„ACHTERDOCHT": knappe film van Hitchcock Piano-recital door George van Renesse voor G. en W. G V.V.G.A. geeft Ha.S.G. geduchte schaakles IV2-8V2 Voordracht, dans en toneel Haarlems schouwburg in Chirurg NAAIMACHINES De hel van Marseille Casablanca Prolongatie en reprises Uit STAD Ien STREEK De Gele Tomahawk Haat tegen haat Onfortuinlijke nederlaag van Haarlem tegen Bussum INTERSCHOLAIR JEUGDT0ERN00I Apotheken en dokters diensten Cinema Palace Lido Luxor Studio Met auto in het water gereden A. de Bruijn 25 jaar bij K. S. Roxy SLEUTEL WEG? SCHAAKCOMPETITIE K.N.S.B. Oostenrijkers komen naar Nederland Verrassende resultaten van nieuwelingen 'ZATERDAG 1 MAART 1958 PAGINA 2 Films: Aerdenhout Onder invloed J aarvergadering KA.V.-oost Reclasseringsraad Haarlem Z ANDVOORT Bouw van 23 woningen gegund Geslaagd HEEMSTEDE Burgerlijke Stand ENGEL, Gr. Houtstr. 181, Tel. 14444 „DE SLEUTELSPECIALIST" Bezoek aan Haarlem op 10 maart Qni damtitel van Kennemerland IN 1« DAGEN van lapland naar kaapstad GARAGE den hout H.H. Missen op zondag Burgerlijke Stand Haarlem V.K.D.-nieuws 0 -S3 Advertentie m r? n m m n m m cu FILMJOURNAAL v;,\ De film A shadow of a doubt van Alfred Hitchcock, moge dan al in 1944 zijn gemaakt en in 1945 in Nederland voor het eeist zijn vertoond, men kan hem, nu hij weer in roulatie komt, moeilijk als een „oude Hitchcock" behandelen. Daarvoor is de film te knap en daarvoor is hij destijds te haastig uit de roulatie verdwenen, toen men immers veel meer belangstel ling had voor allerlei oorlogshandelin gen als bijvoorbeeld de fameuze films van Capra, die zijn serie Why we fight samenstellen. Het was dus een genoegen A shadow of a doubt weer te zien, die angst aanjagende geschiedenis van een vrou wenmoordenaar, die als de gevierde oom bij zijn getrouwde zuster komt inwonen en door een aardig zeventien jarig nichtje dweperig wordt aanbeden. Haar ontdekking van zijn geheim en de verschrikkingen die zij om zijnent wil en om haar moeder ondergaat, vor men het thema van de film, die eindigt met een moordaanslag van de man op het nichtje, dat teveel weet, en de dood van de moordenaar, die uit de trein CINEMA-PALACE: Chirurg, 18 J. 2, 4.15, 7, 9.15 uur. FRANS HALS: Achterdocht, 18 Jaar. 2.30, 7, 9.15 uur. Zo. 2, 4.15, 7, 9.15 uur. Di. 2.30, 8 uur. LIDO: De hel van Marseille, 18 jaar. 2, 4.15, 7, 9.15 uur. LUXOR: De gele tomahawk, 14 j. 2, 7, 9.15 uur. Za. en zo. 2, 4.15, 7, 9.15 uur. MINERVA: Zo.: Schots en scheef, a. 1. 2, 4.15 uur. Ma. Wien de goden liefhebben, L, 8 15 uur. Di. en wo.: The Monte Carlo Story, 14 J., 8.15 uur. REMBRANDT: Sissi, keizerin en moeder, alle leeft. 2, 4.15. 7, 9.15 uur. ROXY: Tm. zo.: Haat tegen haat, 14 j. 2.30, 7, 9.15 uur. Zo. 2, 4.15, 7, 9.15 uur. Ma. t.m do. (uitgezonderd do.-middag): Vlucht naar Hongkong, 14 jaar. 230. 7, 9.15 uur. STUDIO: T.m. wo.: Casablanca 18 j. 2.15, 7, 9.15 uur. Zo. 2, 4.15, 7, 9.15 uur. Do.: The spirit of St. Louis, a. L 2.15, 7, 9.15 uur. Zaterdag 1 maart Minerva-theater, 20.15 uur: Wim Sonne- veld Cabaret la Carte, m.m.v. Conny Stuart, Joop Doderer e.a. Stadsschouwburg, 20 uur: Nieuw Neder lands Toneelgezelschap met „Bernardine", toneelspel van Mary Chase. Première voor Nederland. Gerard Rekers heeft de regie gevoerd en Andrea Domburg en Ellen de Thouars snelei de voornaamste rollen. Krelagehuis, Leidsevaart: Haarlem se voorjaarsbeurs voor de Vrouw. Ge opend dagelijks van 1017 uur en van 1923 uur: zondag van 1317 uur en van 19—23 uur. Zondag 2 maart Minerva-theater, 20.15 uur: Wim Sonne- veld Cabaret a la Carte, m.m.v. Conny Stuart, Joop Doderer e.a. Stadsschouwburg, 20 uur: Nieuw Neder lands Toneelgezelschap met „Bernardine", tie zaterdag 1 maart. Concertgebouw, 14.30 uur: Kindermati nee door Leids Kindertoneel. School Badhuisstraat, 20 uur: Volksdans- tastuif (Haarlemse Volksdansfederatie). Maandag 3 maart Brinkmann, Grote Markt, 20 uur: Pater Suasso de Lima de Prado V/JP. over „De boeiende belevenissen in worstelend Afri ka" (Geloof en Wetenschap). Frans Halsmuseum, 20 uur: Dr. ïr. A. J. H. Boerboom s ireekt over „Atoom energie voor vredesdoeleinden" (Volksuni versiteit Vleeshal, 20 uur: Literaire avond in het kader van de boekenweek. Zes bekende schrijvers, G. Bomans, Tj. Franken, H. Laurey, M. van der Plas, H. Prenen en B. Rijdes, geven antwoord op de vraag: „Trek ik mij iets aan van het publiek?" Stadsschouwburg, 20 uur: Nederlandse Comedie met .,Wie ls Janus?", ondeugend blijspel van Carolyn Green. De grapjes ten koste van het huwelijk gaan wel wat erg ver, zodat het stuk voor minderjarigen be slist niet aanbevelenswaardig is. Henk Rig- ters heeft