Voorjaarsbeurs voor de Vrouw een boeiend en bont schouwspel Doe het zelf G. Hurkmans jubileert M' Onderzoek om nieuw gebouw op te trekken aan Damstraat Verwantschap tussen poëtische en schilderkunstige uitingen DOOR EEN ZATERDAGSE BRIL H BEURS v/d VROUW Hoge spoorbaan eind maart in gebruik Broeders van de La Selle naar Afrika vertrokken Toestemming voor ontslag Plan ter vestiging in „Trou moet blycken" voorlopig van de baan Haarlems Bloei enige maanden in Hoofdwacht? Beelden uit tussenwereld N.V. DE HOUTWERF LUCEBERT IN GALERIE ESPACE Oude Heemsteedse bekenden plasticbekledingsplaten ZATERDAG 1 MAART 1956 PAGINA 3 yan alles en nog wat is er weer te zien, te proeven en te koop op de g te nteren van een bekend Haarlemse Voorjaarsbeurs voor de Vrouw, die onder auspiciën wordt merk. „Heerlijke, geurige tabak," moe gehouden van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen en van de Middenstands Centrale voor Haarlem en omliggende gemeenten. „Doe het zelf" is ditmaal het motto van de beurs, waar de huisvrouw ongetwijfeld ideeën kan opdoen voor veranderingen of verbeteringen op huishoudelijk gebied. De grote zaal van het Krelagehuis aan de Leidsevaart staat weer vol ®ch^. Saan jaren mee," staat er op Pottenbakker stands, waartussen verschillende „straatjes" zijn uitgespaard. Wandelend door die straatjes krijgt men folders in de hand gedrukt over wasmachines, stofzuigers, mixers, schilapparaten, droogreinigend schuim, strijkplanken en tal van andere voorwerpen, die het werk in de huishouding gemakke lijker kunnen maken. „Doe het zelf" slaat niet alleen op de mechanisatie, maar ook bijvoorbeeld op allerlei nieuwe soorten verf en lak, meubelen en lichte stoffen, waarmede de vrouw haar huis al knutselend gezelliger werpen broches, clips, vaasjes enz. kan maken. Klappende dames Caravan-terrein bij Kop Zeeweg "ïTolgende week gaat de heer G. Hurkmans jubileren. Dat is gauwer geschreven dan gedaan, want niet alleen is de jubilaris daar op dit moment zelf onkundig van, doch bovendien is het jubileum reeds se dert een maand voorbij. Maar goed, als chef de bureau van het advoca tenkantoor mrs. J. H. J. Simons, A. Bruch, A. D. P. v. van Löben Seis en F. M. Oberman weet hij, dat een zaak soms lang op de rol moet staan, eer zij met succes afgewerkt kan worden. Opera-ballet Aardolieprodukten goedkoper Stadsbibliotheek moet uit stadhuis Genoodzaakt door het ernstige ruimtegebrek in het stadhuis, hebben B. en W. van Haarlem aan de Dienst Openbare Werken opdracht ge geven zo vernemen wij om te onderzoeken of het braakliggend stuk grond aan de Damstraat groot genoeg is om een nieuwe Stadsbibliotheek op te bouwen. Wanneer dit onderzoek positieve resultaten oplevert, zou het in de bedoeling liggen :.o spoedig mogelijk tot de bouw van een nieuwe Stadsbibliotheek over te gaan, teneinde de ruimten die deze instelling thans in het stadhuis in gebruik heeft, vrij te maken voor een verdere concentratie van de secretarie-afdelingen. De man die onder het pseudoniem Lucebert verzen publiceert exposeert onder hetzelfde pseudo niem gouaches en tekeningen in Ga MM toont U wat U allemaal kunt doen met KLINGDECOR-HERNICA FENNALUX - HOLOPLAST STAM) no. 3ft Kampersingel, Haarlem H. de GRAAFF GROTE HOUTSTRAAT 103 Te Heemstede: Film en toneel voor katholiek maatschappelijk jeugd- en gezinswerk ten zij er bij zeggen en soms, wanneer zij aarzeling bespeuren: „Gratis en lek ker". Opmerkelijk is de demonstratie van „fiori in plastica," Italiaanse plas tic-bloemen, die inderdaad bedrieglijk echt zijn nagebootst. „Afwasbaar, kleur- bordjes te lezen in de bloemperkjes, die er van zijn aangericht. Interessant is de pottenbakkersstand in het paviljoen van de beurs, waar Wim Duller grote en kleinere