Europa zal gaan om de Euratom te helpen bij het ontwer pen van plannen voor een netwerk van kernreactors. In verband met de diefstal van juwe len uit een woning aan de Casembroot- straat te IJmuiden-oost ter waarde van ongeveer ƒ300, die deze week werd gepleegd, heeft de Melsense recherche aangehouden de 29-jarige los arbeider J. H. S. uit IJmuiden-oost, die aanvan kelijk hardnekkig ontkende. Uit zijn verhaal rees na verloop van tijd echter het vermoeden dat nog een tweede man in het spel moest zijn geweest. Naar aanleiding hiervan heeft men in Am sterdam aangehouden de 33-jarige kof fermaker C. S. op Kattenburg. Beide verdachten zijn ingesloten en geven elkaar nu de schuld. In de woning van de Amsterdammer, die geen onbekende van de politie is, werd een van de in braak afkomstig gouden dameshorloge aangetroffen, in een café werd een hals ketting teruggevonden en bij een juwe lier een gouden ring. Advertentie BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD. BOLSTR. 48 A'DAM TEL. 717162 Verwachting tot zondagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Droog weer met afnemende be wolking en plaatselijk mist. Van nacht lichte, hier en daar matige vorst. Overdag temperaturen enkele graden boven het vriespunt. Weinig wind. Zondag: Zon: 07.26-18.20. Maan: 14.31-05.02. Maandag: Zon: 07333-18.22. Maan: 15.48-05.40. „Ik verzoek u onmiddellijk een einde te maken aan deze uitingen van vreugde en aan uw werk te gaan, aldus president Nasser van de verenigde Arabische republiek tot de menigte in Damascus die hem gisteravond vroeg weer het woord te voeren. Nasser vervolgde: „U viert al zeven dagen aan een stuk de stichting van de verenigde Arabische republiek. U hebt tijd genoeg gehad om van uw blijdschap te getuigen. Laten wij nu direct aan het werk gaan en God bidden dat hij ons helpt tegen de imperialisten." Helsinki geheel bew. -5 0 stucKOoiro geheel bew. -3 0 OsJo geheel bew. -3 3 Londen geheel bew. 7 0.6 Amsterdam mist 1 0.1 Brussel geheel bew. 2 1 Luxemburg onbewolkt -5 0 Partis zwaar bew. 1 0 Nice licht bew. 6 0 Berlijn zwaar bew. -6 0 Frankfurt onbewolkt -8 0 M (Inch en onbewolkt -14 0 Genéve onbewolkt -3 0 Zürich geheel bew. -8 0 Wenen zwaar bew. -6 0 Innsbruck geheel bew. -6 0 Rome zwaar bew. 6

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 1