de regie gevoerd en Mary Dres- selhuys, Joan Remmelts en Louis Borel spelen de hoofdrollln. Raadhuis, Overveen, 20 uur: Vergadering van de Raad der gemeente Bloemendaal. Haarlem Apotheken: Schoterbos-Apotheek, Rijks straatweg 19, tel. 50155; Fa. Loomeyer Zn., Zijlweg 34, tel. 12495; Teyler-Apo- theek, Teylerpiein 79. tel. 17946. Doktersdienst: Men belle nummer 11990. Tandartsen: A. C. van der Have, Zonnebloemiaan 24, Aerdenhout, tel. 27709. Dierenartsen: J. Jongkind, Kenaupark 13, Haarlem, tel. 14524. Zieken ver voer: GGD, tel 14141; Margriet, Turfmarkt 10 rd., tel. 21400. Apotheken: Apotheek Schotsman, Bin nenweg 206—208, Heemstede, tel. 38320. Doktersdienst: J. Tjakkes, Nic. Beetslaan C, tel. 27570. Tandartsen: Zie onder Haarlem. Wijkverpleging: Zr. A. G. Haagsma, Spie- gelenburghlaan 31, tel. 27343. Dierenartsen: Zie onder Haarlem. BJoemendaal Apotheken: Elswout Apotheek, Bloemen- daalseweg 341, Overveen, tel. 16760; Sant- poortse Apotheek, Bloemendaalsestraat- weg 145. Santpoort-Station, tel. 02560-8249. Doktersdienst: J. A. Bosch, Bloemen- daalseweg 84, tel. 52655. Tandartsen: Zie onder Haarlem. Wijkverpleging: Zr. J. van Dijk. Bloe- mendaalseweg 207, Overveen, tel. 12698. Dierenartsen: Zie onder Haarlem. Heemstede Apotheken: Zie onder Aerdenhout. Doktersdienst: A. J. van Ravenswaay, Zandvoortselaan 70, tel. 36593; A. G. Dege- naar, P. de Hooghstraat 11, tel. 35008. Tandartsen: Zie onder Haarlem. Dierenartsen: Zie onder Haarlem. Overveen Apotheken: Zie onder Bloemendaal. Doktersdienst: P. M. Wijkmans, Juiiana- laan 13, tel. 10071. Tandartsen: Zie onder Haarlem. Dierenartsen: Zie onder Haarlem. Santpoort Artsen: J. J. Hekman, Hoofdstraat 23b, Santpoort, tel. K 2560-8510. Apotheken ook nachtdienst)Sant- poortse apotheek. Bloemendaalsestraatweg 145. Santpoort 145, Santpoort, tel. K2560- 8249. valt en verpletterd wordt. Maar het zijn niet deze zaken, die ons het meest boeien, maar de onzichtbare angsten die over het doek kruipen en die met zulke onopvallende middelen worden gesuggereerd. In tal van kleine détails bereidt Hitchcock het onheil voor: een te krachtige handdruk van de moorde naarshanden, die het nichtje even te veel pijn doen; een verliefde blik van een charmante weduwe in de richting van de man, die al drie rijke weduwen om hals heeft gebracht; de val van een trap, waar een losgemaakt stuk hout in een trede is gevoegd, en tal va^n kleinigheden, die op de dood wijzen. Tussen al die bedrijven door lopen de vader van het nichtje en een ietwat onnozele vriend rond, die criminele boeken lezen en elkaar methodes aan de hand doen om elkaar feilloos te vermoorden, zodat er voortdurend over moord gesproken wordt in het bijzijn van de twee, die het geheim kennen. De titel slaat niet op het meisje, dat immers op de hoogte is, maar op de moeder die getekend is als een zorg zame vrouw, zielsgelukkig als haar jongste broer bij haar komt inwonen, en die het geheim nooit zou overleven. Zij is het, die de geschiedenis met de trap combineert met een zonderling voorval in de garage en dan een scha duw van twijfel voelt opkomen. Het meisje behoeft overigens haar geheim niet alleen te dragen, want haar ver loofde, een detective, is juist de man, die achter de moordenaar was aangestuurd. Zij houden elkaar bij de hand, als de waanzinnige mensenhater, die de moordenaar was, in zijn graf verdwijnt onder de lovende woorden van een spreker, die hem een voor treffelijk burger en een sieraad van het stadje noemt. Wil men kritiek op Achterdocht, dan zou die de dialoog betreffen, die nu en dan wat overvloe dig is en verbaal moet voorbereiden, wat we straks verwachten kunnen. In de gesprekken wordt ook geen poging gedaan om een zekere levendigheid in de montage aan te brengen Het is als of Hitchcock terzijde een paar mede delingen doet, die noodzakelijk zijn voor een goede gang van zaken. Te goed koop voor die meester. Maar voor het overige: een knappe film, zeer be heerst gecomponeerd en vol angstwek kende suggesties. De film draait in Frans Hals. Acht tien jaar. Dbg. De hel van Marseille is een film, die maar moeilijk op gang kan komen. Maar daarna wordt een zeer grote spanning ontwikkeld, die feitelijk tot het einde toe blijft beklemmen. Het is een verzets- verhaal, dat zich afspeelt in de Vieux Port van Marseille, de oude volkswijk waar tijdens de oorlog duizenden onder duikers, ontsnapte gevangenen en de serteurs een veilig onderdak hadden gevonden, tot op het ogenblik dat de Duitsers besloten de hele wijk zonder meer op te blazen. In de film gaat het om twee Engelse krijgsgevangenen, die uit Italië ontsnapt zijn