siervoor- exposeert. De glasblazersstand levert eveneens een boeiend actie-schouwspel op. Men kan er zien, hoe de glasblazer zeer minitieus van glazen stangetjes steeds duidelijker herkenbare voorwerp jes maakt. Naast hem is een actieve kunst-borduurwerkster gezeten. Verschillende stands beogen een min Wat er aan nieuwe en practische ge bruiksvoorwerpen te koop is,_ kan men behalve in de grote zaal ook zien in een kleiner paviljoen, terwijl in de hal, on middellijk naast de ingang een grote stand van een broodfabriek de aandacht Vestigt op moderne machines en op gesneden en hygiënisch verpakt brood, dat hoe langer hoe meer gebruikt wordt, in de filmzaal op de bovenverdieping tvorden films vertoond over cacao, kof fie, thee en de behandeling van de Was in wasserijen. Veel kijksters en kijkers trekken ook weer de modeshows, die enkele malen per dag gelopen wo - den in een speciaal daarvoor ïngericnt zaal. In de wachtruimte trekken schil derijen, geëxposeerd door a]s dc se kunsthandel de aan^t cvenals^e „stand van de burgemeeswi „Meer vrouwen in de B3 waarin een vrouwelijk B.B.-Ud haar idealen propageert. Het is ptezieri5 en gezellig wandelen langs ai die stands. Bij de een ziet men een soort mixer-factotum,gedemon streerd door op zijn Brussels Vlaams klappende dames, die hun toeschouwers verzekeren, dat het apparaat van oud brood paneermeel kan malen, van aard appelschillen aardappelmeel, die aanto nen dat er groenten in een paar teilen mee tijngesneden kunnen worden en dat er smakelijke soepen of drankjes mee gemixt kunnen worden. Een van die drankjes is bijvoorbeeld samenge steld uit citroen, suiker en selderie met een scheutje water. „Om slank te blij ven", zo wordt er bij gezegd. Ook aan andere stands kan men allerlei mid delen gedemonstreerd zien tot behoud of tot het verkrijgen van een slanke lijn. staat tegenover, dat er aan andere ,a«?les te proeven is: slaatjes, soepjes, koff.e, thee, een visgerechtje, toast m het vet gebakken, vruchtenwijn en andere versnaperingen van de uiteen- lopendste smaken. Er zijn dit jaar opval lend veel stands waar massage-appara- ic" 'h bet kader wellicht van „Doe het zelf gedemonstreerd worden. Verder hoogtezonnen en andere toestel len op hygiënisch gebied. Aantrekkelijk zijn de kook-demonstra- ties, die regelmatig gehouden worden door het Voorlichtingsbureau voor de Voeding en door de afdelingen „Vis", •.Groenten en Fruit" en „Pluimvee en Eieren." Tal van gemakkelijk bereid- bare en smakelijke gerechten worden daar gedemonstreerd en uiteraard valt ook daar 't nodige te proeven. „Van eie ren wordt u groot en sterk," staat er gens te lezen en elders „Massage jreeft gezondheid en welbehagen." Er is een stand, waar men gratis kan touw trekken aan kousen ter demonstratie van de duurzaamheid, er worden plas tic regenschorten vertoond, handweef stoffen en practische kledingstukken voor de huisvrouw. Twee smaakvol geklede meisjes lopen rond op de beurs om de bezoekers een et de Ganakust van ie Holland- West-Afrikalijn vertrokken giste ren vier broeders-onderwijzers van „La Salie" naar de missie van Frans Kameroen. Zij zullen de kern gaan vormen van een stichting in Douala, een kweekschool voor katho lieke inlandse onderwijzers. Dat men voor pionierswerk niet èrg jong behoeft te zijn, bewijzen deze vier enthousiaste mensen, die samen rond de 160 jaar oud zijn! Vele lezers zullen er wel een bekend gezicht bij zien, want a'le vier zijn zij geruime tijd werkzaam geweest aan de St. Henricus ulo, of de St. Jozefschool, de Jacobaschool of de Aloysiusschool te Heemstede. wi^-vier hebben ze al een eerbied- aa <bge staat van dienst achter de n, van hen, Broeder Eugenius, s al een tiental jaren werkzaam geweest in het Nabije Oosten, in