en in Vieux Port wachten op hun terugkeer naar Engeland. De een wordt verliefd op een volksmeisje; de ander vindt een beetje huiselijkheid bij een rasechte Londense cockney-vrouw, die daar al sinds jaar en dag woont. Men maakt kennis met een aantal types uit de wijk: de nietsnut die voor geld tot alles bereid is; de dokter, die geen dokter is maar een lustmoordenaar en van de oorlogsomstandigheden profi teert om zijn slachtoffers te vermoorden; en verder de Duitsers die met de pa trouillediensten in de wijk belast zijn. Op een gegeven moment nadert de film zijn dramatisch hoogtepunt, wanneer de beide Engelsen in handen van de lustmoordenaar dreigen te vallen op het ogenblik dat de Duitsers de wijk gaan opblazen. Het schijnt een historisch verhaal te zijn. De Arthur Rank Orga nisation heeft er in ieder geval een knappe, boeiende film van gemaakt. Lido, 18 jaar. Wie deze week naar Cinema Palace gaat, moet niet verwachten dat hij een spectaculaire doktersfilm gaat zien, hoe wel de titel „Chirurg" dat wel doet ver moeden. De oorspronkelijke titel „Des- perato Addio"(Wanhopig afscheid) geeft beslist een beter beeld van de inhoud van deze Italiaanse produktie. De film is gebaseerd op het boek van Andrea Maiocchi en vertelt de geschie denis van een verpleegster en twee chi rurgen die beiden verliefd worden op de verpleegster. Met de een trouwt zij uiteindelijk, maar langzamerhand open baart zich een verflauwing in de liefde van de chirurg voor zijn vrouw. Vier jaren leven zij gescheiden, tot de vrouw een ernstige hersenziekte krijgt. Wan hopig neemt zij afscheid van haar kind en wil zelfmoord plegen, omdat er geen uitkomst voor haar meer bestaat. Haar man keert terug en slaagt erin zijn vrouw na een inspannende operatie te redden. De vriendschap met zijn collega die hij onfortuinlijk had verloren, wordt eveneens weer bezegeld. De gehele film berust op de liefde, die hier en daar vrij goed getekend is met alle moeilijkheden die daaraan ver bonden zijn. Sterk is de passage, waarin het „wanhopig afscheid" speelt. Een film dus die naast minder geslaagde momenten, een goede zijde heeft. 18 jaar. De film „Casablanca", die maandag en dinsdag wordt vertoond, plaatst in de gelijknamige stad een aantal onder grondse strijders van verschillende na tionaliteiten tegenover elkaar. De lief de is er om de zaak aantrekkelijk en ingewikkeld te maken. De oplossing is eerlijk en vaderlandlievend. De film, die vele spannende en gevoelige mamen ten telt, verhaalt een alleszins waar deerbare geschiedenis. Ingrid Berg man en Paul Henreid spelen de voor naamste rollen. Studio, 18 jaar. Donderdag draalt in deze bioscoop de beroemde film over Lindberghs oceaan- vlucht „The Spirit of St. Louis". A.l. Donderdagmiddag draait in „Studio" in het kader van het Pauzethe ater „Nightmail" van Cavalcanti. In Rembrandt draait voor de tweede week het derde deel van de Sissi-ge- schiedenis, genaamd „Sissl, keizerin en moeder". Het zou ons verwonderen als het de laatste week zou zijn, want deze derde Sissi is een alleszins waardeer baar produkt, dat voor alle leeftijden toegankelijk is. In Minerva keert te rug „Als de dauw hangt, komt er re gen". Het is de 45ste keer, dat deze film draait, hetgeen een aanbeveling genoemd mag worden. De film is ech ter voorbehouden aan strikt volwasse nen. Zondagmiddag draait in deze bio scoop het lachsucces „Schots en scheef" van Stan Laurel en Oliver Hardy, dat goed amusement is voor iedereen. Maandagavond wordt in dezelfde bio scoop de Mozartfilm „Wien de goden liefhebben" vertoond, die eveneens voor alle leeftijden geschikt is en dins dag- en woensdagavond draait in Miner va „The Monte Carlo Story" die ge schikt is voor ouderen dan veertien jaar Op de Nieuweweg te Spaarndam is gisteravond om ongeveer half elf een 50-jarige vertegenwoordiger uit Haar lem met zijn auto in het water van de fortgracht gereden. Bij onderzoek bleek dat de man onder invloed van alkohol- houdende drank verkeerde. Hij is inge sloten; zijn rijbewjjs is ingevorderd. De auto is uit het water getakeld en naar de politiegarage vervoerd. De bestuurder van een bromfiets en de bestuurder van eei personenauto, die op het ogenblik van het ongeval op de Nieuweweg reden, worden verzocht zich met de verkeerspolitie Ir verbinding te stellen. Vrijdagavond heeft de Katholieke Ar beidersvrouwen Vereniging, kring Oost haar jaarvergadering gehouden. De voorzitster, mevrouw Hellemons, bracht in haar openingswoord dank aan de aftredende penningmeesteresse, me vrouw Seurink. Na de pauze werd de klucht „Vergif" opgevoerd door de K.A.V.-kring Centrum. Vandaag is het vijfentwintig jaar ge leden, dat de heer A. de Bruijn als cor respondent-administrateur in dienst trad bij de firma Keur en Sneltjes Den tal Mfg Co. In de gestage groei van dit bedrijf heeft de jubilaris een zeer werkzaam aandeel gehad. Oorspronke lijk was dit voor een belangrijk deel in de handelsafdeling (Dental Depot), doch in de na-oorlogse jaren, toen de sterke ontwikkeling leidde tot de ves tiging van twee zelfstandige zaken, wijd de htj zijn krachten geheel aan de fa briek. Speciaal de bevordering van de export heeft zijn grote belangstelling. Regelmatig bereist de heer de Bruijn die in 1948 tot procuratiehouder werd benoemd, het buitenland, waar hij zich vele vrienden verworven heeft. Ook buiten zijn werk is de jubilaris een algemeen geziene figuur, mede door zijn activiteiten op kerkelijk en maat schappelijk terrein. In de morgenuren vond in de nieuwe cantine van K en S de huldiging plaats door directie en personeel, waarbij ook vele van zijn vroegere medewerkers uit het Dental Depot aanwezig waren. Naast diverse geschenken werd hierbij ook het gouden KS-embleem uitgereikt, als blijk van grote waardering voor de ver diensten in de afgelopen 25 jaar. De Reclasseringsraad Haarlem orga niseert dinsdag 11 maart in hotel „De Leeuwerik" aan de Kruisstraat een bijeenkomst, die ten doel heeft de be spreking over het opnemen van reclas- senten in het' arbeidsproces. Mr. ir. E. R. Deves, directeur van het Ge westelijk Arbeidsbureau te Haarlem en de heren dr. J. van der Grient en W. A. M. de Rijck van der Gracht van het Ministerie van Justitie zullen in leidingen houden. EUROMARKT. De heer P. J. Kanteyn, lid van de Eerste Kamer der Staten Generaal en lid van de Gemeenschap pelijke Vergadering van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal, zal donderdag 6 maart 's avonds om acht uur in restaurant Brinkmann aan de Groote Markt te Haarlem een causerie houden over „De Euromarkt" voor de Beweging van Europese Federalisten, afdeling Haarlem. ONS BUITEN. Ter gelegenheid van het vijfentwintig jarig bestaan van de Volkstuinvereniging „Ons Buiten" re- cipieert het bestuur zaterdag 8 maart van drie uur tot half vijf in gebouw Sint Bavo aan de Smedestraat te Haar lem. 's Avonds om acht uur wordt even eens in gebouw Sint Bavo een feest avond gehouden. Cakie presenteert de Cabaret-Revue „Van dit, van dat, van alles wat". Donderdag 6 maart zal het Eerste Kamerlid P. J. Kapteyn, lid van de gemeenschappelijke vergadering van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal voor de Haarlemse afdeling van de B.E.F. spreken over „De Euro- markt." Deze lezing wordt gehouden in de muziekzaal van Brinkmann aan de Grote Markt, 's avonds om 8 uur. In een oude, sinds enige jaren geslo ten vernisfabriek aan de Harmenjans- weg te Haarlem heeft zich gevestigd Beunk's Verfindustrie, een uit 1870 da terend Amsterdams bedrijf, dat in verband met de gunstige uitbreidings mogelijkheden naar Haarlem verhuisd is. Aan het aannemersbedrijf Runkema en Kottman te Haarlem is de bouw ge gund van drieëntwintig woningen be stemd voor bouwspaarders bij de N.V. Bouwfonds Nederlandse Gemeenten. De woningen zullen worden gebouwd aan de Troeletrastraat te Zandvoort naar een ontwerp van het architectenbureau Maaskant te Rotterdam. Aan de Rijksuniversiteit te Leiden is geslaagd voor het arts-examen de heer E. J. M. Crabbendam te Zandvoort. GEBOREN: J. A. van der Veldt en M. C. van Haagen, d.; J. Keijzer en N. Krabbendam, d. OVERLEDEN: J. P. Bakker, 65 jr.; A. van Spall, 71 jr.; A. Scholte-van der Stok, 80 jr.; M. B. Spaans-Cerna, 54 jaar. Advertentie Bezoek onze stand (No. 104) op de Voorj.- Beurs van de Vr. L.vaart-afd. Paviljoen. Deskundige voorlichting. Aan de Western-film „De Gele Toma hawk", die deze week in Luxor draait, is kennelijk meer zorg besteed dan gemeenlijk bij dat soort produkties het geval is. Het verhaal is iets beter en intelligenter, de mogelijkheden van de film-camera zijn doorgaans zeer goed benut, de kleuren zijn prima en de landschappen, die zich aan de ogen der kijkers ontrollen mogen er ook best zijn. Echt een Western van „klasse" en daarom is het jammer, dat er blijkbaar onvermijdelijke concessies aan een sa distische wansmaak zijn gedaan. Er tollen helaas weer tientallen mensen in doodsangst rond met Indianen-pijlen in hun bodies, er wordt gemoord en ge wroken en dat alles moet zo plastisch mogelijk vertoond worden. Het verhaal draait om een onsympa thieke majoor, commandant van een vooruitgeschoven legerkamp, die een Indiaans dorp heeft uitgemoord. De roodhuiden nemen bloedig wraak. Een brave blanke