de Libanon namelijk. Voor en na deze periode was hij o.a. in Heemstede ver bonden aan verschillende scholen, hij begon in 1929 al aan de Sint Jozefschool. Broeder Gabriël is een goede oude bekende van heel wat tegenwoordige eerzame huisvaders, die van hem jaren lang op de Sint Henricus ulo wiskunde en geschiedenis gekregen hebben; een tijd lang was hij later hoofd van de Sint Aloysiusschool. Broeder Henricus is ook korte tijd verbonden geweest aan de ulo en vele jaren aan de Sint Alysiusschoolhet zangkoor van de „nieuwe parochie" be schouwt hem ook niet als een onbeken de. Broeder Antoon zwaaide de laatste jaren de scepter in de cockpit van de ulo en verzorgde het wiskundige ge deelte van de B-opleiding in het filiaal op Kenennemeroord. In de oorlogsjaren was hij verbonden aan de Sint Aloy siusschool. Het viertal gaat eerst naar een ne derzetting van broeders van dezelfde congregatie in Noord-Kameroen, waar Canadese confraters al enige jaren der gelijk prachtig en uiterst noodzakelijk werk verrichten. Als zjj na enige maan den voldoende ingewerkt zijn, beginnen ze „voor zichzelf", al doet een missio naris dit eigenlijk nooit. Zij openen dan een eigen, afzonderlijke kweekschool in Douala. Daar in elk missiegebied een school bijna even noodzakelijk is als een kerk behoeft het geen betoog van hoeveel be> lang het werk is, dat hier begonnen wordt. De talloze oud-leerlingen uit de omgeving zullen zeker dan niet verge ten door hun gebed dit grootse werk voor de uitbreiding van het Rijk Gods te steunen. Z.H. de Paus heeft onlangs een drm gend beroep gedaan op alle Algemene Oversten van Congregaties om toch mensen te zenden naar Afrika, dit ge bied vol van de schoonste beloften, doch tevens vol gevaren door het ijve ren van communisten en mohammeda nen, en vanwege misverstanden door blanken helaas in het leven geroepen B. en W. van Bloemendaal stellen de gemeenteraad voor het terrein aan de zuidzijde van de Zeeweg in Bloemen daal aan Zee tijdelijk te bestemmen tot kampeerterrein voor caravans. Van particuliere zijde bestaat belangstel ling voor de exploitatie van een derge lijk terrein, hetwelk daar zeer gunstig ligt. Verwacht mag worden dat de bouw van gemeentewege van een centrale badgelegenheid aan de Kop van de Zee weg nog geruime tijd op zich zal laten wachten, gezien de moeilijke financiële omstandigheden der gemeente. Daarom hebben B. en W. gezocht naar een mo gelijkheid het terrein aan de zuidzijde ya,1?., de .Zeeweg, voorzover het gemeen telijk eigendom is, althans zo produc tief mogelijk te maken. De vier oud-Heemsteedse broeders, die naar Afrika vertrokken zijn. Van links naar rechts: Henricus Smeets, Gabriël Leijs, Eugenius van Lee, en Antoon Kerkhof. Vijf keer per dag lopen vijf mannequins op de Haarlemse Voorjaarsbeurs de aan trekkelijke modeshow, welke onder lei ding staat van lady-speaker Maggy Sie renburg. Er worden smaakvolle toiletten vertoond, naar de laatste smaak, maar niettemin ook voor de Hollandse vrouw goed draagbaar. of meer liefdadig doel. Zo is er een stand van het Roode Kruis ter wer ving van bloed-donors van de epilep- sie-bestryding „Meer en Bosch" en van de Gemeentelijk Haarlemse Nazorg. Er is voortdurend muziek op de lieurs, die mechanisch, maar meestal vanaf een podium in het midden van de grote zaal ten gehore wordt gebracht. Ver schillende bekende orkesten en vocalis ten verlenen daaraan hun medewerking. Vlak bij het podium noodt een intieme koffie- en theebar tot een zitje en boven dien is er een grote café-restaurant- zaal, waar men de gaandweg langs de stands genoten maaltijd kan bekronen met een kop koffie, dan wel uit voor zorg soda-water of iets dergelijks kan drinken. Geruststellend voor talloze bezoeksters en bezoekers van de beurs moet het ook zyn, dat de afdeling Eerste Hulp dij Ongelukken van de afdeling Haarlem d1 Bnastreken van het Nederlandsche Roode Kruis de gehele dag op de beurs aanwezig is. De heer Hurkmans, die 23 februari j.l. 56 jaar werd, kwam als jongmaatje per 1 april I9i6 jn dienst bij mr. Si mons. Per 1 februari 1918 associeer den zich de mrs. Simons en Bruch. Een maand geleden was de heer Hurk mans dus veertig jaar werkzaam bij deze „associatie", welke later nog werd uitgebreid. Heel eenvoudig en zonder enige pre tentie is de heer Hurkmans zijn werk voor en In de advocatuur begonnen en dank zij zelfstudie, leergierigheid en een verbijsterende leeswoede heeft hij reeds vele jaren geleden zijn huidige functie gekregen, of beter nog: ver diend. Hij is met recht een verdienste lijk man, die naar karakter en kennis een rechtvaardig mens is. Menig jong advocaat en procureur zal hem om zijn vakkennis benijden. Wie de heer Hurkmans voor het eerst ontmoet, weet, dat hij met een chef de bureau en niet bijvoorbeeld met een bureauchef te doen heeft. Zijn houding en gebaren zijn als van een gearriveerde advocaat, prudent en behoedzaam. Maar hij staat niet op een voetstuk. Direct is er die ver trouwelijke sfeer, waarvan goede re laties en vele vriendschappen het ge volg plegen te zijn. En daarom is het geen wonder, dat de jubilaris ook buiten zijn dagelijks werk, waaraan hij zich met zoveel toewijding geeft, in zijn schaarse vrije tijd het nodige te doen vindt, waarvan ande ren profiteren. Ongeveer dertig jaar heeft hij als actief lid van de r.-k. toneelvereniging „Ludamus" zijn beste krachten aan het amateur-toneel gege ven. In vele rollen hebben wfj hem aan het werk gezien, creaties, waarvan hij immer veel werk maakte. Sedert kort heeft hij het toneel vaarwel gezegd en werd hij tot ere-lid van Ludamus be noemd. Dat hij een van de mede-op richters is geweest van de voetbalver eniging E.H.S., tekent hem weer in an dere kwaliteit, en wij zouden zeer onvol ledig zijn, indien wij niet zijn activiteit in het verzet memoreerden: ook als illegaal diende hij het Recht. Zo zou den wij voort kunnen gaan; doch ook wij moeten prudent zijn, omdat al onze prijzende woorden de heer Hurkmans allesbehalve prettig zullen stemmen. Maar hij, die zich voor zijn vrienden steeds als een joviale gastheer ontpopt, als een man ook met een bijna patriar chale bezorgdheid en een altijd jeugdig hart, mag toch éénmaal wel in het mid delpunt der belangstelling staan. Per slot van zaken Is hij reeds langer dan veertig jaar een oprecht Haarlemmer en een procureur der vriendschap. Daarom zal het hem maandag 3 maart, wanneer het jubileum herdacht wordt, niet aan belangstelling ontbreken. De leden van net Ballet van de Ne derlandse opera hebben gisteren de schriftelijke mededeling ontvangen, dat hun directie toestemming voor de ge vraagde ontslagen is verleend. De leden van het Ballet hebben reeds eerder van hun directie schriftelijk per 1 sep tember onslag aangezegd gekregen, be houdens de vereiste goedkeuring, die dus thans verleend is. Aan de verleende toestemming zijn enkele voorwaarden verbonden, waar van de voornaamste is, dat de directie geen nieuwe krachten in dezelfde func tie als die der ontslagenen kan aan nemen, alvorens de thans ontslagenen in de gelegenheid worden gesteld die weer op te nemen. Intussen zjin de solisten, die eerder kwestie hebben gehad met hun direc tie, ingegaan op het voorstel, om de termijn voor het afsluiten der nieuwe contracten te verschuiven van 1 maart naar 1 juni. Hierbij kan worden op gemerkt ,dat zij in een andere positie verkeren dan de dansers, al slechts hierom, dat zij de steun van hun orga nisatie genieten. Als gevolg van de recente daling van de