tracht dat onheil tever geefs te voorkomen. Het draait dus uit op de reeds gesignaleerde moord en doodslag. De brave blanke wint echter de liefde van een lieftallige juffrouw, want dat komt hem uiteraard toe. Wat er met de majoor gebeurt staat niet geheel vast, maar dat doet er minder toe. Een film die vanaf 14 jaar toegan kelijk is, meent de K.F.C. De liefhebbers van de Western kun nen tot en met morgenavond weer te recht in „Roxy", waar de boeiende wiid-west-geschiedenis „Haat tegen haat" wordt gedraaid. Niemand min der dan Joseph Cotton en Viveca Lind- fors spelen de hoofdrollen. De film is goedgekeurd voor veertienjarigen en ouderen. Van mac.nrtag tot eri met donderdag herhaalt deze bioscoop de vertoning van „Vlucht naar Hongkong", een spannen de geschiedenis van diamantdieven. Ook deze film is toegankelijk voor ou deren dan 14 jaar. 4 a verten tic LANG* VEFRSTRAAT 10 TEL 11493 De sterke Amsterdamse schaakclub VVGA heeft het Haarlems Schaak Gezelschap een grote nederlaag toe gebracht. Met niet minder dan 11/2-8% gaven de Amsterdammers hun collega's uit de eerste klasse A van de KNSB een geduchte schaakles. Deze zeer zware nederlaag betekent voor HaSG vrij zeker de degradatie naar de tweede klasse KNSB. Hoewel ook het Groninger Unitas door de 4'/, -5 nederlaag tegen VAS II op twee winstpunten bleef staan zijn de bordpunten van deze schakers aanzienlijk beter. En bordpunten geven in de competitie van de KNSB bij gelijk eindigen de doorslag. Bovendien zullen twee teams moeten degraderen. De schaakclub Haarlem ging wat on fortuinlijk met 41/,-5 tegen Bussum ten onder. De uitslag was voor beide teams echter van geen enkel belang meer. Het team van de r.k. schaakclub De Pion heeft zich in Groningen met leeuwenmoed verweerd tegen het sterke Staunton. Zij konden echter niet ver hinderen dat na het eind van de speeltijd Staunton met 5-4 de leiding had. De kans op een gelijk spel blijft dus nog aanwezig. Door bovenstaande resulta ten is de ranglijst geworden: VVGA 6 6 12 39)4—20i/2 Staunton 5 4 1 8 35 —24* Bussum 6 4 2 8 30)4—2914 VAS II 6 3 3 6 30 —30 Haarlem 6 2 1 3 5 28)431% De Pion 5 1 1 3 3 26 —33* Unitas 6 1 5 2 26)4—33% HaSG 6 1 5 2 23 —37 eorge van Renesse gaf vrijdag avond in de Stadsschouwburg een pianorecital voor leden van Geloof en Wetenschap. Drie werken van Schu bert vormden de opening van het pro gramma. Het deed mij plezier dat Geor ge van Renesse de moed had, drie vrij bekende werken van deze componist in dit recital te plaatsen. Meestal blijven deze stukken bestemd voor de studeer kamers van pianoleerlingen, of als Gistermiddag werd in de Haarlem se stadsschouwburg de eerste van de drie demonstraties gehouden van voordracht, dans en toneel binnen het raam van het Interscholair Jeugd- toernooi. Plet programma was weer sa mengesteld na een moeilijke selectie uit een verheugend aantal aanbiedin gen. Op de kwaliteit van het aanbod zelf zullen wij hier niet al te diep in gaan. Dat hopen wij te doen na de avondvoorstelling van woensdag 5 maart, wanneer alle uitverkorenen aan de beurt zijn geweest. Wel moet ons al vast van het hart, dat zeker wat toneel en dans betreft de jongelui bij de selec tie niet veel bijzonders te bieden had den. Wat wij daarbij te zien kregen was soms bedroevend. Een kwade noot voor degenen, die met zo weinig critiek hun pupillen het selectie-podium opstuur den. Uit deze opmerking vooraf zal men wel begrepen hebben, dat er gistermid dag weinig uitschieters te noteren vie len. Het algemeen beeld was vlak: het bleef hangen rond de kwalificatie lief of aardig. Opvallend was weer, dat er slechts drie jongens tegen tien meisjes met een voordracht voor het voetlicht kwamen. De jongelui waren bovendien nog al eens zwaar op de hand zoals Paulien Remmers met „Afscheid der Joden" van J. de Bruin, Lya Sinke met „De Trap" van Ed. Hoornik, Suze Ab- bink met „Het Beurskarillon" van Jan Prins, Ischa Meyer met „Marche Mili taire" van Kees Stip en Annelies Ochse Freiwald met „Le scribe accroupi" van Michel van der Plas. Een wat lichter genre brachten Trees Steenbrink („De navond komt zoo stil" - Gezelle), Ineke Geursen („De Dieren" - Van der Leeuw), Joke Jolink („Eindelijk Len te!"), Ingrid Wesdorp („Het ezeltje" - Vasalis) en Margootje Woud („De Trek" - Vasalis). De een slaagde beter dan de ander. Een compliment voor Joke Jolink, die haar gedicht zelf ge maakt had en het met overtuiging voerdroeg. Opvallende prestaties lever den Trudie Coté, die „De Halsboord", een sprookje van Andersen, uitstekend vertelde, Drieks Havermans, die een gechargeerde versie gaf van „Zee- terscholair Comité. zang", een