prijzen op de wereldmarkt, zijn met ingang van vandaag de verkoop prijzen van de belangrijkste aardolie produkten in ons land opnieuw ver laagd. De autobenzine aan de pomp wordt cent per liter goedkoper. De prijs van petroleum wordt verlaagd met cent per liter en die van tractor- petroleum met 50 cent per 100 liter. Voor gasolie en huisbrandolie zal men 70 cent per 100 liter minder betalen dan tot dusver, terwijl de prijs van dunne stookolie met 50 cent per 100 liter wordt verminderd. Tenslotte wor den de prijzen van diverse soorten zware stookolie verlaagd met 3.- per 100 liter/kilogram. Het stuk grond aan de Damstraat is eigendom van de gemeente Haarlem. De grote vraag is natuurlijk of de ge meente op dit ogenblik over voldoende financiële middelen beschikt om een nieuw gebouw voor de Stadsbibliotheek op te trekken. Wij menen dit te moe ten betwijfelen, aangezien bij voortdu ring tijdens de raadsvergaderingen is verklaard, dat alleen de allernoodzake lijkste objecten kunnen worden uitge voerd. Op de onmiddellijke urgentie- lijst van de gemeente komt een gebouw voor de Stadsbibliotheek niet voor. De kosten van een dergelijke nieuw bouw mogen niet onderschat worden. Mede in verband met de kosten schij nen in de boezem van het College van B. en W. stemmen te zijn opgegaan om naar een andere oplossing uit te zien. Met name heeft men de suggestie ge daan om het pand van de sociëteit „Trou moe' blycken" aan de Grote Houtstraat voor dit doel aan te kopen. Dit plan heet thans echter definitief van de baan te zijn, omdat het sociëteitsbestuur er niet aan denkt het pand aan de gemeen te te verkopen. De Keyser van „Trou moet bly cken", mr. A. Beets, deelde ons des gevraagd mede, dat de sociëteit in derdaad in het pand aan de Grote Houtstraat wat ruim behuisd zit. Wanneer zich een mogelijkheid zou voordoen om aan een bescheidener huisvesting te komen, dan zou het sociëteitsbestuur er eventueel over kunnen denken het pand aan de Grote Houtstraat van de hand te doen. Vooralsnog zijn er slechts enkele in formele besprekingen gevoerd en is er geen enkel aanbod van gemeente wege gedaan voor compenserende huisvesting voor „Trou moet blycken". Voorstanders van deze oplossing voor de Stadsbibliotheek hebben aangevoerd, dat er in dat geval geen nieuw, kost baar pand hoeft te worden gebouwd, en dat men daarentegen de beschikking krijgt over een traditierijk gebouw, dat ongetwijfeld representatief geacht mag worden. Maar ook deze oplossing zou een aantal financiële consequenties met zich hebben meegebracht, die on der de huidige financiële omstandighe den nauwelijks op te brengen zijn. Intussen schijnt men vanwege het Col lege van B. en W. bezig te zijn met nog verdere ruimtewinning in het stad huis. Het mag zo goed als zeker ge acht worden, dat na de verkiezingen het aantal wethouderszetels in Haar lem zal worden uitgebreid van vier tot vijf en mogeljjk zelfs tot zes. Ook voor deze nieuwe wethouder of wethouders zullen representatieve werkkamers in het stadhuis beschikbaar moeten komen. Men heeft daarbij gedacht aan de beide vertrekken parterre, die de stichting „Haarlems Bloei" in gebruik heeft. De stichting zal binnen afzienbare tijd gaan verhuizen naar haar nieuwe gebouw aan het Stationsplein, zodat de beide ka mers in het stadhuis dan vrij komen. Men vreest echter, dat per 1 juli wanneer de kamers in het stadhuis ont ruimd moeten zijn de nieuwbouw aan het Stationsplein nog niet gereed zal zijn. Op zijn vroegst verwacht men dit pas volgend voorjaar. Wij vernemen, dat het in de bedoeling ligt, de stichting Haarlems Bloei" in de tussenliggende tijd onder te brengen in de Hoofd wacht, het gebouw op de hoek van de Grote Markt en de Smedestraat. De on derhandelingen hierover zijn echter nog volop gaande en het bestuur van de Vereeniging „Haerlem", dat de Hoofd wacht in huur heeft, zou nog geen be slissing genomen hebben over een even tuele tijdelijke ontruiming van dit ge bouw. Advertentie „Boerenechtpaar", gouache van Lucebert in Galerie Espace te Haarlem. Woensdag heeft mr. J. A. P. C. ten Bokkel, een van Haar lems meest notabele burgers, de plannen onthuld, die zijn Centrum comité koestert ten aanzien van de viering van Koninginne- en Bevrij dingsdag. Iedereen was oprecht blij de heer Ten Bokkel gezond en wel, en zonder kermisscheuren, aan te treffen. Hij was dezelfde gebleven, ondanks de boze woorden die hij het laatste half jaar heeft moeten incas seren. De lange, wervelende rit in een draaimolen van doodernstige besprekingen en enerverende vergaderingen bleek hij manhaftig doorstaan te hebben en zijn humeur had niet geleden op de glijbaan, die schijnbaar voerde naar de liquidatie van zijn comité. U kent die geschiedenis. Mr. ten Bokkel heeft er woensdag nog eens over gepraat, rustig en zonder emo tie, daarbij vaststellend, dat een ker mis op de Grote Markt zozeer op be zwaren was gestuit, dat hoofdcom missaris Fontijne verklaard had zijn functie te zullen neerleggen, als dat „onzalige" plan doorgang zou vin den. Eerlijk gezegd, dat valt me te gen van de hoofdcommissaris, en ook een beetje van de heer Ten Bok- Alpenjagers op de Groote Markt, kei, wiens moed ik geprezen zou met in hun midden ons aller Coby, hebben, als hij op zijn beurt ver- die met haar liedjes een Zwitsers klaard had: de commissaris kan me nog meer vertellen. Enfin, het is allemaal niet ge beurd. En feest komt er in de bin nenstad, zij het niet zo spectaculair als we gewensd geweest zijn. Dat de Schoolzangwedstrijd dit keer in vuurtje in ons hart wil ontsteken. Een bloemig meisje met een edel- weisje. Fijn. et zou vervelend zijn nog een stukje te breien aan het sneeuw-epos, dat mijn colle- het Proveniershofje gehouden wordt, ga's met indrukwekkend machtsver- is een attractie apart, een preuve, die ik met hart en ziel apprecieer. Die ballonnenwedstrijd brengt me nu reeds in spanning. Ik herinner me nog het avontuur des heren Bo- mans, die enkele jaren geleden een held werd tegen wil en dank, toen hij in de Bloemendaalse zee zich ter nauwernood het leven redde. Zo sen sationeel zal het dit jaar niet wor den. Maar wie weet, of er niet een ballon bij het haantje van de Oude toon geschreven hebben. De super latieven kwamen als sneeuwballen op u af. Maar een compliment moet ik toch maken aan onze bus chauffeurs, en aan onze bakkers, melk-, groenten-, schillen- en ande re „boeren". Zij hebben hun strijd in die witte hel goed gestreden, en met hen de krantenbezorgers, fonds bodes en al diegenen, wier werk licht en nymfen, naar de klaproos, die ooit in bloei zal staan. En was het geen beestenweer geweest, ik zou desnoods naar Lisse gelopen zijn om de grote en imposante bol- bloemententoonstelling te gaan zien, de laatste in een reeks van vijf en twintig jaren. Het bedroeft mij zeer, dat zo'n winters voorjaarsfeest nim mer meer te beleven zal zijn. Een brevet van armoede voor het bollen- vak? Ik weet het niet. Wel weet ik, dat die expositie van kleur en fleur het in Haarlem uitstekend zou doen, en rendabel zou zijn. Het schijnt echter de eeuwige char me van Haarlem te moeten wezen Bloemenstad te heten en niet te zijn. Daarom houden wij het maar op een Voorjaarsbeurs, die in het Krelage huis reeds vele vrouwen in haar greep heeft. Of de mannen thuis blijven? In dit geval laten zij het lerie Espace op het Klein Heiligland te Haarlem. Is het de dichter van wie we schilderijen zien, of zijn woordklank en vormkleur gelijk waardige uitingen van het ene kun stenaarshart