produkt van Lewis Caroll, vertaald door Annie Schmidt, en Ar nold Vasen met zijn levendige voor dracht van Andersens „Het is vast en zeker". Het goochelaartje Rudie Oos- terbaan brengen wij maar in dit genre onder en van hem kunnen wij zeggen, dat hij zijn publiek heerlijk heeft bezig gehouden. In de dansnummers zagen wij een stevige en met gloed gedanste Sopak van Bram Dunlop, een vriendelijke schaatsenrijderswals van Hanneke van Os en Jetteke Westerkamp, de „Dance of the rose-maiden" van Anita van Eunen en nog eens een IJswals van Marijke Giesbergen, Quirien Krijger, Netty van Beusichem, Trix Schulte, Willemien Steensma en Marijke Bak ker. Van goed gehalte en van dansbe- grip getuigend was de Mazurka, ge danst door Klaartje Keuzenkamp en Ma- riëtte Mreijen. Leerlingen van de Rijks kweekschool tenslotte kwamen met en kele vaardig uitgevoerde volksdansen, die het ook door de fleurige kleder dracht uitstekend deden. Onder de sectie-toneel brengen wij het cabaretnummer „De Trilogie" on der, eèn kostelijk persiflage van Annie Schmidt op de Noorse zwijg-verhalen in drie delen. Gezien van der Horst, Anne ke Kolkman en Lydia Struyk bleken nog wat te jong óm dit nummer het volle pond te geven. Wij hebben niette min veel waardering voor hun presta tie. Zij werden aan de piano begeleid door Florien van Kooten. Grote lof hebben wij voor drie leer lingen van het Coornhertlyceum, Ga- briëlle Geesink, Lou Landré en Bou- dewijn Chabot, die op navolgbare wij ze „De Dromenbrenger" speelden. Dit was schooltoneel van het eerste plan. Zelden hebben wij een sprook jesachtig gegeven zo puur, zo leven dig en zo sfeervol tot werkelijkheid gebracht gezien. Een ere-saluut voor dit trio, dat van hun mede-leerling Erik Hendrikse op de gitaar muzika le steun kreeg. De middag werd ingeleid door de heer S. Vetten, secretaris van het In- W. H. pronkstukken op voordrachtsavonden van muziekscholen en dergelijke. De Impromptu in As grote terts werd onder de vaardige handen van George van Renesse inderdaad een pronkjuweeltje evenals het minder vaak gespeelde Scherzo in Des, dat nu een briljantje werd, vol fijne schittering en glans. Mo ment Musical in As was ir.eer diep gaand en verstild. Hierna leverde George van Renesse een topprestatie in de variaties en fuga op een thema van J. S. Bach van Max Reger. Nu eens in deze muziek enorm spectaculair en dientengevolge uiterst boeiend, dan weer vrij akademisch van vormgeving. Maar het geheel wordt ge typeerd door de grote vakman die Reger was. De uitermate knappe variaties en de hechte fuga geven speciaal in haar vormgeving veel te genieten. George van Renesse heeft het werk met groot se allure gespeeld, zo virtuoos zelfs, dat de aandacht gedurende het gehele stuk sterk geboeid bleef. Hij toonde zich hierin inderdaad een meester-pianist, want om een dusdanig werk waar te maken, wordt meesterschap gevraagd. Vier werken van Chopin, een Wals, een Etude, Nocture en de Barcarolle, ver kregen zo ver dit in de tamelijk droog klinkende Schouwburg mogelijk is. zeker wat de laatste twee werken betrof, een alleszins poëtische sfeer. Het kunstenaarschap van George van Renesse kwam wederom tot een hoogte punt in de sterk bewogen gespeelde impressionistische comp°slties van Claude Debussy, waarvan mi1 „Reflets dans l'eau" bijzonder bekoorde. Een vrij talrijk publiek heeft de pianist na afloop hartelijk bedankt, hetgeen nog en stemmingsvol toegiftje tengevolge had. J. L. Haarlem krijgt maandag 10 maart be zoek van een groep van ongeveer zes tig personen, die in opdracht van de Landesregierung Karaten (Oostenrijk) in de periode van 4 tot 16 maart een toernee door Nederland maken in hun nationale klederdracht. De leden van de ze groep, waarvan verschillende artis- ten en artistengroepen deel uitmaken, treden op als officiële ambassadeurs en ambassadrices van hun land en zullen als zodanig worden vergezeld door Hof rat dr. Karisch en prof. Reitmann als vertegenwoordigers van de landsrege ring. Het gezelschap zal in Haarlem om drie uur officieel ten stadhuize worden ontvangen door het Gemeentebestuur. Daarna volgt een kort optreden op de Groote Markt, 's Avonds zal om acht uur de feestelijke Karntenavond wor den gehouden in het Concertge bouw. Het bezoek zal plaats vinden in het kader van het vijfentwintig jarig be staan van Reisbureau Cebuto en is te vens bedoeld als waardering voor het feit, dat zovele Nederlanders jaarlijks Karnten bezoeken. afgebroken wedstrijd. De laatste ronde vermeldt het vol gende programma: VVGAStaunton; VAS IIHaarlem; Bussum HaSG; De PionUnitas. Het is HaSG dus niet gelukt een