Bij die andere schilder-schrijver, Jacobus van Looy, ging het ene ten koste van het andere: naarmate hij toegaf aan zijn schrijverstalent boet te zijn schilderkunst aan kwaliteit in: zijn schilderen werd dienstbaar aan zijn schrijven. Bij Lucebert liggen, dunkt ons, de zaken anders, al is ook bij hem het zich beeldend uiten voorafgegaan aan de expressie in het woord. De techniek van zijn schrijven en van zijn schilderen liggen dichter bij el kaar, zijn elkaar meer verwant dan zulks in de tijd van Van Looy het geval kon zijn. Het schilderen van Lucebert maakt niet de indruk een zuiver picturale oorzaak te hebben, evenmin trouwens als zijn verzen ontsproten zijn aan een bloot literaire behoefte. Beide talenten in hem zijn gericht; schrijven en schil deren dienen als middelen om zijn wereldbeeld te projecteren, zijn mening te stellen, gestalte te geven aan zijn visie hoorbaar én zichtbaar. Zomin als zijn schilderlijk beeldverhaal aan gepast is aan de alledaagse communi catiemiddelen, zomin is dét het geval met zijn vers, dat minder de taal ge bruikt dan het woord exposeert, welk laatste wordt losgemaakt uit zijn dienst baarheid aan de zin en zijn volle zelf standigheid als beeld en teken herkrijgt. De „beelden", die in zijn verzen uit de reëele wereld zijn genomen en die hij in een nieuwe ordening groepeert, die beelden brengt hij, ook in zijn schil derijen, in nieuwe samenhang. De middelen, ook de picturale, han teert hij met grote ernst, met verlangen naar uiterlijke verzorging en met er kenning van de waarde van de gestalte. De klank van het gedicht, ongeacht zijn inhoud, loopt parallel met de kleur en vormcompositie van het schilderij, ongeacht zijn voorstelling. Roept de klank van zijn verzen met een spel van klanken een zich- persoonlijk-bewust-maken op, buiten de overtuigende formulering van de gedachte om; het waarnemen van zijn schilderijen roept evenzo een ver nieuwd beleven op van de samenhang der dingen in de tussenwereld welke niet te benaderen is met de rede en bijgevolg een vorm krijgt die de rede ontgaat. L. T. vooral op straat wordt afgedaan. Maar in die witte wereld, toen de Sint Baaf terecht komt? Zo ongezellig klodders kou me om de oren vlogen, Voorjaar liever aan zal dat trouwens niet zijn, want te- heb ik gehunkerd naar een zonnig de vrouw en de beurs gen die tijd spelen, en hoempaaien de voorjaar, naar een strand met zon, aan zichzelf. Advertentie Voor al Uw REPARATIES van MATRASSEN en BEDDEN TEL. 1-1-4-8-5 Bijvullen en vernieuwen Haarlems Malrassenhuis Het ligt in de bedoeling van dê spoorweg-directie de opgehoogde spoor baan HaarlemLeiden bij het station HeemstedeAerdenhout in de nacht van zaterdag 29 op zondag 30 maart in gebruik te nemen. Mede in verband met de slechte weersomstandigheden van de laatste tijd is de datum van in gebruikneming een en ander zal zonder officieel vertoon geschieden enigszins uitgesteld. Door de Stichting Katholiek Maat schappelijk Jeugd- en Gezinswerk wor den een viertal avonden gegeven, die de konfrontatie van het christendom met de mensen van vandaag tot on derwerp hebben. Drie films en een to neelstuk worden dan zo ingeleid, dat hierdoor het bepaalde facet belicht waarop dit probleem zich in het werk wordt waarop dit probleem zich in het werk van het jeugdzorg- en maatschap pelijk gezinswerk vooydoet. De opbrengst van deze avonden komt geheel aan dit werk ten goede. Op donderdag 6 maart wordt ge draaid de film; „Dieu a besoin des hommes". Op donderdag 20 maart de film: „Les Chiffonniers d'Emmaus". Op dinsdag 1 april wordt gespeeld het toneelspel: „Wij klagen aan" en op don derdag 10 april draait de film; „Ver boden Christus".

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1958 | | pagina 3