rede lijk resultaat te bereiken tegen WGA. Toch zullen slechts weinigen verwacht, hebben dat de nederlaag zo zwaar zou uitvallen. De Haarlemmers startten met een al slecht in twee vooruit gespeelde wedstrijden, want beide ontmoetingen gingen voor de HaSG'ers verloren. Drs. P. J. Verhoeff kwam reeds in de opening tegen N. P. Oud slechter te staan. De VVGA'er liet zijn voordeel niet meer glippen waardoor zijn club het eerste winstpunt scoorde. Daar ook R. A. G. Davidson de vlag moest strijken tegen W. A. Freen kwamen de overige spelers voor de onmogelijke situatie deze grote achterstand weg te werken. Dit is van zelfsprekend tegen zo'n sterke tegen stander een te zware opgaaf. Dat bleek dan ook al spoedig. Marwitz had zijn spelers de instructie gegeven op alles of niets te spelen. Zij hebben 'dit inder daad gedaan maar de een na de ander zag de balans naar de verkeerde kant doorslaan. Alleen J. H. Marwitz zelf boekte de volle winst en kreeg voor de helft gezelschap van drs. J. P. Ver hoeff. Voor het overige was het alle maal misdruk. W. F. Petersma werd het eerste slachtoffer. Tegen H. Adema speelde hij wel avontuurlijk maar de ze speelwijze kon bij de V.V.G.A.'er geen genade vinden 0-3. R. Mol begon te gen 6. P G. Teileman zo uitstekend en had zeker de beste kans op succes. Hij dacht dit zelf ook en meende toen de strijd via een stukoffer te kunnen beslissen. Hij zag echter een verrassen de wending over het hoofd en bleef toen een stuk achter. Er restte hem nog slechts het omleggen van de ko ning. 0-4. F. A. Spinv iven kwam der traditie getrouw weer in hevige tüd- nood. De sterke Amsterdammer y- Crabbendam profiteerde er fraai Met nog ruim dertig zetten in minuten te spelen kon Spinhoven pro motie van een vijandelijke Pi°n '"et meer voorkomen. Hij koos e ijste partij en gaf op. 0-5. Aan t eerste bord drong J. H. Marwitz zijn rivaal N. Jonkman langzaam m ®ker in het defensief. Sterk spel leverde hem de dame voor een °P- Hoewel de strijd toen in feite s beslist vocht de V.V.G.A.'er nog gei uime tijd wan hopig verder. BU een speler als Mar witz natuurlijk zonder kans op suc ces. 1-5. W. Mazee begon zoals ge woonlijk weer goed, maar kwam in het gevorderd middenspel weer in het nadeel. J. P. J. op 't Eynde sloeg met een ongenadig toe en bezorgde zodoen de zijn team al vast de zege, 1-6. Of het nog niet mooi genoeg was zag Dui- senberg een goede remisemogelijheid over het hoofd tegen J. G. T. Donk, Hij wikkelde af naar een toreneind spel maar bleek toen verloren te staan: 1-7, Drs. J. P. Verhoeff schaafde de stand no- iets bij. Tegen J. C. Apking had hij misschien wel iets minder spel, maar door weldoordachte zetten slaag de hij erin een degelijke remise uit het vuur te slepen. 114-7)4. G. Kapsenberg bracht de Amsterdammers op iy„ -8 door zijn zege op mr. Snoeck He'nke- mans. De Ha.S.G. speler verspeelde in de opening een pion. Hij zag hem de hele partij niet meer terug. Dit nadeel wreekte zich in het eindspel waar hij analyse bleek dat ook deze partij voor de V.V.G.A.'ers gewonnen was. Haarlem en Bussum hebben een aardige wedstrijd gespeeld. Van krachtsverschil was vrijwel geen spra ke. Hadden de Haarlemmers iets for tuinlijker gespeeld dan zouden de punten zeker in Haarlem zijn gebleven. Het begon zo goed. Door E. J. de Ree; W. Geuzebroek (die voor de verhin derde Tj. de Jong inviel) en ir. A. M. Schneiders nam Haarlem een 3-0 voor sprong. Het bleek niet voldoende voor de winst te zijn. Toch hadden de Bussummers vrouwe Fortuna op hp« hand toen A. Haitsma in waarschijn lijk gewonnen positie ZQ lang over zijn laatste zet nadacht dat hij door tijdsoverschrijding verloor De gede- tailleerde uitslag van dit treffen luidt'. Haarlem—Bussum: ir. A. m. Schnei ders (zwart)—K. Langeweg (wit) 1-0'. G. B. v. d. VeldeJ. J. OosterwijcK Bruyn %-%. P, Brommerdr. W. Peremans G y' A. HaitsmaR. R. Arons y Blokker—M. A. S. Nolte - de ReeJ. J. Weering 1'°' J; L. C. Dekker 0-1; f <L(lBerS- J. Ph. Grondman o-i: H. Schmitz— P. H. Haverkamp 0-U w- Geuzebroek— J. M. v. Bolhuis I"0- Advertentie Bijzondere prestatie van 3 Renault-auto's. 1 Eregate Trans Fluïde, 1 Renault 'e P°maine en 1 4x4 terreinwagen m v n deze rit met een gemiddelde van bo ton per uur van 21 januari tot 5 febr. i-i. u kunt op RENAULT bouwen. Kathedraal: 6.30, 7.30, 9 H„ 11 en 12. St Antonius, N. Groenmarkt: 630. 730 K.» 8.30 H.. 10, 11 en 12. H. Jozef, Jansstraat: 6.45, 8, 9.15 H., 11 en 18 (Avondmis). O L. Vr. Rozenkrans, Spaame: 6, 730. 10.30 H. en 12. Q St. Jan, A'damstraat: 6.15, 7, 8.15, 930 H., 11 en 12.15. H. Hart, Kleverpark: 6.30, 7.45. 9. 1030 B., en 12. H.H. Elisabeth en Barbara, P- Kruger- straat: 630, 7.45, 9 H. en 11. H. Lldulna, Rijksstraatweg: 6.30, 7.30. 9 H„ 10.45 en 12. O L. Vr. van Zeven Smarten, Rijksstraat weg: 6.30, 7.30, 8.45 H.. 10.15. 1130 en 18 (Avondmis). H.H. Petrns en Paulus: 6.30. 7.45, 9 H„ 10.45 en 12. H Bavo (Heemstede): 6.45, 7.45, 9. 10.15 H„ en 12. O L. Vr. Hemelvaart (Heemstede): 7, 8.30 H., 10, 11 en 12. Allerh. Drleëenheld (Bloemendaal): 730, 9 H., 10.45 en 12. Hulpkerk (Bloemendaal): 7.30 en 9. H Antonins (Aerdenhout): 7.30. 9 H. en 11. H Agatha (Zandvoort): 730, 9 H„ 11. O L. Vrouw Onb. Ontv. (Overveen): J, 8 K„ 9 H„ 10.30 en 1130. GEBOREN: z.v. T. Schotel-Wielsma z.v. J. Blankert-Apekromz.v. S. T. Hulsbosch-Huijsmans; z.v. A. Simon- Braeckmans; z.v. J. Bastiaan-den Held; z.v. J. F. T. Warmerdam-Bonke; z.v. M. Kleijn-Kerpel; d.v. M. C. van Schaik-van der Werf; d.v. C. Weij- Schaap; d.v. B. M. Brandt-van Roon; d.v. M. van Keulen-Kastelein; d.v. I. Mikola-Par&di. OVERLEDEN: S. J. Vervoort-Broek- meijer, 56 j„ Rijksstraatweg; J. Pran ger, 52 j„ M. y. Heemskerkstraat; W. van Zomeren, 78 j., Holsteijnstraat; H. A. Bultman, 84 j., Hazepaterslaan; J. Jongkind, 82 j„ Jansstraat. Leek het er aanvankelijk op, dat de oude, geroutineerde dammers de fina le ln het toernooi om de persoonlijke titels van Kennemerland wei zouden ha len en de jongeren op een veilige af stand zouden laten, nu, met de laatste ronde in het verschiet, blijkt, dat ver schillende jonge spelers eveneens tot de vechtjassen gerekend moeten wor den en zich daardoor op goede plaat sen hebben weten te nestelen. In hoofdklasse A kon A. de Jong het tegen J. Bus niet verder brengen dan remise, dezelfde uitslagen kwamen van de partijen H. ^eunisse—Ade Jong, W. v. wort—H. Teunisse en L. v. Steen bergen—H. Schuringa. get treffen tus sen W. v. Leuffen en H. Teunnise werd een winst voor v. Leuffen. H. Schurin- ga is nu Uitgespeeld en bezet de bo venste plaats met negen punten uit zes parthen. A. de Jong en J. Bus volgen met elk zes uit vier. Als we m aan- 21ui "1® hemen, dat verschillende laag geplaatste spelers nog moeten vechten om degradatie te ontgaan, hetgeen voor vrt)Wel alle groepen geldt, dan kan er voor de resterende partijen op felle strijd gerekend worden. Hoofdklasse B: A. DoumaJ. War merdam 11. Deze groep is wat ach ter wegens ziekte van een der deelne mers. Toch is J. Warmerdam reeds ze ker van een finaleplaats terwijl J. Meu ren een goede kans heeft met zes pun ten uit vijf partijen. Hoofdklasse C: G. ZeeuweTh. Tiel- rooy 02; C. Schelfaut—H. v.d. Vossen 11; G. PostmaH. Willemse 11 en H. WillemseN.Blom 20. Hier doet het eigenaardige feit zich voor, dat de leider G. Postma met acht uit zes nog gepasseerd kan worden door de beide jeugdige spelers Van de Vossen en Tiel- rooy, die beiden zeven uit vijf noteren- In I A had Persoon een slechte week door twee verliespartijen, een tegen J* Oorthuis en de andere tegen A. Kroes; L. van der Werf (ook een nieuweling, die sterk opvalt) deed het beter en won van A. Kroes. J. ter Haak leidt nog steeds met acht uit vier en L. van der Werf volgt met zes uit vijf. In I B won P. Knopper van Th. van Wort en de jonge J. Belien van J> Post; de partijen Th. van Wort—Th. Bot en P. VenemaP. Knopper wer den remise. Hier behouden J. Bellen en p. Venema met elk zeven uit vijf de beste kansen. Voor I C deelden A. Smit en C. Drayer de punten; A. Masteling won van A. van Leuffen en C. Belien versloeg ook C. Drayer, waardoor hi) met tien uit vijf wel de mooiste positie inneemt. A. Masteling komt tweede met 7 uit 4. Tweede klas: J. OvaaTh. Sassen 20; A. v. SabbenJ. Schuiten 2—0. Van Sabbel- leidt met negen uit doch Diemei, Ovaa en Mulder bedrei gen hem allen met acht uit vijf. Hier kan het dus eveneens spannen. Voor de groep thuisdammers werd slechts een partij gespeeld n.l. A. v.d- GeestP. v.d. Velden 20. Eerstge' noemde stuurt regelrecht op de titel at met zeven uit vier. Teneinde gelegen heid te hebben vooraf de uitgestelde of afgebroken partijen te beëindigen 's de zevende ronde uitgesteld tot vrijdag 7 maart. Voor de onderlinge competitie van V.K.D. werden de volgende partijen ge' speeld: J. van RoodenG. Laan 20; R. Kok—P. Beelen 1—1; F. Visser- Th. v. Wort afgebr.J. SassenG. Hes- selman 20; G. LaanJ. v. Rooden afgebr. De ranglijst van het tweede tiental ziet er thaijs als volgt uit: J. v. Rooden G. Hesselman J. Sassen A. v. d. Vorst R. Kok J. Kramer P. Beelen V. Andringa A. Strikkers J. Wiegman F. Herberman A. Meyer G. Laan 14 12 7 7 9 12 8 9 4 11 10 11 2 2 3 0 1 2 6 1 5 1 9 8 10 2

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 2